Gemengde berichten. Telegrafische bsrichten. In het wPaleis voor Volksvlijt" te Amsterdam ^zijn uitgestald de prijzen, die voor de verloting der Tentoonstelling zijn aangekocht. De kleine tooneelzaal is er geheel mede gevuld er zouden dan ook 800,000 prijzen zijn aangekocht en er is bijna geen plaats voor het publiek om rond te wandelen. Toch heeft het publeik van Zater- dag af toegang tegen betaling van f 0,10 en vermoedelijk tot 13 Januari zal deze kleine tentoon stelling in het //Paleis" blijven. Nu de collectie prijzen bijeen is gebracht, heeft men een beter overzicht dan op den tentoon stelling zelve, en menig voorwerp trekt de aan- dacht door zijn fraaiheid en kostbaarheid. Beelden van Italiaansch marmer, van koper en van brons vindt men er in overvloed, fraaie spiegels, tapijten, meubelen, zijn er vele bijen o. m. 13 veloci pedes, vier piano's en een vleugelpiano behooren tot de prijzen. Mejuffrouw Engelmann, directrice der hoogere burgerschool voor meisjes te Leiden, deelt in het //Nieuws" mede, dat zij uit verschillende plaatsen brieven ontving, om te informeeren, of hetgeen door een ooggetuige omtrent de bejegening van hare leerlingen door studenten werd medegedeeld, overdreven was en het werkelijk waar is, dat de leerlingen mishandeld zijn, zooals in dat stuk werd gezegd. Mej. Engelmann verklaart hierop, mede uit naam van alle leeraressen, die bij het gebeurde tegen- woordig waren, dat zij geen andere mishaudeling hebben gezien en ook door de meisjes van geen andere hebben gehoord, dan dat men ze vervolgd en eenigen van liaar, ondanks haar verzet gezoend heeft. De directrice wenscht het gebeurde volstrekt niet te vergoelijken, doch wil alleen opkomen tegen overdrijving. Ook zonder overdrijving zijn de feiten in haar oog hoogst ergerlijk en door niets te verontschuldigen. De schuldigen hebben dat zelven erkend en den volgenden dag heeft een van hen uit naam van alien excuses aangeboden. Het ,/Nbl. v. Ned." spreekt de mededeeling van 't ,/Nieuws" tegen, dat het speelhuiS in de Warmoesstraat eigendom is van een Raadslid. Mr. Zegers Veeckens de bedoelde is alleen belast met de regeling van de nalatenschap, waartoe dat huis behoort. Aangenomen dat't zoo ware geweest, zou 'tboven- dien nog zeer verklaarbaar hebben kunnen zijn. Zelf een Raadslid zou er in kunnen loopen, als hij een huis verhuurde voor cafe, maar de huurder daarin dan een speelzaal inrichtte. Want dit zou, vermoeden we, geen reden zijn om ontbinding van de huurovereeukomst te kunnen eischen, gesteld dan dat de eigenaar van dat hazardspelen vroeger ingelicht ware dan de politie. De verzending van steenkolen per schip uit de Ruhrhavens naar Nederland en Belgie, welke het vorig jaar 1,900,000 tonnen ad 1000 kilo's beliep, heeft in dit jaar tot 1 Oct. j.l. slechts bedragen 1,300,000 tonnen; ook de verzending per schip naar den Midden- en Boven-Rijn, welke in 1894 bedroeg 4,150,000 tonnen, was dit jaar 1,300,000 tonnen minder. Er zal dus in dit kwartaal nog heel wat voorraad steenkolen moeten vervoerd worden, om aan de hoeveelheid te komen, welke in 1894 verzonden is. Ook kan men hieruit afleiden, dat er hier en daar gebrek aan steenkolen moet zijn. De lage water- stand is voor een goed deel de aanleiding tot deze aanmerkelijk kleinere verzending. TER NEUZEN, 18 November 1895. De St. Ct. bevat een kon. besluit, waarbij de lichting der militie van het jaar 1896 bepaald wordt op 11.000 man, waarvan 600 man voor den dienst ter zee bestemd worden. Het aandeel door de provincie Zeeland te dragen is 507 man. Ingeschreven waren 2061 personen. Naar deze evenredigheid berekend zal het con tingent voor Ter Neuzen vermoedelijk 18 bedragen, waarvan aftelt een na de inschrijving in dienst gegane en een hoog nummer getrokken hebbende loteling, zoodat het te leveren contingent dan nog 17 zou bedragen. je eigen mond te hooren hoe