Algemeen Hienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderea. No. 3220. Zaterdag 26 October 1895. 35e Jaargang. 333 ©0 2}©2iW21S3a Gemengde berichten. Binnenland. Tefegrafische berichten. ABONNEMENT Per dne maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel naeer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verininderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. By deze courant behoort een bijvoegsel. In de zitting der Tweede Kamer van Woens- dag kwam de interpellate van den heer van Limburg Stirum over den dynamietopslag te Rozen- burg aan de orde, waartegen door den interpellant en door den heer Mees verschillende bezwaren ontwikkeld werden. De Minister van waterstaat beloofde strenge naleving der voorwaarden, waarop die opslag geschiedt, en een overleg omtrent militair toezicht; scherpere voorwaarden zijn in onderzoek. Bij de debatten over de Indische begrooting zeide de Minister, dat hij den tijd nog niet gekomen achtte voor de centralisatie. Hij ontwikkelde uit- voerig de noodzakelijkheid tot versterking der koloniale geldmiddelen door verhooging van het tanef van invoerrechten, hoofdzakelijk met het oog op de wisselvallige opbrengst van de koffie- cultuur. Verder wees de Minister op te wachten uitgaven voor opheffing der verplichte koffiecultuur in Menado, invoering van hoofdelijke belasting ter Sumatra's Westkust, voortzetting van de proef met de opiumregie, reorganisatie der politie, oplossing der duitenquaestie, een verbeterd stelsel van dwang- arbeid en verbetering van 'tgevangeniswezen. Daarbij komen de kosten eener leenig tot dekking van het tekort van 20 millioen, einde 1896. Bezuinigingen van belang zijn niet aan tebrengen. Hij kan niet de voorgestelde tariefverhooging intrekken, daar 11 a 12 ton noodzakelijk zijn. Dit tariet is z. i. billijk en niet drukkend voor de Inlandsche bevolking, noch voor de Neder- landscbe industrie. Na replieken werd het algemeen debat gesloten. Bij //Uitgaven in Indie" werd o. a. de rechts- toestand der Inlandsche Christenen besproken. Namens den 107jarigen beer G. A. Boom- gaard, te Groningen, werd diens sprekend gelijkend portret, vervaardigd door den beer W. B. Bekke- ring, hofphotograaf, aangeboden aan H. M. de Koningin-Regentes. Gisteren ontving zijn aange- buwde kleinzoon, de beer H. Kohler Winterwerp, hoofd der school te Ten Boer, namens H. M. bet bericht, dat, hoewel H. M. als vasten stel- regel heelt aangenomen nimmer portretten ten ge- schenke aan te semen, het H. M. heeft behaagd, voor ditmaal, waar het de photograpbie van den F KTJIjLIrRTQNL Naar het Hoogduitsch van Jenny Hirsch. 14) //Ocb kom, dat heb je mis," zei de inspecteur iiu oin hem aan de praat te krijgeu. ,/Neen, neen," bield Christiaan vol, „hij was boos en sprak heel luid- hij pakte baar bij den arm en toen zei ze //Laat rnij los, ik heb mets met u uit te staan." Zij rukte zich los en liep weg." z/Waarheen //Dat weet ik niet rechtze zal wel naar het Obenneer gegaan zijn; daar zat ze altijd zoo gaarne." //En de jonge houtvester?" //Die bleef staan schreeuwen en razen ik °eloof, dat hij van doodscbieten en verdrinken sprak. Ik werd zoo bang dat ik grootmoeder bij den arm nam en meetrok om daar vandaan te komen." //En heb je de jonkvrouw Yon Kauffel niet weergezien //Neen, ik maakte dat ik met grootmoeder weg- kwam want als bij ons gesnapt had met ons gesprokkeld hout, zou bij zijn woede aan ons ekoeld bebbenHij was verscbrikkelijk boos en dreigde met vreeselijke dingen." //Begrijpt ge nu hoe het gebeurd is?" vroeg Melmk den inspecteur op fluisterenden toon. „Hij za laar nageslopeu zijn zij heeft hem ten tweede a e a gewezeiy en Hij bield op, loosde een oudsten Nederlander betreft, op dien regel eeue uitzondering toe te laten en bet portret van den ouden heer onder dankbetuiging aan te nemen. TER NEUZEN, 25 October 1895. Bij koninklijk besluit is benoemd tot kapitein bij bet 5de bataljon rustende schntterij in Zeelanc de heer M. de Jonge, thans lste luitenant. Tot onderwijzer aan de openbare school te Geersdijk, gemeente Wissekerke, is benoemd de heer M. C. Mol te Hoofdplaat. Sas van Gent, 23 