Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 8 November 1895. Een paar weken geleden deed in de Zeeuwsche bladen een (ook door ons overgenomen) bericht de ronde over het brutaal optreden van een doofstomme koopman in den omtrek van Biervliet. Gisteren vervoegde zich alhier onder dezelfde omstandigheden een persoon bij de ingezetenen. Depolitie, volgens het signalementovereenstemming meenende te bespeuren in hem en den in het bovenaangehaald bericht vermelden persoon, nam hem heden morgen in verhoor. Per telegraaf werden te Biervliet inlichtingen gevraagd omtrent zijn optreden aldaar, waarop als antwoord ont- vangen werd dat bij de autoriteiten van een optreden als waarvan in 't bewuste bericht sprake was niets bekend is. Daar in het optreden alhier van den aange- houden persoon niets onbehoorlijks lag is hij weder op vrije voeten gesteld. Naar aanleiding van een te Absdale (St. Jan- steen) gehouden voordracht van den heer M. Ver- straeten te Weert, algemeen directeur der zuivel- fabrieken in Limburg, is in een vergadering van landbouwers in beginsel besloten tot oprichting van een zuivelfabriek te Absdale. De heer J. A. Rust, proponent te Amsterdam, heeft het beroep naar de Evang.-Luthersche kerk te Groede aangenomen. In de vergadering van ingelanden in het waterschap Groot- en Klein Ferdinandus werd Maandag met groote meerderheid besloten tot den aanleg van 4100 M. keiweg in een drietal ver- schillende wegen in dit waterschap gelegen. Lamswaarde. In de bladen lazen wij het afsterven van den heer Dr. Walraven te Nieuw- en St. Joosland. De Middelburgsche courant gaf van den verdienstelijken man bij zijn verscheiden verschillende communicatie's omtrent zijn leven en werken. Eene zaak echter werd daarbij nog ver- geten, toen men meedeelde, dat de overledene ook te Lamswaarde eenige jaren de praktijk uitoefende, dit n.l. dat hij aldaar 25 jaren geleden de zang- vereeniging „Yrijheid Eendracht" oprichtte en al spoedig tot grooten bloei bracht. Nog altijd bestaat dit korps en handhaaft zijn goeden naam in het land van Hulst dezer dagen zal het in eene fanfare-vereeniging overgaan. Provinciale Staten van Zeeland. In de heden (Yrijdag) voortgezette najaars- vergadering kwamen o. a. de volgende voorstellen van Gedep. Staten in behandeling Tot het verleenen van rentelooze voorschotten voor wegen van secundair belang. Na breedvoerige discussie werd besloten de beslissing aan te houden tot de Zomerzitting. In gelijken zin werd besloten omtrent het nader verzoek van het bestuur van het waterschap Oranje- Dierentijd, om een renteloos voorschot voor wegs- verbetering en omtrent het verzoek van het bestuur van den Margarethapolder, om een renteloos voor schot voor wegsverbetering. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der cooperatieve stoomzuivelfabriek te Houtenisse, om vrijdoin van tol op den weg van Hulst naar Walsoorden voor het vervoer van melk, werd conform het voorstel van Ged. Staten dien vrijdom voor ieder verleendook werd aangenomen het voorstel tot het toekennen aan de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch- Vlaanderen's Westelijk dee! (voor een tijdvak van drie jaren) van een subsidie ad 75,per jaar. In 't begin der vergadering had een langdurige besloten zitfing plaats. Na wederopeniug werd den nacht alleen in de derde klasse van een klein station naar Kiel zou reizen. Toen gij mijn- heer Dietel, ons op Segefeld kwam bezoeken, was ik slechts een paar uren van mijn nachtelijken tocht