Gemengde berichten. rechtszakenT" Te'egrafische berichten. tegenwoordigheid en werkvaardigheid niets kunnen uitvoeren, veroorzaakt de afwezigheid of de onge- schiktheid van een van beiden mi ook op Zaterdag stoornis op het werk. Er wordt nu een beweging op touw gezet om weer een wijziging te krijgen in de bestekken. Over den toestand op Lombok wordt het volgende aan de Soer. Ct. geschreven Niemand, die hier komt, zal zich een begrip kunnen vormen van den oorlog die gewoed heeft. Wei liggen aan het strand duizenden klapperboomen geveld en hebben vele, die zijn blijven staan, hun kruin verloren, maar toch ziet men zelfs daar reeds een menigte woningen herrijzen van planken of kadjang-matten en met zinken afdaken. Woningen meestentijds door Arabieren en Chineezen, die handel komen drijven, daar gesticht. Zij zullen wel spoedig vervangen worden door grootere toko's. In het binnenland is de rust volkomen weer- gekeerd. De sawahs worden beplant en de levens- middelen zijn, nu de bevolking beveiligd wordt door onze soldaatjes, tot het normale, dat is een zeer matig peil, gedaald. Een kuiken kost hier 25 pengs of 5 cents, een volwassen kip het dubbele. Een sappie met kalf krijgt men voor 15, een picol rijst voor 2, en de rijst is zeer goed. Klappers heeft men om zoo te zeggen voor het plukken, en voor f 20 rijdt men met een span paarden, al zijn het dan ook maar Biameesjes. De bevolking gaat sober gekleed. De meeste mannen en vrouwen dragen het bovenlijf geheel ontbloot. De eenige weelde, die men kan opmer- ken, is te vinden in de krissen, die somtijds waarlijk prachtig zijn. Te midden van klatergoud, rood en groen email, zijn robijnen en niet zelden diaman- ten aangebracht. Zulke wapens, die een waarde van twee k drie honderd rijksdaalders vertegen- woordigen, zijn geen zeldzaamheid. TEH NEUZEN, 27 November 1895. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter- plaatsvervanger in het kanton Ter Neuzen, J. N. J. Boom, inspecteur der dir. belastingen, invoerr. en accijnsen ter Ter Neuzen. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworen van het waterschap de Vereenigde polders van Ossenisse de heer P. Verdurmen. Boschkapelle. In de raadszitting van 22 dezer werd tot derden onderwijzer alhier benoemd de heer P. C. de Roeck te Stoppeldijk. De Raad dezer gemeente heeft onlangs de jaarwedde van den heer J. Lafarre, onderwijzer alhier, met 25 verhoogd, waarop bereids de goedkeuring van heeren Ged. Staten is verkregen. Bieryliet, 26 Nov. Heden benoemde de ge- meenteraad, tot onderwijzeres aan school B, mej. J. A. H. Rossenberg te Sluis, de eenige sollicitant. Aan mej. C. G. J. le Nobel, onderwijzeres aan school A, werd met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend, wegens vertrek naar Middelburg. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken E. E. v. H., oud 23 j., zonder beroep te Philippine, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 1 boete of I dag hechtenis. R. E. P., oud 20 j., visscher te Philippine, is wegens mishandeling voroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. Yoor bovengenoemde rechtbank had zich Dins- dag te verantwoorden C. L. W., oud 73 j., particulier te Philippine, beklaagd van beleediging van den Het gelukte hem werkelijk den woekeraar te bepraten om nog honderd duizend mark te geven. Wel moest hij genoegen nemeu met een gedeelte daarvan te ontvangen in bank- en spoorwegaan- deelen, daar Kretschmann natuurlijk niet zooveel geld in huis had, en hij niet v.oor de tweede maal hier wilde komen. Nadat de nieuwe wissel geschreven en de oude vernietigd waren, verliet Melnik het huis, tot aan de deur uitgeleid door Kretschmann. De bediende was aan tafel gegaan, de zoon des huizes was alleen in den winkel. Toen de deur achter Melnik gesloten was, gaf de oude zijn zoon de schildpadden doos in de hand