Gemengde berichten. Telegrafische berichten. ""rechtszaken Toen de Koninginnen te 's Hertogenbosch zouden komen, ve-d door het gemeentebestuur besloten, een eerepoort op te richten. Dit geschiedde. Maar de gemeente-architect, begrijpende dat 't er voor HH. MM. op een paar duizend gulden meer niet aankwam, ging 2000 boven de begrooiing. Nu is door een der raadsleden een motie voor- gesteld, waarin verklaard wordt, dat de ingenieur- architect, de heer Kerkhoff, onbekwaam is om aan het hoofd der geineentewerken te staan en tegen 1 Mei 1896 eervol moet worden ont- slagen. Met 15 dezer is aan den heer C. Dorst Lz., op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Stavenisse. De bijna 86jarige grijsaard blijft nog fungeeren als lid van den gemeeuteraad en ambtenaar van den burgerlijken stand. Door den sterken was van den Rijn is de toestand op die rivier in weinige dagen geheel veranderd. In haar vollen omvang wordt de scheep- vaart thans weer uitgeoefend. Vaartuigen van allerlei groote stoffeeren weer den breeden strooin. Niet alleen de kleinere schepen, maar ook de reusachtige //kasten" van 700, 800 en meer lasten, achter welke de sleepbooten schuil gaan. Alles wat varen kan, is in de weer om te vervoeren wat reeds maanden in pakhuis of magazijn op verzending wachtte. Ook de Rijnzeestoombooten, welke zich in de laatste maanden moesten beperken tot de buiten- vaart, stoomen weer opwaarts tot Keulen. Enkelen zijrivieren van den Rijn hebben hoog water. Daaronder de Moezel, welker waterstand in de laaatste twaalf jaien niet zoo hoog is geweest als bij dezen was. Die rivier is thans weer val- lende. Tocli wordt de aangeriehte schade nu reeds op een millioen Mark begroot. TER NETJZEN, 20 November 1895. Door Ged. Staten dezer provincie ishetaandeel te dragen in de lichting voor de nationale militie van 1896, voor wat o. a. de navolgende gemeenten betreft, bepaald als volgt Axel 7, Boschkapelle 2, Clinge 6, Graauw 6, Hoek 5, Hontenisse 15, Hulst 8, Koewacht 7, Ossenisse en Hengstdijk 3, Overslag 1, Philippine 2, Sas van Gent 4, St. Jansteen 6, Stoppeldijk 3, Ter Neuzen 17, Westdorpe 3, Zaamslag 6, Zuid- dorpe 2. Maandagavond werden bij het slnitingsuur door de politie eenige zeelieden uit een bierhuis aan 't kanaal verwijderd. Zij behoorden thuis op de Deensche stoomboot Uranienborg, die aan't z. g. ,/eilandje" in lossing ligt. Daar gekomen riepen zij tot den man van de wacht hen te komen halen, waaraan deze met eene vlet voldeed. Toen zij zich alien rechtstaande in de boot bevonden en van wal gestoken waren viel een van hen, wat tengevolge had dat het bootje omsloeg en alien te water geraakten. Een tweetal der drenkelingen wist zwemmende het eilandje te bereiken, doch de overigen zwommen naar de andere zijde, waar zij niet tegen de steile beschoeiing konden opklimmen en zich aan de palen vastklemden om boven water te blijven. De nachtwaker aan't spoor, Cortvriendt, op 't hulpgeroep afgekomen, kon 3 van hen uit hunne benarde positie helpen en op den wal trekken. Voor een tot Ret gezelschap behoorende 39jarige stoker kwam de hulp te laathij- was in de diepte verdwenen. De pogingen, ook met behulp der inmiddels ter plaatse gekomen politieagenten aan- gewend om nog te beproeven hem te redden, bleven vruchteloos. Zijn lijk is den volgenden morgen opgehaald. De ongelukkige laat eene weduwe met kinderen na. Melnik streek met de hand langs het voorhoofd en zonder den heer Bauer aan te zien, begon hij ,/Ge zult wel vernomen hebben, dat in de volgende maand die rampzalige gebeurtenis voor de recht- bank der gezworenen te Eutin in behandeling komt." Bauer knikte. //Ik vrees, dat ik daar ook nog als getuige zal moeten verschijnen." ,/Voor mij staat dat vast; ik ben een der voor- naamste getuigen," vervolgde Melnik, /;en men zal Melitta ook wel oproepen. Maar dat mag niet zijn, ze zou het besterven. Aanvankelijk was ik voornemens hier te blijven tot het proces is afgeloopen, en dan den geheel en winter met vrouw en kinderen in het Zuiden te gaan door- brengendoch ik ben van plan veranderd. In het begin der volgende week vertrekken wijbij de terechtzitting kom ik voor een paar dagen naar Eutin en