BIJVOEGSEL Ter Keuzensche Courant Gemengde berichten. Zaterdag 2 Nov. 1895. No 3223, Folitiek Overzieht. Het wordt bevestigd, dat het hoofd van't Fransch gemeenebest den heer Bourgeois (radicaal) met de vorming van een Ministerie belastte en dat deze de opdracht aanvaardde. Hij zal waarschijnlijk de Ministers van Onder- wijs, Koophandel en Buitenlandsche zaken, deheeren Poincare, Lebon en Hanoteaux behouden en als nieuwe elementen opnemen de heeren Lockroy, Peytral, Doumergue, Barthou en De Cavaignac. Bourgeois zelf zou zijne vroegere portefeuille van Binnenlandsche zaken hemernen. Dit allea evenwel is tot nu toe slechts gerucht. Maar de namen toonen het streven aan een radicaal Ministerie te vormen, getemperd door eenige der meest geachte gematigde Republikeinen. De heer Prederik Harrison, een bekend Engelsch publicist, is in Engeland teruggekeerd van een reis door Nederland en Belgie en hij heeft thans een artikel in de Positivist Review geschreven, waarin hij o. a. zegtNederland en Belgie ziju de beide kleinste landen van het Westen; maar vergeleken bij hun stadhuizen, hun paleizen van justitie, hun stations, hun musea, hun weten- schappelijke en litteraire instellingen, hun voor- naamste straten, zijn de onze vuil en kleinsteedsch. Londen stelt zich tevreden met gebouwen en monumenten, waarvoor men zich in Belgische steden van 50.000 inwoners zou schamen. De buitenlandsche staatkunde der Britsche Regeering was het hoofdonderwerp der redevoering, welke eergisteren door Engeland's tegenwoordigen premier, den Markies van Salisbury, te Matford werd gehouden. Die staatkunde, zeide hij, was eigenlijk een erfstuk van de vorige Regeering. Zelve die aange- vangen had zijne Regeering niet. Ter wille der z/continui'teit" evenwel en tegenover vreemde natien was de voortzetting wenschelijk, en daarom zou men zijn best doen op lovale wijze den eenmaal ingeslagen weg te volgen en te voleindigen. Wegens de bloedige gebeurtenissen in Klein Azie dus luidt het in een telegram uit Kon- stantinopel, besloot de Porte eenige klassen der reserve onder de wapenen te roepen, benevens eenige bataljons Redifs uit het vierde korps. Nu laastelijk de Muzelmannen van de Armeniers op hun beurt eenige harde tuchtigingen te verduren hadden, worden dus de maatregelen genomen, die men naliet, toen het gold de Christenen tegen de roofziekeKurden-hordenalsanderszinstebeschermen. Tusschen Duitschland en China is thans een tractaat geteekend, waarbij aa"n eerstgenoemde mogendheid de zoogenaamde Kroonconcessie ver- leend wordt. Wat de juiste strekking daarvan is, blijkt niet met zekerheid, maar in elk geval zal het wel niet eene zoo ver dragende wezen, als die van het verdrag, dat, volgens sommige beweren, tusschen Rusland en China is gesloten. Keizer Wilhelm woonde het gedenkfeest bij, door het tirailleurs-corps van de garde gevierd ter herdenking van het gevecht voor 25 jaren bij Le Bourget. Z. M. betuigde aan het corps zijn dank voor de bij die gelegenheid aan den dag gelegde trouw. Hij prees het bataljon, z/voor welks rit op 18 Augustus bij Amauvillers Z. M. geneigd zou wezen in stilte den hoed af te nemen." De oorsprong van dergelijke kloeke verrichtingen - dus vervolgde de Keizer is de geest, door mijn Keizerlijken grootvader aan het leger ingeplant. Mogen dus besloot de Keizer zijne toespraak in het leger steeds de drie hoofddeugden van den soldaat, te weten eergevoel, onvoorwaardelijke gehoorzaamheid en zelfopofferende dapperheid, mogen deze drie deugden er steeds gehandhaafd blijven en rnoge het korps garde-tirailleurs in oorlog en vrede steeds nieuwe lauweren vergaren. Het personeel der Russische legatie te Peking zal versterkt worden door officieren en financieele specialiteiten, en de gezant zelf zal een lijfwacht van 200 Kozakken krijgen. In Belgie schijnt het voornemen te bestaan, de wettelijke Zondagsrust in te voeren. De Minister van arbeid heeft reeds gedelegeerden