en zei//Leg dat ding weer voor het raam." Zij keken elkaar aan, glimlachten en begrepen elkaar. Den volgenden dag werden bij Melnik de kof- fers gepakt en reeds dienzelfden avond verliet de familie Hannover, ditmaal slechts vergezeld door de kamenier en de gouvernante der kinderen. Voor zijn eigen bediening had mijnheer Von Melnik steeds op reis den huisknecht meegenomen, doch nu moest die ook aehterblijven; alies moest ingericbt zijn tot gemak van zijn lieve Melitta, die hij met zooveel zorgende liefde behandelde, dat zij vreugdetranen om haar geluk stortte, ondanks de droefenis over den dood van haar zuster. TWAALEDE IIOOEDSTUK. Serafine Eltester stapte met vluggen tred door het bosch, op weg naar de houtvesterswoning. Zij kwam van Eutin, waar zij haar breeder in de burgemeester van Philippine, door aan dezen in Juni 1895, naar aanleiding van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, een brief te hebben ge- richt waarin hij o. a. den burgemeester beschul- digde, de gemeente te bestelen en zich ten koste van anderen vet te mesten. In deze zaak was slechts een getuige gedag- vaard, de heer J. B. Dhooge, burgemeester van Philippine, terwijl als verdediger van beklaagde optrad de heer Mr. K. W. Brevet, advokaat te Middelburg. De burgemeester verklaarde den bewusten brief, geteekend door beklaagde, ontvangen en dien ter vervolging opgezonden te hebben aan den offieier van justitie. De beklaagde verklaarde den bewusten brief te hebben laten schrijven, daar hij alleen zijn naam zetten kan. Hij heeft last gegeven om in den brief te zetten dat hij niet tevreden was met zijn aanslag, maar niet om de beleedigende uitdruk- kingen te bezigen. Hij heeft een brief geteekend, maar wist niet juist wat daarin stond. Toen beklaagde door den rijksveldwachter ge- hoord is, heeft hij verklaard den brief in drift geschreven te hebben. De beklaagde verzekerde dat de brief geschreven is door Albert B., ook te Philippine woonachtig. Volgens zijne voorstelling had deze meer in den brief gezet dan beklaagde had gewild. De burgemeester getuigde den brief per post ontvangen te hebben en herkende de hand van den schrij ver, den evengenoemden A. B., die sedert twee jaar in Philippine woont. De ambtenaar van het openbaar ministerie achtte het wenschelijk en den schrij ver van den brief en den rijksveldwachter Goossen te hooren en de zaak te schorsen totdat deze getuigen zullen zijn gehoord. De rechtbank stelde daarop de behandeling dp zaak uit tot over 14 dagen. Op eene vraag van den voorzitter deelde de burgemeester alsnog mede dat B. zeer ongunstjg bekend staat en een opruier en twistzoeker is. Op een vraag van den ambtenaar verklaarde c e burgemeester te twijfelen of de beklaagde zicji, alvorens te teekenen, zou overtuigd hebben va!n den inhoud van het schrijven waarvan hier de rec{e is. De beklaagde is, nadat de brief bij den burgemeester ontvangen was, niet meer bij dezen geweest om excuus te maken. 's Gravenhage, 27 Nov. Blijkens een bericht van den Belgischen gezant zal eerstdaags het be sluit van diens regeering verschijnen, waarbij met ingang van 5 December e. k. den invoer in Belgie wordt toegestaan van rundvee, herkomstig uit Nederland en bestemd voor de groote abattoirs. Hetzelfde besluit zal den invoer van schapen toe- staan. Maandagavond werd te Vlissingen door den Belgischen loodsschoener n°. 9 aangebracht de equipage van de ter hoogte van Westkapelle in zinkende staat verlaten Zweedsche bark //Indien", geladen met hout, van Westervik naar Antwerpen. Drijvende op de lading is de bark door de bemanning van den Nederlandscheu loodsschoener n°. 