Gemengde berichten. Als een gevolg der openstelling van de grenzen van Frankrijk en Italie voor den invoer van Hollandsch vee, worden de veemarkten thans door vele vreemde kooplieden bezocht. Te Leeuwarden, waar Yrijdag 3500 stuks runderen, 2000 schapen en 600 varkens waren aangevoerd, was een belangrijken handel in kalfkoeien en kalveren, tegen hoogere prijzen. Naar wij in het U. D. lezen zullen de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en de Nederlandsche centraalspoorwegmaatschappij binnenkort overgaan tot een rnaatregel, welke voor het reizend publiek van overwegend belang zal zijn. Deze beide maatschappij en zullen namelijk, van den 1 December a. s. af, op al haar stations kilometerboekjes verkrijgbaar stellen, welke recht geven om, op haar lijnen, 1000 kilometer af te leggen de prijs dezer boekjes is bepaald op lste klasse 30, 2de klasse 22,50, 3de klasse f 15, alzoo op den normalen prijs der enkele reisbiljetten eene vermindering van 40 pet. en op dien der retourkaarten een vermindering van 25 pet. De boekjes zullen 12 achtereenvolgende maanden geldig zijn, en de houder daarvan zal gedurende dezen geheelen tijd gerechtigd zijn, naar goedvinden en in alle richtingen, op de lijnen der beide maat- schappijen te reizen, totdat hij 1000 kilometer heeft afgelegd. De kilometerboekjes zullen niet alleen door den eigenaar daarvan gebruikt mogen worden, maar ook, mils onder zijn begeleiding reizende, door leden van zijn huisgezin. In verband met dezen zouden de abonnements- kaarten met circa 20 pet. worden verhoogd. De zg. wereld- of reistentoonstelling van 1895 is te Amsterdam nog niet opgeruimd, of reeds wordt het plan geopperd om er in 1898 weer een te organiseeren, als voorbereiding voor de Parijsche wereldtentoonstelling van 1900. Het denkbeeld gaat uit van het weekblad //de Nijverheid". De redactie voegt er echter bij, dat zoo de industrieelen er zich tegen verklaren, het plan moet worden opgegeven. Wat //de Nijverheid" zal zeggen, moet later blijken, merkt de //Arnh. Ct." opmaar wat het publiek aangaat, dit raakt zoo langzamerhand verzadigd van tentoonstellingen en al is hetgeen geexposeerd wordt de hoofdzaak, zonder kijkers het publiek kan toch geen tentoonstelling be- staan. 't Is waar, //de Nijverheid" zegt dat men er geen //zaak" van moet maken maar al beoogt men geen winst, men begeert toch geen verlies en dit is te vreezen, dat aan een nijverheidsten- toonstelling te wachten staat, wanneer niet het groote publiek wordt getrokken. En daarvoor is in onzen tijd nog iets meer noodig dan eene instelling van voortbrengselen der nijverheid, waarvan men nu al zoo langzamerhand vrijwel op de hoogte is gebracht. Door het Nieuws van den Dag wordt weder de aandacht gevestigd op de bandeloosheid, of liever de verwildering der straatjeugd, waartegen nog geen afdoende maatregelen zijn genomen. Het blad wil dat het kwaad gestraft worde door afdoende maatregelen en gaat daarbij van de stelling uit, dat echter geen straf helpen zal tenzij zij voldoet aan twee voorwaarden. De eerste voorwaarde is consequentie. Eene kleine straf, maar waarvan de overtreder zeker is, dat zij hem zal treffen, werkt meer uit dan eene groote, maar waarbij de kans bestaat, dat men haar ontloopt. Om de consequentie van de straffen, op straatschenderij gesteld, te bereiken, is een uitgebreid en scherp politie-toezicht noodig. En het- uitbreiden van het politie-korps ligt in de macht der gemeenteraden. Worden de toestanden nog eenigen tijd lang maar steeds slimmer, dan zal het bij de verkiezingen wel een leus worden voor of tegen uitbreiding der politie. Want het geduld der kiezers is bijna ten einde. Een tweede voorwaarde is snelheid. Een straf, die eerst na weken pleegt te komen, werkt minder op de verbeelding. Hoe inniger straf