laat mijn gezin in Zwitserland achter. Het zal mij niet moeilijk zijn te bewerken, dat Melitta wordt vrijgesteld van een persoonlijk ver schijnen voor de rechtbank." z/Dat is zeer zorgzaam en opofferend van u," oordeelde Bauer, //inaar nog steeds zie ik niet in, wat ik daarmee heb uit te staan." //Wij zullen maanden lang, misschien wel een jaar afwezig zijn, en daarom komt het mij ge- wenscht voor mijne aangelegenheden te regeien," antwoordde Meluik. Hij schoof daarbij zijn stoel wat dichter bij dien van den consul, wiens gelaat plotseling een uitdrukking vertoonde als van iemand, die lang in het duister heeft rondgetast en eindelijk terecht is. ,/Ah, ik begrijp u, ge spreekt over het vermogen van Gertrude," antwoordde hij, zijn pince-nez opzettende. De Eng. schoener Reaper van Gent naar Londen met phosphaat bestemd, 15 dezer uit deze haven vertrokken, is met verlies van zeilen te Harwich binnengeloopen. 's Gravenhage, 20 Nov. Tweede Kamer. Het amendement van den heer Rink tot afschaffing der haardsteden-belasting is verworpen met 49 tegen 48 stemmen, nadat de Minister van Fi- nancien verklaard had, de behandeling van personeel ,/Waarvan mijn vrouw de eenige erfgename is," voegde Melnik er bij. Daaromtrent is geen twijfel mogelijkalles ligt gereed om u inzage er van te geven." "z/Waar denkt ge aan?" riep Melnik met een afwijzend gebaar. //Met zulke zaken mag Melitta niet lastig gevallen wordenzij kan dat niet ver- dragen en bovendien heeft ze daar geen kennis van? Ik ben haar beschermerik vertegwoordig haar, zoodat ik u wilde verzoeken alles met mij te regeien." ,/Wij kunnen Militta daar toch niet geheel buiten laten," voerde de consul hem te gemoet. Dat zal ook niet gebeuren, maar slechts op het laatste oogenblik, als wij haar handteekening noodig hebben. Ge zult dat wel met mij eens zijn, °niet waar? Laten wij dus overleggen hoe wij moeten handelen om haar zooveel mogelijk te ontzien." ,/Wel, laten wij overleggen," antwoordde de consul afgemeten, //maar tot nog toe weet ik niet recht, wat ge verlangt. Wilt ge zoo goed zijn, u nader te verklaren z/Reeds eenmaal heb ik u verzocht mij niet verkeerd te verstaan." ,/Dat doe ik volstrekt niet," verzekerde de consul op vnendelijken toon, en toen meende Melnik iets spottends in deze woorden te hooren. Hij streek met zijn zakdoek langs het voorhoofd en vervolgde //Het vermogen van mijn schoon- zuster -is in papieren belegd." z/In solide staatspapieren, en verder is het ge- plaatst als eerste hypotheek. Als men wilde, zou het in korten tijd in contant geld kunnen worden omgezet." te moeten schorsen bij aanneming van dit de grondslagen aantastend amendement. Het amendement-Rutgers van Rozenburg (be- lasting op de rijwielen) is aangenomen met 64 tegen 39 stemmen en artikel 1 (grondslagen) even- eens met 55 tegen 41 stemmen. Arrondis§ements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken P. H., oud 40 j., slachter te Philippine, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. E. J. M., oud 17 j., schippersknecht te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hecht. F. B., oud 40 j., schipper te Clinge, is wegens mishandeling vrijgesproken. Door de politie te Rotterdam is aangehouden eene Duitsche vrouw, die ongeveer 8 dagen geleden met drie //kennissen" te Amsterdam was gearriveerd en, na deze meisjes van haar geld te hebben beroofd, te Rotterdam een schuilplaats had gezocht. Om zich aan de nasporingen der politie te onttrekken, had de vrouw zich als oude man verkleed hetgeen haar niet geholpen heeft. Op verzoek der politie te Amsterdam is ze derwaarts overgebracht. Wederom is te 's Gravenhage eene woning ingestortthans in het Slop van Willem Kleijn, een der oude buurten van 's Gravenhage, waar zich kleine, onaanzienlijke huisjes bevinden, mee- rendeels stalletjes van zoogenaamde snorders met een kleine zolder of bovenkamertje. Het zoldertje werd bewoond door een vrouw met haar zoon. Ongeveer te 6 uur gister ochtend hoorden zij een hevig gekraak en zonder zich lang te bedenken liepen zij de trap af, het slop in. Bijna onmid- dellijk achter hen schoven een paar vierkante meters metselwerk boven de staldeuren (ook dit