Aigemeen Nieaws- en Advertentieblad v.oor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3231. Donderdag 21 November 1895. 35 Jaargang. 33 2)3 Binnenfand. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEETENTIEN: Van 1 lot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Politlek Overzicht. De nadere berichten omtrent den uitslag der gemeenteraads-verkiezingen in Belgie bevestigen den eersten indruk, dat feitelijk de overwinning is verbleven aan de katholieken. In die gemeenten, waar de meerderheid der kiezers aan hunne zijde is, zijn zij natnurlijk in bet onbetwiste bezit van het gezag gebleven, en dat is in de overgroote meerderheid der plattelandsgemeenten het geval. Ma-ar in de steden, waar zij nu niet meer alleen de liberalen tegenover zich hadden, zooals vroeger, is door de toepassing van het gedeeltelijke even- redigheidsstelsel dat in de nieuwe wet is opgenomen, in de meeste ge vail en de kracht van de oppositie gebrokende katholieken zijn daar nu door een krachtige minderheid vertegenwoordigd en doordat zij tegenover zich hebben tegenstanders van ver- schillende richting, die ieder voor zich vertegen woordigd zijn naar evenredigheid van het door hen uitgebrachte stemmencijfer, zullen zij meestal de beslissing in handen hebben. Dat evenredigheidsstelsel kan zeer eigenaardig werken. Een voorbeeld daarvan levert Antwerpen. Daar hadden van de 52,000 stemmen, die werden uitgebracht, de liberate candidaten ruim 25,000 stemmen en de katholieken ongeveer 700 minder. De socialisten, die afzonderlijke candidaten hadden gesteld, bekwamen slechts een paar duizend stem- men en kwamen daardoor bij de verdeeling van de zetels niet in aanmerking, doch aan hun afzon- derlijk optreden hebben de katholieken't te danken, dat van hunne candidaten nu 15 gekozen zijn, tegen 16 van de liberalen. Den volgenden Zondag moeten de arbeids- en nijverheidsraden nog een paar leden kiezen, en daardoor zal de verhouding waarschijnlijk worden 18 katholieken en J 7 liberalen, zoodat de katholieken, hoewel feitelijk de minderheid onder de kiezers, de meerderheid zullen hebben in den gemeenteraad. Hier volgen nog van enkele gemeenten de opgaven Brussel 13 liberalen, 10 katholieken, 8 socialisten. Van de voorsteden koos St.-Josse ten Noode enkel liberalen, Laeken 13 liberalen en 6 katho lieken, Molenbeek 10 liberalen, 7 socialisten en 8 katholieken, Saint-Gilles 13 radicalen en soci alisten, die samen gingen, 7 liberalen en 5 katholieken. Gent 12 liberalen, 10 katholieken, 8 a 9 socialisten. De burgemeester Lippens is niet herkozen. Luik 12 katholieken, 10 liberalen, 9 socialisten. Op deze vier hoofdplaatsen was de belangstelling FEUILLETON Naar het Hoogduitsch van Jenny Hirsch. 24) ,/Yooruit dan zeide zij. ,/Ik geef dadelijk bevel om de koffers te pakkenwij kunnen dezen avond nog gereed zijn." Zij wilde reeds op den knop van de electrische schel drukken om liaar kamenier te laten komen. Zoo ernstig zij zich tegen het reisplan verzet had, zoo ernstig was zij er nu op bedacht spoedig te vertrekken. Melnik hield echter haar hand vast en zeide //Zoo spoedig kan het niet, lieve Melitta. Yoor wij vertrekken, moet ik eerst eenige zaken regelen." //Wat gaat mij dat aan vroeg zij verwonderd. z/Daar moet jij voor zorgen." ,/Zeker, ik zal het je zoo gemakkelijk mogelijk maken, rnaar alle moeite kan ik je toch niet be- sparen. Yoor wij vertrekken, moet de nalatenschap van Gertrude geregeld worden." //O Lothar, hoe kun je zoo wreed zijn snikte zij en keerde het gelaat van hem af. //Wat be- kommer ik mij om dat ellendige geld Melnik wierp een spotachtigen blik op de kleeding zijner vrouw en vervolgens op haar oingeving. Inderdaad verklaarden die op eigen- aardige wijze haar verachting voor het slijk der aarde. Melitta droeg een japon, die geheel van crepe en zwarl atlas gemaakt scheen en het boudoir, waar ze nu zat, had kostbaar wijnrood zijden be- voornamelijk gericht en de uitslag aldaar levert tevens