alles gebeurd is. We zijn, helaas, menschen geworden, die belang- stelling wekken." z/Neen, neen, Lothar riep zij, „dat niet, neen, dat niet. Ik kan van die schrikkelijke dingen niet meer hooren, ik kan er niet meer over spreken. Ik laat de kinderen opzettelijk weinig bij me, omdat ze altijd naar tante Ger trude vragen." Zij brak in tranen los en verborg haar gelaat aan de borst van haar man, die haar liefkoozend over de haren streek. vArme lieve vrouw, zoo gaarne zou ik je voor al deze dingen vrijwaren, maar dat gaat boven mijn krachten, en als je blijft bij je voornemen om hier te blijven, dan staan je heel andere beproevingen te wachten." //Wat z/Heb je dan vergeten, dat in de volgende maand te Eutin het proces tegen El tester zal gevoerd worden en dat wij dan als getuigen moeten verschijnen Melitta sprong van de sofa op. //Ik voor den In verband met het hericht in ons vorig nummer, meldende, dat alhier een depot gevestigd is van het Anti-diphterisch genees-serum, deelt men ons mede, dat dit serum reeds bij twee ge- vallen van diphteritis is toegepast door den heer Spruitenburg, arts alhier. Bij het eerst in behandeling gekomen kind is een inspuiting voldoende geweestbij het tweede patientje was na de inspuiting wel beterschap waar te nemen, doch werd heden een tweede inspuiting noodig geacht en is nu ook de toestand van dit kind gunstig te noemen. Ten gevolge van het voortdurend brutaal optreden van een doofstomme vreemdeling of koop- man in plaatwerken, ook dezer dagen in den omtrek alhier, zoomede vroeger in het 4de district, heeft de politie, op aanklacht van bewoners der buitenwijken, alwaar hij schriftelijke brutaliteit veroorloofde bedoelde persoon aangehouden en Zaterdag van hier over de grenzen verwijderd, als geboortig van Borgerhout, gemeente Antwerpen. De uitslag der Vrijdag te Middelburg van wege Gedeputeerde Staten aanbestede provinciale waterstaatswerken en wegen, met den onderhoud gedurende 3 jaren, was dat van de perceelen 1215 (straatwegen in het 4de district), gecombineerd werd ingeschreven door de heeren P. Monje te Breskens, voor f 10,997 A. van Male te Schoondijke, voor f 11,003; C. de Wilde Az., te Kattendijke, voor f 11,195 en B. den Exter van den Brink te Krabbendijke, voor f 11,300. Voor perceel 16, weg Ter NeuzenAxel, inge schreven door de heeren K. de Vos te Ter N.euzen, voor 5640 C. van der Hooft aldaar, voor f 5785 J. E. Adriaansens-Polfliet te Walsoorden, voor f 5845J. Jansen te Ter Neuzen, voor f 6280 en A. Tholens Dingz. aldaar, voor f 6284. Voor perceel 17, weg WalsoordenHulst, inge schreven door de heeren A. Vermorcken te Hon- tenisse, voor 5300C. van der Hooft te Ter Neuzen, voor f 5580 K. de Vos aldaar, voor f 5650 en J. E. Adriaansens-Polfliet te Walsoorden, voor f 5774. Voor perceel 18, steiger enz. te Walsoorden, ingeschreyen door de heeren J. E. Adriaansens- Polfliet te Walsoorden, voor 574 en A. Ver morcken te Hontenisse, voor 630. Voor de perceelen 1618 gecombineerd, werd ingeschreven door den heer J. E. Adriaansens- Polfliet te Walsoorden, voor f 12,183. De laagste inschrijvers bereids Vrijdag door ons per ontvangen telegram bericht opgegeven. De lste luitenant H. J. L. A. E. Steup, benoemd tot adjudant bij het bataljon te Middelburg, zal in het bevel over het detachement te Ter Neuzen worden vervangen door den l8te luitenant A. F. Sutherland, en den 20 Nov. a. s. in functie treden. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de bepaling omtrent den zitdag van den militieraad te Oostbug gewijzigd. Deze is bepaald op 23 December a. s. Door den Minister van financien is, met ingang van 1 December a. s., benoemd tot deur- waardeu, der directe belastingen te Aardenburg de heer E. 3. Sjoerdama, thans geagreerd klerk ten kautore te Bergen op Zoom. Hoelf. Zondagmorgen, kwartier over 9 ure, hoorde men op het onverwachts in ons dorp roepen, dat er brand was. Al spoedig bleek, dat de schuur van den landbouwer Lev. Dieleman in lichte laaie stond. De godsdienstoefening even begonnen was spoedig geeindigd, daar iedereen zich naar de plaats des onheils begaf. De brandspuit rukte onmiddellijk uit om haar blusschingswerk te beginnen, doch aan redden viel niet meer te denken, en men moest zich vooreerst bepalen tot het beschermen der belendende gebouwen. De ge- heele schuur met inhoud is geheel in de asch gelegd. Alleen een wagen, een chais en drie eggen zijn uit den brand gered. Een koe en een vet varken zijn mede in de vlaminen omgekomen. Alleen de schuur is tegen brandschade verzekerd. Oorzaak van den brand is onbekend. Westdorpe. Alhier doet zich in een gezin een geval van roodvonk voor. Koewacht. Vrijdagnacht ontmoetten de Bel- gische ambtenaren eene bende smokkelaars in de nabijheid van de gemeente Stekene. Twee man werden gevangen genomen en eene koe in beslag genomen, die afgemaakt werd. rechter komen Ik getuige Moet ik aanhooren, hoe die ongelukkige afdwaling van mijn goede zuster in tegenwoordigheid van eene nieuwsgierige menigte wordt besproken Neen, dat nooit, ik sterf liever ,/Blijf bedaard, lieve Melitta," vermaande hij. z/Ik kan niet, ik wil niet," riep zij. /Lothar, je moet me dat besparen z/Er is slechts een middel, en daar wil je geen gebruik van maken." z/Welk middel is dat dan?" z/Ik heb het* reeds genoemd spoedig op reis gaan." z/Zal ik niet terug moeten komen //O, als wij ver weg zijn, is daar wel iets op te vinden. Je bent niet in staat tot reizen, ik leg een attest van den dokter over en reis alleen voor een paar dagen naar Eutin. Jij blijft met de kinderen in Zwitserland en vandaar gaan wij den winter in het Zuiden doorbrengen." (Wordt vervolgd.) Zaterdagmiddag werd A. S., toen hij door den Karnemelkpolder ging plotseling aangevallen door een 17jarigen jongen, welke daar aan't werk was. Hij ontving een paar messteken zoodat hij op een kar huiswaarts moest vervoerd worden. Toch zijn zijne wonden niet ernstig. Tegen den dader C. I), is proces-verbaal opgemaakt. Minnenijd schijnt de oorzaak van dit geval te zijn. Zuidzande. Bij de Ned. Ilerv. gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer G. G. J. Bleeker, candidaat te Welsrijp, in Friesland. 's Gravenhage, 18 Nov. De Hooge raad ver- nietigde heden het vonnis van den katonrechter te Ter Neuzen, waarbij de mosselhandelaar Wijne werd veroordeeld wegens het loopen op grond van den burgemeester van Philippine en verwees de zaak naar de Rechtbank te Middelburg. Blijkens nader bericht van den gezant te Brussel heeft de Bulgaarsche regeering rechtstreek- schen doorvoer per spoor, zonder overlading, van levende varkens, herkomstig uit Nederland, weder algemeen toegestaan met ingang van 20 Nov. a. s. RECHTSZAKEN. Onlangs werd ter openbare terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg behan- deld de zaak tegen den te Papendrecht wonenden aannemer G. K., beklaagd van omkooping, voor welk feit hij bij breed gemotiveerd vonnis werd veroordeeld tot eene maand gevangenisstrafals verdediger was in deze opgetreden Mr. J. Rens, advocaat te Dordrecht. De zaak had zich volgender wijze toegedragen Beklaagde was aannemer van het maken en plaatsen van bakens voor de bebakening der Westerschelde onder Hontenisse. O. a. moest worden gemaakt en geplaatst een due d'alve, bestaande uit een z. g. koningspaal, waaraan ver- bonden moesten worden 4 schoren of stuttendeze paal moest volgens de voorwaarden van aanbesteding loodrecht worden gesteld. De aard van den bodem, de invloed van den stroom en de lengte van den paal speelden echter den aannemer parten, zoodat zelfs de adjunct-opzichter bij de Marine afdeeling loodswezen W. K. C. A. het moeielijke van de plaatsing beaamde. Op 28 Augustus ontdekte de opzichter echter dat de stand van den paal te