en overtreding aan elkander zijn gekoppeld, ook wat den tijd betreft, zoo beter. Snel toegediende straf maakt ook op anderen in dit geval de kornuiten der der kwaaddoeners en om hen is het juist te doen den meesten indruk. Verder hoopt het blad, dat ieder, die maar op eenigerlei wijze daartoe in staat is, strijd zal voeren tegen het bedoelde kwaad, en eindigt met de voor den straatjongen onzer groote steden niet vleiende vergelijking dat, bij hem vergeleken, de onbeschaafde Javaan een edelman is. TER NEUZEN, II November 1895. Bij koninklijk besluit is benoemd tot dijk- graaf voor den Vlooswijkpolder de heer E. de Jonge. De heer P. J. Waale, kommies der tele- grafie alhier, is met ingang van 16 Dec. verplaatst naar Rotterdam. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben voor de eerste zitting van den militieraad te Oostburg te houden aangewezen de geineenten Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Hoofd- plaat, Nieuwvliet, Oostburg, Retranchement, Schoon- dijke, St. Kruis, Sluis, Waterlandkerkje, IJzen- dijke en Zuidzandevoor die te Hulst de gemeenten Axel, Boschkapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst, Koewacht, Ossenisse, Overslag, Philippine, Sas van Gent, St. Jansteen, Stoppeldijk, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpeen bepaald dat die zitting zal worden geopend te Oostburg op 14 December a. s. en te Hulst op 16 December a. s. De Eugelsche driemast schoener G. C. Gradwel van Pentowan met pijpaarde voor Gent bestemd, hedenmorgen bij hoog water de haven binnenkomende, geraakte even binnen zijnde vast op den Westhavendam. Daar er weinig water ge- komen was zit het schip niet hoog en zal het vermoedelijk bij 't volgend tij (heden avond) vlot komen. Met ingang van heden is de kommies der 3de klasse bij 's rijks belastingen P. J. van den Hoek overgeplaatst van Wauboek (Limburg) naar Sas van Gent. IJzendijke. De werkende leden van het fanfare muziekgezelschap //Geduld overwint" alhier be- noemden 11. Woensdag tot kapelmeester de heer P. J. Dellaert in plaats van den heer V. J. Ver- mast, overleden. De grootvader van den benoemde oefende voor den heer Vermast sedert tal van jaren het kapel- meesterschap uit. glas weg. //Zijn moeder ook Dat wist ik niet zij heeft Gertrude zoo goed gekend." z/Zij is moeder, en tracht natuurlijk haar zoon tot elken prijs te redden," zei de rechter niet zonder eenig medelijden. ffDat moet men in aanmerking nemen, en daarom zal ik wel zoo wijs zijn, haar niet onder eede te laten getuigen." z/De algemeene stemming schijnt niet ten gunste van Eltester te zijn," merkte Melnik op. z/Hij mag van geluk spreken, dat hij achter slot en grendel zit, anders werd hij door het volk gedood. Uw beklagenswaardige schoonzuster was hier algemeen bemind." z/Dat heeft zij verdiend zei Melnik met een zucht, en hij wischte steelsgewijze zijn oogen af. z/Alleen de houtvester Dorn doet moeite om Eltester te ontlasten," zei Reutern//doch dat helpt hem niets. Hij kan toch niet terugnemen, wat hij aan den inspecteur Dietel verteld heeft, toen hij nog niet wist wat er aan de hand was." z/Dorn is een fatsoenlijk man," mompelde Melnik. z/Voor mijn part is hij ook een goed hout vester, maar de slimste is hij niet," zeide de rechter eenigszins geringschattend, //en hij schijnt geheel onder den invloed van de weduwe Elstester te staan." Melnik keek een poosje zwijgend voor zich. z/Hebt ge naar Liverpool getelegrafeerd z/Daar is geen Gertrude von Kauffel bekend, er is in alle hotels navraag gedaan. Met een boot der White-Star-lijn is zij ook niet afgereisd, en dan hebben wij nog een negatief bewijs, dat veel sterker is." z/Wat is dat?" z/Wanneer alles gebeurd was, zooals Eltester zegt, wanneer uw beklagenswaardige schoon zuster dus werkelijk te Liverpool op