3, schipper W. J. Jansen, gevischt en gisteren- morgen, met behulp van eene sleepboot, ter reede van Vlissingen aangekomen en op de slikken bij Rammekens gezet, om, na verkregen vergunning, het in de haven van Vlissingen te brengen. gevangenis een bezoek had gebracht. Eindelijk was dit na verscheidene vergeefsche aanvragen toegestaan, nadat het voorloopig onderzoek gesloten en de aanklacht gedaan was. Serafine had haar broeder wel mager en bleek, maar toch gezond en goedsmoeds gevonden. Wei was hij uiterst verbitterd wegens het groote onrecht, dat men hem aandeed, naar hij zeide, en wegens de partijdigheid, waarmee het voorloopig onderzoek was geleid, maar die laatste omstandigheid gaf hem juist hoop, dat de openbare behandeling voor andere rechters zijn onschuld aan den dag zou brengen. Zijn eigen lot drukte hem echter minder dan de zorg, wat er van Gertrude was geworden hij had zijn zuster dan ook dringend gebeden, dat zij nasporingen naar haar zou doen. Serafine had hem verhaald van de prachtige begrafenis, waarvan zij het bericht in de krant had gelezen, en handenwringend had hij daarop uiigeroepen //Terwijl ze de valsche Gertude begraven, gaat de ware in een vreernd land ten gronde, en ik kan hier niet vandaan Er moet haar iets overkomen zijn, anders had ze zeker wel eenig bericht gezonden!" Terwijl haar broeder die woorden uitriep, was Serafine's blik op den beambte gevallen, die bij het gesprek tegenwoordig was, en zij had zeer goed bemerkt, dat een spottend lachje om zijn mond speelde. Stellig beschouwde hij deze uiting als eene onwaarheid, voor zijn ooren bestemd, en geloofde hij, dat zij misleid werd of dat zij mede- hielp om de misdaad te verbergen. En als zij George's zuster niet geweest was, zou zij misschien gedaan hebben als anderen; zij zou hem niet geloofd, en misschien zou zij als De heer E. baron van Zuylen van Nijevelt heeft, naar //Architectura" meldt, naar den herbouw van het kasteel //de Haar" geheel in zijn voor- maligen staat, nu besloten, ook de kom der gemeente Haarzuilen in denzelfden geest te verbouwen. Het rechthuis, tevens herberg, ontworpen door den architect Joseph Cuypers, de pachthoeven, bruggen en arbeiderswoningen, onder leiding der architecten Jac. van Straaten te Utrecht en Jac. van Gils te Rotterdam, zullen een oud-Nederlandsch karakter dragen, en op die wijze zal daar een blijvend Oud-Holland in 't leven worden geroepen. De aardwerken van grachten en wallen werden in dit najaar reeds voltooid. Voor 1 November 1896 moeten alle inwoners naar hunne nieuwe woningen verhuisd zijn. Of de //seigneur du village" van zijne huurders ook eischen zal, dat zij zich in voorvaderlijke kleederdracht zullen steken Naar men uit Bruinisse meldt, heeft de lage waterstand, veroorzaakt door de Noord-Oosten- winden, daar reeds eenig nadeel berokkend. Enkele schippers toch kwamen tot de ontdekking, dat e'en deel der mossels door het afloopende water mede- gevoerd was. Tegen een koffiehuishouder te Leiden is proces-verbaal opgemaakt wegens het in zijn in- richting voorhanden hebben van een dier automa- tische toestellen welke tegen een kleinen inleg gelegenheid geven sigaren of bier of ook wel niemendal te winnen. Als de politie aan het opruimen van die dingen gaat, mag ze wel een pakhuis huren. Die toe- stelletjes zijn in korten tijd sterk doorgedrongen. Te Upendam (Noord-Holland) is iemand uit Amsterdam door de stoomtram overreden en gedood. Het was een visscher, die bij het opslaan van den hengel een paar passen achteruit liep op de trambaan, zonder den komenden treiu op te inerken, met het noodlottig gevolg, dat hij letterlijk vermorseld werd. De ongelukkige laat een vrouw en zeven kinderen achter. Zooals men zich herinneren zal, werden op 27 Aug. jl. een 17tal perceelen te Hoogezand, waaronder vrij omvangrijke, door een grooten brand in de asch gelegd. Sedert werd er reeds druk gewerkt, om verschillende perceelen weder omhoog te brengen, zoodat er den laatsten tijd in het timmervak veel omging. Timmerlui en metselaars kwamen van heinde en ver, om daar werk te