Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen A A N B ESTEDI-N 6. No. 3235. Zaterdag 30 November 1895. 35® Jaargang. BEKENDMAK1NG. as 03 De Burgemeester der (jemeenle Ter i\'euzen aan bested en Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32|. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzendmg van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant hehoort een bijvoegsel. inaakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Maandag den 2 December 1895, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 29 November 1895. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 10 December a. s., des morgens 10ys ure, op het gemeentehnis in het openbaar, bij enkele inschrijving, in 4 afzonderlijke perceelen Het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen (A, B en C) in de kom en D op Sluiskil, gedurende 1896. De voorwaarden liggen van 30 dezer ter inzage op de gemeente-secretarie en in de herberg van Van Sele te Sluiskil. De inschrijvingsbiljetten kunnen ter gemeente- secretarie in een verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 28 Nov. 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Politieb Oreraicbt. Naar aanleiding van den uitslag der gemeente- raads-verkiezingen te Brussel heeft de burgemeester Buls besloten af te treden, en de wethouder De Mot, die verklaard had alleen zijn mandaat te will en behouden als de heer Buls burgemeester bleef, volgt zijn voorbeeld. De heer Buls zal tot de kiezers een manifest richten, waarin bij de redenen van zijn besluit ontvouwt. FEUILLETON. Naar het Hoogduitsch van Jenny Hirsch. 28) Als zij baar moeder daar naar vroeg, had ze altijd antwoorden gekregen, die haar deden ver- moeden, dat haar moeder iets wist, dat zij niet mocht of niet durfde zeggen. Datzelfde voelde zij ook, als zij vroeghoe Gertrude te waier was geraakt, en haar verwondering uitsprak, dat haar moeder en haar broeder zich daaromtrent geen zekerbeid hadden verscbaft. Haar moeder, die altijd zoo zachtzinnig was, werd dan bepaald heftig en antwoordde, dat zij niet zoo hardvochtig geweest was om bij de doodelijk vermoeide Gertrude aan te dringen om zaken te vertellen, die zij liever met een sluier wilde bedekken. Bij al die vragen kwamen nog andere. Volgens George's eigen woorden had Gertrude nauwelijks een uur te voren het grootste wantrouwen tegen hem gekoesterd. Zij had hem raw afgewezen. Plotseling had zij ingezien, dat zij verkeerd han- deldezij had hem vergiffenis gevraagd, en was met onbeperkt vertrouwen baar lot aan bet zijne gaan verbinden. Van waar die verandering Haar verstand zeide haar, dat hierin misschien de knoop lag van bet raadsel, van welks oplossing het leven en de vrijheid van haar broeder afhingen. Doch waar was die oplossing te vinden Haar moeder en George konden die niet of althans niet voldoende geven, immers, het was niet aan te nemen, dat alleen eene belofte aan Gertrude hun De geheele Eransche Kamerzitting van eergisteren is gewijd geweest aan de aangelegenheden van Madagascar. De Hoogleeraar in de scheikunde Berthelot, die in het Ministerie de portefeuille van Buitenlandsche zaken waarneemt, op de inter- pellatie betrefFende het bij de expeditie gevolgd beleid antwoordend, stelde daarbij allereerst in het licht hoe een roemrijk slot alles bekroonde, dank zij den beldenmoed en de tucht van het leger en de geestkracht des opperbevelhebbers en der officieren. Madagascar, zeide de Minister, is nu eene Eransche bezitting geworden. Na de gebrachte offers mag eene uitgebreide, deugdelijk gewaar- borgde vergoeding worden verlaugd. De Regeering zal te haren tijd hare besluiten doen kennen, die van dien aard zullen wezen, dat geenerlei verwikkeling