teruggekeerd. Het geblaf der hond had mij gewekt. Gertrude wilde van Kiel naar Hamburg, en dan onmiddellijk van daar naar Engeland reizen. Met een der stoombooten van de White-Star-lijn, die elken Woensdag en Zaterdag van Liverpool vertrekken, wilden wij naar Amerika oversteken. Wij hadden berekend, dat ik den volgenden Woens dag te Liverpool kon wezen. Wij zouden elkaar eerst op de stoomboot aantreffen." z/Waarom eerst op de stoomboot?" ,/Omdat wij alles wilden vermijden, wat een ontijdige ontdekking kon veroorzaken. O God, wat zal zij op mij wachten." Hij sprong op, als wilde hij wegsnellen. ,/Blijft maar hier voorloopig," zeide Yon Reutern, //ik wil u echter toch tegemoet kornen noem mij het hotel, waar jonkvrouw Von Kauffel te Liver pool vertoeft, dan zal ik daarheen telegrafeeren." z/Ik weet dat hotel niet." z/Heeft zij u geen brief of telegram gezonden Neen, dat deed zij niet z/Omdat zij niet kon," viel de rechter in. z/Omdat zij op den bodem van het meer lag, om- dat uw geheele verhaal van A tot Z gelogen is Ge hebt aanleg om romanschrijver te worden, mijuheer Eltester dat kan niet ontkend worden, doch ge moet publiek zoeken, dat lichtgelooviger is dan wij." z/Gelooft ge mij niet Ik bezweer u z/Stil, verzwaar uw overige misdaden niet door er nog een meineed aan toe te voegen riep de rechter hem gebiedend toe, en de donder rolde mededeeling gedaan van het besluit der vergadering om conform het voorstel van Ged. Staten geen verdere stappen te doen in zake de overdracht tot exploitatie van den Provincialen Stoombootdienst aan particulieren. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. A. A., oud 16 j., dienstknecht, 2°. H. v. S., oud 29 j., klompenmaker, beiden te St. Jansteen, zijn wegens mishaudeling de le veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, de 2e vrijgesproken. 1°. H. K., oud 19 j., werkman, 2°. P. K., oud 20 j., landbouwer, beiden te Axel, zijn wegens mishandeling de le vrijgesproken, de 2e veroord tot 2 maanden gevang. P. M., oud 30 j., koopman te Kapellebrug, is wegens afpersing veroord. tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. Bij bevelschrift der bovengenoemde rechtbank van den 6 dezer is rechtsingang verleend met gevangenhouding en verwijzing naar de terecht- zitting tegen Henri Cornelis Sels, oud 32 jaren, herbergier, geboren te Turnhout, wonende te Antwerpen, ge- detineerd te Middelburg, ter zake dat hij in den nacht van 31 October op 1 November jl. omstreeks een uur te Ter Neuzen zich den toegang heeft verschaft tot de woning bewoond door B. Koevoets, buiten aliens weten, door een raam op te schuiven en daardoor in de woning te klimmen en vervolgens aldaar in eene kamer eene geslotene kast met geweld heeft opengebroken en in die kast nog een ander gesloten kastje eveneens met geweld heeft opengebroken en uit die kasten, met het oogmerk van wederrechterlijke toeeigening heeft weggenomen 56 franken in Belgische pasmunt, verpakt in pakjes, elk van 2 franken, 250 centen verpakt in pakjes, een bedrag van 16 gulden in guldens en rijks- daalders, een bedrag van 23.franken in frauken en halve franken, een gouden Engelsch muntstuk van een pond en een bedrag van 6£ shilling in Engelsche zilveren muntstukken, een zilveren broche, een gouden kettingje, een gouden medaillon, een zilveren sigarenpijpje, gemerkt B. A. K., twee ringetjes van een geldbeursje, de helft eener knip van een sigarenkoker, alles toebehoorende aan voormelden Koevoets, althans niet aan hem, beklaagde. Aan den beklaagde