Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. as No. 3237. Donderdag 5 December 1895. 35" Jaargang ST. ISTIOOLA.^.S. Birmcnfand. i? y* s ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETEITIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tv eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. En weer is hij gekomen St. Nicolaas, goed-heilig man, van wien de legende ons zooveel schoons en heerlijks vertelt. Yreugde brengt hij en blijdschap onder de kinderen en duizenden oogen stralen van genoegen en duizenden harten kloppen van verwachting bij de gedachte aan het moois en lekkers, dat hij met milde hand uitstrooit. Wat al hoop, die op verwezenlijking wacht, wat al raadselen, die de oplossing nabij zijn, vat al geheimenissen, die nog ontsluierd moeten worden. Die geheimnissen, die raadselen, die hoop, zij houden de harten der kinderen in angstige spanning. O het St. Nicolaasfeest is ons heerlijk, al was het alleen daarom, dat het ons de schoone dagen onzer eigen jeugd voor den geest roept. Gelukkig hij, die het telken jare met een dankbaar hart mag meevieren. Want ook Gods groote kinderen, zij kunnen nog veel leeren, uit de oude legende, die tot ons spreekt van den goeden, wel- dadigen Bisschop, die juist de kleinen tot zich deed komen Zij kunnen nog een degelijk, een opwekkend voorbeeld vinden in de liefde en het mededoogen, dat hun uit deze overlevering uit het grijze verleden tegen waait. In onzen practischen tijd, waarin kennen en weten en juiste becijfering zulk een groote rol I spelen, schijnt de poesie op den achtergrond ge- drongen. En bij den bangen strijd om 't bestaan is er waarlijk te weinig tijd, om zich bezig te houden met datgeen wat hoofd en hart bezig houdt. Wij zouden niet graag het wemigje poesie uit het leven hebbenwe kunnen het, dunkt ons niet missen Er zijn er zoovelen, die geen hart meer hebben voor het oude St. Nicolaasfeest, zoo velen die er de schouders voor ophalen en liefst met die gek- heden zich niet bezighouden. Welzeker, er is wel wat anders te doen Het leven stelt werkelijkheid op den voorgrond en breekt bij dezulken met alle fantasie. Maar zou dat juist zijn Och, laat de kinderen, zoolang het kan, kinderen blijvenmet hun hoop, met hun verlangen, met den twijfel, die soms boven drijft, als zij de ge- schenken van den ouden Bisschop in handen krijgen. Laat hen deelen in die algemeene blijdschap, opdat ook zij in later jaren de herinnering nog FEUILLETON. Naar het Hoogduitsch van Jenny Hirsch. Mijnheer Bauer raakte in verlegenheidhij kon het verstandige meisje niet wijzen op Gertrude's nieuwbakken ad el, en zijn fijngevoeligheid verbood hem te spreken over het vermogen van zijn pupil. Beschaamd moest hij zichzelven bekennen, dat hij in deze zaak toch gehandeld had onder Melnik's invloed. Doch gelukkig vond hij spoedig een uitweg. //Wanneer uw broeder op eervolle wijze zijn loopbaan vervolgd had en hem niets te ver- wijten geweest was, zou het niet onmogelijk zijn geweest, dat ik toch mijn toestemming had gegeven. In het ergste geval had Gertrude kunnen wachten, tot zij die niet meer noodig had, maar ge weet vermoedelijk wel wat mij en Gertrude's zwager gedrongen heeft tusschenbeide te komen. Met u wii ik daar liefst niet over spreken, mejuffrouw." z/Toch wel, laten wij daar wel over spreken," zeide Serafine vastberaden. //Mijn broeder houdt vol dat hij het slachtoffer van een listig beraamden eerroof is." z/Ge zult van mij toch niet gelooven, dat ik mij daaraan schuldig zou maken //Neen, neen," verzekerde Serafine met warmte, z/ge zijt ook misleid." z/Door wien was de vraag, die hem op de lippen lag, doch een zekere vrees hield hem terug, mogen zegenen aan dat oude maar toch nog niet