A1 g e m e d Nieuws- en Advertentiebl&d voor Zeeowsch-Vlaanderen as ssawssT No. Zaterdas: 23 November 1895. 35" Jaargarig. Binnenland. •J«lO >1 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADVERTENT1E N Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij (lezo courant behoort een bijvoegsel. Polittek Overaicht. Het samentrekken eener Europeesche vloot in de Turksche wateren en dat voortdurend aankomen van steeds meer van die geduchte vreemde pantser- schepen laat niet na eenen levendigen indruk op de bevolking te maken en den Sultan slaat blijkbaar eene ware bekltmming om het hart. Turkan-Pacha is nu met een particulieren brief aan Keizer Wilhelm door hem naar Berlijn gezonden. Die Keizer Wilhelm schijnt men meer te denken moet hier raad schaffen. Het is dan ook wel aan te nemen, dat Z. M. weer op eene of andere wijze in deze //doende" is, en te Berlijn schijnt vrij algemeen geloofd te worden, dat het met name Rusland en Erankrijk zijn, welke de onver- moeide monarch tracht te winnen voor een gemeen- schappelijk optreden in het Oosten. Anderen evenwel willen weten, dat het met Oostenrijk en Italie is, de beide andere leden van den Driebond, dat onderhandeld wordt, wat zekerlijk meer in den natuurlijken loop der dingen zou liggen. In verband hiermede verdient het feit vermelding, dat aan de Italiaansche werven en tuighuizen groote bedrijvigheid heerscht en dat bevel is gegeven tot voorbereidende maatregelen voor eene algeheele mobilisatie der vloot. De Sultan was den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag in het telegraafkantoor, persoonlijk de instructies dicteerend aan de gouverneurs voor het herstel der orde, maar er ongelukkigerwijs het geld en de troepen niet bij zendend, die allereerst noodig zijn om de woeste Kurden te bedwingen. Men deelt aan het Nieuws de volgende anecdote mede, waaruit duidelijk blijkt, wie in Klein-Azie de ware rustverstoorders zijn, die, het roofwerk als een soort van jaarlijksch oogstfeest beschouwend, de Christen-bevolking door hnnne geweldenarijen tot het uiterste brengen. Eenige jaren geleden schrijft ons een emeritus-predikant sprak ik ten huize van een collega een Protestantschen Armenier, die bezig was eene collecte-reis door ons land te doen en van goede papieren bleek voorzien te zijn. Ik vroeg hem //Het zijn dus de Turken, die u kwellen Maar hij antwoordde in het eigenaardig Europeesche-talen-allerhaude, dat hem eigen was //No, no, Koerden, Koerden Turken mooi rnen- schengut leut for us Niet onbelangrijk inderdaad voor wie de zaken daar juist willen beoordeelen. Wa1 Rusland betreft verzekert heden andermaal de ofhcieuse St. Petersburgsche Telegraphen Agen- FEUILLBTON. Naar het Hoogduitsch van Jenny IIirsch. z/Ge hebt mij niet laten uitspreken, mijnheer Von Melnik," zei Bauer. //Ik wilde nog zeggen, dat de afrekening toch niet zoo spoedig zou kunnen plaats hebben als gij wenscht." Ondanks de erstige houding, die Melnik gedu- rende het geheele gesprek had weten te bewaren, hadden zijn oogen zooeven toch geflikkerd bij de woorden van den consuldoch nu trok hij een lang gezicht en hij stotterde //Niet Zooeven hebt ge toch gezegd z/Dat de papieren voorhanden zijn en in korten tijd in contant geld kunnen worden omgezet," vulde de oude heer aan. //Ik mag ze echter nog volstrekt niet uit de handen geven." z/Waarom niet?" z/Omdat de dood van miju pupil nog niet boven alien twijfel verheven is." Melnik sprong zoo heftig van zijn stoel op, dat deze een eind achteruit rolde. //Maar welke be- wijzen verlangt ge dan nog, mijnheer Bauer? Is het niet genorg, dat het stoffelijk overschot van de arme Gertrude onder algemeene deelneming gisteren in den familie-grafkelder naast hare ouders is bijgezet //Onder de bestaande omstandigheden mag ik tur, dat, al ging het ook niet met des heeren Goluchowski's voorstellen mede, hierdoor toch niets wordt afgedaan van het feit, dat in deze voortdurend volledige overeenstemming blijft bestaan tusschen al de groote Mogendheden. 