Lmidbouvvberichten. (iemengde berichten. zooals gewenscht wordt Er moet heel wat be- studeerd worden of om 't te maken, of om 't te ontloopen." Vele Kamerleden betuigden bij het afdeelings onderzoek, hun ontevredenheid over de houding der Regeering tegenover de Amsterdamsche ten- toonstelling, die niet aan de verwachtingen had beantwoord, die te veel het karakter van eene publieke vermakelijkheid had gekregen en veel minder belangrijk was dan die van Antwerpen verleden jaar en de Amsterdamsche koloniale van 1883. Men begreep niet, waarom leden van het Ministerie eere-voorzitters waren geworden en aan personen, die haar hadden georganiseerd, de orde van den Nederl. Leeuw was verleend, en dat wel bij de opening, das voor dat gebleken was of inrichting en exploitatie eene zoo eervolle onder- scheiding wettigden. TER NEUZEN, 28 October 1895. Bij koninklijk besluit van 24 October 1895 n°. 19, is Anth. Dekker Anth.zoon te Ter Neuzen, benoemd tot gezworen van den polder Nieuw- Othene. Bij koninklijk besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calami- teuse waterschap Oud- en Jong Breskens de heer J. B. Becu. Bij de herbesteding op Yrijdag te Middel- burg, voor de levering en storting van steen aan den oever voor Ter Neuzen hadden ingeschreven de heeren J. de Bree Ez. te Ter Neuzen, voor 10,944; J. Jansen aldaar, voor 10,818 Basalt-maatschappij te Rotterdam, voor 10,790 en P. A. van de Velde teTerNeuzen, voor f 10,500. (De laagste inschrijver reeds Vrijdag door ons opgegeven.) Met 9 November wordt verplaatst de jacht- opziener P. Goossen van Philippine naar Sluiskil. Bij het op 18 en 19 September gehouden 3e (schriftelijk) gedeelte gehouden examen voor candidaat-notaris, slaagden van de 107 geexami- neerden 41 adspiranten, o. a. de heer J. P. Oggel van Axel. TEll NEUZEN, 28 October 1895. Ieder die omstreeks half April de velden bezocht kon zich overtuigen hoe nog nergens leven te zien was, en zie, weinige weken later buiten komende kon men zich verbazen over den gunstigen toestand, waarin alstoen alles verkeerde de groei was welig en de stand der veldvruchten over het geheel genoinen nog al goed te noemen. In zooverre den oogst dan nu is afgeloopen kunnen wij daarover het volgende mededeelen Tarwe, rogge en gerst gaven een voldoend gewas, hoewel bij het inoogsten nog al geleden door den regenbij de gerst was zulks minder het geval. Haver was van puike kwaliteit en zeer voldoende van opbrengst. Paardeboonen weinig gezaaid, dooh overvloedig van opbrengst. Erwten gaven een goede verwachting, maar door den ingevallen regen is er een groot deel van verloren gegaan. Koolzaad kwam weinig voor, met gering beschot en daarbij bijzonder lage prijzen. Vias heeft een middelmatig gewas opgeleverd bij uitnemend lage prijzen, terwijl daardoor weinig vraag bestaat. Suikerpeeen veel uitgezaaid met een middelmatig beschot, zoo ook paardepeeen en mangel wortels. Aardappelen geven een zeer voldoend gewas bij uitstekende kwaliteit; de prijzen blijven laag, werden geopend. George legde zijn bagage in een wagon en wilde juist instappen, toen hij van achteren werd vastgehouden. Misnoegd keerde hij zich om en zag den inspecteur Dietel voor zich staan. Wat verlangt ge van mij vroeg hij kort. ,/Ik heb een paar woorden met u te spreken." z/Dat spijt me wel, ik heb geen tijd. Ge ziet, dat ik juist wil instappen." z/Dat wil ik juist verhinderen," zei Dietel met nadruk. z/Wat moet dat beduiden riep George rood van toorn, terwijl hij onwillekeurig zijn voet terugtrok van de loopplank. Dietel merkte onmiddellijk dit voordeel op en drong zich tusschen hem en den wagon. Terzelfder tijd fluisterde hij hem toe//Yolg mij zonder opzien te wekken, ik heb bevel gekregen om u in hechtenis te nemen." z/Ik heb