is Mr. C. de Witt Hamer J.Gz. advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. De rechtbank te Rotterdam besliste Woens dag, in zake de aanvaring van de Elbe en de Crathie, dat het volledig bewijs is geleverd, dat de aanvaring heeft plaats gehad tusschen de Elbe en de Crathie, terwijl de schuld daarvan lag bij de Crathie. Mitsdien werden de gedaagden Gordon c. s., eigenaars der Crathie, veroordeeld aan de Nordd. Lloyd te vergoeden de geheele schade, geleden aan de Elbe en toebehooren met 6 °/0 'sjaars van af den datum der aanvaring. Ieder der gedaagden blijft aansprakelijk voor zijn deel der te vergoeden schade, waarvoor de Crathie executabel wordt gesteld. Bij niet betaling heeft de Nordd. Lloyd het recht tot verkoop, terwijl de gedaagden voorts worden veroordeeld in kosten van het geding en van de beslaglegging. Deze kosten worden op dit oogenblik begroot op 3138,67^. De secretaris der Limburgsche gemeente Swalmen, zoomede een agent voor de nationale militie te Melik, zijn beide aangehouden, verdacht van valschheid in geschrifte, met betrekking tot het aanwerven van personen voor den militairen dienst in Oost-Indie De aanvoeren van versche visch ter markt van Rotterdam beginnen te verbeteren en worden er thans ruiinere vangsten aangebracht. Dinsdag en Woensdag was de markt overvoerd, daar er een belangrijke aanvoer plaats vond, vooral van schel vischwelke golden van 19 tot 24 centen per stuk. In het gezin van den heer H. Noorderveen te Buiuen, is het uiterst gemakkelijk elkaars ver- jaardagen te onthouden. Al de leden ervan, man, vrouw en vijf kinderen werden op den 27sten geboren. Amsterdam wordt nu weer met een werk- staking der bakkers bedreigd. Dezen verlangen n. 1. toepassing van de hun ten vorigen jare toegezegde Zondagsrust, waarvan onderscheiden patroons weer zijn afgeweken, een arbeidstijd van 78 uren per week, en afschaffing van den nachtarbeid, behave van Vrijdag op Zaterdag. juist op dat oogenblik, alsof die Von Reutern's woorden wilde bekrachtigen. Het was in de kamer steeds duisterder geworden, zonder dat men er veel acht op had geslagen. Doch nu werd het vertrek verlicht door het schijnsel van een fellen bliksemstraal en kregen alle aanwezigen gedurende een oogenblik een spookachtig voorkomen, waarna onmiddellijk een krachtig gerommel van den donder werd vernomen. (Wordt vervolgd.) Buurvrouw B. te Ter Aa is niet zuiver van de zwarte kunst," althans zij wordt door buur vrouw R. beschuldigd van te kunnen tooveren Zij heeft op een nacht de gewichten van de klok op den grond, en op een anderen nacht het bed van het dochtertje van buurvrouw R. kletsnat getooverd. In den daaropvolgenden nacht was het bed, ondanks alle aangewende voorbehoedmid delen, weer klelsnat. Ook heeft vrouw B. een geheime macht over de varkens van vrouw R. Van een en ander is bij den burgemeester aangifte gedaan en door den veldwachter is een voorloopig onderzoek ingesteld. Dezer dagen werd ontdekt, dat de expediteurs- firma Prins Beudeker te Amsterdam de aan haar ter verzending naar Indie toevertrouwde pakken niet expedieerde, maar ze in haar kelder opborg, of misschien verduisterde. De firma belastte zich bij voorkeur met ver- zendingen naar Indie. De pakken en kisten, die in den kelder werden gevonden, lagen daar minstens sedert 15 Juni en waren aan haar ter verzending uit alle deelen des lands toevertrouwd, met voor- uitbetaling van de vracht. Door de zorgen der politie zijn de eigenaars der goederen ingelicht en in de gelegenheid