Oct. De gemeenteraad alhier heeft besloten een adres aan den Minister van waterstaat te richten, met verzoek geen derden kanaal-arm te doen aanleggen of, bij de, nood zakelijkheid hiervan, den midden-arm te dempen en de bruggen te verbreeden, met het oog op de mogelijkheid, dat later een tramlijn zou kunnen aangelegd worden, wijl anders Sas van Gent bijna geheel van het ontwikkeld verkeer zou uitge- sloten zijn. Koewaclit. Dinsdagavond trok een troep srnok- kelaars met een 30tal beesten over de grenzen. Weldra ontmoetten zij ecbter eenige ambtenaren, die vijf schoone koeien in beslag namen. De smokkelaars wisten met de andere over de Hol- landsche grens te ontvluchten. Woensdag kwam alhier het treurig bericht, dat de ZeerEerw. heer J. van Leijsen, gedurende 11 jaren pastoor onzer gemeente laatstelijk te Teteringen (N. Brabant), overleden is. Wij, die den ZeerEerw. Herder in zijn werkkring gekend en bewonderd bebben, die weten hoe bij door zijn ijver en strenge plichtsbetrachting alsmede door zijn humanen omgang aller harten wist te winnen, begrijpen, wat de parochie Teteringen in haren pastoor verloren heeft. Verleden Woensdag was C. S. met de andere lotelingen in eene herberg, toen hij op eens ruzie begon te maken en er zoo flink opsloeg, dat de politie tusschenbeide moest komen. C. S. die reeds menig vonnis achter den rug heeft, begon de veldwachters te beleedigen en vluchtte toen op Belgisch grondgebiedvanwaar bij met steenen en stokken begon te gooien en daardoor een der ramen van bet gemeentebuis vernielde. Hij was juist bezig zich zoo dapper te weren, toen bij onverwachts door een paar Belgische gendarmen werd aangepakt, die onze held achter slot en gren- del brachten. Otscboon bij met de Belgische politie nog eene rekening heeft te vereffenen, schijnt zij diepen zucht en besloot met de woorden //Wij moeten in het Obermeer laten zoeken." //Dat moeten wij," stemde Dietel toe, //maar in stilte zonder opzien te barenin den nacht, wij bebben nu manescbijn." Mijnheer Von Melnik knikte toestemmend en gaf nu de oude vrouw Petersen en haar kleinzoon Christiaan verlof om been te gaan. Ze lieten zich dat geen tweemaal zeggende jongen nam zijn grootmoeder bij de band en trok haar zoo hard voort, dat het oude rnensch bijna viel. Dietel liet zijne beambten met de noodige be- velen achter en ging toen met vluggen tred op marsch naar het spoorwegstation. Hij kwam nog juist op tijd om plaats te nemen in den vertrek- kenden trein, die hem naar Eutin terug voerde. Op den heeten dag volgde een beerlijk koele nacbt. Op den straatweg van Eutin naar Grems- muhlen rolde een licht rijtuig voort. Daarin zaten vier heeren de officier van justitie, de rechter Von Reutern, die meestal optrad als rech- ter van instructie, een griffier en de inspecteur van politie Dietel. Deze laatste had aan de rechtbank verslag gegeven van zijn onderzoekingen, en dit bad bet gevolg, dat het gerecht de zaak nu ter band nam. Het rijtuig maakte een omweg, ten einde het spoorwegstation te Gremsmublen en de hotels aan de oevers van het Dijkmeer te vermijden. Ondanks bet vergevorderde uur, konden de logeergasten Megens den schoonen nacht nog wel buiten zitten en de heeren hadden liefst geen toekijkers bij het werk, dat ze gingen verricbten. Een eind weegs reden de heeren bet bosch in, toen verlieten zij het rijtuig en legden den-kleinen afstand naar toch geen termen gevonden te hebben om onze loteling te boudenaltbaus bij was Donderdag weet op vrije voeten. 'S Gravenhage, 25 Oct. Tweede Kamer. Indi sche begrooting is aangenomen, doch artikel 1 ontwerp tot verhooging van het Indisch tarief werd verworpen met 38 tegen 14 stemmen waarna het ontwerp is geschorst. Besloten is op 12 Nov. de personeele belasting te behandelen. Mid del burg, 25 Oct. Heden bad aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier de herbesteding plaats van het leveren en storten van steen tot verdediging van den oever voor Ter Neuzen. (Raming 10,000.) Iliervoor werd bet rninst ingeschreven door den P. A. van de Velde te Ter Neuzen, voor 10,500. Kautongerecht te Ter Neuzen LJ het, Obermeer te voet af. Daar