hem gewacht had, dan zou zij toch zeker aan zijn moeder ge telegrafeerd hebben om te informeeren naar de reden van zijn wegblijven." z/Dat is waar bevestigde Melnik. z/De weduwe Eltester zou mij het telegram zeker zoo spoedig mogelijk gebracht hebbendat zou het beste bewijs zijn voor de onschuld van haar zoon." z/In haar plaats zou ik me zoo'n bewijs ver- schaffen," schertste Melnikdoch onmiddellijk voegde hij er ernstig bij //Zoo is de mensch zelfs als het hart bloedt, kan hem nog een schertsend woord over de lippen komen. Geloof mij echter, alle vroolijkheid is mijn huis ontweken, zelfs mijn arme kinderen sluipen met bedroefd gelaat in huis rond en mijn vrouw ik vrees, dat het haar dood zal zijn. Zij is bijna niet te herkennen." Hij leurule met het hoofd in de hand en hield de oogen straks op het tapijt gevestigd. z/Hieldeu de zusters veel van elkaar?" vroeg Reutern. ,/Zooveel, dat de ongelukkige Gertrude zelfs jaloersch op mij was. Ik geloof, dat ik u dit reeds gezegd heb, en zij hield onuitsprekelijk veel van mijn kinderen. Ik wenschte wel, dat ge vaker onze gast waart geweestalleen iemand, die het met eigen oogen gezien heeft, kan beoor- deelen, welk een harmonische verhouding door dien ellendeling verstoord werd." /Alles wat ge daar zegt, bewijst de onmogelijk- heid van een heimelijke vlucht uwer schoonzuster," zeide Von Reutern. //Zij zou haar zuster niet zooveel angst en verdriet hebben aangedaan." z/Neen, neen, dat zou zij nooit gedaan hebben Wanneer zij zich had laten bepraten om dat te doen, dan zou zij er nu reeds lang berouw over gehad hebben. Wij zouden een brief of een tele gram van haar ontvangen hebben, of zij was zelf. hier." z/Daar beantwoordt gij nu alle vragen, die ge in uw groote nauwgezetheid daar even aan u zelven hebt gesteld." z/Dat is niet alleen nauwgezetheid de dren- keling klemt zich aan een stroohalm vast. Het is mijn vurig verlangen, dat het verhaal van George Eltester de voile waarheid mocht zijn z/Dat is een slim verzonnen verdichtsel, en toch De Nederl. tjalk Hille Mina, schipper H. Westers, is Zaterdag in het kauaal te Hansweert tegen de steenglooiing gevaren en zwaar lek ge- worden, tengevolge waarvan de lading suiker, hoewel verzekerd, en van Gent voor Amsterdam bestemd, grootendeels bedorven wordt overgelost. De aanvoer van versche visch aan de markt te Rotterdam was de afgeloopen week ongekend groot. Een vischsloep besomde voor de vangst van eene reis tusschen de f 2100 a 2200. De gemeenteraad van het dorpje K. moest een hoofd der school kiezen uit een voordracht van 3 personen. Nummer 1 had bij het verge- lijkend examen een gunstigen indruk gemaakt en viel dus wel in den geest, maarhij had een baard. Geen keelbaard, bakkebaard of maar een si m pel sikje, neen, hij was getooid met een compleet stel aangezichtshaar. En als hij nu maar niet de be- trekking van voorzanger had moeten vervullen, dan zou men er misschien overheen gestapt zijn, doch zoo'n baard achter den lessenaar in de kerk, dat gaat niet. Nummer 1 werd niet gekozen. Men zal zich herinneren, dat onlangs een zoon van den schuitenvoerder Oostra, varende van Aduard op Groningen, ter hoogte van Vierverlaten van de schuit geslagen en verdronken is. Den vader werd ten laste gelegd, geen voldoende po- gingen tot redding van den knaap te hebben aangewend. De man stond daarvoor Woensdag voor het kantongerecht te Zuidhorn terecht. De eisch van het O. M. is drie maanden hechtenis. Een gelukkig huisvader te Sittard heeft aangifte gedaan van de geboorte van zijn 21ate kind 18 ervan verkeeren in blakenden welstand. Door het opleggen van een tabakspapiertje op een wond aan den vinger, om het bloeden tegen te gaan, is te Veenendaal, door bloedver- giftiging, iemand op korten tijd overleden. Omtrent het pas overleden lid van