gesteld, hunne pakken alsnog door bemiddeling van andere expediteurs te verzenden. Met de //Koningiu- Regentes" is reeds de eerste bezending naar Indie scheep gegaan. De //Arnh. Ct." meldt, naar aanleiding van deze ontdekking Eenige jaren geleden ontvingen wij bezoek van een agent van Prins Co., die groote advertentien voor hen liet plaatsen. Bewijs-exemplaren werden aan Prins gezonden maar toen de nota hem werd aangeboden, wist hij van niets af. Den naam van den agent was door onze administratie niet ge vraagd, en er was dus geen verhaal op den expediteur. Bij den kruidenier H. te Velp (bij Arnhem) wist iemand 's nachts door opeuschuiving van een raam de woning binnen te komen. Uit de winkel- lade eigende hij zich een klein sommetje gelds toe en begaf zich daarna regelrecht naar de slaapkamer. Toen hij bemerkte dat de vrouw des huizes wakker werd, maakte de indringer beenen en wist, jammer genoeg, voor men hem herkend had, te ontsnappen. Eenige dagen geleden werd, zooals is mede gedeeld, in het Haagsche Bosch een man op een gruwelijke wijze mishandeld. De man werd in het ziekenhuis opgenomen, maar alle pogingen om de daders te vinden bleven tot dusverre vruchteloos. Thans zou, naar men schrijft, het vermoeden zijn gerezen, dat in deze zaak een vrouw in het spel is, vooral in aanmerking genomen de wijze, waarop het slachtoffer lichamelijk letsel is toegebracht. Het verhaal luidt, dat een vrouwspersoon, in rnans- kleeren vermomd, en geholpen door eenige kerels, uit wraak de verwonding zou hebben toegebracht, nadat zij als een boschnimf, zopals er 's avonds wel meer in 't Haagsche Bosch in de duisternis ronddolen, den eenzamen wandelaar in hare netten zou hebben gevangen. Een landbouwer, onder Kralingen, leverde dezen zomer melk aan een fabriek tegen 5 cent per liter. Nu hadden er aan die fabriek oneerlijk- heden plaats al de gekochte melk ging niet met de lift naar boven, want de knechts gaven een deel van de melk aan den leverancier terug, waar voor deze 2 7, cent per liter betaalde, om deze den volgenden dag wederom voor 5 cent aan de fabriek te verkoopen. Een drietal knechts schenen op dergelijke wijze hun patroon te bedriegen, en de hoeveelheden melk, welke op die manier ver- duisterd werden, schenen nog al vrij groot te zijn, want het proces was gebaseerd op een verduistering van 270 a 280 liter op een dag in Juli en de oneerlijkheden moeten gedurende een periode van 7 a 8 weken geduurd hebben. De waarheid van het spreekwoord van de kruik die een watertochtje doet, werd weer bevestigd. Op dien dag in Juli kwam de technicus totde overtuiging, dat hij 1200 a 1300 liter te weinig voor verwerking had verkregen. De man aan de lift moest 500 ontvangen uit de lift van de leve- rantie van bekl., en haalde er maar 25 liter en een kan uit. Dit werd gerapporteerd en onderzoek volgde, waarna de dieven gesnapt werden. De bekl. gaf te kennen dat hij toen zooveel niet had verduisterd, want dat de knechts beneden in de gelegenheid waren om de melk te verdonkere- manen, hetgeen den president deed opmerken, dat het daar aan die fabriek een schandalige dieven- boel moet geweest zijn. Het O. M. bij de arr.