Aigemees Mieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-VI aanderea. Zalerdag 9 November 1895, 35e Jaargang. BKKENDMAKING. Paardsn- sn Yssmarkt 33 S3 Binnenfand. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Ainerika f 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regeis 0,40. Voor elken retrel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverteutie wordt de prijs slecbts tweemaal berekeud. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, xnaken bekend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag, 13 Novem ber 1895. Ter Neuzen, 4 Nov. 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. SDolitiels Uverzieht. Op het diner, ter eere van den verjaardag van den Keizer van Japan in de Japansche legatie te Berlijn gegeven, heeft de gezant Aoki een merk- waardige redevoering gehouden. Hij zeide o. a. //Op den vriendschappelijke raad van Duitschland, Frankrijk en Rusland hebben wij het schiereiland Liaotong tegen betaling van 30 millioen taels aan China moeten teruggeven, ofschoon wij eigenlijk met die drie mogendheden niets hebben uit te staan. China heeft intusschen 8a/4 millioen pond sterling, een vierde van de geheele oorlogsschatting, aan onzen gezant te Londen betaald. Dat is ons succes in den laatsten oorlog, en aan de oorzaak van dat succes moeten we altoos denkende invoering van de beschaving. China, hoewel door vreemde mogendheden getuchtigd, heeft nooit be- grepen, dat het van het buitenland wat kon leeren en goede dingen overnemen. Wij werden voor 28 jaar tweemaal door de Engelschen verslagen, bij Simonoseki en bij Satsoemamaar daarom eischte onze verstandige "Keizer dadelijk, dat Euro- peesche beschaving werd ingevoerd, dat we van het buitenland leerden en het goede overnamen. Het is een geluk voor ons klein rijk, dat het zoo'n verstandigen Keizer heeft. Heil den Keizer De houding der verhevene porte met betrekking tot het vervullen harer beloften ten opzichte van Armenie voldoet blijkbaar de mogendheden geenzins. Immers uit Konstantinopel wordt gemeld, dat nu niet alleen de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Rusland, maar die der gezamenlijke mogendheden deswege bij de porte vertoogen hebben ingediend. In eene eergisteren door de gezanten der ge zamenlijke mogendheden persoonlijk aan de porte overgebrachte identieke nota namenlijk wordt ten ernstigste de aandacht gevestigd op de toestanden FEUILLKTON. Naar het Hoogduitsch van Jenny Hirsch. i9) vDit verlangen kwam mij vreemd voor; maar het was nu geen tijd om daarover te spreken, en dus deed ik wat zij verlangde. Omdat ik in het bosch goed bekend ben, wist ik de houtves- terswoning langs een eenzaam voetpad spoedig te bereiken. In weinige woorden verhaalde ik mijn moeder het gebeurde, en weldra keerden wij met kleederen beladen langs hetzelfde pad naar de Kraaienhut terug. Na verloop van een uur lag Gertrude iD dekens gewikkeld op de sofa in de kamer mijner moeder op Segefeld. Wij waren met haar alleen, want mijnheer Dorn was op reis en onze dienstbode had van mijn moeder een paar dagen verlof gekregen. Gertrude was hiermede zeer in haar schik en kwam nu met een voorstel voor den dag, dat ons uiterst verbaasd deed opkijken. z/Toen mijn moeder zei, dat ik bericht moest zenden naar den Godeberg om mevrouw Von Melnik te melden, wat haar zuster was overkomen, wilde Gertrude daar niets van weten. Niemand en vooral haar familie mocht daar iets van vernemen, en zij wilde niet naar den Godeberg xerugkeeren." z/En welke reden gaf zij op om dit zonderlinge §edrag te verklaren vroeg de rechter op een toon, die verried hoe weinig geloof hij aan George's woorden hechtte. in Klein-Azie, die, dus zeggen de gezanten, aller gemoed met bezorgdheid vervullen. In de nota wordt herinnerd aan de tusschen komst