verouderde feest. Waarlijk, laat ons het kinderlijke in het kind behouden, zoolang we daartoe in de gelegenheid zijn. En weer anderen, wier ernst niet in een lach maar in een rimpel is geplooid zij, de wijzen en bij uitstek verstandigen, zij vinden het verkeerd het kind met leugens groot te brengen. Bij hen is 't ijdel speleen verkrachting van de waarheid. St. Nicolaas is er niet. Och, of ze het woord van hoogen ernst en diepe wijsheid begrepen, dat daar spreekt van muggen uitzuigen en kernels doorzwelgen. Ligt in die legende dan zooveel snoodsis de grondslag niet goedspreekt ze ons niet van barmhartigheid, van liefde en toewijding Is dan de herinnering aan de blijde gezichten en aan de liefdevolle handen, dergenen, die hunne jeugd leiden en bestraalden geheel uitgewischt Waarlijk hier geldt het woord van de Genestet, dat wij gaarne onderschrijven Maar Goddank er zijn anderen en beteren Er zijn menschen, die nog een open oog hebben voor de poesie des levens, ook voor het kleine deel dat schuilt in de komst van den goeden Heilige Ook wij heeten hem welkom, hier en overal, waar hij goeddoende rondgaat en zich't liefst inlaat met de kleinen. Ook ons is hij welkom, waar hij zijn gaven uitdeelt aan rijken en armen, aan lioog en laag, waar hij vreugde brengt in de paleizen der weelde en in de stulpen der armoede. Ja, ook daar De dag, waarop hij binnenkomt, is bijzonder geschikt om menschen tot elkander te brengen om ieder het woord in herinnering te brengen z/Gij zijt alien breeders Hier is het niet noodig angstig en nauwkeurig te wikken en te wegen of 't wel voegt, of 't wel z/fatsoenlijk" is, de hand te reiken ook aan de minderbedeelden. De goede oude Bisschop, we zeiden het straks en hij zeide-. //Dat is niet mogelijk. Gertrude was stellig geen omgekochte getuige, en die heeft in de bewuste brieven het handschrift van uw broeder herkend." z/Jaloerschheid is altijd een omgekochte getuige," antwoordde Serafine, en ze zag er allerliefst uit, toen haar mondje dit wijze oordeel uitsprak. z/Toegestemd," zei Bauer lachend, //maar ik heb de schrijfster van die brieven zelf gesproken en uit haar mond vernam ik alle bijzonderheden, die ik thans niet zal herhalen." //Die zal ik van haar zelf vernemen." z/Wat wilt ge dan doen?" z/Op dit oogenblik ben ik gereed om naar Berlijn te gaan en die vrouw op te zoekendoch ik weet haar naam niet en evenmin haar adres. Er be- staat geen brief meer, om mij inlichting te verschaffenwant Gertrude heeft ze alle verbraml. Ge zijt de eenige, die mij inlichting kunt geven, en daarom kom ik tot u z/Ge vergeet uw broeder," sprak Bauer, doch dit berouwde hem bijna, toen zij doodsbleek met bevende lippen uitriep z/IIij kent haar nietdat heeft hij me bij de nagedachtenis van onzen vader bezworen Wees daarom zoo goed, mij haar naam te noemen Met de handen smeekend omhoog, doch tevens met sombere, verwijtende blikken stond zij voor hem. z/En als ik het doe Wat zal u dat helpen z/Ik zal de valschheid der brieven aan het licht brengen, ik zal die vrouw dwingen tot de beken- tenis, dat zij zich heeft laten gebruiken als werk- tuig om een schandelijk bedrog te helpen plegen." Bauer schudde het hoofd. //Arm kind, ge misleidt u zelve." reeds, hij heeft ons een opwekkend voorbeeld nagelaten en 't ware te wenschen, dat in zijn edelen zin velen zijne voetstappen drukten. De wereld zou er niet minder om zijn en de menschen zouden er geluk in vinden. Of ligt er geen geluk in weldoen, weldoen in 't verborgenligt er geen zegen en wellust in 't gesluierd mededoogen, dat elken dank naar God verwijst Is er voor ons ook iets doen Zie om u heen en gij zult zelve het antwoord vinden op de gestelde vraag Zie om u heen, en gij zult zoo velen