BIJVQEGSEL Tsr Ksuzsnsche Courant Gemengde berichten. Zaterdag 23 Nov. 1895. No 3232, RECHTSZAKEN. Arrondissements-recMbank te Middelburg. De rechtbank heeft in bare zitting van 22 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. A. B., oud 19 j., 2°. C. L. R., oud 18 j., werklieden te Clinge, de le gedetineerd te Mid delburg, de 2e Voortvluchtig, zijn wegens diefstal veroordeeld de le tot 6 maanden, de 2® tot 8 maanden gevangenisstraf met bevel tot gevangen- neming van den 2en beklaagde. 1°. A. S., oud 28 j., 2°. E. S., oud 22 j., werklieden te St. Jansteen, zijn wegens mishandeling de le veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 2e vrijgesproken. C. D., oud 68 j., weduwe B. B., zonder beroep te Graauw, is wegens diefstal veroord. tot 50 cent boete of 1 dag hecht. 1°. E. N. R., oud 28 j., daglooner, 2°. P. P., oud 22 j., kleermaker, beiden te Hulst, zijn wegens mishandeling de le veroord. tot 7 dagen gevang de 2® vrijgesproken. 1°. A. d. B., oud 19 j., werkman, 2°. P. v. D., oud 17 j., arbeider te Kuitaart (Hontenisse), zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot f 5 boete of 5 dagen hecht. J. C. H., oud 18 j., werkman te Tet Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevang. C. A. S., oud 81 j., leurder te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. De oude meestoof te Oud-Vosmeer is thans weder in voile werking en de campagne zal ge- ruimen tijd duren, waaruit blijkt dat de gestoken hoeveelheid meekrap nogal vrij groot is. Hoewel de prijzen enorm laag zijn gaat men nog steeds voort, altijd maar hopende op matige revenuen, dit artikel te verbouwen. Dit jaar is weer een der meestoven te Oud- Vosmeer gesloopt en is de bovengenoemde alleen meer over als herinnering aan den tijd, dat de verbouw van meekrap in onze provincie en op de Zuid-Hollandsche eilanden voor de landbouwers als het ware een goudmijn was. Dat men nog geld voor grond durft besteden, blijkt daaruit, dat een boomgaard onder de stad Goes aldaar Maandag publiek werd verkocht aan den heer P. J. Vervenne te Amsterdam voor /4110 (vier duizend honderd en tien gulden) per hectare. Die boomgaard, zijnde twee perceelen, is gecombineerd verkocht voor 17,463,39, waar- bij nog voor de boomen f 1542,40. Bij Bergen-op-Zoom, aan den Halsterschen weg, is op klaarlichten dag een brutale diefstal gepleegd door een venter, die trachtte bij een al leen wonende juffrouw zijn koopwaar te slijten, doch ten antwoord kreeg, dat er niets noodig was. Korten tijd daarna heeft hij tersluiks vele kostbare gouden en zilveren werken weten te ontvreemden. Men is den dader op het spoor. Enkele melkopkoopers te Amsterdam hebben hun leveranciers verklaard, de melk te weigeren, wanneer het vee met pulp wordt gevoerd. De hoeveelheid melk is bij het voeren van pulp meer doch de kwaliteit aanmerkelijk minder. Op de St. Maartens-paardenmarkt te Gorin- chem hebben eenige zakkenrollers hun slag geslagen. Een Pruisischen paardenkooper hebben zij eene portefeuille met 1500 a /J600 en een boer uit den Alblasserwaard eene met f 300 ontrold. C. Bonnet, colporteur van ,/de Voorwaarts" te Arnhem, stond, ter zake van beleediging van den heer W. W., voor de rechtbank te Tiel terecht. De eisch luidde 3 maanden gevangenisstraf. Op de vraag, of hij iets te zijner verdediging had te zeggen, luidde het antwoord ,/Ik betreed even blijmoedig de poorten der gevangenis als uwe vrouwen en dochters de balzaal." Een treurige zaak is, volgens de ,/Haarl. Ct.", te Sloten aan het licht gekomen. Een 13-jarig meisje, uit medelijden opgenomen bij een timmerman, heeft aldaar herhaaldelijk geld ontvreemd, dat haar vader, die zwervende is, nu en dan in ontvangst kwam nemen. Het kind is voorloopig in het weeshuis opgenomen. Velen in en buiten Haarlemmermeer kennen de familie Koppes, vroeger landbouwer op Wil- den horstaan den Sloterweg in den Haarlemmermeer- polder. Nadat genoemde familie besloten had haar boerenplaats te verkoopen, werd de 2e zoon, oud 19 jaren, het vorige jaar naar Rumenie gezonden, en staat thans aan het hoofd van het landbouw- bedrijf van een der polders, op last van de Ru- meensche regeering aan den Donau drooggemaakt De oudste zoon, oud 21 jaren, staat sinds jl. voorjaar aan het hoofd van eene inrichting voor zuivelbereiding, te Gibson County (N.