der mogendheden in Syrie naar aanleiding der moorden van 1860. Zij eindigt met het ver- zoek om te mogen weten welke maatregelen de porte denkt te nemen tot herstel der orde. Niet onwaarschijnlijk staat in verband met dezen stap het bericht, dat de Sultan nu het ontsiag van Kiamil-Pacha heeft aangenomen en een nieuwen grootvizier aangesteld. Halil Rifat Pacha, Minister van binnenlandsche zaken, zal nu grootvizier worden. Maandag liep het storm op de Ottomanische bank om goud. Eergisteren werd het iets minder. De beurs was flauw wegens de schaarschte aan Turksche ponden, in plaats waarvan nu 20 francs- stukken en ponden sterling werden gebezigd. De Ministerraad heeft zich de zaak aangetrokken. Nagenoeg al de scheepsbouwwerven aan de Clyde staan stil, omdat de patroons de werklieden gedaan gaven. Deze werkstaking gaat nu weer eens van de patroons uit, die elkander, evenals de arbeiders, onderling willen steunen. De seheepsbouwmeesters te Glasgow, Paisley en Johnstown, die zelven hoegenaamd geen kwestie hadden met bun per- soneel, hebben alleen hunne werven gesloten om de seheepsbouwmeesters te Belfast steun te geven in het geschil, dat deze met hunne arbeiders hebben om een verlangde loonsverhooging of liever een weder toekennen van het voor drie jaren be- taalde loon. Aan den scheidenden opperbevelhebber van het Britsche leger, den hertog van Cambridge, werd Dinsdag door een aantal officieren een feestmaaltijd aangeboden. De op hem uitgebrachte toasten beantwoordend, zeide de hertog, dat hij onder 19 verschillende Ministers van oorlog had gediend, en altijd het hootd van het departement als zijn chef had beschouwd. Steeds zou hij in het leger blijven belangstellen als een der beste waarborgen voor de handhaving van de grootheid des lands. Omtrent de plannen van het nieuwe Fransche ministerie verneemt ,/Le Temps" o. a. dat het ontwerp van het vorig Kabinet zal worden be- houden, 't welk de strekking had om de beurs- belasting met Aji te verminderen voor affaires in Fransche schuld. Uit Madrid komt bericht-van het overlijden van Maarschalk Concha, Markies van Havana. Hij bereikte den leeftijd van 85 jaren en onderscheidde zich zoowel op militair als op staatkundig gebied. z/Zij sprak van den tegenstand, dien onze liefde vond bij haar zwager en haar zuster en ook bij haar voogd. //Het is hun reeds eenmaal gelukt ons te scheiden, George," zeide zij. ,/Al zie ik op dit oogenblik in, dat ik je groot onrecht heb aangedaan, en al beloof ik je, dat ik nooit weer aan je zal twijfelen, toch weet ik niet hoe ik standvastig kan blijven gedurende de twee jaren, die nog moeten verloopen voor ik meerderjarig ben. Laten wij deze kwelliugen ontvluchten en naar Amerika gaanlaten wij daar trouwen, dan zal ik het voldongen feit naar Europa schrijven. Ilet ergste, wat ons kan overkomen, isdat mijn voogd weigert de renten van mijn kapitaal uit te betalen, maar jij zult wel voor je vrouw kunnen zorgen tot ik meerderjarig ben." z/Er kon u nog wel iets anders overkomenge hadt bij voorbeeld kunnen aangeklaagd worden wegens het ontloopen van den militairen dienst en wegens ontvoering eener minderjarige," merkte de rechter op, ,/maar dat zullen wij voorloopig laten rusten. Verklaar mij eerst eens hoe de _onkvrouw Von Kauffel zoo plotseling van inzicht /eranderd was. Dat ge haar uit het water gehaald lebt, is alleen niet voldoende geweest om zulk een ommekeer te weeg te brengen." z/Dat moet toch wel zoo wezen. In oogen- ilikken, dat men zich in groot levensgevaar be- vindt, moet men een bijzonderen blik hebben op let verleden," zei George. //Waart ge met deze onderstelling tevreden en lebt ge haar geen nadere verklaring gevraagd? Dat was heel edelmoedig van u," spotte Reutern. z/Ik was werkelijk zoo edelmoedig niet," ant- woordde George, //maar