bemerken, die o zoo weinig en zoo velen, die niets hebben. O, die zijn kinderen lief heeft, hij zal met smart het uitgestoken handje moeten afweren, zij 't ook met afgewend gelaat om de tranen te verbergen, die opwellen in 't oog. Er zullen zoovelen zijn, die ook hopen, maar wier hoop ijdel zal blijken te zijn; die ook ver- wachten, dat de goede Sint, die de kinderen der gegoeden zooveel en velerlei in den schoot werpt, ook hen niet zal vergeten, maar wier verwachting teleurgesteld zal worden Laat ons daarvoor zorgen Laat ons die zoete hoop verwezenlijken, die blijde verwachting ver- vullen Open uw hand en uw hart, en gij zult zonder twijfel ervaren, wat zegen en geluk gij om u verspreidt. O, hoe wij wenschten, dat er geen enkel huis was, waarin de goede Heilige niet versclieen om een gullen lach, een blij geschater te doen klinken. Kinderen gelukkig te zien, maakt gelukkig, weldoen is zaligheid. Zeg niet, dat ge al zooveel liebt gedaan, er is altijd iets, altijd meer te doen. Moge de Hemel u zegenen en u schenken een hart, dat geneigd is tranen te drogen en bloemen te strooien op wegen, die vaak vol doornen en distelen zijn. Doet ge dat, ge zult vrede hebben in uw gemoed, blijdschap in uw hart Zoo zal het St. Nicolaasfeest u, en door u anderen, ten zegen zijn Een gelukkig, een heerlijk St. Nicolaasfeest In de zitting der Tweede Kamer van gisteren was aan de orde de algemeene beschouwing over de staatsbegrooting 1896. De heer Beelaerts van Blokland, terloops een z/Neen, neen z/Welnu, laten wij eens aannemen, dat het zoo is. Laten wij zelfs aannemen, dat het u gelukt zulk een bekentenis af te dwingen, wat zou dat dan nog helpen z/Als mij dat gelukte, had ik den eersten draad in handen van het net, dat om Gertrude en mijn broeder werd gesponnen. Misschien mocht het mij dan gelukken haar terecht te brengen en hem te bevrijden." Bauer's oogen werden vochtig. //Beste juffer," zei bij, //zij ligt begraven in den grafkelder op het Maria-kerkhof." z/Neen, daar ligt zij nietriep Serafine. //Het is mogelijk, dat zij niet meer leeft, dat vrees ik zelfs anders zou zij wel geschreven hebben of teruggekomen zijn, daar het uitblijven van mijn breeder haar plannen verijdeld heeft. Maar zij is levend van Segefeld weggegaan, mijn broeder heeft haar zien iustappen in den trein, waarmee zij naar Kiel vertrok." //Mejuffrouw, ge zijt de zuster van George El- tester. Uw liefde, uw vertrouwen in uw broeder doet u alle eer aan, maar ge kunt moeilijk eischen, dat men aan zijn verhaal geloof schenkt," zeide Bauer en hij begon haar te wijzen op al de on- waarschijnlijkheden, die in George's voorstelling van het gebeurde voorkwamen. Zij was weer gaan zitten, hoorde hem geduldig aan, knikte nu en dan ten bewijze van instemming, maar eindelijk zei ze //Dat is alles zeer juist, ik heb er ook zoo over gedacht. Maar George liegt niet, en mijn moeder doet dat stellig en zeker niet. Daarom ben ik overtuigd, dat in de zaak een geheirn bestaat, dat ontdekt moet worden." afkeurend oordeel uitsprekende over de gedragslijn der Regeering betreffende hetgeen men geliefd had te noemen de Amsterdamsche Wereldtentoonstelling, besprak voorts het beleid der Regeering in zake landbouw-aangelegenheden en meende dat in land- bouwkringen niet voldoende het besef bestaat dat de Regeering voor dezen tak van nijverheid alles doet wat zij kan. Een ministerie van landbouw althans het oprichten van een afzonderlijke afdee- ling voor landbouwzaken aan een der departementen van algemeen bestuur, onder beheer van een deskundige, kwam hem wenschelijk voor, daar thans gemis aan eenheid en organisatie heerscht die tot moeielijkheden leidt voor de belangheb- benden bij voorlichting in landbouwzaken. Waar- om