-Amerika) na te Londen en Berlijn onderwijs te hebben genoten. De jongste zoon is op een school voor zuivel bereiding te Bolsward, en nu heeft de vader de betrekking van chef aanvaard van eene groote landbouwonderueming bij Edinburg in Schotland Of de leden van dit gezin elkander ook wat te vertellen zullen hebben als zij wederkeeren en om moeders disch vereeningd zijn, behoeft wel niet gevraagd te worden. Men meldt uit Haarlem Na een langdurig verhoor van mevrouw v. W en haren echtgenoot, te Krommenie, door den rechter-commissaris is, tegen de eerste als verdacht van vergiftiging en poging tot vergiftiging van haren man, rechtsingang verleend met bevel tot gevangenneming. Aan. dit laatste is terstond gevolg gegeven de verdachte is door een rijksveldwachter in burger- kleeding in een rijtuig naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht. In het vonnis tot rechtsingang wordt o. a. vermeld, dat de verdachte„met het oogmerk, haren echtgenoot van het leven te berooven of althans diens gezondheid te benadeelen en langs dien weg diens leven te verkorten 1°. bij herhaling opzettelijk en met voorbedachten rade in voor haren echtgenoot bestemde en door deze tot zich genomen dranken anti-pyrine in voor de gezondheid schadelijke hoeveelheden heeft gemengd, en wel tusschen 1 September en 6 November 1895 2°. op of voor 5 November anti-pyrine heeft geworpen in een jeneverflesch, waaruit haar echtge noot gewoonlijk zich 's middags een glas schonk 3°. op 5 November toen haar echtgenoot zich uit de kamer verwijderd had, omstreeks 8 uur in een half geledigd glas bier anti-pyrine heeft geworpen, gestort of gespoten en welopzettelijk en met voorbedachten rade. De sub 2°. en 3°. vermelde feiten zijn als poging gequalificeerd, daar de uitvoering hier verhinderd werd door omstandigheden, onafhankelijk van den wil der verdachte. De gevangenneming wordt gemotiveerd door het ernstig karakter der feiten, de zwaarste der daar- tegen bedreigde straffen, de maatschappelijke positie van verdachte en de wenschelijkheid om haar de gelegenheid te benemen tot vluchten. De verhouding tusschen de echtgenooten v. W. was reeds lang zeer gespannen, zoo meldt men aan de N. R. Ct. Reeds vroeger is een eisch tot echtscheiding bij de rechtbank aanhangig geweest doch tengevolge van de verzoening van partijen werd daaraan toen geen gevolg gegeven. Thans had de heer v. W. weder een eisch tot scheiding van tafel en bed ingediend, en de vrees dat dienten- gevolge de beide kinderen aan den heer v. W. zouden worden toegewezen kan mevr. v. W. tot de daad gebracht hebben. Zij ontkent echter tot nog toe alles en beweert, het slachtoffer te zijn van eene valsche, kunstig in elkaar gezette aan- tijging- De verdachte 41 jaar oud was zeer kalm bij hare overbrenging naar de gevangenis. Op den trein, welke 9.20 uit Utrecht vertrekt, wilde gisteravond tusschen Maarsbergen en Venen- daal een der reizigers naar zijn hoed grijpen, die uit het portierraam was gewaaid. Ongelukkig viel hij uit den trein en werd door een uit Arnhem komenden trein overreden. Nadat men den trein had doen stilhouden en achteruitstoomen, vond men het lijk, dat vervolgens naar het Diaconessenhuis te Arnhem is vervoerd geworden. De kantonrechter te Zuidhorn heeft den beurtschipper H. Oosta te Aduard