perceel was een stalletje) naar voren en onder hevig gekraak stortte het huisje gedeeltelijk ineen. Het dak is voor een deel hangende gebleven. Het ongeval wordt toegeschreven aan het gooien met de stal deuren en het nu en dan aanrijden van de deur- kozijnen. De bovenbewoners verklaren nimmer iets van een wrakken toestand te hebben bespeurd. Onder leiding van den inspecteur der bouw- politie werd het puin opgeruimd en zijn de noo- dige voorzieningen getroffen voor aangrenzende perceelen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Elspeet het huis afgebrand van H. van Rhee, opzichter over de jacht in particulieren dienst van het jachtgezelschap dat te Elspeet en omstreken al de groote bosschen in pacht heeft. De inboedel is geheel verbrand en ook een paardhet andere levende vee (koeien en varkens) heeft men kunnen redden. De omstandigheden wijzen er op dat de brand door kwaadwilligen is aangestoken. Van Rhee is bij de stroopers te Elspeet (wier getal daar zeer groot is) niet bijzonder bemind, om de eenvoudige reden dat de man altijd trouw zijn plicht doet, en daarom is het niet onwaarschijn- lijk dat men hier met een zeer lage wraakneming te doen heeft. Gelukkig was een en ander verzekerd. Een der verslaggevers van de Pr. Gon. Ct. gaf het volgende verslag van de vergadering der Nieuwe Kiesvereeniging te Groningen, op Zater- dagavond j.l.//Prompt om acht uur waren present de penningmeester, twee gewone leden en de pers. Kwart na 8 kwam nog een bestuurslid, dat evenwel slechts een kwartier den tijd had. De voorzitter bleef absent wegens ziekte, terwijl de secretaris bedankt had. Om half negen arriveerden nog een bestuurslid met twee gewone leden. Kwart voor negen nam de heer Van Deun als waarnemend praeses het woord. ZEd. sprak ongeveer als volgt z/Mijne heeren! Ik heb de eer de vergadering voor ge- opend te verklaren en neem bij dezen de vrijheid de vergadering meteen te sluitenterwijl ik de heeren van de pers dank zeg voor de beleefde attentie, ons hedenavond bewezen." Daarop keerden we naar onze haardsteden terug, met het hoofd vol z/Dat is niet noodig," antwoordde Melnik z/als vertegenwoordiger en gemachtigde van mijn vrouw zou ik alleen willen verzoeken de papieren aan mij over te geven." z/Mijnheer", riep de consul, //dat klinkt bijna als een beleediging ,/0, zeg dat niet," vleide Melnik en greep de hand van den consul. //Ik bid u neem de omstandigheden in acht. Wij gaan op reis en blijven misschien een jaar lang afwezig. Het moge ongepast schijnen, niemand erkent en bejatnmert dit meer dan ik, maar nood breekt wet, ik kan niet anders. Ik hoop, dat ge dit ook zult inzien. z/Wat ge daar zegt, is wel gegrond," antwoordde Bauer nadenkend, //en ik zou wel z/Ik wist wel, dat we het spoedig eens zouden worden," viel Melnik hem levendig in de rede. ,/In hoeveel dagen zou alles geregeld kunnen zijn i/O, daar zijn weinige uren voldoende voor." ,/Des te beterzei Melnik en zijn oogen volgden de richtiug, waarheen de consul keek, nl. naar de groote ijzeren bratidkast in een hoek der kamer. //Dan zou ik ons vertrek reeds op voermorgen kunnen vaststellen." (Wordt vervolgd.) van gedachten over het sterk politiek leven, dat heerscht onder de vooruitstrevende partij." Dat het geloof aan heksen nog lang niet is uitgeroeid op het platteland, vooral op afgelegen dorpjes en gehuchten, wier bewoners door de slechte verkeermiddelen nog betrekkelijk weinig met de beschaafde wereld in aanraking komen, is bekend; maar dat onder den rook van Amsterdam nog voor zoo iets plaats zou zijn, zullen weinigen gelooven 't moge den lezers echter blijken uit het volgende verhaal Het kind van zekeren S., wonende te Weesp, was sinds geruimen tijd ongesteld. Ondanks de ingeroepen medische hulp nam de kleine patient niet in beterschap toe. Eindelijk kwamen de ouders op het denkbeeld, dat het kind wel betooverd kon zijn. Men ging daarom den heksenmeester, zekeren v. d. G. te Bussum, hierover raadplegen. Deze persoon, onder de goedgeloovigen bekend als iemand, die met veel zaakkenuis deze gevallen bespreekt en niinmer een zijner clienten ongetroost achterlaat, wees ook nu de vrouw aan, die van deze hekserij