kan ontstaan met andere mogendheden. De aangegane verplichtingen zullen worden nagekomen. Dat de Ilovas zulks ook doen, daarvoor kan Frankrijk wel is waar niet instaan; maar het kan toch zorgen, dat de regeling van het internationale recht met volkomen eerlijkheid wor den in acht genomen. Eergisteren is de zitting in de Italiaansche Kamer vrij stormachtig geworden, ten gevolge van een beschuldiging van knoeierij bij de verkiezingen. De president moest de vergadering schorsen. Bij de heropening stelde Crispi voor, een enquete- commissie van vijf leden te benoemen, wat goed- gekeurd werd. Het feit, dat tot den storm van eergisteren aanleiding gegeven heeft, is het voorstel aan den gekozen candidaat Barzilai gedaan, om tegen een zekere eompensatie zijn candidatuur te Anagni in te trekken, ten gunste van den cabinetschef van den premier. Onder de Noord-Italianen heerscht groote ontevredenheid, omdat de regeering de peraeguatie der grondbelasting niet in uitzicht gesteld heeft. Het heeft de Porte weinig gebaat, dat zij be- bezwaren heeft geopperd tegen het verzoek van de ge zanten der mqgendheden om het getal stationschepen, die in de haven van Konstantinopel tot hunne beschikking liggen, te verdnbbelen. De gezanten hebben eenstemmig besloten, bij hun verzoek te volharden. Een andere houding was- trouwens bezwaarlijk te verwacliten. Het verzoek was ge- scbied krachtens het recht, dat het tractaat van 1856 aan de mogendheden toestond om nog een stationschip naar den Bosporus te ontbieden, en nn het eeumaal was gedaan, konden de mogend heden zich niet bij eene weigering neerleggen zonder aan hun prestige ernstig afbreuk te doen. De Turksche regeering had dan ook geen bepaald den mond sloot. De nood was veel te hoog ge- stegen om bet verbreken van die belofte niet te recktvaardigen. Hoe meer Serafine nadacht, hoe meer verloor zij den draad in deze verwarring, zij kon geen uitweg vinden. Slechts een kon het raadsel oplossen Gertrude Maar waar is zij gebleven Wat is er van haar geworden? vroeg zij zich af met bijna dezelfde woorden als George gebezigd had. Doch het leek wel, of Gertrude van den aardbodem verdwenen was zoo zij nog leefde. Zoodra George bekend was gemaakt, dat zijn zaak spoedig voor de rechtbank der gezworenen zou dienen, had hij dr. Pleiffer, een jong advocaat, die sedert korten tijd zich te Eutin had gevestigd, tot verdediger gekozen. Na zijn eerste onderhoud met den gevangene had de advocaat dadelijk een oproeping aan Gertrude von Kauffel laten plaatsen in Duitsche en Engelsche kranten. Zij werd daarin verzocht haar verblijf bekend te maken, en alle lezers werden uitgenoodigd bericht te zenden, indien zij soms iets omtrent haar konden mededeelen. Dr. Pleiffer had menige plagerij, menig stekelig gezegde moeten hooren wegens zijn oproeping aan iemand, die reeds dood en begraven washij liet de menschen echter praten erger was het, dat die nasporingen niets uitwerkten. z/Wanneer wij de vermiste hier konden laten verschijnen voor het gerecht, dan had uw broeder geen verdediger noodig," had hij tot Serafine gezegd. z/Dan verviel de aanklacht van zelf, maar kunnen wij dat niet, dan vrees ik, zal de scherp- zinnigste verdediging hem weinig baten." In vereeniging met Dorn had Serafine ijverige nasporingen in het werk gesteld om den vreem- weigerend antwoord gegeven. Zij erkende het op het Parijsche verdrag steunen'de recht van de mogendheden, maar verzocht dat voorloopig nog geen gevolg zou worden gegeven aan het voor- nemen tot uitoefening van dat recht. Dit had zij aan de gezanten, in antwoord op hun verzoek, laten weten, en ook de grootvizier liet zich in een interview uit, dat de regeering zich niet rechtstreeks