Gemengde berichten. Teiegrafssch© berichten. Het hoofdmoment uit de eergisteren voor de rechtbank te Arnhem behandelde mishandeling op Neerbosch van de Nijmeegsche verpleegde J. J. van Robbemond was de getuigenisaflegging der moeder van den mishandelde. Nadat ze reeds gedurende den gebeelen morgen gelegenheid had gehad, aan een steeds vernieuwden aanhang van marktbezoekers de ijselijke gruwelen te vertellen, kwam ze met het intusschen tot een omvangrijk verhaal met gebaren aangegroeid relaas te 4 uren aan het woord. Met heldere stem, alsof de les van buiten geleerd was, werd verteld, hoe een dienstbode bij een bezoek op Neerbosch haar jongen op den rug klopte en zei je bent eene ferme jongen. Au, zei de jongen, je doet me pijn. Hij vertelde toen van de mishandeling. He kordate dienstbode nam den jongen mee naar de woning van den tolbaas en ontkleedde hem, waarbij ze bonte plekken op zijn achterdeelen ontdekte. Hoe ze dat verhaal aan de moeder deed, wat deze zei en hoe de moeder, die een koffiehuis houdt, en met zwier gekleed was, maar die haar kinderen van de openbare liefdadigheid nu reeds gedurende 7 jaar laat onderhouden, naar Neerbosch ijlde, gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk per tram om haar kinderen te halen, waarvan het eene ge stagen, gebeuld en toen in een hok gesmeten was, hoe ze met haar kinderen den weg weer gedeelte lijk te voet, gedeeltelijk per stoomtram aflegde, dat alles werd met gebaren vertoond. En wat was geschied De jonge Robbemond stal appelende tuinjongens P. D., G. W. J., J. van L. en J. H. A. grepen den dief en daar ze de appelen bewaken moesten, meenden ze den dief te mogen straffen. De twee laatsten hielden hem bij beenen en armen omhoog, de twee eersten sloegen hem eenige malen, om hem tot bekentenis te dwingen, met stokken tegen de achterdeelen. De jongen was bont en blauw, maar had overigens geen letsel. Alleen, zei hij, als moeder wat hard schuiert, doet het pijn. De jongens bekenden alles wat hun te taste werd gelegd. Nog dieut vermeld te worden, dat Robbemond de beide laatste beklaagden niet herkende als de jongens, die hem hadden vastgehouden. Voor het bewijs hunner schuld bestaat alleen hun eerlijk afgelegde bekentenis Het 0. M. constateerde, dat de mishandelingen zijn gepleegd buiten den heer Van 't Lindenhout, die bovendien afwezig was, en zeker niet op zijn bevel. Het is een gewone mishandeling van vier jongens, die een veel kleinere te zamen hebben at'gerost. Ze verdienen een flinke straf, meende het O. M., en daarom werd tegen de eerste twee geeischt 1 maand gevangenisstraf, tegen de beide laatsten 14 dagen gevangenisstraf. TER NEUZEN, 30 October 1895. Een overvolle zaal toonde gisterenavond in het Ned. logement, dat men belangstelde in de soiree, die //Philanthropic et Agrement" zou geven met behulp van eenige artisten van den Vlaamschen schouwburg te Gent. En die belangstelling werd volkomen gerecht- vaardigd. Werden, zoowel door de comediestukjes, als door de voordrachten en den zang, luim en ernst op gepaste wijze afgewisseld, de artisten toonden volkomen op hun plaats en voor hun taak be- rekend te zijn. Het spreekt van zelf, dat niet alles evenzeer z/pakte". Maar diepte stilte bij //Alva en Egmond" en bij //Het Eabrieksmeisje", een hartelijk gelach b. v. bij //Meisjesgrillen" en bij //Naar den Oorlog", waren sprekende tolken van bijval. We mogen deze eerste soiree der societeit als zwaar onrecht deed, nogmaals verzocht hij