Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Via an der en AANBESTEDINfi. No. 3236. Dinsdag 3 December 1895. 35'' Jaargang. SS S3 ©©2P733. a a n b e s t e d e n Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVEETENTIEN: Van 1 lot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 10 December a. s., des morgens 10ure, op het gemeentehuis in bet openbaar, bij enkele inschrijving, in 4 afzonderlijke perceelen Het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen (A, B en C) in de kom en D op Sluiskil, gedurende 1896. De voorwaarden liggen van 30 dezer ter inzage op de gemeente-secretarie en in de herberg van Van Sele te Sluiskil. De inschrijvingsbiljetten kunnen ter gemeente- secretarie in een verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 28 Nov. 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. t'oli tieli Overzicht In de afgeloopen week is een ware plasregen van de geruchten over veranderingen in bet miiiisterie over Berlijn gegaan. Zij werden alien reeds zeer spoedig tegengesproken. In de volgende week komt de Duitsche Rijksdag bijeen, en sedertjaren reeds brengt de gewoonte mee, dat dergelijke sensatiegeruchten aan de opening van den Rijksdag voorafgaan. De Berlijnsche bladen konden zelven haast geen wijs worden uit de verwarring van die crisisgeruchten. Eerst dachten zij aan den Minister Von Koller, toen aan den Minister Von Botticher, van wien bet heette, dat bij in confict was geraakt met den Minister Von Berlepscb. De geruchten- lawine voerde bij 't voortrollen ook den Minister Von Berlepscb en zijn ambtgenoot van oorlog, Generaal Von Bronsart, mee. Een paar dagen te voren was er ook van den heer Von Lucanus, den chef van het kabinet des Keizers, als een crisis-slachtoffer sprake geweest. Nu is alles weder stil. Alleen de Minister van finaucien Miquel, bij wien de Keizer deze week te gast is geweest, bleef met zijne ambtgenooten van onderwijs en justitie, Bosse en Schonstedt, van de crisisge ruchten verschoond. Het wordt nu werkelijk tijd, dat de oppositie in de Eransche Kamer eindigt met hare obstruc- tionistische politiek. De onophoudelijke interpel lation over allerlei theoretische onderwerpen zijn FEUILLETON. Naar het Hoogduitsch van Jenny IIirsch. 29) Weinige oogenblikken later verscheen aan den ingang van den tuin een jonge dame in halven rouwmet lichten tred naderde zij den beer Bauer, die liaar langzaam tegemoet ging. Toen zij dicht genoeg bij hem was om liaar nauwkeuriger te kunnen beschouwen, moest bij in stilte erkennen, dat zijn knecht een goeden smaak had, want zij bad een zeer aantrekkelijk voorkomen, dat hem echter geheel onbekend was. //Gij wenscht mij te spreken, mejuffrouw, zeide bij op welwillenden toon. ,/Neem mij niet kwalijk, mijnheer, dat ik u zoo vroeg in den morgen kom overvallen," zeide zij ongedwongen. //Met wie heb ik het genoegen te spreken En waarmee kan ik u van dienst zijn Verlegen blozend anlwoordde zij zacht//Mijn naam in Serafine Eltester." Bauer frontste het voorhoofd, deed onwillekeurig een schrede acbterwaarts en vroeg merkbaar koeler heel aardig, maar zij ontnemen der Kamer den tijd, geschikt en bestemd voor andere werkzaam- heden, en zij beletten der regeering de zoo hoog- noodige wetsvoorstellen in behandeling te brengen. De begrooting ligt in de Eransche Kamer gereed ter behandeling. Het rapport der commissie van onderzoek is voor de meeste hoofdstukken uitge bracht. Maar de interpellation beletten den voor zitter de begrooting aan de orde te stellen. En welk nut had een interpellate als die van den heer Cuneo d'Ornano over de noodzakelijkheid van grondwetsherziening Zeer te recht merkte de heer Bourgeois op, dat dit alleen een onderwerp van