Gemengde berichten. Daar het water in de laatste dagen opnieuw vallende is, heeft de scheepvaart slechts eenige dagen geduurd en geschiedt die thans weer met groote moeite. De vaart naar den Boven-Rijn is gestremd. De behoefte aan vervoer blijft steeds levendig, en de vrachten blijven hoog, terwijl de buitengewone graanoogst in Amerika 2300 millioen bushels tegen 1600 en 1800 millioen bushels in vorige jaren buitengewoon groote zeetransporten doet verwachten, waardoor het voor- uitzicht bestaat, dat in den eersten tijd de vrachten hoog zullen blijven. Het bestuur van den damesbond tot be- scherming der vogels heeft aan den Minister van kolonien inaatregelen verzocht, orn op Nederlandsch Nieuw-Guinea de paradijsvogels te beschermen, welke, zooals in het adres wordt gezegd, daar op barbaarsche wijze door Europeesche en Ameri- kaansche jagers worden uitgeroeid, om de vogel- huiden ter markt te kunnen brengen, met het gevolg dat de //koning van alle gevogelte" weldra geheel verdwenen zal zijn, van de aarde uitgemoord. Voor de inboorlingen van Nieuw-Guinea is de schade grootzij ondervinden nu reeds de nadeelen van het zeldzaam worden der even nuttige als fraaie vogelsen daar Nederland zich ten taak stelt, onder de volken van den Indischen archipel zooveel mogelijk beschaving te brengen, gaat het niet aan, ineent adressant, toe te staan, dat onze eigeu landgenooten op onverantwoordelijke wijze een uitgestrekt gebied blootstellen aan het gevaar, dat gebrek aan vogels overal en altijd medebrengt. TER NEUZEN, 6 November 1895. Ook de eerste stuurman Olsen van het op de reede van Ylissingen aangevaren en gezonken Noorsche stoomschip Xania, is op 28 October te Fonsberg, aan de gevolgen dier aanvaring, overleden, nalatende eene weduwe met 7 kinderen, in kommervolle omstandigheden. Men schrijft aan de Tel. Een belangrijk bedrijf, de klompenmakerij, waarin vele iuwoners van Overslag, Koewacht en Clinge, alsmede de bevolking van het land van "Waas een bestaan vinden, wordt met den ondergang bedreigd, doordat de boomen, met name de wilge en kanada- boomen, die de groudstof leveren aan de klompen- makers, steeds duurder worden. De prijs is thans zelfs 50 pCt. hooger dan 4 a 5 jaar geleden. Vele klompenmakers zien dan ook naar een ander middel van bestaan uit. In het heele land van Waas, waar de meeste klompenmakers wonen, staan bijna geen rooibare boomen meer. Orlangs werd te Overslag een partijtje boomen verkocht. Van heinde en ver waren de koopers opgekomen, zoodat fabelachtige prijzen besteed werden. De opbrengst overtrof de raming, die zeer ruirn gemaakt was, toch nog met f 200. Axel. Door den heer H. J. Nieborg, predikant bij de Gereformeerde kerk te Reeuwijk c. a., is bedankt voor het beroep naar die gemeente alhier. Zitting der Provinciale Staten van Zeelawl op 5 November 1895. Hedenavond werd de najaars-vergadering op de gewone wijze door den Commissaris der Koningin geopend. De vergadering werd ook thans weder gehouden in de concertzaal op de Groenmarkt wegens her- stellingen aan de gewone vergaderzaal. Van de leden waren om verschillende redenen ter vergadering afwezig de heeren Mr. C. J. Eokker, Dr. J. van der Beke Callenfels, A. Hollestelle en W. C. de Smidt. Na opening der vergadering doet de Voorzitter mededeeling van verschillende ingekomen stukken, zijn donkere oogen flikkerden, zijn geheele lichaam trilde. Dietel stiet den rechter zacht aan. Daar stond de man voor hen, zooals hij geweest moest zijn, op het oogenblik, dat hij de rampzalige daad pleegde. //En nu die twee heeren aan uw wraakzucht ontsnapten, werd uw vroegere verloofde het slacht- oft'er. Toen zij aan uw verzekeringen van onschuld geen geloof sloeg, hebt ge haar aangegrepen z/Gelooft ge nog steeds dat ik Gertrude in het meer heb geworpen viel George hem toornig in de rede. //Wanneer ik dat in een oogenblik van waanzin gedaan had, zou ik haar