mijn verlofpas en een reispaspoort z/Daar is het niet om te doen." z/Waar dan om z/Dat kan ik u op deze plaats niet vertellen, wanneer ge het werkelijk niet weet," antwoordde Dietel met een spottenden grimlach. //Draal nu niet langerge ziet, dat wij de aandacht reeds beginnen te trekken." Inderdaad keken de reizigers door de portieren naar het vreemde voorval, en eenige nieuwsgierigen hadden zich reeds om het tweetal verzameld. //Instappen instappen riepen de conducteurs en sloten de deuren der wagons. Snel greep de inspecteur de bagage van George, die hem dienst- vaardig werd toegereikt door den eenigen passagier der coupe, die zich verheugde ontsnapt te zijn aan tegenwoordig beloopende van 2 tot f 2,20 per 100 kilogram. De wei- of hooilanden, zoo ook de klavers, geven een flinken en ruimen opbrengst, terwijl het hooi bij uitnemendheid is binnengekomen. Van boomvruchten is de opbrengst van peren zeer schraal, van appelen middelmatig en van steenvruchten weinig, bijna geen. De veestapel blijft gezond en ook van de elders voorkomende varkensziekte schijnt in onze omgeving tot heden niets bespeurd te worden. De veeprijzen blijven stationair. Het voorkomende jachtwild is schraalhazen weinig, patrijzen wat meer. De handel in winter-appelen is thans in Zuid-Beveland zeer druk en voor de pachters van boomgaarden dit jaar zeer voordeelig. Sommige soorten worden verkocht tot 5 per hectoliter. In korten tijd zijn opvolgend 4 personen door den Ooster-stoomtram overreden en gedood. Nu weder een man onder Leersum. Te Leeuwarden hebben verschillende slagers den prijs van het rundvleesch met 10 cent per kilogram verlaagd. Dat men niet naar Amerika behoeft te gaan, om fortuin te maken, is thans te Rotterdam gebleken. Daar is een vischvrouw overleden, die een vermogen heeft nagelaten van drie ton gouds. tDe heer G. Bakker, uitgever van de Baarnsche Weekbode, bericht in zijn blad, dat hij met een vertegenwoordiger der //Ocean, accident guarantee korporation Limited" een contract heeft gesloten, waarbij al de abonne's op genoemd blad gratis verzekerd zijn tegen persoonlijke ongelukken bij alle middelen van vervoer (ook velocipedes) lucht- reizigers uitgeslotenen wel voor 200 bij over- lijden, f 200 bij levenslange geheele ongeschikt- heid, 100 bij levenslange gedeeltelijke onge- schiktheid. De aanvoer van runderen op de laatste veemarkt te Leeuwarden bedroeg over de 3000 stuks. Melkkoeieu wegens den stijgenden boter- prijs ging nog, doch overigens was de handel in alle soorten bepaald slecht te noemen zoodat er veel onverkocht bleven. Een Spanjaard kocht eerste soort kalfkoeien tegen hooge prijs. In de Groninger veenkolonien trekken bijzonder de aandacht de proeven, welke in Duitsch- land genomen zijn, om uit aardappelen bier te bereiden. Indien het blijkt, dat men uit aard appelen smakelijk bier kan brouwen, dan zou dat voor den Veenkolonialen boer een aardig buiten- kansje zijn. Wanneer men nagaat, dat 100 K. G. mout kost 9 (in de Rijnprovincie) en dat men uit 400 K. G. aardappelen, welke omstreeks 4,80 kosten, evenveel bier kan brouwen, dan blijkt, dat het laatste als men de hoogere transport- kosten voor aardappelen op 1,20 rekent al tijd nog f 3 goedkooper zou zijn dan het eerste. Om het geraamte van den bij Callantsoog aangespoelde vinvisch over het duin te brengen werd het in eenige stukken verdeeld. Het bovengedeelte van den kop moest met 5 paarden naar den binnenduiukant gebracht worden Van daar werd het geraamte in vletten geborgen en naar Amsterdam verzonden. Daar zal het nog wel een paar jaar onderhanden moeten worden genomen, eer het publiek er een kijkje van kan gaan nemen in //Artis." het gevaar van samen te reizen met een gevaar- lijken misdarliger. Daar werd afgeluid, de