dringend om in vrijheid gesteld te worden om zijn reis te kunnen ondernemen, waarvan voor hem zooveel afhing. De recliter verwaardigde zich niet eens hem antwoord te geven en gaf bevel hem weg te voeren. Hij was door George's houding versterkt in zijn yerdenking, hij was nu vast overtuigd, dat Eltester de moordenaar was van het schoone meisje, wier stoffelijk overschot in het lijkenhuisje in den tuin van het gerechtsgebouw tag, en waar op dit oogen- blik een hartverscheurend tooneel werd afgespeeld. Melitta von Melnik stond bij het lijk van haar zuster. De visschers, die hun bedrijf op de meren van Holsteins Zwitserland uitoefenden, waren zeker nooit zoo ijverig in de weer geweest als in de dagen nadat Gertrude von Kauffel vermist werd. Yroeg en laat zag men hunne booten op het Kellermeer, en zij mopperden niet eens tegen de stoomboot, die sedert korten tijd het meer bevoer, en die volgens hun beweren de visschen verjoeg. De buit, waar zij nu naar vischten, was door geen gedruisch meer aan het schrikken te brengen. Hun aanhoudend en onvermoeid zoeken werd eindelijk met een goeden uitslag bekroond. Drie visschers, die in den nacht waren van wal gestoken, wierpen het net uitbij het ophalen was het buitengewoon zwaar. Met een luiden kreet en met een gemengd gevoel van vreugde en van schrik en ontsteltenis werd deze vangst begroetmen had een lijk in het net. De ontsteltenis nam echter nog toe bij een nader bezien van het lijk. Naar alle waarschijnlijkheid had de door de vis- volkomen geslaagd beschouwen en wenschen haar dezen winter voortdurend succes toe. Het bal, dat de soiree zou besluiten, was, als gewoonlijk, zeer opgewekt en duurde, ook als altijd, tot in de kleine uurtjes. De van Selzaete komend Eng. stoomboot Commercial is in den afgeloopen nacht omstreeks 11 uur bij het verlaten der haven op de reede in aanvaring gekomen met eene naar Antwerpen opvarende met hout geladen boot. De Commercial, waarvan de voorsteven ontzet en eenige platen ingedrukt zijn, is naar de haven teruggekeerd. De averij is echter van weinig beteekenis, daar de boot de reis naar zee kan vervolgen. Bij het op 18 en 19 September gehouden eind-examen voor candidaat-notaris, slaagde o. a. ook de heer JJ. Hiebendaal te Elden bij Arnhem Ds. A. van Veen, predikant te Akkooi, thans beroepen te Hillegom, heeft dit beroep aangenomen. Axel, 29 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 17 paarden, 135 stuks hoornvee en 24 varkens. De handel was levendig. Premien werden uitgereikt als volgtVoor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs f 5 aan J. E. Coene, landbouwer te Axelals voren, 2e prijs 3 aan W. de Eeijter Pz., land bouwer te Axelvoor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le prijs f 4 aan P. van Hoeve, landbouwer te Axelals voren, 2e prijs 2,50 aan J. F. Coene, voornoemd voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud, een prijs van f 5 aan J. Jansen van Rosendaal, landbouwer te Axelvoor de schoonste baatgevende of kalf- dragende koe, le prijs f 5 aan P. van Hoeve, voornoemdals voren, 2e prijs 3 aan denzelfden voor de schoonste kalfdragende vaars, een prijs van f 4 aan denzelfden voor het schoonste 2jarig rund, een prijs van 3 aan Ph. Joh. van Dixhoorn, landbouwer te Axelvoor den schoonsten hokkeling, een prijs van f 2 aan P. van Hoeve, voornoemd voor den schoonsten springstier, een prijs van 5 aan F. van Hoeve, landbouwer te Axelvoor het grootste getal paarden van eenen eigenaar