uitgezonden om een onderzoek in te stellen in Duitschland, Zwitserland en Oostenrijk, waar de wettelijke Zondagsrust bestaat en in Engeland, waar door de gewoonte de Zondag is geworden tot een rustdag. Verder is den inspecteurs van den arbeid, den arbeidsraden en den gouverneurs der provincien in Belgie opgedragen de vraag van de Zondags rust te bestudeeren en van de resultaten rapport uit te brengen. marechaussee van Oosterwolde is te gevankelijk binnengebracht een net Door de Heerenveen 0H gekleed jongmensch van ongeveer 20jarigen leeftijd. Vroeger was hij boekhouder aan de roomboter- fabriek te Zorgvlied. Uit deze betrekking werd hij echter ontslagen en toen begaf hij zich naar Leeuwarden. Daar huurde hij een fiets, waarvan hij de huur vooraf nietbetaalde en die hij onderweg ergens liet staan. Met een rijtuig, waarvan hij de huur evenmin betaalde, liet hij zich naar Harlingen brengen. Plier gekomen begaf hij zich naar den expediteur Kiihlman, wien hij f 30 wist af te troggelen. Boveudien verkreeg hij een reisbiljet naar Eonden, waarheen hij zich begaf. Toen zijn geld op was, wendde hij zich daar tot den Nederlandscheti consul, die hem in de gelegenheid stelde naar 't vaderland terug te keeren. Zijn familie wilde niets meer met hem te doen hebben, zoodat hij eindelijk, door gebrek en armoede gedwongen, zich bij de marechaussee te Oosterwolde aanmeldde, om naar de gevaugenis te worden overgebracht. De redactenr van Oud-IIoll. Nieust. heeft van de tentoonstellings-jury eene zilveren medaille gekregen doch ze niet aangenomen. Hij deelt dit in de volgende woorden mede z/De schryver deser Nieustydinge is van de Jury der Te Pronckstellinghe, dewelcke om onse Stadt gehouden wert, beschoncken met een Silveren Medaille. Gemelde Jury is voorseecker te looven voor den yver ende vlyt, blaakende in het weg- schencken van so groot een getal bekrooninghen, maer myn hedunkens heeft sy hier de grens over- schreeden. De schryver deser Nieustydinghe is Poorter der Stede van Oud-ITollandt, heeft allerminst eene bekrooninghe gevraegt en wil met de Te Pronck stellinghe om onse Stadt niets gemeen hebben." -Een waker van het Entrepot aan de Boompjes te Rotterdam, ontdekte Zondag, dat er een helsche machine lag onder de voorwerpen, die hij had te bewaken. O. a. waren daaronder n.l. zes vaatjes azijn en in een dier vaatjes uu hoorde hij een geheimzinnig getik, blijkbaar dus van een uurwerk, dat op een gegeven oogenblik een ontploffing zou moeten veroorzaken. De man ging dan ook fiuks de politie halen, en deze hoorde het angstwekkende tikken ook. Nu werd een deskundige gehaald en in diens tegenwoordigheid werd het vaatje met de grootste voorzichtigheid geopend. Het bevatte echter niets anders dan azijn, en de deskundigen kon het tikken alleen toeschrijven aan de werking der lucht op het spongat. Men schrijft aan de N. R. C. uit Sliedrecht Ten bewijze, dat in deze gemeente het vSluit Schiedam" nog niet tot een levenwekkend woord is geworden, kan dienen, dat bij de behandeling der gemeentebegrooting door een der raadsleden de wenschelijkheid werd betoogd, de lijsteu van het gebruik van het gedistilleerd ter inzage te leggen, omdat het ongelooflijk is, hoe enorm veel nog in sommige kroegjes hier wordt verbruikt. Hij kende o. a. een kroegje, waar men 3000, zegge drie duizend liter per jaar omzet. Dat raadslid drong er op aan, dat voor de kroegjes het vergun- ningsrecht zooveel mogelijk zou worden verhoogd. In een der laatste nachten was zekere A. te eert op zijn slaapkamer op een stoel in slaap gevallen. Wakker wordende, meende hij in het bed te stappen, enstapte het venster uit. Lit een raain der tweede verdieping viel hij op de straatsteeuen. Bloedend werd hij opgenomen en onmiddellijk werd de dokter erbij geroepen. Slechts een paar schrammen aan het hoofd herinneren hem nog aan zijn nachtelijk avontuur. Eenige dagen geleden werd te Amsterdam een Engelschman