't Zou in Erankrijks K n r alheel vreemd moeten loopen als het kabinet-Bourgeois uit de interpellate van Guneo d'Ornano over de positie van de regeering tegenover grondwetsherziening, niet een nieuwe overwinning wist te slaan, in opvolging van die ten aanzien van Arton's arres- tatie en van de progressieve sucsessierechten. Nu is er een munitieus onderzoek van vrienden der waarheid (juist geen vrienden van het tegen- woordige bewind) wel gebleden dat Bourgeois c. s. niet hebben bijgedragen tot Artons aanhouding (Lepine, de prefect van politie, volgde Arton's spoor reeds sinds lang; werd in staat gesteld om de arrestatie door een speciale, in ongenade ge- vallen vriendin van Arton en voerde de arrestatie uit zonder voorafgaande kennisgeving aan de regeering) doch de schijn blijft Bourgeois c. s. toch gunstig. In verband met het feit, dat Bourgeois formatie zich voor 't oogenblik zal verklaren tegen grond wetsherziening (Bourgeois zal opnieuw verwijzen naar het beperkte programma) hebben de linker- zijde-groepen eergisteren besloten zich te onder- werpen aan den wensch der regeering om deze gelegenheid te geven te doen wat zij zich voor- gesteld heeft. Daar de gematigde republikeinen uiteraard tegen grondwetsherziening zijn, zal de regeeringsmotie wel weer een enorme meerderheid erlangen. De gematigde republikeinen konden't eergisteren niet eens wordener zijn groote punten van verschil en wijselijk werd er dan ook maar besloten voor 't moment Bourgeois' combinatie niet naar 't leven te staan, ten minste niet onverwijld. Uit Londen wordt gemeld Het blijkt nu, dat inderdaad onderhandelingen zijn gevoerd tusschen den Minister van Kolonien, Chamberlain, en de afgezanten van Prempeh, Koning der Ashantijnen, welke hoop geven, dat het aanhangige geschil nog in der minne zal worden bijgelegd. Toch zal in elk geval de expeditie, welke reeds bijna geheel klaar is, naar de Goudkust vertrekken. Zoodra sir Erancis Scott (de bevelhebber dezer expeditie) te Accra is aangekomen, zal hij moeten uitmaken, in hoever de verklaringen van 's Ko- nings afgezanten werkelijk vertrouwen verdienen. Dit telegram betreft de mededeeling van de Daily News, dat de Engelsche Regeering heeft afgezien van de expeditie, op grond dat Koning daarmee niet tevreden zijn," antwoordde de consul, zijn kalmte bewarende. //Wat verlangt ge dan verder?" z/De veroordeeling van George Eltester." z/Ge kunt toch onmogelijk gelooven z/Wat ik geloof of niet geloof, doet niets ter zake," zeide Bauer bedaard. //Ik wil u wel be- kennen, dat ik overtuigd ben, dat we Gertrude von Kauffel naar haar laatste rustplaats hebben gebracht ,/Welnu dan?" z/Er zijn personen, die dit niet gelooven." z/Eltester en zijn moeder," zeide Melnik met blijkbare minachting. //Ge begrijpt wel, waarom ze dit doen." z/En de oude keukenmeid van wijlen uwe schoon- ouders," voegde de consul er met nadruk bij. Zonder zich te bekommeren om het minachtend schouderophalen van Melnik vervolgde hij //Of- schoon dit bijna niet te verwachten is, blijft toch de kans bestaan, dat de uitspraak der gezworenen ten gunste van Eltester luidt z/Dat is volstrekt onmogelijk," viel Melnik hem in de rede, terwijl hij voor den consul bleef staan, nadat hij een paar malen in de kamer heen en weer had geloopen. //Zoo denk ik er ook over maar niettemin houdt mijn voogdij over Gertrude eerst op nadat Eltester veroordeeld is." z/En als het is bijna onmogelijk als die knaap werd