ter markt gebracht, een prijs van f 4 aan Ch. de Mercie, koopman te Clingeals voren voor het grootste getal hoornvee, een prijs van f 4 aan J. van Overmeire, koopman te Clinge als voren voor het grootste getal schapen boven de 10 stuks, een prijs van f 2 niet uitgereikt; als voren voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks, een prijs van 2 aan Jac. de Meij, koopman te Zuiddorpe voor het vetste stuk hoornvee, een prijs van f 5 aan J. F. Coene, voornoemd. Zaamslag, 30 Oct. De uitslag der gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeen- teraad (herstemming tusschen de heeren M. de de Jonge en F. de Ruijter) is als volgt Van de 261 kiezers stemden er 237. Van onwaarde 8 biljetten. Gekozen de heer F. de Ruijter Sr. met 118 stemmen, de heer M. de Jonge verkreeg 112 stem men. Er was een briefje meer in de bus dan volgens de lijst gestemd hebbende kiezers. Bij de eerste stemming op 15 dezer verkreeg M. de Jonge 75, F. de Ruijter 49 en W. de de Klerk 36 van de 167 geldige stemmen. Westdorpe. Verleden Zondag ontving Sas van Gent een bezoek van ons muziekgezelschap en bracht aldaar aan het toegetreden eerelid den WelEd. heer Stuten, rijksontvanger, een serenade, eenige harer beste nummers werden ten gehoore gegeven, waaruit zekerlijk de vooruitgang dezer vereeniging te constateeren viel. Een allervriendelijkst en gul onthaal viel de reeniging bij de heer en mevrouw Stuten ten deel, en werd menige toast tot wederzijdsch welvaren uitgesproken. (Van dit bezoek, waarvan de Redactie van de Scheldebode ooggetuige was, wordt niet de minste notitie genomen, althans niet in haar reeds ver- schenen nummer.) 's Gravouhage, 30 Oct. Het landbouw-coinite vergaderde heden. Op voorstel van den president den heer Bultman werd besloten een adres van dankbetuiging te zenden aan den Minister Roell, voor diens goede zorgen in 't belang van de heropening der Fransche en Italiaansche grenzen voor veeinvoer. In plaats van wijlen den heer Merkelbach werd de heer Max Haati te Nieuwstad (Limburg) tot lid van het dagelijksch bestuur gekozen. Omtrent het ontwerp tot heideontginning en schers zoo gehate stoomboot zijn vernielingswerk verricht aan het lichaam der jonge vrouw, die ontijdig haar einde in de golven had gevonden. Het gelaat scheen met de radereri der boot in aanraking te zijn geweest, want het was geheel uiteen gescheurder ontbrak een hand en van de deeren waren slechts eenige lappen overgebleven. De visschers bedekten het verminkte lijk met een stuk grof zeildoek. Volgens de hun gegeven voorschriften brachten twee van hen het lijk naar het lijkenhuis te Eutin, terwijl de derde naar den Godeberg ging om de uitgeloofde premie voor het vinden van het lijk in ontvangst te nemen. (Wordt vervolgd.) grondverbetering werd besloten eene meting te houden in het centrum des lands. De bespreking over het ontwerp personeele belasting had geen practisch resultaat, evenwel erkende de vergadering dat de Minister van financien getoond had hart te hebben voor de belangen van den landbouw. Kantongerecht te Hulst. De buitenbevolking der gemeente Biervliet kreeg in de vorige week een bezoek van een brutaal heerschap, dat onder voorgeving van doofstom te zijn, gelijk een gedrukt biljet te lezen gaf, zijn koopwaar presenteerde. Zij die niet kochten of geen aalmoes gaven werden met de vuist, zelfs met een groot mes, bedreigd. Een arbeidersvrouw werd in het gezicht gespuwdbij een niet koopende boerin werden de geschonken