zoeken, want, als het tegen den herfst loopt, is voor dezen een goed karwei veelal een buitenkansje. De plotseling ingevallen vorst, in den aanvang zich ook een zeer aanmatigend heer toonende, heeft aan die drukte voorloopig op het onverwacht een einde gemaakt. De metselaars konden met de natte steenen en met kalk, welke vastvroor aan hun gereedschap, geen goed werk langer leveren en, waar ze aan een aangenomen taak werkten, ook geen daghuur meer maken, te meer, daar oook de werkdag hoe langer hoe korter werd. Het nieuwe muurwerk moest zelfs gestut worden om instorten te voorkomen. De kalk wou niet langer //bakken". Vandaar, dat een deel van het werkvolk van buiten het voor goed opgegeven heeft en, door vorst verdreven, tot hunne haard- steden terug gekeerd is. Te 's Gravendeel (Z.-H.) is de alleenwonende 90jarige D.van Leen met 'tgelaat in den brandenden open haard gevallen. Een knaapje, dat de wouing opende, om den grijsaard brood te bezorgen, zag het ongeval en riep de buren bijeen, die den deerlijk verminkte te hulp kwamen en hem hulp boden. Door de weduwe B. in de Weistraat te Utrecht werd j.l. Zaterdag bij de politie aangifte gedaan, dat men, tijdens zij een paar dagen afwezig was geweest, bijna al haar huisraad enz., uit haar woning had ontvreemd, zoomede dat zij vermoedde dat haar ruim 25jarige zoon, van wien zij, vooral na den dood van haar man reeds veel verdriet had gehad, dien diefstal zou hebben gepleegd. Dat vermoeden werd helaas bevestigd, want toen het aan de recherche mocht gelukken dien zoon zuster dit niet gedaan hebben, wanneer zijn woorden niet hadden overeengestemd met die van haar moeder, wier waarheidsliefde zij niet in twijfel kon trekken. Het is waar, hun verhaal klonk avon- tuurlijk, en hoe dikwijls zij ook had getracht eene verklaring te vinden voor verscheidene punten toch waren die duister gebleven, zoowel in de gesprekken met haar moeder, evenals nu in het onderhoud met haar broeder. Welk lijk had men dan uit het Kellermeer opgevischt Behalve haar moeder, haar broeder en de oude keukenmeid had iedereen daarin toch Gertrude herkend. Waarom had Gertrude er op aangedrongen, dat niemand iets van het ongeval en van haar redding zou vernemen Hoe was het verstandige meisje gekomen tot het avontuurlijke plan om met George te vluchten Daarvoor was toch geen dringende reden, dacht Serafine. En hoe had George daarin zoo spoedig kunnen toestemmen En al was dit te verklaren door zijn grenzelooze liefde voor Gertrude, hoe had haar bedachtzaine moeder dan haar toestemming kunnen geven en de hand geleend om het plan ten uitvoer te brengen (Wordt vervolgd.) in een der buitenwijken der stad op te sporen, vond zij op een door hem aldaar gehuurde kamer al de vermiste meubels en andere goederen terug. Daar hij echter weigerde een en ander weder aan zijne moeder terug te geven, werd hij Maandag- morgen door de politie in hechtenis genomen, die tevens beslag op den boel legde. Naar men zegt was hij voornemens om binnenkort te huwen en 'chijnt dit de reden te zijn geweest, waarom hij, zelf niet te veel verdienende, heeft getracht om op eene goedkoope manier aan een netten inboedel te komen. Ter gelegenheid van een kindervoorstelling viel door een misstap de heer P. Stadegaard te Zaandam, van een der trappen van het cafe //Neuf" van den heer J. de Boer, aldaar. De heer Stade gaard had het ongeluk daarbij op het hoofd te vallen, waardoor hij onmiddelijk door een-beroerte werd getroffen, tengevolge waarvan hij na verloop van een paar uur is overleden. Het 5jarig dochtertje van den heer De Boer, dat zich juist aan de trap bevond, kreeg den heer S. in voile zwaarte op zich, waardoor het kind een been brak. Laten wij in deze voor /Johanna van Woude" zoo droevige dagen niet vergeten aldus schrijft de Tel. dat de schrijfster van //Hollandsch Binnenhuisje" een