hier te lande niet ingesteld, wat in het buiten- land reeds lang bestaat De heer Vermeulen constateerde den achteruit- gang van den algemeenen en den politieken toestand en vroeg voorts het hoofd van het kabinet verantwoording omtrent de afwijking van door den Minister van Binnenlandsche zaken verleden jaaY gegeven beloften en betwijfelde de homogeniteit van het kabinet. De poging toch van Minister Van Houten om bij deze begrooting de uitgaven voor het openbaar onderwijs op te drijven, vonden bij spreker vooral ernstige critiek, als zijnde in strijd met het politieke vergelijk, dat verleden jaar tusschen dit kabinet en de verschillende partijen is aangegaan. De heer Eerf sloot zich bij den heer Beelaerts aan in zake concentratie van landbouwzaken. De heer Kerdijk critiseerde, in aansluiting aan den heer Beelaerts van Blokland, zeer scherp de houding der Regeering in zake de z. g. tentoon- stelling te Amsterdam, die spreker een kermis van de minste soort noemde. Hij keurde't sterk af dat de Regeering in deze haar prestige had te grabbelen gegooid en zich ten overvloede nog had doen vertegenwoordigen bij het //uitluiden" van die kermis en heeft gesproken van een succes incontestable eener onderneming, op en top eene publieke vermakelijkheid. De heer Heldt drong aan op indiening van de voorstellen betreffende verzekering van werklieden. De heer Viruly ziet voor den landbouw weinig baat in een afzonderlijke afdeeling. De heer Bastert besprak den financieelen toe- stand met het oog op de in het verschiet liggende tekorten. Wil men geen belasting opdrijven, dan is bezuiniging op de staatsuitgaven noodig. De Minister van buitenlandsche zaken antwoor- dende, zeide dat het ontwerp op de werklieden- z/En wilt gij dat doen z/Ja, op welke wijze dit ook moge zijn. Daarom ben ik van plan naar Engeland te reizen om Gertrude te zoeken." //Wilt ge dat ook doen vroeg Bauer, ontroerd door zulk een vaste overtuiging. z/Dat wil ik doen," antwoordde zij. //Wanneer het mij gelukt Gertrude te vinden en hier te brengen, in den tijd die nog moet verloopen voor de terechtzitting, dan is er verder niets noodig; dan vervalt de aanklacht van zelf. Maar gelukt dit niet, dan moet ik nog andere pijlen op mijn boog hebben. Ik moet de vrouw spreken, die George beschuldigt de bewuste brieven te hebben geschreven, en eindelijk moet ik uitvisschen hoe het schepsel heette, wier lijk begraven is onder den naam van Gertrude von Kauffel." z/Dus wilt ge eerst naar Berlijn gaan vroeg Bauer. z/Ja, en vervolgens naar Engeland. Ik heb gelukkig nog veertien dagen tijd." z/En als ik u den naam van die vrouw niet noem z/Dat zult ge doen, dat moet ge doen zeide zij, met een smeekend gebaar. //Ik stel in u zoo veel vertrouwen, dat zult ge niet beschamen Uitdrukkelijk verzoek ik u bovendiendat ge alles geheirn houdt, wat ik u gezegd heb ge weet, dat daar veel van afhangt Ilunne blikken ontmoetten elkander. De naam van Melnik werd door hen niet uitgesproken, en toch begrepen zij elkaar volkomen. Serafine beschouwde Melnik als den vijand, die den ondergang haars broeders zocht, en die bij zijn boos opzet was in de hand gewerkt door den rechter Yon Reutern, dien hij geheel onder zijn TER NElIZEIiSCHE 01KAVT »lt blad vergcliijnt Haaodag-, Woensdat;- en Vrijdagavonil bij den uitgever 1". J. AAA IB K S A M 1» IS te Ter \euzen. Poesie schuilt overai, Overal 111'n vrinden 't Is de vraag maar wie ze al En wie ze niet kan vinden. Ik kan het met uw vroomheid Niet vinden op den duur Zij kijkt mij veel te deftig, Ze kijkt me veel te zuur Gij, die in alle dingen Slechts zonde vindt en schuld Yan leelijke gedachten Is vast uw ziel vervuld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1