stoomfluit gilde en de trein kwam in beweging. Nog op het laatste oogenblik traehtte George er in te springen. Dietel hield hem vast. z/Hoe durft ge het wagen mij hier terug te houden riep George, terwijl hij dreigend de hand ophief. ,/Ik moet op reis; ge weet niet, wat er op het spel staat." z/Misschien weet ik dat maar al te goed," antwoordde Dietel spottend, en op barschen toon voegde hij er bij: //Maak nu verder geen drukte en volg mij. Dwing mij niet om geweld te ge- bruiken. Ik heb mijne beambten hier in de nabijheid, en bovendien is ieder omstander verplicht mij hulp te verleenen, wanneer ik dit vraag." //Ik zie, dat mij niets overblijft dan voor het geweld te zwichten," antwoordde George. nLaten wij gaan." Dietel wenkte een pakjesdrager en liet George's bagage in een kamertje naast het goederenkantoor brengen, waar hij vervolgens met hem binnentrad. Spoedig voegden zich nog twee ondergeschikte beambten bij hen, en onder hunne bewaking bleef George daar een kvvartier lang wachten tot een trein uit tegenovergestelde richting kwam. Zijne bewakers namen met hem plaats in een ledigen wagon en in diep stilzwijgen reden zij naar Eutin, waar een rijtug aan het spoorwegstation reeds wachtte om hen naar het gerechtsgebouw te vervoeren. George Eltester werd onmiddellijk voor den rechter Von Reutern gebracht, die het voorloopig onderzoek moest leiden. Hij wachtte niet af, dat hij werd aangesproken, Het volgende wordt medegedeeld aangaande de dezer dagen aan het departement van kolonien ontdekte verduistering van gebruikte postzegels, meerendeels bestaande uit postzegels, geplakt als portobetaling van postwissels van groote bedragen, grootendeels uit Curasao en Suriname. De postzegels worden gedurende 5 jaren bewaard aan de afdeeling comptabiliteit aan het departement van kolonien, om zoo noodig in geval van reclame als bewijsstukken te kunnen dienen. Na dien tijd worden de postwissels naar het ministerie van waterstaat gebracht. Daar worden de postzegels er afgeknipt en gesorteerd, om later in veiling gebracht te worden. De postwissels met de daaraan gehechte zegels worden aan het departement van kolonien bewaard in een gesloten kast, en toen nu in het begin dezer week bleek, dat een gedeelte daarvan ver- dwenen was, werd de politie daarvan in kennis gesteld. Onder de grootste geheimhouding werd door een inspecteur der recherche een onderzoek ingesteld, en gebleken moet zijn dat de waarde der postzegels te schatten is op een bedrag van 1000 eD 1400 gld. als verkoopwaarde. Dat het ontvreemde een zoo vrij aanzienlijk bedrag vertegenwoordigt, wordt hierdoor verklaar- baar, dat een handelaar in vreemde postzegels voor gebruikte postzegels van Curasao en Suriname van 2,50 en f 1 vaak de werkelijke waarde betaalt. Terwijl de werkstaking der diamantbewerkers te Amsterdam als geeindigd kan worden beschouwd, duurt de staking der sigarenmakers daar nog steeds voort. Thans hebben ook deze stakers medege deeld, dat zij hun eersten en voornaamsten eisch betreffende de bondsfabrieken hebben laten vallen. Over de andere punten zullen nadere besprekingen moeten worden gehouden. Met andere woorden de vredesonderhandelingen zijn geopend, en het eind der staking is daardoor vermoedeiijk niet zoo heel ver meer, maar nu slechts een kwestie van tijd. Men meldt uit Maastricht aan de Limb. Koer. Woensdagnamiddag werd bij den directeur der belastingen om hulp verzocht voor het grenskantoor Eysden. De aanvraag voor gemelde assistentie vond hierin hare oorzaak. De aldaar gestationeerde rijks-ontvanger Jhr. Van Kinschot is door eenige onverlatenen op een laaghartige manier aangevallen en vreeselijk mis- handeld. Met een bijl hebben de booswichten een zijner voeten als 't ware verbrijzeld, zoodat een operatie noodzakelijk zal zijn. Zijn horloge en portefeuille werden hem ontnomen, doch dicht in de nabijheid van de plaats des aanvals terug- gevonden. Hoogst vermoedeiijk zal Jhr. Van Kinschot naar het gesticht Calvarieberg aldaar getransporteerd worden. Naar men nader meldt moet de heer v. K het slachtoffer zijn van een persoonsverwisseleng. Vrijdag woedde boven Dwingeloo een kort doch hevig onweder. 