niet te loochenen aanspraak heeft op de genegenheid en dankbaarheid van geheel Nederlandlaten wij niet vergeten, dat zij met die liefelijke schepping een afdoend bewijs heeft geleverd van hare hooge, reine opvatting van het huwelijksleven, en dat /Hollandsch Binnen huisje" bewust of onbewust eene openbaring is geweest van haar eigen gelooven en hopen. Zij heeft getoond, dat het haar niet te doen was om een financieel voordeelig huwelijk. Zij heeft als de hoofdpersoon in //Hollandsch Binnen huisje" met alien eenvoud genoegen willen nemeu en heeft steeds als zuinige huisvrouw en trouwe moeder haar plicht betracht, om zich onderwijl op letterkundig gebied verder te ontwikkelen, en ook op die wijze welvaart over haar huisgezin te brengen. Aan welk nameloos lijden moet zij ten prooi zijn, nu zij, die door haar letterkundig talent fijngevoeliger en ontvankelijker voor indrukken is dan wie ook, zich te verdedigen heeft tegen een beschuldiging van misdaad, en den rechter van instructie als eenig menschelijk wezen ziet te midden van de verschrikkingen van het ge- vangenisleven Men zegt dat de aanleiding tot de oneenigheid in het huishouden van de schrijfster gelegen is in het feit, dat haar echtgenoot, uotaris geworden, niet meer passend vond, dat zijn vrouw verder schreef, en haar dit wilde beletten. Maar wie vermag aan een roos verbieden om te bloeien, of aan een vogel ontzeggen om te zingen P Nog laat het zich aanzien, dat zij part noch deel heeft aan de daad, waarvan men haar be- schuldigd heeft, maar zou deze kwestie in ieder geval geen vingerwijzing zijn, om de wet ten gunste der vrouw wat te verauderen, en in de eerste plaats zoo spoedig mogelijk het scheiden wat gemakkelijker te maken En indien het onverhoopt toch waar mocht zijn, dat zij tot die wanhopige daad haar toe- vlucht heeft genomen, laten wij dan bedenken, hoeveel lijden en strijden aan dat besluit zal zijn voorafgegaan, laten wij bedenken, dat zij als trouwe moeder, als flinke huisvrouw, als gevierd auteur en als dochter van een geeerd man, wel bitter door den nood gedrongen moet zijn geweest voor zij tot zoo iets kwam. Zij moet als een verjaagd hert in haar radeloos- heid ten vertwijfeling niet meer hebben geweten wat zij deedwant dat het ontdekt zou worden en wel direct; lag voor de hand. Maar bovenal laten wij bedenken, dat de notaris steeds gezond en levend op zijn beenen is gebleven en wel erg vlug is geweest, om een zoo gruwzaam schandaal te maken, en dat nog wel nu de echt- scheiding aanstaande was. In de Belgische Kamer heeft de bekende socialist Anseele bij de spoorwegbegrooting den Minister Vandenpeerenboom weder onbarmhartig onder handen genomen. Hij verweet hem zich schuldig te maken aan de grootste onrechtvaardig- heden, tegenover de ondergeschikte ambtenaren, die voor weinig loon hard moeten werken, terwijl den grooten heeren allerlei voorrechten worden toegestaan, zooals vergoeding, vermeerdering van salaris, reiskosten enz. //Dat gebeurt onder het bestuur," riep hij uit, //van den zeer Heiligen Jules van den Peerenboom." Toen om deze uitdrukking gelachen werd, riep Anseele weder uit//Zoo, ge wilt niet gaau. Welnu, wij zullen er u toe dwingen, we zullen u voortdrijven." z/De heer Van den Peerenboom" ging Anseele verder voort, //noemt zich de vader van zijne be- ambten. Een vader waakt voor het welzijn zijner kinderen, en behandelt hen goed. Doet gij dat, vader En toen deze uitval weder met lachen beantwoord werd, richtte zich Anseele tot de ver- gadering en zeide //Neeu, hij heeft een steenen hart en bekrompen hersens." Nog voegde hij den Minister, die bij eene beschuldiging van loonont- houding de schouders ophaalde, toe //Gij haalt uw schouders op, mijnheer de Minister. Ik ver- zoek u te antwoorden met feiten en niet met grappen."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2