een maatstaf hoe deze eerste proef met het nieuwe stelsel is uitgevallen. Het ongelukkigst zijn de radicalen geweest. Op enkele plaatsen na, waar zij met anderen samen- gingen, zijn zij er schier nergens in geslaagd om een deel der hunnen in den gemeenteraad te bren- genwaar zij op eigen kracht waren aangewezen, verwierven zij geen genoegzaam stemmencijfer om bij de verdeeling in aanmerking te komen. In Henegouwen en Luik schijnt het succes van de socialisten minder groot geweest te zijn dan werd ver- wacht. Den liberalen, die het verlies van hunne alleenheerschappij in de meeste groote steden hebben te betreuren, is het daarentegen meegevallen dat zij in een aantal stedelijke en plattelands gemeenten in de Waalsche provincien overwinningen hebben behaald waarop zij haast niet gerekend hadden. Sedert de Keizer den 2 September van ditjaar, op den gedenkdag van den slag bij Sedan, zijne philippica hield tegen de socia'al-democratie, zijn in Duitschland de politieke processen aan de orde van den dag. De Keizer heeft het volk opgeroepen tot den strijd tegen de revolutiemaar de politie voelt zich geroepen om de bevolking den weg te wijzen hoe zij goed van kwaad kan onderscheiden, eh de strafrechter staat gereed hen, die de gave des onderscheids niet bezitten, of zich willens en wetens op den weg des kwaads wagen, de zwaarte der straf te doen gevoelen. Meestal zijn het de redacteurs van socialistische bladen, die in deze processen betrokken worden. Echter staan ook anderen aan het gevaar van vervolging bloot. Zoo ook prof. Delbriick, een vrij-conservatief die vroeger belast geweest is met de zorg voor de opvoeding van een sedert overleden broeder van den Keizer. Hij had zich in een artikel over het socialistencongres te Breslau ver- oorloofd te zeggen, dat het den door de politie verwijderden Oostenrijkschen socialist dr. Ellen- bogen waarschijnlijk zeer moeilijk geweest zou zijn, de aandacht op zich te vestigen, ook al had hij een nog zoo hoogdravende redevoering gehouden. En nu is hij met een slag in geheel Duitschland en Oostenrijk een beroemd man, geniet hij onder zijn partijgenoeten de autoriteit van een martelaar en maakt daarmede propaganda. Waaraan is hij dat alles verschuldigd Niet aan zijn eigen talent, maar aan de vriendelijke hulp der politie te Breslau. Dit is natuurlijk geen majesteitsbe- leediging, maar beleediging van de politieke politie van Breslau, wat ook al een erge zonde schijnt hangsel. De meubelen waren van verguld hout de stoelen en de sofa waren bekleed met rood brocaat met witte bloemenkleine pronktafeltjes en etageres waren versierd met prachtig ingelegd hout. Aan de wanden hingen kostbare etsen in zwaar vergulde lijstenoveral zag men oud por- selein, Venetiaansche spiegels en kostbare snuiste- rijen. In een groote kooi waren verscheidene buitenlandsche vogels en onder een bijzonder prachtigen palmboom stond een fraai Venusbeeld van groote kunstwaarde. z/Ik begrijp heel goed, dat je weinig waarde hecht aan zulke onbeduidende zaken," zeide hij op spottenden toon, //maar des te meer is het mijn plicht voor je belangen en voor die van mijn kinderen te waken. Ik mag niet zoo lang met je gaan reizen zonder onze geldelijke zaken ge regeld te hebben. Je liebt gezien hoe onverwacht de dood den mensch overvalt. Als ik stierf z/Lothar spreekt niet van zulke schrikke- lijke dingen, ik kan het niet verdragen." Zij sloeg de armen om hem been en vlijde zich aan zijn borst. z/Je bent werkelijk zeer zenuwachtig, lieve Me litta er valt niet ernstig met je te spreken," zei hij vleiend en toch met zacht verwijt, terwijl hij haar naar de sofa bracht en uaast haar op een stoel plaats nam. //Ik zal je alles zoo gemakkelijk mogelijk maken. Je behoeft je kamer niet te ver- laten. je moet alleen onder getuigen je hand- teekening neerschrijven. Kan je dat Zij was reeds vermoeid en verlangde naar rust. z/Nu, goed dan," zeide zij mat, //maar kunnen wij dan spoedig vertrekken