moest verdacht worden. Tevens gaf hij den raad, een levende zwarte kip, vooral geen gevlekte, maar een pik-pik zwarte kip en nog wel een van den eersten leg te nemen, die levend in een pot, zonder water te doen en op het vuur levend te braden. Deze raadgeving nu werd opgevolgd. De ondragelijke stank, daardoor verspreid, was onbeschrijfelijk, te meer daar, ook weer op raad van dien zaakkundige v. d. G., alle reetjes in deuren en ramen, ja zelfs het sleutelgat waren dicht gestopt. Wanneer wij goed zijn ingelicht, moest de proef acht dagen later herhaald worden. Een 25jarig werkman te Rotterdam deed Zondag bij de politie aangifte, dat hem al zijne bovenkleeding ontvreemd was. De zaak had zich volgenderwijs toegedragen In den nacht van Za terdag op Zondag zwaar beschonken huiswaarts keerende, was hij, ter hoogte van de Nassauhaven gekomen, zoo stellig in de verbeelding thuis te zijn, dat hij zich op de straat uitkleedde en in het gras ging liggen slapen. Toen hij daarop Zondagochtend, verstijfd van koude, ontwaakte, waren zijne kleedingstukken verdwenen, en ook zijne schoenen en zijne parapluie. Hij wist zich overigens niets meer te herinneren dan dat hij zich had uitgekleed. Men schrijft uit Diever aan de Asser Ct. Het volgende houdt hier thans aller tong bezig. De huisvrouw van zekeren O. te Wittelte ging jl. Donderdag naar Meppel om eenige boodschappen te verrichten. Ook zou zij bij iemand 60 be- talen. Des avonds bij aankomst der snik uit Meppel stonden hare vijf nog zeer jeugdige kinderen hunne moeder op te wachten en tuurden met blijde ge- zichtjes naar de deur der passagierskajuit, doch helaas hunne moeder kwam daaruit niet en is tot heden nog niet teruggekeerd. De te betalen f 60 zijn niet terechtgekomen. Men vermoedt, dat zij met een koopman uit Steenwijk ons land heeft verlaten. Een later bericht meldt, dat O. een briefje van zijn vrouw heeft ontvangen uit Amsterdam,, waarin zij hem mededeelde, dat zij de reis naar de nieuwe wereld ondernam en hem aanmaande goed op de kinderen te passen. Een een voudig vrouwtje aan de Weesperzijde te Amsterdam, een behoeftige weduwe, had een 9jarig zoontje, dat, ten gevolge van spraakgebrek, achterlijk van geest was. Men ried haar aan, het jongske, wilde 't niet voor zijn leven in dezen deerniswaardigen toestand blijven, op een inrichting te doen waar het van zijn gebrek zou kunnen worden genezen. Moeder had daarvoor echter geen geld, en nu kwam zij op het idee om de hulp van de Koningin in te roepen. Niet lang daarna kwam //iemand van het hof' een onderzoek instellen naar den toestand van de weduwe en haar kind. Een gevolg hiervan was dat de vrouw dezer dagen verblijd werd met de mededeeling, dat de Koningin besloten had voor hare rekening den knaap te doen opnemen in de //Inrichting voor spraakge- brekkige en achterlijke kinderen" van den heer Kingma te Amsterdam. Sedert Donderdag worden uit het pakket brieven, door de administratie van het postkantoor te Deventer naar Amsterdam verzonden, al de aangeteekende brieven vermist. Men vermoedt, dat zij zijn gestolen. O. a. waren daaronder een brief aan de heeren Kerkhoven Co. en een aan den heer F. Bhlippeau te Amsterdam. Deze brieven zijn niet in het bezit der geadresseerden gekomen. Een nieuwe manier om eene drankwetover- treding te constateeren, werd onlangs door een Haagsch politie-agent toegepast. Hij kwam n.l. als schoenmaker verkleed, ziek een bierhuis- zonder vergunning binnen, trok allerleelijkste gezichten en vroeg een glas water, dat hem bereid- willig gegeven werd, een beetje jenever of brande- wijn zou de genezing voltooien en ook dit werd hem gegeven, maar voor 5 centen. Zoowel de president der Haagsche rechtbank als het O. M. gispten ten. sterkste deze manier om eene drankwetovertreding te constateeren. Tegen de wet was evenwel gezondigd en dus vorderde het O. M. een geldboete. Een gehuwd man, wonende te Munteudam, sloop, volgens de N. Gr. Ct., de vorige week in een huis, waarin de oudste dochter alleen aan- wezig was. Deze begreep al spoedig zijn minder Dregraans. worden gelezen en Axel. Gemeenteraadszitting van 19 Nov. 1895. Tegenwoordig de heeren P. Dieleman, J. Wolfert, M. A Smies, G. Weijns, P. Roster, P. van Hoeve, P. van Dixhoorn, I/. Lamaitre, C. N. Jansen van Rosendaal en D. J. Oggel, leden en J. A. van Vessem Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer P Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. 1. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken. a. Brief van den heer C. T. Dieleman, onderwijzer aan de o. 1. school, alhier, houdende dankbetniging voor de verhooging zijner jaarwedde. b. Missive van Ged. Staten dezer provincie, houdende mededeeling, dat door hen is goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 10 Oct. jl. tot nadere regeling van de jaarwedde voor een onderwijzer. c. Als voren, houdende toezending van een afschrift van hun besluit, houdende vaststelling van de ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over 1894. d. Als voren, houdende terugzending van de goedgekeurde gemeente-begrooting voor 1896. e. Als voren, houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier der schoolgelden over het vierde kwar- taal 1895. f Als voren, houdende terugzending van het door hen goedgekeurde suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1895. g. Als voren, houdende terugzending van een exemplaar van het door hen goedgekeurde raadsbesluit tot af- en over- schrijving van posten in de begrooting voor 1895. Allen worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Z. h. s. wordt besloten tot vernietiging der vervallen stembriefjes. 3. Z. h. s. wordt besloten om te beschikken over den post van onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1895 tot een bedrag van 11,23 wegens kosten gevallen op den verkoop eener inschrijving Nat. Werk. Schuld. 4. Brief van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur alhier, houdende toezending van een staat van reeds gedane en nog te doeue ontvangsten en uitgaven over het dienstjaar 1895, met verzoek tot dekking van het vermoedelijk te kort ad f 249,80J een buitengewoon subsidie te willen verleenen. Z. h. s. wordt besloten de gevraagde subsidie te verleenen. 5. Op voorstel van den Voorzitter namens Burg, en Weth. wordt z. h. s. besloten de rij lindeboomen staande op de kaaiwal voor den tuin van den heer P. Marijs voor gemeente- rekening te rooien als ook een boom staande nabij de woning van F. Wiest. Aan den Burgemeester wordt machtiging verleend tot onderhandschen verkoop van de boomen. 6. Rekwest van C. Wiest te Axel houdende verzoek om aan hem den afkoop toe te staan, tegen het 25 voudig bedrag van den cijns a 1,25 's jaars gevestigd op een stnk grond kadastraal bekend sectie G no. 215 groot 3 aren 90 centiaren. Z h. s. wordt besloten het verzoek van adressant in te willigen. 7. Wordt vastgesteld eene verordening op de heffing en invordering van don hoofdelijken omslag. Rekwest van G. W. Hottinga houdende verzoek om ver hooging zijner jaarwedde als lantaarnopsteker. Op voorstel van den Voorzitter wordt z. h. s. besloten het verzoek ter zijde te leggen als zijnde geschreven op onge- zegeld papier. De Voorzitter benoemd voor na te noemen benoeming tot stemopnemers de heeren M. A. Smies en C. N. Jansen van Rosendaal. 9. Tot onderwijzer aan de o. 1. s. alhier wordt met algemeene stemmen benoemd de heer L. B. A. Rolff (eenige sollicitant). Indiensttreding wordt bepaald op 1 December e. k. 10. Tot bode voor het bestellen van telefoonberichten wordt met algemeene stemmen benoemd H. Brakman (eenige sollicitant). Een briefje was in bianco. Indiensttreding wordt bepaald op 1 Januari e. k. De heer C. N. Jansen van Rosendaal verlaat de vergadering. In plaats van den heer C. N. Jansen van Rosendaal wordt tot steinopnemer benoemd de heer P. Dieleman. 11. Tot leden voor het inzamelen van giften voor de oude en nieuwjaarsbedeeling worden benoemd de heeren A. W. van de Bilt, A. van Wijck, C. Smies Herm.z., J. E. Blansaart, F. van Tatenhove, M. Moes, C. Scheele, A. A. Ramondt, J. K. Vink en P. Deij. Ingeval een of meer der benoemden de benoeming niet mochten aannemen wordt de aanvulling daarvan opgedragen aan Burgemeester en Wethouders. Niets meer te behandelen zijnde wordt de zitting gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2