twee centen over de straat geworpen. Grootere giften werden aanvaard. Den eenen dag was de onwelkome bezoek er in het grijs, den volgenden dag deftig in het zwart gekleed. De politie wordt op dezen bezoeker attent gemaakt. Onder het vee van den slager-landbouwer Bannet te Middelburg heeft het miltvuur een groote verwoesting aangericht. Niet minder toeh dan een lOtal koeien en 4 paarden zijn thans reeds als lijdende aan die gevreesde veeziekte bezweken of afgemaakt moeten worden. Voor rekening van een heer te Goes waren voor eenige weken 20,000 hektoliters aardappelen op verschillende plaatsen op Zuid-Beveland in pntten gedaan. Dit alles geschiedt natuurlijk in de hoop, dat de prijzen in het voorjaar belangrijk hooger zullen zijn. Pessimisten vreezen, dat de hoeveelheid zoo groot is, dat de prijzen niet belangrijk zullen stijgen. Te Amsterdam vertoeft de reeds voor ongeveer 30 jaar ook in Nederland met roem bekende Engel- sche kanselredenaar en schrijver Andrew Murray, woonachtig te Wellington, Zuid-Afrika. Hij moet voornemens zijn een rondreis te maken door Nederland en Engeland. Tijdens zijn verblijf in Amsterdam waren de kerken waarin hij sprak, schier tot het dak met toehoorders gevuld. Hij preekt soms 5 maal daags, imp.roviseert en dat onder rijkdom van beelden. Toen de vorige week de jongelingen te Ammerstol zich naar Schoonhoven begaven tot deelneming aan de loting der nationale militie, was er onder hen een, die het ouderlijk huis als eenige zoon meende te verlaten, maar wien de ooievaar voor zijn vertrek nog eenbroertje Dezorgde. Het is wel geen onheil, maar 't hindert e toch. In verband met het vertrek van een batal- ion infanterie van Leeuwarden naar Assen op 31 October a. s., hebben onderscheidene dienstmeisjes te Leeuwarden hare diensten aldaar opgezegd en die te Assen aangeboden. Als een bewijs dat het vee tegenwoordig lang niet zoo duur is als genoteerd wordt, dient het volgende. Maandag verkocht een handelaar aan een Belgischen collega 14 puike ossen, geslacht aan vier voeten, franco spoor te leveren voor 53, zegge drie en vijftig, cent per kilogram. De verkoop had plaats op de veemarkt te Rotterdam. De kooper, nog niet te vreden, eischte het afval, d. w. z. huid, kop, tong en alle borst- en buikingewanden op den koop toede verkooper daarentegen beweerde dit er niet bij verkocht te hebben. Hierover was de Belg gebelgd er ontstond een hevige woorden- wisseling, en de koop ging te niet. Gretig profi- teerde een alhier wonende grossier daarvan, die dadelijk vijf ossen uit de partij kocht, waarvan het vleesch nu hier in de hal als le kwaliteit kan verkocht worden. Bij het bezoek der Koninginnen te Kampen, liet de commandant der dd. schutterij de wacht, 100 man sterk, toen deze een uur rust had, ieder twee kadetjes met vleesch geven. Elk kadetje kostte bij den bakker twee centen, en toen de commandant van een en ander de rekening bij burgemeester en wethouders inzond (de gemeen- teraad had voor die ontvangst 10,000 beschik- baar gesteld), werd door dat college de burge meester was afwezig de nota aan den commandant terug gezonden met de opmerking, dat ,/Z. H. E. G. de kadetjes wel voor zes voor een dubbeltje had kunnen krijgen." De commandant heeft dat schrijven in handen gesteld van de bakkers-leveranciers van de 200 kadetjes, met verzoek om in deze aangelegenheid te willen dienen van bericht. De bakkers-leveranciers van de 200 kadetjes hebben daarop een vergadering belegd, waarop