het volgende oogenblik zijn nagesprongen. Ik zou haar levend uit het water gehaald hebben of samen met haar in de golven zijn omgekomen." ,/Zoo zou ik in uw plaats ook gehandeld heb ben het blijkt echter, dat ge dit niet gedaan hebt," spotte Reutern. //Uw beklagenswaardig slachtoffer ligt daar in het lijkenhuis terwijl gij hier levend voor ons staat en alle toebereidselen hebt gemaakt om u door de vlucht te onttrekken aan de straf voor uw misdaad." z/Ik zeg u uogmaals, dat alles geheel anders is gebeurd en dat het bedoelde lijk niet het stoft'elijk overschot van Gertrude von Kauffel is," antwoordde George. Zijn stem klonk nu mat, hij zonk weer op den stoel neer. Mijnheer von Reutern gunde hem eenige minuten om tot zichzelf te komen toen zeide hij ,/Door deze bewering komt ge in tegenspraak met de naaste bloedverwanten van de ongelukkige jonge hoofdzakelijk kouinklijke besluiten, houdende goed- keuring van besluiten der Staten in de zomer- vergadering dezes jaars genomeu, en een brief van den Minister van Binnenlandsche zaken, mede- deelende wat is uitgetrokken op de rijks-begrooting voor kosten van het provinciaal rijksbestuur van Zeeland, dienst 1896, welke stukken door de vergade ring voor kennisgeving worden aangenomen. Namens Ged. Staten doet de Voorzitter ver schillende mededeelingen, o. a. dat sedert de vorige vergadering geene onderhandsche aanbe- stedingen van provinciale werken hebben plaats gehad. Vervolgens wordt door den Griffier voorlezing gedaan van een tweetal ingekomen adressen, n.l. een adres van het bestuur der afdeeling //Axel" der //Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren" om het gebruik van honden als trekdieren in de provincie zoo niet totaal te verbieden dan toch aan zulke beperkende bepalingen te binden, dat de trekhonden voortaan een dragelijker lot krijgen dan tot dusver. Het andere adres, ingekomen 26 October jl., is van den heer A. J. M. G. van den Broek te St. Nicolaas, om subsidie uit de provinciale fondsen voor een stoomtram HulstWalsoorden. Deze adressen worden in handen gesteld van Ged. Staten tot nader onderzoek. De verschillende, reeds door ons vermelde (9) voorstellen van Ged. Staten worden, op voorstel van den Voorzitter, in handen gesteld van de afdeelingen, die als volgt vervolgens worden saamgesteld le Afdeeling de heeren Vader van's Graven- polder, Van Deinse, Kloppers, Hennequin, Oggel, Maas, Van Houte, Van der Meer, Noordijke, Van W oelderen, en als leden van Ged. Staten de heeren Jhr. De Casembroot en Van Rompu. 2e Afdeeling de heeren Van der Lek de Clercq, Fruijtier, M. Bolle Lz., Hombach, IJsebaert, Hammacher, Moerdijk, De Jonge, Moes, Kakebeeke, Van Buren, benevens de heeren Siegers en Lucasse als leden van Ged. Staten. 3e Afdeeling de heeren Erasmus, J. A. Bolle, Van Voorst Vader, Jhr. Pompe van Meerdervoort, Den Boer, Snijders, De Bats, Heijse, Huvers, Dronkers, B. G. van der Have, en de heeren Graaf van Lijnden en Waesberghe Janssens als leden van Ged. Staten. Nadat nog op voorstel van den Voorzitter de volgende bijeenkomet bepaald is op a. s. Vrijdag- morgen te 10 uren wordt de openbare vergadering gesloten, en gaat de zitting over in eene met gesloten deuren. RECHTSZAKEN. De reclitbank te Arnhem deed gisteren uitspraak in de zaak der mishandeling van Ro'obemond op de weesinricliting te Neerbosch. De beklaagden Duinmeijer, Van Ree, Landewijk en Aalders, alien tuinjongens op Neerbosch, werden veroordeeld, de eerste resp. tot een maand, de tweede tot veertien dagen gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was tegen Duinmeijer en Van Ree elk een maand, tegen Landewijk en Aalders elk veertien dagen gevangenisstraf. Gisterenmiddag viel te Vlissingen de vrouw van een roeier bij het Belgische loodswezen, uit het raam van hare woning op de binnenplaats, waar zij dood werd opgenomen. Vier jeugdige kinderen laat zij achter. Door eigenaren