Gemengde berichten. moeten vervoeren, om ze elders fijn te malen. Honderden werklieden missen thans hunne ver- diensten, waarop zij gerekend hadden. TER NEUZEN, 23 October 1895. Volgens acliterstaande advertentie zal de eerste soiree van //Philanthropie et Agrement" plaats hebben op Dinsdag 29 Oct. a. s. en gegeven worden door dames en heeren, artisten van den Hollandschen schouwburg te Gent. Vond het bestuur het noodig, ter wille harer minder gemakkelijk Fransch verstaande leden nu eens alleen Hollandsch te doen opvoeren, het is voorzeker te waardeeren, dat het getracht heeft zijn leden wat goeds, wat extra's te doen hooren. Gaf elke soiree van deze societeit groot genot het is te verwachten, dat er a. s. Dinsdag in dubbele mate zal genoten worden. Mogen we dus een talrijke opkomst verwachten we mogen niet nalaten de hoop uit te spreken, dat het ledental steeds toeneme, want dan alleen kan het bestuur doen wat het nu doet, omdat dit, zooals licht te begrijpen is, groote offers van de kas vraagt. In de Middelburgsche Crt. van heden komt van de hand van Dr. De Man een waardeerend schrijven voor over den heer A. Walraven, diem ons district zoo goed bekend was. Het luidt als volgt Op Zondag den 20- Oct. had de gemeente JNieuw- en St. Joosland het ongeluk haar genees- heer te moeten missen door den dood van den heer Adriaan Walraven, die de geneeskunde in haar geheelen omvang in zijne geboorteplaats uitoelende, na dit in vroegere jaren te hebben gedaan te 's Heer Arendskerke, te Hoek en Lams- waarde. Hij bereikte den leeftijd van 75 jaren, en nam steeds tot eenige weken voor zijn overlijden en met opoffering van zijne reeds Jang niet meer er voor berekende lichaamskrachten de moeitevolle betrekking waar van buiten-geneesheer. Walraven, een eigenaardig, een eenvoudig en wemig aan vormen hechtend, maar degelijk mensch, was voor Zeeland een man van beteekenis. Hij had een open hart voor alles wat hem goed en nut tig toescheen, had van zijne eerste jeugd af een soort van ingenomenheid met de uitoefenirm- van de praktische geneeskunst en was voor a] zijne zieken dezelfde, zonder zich of om hun stand te bekommeren of zonder ooit, zich op een hooger standpunt te willen plaatsen dan zijne dikwerf behoeftige lijders. Als geneeskundige had hij onder zijn tijdgenooten een goeden naam, en van zijn ijver getuigden de velerlei praktische waarnemingen, die hij in het licht gaf. Aan dien naam had hij het te danken, dat hij lid werd van den geneeskundigen raad en dat hij door zijne medegeneeskundigen meermalen werd gekozen als bestuurslid van de afdeeling Zeeland van de //Ned. Maats. tot bevordering der geneeskunde Buiten Zeeland werd zijn kunde op een ander gebied erkend, op dat der kruid- kunde; immers reeds in 1853 werd hij tot lid enoeind van het //Ned. Botanisch genootschap", eene onderscheiding, die inderdaad wel verdiend mocht heetenimmers hij was de beste kenner van de in dit gewest in het wild grc vooral van die in "V laanderen den zome aV I Walchc j'bHtncfe planten, Rfffn en in Zeeuwsch- vooral, wanneer het getal zieken gering praktisetj peegt te zijn, besteedde hij aan de m .nd kruidkunde. Hij leverde talrijke bota- rmsche bijdragen in tijdschriften en was veler vraagbaak. Hem viel dan ook de, voor een platte- z/En steeds in de richting naar het Obermeer," viel Melnik in, /fen daar heeft men dan ook een spoor gevonden." z/Wat?" riep de inspecteur. z/Een schildpadden naald half in den grond getrapt. Onmiddellijk herkende ik de naald als het eigendom van mijn schoonzusterzij stak er altijd haar hoed mee vast." Hij wees naar de tafel. De naald, die daar lag, had den vorm van een pijl, met de letter G in goud aan het breede einde. z/Wie heeft deze naald gevonden vroeg Dietel. z/Ik zelf," antwoordde Melnik. ,/Nadat ge vertrokken waart, kon ik het niet langer verdragen, hier zoo werkeloos te blijven. Ik liet mijnjacht- wagen komen en reed naar het