strijd tusschen de politieke partijen is. Zoolang de regeering binnen de grenzen der grondwet nog een aantal noodige hervormingen kan tot stand brengen, is het niet noodig langdurige vergaderingen te houden om te beraadslagen over de herziening der grondwet, vooral wanneer deze niet een eng keurslijf is, maar een betrekkelijk ruim arbeidsveld geeft aan de regeering. Acht deze het noodzakelijk, met het oog op liaar arbeid, dat de grondwet herzien wordt, dan zal zij er wel het initiatief toe nemen, zeide heer Bourgeois. De Kamer keurde deze verklaringen met 318 tegen 102 stemmen goed. Ook in de Belgische Kamer werd Vrijdag een groot deel der zitting gewijd aan een interpellate. Doch men kan gerust zeggen, dat deze van meer gewicht was en beter ter snede dan die van den heer Cuneo d'Ornano De heer Lorand bracht nogmaals de verhouding tusschen Belgie en den Congostaat ter sprake, naar aanleiding van de quaestie-Stokes en van de geruch ten betreffende den Belgischen kapiteiu Lothaire. De regeering blijft maar steeds volhouden, dat de Congostaat en Belgie twee geheel verschillende staten zijn, die met elkaar niets hebben te maken. Deze redeneering is in theorie heel juist, maar in de praktijk wordt er wel een beetje de hand mee gelicht. Belgie moet den Congostaat voorzien van ambtenaren en fondsen, en Belgie wordt aan- gesproken voor alle ongerechtigheden, in den Congo staat begaan. Indien de kapitein Lothaire strafbare hande- lingen heeft gepleegd, moet bij door een rechtbank van den Congostaat, niet door een Belgischen recht bank gevonnisd worden, meende de heer Lorand. De Minister De Burlet zeide, dat daarover nog geen beslissing is genomen. Als kapiteit Lothaire in Belgie terug is, zal de regeering haar houding bepalen, en daarvan, met redenen omkleed, mede- deeling doen aan de Kamer. Dit antwoord van den Minister-president kon den heer Lorand niet bevredigen, want in een beginselquaestie als de hier bedoelde moet de regeering vooruit haar houding bepalen, en die kan geen andere zijn dan terechtstelling van kapi tein Lothaire voor het hooggerechtshof te Boma. Zijt gij een dochter van den vorigen houtvester op Segefeld z/Ja, mijnheer, en een zuster van den ongeluk- kigen jonkman, die beschuldigd wordt van moord op uw pupilik kan zeer goed begrijpen, dat mijn naam u niet aangenaam in de ooren klinkt." z/Uw naam doet niets ter zake en voor uw broeders daad behoeft ge geen verantwoording te dragen," antwoordde Bauer reeds iets zachter, daar zijn gevoel voor rechtvaardigheid snel weer boven kwam. z/Naar ik vermoed, komt ge over uw breeder spreken, en dan zal ik u maar vooraf zeggen, dat van mij niets te verwachten hebt. Ik kan niets voor u doen, en als ik kon, zou ik toch niet willen." i/O, zeg dat niet," sprak zij met een traan in het oog hem aanziende, „ge spreekt in strijd met uw gemoediemand die voor alle menschen zoo goed en behulpzaam is z/Dat houdt eenmaal op, mejuffrouw." z/Gij hebt me zulk een groot vertrouwen inge- boezemd, dat dit door uw afwijzing niet geschokt kan worden. Immers, ge ontvangt mij in uw tuin, en alles wat ik hier zie, herinnert mij aan mijn goede moeder." z/Hoe zoo vroeg Bauer verwonderd. //Mijn moeder is een hartstochtelijke tuinierster." z/En kweekt ze bloemen z/Op groote schaal," antwoordde Serafine. //De Alleen de wetten van den Congostaat kunnen op zijn misdrijf van toepassing zijn Belgie heeft daar niets mede te maken. De geruchten, als zou tusschen de mogendheden, welke het Drievoudig Verbond (Triplice) vormen, op het stuk der Oostersche kwestie, verschil van gevoelen zijn gerezen, worden door de Weener Politische Correspondenz met beslistheid tegen gesproken. Aanleiding tot die geruchten gaf