van de jacht in den Wilhel- minapolder, bij Goes, zijn in drie dagen met 12 geweren geschoten 4-2 L hazen, 27 patrijzen, 4 talingen en 1 snip. dame. Ontkent ge ook nog steeds, dat het gevon- den horloge het eigendoin der jonkvrouw was z/Neen antwoordde George kalrn, //ik wist, dat het horloge in het Obermeer moest liggen. Ger trude vermiste het, toen ik haar uit het water had gered." //Wat riepen de rechter en de inspecteur uit, terwijl zij verwonderd van hun stoel opsprongen. z/Erkent ge nu, dat zij in het water heeft gelegen z/Ja, dat erken ik," antwoordde George op vasten toon. //Laat ik u eens uitvoerig vertellen hoe het gebeurd is." z/Spreek," zei de rechter en ging op zijn gemak zitten, terwijl de inspecteur in gespannen ver- wachting achter hem bleef staan. z/Verleden Woensdag heb ik weer in het bosch ontmoet het gelukte mij haar te verrassen, zij had mij niet zien naderen. Ik greep haar hand en smeekte haar mij aan te hooren. Zij sprak geen woord, maar wenkte dat ik moest heengaan. Ik hield vol, dat ze mij moest aanhooren, dat ik onschuldig was; zij rukte zich los en ijlde weg met de woorden z/Waag het niet, mij nogmaals in den weg te komen of er gebeurt het ergste." Met deze woorden verdween zij in het kreupelhout. Ik wilde haar )ch daar hoorde ik iets achter mij rit- selenik keek om enzagdeoude vrouw Petersen met haar kleinzoon door het bosch wegsluipen, en wel in de richting, die Gertrude ingeslagen had. Ik wilde niet, dat men zou zeggen dat ik haar naliep en daarom verliet ik het bosch en ging naar Gremsrhiihlen. Na verloop van omstreeks George vervolgde Gertrude 's middags Nieuwe-Pekela's oud-burgemeester Dik, die door de rechtbank te Winschoten, wegens ver schillende verduisteringen, drie ten nadeele van waterschappen, waarvan hij boekhouder was, een ten nadeele van een minderjarige waarover hij voogd was, tot 2$ jaar celstraf veroordeeld werd, is van dit vonnis niet in hooger beroep gekomen. Hij is thans van Winschoten naar Breda getrans- porteerd om daar zijn straf te ondergaan. Voor eenige jaren werden vanwege het depar- tement van oorlog aan de schietvereeniging u Willem Tell" te Brummen in bruikleen afgestaan zes rijksgeweren, onder voorwaarde, die telken jare aan eene inspectie te onderwerpen. De vice-pre sident der vereeniging, de heer G., begaf zich nu dezer dagen naar de kazerne te Arnhem, waar de geweren werden ge'inspecteerd en volkomen in orde bevonden. Zij werden daarria drie aan drie stevig vastgebonden en G. dacht er zich mede naar t station te begeven, doch op weg werden de geweren door een politiebeambte in beslag ge- nomen, wegens overtreding der wet op het dragen van wapenen. De heer J. van Hoboken, student in de rechten aan de Rijks-universiteit te Leiden, ver- vulde, zooals bekend is, bij de in den afgeloopen zomer gehouden maskerade de hoofdrol en stelde als zoodanig Prins Maurits voor bij diens intocht binnen Bergen op Zoom. Na de vacantie in de gemeente teruggekeerd, overhandigde de heer v. H., naar aan de Haarl. Ct. wordt gemeld, in verband met het bovenstaande, den burgemeester de aan- zienlijke gift van f 1000 ten behoeve van de algemeene armen der gemeente Leiden. Een schipper te Rotterdam, die zich door een vrouw uit de Trouwsteeg aldaar had lateu medetronen, werd door zijn Dulcinea van een portefeuille, inhoudende 700 aan bankpapier, beroofd. Toen het telaat was, kwam hij zich bij de politie beklagen, wie het even wel niet gelukte, hem weer in 't bezit van zijn geld te stellen. Dezer dagen werd uit Surhuizum gemeld, dat iemand, daar woonachtig, zou getracht hebben zijn zoon te vergiftigen. De man was daarna eenigen tijd zoek. Thans is hij echter door den burgemeester van Grootegast gearresteerd. De man moet reeds hebben bekend, dat het zijn doel was geweest zijn zoon door vergif het leven te benemen. De zoon moet van te voren door anderen reeds tegen zijn