tegen het verzoek had verzet, maar slechts hare toestemming niet terstond gegeven had. De groot vizier hoopte, dat de mogendheden van den maat- regel zouden afzien, die reeds als een vlootdemon- stratie in 't klein kon worden beschouwd en in ieder geval slechts er toe zou kunnen bijdragen, het uitdoovende vuur op nieuw aan te wakkeren. De regeering zou in 't geval van een kleine of groote vlootdemonstratie, zich genoodzaakt zien aan de mogendheden te verklaren, dat zij de verant- woordelijkheid voor de daaruit ontstaande ge- volgen moest afwijzen, ook wat de bescherming van de vreemdelingen betreft waarvoor zij zich tot dnsver als aansprakelijk beschouwde. De Porte had zich dus reeds een achterdeurtje open gehouden om, als hare bezwaren geen indruk maakten, ze verder te laten rusten en de ge- vraagde toestemming te verleenen. Dit is dan ook geschied. Het gebeurde heeft aan de vertegenwoordigers der mogendheden een nieuwe gelegenheid geschonken om te doen uitkomen, dat zij in volkomen over- eenstemming handelen. Uit Weenen wordt aan de Ivoln. Ztg. bericht, dat het denkbeeld om een tweede stationschip te zenden, van Rusland is uitgegaan. Als tweede stationschip komt voor Engeland de Threat naar Konstantinopel. Erankrijk zendt de Eo chang, Rusland den kruiser Donez, een oorlogschip van beteekenis van 1100 tonnen. Gedep. Staten hebben de burgemeesters mede- deeling gedaan van het koninklijk besluit ter ver- vanging van dat van 14 Januari 1881, houdende nieuwe hepalingen omtrent het gezondheidsonderzoek (wering van besmetting) der uit zee komende schepen door geneeskundigen. Yolgens deze nieuwe hepalingen zullen de genees kundigen van af 1 Januari 1896 genieten eene som van f 10 voor elk der eerste honderd schepen onderzocht tusschen 1 Januari en 31 December van ieder jaar en f 5 voor elk volgend schip in dat tijdvak onderzocht, ter wij 1 de kosten van hun deling te vinden, die (naar men zeide) in deze streek gezien was en die onderzoek had gedaan naar een vermiste jonge dame. Werkelijk ver- klaarden verschillende personen, dat zij destijds een bejaard heer hadden ontmoet, die hun naar een jonge dame had gevraagd doch plotseling was hij verdwenen. Het zou dus wel een beambte van de politie geweest zijn, die naar Gertrude gezoclit had. Er was ten minste geen sprake ge weest van een andere vermiste jonge dame. z/En wanneer nu het bewijs werd geleverd, dat het gevonden lijk niet van Gertrude was?" vroeg Serafine verder. z/Dat zou ten minste een gewichtig bewijs zijn; maar hoe kunnen wij dat leveren luidde het antwoord. //Bijna alien hebben in het lijk Ger trude von Kauffel herkend." //Men moest trachten te ontdekken, wie de per- soon was, van wie het lijk gevonden is," merkte Serafine op. z/Ik heb daar mijne maatregelen ook reeds voor genomen, doch helaas, zonder eenig gevolg," luidde het niet zoor troostrijke bescheid; daarmee kon zij heengaan. Op weg naar huis klonken haar die woorden nog steeds in de ooren. z/Er steekt iets anders achter," mompelde zij. z/Moeder gelooft dit ook, George eveneens, maar zij durven er niet mee voor den dag te komen. Weluu, ik zal het aan het licht brengen sprak zij luid, terwijl ze bleef staan om zich aan de frissche boschlucht te verkwikken. //Ik zal Gertrude hier brengen, ik zal Wat Serafine verder doen zou, bleef onuitge- sproken, want daar hoorde zij een hond blaffen, en een oogenblik later sprang Diana om haar vervoer naar het schip aan het Rijk kunnen worden in rekening gehracht. Daar het zich niet laat voorzien, dat de Tweede Kamer deze week gereed komt met de regeling der personeele belasting, bestaat het voor- nemen de behandeling te staken tot na het Kerstreces, naar men zegt tot de eerste