den Hoogen Raad, Mr. Iz. Telting, herinnert men zich het vol- gende bewijs van juristen-rechtschapenheid, toen hij nog advocaat te Leeuwarden was. Een heer, die in vele zaken zat, kwam zich aanmelden en wenschte zijn hulp in een zaak van aanvaring tusschen zijn stoomboot en een strooschuit, waar- door aan de laatste averij was veroorzaakt. Nadat de heer Telting zich had laten vertellen hoe de zaak zich had toegedragen, gaf hij op de vraag, of zij kon gewonnen worden, een bevestigend ant- woord. Toen zijn bezoeker daarop afscheid wilde nemen met de woorden //Nu ga dan uw gang maar, ik zal de papieren overmaken," viel hem de advocaat in de rede met de vraag //Maar moet ik nu pleiten voor de boot of voor de schuit z/En ge zegt, dat de zaak gemakkelijk kon worden gewonnen //Ja maar ronduit gezegd dat is nu eens een echte advocatenkwestie, geschikt om boot en schip beiden te verpleiten. Weet je wat? Maak die zaak met den schipper af, zoo gij kunt en geef hem een aardige som toe voor schadevergoeding." Vrijdag avond werd te Rotterdam voor het huis van een vleeschhouwer een voer hooi afge- dom ookDrink nog een glas wijn, dan zal ik u dat eens uitleggen." Hij wilde de fiesch opnemen, doch Melnik hield hem terug en met een blik op den regla- teurklok aan den wand zeide hij //Dank u, ik heb geen tijd meer, en mijn paarden zullen wel ongeduldig geworden zijn." Hij reikte den rechter de hand ten afscheid. Dank u z/Uw dank hoop ik eerst te verdienen," ant- woordde Von Reutern gevleid. //Tot weerziens ik wenschte, dat ik kon zeggentot vroolijk weerzien Melnik had reeds een schrede naar de deur gedaan, doch nu bleef hij staan en zei //Ge zegt dat met zooveel nadruk, hebt ge me dan nog noodig z/Bij het voorloopig onderzoek misschien niet, ofschoon dit niet stellig vooruit te zeggen is, maar bij de terechtzitting der gezworenen heb ik u zeker noodig." z/Gelooft ge, dat de zaak spoedig naar de gezworenen zal worden verwezen vroeg Melnik zichtbaar ontsteld. z/Dat zal niet lang meer duren." z/En zal ik daarbij tegenwoordig moeten zijn z/Ge zijt een der voornaamste getuigen en hoe gaarne ik uw vrouw er buiten zou willen houden, zal ik haar getuigenis toch misschien noodig hebben." z/Dat is verschrikkelijk Ik was van plan om spoedig na de begrafenis met mijn geheele gezin op reis te gaan." z/Welnu, dat kan toch wel, want voor het begin van October zal de zaak niet in behaiuleling komen." z/Het begin van OctoberO, dat is erg, ik wilde van Zwitserland naar Italic gaan om daar den winter door te brengen, dit maakt dus een streep door mijn rekening; is er niets aan te veranderen z/Dat zal moeilijk gaan. Men kan den gevangene toch niet zoo lang in voorloopige hechtenis houden," oordeelde de rechter. laden en op den zolder geborgen. Bij inspectie van keurmeesters en politie bevond men op dien zolder, verborgen geweest onder het hooi, 280 kilo vleesch, in een toestand, die het zelfs voor varkens en honden ongeschikt voor voedsel maakte. Zaterdag werd mede te Rotterdam op het entrepot-terrein van de consumsie afgekeurd 31 vaten met varkenslevers, uit Amerika aangevoerd. Wat men onwetend al niet in de maagsteekt! Te Amsterdam is een dame gearresteerd, die eerlang in het huwelijk zou treden met een bekend wielrijder. De couranten hadden reeds gemeld, dat jongelui en getuigen per fiets naar het raadhuis zouden rijden. De a. s. bruid, G. H., had verteld, tot een vermogende familie te behoorenzij had o. a. een oom wonen te Kwadijk in Noord-Holland, een baron. Het blijkt nu echter, dat zij oplichtingen heeft gepleegd, en in een voornaam hotel der hoofdstad logeerde, zonder de rekening te voldoen. Een zuster van den wielrijder, met wien G. H. zou trouwen, had onlangs het bruidskleed reeds aan, toen haar aanstaaude man bleek een bedrieger te