veroordeeld tot 3 maanden principale hechtenis wegens het bekende feit, dat hij zijn zoon liet verdrinken zonder pogingen in Jt werk te hebben gesteld om hem te redden. Te Maastricht is Woensdagnacht diefstal met braak gepleegd bij den heer E. Regout, in de Stationstraat. Ontvreemd werden zilveren voor- werpen ter waarde van f 1000. De dader of daders zijn onbekend. De heer Regout was tegen inbraakschade ver- zekerd bij de Maatschappij ,/Mercurius" te Amsterdam. De gemoederen zijn te Ginneken nog vol- strekt niet bedaard over het schrijven van ,/Jack the Ripper n°. 2." Dienstmeisjes zijn na zons- ondergang niet meer buiten te krijgen en verschil- lende van haar hebben in en om deze gemeente den dienst opgezegd, terwijl getrouwde vrouwen verklaarden den St. Nicolaastijd te gaan door- brengen in andere gemeenten. Dit alles werkt natuurlijk nadeelig op den gang van zaken, en het was dan ook te wenschen, dat de schrijver van die twee laffe, akelige brieven bekend werd. Wel gaat het praatje dat eenige leerlingen der hoogere burgerschool de aardigheid hebben uitgehaald. Maar of dit waar is De Bredasche nieuwsbladen, die de brieven gepubliceerd hebben, waren dan toch verplicht de goe gemeente hiervan in te lichten Als een bewijs van de hooge waarde van gronden, welke geschikt zijn voor bloembollenteelt, meldt men dat te Lisse dezer dagen 2 H. A. verkocht zijn voor f 15,000. Prijzen van /6a 7000 voor een bunder land zijn daar zeer gewoon. Bij de verhuringen van goed land wordt doorgaans 350 a 400 uer bunder en per jaar besteed, wel een bewijs, dat, ook al heeft de bloembollencultuur eenigen tijd gekwijnd, de vakmannen aan de toekomst niet wanhopen. Wegens plundering van een huis te Neer (L zijn, op bevel van den kapitein der marechaussees te Roermond, acht personen uit die gemeente aangehouden en gevankelijk naar Roermond gebracht, De vernieling had ten doel den armlastigen bewoner R. het leven te Neer onaangenaam te maken, omdat hij trouwen ging met eene arme vrouw uit een andere gemeente. Onder de gearresteerden zijn zeven daders en een medeplichtigedeze laatste is een welgestelc landbouwer, die met kar en paard de steenen aangevoerd heeft, om het huis van R. te bombar- deeren, en voorts de daders op drank onthaalc heeft. Geboeid tusschen de paarden in, onder bevel van den kapitein, werden de acht gevangenen Dins, dagavond ter beschikking van de justitie gesteld Door een noodlottig toeval geraakte op den avond van den 17en dezer de- heer J. Schilder te Spierdijk, onder Spanbroek, oud-wethouder dier gemeente en lid van verschillende waterschaps- besturen, in eene sloot en werd eenigen tijd daarna door de hem zoekenden gevonden. Hoe dikwijls en op hoe velerlei wijzen men ook is gewaarschuwd, bleek ook hierbij weer de oude volksoverlevering te sterk te zijn. De burgemeester van Obdam aldus meldt men aan de Haarl. Ct. gaf bevel, dat het lichaam alleen door de politie uit het water moest worden gehaald. Met het halen en komen van dezen beambte verliep ongeveer twee uur. Het gebruik van rijwielen wordt voor zooveel doeleinden toegepast dat tegenwoordig zelfs de straatroovers te Parijs van dit moderne voertuig gebruik maken. Mislukt een aanslag dan ont- snappen zij door vlug op hun rijwiel te stijgen en het hazenpad te kiezen. Naar Konstantinopel worden gezonden 6 Oostenrijksche, 4 Fransche, 10 Italiaansche, 17 Engelsche en 2 Amerikaansche, totaal 39 oorlogs- schepen. Duitschland zal alleen zijn vlag (op het opleidingsschip //Moltke") zenden, waardoor het duidelijk genoeg bewezen acht, dat het met de andere mogendheden eens is. Als de sultan nu nog niet bang wordt weten we het niet meer De gezant van China overhandigde in de Londensche bank aan den vertegenwoordiger van Japan een wissel van ongeveer 60.000.000 gulden (voor de