-rechtbank te Rotterdam bevestigde mede in zijn requisitoir, dat daar ver- bazend veel gestolen is, en eischte 6 maanden, (volgens art. 310 Wetb. v. Strafrecht). Mr. Jos. van Raalte, die als verdediger optrad, meende, dat vrijspraak moest volgen. Bij den aanleg van den Siberischen spoorweg moeten zeer belangrijke knoeierijen ontdekt zijn. De chef van het beheer van den aanleg heeft ontslag gevraagd en 15 ingenieurs zijn onmiddelijk ontslagen. Bijna bij alle groote werken in Rusland wordt er op ruime schaal geknoeid. Te Antwerpen alleen schat men het verlies, dezer dagen met speculeeren in goudmijn-aandeelen geleden, op 20 millioen. Verscheidene staten slaan van tijd tot tijd geld uit de postzegelverzamelarij door, uitsluitend om ze aan dien handel te verkoopen, zg. //jubileum- postzegels" uit te geven of noodeloos nieuwe druk- ken van zegels te laten vervaardigen. De belang- hebbenden bij den postzegelhandel hebben al lang tegen dit //moderne roofridderschap" geprotesteerd maar nu hebben ook de posterij-besturen de nood- zakelijkheid ingezien van gemeenschappelijke maat- regelen ter beteugeling van dat kwaad. De directie der Duitsche posterijen heeft reeds onderhandeld met de voornaainste postadministraties in Europa, om dienaangaande een voorstel te behandelen op het in Mei 1897 te Washington te houden congres der wereldpostvereeniging. In dit voorstel wordt in beginsel beslist, dat alle jubileum- en herinne- ringszegels enz. van het internationale verkeer uitgesloten zullen worden, en dat de uitgifte van nieuwe zegels niet vaker mag geschieden dan door de behoefte van den dienst werkelijk vereischt wordt. De bedoelde Koning is hier de Koning Behan zin van Dahomey, die zich volgens een mededee- ling aan een Duitsch blad ten zeerste verveelt. Hij is verbannen, zooals men weet, naar het eiland Martinique j de vroegere gouverneur van 't eiland bemoeide zich veel met hem en bezocht hem elken dag. De nieuwe gouverneur wil den ex-koning echter niet eens ontvangen of dat is op last der regeering of uit eigen beweging, is twijfel- achtig. Nu heeft de gevangen vorst geen andere verstrooiYngen dan zijn korte bezoeken" in de stad of zijn wandelingen in den omtrek van het fort '1 atterson, waarbij zijn drie vrouwen hem verge- zellen. De eene rechts draagt een nap, waarin hij spuwt, als zijn majesteit dat verkiest, een tweede links stoot telkens de asch van de Koninklijke sigaar of sigarette, de derde achter hem draagt zijn kolossaal zonnescherm. De vroegere vorst van Dahomey heeft zeker een afschuw van de Fransche taal, want sinds zijn verbanning naar het fort heeft hij maar drie woorden geleerdFran^ais,. ami, bon, welke hij met een handdruk bezigt bij alle bezoeken, bij elken voorbijganger. De eerste Minister van Behanzin ligt thans ziek in het hos- pitaal, waar zijn negerachtige woestheid dikwijls de rustige stilte van het gesticht verbreekt. Wordt in zijn nabijheid de naam van den Koning genoemd, dan werpt hij zich telkens op den grond en kust verscheidene malen de aarde. Jonge ge- braden hoenders versmaadt hij niet alleen, maar hij geraakt ook, zoo spoedig men hem daarvan een stukje geeft, in waanzinnige woede en werpt alles, wat hem voor de hand komt in stukken. Onlangs verklaarde hij aan de directrice van het hospitaal, dat hij grooten zin had in een stukje menschenvleeschtoen deze hem beduidde, dat dat niet goed was en zonde zulks te begeeren, antwoordde de eerste minister van Behanzin: 'tis mogelijk, dat het zonde is, maar te zeggen, dat het niet goed is, is gelogen, dat moet ik beter weten, die het zoo vaak heb geproefd." De zoon van den ex-koning van Dahomey bevindt zich op de St. Pieter-school te Parijs, waar hij verwonderlijk snel Fransch leerf en zich onderscheidt door zijn groote begaafdheid wat een Parijsche blad aan de Fransche regeering den raad doet