z/Ik hoop overmogen te kunnen vertrekken. te zijn. De toon van prof. Delbriick's stuk is intusschen werkelijk al zeer weinig gekuischt en zoo als men hem van een beschaafd man en ge- leerde niet licht zoude verwachten. De beraadslaging over de herziening van de personeele belasting werd gisteren in de Tweede Kamer voortgezet en wel over artikel 1 bepalende de grondslagen waarnaar belasling zal worden geheven n. 1. huurwaarde, haardsteden, mobilair, dienstboden en paarden. Hierop waren voorgesteld twee amendementen, een om den grondslag haard steden te doen vervallen en een om als zesden grondslag op te nemen rijwielen. De heer Rink verdedigde het eerste amendement, omdat de grondslag haardsteden in een ontwerp als dit niet thuis behoort en ontduiking der be lasting zal toenemen daar zij gemakkelijk wordt gemaakt door verslapte controle. De heer Rutgers van Rozenburg verdedigde de belasting van het rijvviel als billijk en noodzakelijk noodzakelijk omdat de paardenbelasting door veel- vuldig gebruik van fietsen zal verminderen. De heer Lohman bestreedt het eerste amendement, omdat het er weinig op aankomt waarvoor men betaalt maar wat men betaalt en voor de afschaffing van de haardsteden toch een aequivalent gevonden moet worden. Ook door den heer Yan Gennep werd het amendement bestreden, omdat de voorstellers heel vrijmoedig een gat in de schatkist slaan maar in gebreke blijven de middelen aan te geven om het weer te dichten. Ten slotte vestigde spreker er de aandacht op dat bijna de helft van de woningen in Nederland slechts edn haardstede hebben en dus volgens dit ontwerp buiten de belasting vallen. De heer Basterd is voor belasting op de rijwielen ook die voor beroep of bedrijf gebruikt worden. Hij betoogde de afschaffing van den grondslag haardsteden ook wegens de ingrijpende finantieele gevolgen, waardoor de belastingschuldigen langs anderen weg zullen gedrukt worden. De heer Van Delden bestrijdt namens de meer derheid van de comm. van rapporteurs het amen dement betrekkelijk de haardsteden, ook omdat het zuiver destructief is, een bazis van de wet wegneemt zonder er iets voor in de plaats te stellen. De heer De Beaufort (Amsterdam) verklaart dat de commissie van rapporteurs in beginsel voor belasting op rijwielen is, maar niet als afzonderlijke Maak de noodige toebereidselen voor de reis ik ga dadelijk naar Gertrude's voogd om met hem het een en ander te bespreken." Hij verliet haar in het bewustzijn van de be- haalde overwinning op zijn vrouw, en in de hoop nog gemakkelijker spel te hebben bij den consul Bauer, dieu hij in zijn fraaie villa op den Scheep- makersdam ging opzoeken. De consul was een zwaarlijvig, goed uitziend, voorkomend man van ruim zestig jaar, die reeds langen tijd zijn zaken had overgedaan en hier in zijn fraaie villa rush wilde genieten, zonder die echter ooit te vinden. Hij was overladen met zooveel eereposten, dat hij nog minder vrijen tijd had dan voor hij zijn uitgebreide zaken aan zijn zoons had overgegeven. Hij ontving mijnheer Von Melnik in zijn schrijf- vertrek, dat ondanks de kostbare en fraaie meu belen toch eenigszins aan een kantoor deed denken. Hij stak zijn gast beide handen toe en zeide hoe vriendelijk van u, mijnheer Von Melnik. Ik wilde u juist vandaag komen bezoeken, doch nu voor- komt ge mij." z/Ik ben de jongste van ons beiden, mijnheer," antwoordde Melnik, terwijl hij plaats nam op den hem aangeboden leunstoel//de treurige dagen, die wij doorleefd hebben, brachten u zooveel drukte, dat ge rust noodig hebt." z/Rust heb ik niet veel," zei mijnheer Bauer en hij wees glimlachend naar zijn schrijftafel, die hoog bepakt lag met brieven, acten, boeken, enz. ,/Ik heb vijftien ambten, de voogdijzaken niet meegerekend, en zoodoende heb ik werk in overvloed." z/En gaarne zou ik nog meer van mijn rust grondslag doch als toevoegsel tot de rijtuigen en dan ook met opnemen van pleziervaartuigen. De heer Van der Kun betoogde, dat hoogere