oorlogsschatting). De kassier der bank, die de cheque gereed had liggen, gaf deze aan den Chineeschen gezant, die haar met een diepe buiging aan den Japanschen vertegenwoordiger overgaf. Deze gaf den wissel aan den kassier terug, die het bedrag bijschreef op het te-goed van Japan, dat daardoor tot ongeveer 440 millioen steeg. Wel hoort men voortdurend, dat in Belgie maatregelen genomen zullen worden tegen de speelholen, doch er gebeurt niets. Alleen gaan de gemeenten voort concessies uit te dee! en voor het openen van speelholen. Zij stijven op deze wijze haar kas, zonder de lasten der inwoners te verzwaren. En dat er van de ondernemers van de speelholen wel wat te halen valt, blijkt uit het feit, dat de concessie van de exploitatie van de speelzaal te Dinant door den tegenwoordigen houder is verkocht aan een Fransche maatschappij voor de som van 1,250,000 frs. Aan den N.-Amerikaanschen Senaat is het plan voorgelegd voor een merkwaardigen electrischen spoorweg, die New-York en Washington zal moeten verbinden. De treinen zouden gemiddeld 160 K. M. per uur moeten afleggen, wat een snelheid tusschen de stations van ruim 190 K. M. zou vereischen om het verlies door 't stilhouden goed te maken. De General Electric. Comp. te New-York ver- klaart zich bereid, al het materiaal te verstrekken, ja neemt aan 200 K. M. per uur te maken Het Brott-stelsel, volgens hetwelk deze spoorweg zou worden aangelegd, berust op het volgende. De wagens rijden op een wiel in het midden, in plaats van twee aan de kanten. Daarvan heeft elke wagen 2 paar (op een afstand van 25 voet van elkaar) en deze loopen alle over een spoorstaaf, op een paar voet boven den grond. Ter weer- zijden van het spoor bevindt zich een hek dat tot omstreeks de halve hoogte van den wagen reikt. Het is gemaakt van speciaal toebereid hout en dieut voor twee kleine wielen met rubber-banden welke aan beide kanten van den wagen zijn aan- gebracht, ten einde het kantelen te beletten. De wrijving is dus tot een minimum beperkt. Of bij dit stelsel bochten mogelijk zijn P Het schijnt niet zoo, want de weg tusschen New-York en Washington zou volgens het plan volkomen recht moeten wezen. Een proeflijn zal worden aangelegd tusschen Washington en de Chesa- peake-baai. Indien het stelsel bruikbaar blijkt, zou het een omwenteling kunnen brengen in het verkeer tus schen de groote steden. Toen de raad van beheer der Societe Generale ret tekort in de kas ontdekte, had de kassier Alphonse de Hennin zich Vrijdagmorgen voor den raad te verantwoorden. Hij bekende de ver- duisteringen gepleegd te hebben, maar beloofde dat zijne familie het deficit zou aanzuiveren daartoe zou bij dadelijk de noodige stappen doen. In plaats daarvan begaf hij zich na afloop der vergadering naar het station en reisde naar Parijs. De raad van beheer was echter zoo voorzichtig geweest, hem door iemand te doen volgen; deze spoorde met denzelfden trein naar Parijs en be- werkte daar zijn inhechtenisneming. De kassier, een man van 50 jaar, behoort tot een aanzienlijke familie. Wijlen zijn vader was president van het hof van appel te Brussel. Zijn vier broeders bekleeden hooge betrekkingeneen hunner is directeur van de Nationale Bank. De kassier was reeds 23 jaar in dienst der Societe Generale en sinds 15 jaar met een Fransche gravin gehuwd. Zijn vrouw had niet het minste ver- moeden van de gepleegde verduisteringen, evenals zijne speculation ter beurze, die hem ten ver- derve voerden, aan zijne familie onbekend waren. De familie De Hennin heeft, om hare eer te redden, besloten haar gezamenlijk vermogen ten bedrage van 1,400,000 francs aan de Societe Generale af te staanhet deficit is echter 2,616,000 francs en de gerechtelijke vervolging tegen Alphonse kan trouwens niet meer ingetrokken worden. Gemeenteraad van Sas van