zij verzocht mij, niet aan Ilerhaaldelijk was hij Minister en ook in verschil lende kwaliteiten op Cuba werkzaam. Uit 's rijks schatkist is f 202,000 toegestaan aan 21 Friesche gemeenten, als tegemoetkoming in de kosten harer huishouding. De hoogste bijdrage is die voor WesttelHngwerf 31,500 daarna volgt Opsterland met 24,000. Van de 43 Friesche gemeenten zijn mitsdien 21, en dus zoo goed als de helft, noodlijdend. Arm Friesland De Nederlandsche Regeering heeft de uit levering van de gebroeders Bingen, beklaagd van bedriegelijke bankbreuk te Genua gepleegd, aan de Italiaansche Regeering toegestaan. Volgens gisteren te Rozendaal ontvangen officieele telegrammen uit Brussel en Esschen, is de doorvoer door Belgie van ieveude varkens weder toegestaan. -Den mosselvisschers in onze provincie dreigt ernstig gevaar, nu het besluit is te wachten dat het volgend jaar het visschen in de Zandkreek, het Veersche Gat en andere Zeeuwsche stroomen geheel of gedeeltelijk zal worden verboden. Dit besluit is genomen omdat de mosselbanken oorzaak zijn van een voortdurende aanslibbing en dus als een gevolg hiervan het ondiep worden der vaar waters bespoedigen. In het ,/Batav. Hbl." leest men, dat de kostbaarheden van den vorst van Lombok, door onze troepen buit gemaakt, een gezamenlijke waarde hebben van f 850,000 en bij gedeelten naar Nederland zullen worden verzonden, om hier verkocht te worden. Met de //Burgemeester den Tex" ging de eerste bezending, ter waarde van een ton. De kostbaarheden, waaronder artikelen van groote waarde, zullen ongetwijfeld wel eerst voor het publiek tentoon worden gesteld, zegt het blad. Thans heeft ook de Kamer van Koophandel te Hengeloo besloten het adres der Kamer van Koophandel te Kampen te steunen, waarin verzocht wordt alle quitantien en wissels tot 50 vrij te stellen van zegel. - Een rumoerige gemeenteraadszitting Men schrijft uit Bergen op Zoom. Onder onze voerlui heerschte een geest van verzet, die zich dezer dagen zelfs eens in handtastelijk- heden openbaarde, als gevolg van een besluit van Burgemeester en Wethouders, waarbij de gewone te dringen en tevreden te zijn met de verzekering van haar diep berouw. Zij zou mij later alles ophelderen maar thans was er wel iets anders te doen." z/En waart ge daarmede tevreden George knikte. z/Hebt ge haar dan ook niet gevraagd hoe zij in het water kwam ,/Ja, dat heb ik gevraagd" hij aarzelde blijkbaar //maar ik ben daar niet recht wijs uit geworden. Zij liet in het onzekere, of zij er in gevallen of in gesprongen was." z/En waart ge daar tevreden mee F Werkelijk, zulke blinde liefde had ik in onzen tijd voor onmogelijk gehouden. Zoo iets herinnert aan den minnedienst der middeleeuwen," zei Reutern schouderophalend. z/Ik wilde mij zoo niet laten afschepen en drong bij Gertrude aan om nadere opheldering te krijgen, maar mijn moeder kwam er tusschen en zei, dat ik tevreden moest zijn met hetgeen Gertrude mij nu kon en mocht zeggen." z/Dus heeft zij uw moeder in het vertrouwen genomen z/Ook aan mijn moeder heeft zij later niets daarover medegedeeld, maar mijn moeder keurde Gertrude's plan eerder goed dan ik. De beden- cingen, die ik maakte, wisteu zij beiden geheel te ontzenuwen. Daar Gertrude volstrekt wilde, dat zij dienzelfden nacht zou vertrekken, besloten wij eindelijk, dat zij mij eenige dagen vooruitzon riezen. ik kon dan hier eerst mijn zaken regelen zonder verdenking te wekken en ontkwam tevens aan de beschuldiging eener minderjarige ontvoerd te hebben." weg voor het vervoer van beetwortelen enz. ge sloten werd. Een request, verzoekende de intrekking van dat besluit was dan 's daags voor de jongste zitting van den gemeenteraad namens de voerlui den gemeenteraad aangeboden. Ten gevolge van een en ander was de belang- stelling van het publiek