geven den jongen in het oog te houden als hij grooter wordt. WERELD-TENTOONSTEELING. Van onzen bij zonder en verslaggever.) XVII. - i ii i ii ir i in I, m inim na,, De wereldtentoonstelling van hotel- en reiswezen behoort tot het verledene. Of ze nut gesticht heeft Volgens sommigen wel en vooral aan de diners welke in den laatsten tijd door en'aan het Comite aangeboden werden, hoorde men het beweren, doch op andere plaatsen, zooals in het verslag der Staats- begrooting over het jaar '96, werd het zeer in twijful getrokken Dr. Kuiper noemt het in in zijn blad: »De Standaard," een besloten keimis, en laakt het ten zeerste, dat enkele Ministers deze pretmakerij hebben gesteund, door hutine tegenwoordiMieid op diners enz. Finantieel schijnt de onderneming evenmin goede resultaten te hebben. We hoorden althans reeds namen roemen van personen, die er voor 25000 of meer zijn »ingevlogen", wat niet te verwonderen is, als men weet, dat er ongeveer een millioen bezoekers minder kwamen dan in'83. In 't°eheel zijn, gedurende 174 dagen, slechts 991,000 betalende bezoekers geweest. Hiervan bezochten 772,000 Oud Holland, 278,000 de boot, 210,000 het hypodrome, 117,000 het doolhof, 91,000 de rutschbaan, 90,000 de Duisternis van Afrika, 24,000 de lift, terwijl '6,528 zich lieten inschrijven als poorter van Oud- Holland. Van al deze entrees krijgt de gemeente Amsterdam 5 pet., zoodat die er ruim een halve ton gouds aan "heeft verdiend. Op den sluitingsavond kwamen er nog 25,000 bezoekers, en men kon het hen aanzien, dat ze nog eens goed wilden' profiteeren, nu het onherroepelijk de laatste maal was. Bij den iakkeloptocht ging het zelfs wel een beetje rumoerig toe, en bleef het niet bij grappen, zooals we zagen van een "heer,' die zijne »hooge drukking" verwisselde met het hoofddeksel' van een, niets kwaads vermoedende, tamboer van onze kranige schutterij, doch werden de bordjes van den »stillen", die bordjes, welke menigeen in oogenblikken van nood z'ulke goede diensten bewezen, en andere uithangborden, ja zelfs groote planten mede rondgedragen als treurige teekens, dat nu de pret haast voorbij was. Na de officieele sluiting werd nog, gedurende drie dagen, toegang verleend tegen betaling van 1, om kooplustigen in de gelegenheid te stellen, bij het inpakken, »massel te maken". Hiervan werd echter weinig gebruik gemaakt, tot spijt van sommige exposanten, want nu moeten ze de over- gebleven goederen weder laten vervoeren door de Maatschappij Holland", die van het, door haar gekochte, monopolie ge- bruikt maakt om hare tarieven tijdelijk te verlioogeu. Dat ze deze verhooging een beetje ruim neemt, blijkt o. a. uit eene mededeeling van den heer Kessels, te Tilburg, die, voor het vervoer van zijne goederen, van af zijne fabriek naar het station, aan van Gend en Loos 3,75 betaalde, terwijl de Maatschappij Holland" voor het vervoer dierzelfde goe deren van het hoofdgebouw naar den uitgang een afstand van nog geen 100 M. 76 durft te eisehen. Voor het overbrengen eener vitrine b. v. moet men meer betalen, dan ze nienw kost, waarom sommige exposanten ze maar in elkaar hebben getrapt. Vergaderingen worden belegd, en bespre- kingen gehouden, om hierin verandering te krijgen, doch tot nog toe zonder sueces. Wanneer het plan mocht doorgaan, om in '98, bij gelegen heid der kroning onzer geliefde Koningin, weder eene tentoonstelling te houden, zal men zeker voor dergelijke praktijken wel op zijne hoede wezen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2