Gent. Vergadering van 21 November 1895. Voorzitter de heer Joh. Verschaffel, burgemeester. Aanwezig de heeren Warrens, Wauters, Stevens, erhaak, Pauwels, Malotaux en de secretaris. De notulen van de vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Punten van behandeling I. Ingekomen stukken. Bericht van Ged. Staten dat de wijziging der begrooting over 1895 goedgekeurd is. Voor mededeeling aangenomen. II. Suppletoire kohieren van den hoofdelijken omslag en der belasting op de honden. De heer W auters De heer Neefjans is niet op het kohier gebracht. Wordt goedgevonden hem te brengen in de llde klasse. Het kohier van den h. o. wordt met algemeene stemmen vastgesteld op 17,15 en dat der be lasting op de honden op 7. IIL Art. 9 der politie-verordening. De vergadering gaat over in eene met gesloten deuren. Na heropening wordt voorlezing gtdaan van een brief van Ged. Staten dat de Minister van binnenl. zaken de wijziging van art. 9 der politie-verordening ter vernietiging zal voordragen, zoo die niet voor 1 December a. s. is ingetrokken. De heer erhaak Ik stel voor eene audientie bij den Minister te verzoekendan kan alles beter uitgelegd worden. In dit geval moet niet op de kosten gezien worden. De heer WautersEene audientie zal niet helpen. Mijn voorstel is de wijziging in te trekken en het artikel nu te wijzigen volgens advies van den rechts- geleerde en ook diens memorie van toelichtin°r naar den Minister te zenden. Het voorstel van den heer Verhaak wordt met 5 tegen 1 stem verworpen. Tegen stemden de heeren Wauters, Malotaux, Pauwels, Stevens en Warrens. Voor stemde de heer Verhaak. Daarna wordt het voorstel van den heer Wauters met algemeene stemmen aangenomen. IV. Gewone rondvraag. De heer Wauters vraagt waarom de zinkput aan de woning van Troch nog niet opgemetseld is. De VoorzitterEr was geen metselaar beschik- baar maar a. s. Maandag zal het werk gereed zijn. Op voorstel van den heer Wauters wordt nog besloten keien te leggen tusschen de rails rechtover het schoolstraatje. De vergadering wordt gesloten. KORT VERSLAGr van het verhandelde in de najaarsvergadering van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gehouden den 7®n November 1895 te Middelburg. Na het lezen der notulen wordt door den voorzitter medegedeeld, dat de ambulante cursus in hoefbeslag, dank zij de subsidien van Rijk en Provincie, en eene bij drage van den V ilhelminapolder, reeds in werking is. Dat tot onderwijzers in de theorie van het hoefbeslag door de afdeelingen aangewezen zijn de heeren veeartsen_ Berghuijs in Walcheren, Van der V liet in Kruiningen en Heinkenszand, De Graaff m Noord-Beveland, Risch in Tholen, Blindenbach m Zierikzee, Lucieer in Zeeuwsch- v laanderen westelijk, en Bauwens in Zeeuwsch- Vlaanderen oostelijk gedeelte. A oor de betrekking van onderwijzers in het practisch gedeelte hebben zich acht sollicitanten aangemeld. Het Uitvoerend deel van het Hoofd- bestuur wordt gemachtigd uit dat achttal een of meer onderwijzers te benoemen om in de verschil lende afdeelingen les te geven. Naar aanleiding van het Reglement aangaande de ondersteumng van Rijkswege van depaarden- fokkerij, vastgesteld door de Ministers van Binnenlandsche zaken en van Oor log zal het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur wijzigingen orengen in de thans vigeerende reglementen voor de Rijks- en de Provincial subsidien en die wijzi gingen aan het oordeel van het Hoofdbestuur onder- werpen. Bij die wijzigingen zullen de wenschen n het oog gehouden worden, door dat Hoofd bestuur uitgesproken in de voorjaarsvergadering van 1894. W intercursus voor Landbouwonderwijs te ti J land-Bath, heeft eene rijksbijdrage ontvangen van 350 'sjaars. De bij drage van 50, die de Maatschappij VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 5