veel verschilde met een loodrechten stand en maakte den aannemer (beklaagde) daarop opmerkzaam. De aannemer, ten einde raad en de onmogelijkheid van het lood recht plaatsen van den paal inziende, sprak er met dezen en genen over en kreeg den raad //om eens te probeeren of hij (de opzichter) geld noodig had." Door tusschenkomst van A. A. A. te Walzoorden liet beklaagde bedoelden opzichter een couvert overhandigen, waarin een brief en een bankbiljet van f 100, welke brief met bankbiljet onmiddellijk door bedoelden opzichter aan het Ministerie van Marine werd gezonden en de kennisgeving van dat Ministerie aan dat van Justitie beklaagde's vervolging ten gevolge had. Beklaagde gaf ter terechtzitting op dat, in aan- merking nemende het geringe verschil van't lood recht staan van bedoelden paal, hij opzichters handeling tegenover hem beschouwde als //vitten", en daar het hem bekend was dat de opzichters meermalen fooien van aannemers aannemen, hij door die wetenschap tot de toezending van het bankbiljet is gekomen, hoewel hij nu wel inzag, dat zijne handeling, nl. het geld toezenden, niet goed was. Naar men verneemt zal beklaagde tegen zijne veroordeling in hooger beroep komen. G. Crt. Door de Belgische kommiezen zijn Vrijdag zes beste koeien, die men uit Nederland in Belgie trachtte te smokkelen, buit gemaakt. Een berucht vee-smokkelaar uit Steenbergen, viel daarbij in handen der ambtenaren. Het vee werd naar Nieuwmoer overgebracht en de smokkelaar zwaar geboeid naar het huis van bewaring te Antwerpen. Een voorstel tot wederinstelling van eene schoolcommissie te Hellevoetsluis is door den gemeenteraad met 7 tegen 3 stemmen verworpen. De heer J. de Neef, een der voorstellers, nam daarop zijn ontslag als lid van den gemeenteraad. De berichten van de bovenrivieren luiden voortdurend gunstig wegens den wassenden water- stand op die stroomen, ten bate van de scheepvaart. De Alkmaarsche rechtbank heeft den lood- gieter L. Spiering te Schagen, wegens het veroor- zaken van den brand door onvoorzichtigheid van de Hervormde kerk te Schagen, veroordeeld tot drie weken hechtenis. Op de jongste Leeuwarder veemarkt waren bijna 4000 runderen aanwezig. Den handel ging niet naar verwachting, daar de belangrijke rijzing der vorige week zich niet konde staande houden en veel onverkocht bleef. Ook met varkens, waarvan er ruim 700 aangevoerd, ging het slecht. Alleen voor rekening der gemeente worden 28 ingezetenen van Venlo in krankzinnigengestichten verpleegd. Ook een landeigenaar in Friesland, thans te 'sGravenhage wonende, heeft de pacht van zijne landerijen zeer verminderd. Hij schonk nl. op een prijs van 1200 niet minder dan 400 afslag. Men meldt uit Nieuw-Lekkerland Eergisteravond heeft de jonge vrouw van den werkman II. zich met twee harer vijf kinderen van het leven beroofd in de Wetering achter haar woning. De vrouw leed aan zwaarmoedigheid, en had reeds meer dan eenmaal het voornemen uit- gesproken om haar vreeselijk plan te volvoeren. Een groentenkoopman uit de Pieter Vlaming- straat te Amsterdam, die, wanneer hij uit is met kar en paard zijn klanten bedient, en van tijd tot tijd, eenige borrels //oude klare" naar binnen jaagt, zoodat hij, steeds in beschonken toestand thuiskomende, zijn vrouw mishandelt, en daarbij de eigenaardige gewoonten heeft haar op een stoel vast te binden, was voor een paar dagen in de Kattenburgerbuurt bezig met zijn waar aan den man te brengen, toen een zestal vrouwtjes haar toorn over hem begonnen uit te storten. Het paard werd van den wagen gespannen, de wielen er afgenomen en aan den viervoeter zoowel als aan de wielen een plaatsje bezorgd achter het huis van de ouders der vrouw, welke in die straat woonden. Of nu de schoonouders met deze wijze van bestraffing hoogelijk ingenomen waren, mag nauwelijks worden verondersteld, maar zeker is het, dat de groentenkoopman