gearresteerd, betrapt op het stelen van een vrij groote som aan bankpapier. Hij gaf op genaamd te zijn J. Daar de politie vermoedde, dat de gearresteerde belang had zijn indentiteit te verbergen, werd Jnaar Rotterdam gezonden en daar volgens het stelsel Bertillon, bij de politie aldaar reeds in gebruik, opgemeten en gefotogra- feerd. Deze signalementskaart werd opgezonden naar de prefecture te Parijs door tusschenkomst van het departement van justitie alhier, en onmiddellijk mocht men aldaar bij onderzoek der daar berustende signalementskaarten (stelsel-Bertillon) ontwaren, dat J. een goede bekende der prefecture was, een der meest beruchte Engelsche zakkenrollers, die het vasteland bereizen. Hij bleek genaamd te zijn A., geboortig uit Liverpool en herhaaldelijk reeds veroordeeld te zijn tot gevaugenisstraf. Behalve het nut der anthropometric, blijkt uit dit geval, dat het te Rotterdam gevolgde stelsel, dat weldra voor geheel Nederland bijna ongewijzigd zal worden ingevoerd, aan alle vereischten voldoet. Op de tijdelijk onbewoonde villa //Golfzicht", te Scheveningen, is Dinsdag inbraak gepleegd. De dieven zijn tegen de verandah opgeklommen, hebben een ruit stukgeslagen en vervolgens met een beitel de blinden opengebroken. Zij hebben o. a. beddegoed ontvreemd. Het //gereedschap" is na gebruik in zee geworpen. Een rechercheur ontrnoette een der heeren, toen hij op weg was naar den lommerd, met een groot pak van 't gestolen goed. Zijn medeplichtige werd des ^avonds gesnapt, toen hij eene bijeenkomst van 't Heilsleger bij woonde. De fabriekmeisjes der cacaofabriek te Weesp zullen dezen winter, in plaats van den reeds lang bestaanden naaicursus te volgen, door mej. J. s! van Houten in de gelegenheid worden gesteld om deel te nemen aan een kookcursus van "20 lessen, te geven door een leerares der Amsterdamsche Kookschool. De lessen zullen worden gehouden in de keuken van het huis der dames Van Houten, op de Oude Gracht. leder meisje mag het door liaar gekookte maal zelve opeten. Als bewijs van instemming met het goede doel zullen de meisjes een klein deel in de kosten moeten bijdragen, nl. 5 cent voor iedere les. Het aantal krankzinnigen, in de krankzin- nigen-gestichten hier te lande aanwezig, bedroeg 1 Januari 1891 respectievelijk 6220 en in 1894 geklommen tot 6733. Een slager aan de Voorstraat te Dordrecht, die dikwijls dronken is en dan zijn vrouw mis- handelt reeds een keer of zestien moest zijn vrouw met haar kinderen de vlucht nemen verkeerde Dinsdagavond weer in dien toestand. Hij werd door eenige opgeschoten jongens thuis- gebracht, met het gevolg, dat er spoedig eengroote menigte voor zijn woning was verzameld. Plotseling nu kwam de slager met een mes de deur uitschieten, ging echter weer naar binnen om daarop, toen met hakmes gewapend terug te keeren. Hij bepaalde er zich echter toe daarmee te dreigen, wierp het hakmes den winkel in en greep een 16jarigen jongen aan, wien hij eenige slagen gaf. Toen kwam het publiek tusschenbeide, maakte zich in een oogenblik van den man meester en droeg hem, niet erg zachthandig natuurlijk, naar het politie-bureau. Hoe gehaat de bewuste slager bij het grcote publiek is, kan hieruit blijken, dat, toen men hem over de Vischbrug droeg, er kreten gehoord werden, als //trap hem dood Over de brug met hem Dat het raadzaam is voor vreemdelingen zonder middelen van bestaan zich in onze residentie stil te houden, ondervond een Eranschman, die door onze straatjeugd, zooals in ons land helaas meer gebeurt, geplaagd werd. Natuurlijk beklaagde zich de man bij een politieagent, die op de Groenmarkt was gesta- tionneerd, door wien hij naar het daar gevestigde afdeelingsbureau verwezen werd. Daar aangekomen, diende de man zijn klachten in, en werd toen door den inspecteur van dienst voor het op te maken rapport naar zijn naam gevraagd. De vreemdeling weigerde dezen op te geven, en bleef hardnekkig bij zijn besluit, alhoewel het