zijn, zoodat ook dit huwelijk niet kon doorgaau. De sergeant-majoor J., van het 2" regiment infanterie te Maastricht, is op last der justitie te Roermond Donderdag avond aan de militaire autoriteit overgegeven, als verdacht van betrokken te zijn in de zaak van den Pruisischen deserteur, die met valsche papieren als soldaat naar Oost-Indie is vertrokken. Voor die zaak waren reeds twee personen, een gemeente-secretaris en een rempla- (;antenbaas, aangehouden. Dezer dagen is in Noord-Holland opnieuw gebleken dat de muntbiljetten van 50 en van /"10 te weinig in uiterlijk verschillen. Een schipper bemerkte, na gedane betaling op de Purmerender markt, 2 biljetten van /50 voor 10 te hebben uitgegeven. Eenzelfde geval had plaats bij de uitbetaling van volk aan een fort onder Kromme- niedijk, waar een arbeider een biljet van f 50 voor een van f 10 ontving! Een armzalig besje van aan de 75 jaren, dat te Winschoten met een zakje met groenten onder den arm langs de huizen zich voortsleepte, heeft weer eens terdeeg ondervonden, wat het zeggen wil, tot mikpunt van onzen hedendaagschen straat jongen te worden uitgekozen. Een zoo'n lief exemplaar, een opgeschoten straatlummel, rukte het oude moedertje den zak onder den arm weg en bracht er haar een slag mee toe, zoodat ze kwam te vallen en zich vrij erg aan een knie bezeerde. Een paar uur bleef ze op de straat liggen kermen, totdat men zich over de stakker ontfermde en de vrouw op last van den burgemeester, per as, naar hare woonplaats het naburig Heiligerlee, werd gebracht. Wat is een stropdas Een kleedingstuk, als men het zoo noemen mag, gehaat bij de infanterieuit een hygienisch oogpunt niet te verdedigeneen halsbeschermer uit de dagen van Olimeen voorwerp, dat bij een gewicht van 30 gram heel wat op zijn geweten heeft, onaangenaamheden, standjes, straf. Dit herinnert het //Militair Weekbl.", met 't doel om er voor in de plaats te krijgen een dasje, vastgehecht aan de binnenzijde van den kraag, aan het eene eind en aan het andere met knoop en knoopsgat. Drie voordeelen zijn daaraan verbondenhet kleedt goed, voorkomt onaangenaamheden en straffen en is financieel voordeel voor het rijk. z/En vroeger kan het niet z/Wij hebben nog een zitting omstreeks het midden van Augustus, maar ik vrees Melnik greep zijn beide handen. //Mijnheer, ge zult me- voor altijd aan u verplichten, wanneer ge u best wilt doen om die ongelukkige zaak zoover te behandelen, dat ze dan voor de ge zworenen kan gebracht worden. Liever blijf ik dan met mijn vrouw tot dien tijd te Hannover, en ga wat later met haar op reis. Moet ik echter tot October wachten, of Melitta terugbrengen in de omgeving, waaraan ze dan pas korten tijd ontrukt is, dan vrees ik het ergste. De rechter herinnerde zich over de gemakzucht en zwaartillendheid van mevrouw Von Melnik te hebben hooren spreken, en begreep, hoeveel Melnik nu met zijn vrouw te stellen had, nu het verdriet over den dood van haar zuster haar geheel in beslag nam. Hij bewonderde Melnik's teederheid en gevoelde zich gestreeld door het in hem ge- stelde vertrouwen. z/Ik zal doen, wat ik kan om de zaak bij de eerstvolgende terechtzitting der gezworenen in behandeling te laten komen," beloofde hij. z/Ik dank u, ik dank u riep Melnik levendig. z/Ge zult me daardoor bijzonder verplichten. Reken op mijne erkentelijkheidik durf u wel zeggen, dat ik efenigen invloed heb." //Mijnheer Von Melnik //O, ik weet, wat ge wilt zeggen ge doet slechts uw plicht," viel Melnik hem in de reden, z/en ik zou waarlijk de laatste zijn om van u iets te verlangen, dat met uw plicht in strijd zou zijn. Maar ik reken het mij tot plichtte rechter plaatse de aandacht te vestigen op mannen, die bijzonder bekwaam zijn en hun plicht vervullen." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2