besloten is, den commandant te antwoorden, dat zij meenden bij deze gelegenheid kadetjes te moeten leveren, volgens Oud-Hollands Tentoonstelling. De commandant heeft van dit schrijven afschrift gezonden aan burgemeester en wethouders. Het is nog niet bekend of dezen de zaak hierbij zullen laten. Het komt ons voor zegt het Hbl. dat deze gewichtige zaak niet mag worden beslist zonder tusschenkomst van Gedeputeerde Staten, Raad van State, Tweede Kamer en regeering Een troost't is weer inKampen gebeurd Men schrijft uit Krimpen aan de IJsel De koolteerfabriek te Stormpolder, gemeente Krimpen aan de IJsel, of liever, de fabriek tot bereiding van koolteerproducten, een van de twee welke in ons land bestaan, (de tweede staat te Amsterdam en een derde is in aanbouw in een van de noordelijke provincies,) verschaftden inwoners onzer gemeente, alsmede dien der omliggende gemeenten, niet veel genoegen. Op sommige dagen is de lucht, die zij in den omtrek verspreidt, ondragelijk. Vensters en deuren worden en blijven den geheelen dag gesloten en toch dringt zij de huizen binnen. Het aftappen van de pek is vervelend maar toch dragelijk, doch wanneer enkele van de andere stoffen in de reservoirs gedaan worden, is de atmosfeer onuit- staanbaar. Op dergelijke fabrieken behoeft men niet ge steld te zijn. Het volkje, dat in de bekende beruchte slop- pen en stegen van de Warmoesstraat en omstreken te Amsterdam huist, begint hoe langer hoe dries- ter op te treden. In den voornacht van Zaterdag, zoo omstreeks den tijd dat de koffiehuizen verlaten worden, trok een horde van ongeveer veertig kerels met knuppels gewapend door de Warmoesstraat en naburige straten, en toen was 't in dat gedeelte van de stad voor wandelaars bepaald onveilig. Een elkeen werd aangehouden of omvergeloopen en dan van geld of kostbaarheden beroofd. Een koopman die ook tegen den grond gegooid werd, beroofden de ban- dieten van 40. De enkele politieposten, welke de bende op haar weg ontmoette, vermochten natuurlijk niets tegen den woesten troep de roovers stoorden zich volstrekt niet aan hun aanwezigheid en gingen deze agenten, zoodra zij zich met hun daden inlieten, te lijf. Op het laatst trokken zeer sterke detachementen agenten naar de bedreigde punten en aan dezen mocht 't gelukken met den sabel de gevaarlijke bende uiteen te jagen. De sedert drie jaren verweesde hermitage te Geleen (L.) is sinds 1 Aug. dezes jaar weder door een kluizenaar bewoond. Daar behalve de kluis op den Schaefsberg in de heele provincie Limburg alleen nog de kluis van Geleen wordt aangetroffen, deelt de Limb. Koerier daarover het volgende mede De kluis van Geleen werd voor ruiin twee honderd jaar gebouwd. Ze heeft dus een hoogen, eerbiedwaardigen ouderdom bereikt, terwijl vele herinneringen uit oude, veelbewogen tijden aan haar verbonden zijn. Op het einde der vorige eeuw werd zij gerestaureerd en vergrootzij ver kreeg toen haar tegenwoordigen vorm. De bij de kluis behoorende kapel is in Gothischen stijl ge bouwd. Tijdens de Fransche revolutie, die zoo vreeselijken druk legde op deze landen, was de duis een toevluchtsoord voor een groot aantal jriesters en leden van geestelijke orden, wier leven in Frankrijk niet meer veilig was. Een tweede, met de kluis verbonden veldkapel staat onder de jescherming des H. Lazarus, patroon tegen zeer jesmettelijke kwalen en ziektenze wordt in 't jijzonder door de arine landlieden der omgeving druk bezocht. De hermitage en kapel zijn