hem beleefd gevraagd werd. Hij begon successievelijk zulk een belee- digende en onbeschofte houding tegen de ambtenaren aan te nemen, dat de inspecteur van dienst hem thans sommeerde zijn naam te zeggen. De vreem- deljng weigerde halsstarrig, naar aanleiding waarvan de politie dan ook zijn papieren wenschte te zien en bij weigering ook hiervan tot fouilleering moest overgaan. Voor deze taak waren drie politie-agenten noodig. Ilevig verzette zich de man tegen deze ambtenaren en trachtte hen zelfs te bijten. Het meest curieuze van dit incident was, dat hij tijdens het verzet luidkeels schreeuwde politie politie Nu, de politie gaf gehoor aan zijn noodkreten. Zij gaf de man tijdelijk logies in het' Huis van bewaring, van waaruit hij spoedig werd over de grenzen gezet als vreemdeling zonder middel van bestaan. In verband met den hoogst ongunstigen indruk dien deze man maakte, is terstond zijn signalement opgenomen en ingeschreven. Een jongeling van Aalsmeer, die dezer dagen te Haarlemmermeer voor de nationale militie had geloot, bond zijn nommer aan een postduif, welke hij had medegenomen. De duif vloog snel naar huis terug en boodschapte aan de ouders, dat hun zoon had vrijgeloot. In Twente was op de lotingsdagen der nationale militie eene kalme stemming waar te nemen. Dit is te danken aan de burgemeesters van verschillende gemeenten, die de houders van herbergen, tapperijen enz. verzocht hadden hunne lokalen voor de lotelingen gesloten te houden, en op straffe van ontneming van het vergunnings- recht te verbieden den lotelingen sterken drank te verkoopen. - Twee vrouwen, overburen, wonende in het Jaffa te Rotterdam, kregen Dinsdag woorden over een dubbeltje, dat het zoontje van de eene het dochtertje van de andere zou hebben afgenomen. Het begon met schelden, waarbij de eene vrouw moest hooren, dat zij dronk. Zij riep daarop haar man en deze ging de andere te lijf en mishandeldehaar, drong haar woning binnen en sloeg er stuk wat onder zijn bereik kwam. De buren der mishandelde vrouw, voor haar partij trekkeiule, gooiden den woesteling op straat, waar hij nog een geducht pak slaag op den koop toe kreeg. In het heideveld te Buinen is door een keiendelver in den grond een zeer fraaie steenen beitel gevonden welk voorwerp de zeldzaam voor- komende lengte van 17 c.M. heeft. Tevens heeft men daar ter plaatse op den Hondsrug in den laatsten tijd meer scherven gevonden, afkomstig van uruen, die bij aanraking uiteen vielen. Boven- bedoelde beitel is door een belangstellende aange- kocht en zal wellicht in het Rijks- of een provinciaal museum worden bewaard. Wat Ealb van November te vertellen heeft De nederslagen (regen, hagel of sneeuw) zijn veel geringer dan in October. Sneeuw krijgen wij vooral in d^ eerste en laatste week dezer maand. De temperatuur, in het begin der maand, vooral om- streeks den 6den, zeer laag, stijgt ongeveer den lOden bijzonder en het milder weer duurt zoowat veertien dagen. Yan 1 tot 3 November: Deze eerste drie dagen der maand droog, koud weer, misschien op den laatsten dag wat sneeuw. Er staat ons in den eerstvolgenden tijd in de Bordeaux-wijnen heel wat Spaansch druivenbloed te wachten, als waar is, wat men meldt, dat in Spanje de voorraad wijn zoo groot is, dat het bijna onmogelijk is, alles te bergen. Op sommige plaatsen deelen de eigenaars der wijnbergen de opbrengst met de werklieden anderen geven er de voorkeur aan, de druiven eenvoudig te loten hangen, daar het oogsten de kosten niet goed maakt. Soms betaalt men niet meer dan een paar centen per liter verkoopprijs. Een troost is 't, dat het nog beter is, bordeaux of bourgogne te krijgen, die met Spaanschen wijn is aangemaakt, dan dat hij zooals ook wel eens gebeurt vervaardigd is uit ingredienten, die met druiven heel en al in geen familiebetrekking sman. De Berlijnsche politie heeft een inval ge- daan in de werkplaats van een bende valsche munters, waar tweemarkstukken