vrijgesproken vroeg Melnik met een zenuwachtig lachje, terwijl hij als een afgemat mensch weer op zijn stoel plaats nam. Prempeh alle eischen, door den Engelschen gouverneur gesteld, heeft ingewilligd. Yervolgens- werd deze mededeeling tegengesproken. Nu echter blijkt, dat er wel onderhandelingen zijn gevoerd, maar dat de Engelsche Regeering te weinig ver trouwen stelt in de verklaringen van de Ashantijnsche gemachtigden, om haar voornemen van het zenden eener expeditie naar Koomassie te kunnen op- geven. Te Parijs is bericht ontvangen, dat het machtige inlandsche hoofd Samory, die in het Congo-gebied de Eranschen reeds handen vol werk gegeven heeft, werkelijk in het binnenland van de Goudkust- kolonie verschenen is. Dit kan eenigen invloed oi fen en op de Britsche expeditie naar Asjanti. De beraadslaging over art. 2 van het ont- werp, regelende de personeele belasting (heffing der belasting van gebouwen en gedeelten van gebouwen met hunne aanhoorigheden) en de daarop voorgestelde amendemeuten, werd in de zitting van gisteren in de Tweede Kamer voortgezet. Door overneming, na eenige gedachtenwisseling, door den Minister van Einancien van het eerste gedeelte van het amendement van de commissie van rapporteurs, is thans duidelijk uitgemaakt, dat belast zullen worden die perceels-aanhoorig- heden welke uitsluitend tot uitspanning, vermaak of genot dienen, maar dat onbelast blijven de aanhoorigheden van een perceel welke tot uit- oefening van een beroep of bedrijf dienen behalve eenige uitzonderingen. Door verwerping van het tweede gedeelte van het bovenbedoelde amendement met 52 tegen 34 stemmen is voorts bepaald dat vrijgesteld blijven de voor het publiek toegankelijke gronden van buitenplaatsen voor zoover zij niet behooren tot eenige societeit enz. Bij art. 4 ontwikkelde de heer Van Delden een amendement van de commissie van rapporteurs, strekkende om de winkelvrijstelling uit de wet te lichten. Voorts heeft de heer Kerdijk zich verklaard tegen de uitsluiting van den vrijdom van zoodanige inrichtingen van publiek nut waar (met een philantropisch doel) voorstellingen enz., mogen gegeven worden tegen entree. Althans de heffing van een geringe entree moet reden zijn om van de belasting vrij te stellen. De heer Schaepman ondersteunde den wensch van den heer Kerdijk, vooral met het oog op den R. K. Volksbond. De heeren Everts en Kolkman bepleitten alge- z/Dan zou ik de nalatenschap eerst aan de erf- gename overdragen na de gerechtelijke verklaring van vermoedelijk overlijden." z/Dat zou jaren lang duren." z/Zeker maar daarvoor behoeft ge niet te vreezen. Op den dag, dat George Eltester door de gezworenen te Eutin veroordeeld is, kunt ge hier de papieren en gelden in ontvangst nemen." z/Ik heb u reeds gezegd, waarom ik dit wilde vermijden Melitta mag niet weer hier koinen de aandoeningen bij de terechtzitting in Eutin moeten haar bespaard blijven." z/Daar is wel wat op te vindenzij kan u een onbeperkte volmacht geven." z/Dat zou mij niet bevallen ik heb ook rekening te houden met andere omstandigheden." z/Nu, in het ergste geval houdt ik het beheer van het vermogen in handen tot dat ge teruggekeerd zijtde renten zal ik u wel toezenden," zei de consul goedig. Melnik wierp het hoofd in den nek en antwoordde plotseling uit de hoogte //Ik ben u zeer verplicht, mijnheerMaar bij de vele zorgen, die ge u getroost voor het algemeen welzijn, mogen wij u dien last niet opleggen." z/Ik zou het beheer toch nog twee jaar gevoerd hebben, wanneer de arme Gertruda in leven was gebleven. Voor mij zou het dus weinig onderscheid gemaakt hebben, doch zooals ge wilt. Zoo dra Eltester veroordeeld is, kunt ge over de erfenis beschikken." z/Zoo moet deze zaak dus hangende