vader gewaarschuwd zijn geworden. Bij eene inbraak te Amsterdam, in het ma- gazijn der firma Bruning en Miihren, op den Nieuwendijk, is het de politie gelukt de drie in- brekers te arresteerenzoodus ook een buitenge wone vangst. Erederik Rothe, de man die gezocht wordt wegens verduistering van 1500 ten nadeele van mej. D. te Amsterdam, het weeuwtje met wie hij op het punt stond in het huwelijk te treden, heeft nog meer op zijn kerfstok. Hij wordt ook gedagvaard om zich te verantwoorden omtrent een som gelds (4200 pesos of ongeveer 10500) hem in 1890 in de Argentijnsche Republiek ter hand gesteld en door hem niet aan den rechthebbende, iemand te Zaandam, overgedragen. De heer I. J. van Straten te Amsterdam heeft een kogelvrij pautser uitgevonden, dat als schild op de borst gedragen kan worden. In dien vorm heeft het pantser een zwaarte van 4£ kilo en een dikte van 3 c. M. Gistermiddag werden in het z/Paleis voor Volksvlijt" proefnemingen daarmee genomen. De heer Van Straten bevestigde het pantser met riemen op zijn borst en ging in eenigszins voorover gebogen houding staan om den schok een uur kwam ik terug en wilde langs het Obermeer naar huis gaan, in de stille hoop Gertrude daar misschien weer te vinden," z/En vondt ge haar?" viel de inspecteur in, daar hij zijn ongeduld niet kon bedwingen. z/Ik vond haar, maar anders dan ge denkt. Het was zoo omstreeks halfzes, toen ik bij het Ober meer kwam. Ik zocht een plekje in het kreupelhout, vanwaar ik het meer kon overzien. Gertrude was er niet, daar meende ik op eens om hulp te hooren roepen. Ik spring uit mijn schuilplaats te voorschijn en zie iemand in het water spartelen een hoofd met bruin haar duikt op en zinkt weer weg. Ik weet niet, of het slechts verbeelding is, dat ik Gertrude meen te zien. Doch om het even er stond een menschenleven op het spel, ik moest trachten het te redden. In een oogwenk maakte ik de kleine boot los, die aan den oever lag, ik sprong er in en een eindje roeien bracht mij op de plek, waar ik de drenkeling had zien wegzinken. Ik roep //Gertrude Gertrude en alsof mijn stem tot haar doordrong en haar de kracht -gaf tot eene laatste poging ter redding, kwam er een arm boven water. Ik grijp die en trek de bewuste- looze drenkeling binnen boord. Het was werkelijk Gertrude. Aanvankelijk vreesde ik dat zij reeds dood was, maar er was geen tijd om mij aan mijn smart over te geven of om na te gaan hoe zij in het water geraakt was. z/Toen ik aan land gekomen was, droeg ik haar uit de boot, legde haar aan den over op het warme mos en begon pogiugen aan te wenden om haar in het leven terug te roepen. Het was zeer stil van den kogel te kunnen weerstaan. Op zes meter afstands schoot de bekende sch utter Redonnet met een Amerikaansche karabijn (400 meter draag- kracht)^kogels van 12 m. M. in dit pantser; zelfs eenmaai schoot hij in het gaatje door den vorigen kogel gemaakt. De kogels werden geheel plat te voorschijn gehaald en hadden het pantser volstrekt niet doorboord. Yocr de geweren der infanterie, die 2000 meter dragen, moet volgens den heer Van Straten het pantser tweemaal zoo zwaar worden gemaakt. Daar dan het schild door de zwaarte niet meer van practisch nut zou wezen, heeft de de uitvinder aan den Minister van oorlog verzocht om het pantser bij gedekte stellingen voor tirail leurs dienst te laten doen als borstweringen, natuurlijk in vergrooten vorm. Waaruit het schild is samengesteld, weten wij niet, dat het is geheim van den uitvinder, het voelde echter niet aan of het uit een of ander metaal bestaat. Te Helmond is Zondag middag iemand, ongeveer 50 jaar, gehuwd en vader van 3 kinderen, in de jenever gestikt. En te Amsterdam is een man, die in beschonken toestand verkeerde, in een stuk vleesch gestikt. De gemeenteraad van Winterswijk besloot in zijne jongste zitting tot invoeren eener honden- belasting en noodigde het Dag. Bestuur tot