bij de vergadering van den gemeenteraad zeer groot, zoodat de zaal alien niet kon bevatten en velen in de gang bleven staan. Reeds gedurende de behandeling der begrooting, en voornamelijk bij het verhoogen der jaarwedden van de politieagenten en van twee onderwijzers, werd het publiek rumoerig en begon te schreeuwen, zoodat de voorzitter, na een paar malen stilte verzocht te hebben, den bode gelastte //de schreeu- wers te verwijderen, en, indien het niet ging, de politie te halen." Nadat de begrooting met algemeene stemmen was aangenomen en de voorzitter de gebruikelijke vraag deed //of een der leden nog het woord verlangde," ontstond over het ingediende request en over het tijdstip van behandelen daarvan een lang en scherp debat. Onmiddellijk nadat de voorzitter, in verband met de plaats gehad hebbende relletjes, de woorden gebezigd had //dat hij steeds het recht zal hand- haven, en daartoe de politie zal bezigen, en, zoo noodig, de marechaussee en de troepen," (geen halve maatregelen) ontstond er andermaal gejouw onder het publiekwaarop de voorzitter den bode gelastte, de politie te halen, ten einde de zaal te doen ontruimen. De voorzitter sluit de vergadering, de politie komt en het publiek verlaat langzaam, doch kalm de zaal. Het slot is geweest, dat na heropening der vergadering, na eenige dicussie, de volgende motie van den voorzitter wordt aangenomen //Burgemeester en Wethouders zijn genegen om, zoo er een andere wijze van vervoer van beet wortelen, pulp en mosselen te vinden is, die het stukrijden der straten voorkomt, deze toe te passen." Het besluit blijft dus gehandhaafd, tot een andere weg gevonden is. Tot heden is de toestand verder rustig gebleven. Te Kooten, in Friesland, laat Jhr. Godin de Beaufort een appel- en kersenboomgaard aan- ^eSSerl> groot 15 bunder, waaraan een groote menigte, men zegt wel 100 arbeiders, hunne werkkrachten besteed hebben. Het is een werk dat maar zelden over zulk een uitgestrektheid ge- beurt, omdat eerst den grond moet gezonken worden, alvorens tot poten over te kunnen gaan. z/Daar hebt ge dus ook aan gedacht," merkte de rechter op. //Nu verder! Om alle verdenking van u af te werpen hebt ge u zeker te Grems- miihlen vertoond?" z/Juist," autwoordde George. „\k schreef ook aan mijnheer Dorn, dat hij ten spoedigste naar huis moest komen, want ik wist, dat" hij den volgenden dag uit Lubeck verder zou reizen, en ik trof verder de noodige maatregelen voor Gertrude's heimelijke afreize. Toen men's nachts bij ons aanklopte en mijn moeder, schijnbaar uit een diepen slaap gewekt, het venster opende en vroeg, wie daar zoo laat nog haar kwam storen, had zij inderdaad juist een reistasch voor Gertrude gepakt." //Met de natte kleereti \Y el zeker Onder de bekwame handen mijner moeder waren die bij de groote hitte weer in orde gekomen, en wat ontbrak, werd aangevuld uit den voorraad kleeren, dien mijne zusters thuis hadden achtergelaten. Om den hoed te vervangen, die in het meer gebleven was, bond zij een grooten doek om het hoofd daardoor werd het ook moeilijk haar te herkennen. Wij gaven haar al het geld, dat wij bezaten ik trok ook zeer schamele kleeren aan en zoo gingen wij naar Schwarzenau, waar zij een plaatsbiljet derde klasse naar Kiel nam. Onder weg hadden wij slechts een paar menschen ontmoet, en die hadden ons waarschijnlijk voor 'oeren of daglooners aangezien." z/En de beambte die het plaatsbiljet gaf?" z/Ik bleef opzetielijk een beetje achteraf; Gertrude rad den d-oek diep over het gelaat getrokken; lij zal haar niet herkend hebben, want hij kon niet vermoeden, dat de jonkvrouw Von Kauffel in NEUZENSCIE (0IB4VT ts'' V"r>it!i'Wt)fBs'lag- en Vrijita^avuml Isij den uitgever P. tS. V A M SB K SAW EB K te Ter A'eua

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1