blijven," sprak Melnik, en opstaande stak hij den consul heele vrijstelling van kostscholen met inwonende -keraren en leerlingen. De heerBorret verdedigde winkel vrijstelling wegens hooge winkelhuren in de groote steden vooral, insgelijks de heer Gerritsen, die wraakte het be roep op het verhalen der belasting op de klanten. De Minister, handhavende de vrijstelling van kostscholen en winkels, was bereid nuttige inrich tingen, die geen hooger entreeprijs dan 20 cent heffen, vrij te stellen. De heer Donner antwoordde hij ook, dat krank- zinnigengestichten en zenuwlijdersinrichtingen be- lastingvrij worden. Hr. Ms. fregat de Ruijter gaat vooreerst niet naar Turkije, hetgeen blijkt uit het feit, dat de aangevangen werkzaamheden voor het in dienst stellen gestaakt zijn. Men zou haast gaan denken, dat van de mogend heden een telegram gekomen is, waarbij gezegd wordt dat de assistentie van Nederland bij de verwachte groote demonstratie in de Turksche wateren geheel onnoodig is, en de mogendheden het alleen wel af kunnen. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats- spoorwegen en den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde treedt op 1 Dec. a. s. een tarief in werking voor het vervoer van reizigers in rechtstreeksch verkeer tusschen de stations Middelburg, Goes en Rotterdam (B en D. P.) eenerzijds en de stations Breskens en Ter Neuzen anderzijds, over Vlissingen. TER NEUZEN, 22 November 1895. Voor het heden gehouden vergelijkend examen voor hoofd van school D (Sluiskil) alhier, waren 6 van de 11 sollicitanten opgekomen, waaronder 2 onderwijzers alhier werkzaam. Op de voordracht voor hoofd der openbare school te Cortgene komt onder het viertal voor de heer I. de Groot te Ter Neuzen. Men schrijft ons Leest men nu en dan eens, dat er aan de Vlaamsche grenzen door Belgische ambtenaren enkele runderen worden aangehouden, toch blijft het heimlijk invoeren van vee in Belgie op groote schaal voortduren. Op sommige plaatsen aan de grenzen worden soms troepen van 50 stuks rundvee tegelijk de grenzen overgedreven. Dit werkje gaat echter gepaard met overleg en sluwheid der smokkelaars. Voorop zenden zij enkele magere koeien, voortgedreven door een paar mannen. Natuurlijk vallen deze dieren in handen der de hand toe om afscheid te nemen. //Vaarwel, mijn heer! Ik zal toch met mijn gezin de reis aanvaarden. Goed bezien is het eigenlijk onverschillig, want het geld is in goede handen." z/Beter dan bij u," mompelde Bauer toen hij zijn gast tot aan de deur uitgeleide had gedaan. //Met al die fraaie woorden misleidt de edele heer Von Melnik mij niet. Hij heeft het geld noodig, en nu ik dit bemerk zal ik het buiten zijn bereik houden, zoolang ik maar een voorwendsel kan vinden. Wat die man mijne vriend Kauffel gekost heeft, dat heeft buiten hen zeker niemand ooit vernomen en ik vrees, dat Melnik het zelf niet goed weet. Na den dood van zijn schoonvader heeft Melnik twee millioen opgestreken, na den dood van die goede mevrouw Von Kauffel weer twee millioen, en daar schijnt niet veel meer van overgebleven te zijn. Hoe lang zal het ver mogen strekken, dat hem in den schoot is geworpen door het ongeluk van de lieve Gertrude? Arme Melitta, ik vrees, dat je nog bittere ervaringen zult opdoen Waarom heeft Kauffel niets vast- gezet voor haar en de kinderen, waar zijn schoon- zoon niet kan aankomen. Hij was zoo'n voor- zichtige knappe manHoe kon hij zoo dom zijn Met de hand onder het hoofd zat hij daar, en staarde peizend naar den vloer. (Wordt vervolgd.) TER \El/iE\>S('HE <01RAY K»it bind verscli ijnt ulanndni;-, Woensds.tr- en 1'rijdagavoutl bij den uittrever V A W HE S A W n E te Ter Kenzen. ii craa.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1