de politie te hulp riep en na wielen en paard weer te hebben gebracht daar waar zij hoorden, zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten maakte, echter niet dan gevolgd door een massa menschen die hem allerlei lieflijk- heden naar het hoofd slingerden. Of de woestaard nu van zijn zonderlinge liefhebberij zal genezen zijn, valt te betwijfelen. Een zonderlinge schakiug is, naar de Starn- boul verhaalt, onlangs te Smyrna geschied. Een jonkman, die een meisje, dat hij het hof maakte, had verlaten voor een rijke braid, is op het oogenblik, dat hij met die braid in den echt verbonden zou worden, door een troep stevige kerels, die zijn eerste verloofde gezonden had, geschaakt en naar een huis gereden, waar hij door een priester met zijn eerste geliefde getrouwd werd. In het Hellegat, nabij Willemstad, is Donderdag lek gesprongen en bijna onmiddellijk gezonken het met grind geladen en voor Antwerpen bestemde tjalkschip //Maria Isabella", van schipper E. van Houteghem, uit Ruppelmonde (Belgie). De opvarende vader en beide zoons van het verzekerde vaartuig konden nog gered en te Willemstad aan wal gebracht worden door schipper J. Troost, van Goedereede. Tusschen Straelen en Yenlo hebben twee voerlieden gepoogd 12 centenaars suiker uit Duitsch- land binnen te smokkelen. Zij werden echter door de Nederlandsche kommiezen achterhaald. De suiker werd in beslag genomen en tegen de voer lieden is procesverbaal opgemaakt. Omtreeks halftien gisteravond kwamen bij een bewoner van den Singel in den omtrek van de Romeinsarmsteeg te Amsterdam een heer en een juffrouw. De heer vertelde, dat zijn zwager Zaterdagavond naar een bruiloftspartij was gegaan en hij hem sedert niet terug had gezien. Daar de vermiste bekend was met de uachtwakers van de Ileerengracht, wilde hij hun naar hem vragen. De ondervraagde wist niet of de wakers al in dienst waren, doch wees den heer het verblijf, waar zij zich ophielden, wanneer zij niet aan het loopen waren, een pothuis tegen het hoekhuis van den Singel en de Romeinsarmsteeg. Men ging er heen en beproefde de deur te openen. Met eenige moeite gelukte dit en bij het licht van een lantaarn van den stalhouder uit de steeg, wiens knecht zich bij de zoekenden had gevoegd, zag men in het pothuis twee rhannen op elkander liggen. Oogen- schijnlijk waren beiden dood. In een van hen herkende de ineergenoemde heer zijn vermisten zwager, de andere was een der nachtwakers. Inmiddels was een geneesheer geroepen en de politie met het vooival in kennis gesteld. De vermiste zwager bleek overleden te zijn, naar vermoed wordt, gestikt in kolendamp. De levens- geesten van den nachtwaker werden met groote moeite weder opgewekt, waarop deze ter verdere verpleging naar het Binnengasthuis werd vervoerd. Wat er eigenlijk in het pothuis is voorgevallen en hoe lang beide mannen daar reeds hadden gelegen, is tot dusver nog niet opgehelderd. In geheel Belgie hebben gister de gemeen- teraadsverkiezingen plaats gehad volgens de nieuwe wet, welke de evenredige vertegenwoordiging der partijen toelaat door candidaten, die niet bij de eerste stemming zijn gekozen. De officieele resultaten zullen eerst heden bekend worden. In de meeste kleine gemeenten zijn de oude gemeenteraden herkozen. In de groote steden, Brussel met de voorsteden, Gent, Antwerpen, Luik, die liberale gemeenteraden hadden, doet het aantal stemmen, door de ver schillende partijen behaald, voorzien, dat de ge meenteraden voortaan zullen samengesteld zijn uit liberalen, katholieken en socialisten. De verkieziug der katholieken en socialisten in deze raden ge- schiedt ten koste der liberalen, die onderling verdeeld hebben gestreden. Te Berlijn is een vereeniging gevormd voor den bouw en de exploitatie van een feestzaal die niet minder dan 8000 personen zal kunnen bevatten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2