stond mijnheer Von Melnik reeds met eenige mannen, die een groot net, touwen en meer andere zaken bij zich op den grond hadden liggen. Melnik ging de heeren eenige schreden te ge- moet om hen te begroeten. Hij drukte den rechter Von Reutern met warmte de hand; zij waren schooolkameraden geweest en tot weder- zijdsche vreugde hadden zij. elkander eenige weken geleden te Eutin weer aangetroffen. z/Ik had waarlijk niet gedacht, dat wij elkaar zoo zouden wederzien, mijn waarde Reutern. Liever had ik u als gast op den Godebeberg be- groet," zeide hij zacht. Even zacht sprekeude betuigde de rechter hem zijne deelneming; daarop voegden beide heeren zich bij de anderen en nu gaf Dietel aau zijne learnbten en aan de visscherlieden, die helpen moesten, het bevel om aan het werk te gaan. Het Obermeer is een klein, tamelijk diep meer, of eigenlijk een afzonderlijk deel van het veel grootere Kellermeer, waarmee het door een onder- aardscheu stroom in verbinding staat. Geheel omgeven door donkere bosschen van dennen, pijnbootnen en wilgen, waarvan de takken in het water hangen, maakt het zelfs bij klaarlichten dag een somberen indruk, maar thans bij mane- fschijn had het iets spookachtigs, dat het hart beklemde. Onwillekeurig spraken alien zeer zacht en liepen zonder gedruiscii, als vreesden zij iets te wekken, dat hier in de diepste verborgenheid sliep, en toch waren zij gekomen om het geheitn te ontsluieren, dat op den bodem van het meer verborgen lag. De boot, die aan den oever lag, werd losgemaakt Met het oog op de kwade geruchten omtrent de weesinrichting te Neerbosch, die in de laatste dagen weer de ronde deden in de nieuwsbladen, maakt de vroegere predikant J. H. Themmen de Lang, te Sellingen, onderstaanden brief bekend, dien hij van zijn 8-jarig zoontje, dat in Neerbosch verpleegd wordt, ontvangen heeft Lieve Pa. Ik heb haast geen tijd om te schrijven want om een uur of acht eten wij, 's iniddags om 12 uur eten wij middageten om 4 uur dan gaat de school uit en dan eten wij weer. En in die tusschentijden kan ik haast niet spelen. Suze schreef of ik al vriendjes had dat zal ik ook maar eens schrijven, vriendjes heb ik nog niet. Ik denk dat ik goed leer dat hoop ik te minsten. De ziekemnoeder zei dat Suze er twee postzegels bij in gestuurd had dat van de postzegels komt wel in orde. Ik ben hier al wat gewend. Ik heb een mooi nieuw pakje gekregen van de kleermaker, ik krijg ook nieuwe vernelletjes (flanelletjes). Ik speel hier al met de kinderen in het ziekenhuis u had geschreven dat ik zwak was en toen ik op Neerbosch kwam ben ik dadelijk in het ziekenhuis en de visschers voeren naar het midden van het meer; zwijgend oogden de terugblijvende heeren hen na, terwijl zij als schaduuen voortgleden onder de zachtruisende boomen. Toen de boot in het midden van het meer was gekomen, spraken de visschers in de boot met hunne kameraden, die aan den oever gebleven waren, om te overleggeu hoe ze zouden te werk gaan. Het net werd uitgeworpen en door krach- tige handen weer omhoog getrokken. IVanneer de mannen ter vischvangst waren uitgegaan, hadden ze zeer tevreden kunnen zijn; er spartelden een groot aantal grootere en kleinere visschen in het net, doch deze kregen hunne vrijheid terug; de mannen zochten nu een kostbaarder buit machtig te worden. Men voer naar een andere plekweer werd het net uitgeworpen met denzelfdeu uitslag. Zoo ging het steeds voort; onverinoeid werkten de mannen en het ongeduld en de spanning der heeren aan den oever nam voortdurend toe. De dorpsklok had in de verte door twaalf slagen het uur van middernacht aangekondigd, toen het werk begonnen werd. Het was nu twee uur, de lucht werd kouder, de morgenschemering zou zich niet lang meer laten wachten en nog altijd was er niets gevonden. z/Uw verinoeden is niet gegrond, er is niets te vinden," zeide de officier van justitie. //Het is wel degelijk gegrond," antwoordde Melnik, met een heftigheid, die de heeren maar al te wel konden verklarende arrne man was overspannen door de gebeurtenissen der laatste dagen. Juist werd het net weer geledigdluide kreten van de visschers schenen Melnik's bewering