waarschijnlijk het bekend welwillend schrijven van Keizer Wil- helm aan den Sultan, alsmede de omstandigheid, dat Duitschland zich onttrok aan de jongste demarche der mogendheden bij de porte om toe- stemming tot vermeerdering van het aantal station- neerende schepen in de zee van Marmora te ver- krijgen. Ook van Rusland heeft het gerucht geloopen, dat het zich in deze van de mogendheden wil afschei- denmaar ook hiervoor bestaat, naar men thans verzekert, niet de minste grond. Intusschen schijnt de Sultan nog steeds niet er toe te hebben kunnen besluiten het verzoek der mogendheden in te willigen. H.H. M.M. de Koninginnen zijn Vrijdagavond van Het Loo in de residentie teruggekomen. Bij het verlaten van den trein aan het Staatsspoorstation werden H.H. M.M. opgewacht, behalve door verschillende leden der hof houding, de gewestelijke, militaire en stadsautoriteiten, door den president van de Eerste Kamerde ministers van buiten- landsche zaken, van justitie en van marine; den vice-president van den Raad van State; den kanselier der orden den president van den raad van voogdij den vice-admiraal Staatsraad Ten Bosch; den hof- prediker en den lijfarts. De Koninginnen toefden enkele oogenblikken op het perron en onderhielden zich met mevr. de baronesse Van Hardenbroek, grootmeesteresse, en met eenige der bij de trein geschaarde autoriteiten en begaven zich in gesloten rijtuig naar het paleis. H.H. M.M. hielden de bloemruikers, haar bij het verlaten van Het Loo aangeboden, in de hand. Koningin Wilhelmina zag er zeer welvarend uit in haar donkergrijs najaarscostuum. Honderden waren bij het station en langs den weg om de Vorstinnen bij haar terugkomst te begroeten. Bij circulaire van 30 November heeft de Comriiissaris der Koningin in Zeeland aan de burgemeesters in deze provincie mededeeling gedaan van de bekendmaking den Minister van Buiten- landsche zaken betreffende den met ingang van 5 dezer tijdelijk geoorloofden invoer in Belgie per spoor van vee verzonden uit Nederland en bestemd tuin bij de houtvesterswoning is niet zoo groot als deze, maar alles groeit en bloeit er van het begin der lente tot laat in den herfst. Ook in hpjs is bijna geen plekje of er staan planten in kuipen of potten." z/Hebt ge ook rozen O zeker, bijna tweehonderd soorten, alle zelf getrokken." z/Hebt ge daar ook kennis van z/Een beetje." //O, dan moet ge mijn rozen eens nauwkeuriger bezien." Bauer wilde zijn schreden reeds naar de rozenbedden richten, doch hij bleef staan, zich ■schamende, dat zijn stokpaard weer eens met hem op hoi was gegaan. //Ge komt voor andere zaken," zeide hij. //Wees zoo goed mij te volgen." Hij geleidde het meisje naar een tuinbank in een mooi beschut hoekje, van waar men het grqotste deel van den tuin kon overzien. Hier liet hij liaar plaats nemen en kwam naast haar zitten, in spanning afwachtende wat zij van hem verlangde en reeds zeer genegen haar te helpen, als dit mogelijk was. De belangstelling, die zij hem had ingeboezemd, was nog aanmerkelijk sterker geworden, omdat hij haar liefhebberij voor het kweeken van bloemen had leeren kennen. z/Zeg mij nu eens, wat gij eigenlijk van mij verlangt," sprak hij, toen Serafine bleef zwijgen. Een oogenblik keek ze voor zich en zeide toen voor de slachthuizen van Brussel, Cureghem-Ander- lecht, Antwerpen, Gent, Luik en Brugge. De invoer waaraan eenige voorwaarden van sanitairen aard zijn verbonden behoort te ge- schieden langs een der volgende tol of hulp- tolkantoren op de dagen en uren daarbij aangegeven Westcapelle, elken Dinsdagmorgen op het uur dat de eerste locaaltrein passeertSelzaete (station,) elken Dinsdag van 2 tot 4 ure namiddags Esschen (station,) elken Zondag en elken Woensdag van