't Was een oogenblik zoo donker, dat men er aan moest denken de lampen op te steken. Een hevige hagelbui, vergezeld van een paar knetterende donderslagen, daarna het geroep van brand. De bliksem was ingeslagen in den molen in een der buurten te Leggeloo. Aan vijf menschen, die alien boven waren, gelukte het zich te redden. De molen zelf brandde tot aan den grond toe af. In 't geheel zijn dit jaar in die gemeente reeds vijftien gebouwen afgebrand. Voor het kantongerecht te Rotterdam hebben terecht gestaan een magnetiseur en eene somnam- bule, die, zonder tot de uitoefening van de genees- maar beklaagde zich onmiddellijk op heftige wijze over de behandeling, die hij ondervonden had. De rechter vermaande hem tot kal mte en verklaarde, dat men volgens de voorschriften der wet tegen hem was opgetreden. z/Dat zult ge mij eerst moeten bewijzen, anders geloof ik het niet," antwoordde hij iets kalmer op licht spottenden toon. //Volgens welk artikel van de wet mag men iemand, wiens aangelegen- heden geheel in orde zijn, zoo onverwacht vast- houden op het oogenblik, dat hij in den trein wil stappen om eene reis te ondernemen //Volgens het artikel, dat voorschrijft iedereen in hechtenis te nemen, die verdacht wordt zich door de vlucht aan eene vervolging te willen onttrekken. Ge zult zeker niet ontkennen, dat ge in dit geval verkeert." z/Wel stellig, dat ontken ik zeker riep George, terwijl hij op de tafel toetrad, waarbij de rechter had plaats genomen. //Hoe kunt ge het een vlucht noemen, als ik op klaarlichten dag openlijk voor aller oogen in den trein wil stappen z/Dat hebt ge gedaan, waarschijnlijk in de ver- onderstelling, dat ge daardoor het minst argwaan zoudt wekken." z/Het ligt meer voor de hand, dat ik geen reden heb om mijn vertrek geheim te houden, en dat ik mij niet bewust ben van een misdaad of een overtreding," zei George met een bitteren grimlach op het gelaat. z/Thans wilde ik u gaarne iets vragen," sprak de rechter met spotachtige beleefdheid. t, Waarheen waart ge van plan te reizen z/Naar Kieldat is aan mijn plaatskaart te zien, die ik te Gremsmiihlen genomen heb." kunde bevoegd te zijn, eene patiente hadden be- handeld en geneesmiddelen hadden voorgeschreven. Iemand in den Haag, wiens vrouw ziek was, had van een kennis den raad gekregen, den bedoelden Rotterdamschen magnetiseur te raad- plegen, en had daarop aan dezen een brief geschre- ven, waarin hij hem omtrent den toestand van zijne vrouw inlichtte. Het antwoord luidde, dat hij maar eens moest overkomen en een haarvlok van de zieke meebrengen. Aldus geschiedde. De somnambule werd in magnetischen slaap gebracht. nadat de haarvlok haar in de hand was gelegd, en zie, nu was de //Helderziende" in staat, de geneesmiddelen op te geven. Het gewichtige con sult kostte f 2. Verder was het niet meer noodig, dat de man van de patient zelf overkwamhet was voldoende, dat hij den magnetiseur schriftelijk inlichtingen gaf, telkens met bijvoeging van een haarvlok. De magnetiseur schreef dan terug, wat de zieke te doen had, en ook elk zoo'n schriftelijk medisch consult kostte 2. Magnetiseur en somnambule werden ieder ver- oordeeld tot 50 boete. Op een avond der vorige week kwamen drie Russische douanen in een herberg van het I'ruisische dorp I'olanorvo, 1 kilometer van de Russische grens gelegen. Zij namen plaats en lieten zich een halve