werden vervaar digd. Een groot aantal valsche stukken werd in beslag genomenzij vertoonen een bedriegelijke overeenkoinst met de echte. Een man en twee vrouwen zijn in verzekerde bewaring gebracht. De prefect van politie te Parijs laat alien politie-agenten vier uren daags theoretisch onder- richt geven over de houding tegenover het publiek. Het onderwijs wordt gegeven door een onder- brigadier, onder toezicht van een officier, en er wordt bovenal nadruk gelegd op het betrachten van de uiterste beleefdheid en het nalaten van ruwheid. Yerder wordt hun verklaard, hoe ze in bijzondere gevallen hebben op te treden en welke maatregelen zij hebben te nemen om zooveel mo gelijk botsingen met het publiek te voorkomen. Een rijwiel-philosoof zegt, dat hij aan een rijder kan zien, tot welke natie hij behoort. Een Engelschman kijkt naar den grond, een Duitscher naar den hemel, een Spanjaard kijkt rechtuit, een Franschman kijkt om. Dit laatste gaat altijd door. De Nederlandsche rijwieler wordt hierbij niet genoemd. Yan hem zou men met het oog op de vele klachten kunnen zeggen, dat hij nergensnaar kijkt. Een boer was wegens een ernstig vergrijp tot verlies van alle burgerlijke en burgerschaps- rechten veroordeeld, en dit vonnis werd hem bekend gemaakt. Gij kunt nimmer tot lid van uw ge- meenteraad gekozen worden (de boer maakt eene soort van buiging)gij kunt nooit als getuige in eene zaak optreden (nieuwe buiging)gij kunt in geen enkel geval gezworene zijn (buiging en eene soort van dankbetuiging)gij kunt ook nimmer als soldaat in het leger van den Czaar dienen de boer maakt nog sierlijker rugkromming, en zegt nu ;/Maar edel achtbare, kan er nu ook nog niet bij, dat ik nimmer meer eenige belasting zal mogen betalen Hagenbeek wil, zooals onlangs werd ge- meld, Afrikaansche olifanten temmen voor de Duitsche kolonien. Ulk keurt dit plan goed en geeft eenige ge'rllustreerde weuken over de diensten, die deze dieren zouden kunnen bewijzen. Vooreerst als plaatsvervanger van de melkrondbrengers. Er kunnen heel wat melkemmers rondom zulk een dik lichaam gehangen worden, en datik zij de lange slurf behoeven de dienstmeisjes ook niet naar beneden te komen, ze nemen de melk door de vensters aan. Yooral de groote oppervlakte van zijn lichaam levert tal van voordeelen op. Wat is dat niet een mooie gelegenheid, om hem vol te plakken met reclames en dan door de stad te laten wandelen. En, wanneer er bij feestelijke gelegenheden een straat moet worden afgezet, dan is zij in een oog- wenk schoon, wanneer men een paar olifanten met het werk belast en men ze even tegen den menschenmuur laat leunen. Yerder maken zij tramwagens overbodig. Men behangt ze met banken, het dier neemt zelf de bel in de slurf en vooruit gaat het. Voorts zijn de olifanten, altijd volgens Ulk, ook zeer geschikt voor gewone politiediensten, terwijl zij met hun slurf natuurlijk zeer goed kunnen helpen bij het lossen van schepen. K E T IJDINGErM. Van 30 tot en met 31 October. Yan 30 tot en met 31 October werden langs de Oostsluizen alhier 72 binnenvaartuigen op- en 54 afgeschutdoor de Westsl. 3 op- en 1 afgeschut. VAN DE VAN j Datum. VLAG. NAAM. ML Van en naar. Lading. Voor Ter Veuzen 31 Eng. s.s. Itiver Derwent 2272 Londen stukg. Era. s.s. HypolileWorms 2746 Antwerpon ledig Van Ter Teuieni 31 Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. Voor fiieiit 30 Eng. s.s. Egret 3492 Manchester stukg. idem Sea Gull 2100 Londen idem 31. idem Edith 1722 idem idem Rus.3m.sch. Agda 1032 Archangel hout Van Gent i 30 Eng. s.s. Vivienne 3479 Stettin ijzergrond Deens. s.s. Dan 4431 Sunderland ledig 31 Eng. s.s. Sea Belle 2132 Londen stukg. idem Anglia 2469 Leith idem idem Albert 1485 Londen idem idem Don 2658 Goole idem Eng. sch. Margrethe 462 Borghead phosph. Deens. s.s. Peterberg 5226 Riga ledig Eng. s.s. Egret 3492 Antwerpen stukg. idem Ibis 3024 Liverpool idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 5