te bevestigen. (Wordt vervolgd.) TER \EHZE\S(;HE COIIRMT IBit (ultad verscli i jut TRuanda^-, Woeusda^- W"T'17nrr^'r^rrOT*Tirr:-^rr^rrrr en Vrijilagavoinl bij ilen uilgever I". ~T~- I V A W 19 K S A M SB K «e Ter lpuien. Zitting 25 October 1895. cra>3>r<leelil s J. S., werkman te Assenede, ter zake van overtreding der wapenwet, tot eene boetp van 5, subsidiair 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en vernieling der in beslag genomen revolver en patronen. B P., knecht te Westdorpe en P. D. landbonwer te Hoek, ter zake van overtreding der jaehtwet, ieder tot eene boete van f 4subs. 1 en 4 dagen hecht. H. Vvaiensgezel te Ter Neuzen, J. B„ werkman te Zaamslag, ter zake van visscherijovertreding. de eerste tot eene boete van J 1 subs. 1 dag hecht., de tweede tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. W., visschev te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van J 4, subs. 4 dagen hecht., met verbeurdverklaring en vernieling der in beslag genomen netten. J. P., mechanicus te Antwerpen, ter zake van niet toegelaten tot de uitoefening van tandmeester, waartoe de wet eene toelatmg vordert, buiten noodzaak dat beroep uitoefenen tot eene boete van 30, subs. 30 dagen hecht, ■J. d. II., te Axel, A. B., K. II A. R., laudbouwers- knechten te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderij, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. J. v. R werkman te Sas van Gent, ter zake van in staat van dronkensehap verkeerende, in het openbaar de orde verstoren, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. A. V. M. B., klerk te Ter Neuzen, ter zake van verwekken van ruinoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoord, tot eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht. A. B., horlogemaker te Philippine, ter zake als voren, tot eene boete van 9, subs. 3 dagen hecht. H. v. P., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van strooperij, tot eene boete van y'0,50, subs. 1 dag hecht. M. d. V., kneeht te Axel, ter zake van vee laten loopeu in een anders tuin, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. C. J. M, koewachter te Philippine, ter zaken van ten eerste vee laten loopen op bezaaiden grond, ten tweede strooperij, tot 2 boeten elk van 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. T. A L., omroeper te Sas ven Gent, ter zake van vee weid.n op kanaalgronden, tot eene "boete van f 1 subs. 1 ''-g hecht. C. W. B., muziekonderwijzer te Ter Neuzen. ter zake van overtreding van het Brandweerreglement, tot eene boete van J 0.50, subs. 1 dag hecht. A.. G., bierhuishouder, T. L. B., werkman, F. v. R., bierhuishouder, ter zake van rapen van schelpvisch, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 d. hecht. v" voennan te Ter Neuzeu, ter zake van mest- specien storten op den openbaren weg, tot eene boete van J 2, subs. 2 dagen hecht. H. v. d. V., melselaar te Ter Neuzen, ter zake van over treding der bouwverordening, tot eene boete van f 1 subs 1 dag hecht. E. G-, visscher, J. A. R., K. v. P., A. A. d. S W M G. B, werklieden ter Ter Neuzen, L. S. Sworkman te Koewacht en J. R. R., werkman te Sas van Gent, D. v d P., smidsknecht, M. 't G., A. A. d. P., J. W., werklieden alien te Axel, ter zake van openbare dronkensehap. ieder tot eene boete van f l, subs. 1 dag hecht. M. A. D., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren 2maal gepleegd, tot 2 boeten elk van f 2, subs 2 dagm hecht voor iedere boete. P. J. de L., schipper, C. d. H.. sloeproeier, J. d. R., schippersknecht, M. L. H., bierhuishoudster, T. J B., weger, alien te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkensehap, ieder tot eene boete van f 3, subs. 1 en 3 dagen hecht. A. L., werkman te Sas van Gent, ter zake als voren, tot eene boete van 5, subs 3 dagen hecht. J. D metselaar te Ter Neuzen, ter zake als voren, 2maal gepleegd, tot 2 hechtenisstraffen, elk van 3 dagen. Allen in de koslen. r£j«*-espi»okeii J. K., visscher te Philippine, ter zake van mosselen visschen zander vergunning. De kosten hiervan te dragen door den staat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1