het doen van voorstellen dienaangaande uit. In den laatsten tijd kwamen aanhoudend klachten in rakende den overlast door losloopende honden veroorzaakt. Het misbruik van het houden dezer dieren had zulk eenen omvang genomen dat sommige ingezetenen er zelfs twee of drie den kost gaven. Een huisvader in de kom der gemeente bezit er niet minder dan zeven. Men meldt uit Rotterdam, dato 5 Nov. Hedenavond om ongeveer half zes brak een zware brand uit in eene fabriek aan de Oost- Kousdijk te Oud-Delfshaven. Nabij de Westzeedijk staan aldaar 3 aan elkaar gebouwde panden van drie verdiepingen, gedeel- telijk vrij van andere perceelen, terwijl zich achter de betrelfende perceelen een opslagplaats van olie bevindt, die aan het water grenst, de //Middenkous" genaamd, alwaar verscheidenezeeschepen in reparatie of in bewaring liggen. In een der perceelen, dieuende tot bergplaats van olievateu en vetwaren, werd de brand ontdekt, die in weinige oogenblikken een kolossalen omvang aannam. Het oliepakhuis, behoorende aan de firma B. M. Schelling, stond in lichte laaie, terwijl de olievaten sprongen en de vlammen met hunne vurige tongen de naast het brandende perceel staande fabriek //Aurora", Hollandsche fabriek van bacterien- vrije melkproducten, directeur, de heer A. van Dorp, aanstaken. Hemelhoog sloegen thans de vlammen, vonken met zich meejagende, uit het flinke fabrieksgebouw, dat aan alle zijden in brand stond, terwijl van redding geen sprake was. De brand weer, die met alle macht was aangerukt, moest zich reeds direct bepalen tot het werpen van overvloedige massa's water op de brandende fabrieks- gebouwen en het nathouden van een partij ledige olievaten. Nog steeds behield het vuur de overhand, de brandende olie trok door de gescheurde buitenmuren van het oliepakhuis, liep over het water der //Middenkous" en stak de houten Italiaansche driemaster Nipote, liggende in winterlading aan den Waaldijk, in brand. Dank zij het kranige optreden der brandweer en de flinke commando's, die gegeven werden, stoomde een drijvende stoombrandspuit naar de plek des onheils. Intusschen stond de boeg reeds in brand, de vlammen gingen steeds hooger en staken ook den voormast en een gedeelte van het tuig in brandhier was het vuur echter weldra gebluscht en daarop richtten alle aanwezige stoom- brandspuiten ten getale van 5 en een lOtal hand- brandspuiten hunne straalpijpen op de vuurmassa om ons heen, in dat gedeelte van het bosch is het gewoonlijk eenzaam, en ik riep niet om hulp. Mijn geliefde moest door mijn pogingen tot het leven terugkeerenmochten die mislukken, dan zou de dood mij met haar vereenigen. Daar bleef ik echter voor bewaard. Eindelijk voelde ik een zwakken polsslag, langzaam keerde de beweeg- lijkheid en de warmte in haar ledematen terug. Zij sloeg de oogen opeerst keek zij strak in het rond, vervolgens kwam zij weer tot bewustzijn. Toen sloeg zij de armen om mijn hals en zacht fluisterde zij //Ben jij bij me, -George O, nu is alles goed, nu ben ik veilig." //Die woorden maakten mij onuitsprekelijk ge- lukkigde schaduwen, die ons gescheiden hadden, waren alzoo verdwenen; zij stelde weer vertrouwen in mij. Toch mocht ik mij niet aan mijn gevoel overgeven, er moest gehandeld worden. Gertrude was spoedig weer tot haar zelven gekomen. Ik droeg haar naar de Kraaienhut en verzocht haar te wachtenik wilde naar de naaste boerderij gaan en droge kleeren voor haar halen. Zij maakte daar ernstig bezwaar tegen. //Ga naar je moeder," zei ze, //en laat die me droge kleeren van je zuster brengen. Het is vandaag zoo warm, dat het me niet zal hinderen als ik zoolang wacht. Niemand g vernemen, dat ik in het water gelegen en jij me gered hebt. Iloor je wel, George, niemand dan je moeder (Wordt vervolgd.) .■Tj»*lMWT»li«n»«iniimMwii a»ijtiii»w>inii i i—m tinidjiLgsii.iM_iimwr*T» w mfiy

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2