liter schnaps geven. De waardin, eene weduwe, was reeds naar bed en de dienstmeid bevond zich in de keuken, terwijl de dochter der weduwe, aan wie de drie mannen bekend waren, daar zij reeds meermalen in de herberg geweest waren, de late gasten bediende. Nadat de douanen den hen geschonken schnaps hadden opgedronken, bestelden zij nog zes liter om op hun wachtpost meetenemen. Terwijl de dochter bezig was den bestelden drank in den kelder te tappen, hadden de mannen de gelagkamer verlaten om het reeds lang te voren beraamde plan uittevoeren. De eene begaf zich naar de keuken, waar de dienstmeid zich bevond, de andere naar de slapende waardin en beiden losten meer- dere schoten op hun slachtoffers. De vrouwen waren onmiddellijk dood. 1 oen de dochter de schoten en de kreten van moeder en dienstmeid hoorde, ijlde zij naar boven, doch ontving van den derden soldaat een schot, dat haar in den onderbuik trofzij viel op den grond. Een tienjarig nichtje poogden de moorde- naars te worgen, doch zij lieten haar liggen, toen zij geen geluid meer gafmen hield haar voor dood. De op den grond liggende dochter was bij voile kennis, maar ondanks de vreeselijke pijnen, die zij leed, bewoog zij zich niet. Slechts de tegenwoordigheid van geest van beide jonge meisjes redde haar het leven. De kerels braken nu alle kasten open en stalen het voorhanden geld (omstreeks 100 mark) en alle zaken van waarde, die zij vonden. Nadat zij alles doorzocht hadden, en de op den grond liggende dochter nog herliaaldelijk met de geweerkolven op hoofd, hals en borst hadden gestagen, en ook haar lichaam in de hartstreek betast hadden, om zich er van te overtuigen of zij nog leefde dan wel reeds dood was, namen zij een flesch, waarin zij vermoedden, dat spiritus was, en goten den inhoud over moeder, dochter en nicht en over den vloer, waarna zij de vloei- stof aanstaken, om de sporan der misdaad te doen verdwijnen, waarop zij, onder medeneming der gestolen voorwerpen en stellig in de meening, dat geen getuige hunner afschuwelijke daad meer in leven was, het liuis verlieteu. Gelukkig was in de flesch, waarvan zij den inhoud over de kleederen hunner slachtoffers gegoten en aangestoken hadden, geen spiritus, maar slechts brandbare schnaps geweest. Slechts het bed, waarop het lijk der waardin lag, geraakte in brand. Nauwe- lijks hadden de misdadigers het huis verlaten, of de nicht der vermoorde waardin, die slechts door den schrik verlamd was geweest, schreeuwde om hulp. De dochter, die met bewonderenswaardige zelf beheersching, ondanks de vreeselijke pijnen die zij leed en ondanks de kolfslagen der moordenaars, zich niet verroerd had, riep het kind tot zich en stuurde het naar haar tegenover de herberg wonenden broeder. Deze snelde dadelijk toe, sleepte het brandende lijk der moeder uit haar bed, bracht de zwaargewonde zuster in zijn woning en gaf toen de gendarmerie kennis van het gebeuide. Den volgenden morgen begaf hij zich met het nichtje naar de naaste Russische grenswacht, om ook daar van de misdaad kennis te geven. Spoedig had men de moordenaars gevonden en opgeslotende ellendelingen zullen hun gerechte straf niet ontgaaan. - Daar Rusland voor een groot deel voorziet in de behoefte aan graan in Europa, zijn de berichten omtrent den oogst daar te lande van algemeen belang. Omtrent de uitkomsten van den graanoogst dit //O, verder niet? Maar daarvoor hebt getoch geen verlof van verscheidene maanden noodig en ook niet zoo veel geld, als ge hebt meegenomen. Daarvoor had ge zelfs de bagage niet noodig, die s bij u hadt. z/Ge zijt bijzonder goed onderricht, mijnheer," zei George spottend. //Ge zult dan ook wel weten, waar ik been wilde." (Wordt vervolgd.) m>iamhi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2