zonsopgang tot zonsondergangAchel (station,) elken Woensdag en elken Zaterdag voor 10 uren 's morgens op het uur dat de treinen uit Nederland passeeren Vise (station,) elken Dinsdagvoormiddag, en elken Zaterdag op het uur dat de treinen uit Neder land passeerende in- en doorvoer van varkens, her- komstig uit Nederland blijft in het algemeen ver- boden. De rechtstreeksche doorvoer door Belgie langs den spoorweg, zonder overlading, blijft echter geoorloofd, zonder dat daarvoor eenige bijzondere formaliteit van veterinairen aard wordt vereischt. Ook is de invoer in, en de doorvoer door Belgie van versch varkensvleesch, herkomstig uit Neder land, met ingang van 5 dezer weder toegelaten. Omtrent de toestanden bij het Depot van discipline te V lissingen wordt van vertrouwbare zijde nader geschreven Door het schrikbeeld van „de klasse" wordt, volgens sommigen, de soldaat met een zwaar strafregister nog tot verbetering gebracht. Maar 't is treurig, hier meer dan honderd mannen, die bij de Koloniale Reserve krachtige figuren zouden kunnen zijn, dagelijks als schooljongens te zien drillen en te zien bevitten, die in de 2e categorie nooit zonder geleide en in de le zelfs alleen op enkele dagen de kazerne mogen verlaten, terwijl zij voor vergrijpen worden gestraft met strafexer- ceeren, provoost, cachot en bovendien soms met op water en brood in de boeien. 't Zijn dikwijls bespottelijke overtredingen wat lachen, praten of stoeien, begrijpelijk bij jonge mannen, die altoos in de kazerne geconsigneerd zijn. Door dat voort- durende straffen om zulke nietigheden ontstaan baloorigheid en insubordinatie tegen het surveil- leerende kader, dat evenwel niets doet dan de reglementen toepassen. De fout zit dan ook in de inrichting zelve. De depot-kommandant is een humaan chef. Maar kan men dit van het geheele kader zeggen De voeding laat dikwijls te wenschen overden eenen dag voor sommige gestraften water en brood en den anderen dag schrale kostdit op zich-zelf moet iemand wel geheel van streek brengen. Als soldaten wegens insubordinatie door den krijgsraad tot een paar jaren gevangenis worden veroordeeld, zijn zij gelukkig, wanneer zij daarbij worden vervallen verklaard van den militairen stand en dus niet meer naar die gehate //klasse" terug behoeven. vrijmoedig //Mijnheer, ge hebt zeer slechte denk- beelden omtrent mijn breeder." z/Maar, mejuffrouw, hoe zou dit anders kunnen zijn na al het gebeurde z/lk bedoel nietnu eerst, maar ook vroeger. Als Gertrude's voogd, zoudt ge nooit goed gevonden hebben, dat zij met mijn breeder trouwde." Bauer gevoelde zich niet op zijn gemakhij had een takje afgebrokeu en zat, daar aan te plukken. Die jonge dame had een eigenaardige manier van de dingen te besprekenhaar helder oog scheen tot op den bodem van zijn ziel te kunnen zien. //Ge schijnt een verstandige jonge dame te zijndus zult ge moeten erkennen, dat er verschillen van stand bestaan, die men niet straffeloos buiten rekening kan laten. Uw breeder was voor mijn pupil geen passende partijmijn vriend Kauffel zou in dat huwelijk nooit toe- gestemd hebben ik, als zijn vertegenwoordiger, moest in denzelfden geest handelen." //Van uw standpunt moogt ge gelijk hebben, mijnheer, maar mijn breeder heeft zich groote moeite getroost om Gertrude in stand gelijk te komen. Hij heeft de wetenschappelijke houtteelt bestudeerd, en kon zelfs opperhoutvester en nog meer geworden zijn. Wegens zijn stand zou hij dan wel met Gertrude hebben kunnen trouwen." (Wordt vervolgd.) |j 1 TER IEIIZEISCRE COMMIT. Wit blad verscliijnt Tiimnilaj;., Woensctag- en Vrijdagavwml bij d»n uitgeter TP. jr. VAX W K 8 A X D E te Ter X'euzen I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1