opbrengst van huurwaarde en mobilair voldoende zal opwegen tegen het vervallen van den grondslag haardsteden, komende hij tot een totaal opbrengst der belasting van 10,776,000 zonder de belasting van de haardsteden. Geeft de Minister op de haardsteden toe, dan zal spreker niet blijven aandringen op den eisch tot gelijktijdige regeling van de gemeentefinancien. In zijn kroniek vvan Week tot Week" schrijft de nieuwe hoofdredacteur van de Loco- motief //Van Atjeh sprekend, moet ik nog eens terug- komen op de vermoedens, buiten onze kolonien vaak beuit, dat de oorlog zooal niet expresselijk wordt gerekt om bijzondere doeleinde te bereiken, dan toch aan bijzondere belangen word dienstbaar gemaakt. Ik vestig de aandacht op een corres- pondentie, den 7en dezer door de Locomotief opge nomen, waarin gewezen word op het verbazend aantal zieken van Atjeh geevacueerd, op de ver- denking dat men zieken tracht te maken o. a. door een al te gestreng onderzoek naar beri-beri- verschijnselen, terwijl de geevacueerden spoedig hersteld terugkeeren en dan, nogmaals aangetast, weder weg moeten. Der Koninklijke pakketvaart- maatschappij, die invloedrijke aandeelhouders heeft, legd dit geen windeieren. Nu word mij weder geschreven, om in deze orde van zaken te blijven, dat in Perlak de petro leum slechts voor het scheppen is op sommige plaatsen. Twee ingenieurs, die een onderzoek in- stelden, hebben verklaard, dat de opbrengst der bronnen daar alles overtreft wat Nederlandsch- Indie op dat gebied nog te zien gegeven heeft. De Vorst van Perlak, die de rust in zijn Rijk wil bewaren en weet te bewaren, staat in voor de veiligheid van hen, die uitgezonden mochten worden om de bedoelde bronnen te ontginnen. Toch kan van dat alles, op gronden van hoogere politiek, niets komen. En de Koninklijke maat- schappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Nederlandsch-lndie, welke niet (//nog niet" is misschien een gelukkiger uitdrukking) in de Per- laksche onderneming betrokken is, heeft zeer in vloedrijke aandeelhouders, precies als de Konin klijke pakketvaartmaatschappij Uit den Helder wordt gemeld, dat Hr. Ms. oorlogsschip de Ruyter binnen tien dagen gereed moet worden gemaakt om naar Konstantinopel te vertrekken. opofferen, als ik daardoor onze Gertrude terug kon roepen in het leven, dat zij zoo jong reeds heeft verloren," voegde de heer Bauer er met een traan in het oog bij. Doch hij herstelde zich spoedig en zeide met een krachtig handgebaar z/Het is voorbij Het arme mooie kind is dood. Wij moeten aan de levenden denken. Hoe gaat het met Melitta z/Niet goed," antwoordde Melnik, een bedroefd gelaat toonende. //Ik vrees voor haar." z/Zou het zoo erg zijn?" riep Bauer verschrikt. z/Ge zijt zelf geschokt door al de schrikkelijke gebeurtenissen die u overvallen hebben, en daar door ziet ge het veel te donker in." z/Het gaat met mij al beter, maar met Melitta staat het anders." z/Zij is toch kalm van aard." z/Dat is het juisthaar kalm gestel is geheel van streek. Daar moet dadelijk iets voor gedaan worden, en ik wil u wel bekennen, dat ik wegens deze aangelegenheid tot u gekomen ben." //Met de grootste bereidwilligheid sta ik u ten dienste," verzekerde Bauer voorkomend, //maar ik begrijp nog niet, hoe ik Hij hield op en keek Melnik vol verwachting aanmaar deze speelde met een kwast van zijn leunstoel, keek verlegen voof zich en wist blijkbaar niet recht hoe hij zou beginnen. Eindelijk zeide hij aarzelend//Het is een bijzonder kiesche zaak, mijnheer Bauer, zoodat het mij moeilijk valt er over te beginnen, maar ik hoop, dat ge mij niet verkeerd zult verstaan." z/Spreek gerust, mijnheer," zei mijnheer Bauer en schoof onrustig op zijn stoel heen en weer, niet wetende wat zijn gast wel te zeggen zou hebben. NEUZENSGHE roimvr Hit blatl verscliijnt jnaandag;-, Woensdaj;- en Vrijdagavond bij «ten uitgevcr 1*. J. V A S( D G 8 A X D E te Ter Nenzen. JU'll

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1