eigendom van het parochiaal armbestuur en aan het beheer van den tijdelijken pastoor en zielzorger van Geleen onderworpen. De tegenwoordige heremiet was vroeger knecht op de hoeve van een pachter te Sittard. Uitsprnak 5 November. Zitting van 28 October 1805. V«roordeelcl zijn: We gens jachtovertredingC. L. R., 41 j., herbergier te Koewacht, tot 2maal /0,50 boete, subsidiair 2maal 1 dag hechtenis; D. H., 28 j., werkman te Moerbeke, tot 3 boete, subs. 3 dagen hechtA. v. L., 20 j. en E. v. L., 30 j werklieden te Wachtebeke, ieder tot f 3 boete, subs. 5 dagen hecht.; L. v., 22 j., poelier te Stekene, tot 2maal f 3 boete, subs. 2maal 3 dagen hecht.; J. F., 31 j., werkman te Clinge, tot 4maal f 10 boete, subs. 4maal 4 dagen hecht.P. F. d. M., 28 j. en F. d. M., 30 j., werklieden te Clinge, ieder tot 4maal 7 dagen hecht. Wegens vischerijwetovertreding F. v. A., 23 j., werkman te Koewacht, tot 2maal 1 boete, subs. 2maal 1 dag hecht. Wegens strooperij J. M. S., 15 j., arbeidster te Zuiddorpe, tot A0,50 boete, subs. 1 dag hecht.; A. V., 26 j., visscher te Clinge, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. Wegens overtreding wapenwetA. v. D 34 j., herbergier te Hulst, tot J 0,50 boete, subs. 1 dag hecht.; G. T., 37 j., klompenmaker te Clinge, tot f 3 boete, subs. 2 dagen heeht. Wegens overtreding drankwetA. J. v. d. K., 35 j., herbergier en bakker te Hulst, tot 0,50 boete subs. 1 dag hecht.A. L30 j., bierhuishouder te Hontenisse, tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens aangespannen honden niet muilkorven: C. L. V., 17 j., aschrijder te Clinge, M. V., 25 j., zwervend, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hecht; A. B28 j., koopman en winkelier te St. Jansteen, tot f 2 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens overtreding herberg-reglement te Clinge: A. S„ 54 j., klompenmaker te St. Jansteen, A. v. H., 17 j., klom penmaker, C. v. H., 19 j., kleermaker, beiden te Clinge, M. V„ 21 j., arbeider, J. d. N., 26 j., klompenmaker, P. P. 21 j., bakker, alien te St. Jansteen, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht; H. R, 34 j., koopman en K. F., 40 j., herbergier en klompenmaker, beiden te Clinge, ieder tot2 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens nachtrumoer makenA. d. S., 22 j., werkman te Koewacht, J. F. v. R, 25 j., E. S., 22 j., werklieden te St. Jansteen, Th. V., 23 j., commissionair Hulst, alien tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtF. X. d'H., 45 j,, koopman te St. Jansteen, F. B„ 21 j P. B., 20 j., P. L. 23 j. en J. v. d. H., 25 j., alien te Clinge, ieder tot f 2 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens openbare dronkenschap P. d. R., 24 j., werkman te Clinge, J. B., 37 j., klompenmakersknecht te Hulst, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hecht.A. v. D., 34 j., her bergier te Hulst, tot 2maal 0,50, boete, subs. 2maal 1 dag hecht.; J. V., 36 j., koperslager te Hontenisse, C. D., 36 j., schilder te Antwerpen, J. F. v. R 25 j., werkman te St. Jansteen, ieder tot I boete, subs. 1 dag hecht.F. X. d'H., 45 j., koopman te St. Jansteen. tot f 2 boete, subs. 1 dag hecht; J. F. C 33 j., horlogemaker, zwervend, tot f 2 boete, subs. 2 dagen hecht; A. d. K veekoopman te Stekene, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hecht. *,'jSe"iP,"oln»R s J. A. W., 31 j., bierbrouwer te Hulst, beklaagd van overtreding der arbeidswet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2