helft van Januari. De behandeling der Staatsbegrooting zal de volgende week aanvangen. De heer Donner heeft voorgesteld de belas ting niet te heffen van de vrouwelijke dienstboden beneden de 18 jaren. De heer Dobhelman stelt voor de belasting voor haardsteden te doen bedragen1 voor twee, 3 voor drie, f 5 voor vier, 8 voor vijf, 12 voor zes, 17 voor zeven, 23 voor acht, 30 voor negen en f 38 voor tien haardsteden, beoo- gende hij hiermede eene meer geleidelijke en minder sterke pregressie, vooral in de laagste klassen, ten einde den druk te verminderen voor hen, die niet uit weelde, maar uit noodzakelijkheid drie of vier vertrekken moeten verwarmen. De Minister van buitenlandsche zaken deelt mede dat bij de Marokkaansche, regeering wordt aangedrongen op nakoming van hare belofte omtrent opsporing en bestraffing van de schuldigen aan den zeeroof, op de //Anna" gepleegd. Yoorts acht de Minister het voor'tminst twijfel- achtig, of het voor Nederland raadzaam zou zijn het initiatief te nemen tot eventneele gemeenschap- pelijke repressieve maatregelen tegen den Marok- kaanschen zeeroof. De Minister van justitie heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij gelegenheid hoopt te vinden, de hand te leggen aan een voordracht tot beteugeling van wangedrag bij jeugdige personen. Het onderzoek van dit vraagstuk heeft hem meer en meer overtuigd, dat men tot vermindering van het kwaad niet kan volstaan met maatregelen om de berechting van overtredingen voor den kantonrechter te vereenvoudigen en te bespoedigen. Ook de behandeling voor de rechtbank eischt herziening en daarbij komt ook wijziging ter sprake van de bepaling over de strafrechterlijke onvervolg- baarheid wegens jeugdigen leeftijd en het oordeel des onderscheids, de ontzetting uit de ouderlijke macht en de invoering van andere straffen, dwangopvoeding, enz. Bij liet departement van justitie is een wetsontwerp in bewerking om tegemoet te komen aan het euvel, dat de soms niet onbelangrijke heen, met vluggen tred gevolgd door Dorn in jachtbuis, met de buks over den schouder en de weitasch aan zijn zijde. Reeds in de verte begroette hij haar door met zijn hoed te zwaaienhlijkbaar was hij verheugd het meisje te ontmoetten. Hij stak haar de hand toe en zei//Welkom, juffrouw Serafine! God zij dank, dat ge weer terug zijtIk kon u thuis niet rnstig afwachten en daarom ben ik u te gemoet gegaan." z/Hartelijk dank, mijnheer antwoordde Serafine blozend. Om echter haar verlegenheid te ver- bergen, sloeg zij haar plagenden toon weer aan en zei//Ge hebt het thuis zoo lang toch wel zonder mij kunnen stellen." z/Ja, toen wist ik nog niet beter," antwoordde Dorn openhartig, //maar nu komt bet huis mij leeg en akelig voor, wanneer gij er niet zijt. Men gewent zich zoo spoedig aan het goede en schoone." Serafine wilde weer een schertsend antwoord geven, maar zij kon nietde tranen kwamen haar in de oogen. Zwijgend reikte zij Dorn de hand, en deze drukte die krachtig in de zijne. z/Ik vertrek misschien spoediger, dan ge denkt hegon zij weer, nadat zij eenige minuten zwijgend naast elkaar hadden voortgestapt. Dorn bleef staanzichtbaar veranderde zijn ge- laat. Stamelend vroeg hij //Wilt ge ons ver- laten Zoo even beelde ik mij nog in, dat ik u misschien kon bewegen om voor altijd bij ons te blijven Juffrouw Serafine, ik ben een eenvoudig man, en val met de deur in huis. Ge kent mij pas sedert weinige dagen, maar ge zult wel be- merkt hebben, hoe ik u bij den eersten aanhlik beminde als gij dus toestemt IEHZENSCHE nniim Dit l>(a<l verscli ijnt jnaandag-, Woensda^- en Vrijilagavond bij den niigever I". J. V A f DK I A Af D E te Ter \i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1