Obermeer." //Waarom juist daarheen z/Omdat Gertrude daar altijd gaarne vertoefde," antwoordde Melnik zonder aarzelen. Ge moogt het een voorgevoel noemen, als ge wiltik werd daarheen gedreven en ik vond deze naald in het mos." z/Verder niets z/Het is voldoende ik weet nu, waar wij moeten zoeken om haar te vinden." z/Dat is nog geen bewijs." //Dan heb ik hier nog iets," vervolgde Melnik en hij wenkte de oude vrouw en den knaap 0111 nader bij te komen. ,/Niet ver van het Obermeer trof ik deze oude vrouw en haar kleinzoon aan. Zij sprokkelden hout en dat hebben ze gisteren ook gedaan. Komt hier en vertelt aan dezen heer, wat jelui weet," riep hij met forsche stem. De oude vrouw strom pelde naar voren en veegde met haar schort de tranen uit haar oogende knaap, die omstreeks zeventien jaar oud scheen, draaide zijn pet verlegen in de handen om en lands heelmeester zeker hoogst zeldzame, eer te beurt, dat een Duitsch hoogleeraar, prof. Wirtgen teCoblenz, zekere plant, de ,/Sherardia Walravenii", volgens //Zel. 111." naar hem heeft genoemd. De overledene was lid van het //Zeeuwsch genootschap der etenschappen" en had als conservator de zorg op zich genomen voor alles, wat dat genoot schap aan Botanica bezit, de verzameling ver- rijkende zooveel hij vermocht. Voor zijn herbarium van gramineen schonk de z/Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland" hem een eermetaalen van de regeering ontving hij de vaccinatie-medaille en een lotfelijk getuigschrift voor zijne bemoeiingen tijdens het optreden der cholera te Hoek. Met ingenomenheid tracht.te hij ook voor dat genootschap aan te brengen wat zijn woonoord aan oude voorwerpen opleverde, en was hij het ook die bij de komst der Koninginnen de com- missie ad hoc in bezit stelde van wat men nog van oude kleederdrachten in Walcheren kon op- sporen. Walraven stelde belang in de oude ge- schiedenis van zijn land; in het archief van het //Zeeuwsch genootschap" kan men den weten- schappelijken arbeid lezen, dien hij met zijn vriend I. 1. Polderdijk heeft geleverd over de aloude ge- steldheid van het Sloe. Het vervolg op dat werk loopende over het ontstaan van het Nieuwland zelve, ligt nog ter perse, zoodat de overledene het wel afgewerkt maar niet geheel afgedrukt zag. Zooals wij zeiden, stelde de openhartige Walraven m alles belang wat hem goed en nuttig voor zijne gemeente toescheenvandaar dat hij met goed succes de oorzaak is geweest dat men in zijne gemeente eene zangvereeniging heeft opgericht en dat deze verkeerd in bloeiende toestand. Maar diezelfde lust om zijne instemming te toonen met wat hij verkieselijk oordeelde en af te keuren wat hem verwerpelijk voorkwam, strekte zich ook wel eens te ver uit op zoogenaamd religieus gebied, en het gevolg ervan kon niet uitblijven, t. w! dat vele gemeentenaren minder vrieudschappelijk tegenover hem stonden maar moest er dan weder een zijner jubilaeen worden gevierd, dan bleek de algemeene belangstelling uit de openbare vreugde- betooning. A eel verliest men in den ijverigen en onver- moeiden manveel verliest zijne gemeente maar ook het naburig Arnemuiden, dat tot het laatste hem nog zoo gaarne raadpleegde, omdat hij zoo vaak en zoo langdurig de plaats als geneesheer had bediend. Vooral veel verliest in hem zijne hem zoo hoog achtende familie en van deze bovenal zijne weduwe, die hem nog een vijftal jaren in leeftijd te boven gaat. Hulst, 23 Oct. Gisteren had alhier bij de loting een zonderling geval plaats. A ier en dertig lotelingen kwamen op om uit de bus hun gelukkig of noodlottig nummer te halen, en deze bevatte er slechts 33. Een der lotelingen was dus zoo gelukkig geen nummer te kunnen vinden. Een abuis bij de inschrijving zal het noodig maken dien loteling nog eens alleen te doen loten* Koewacht. Alhier hebben zi<ib.jFniuiry< m dagen eenige gevallen ti°laatste (diphteritus) ->ul7VM besmettelijke keelziekte !'"i'vl/'WIAljedaan. Slechts een lijder is over- )Oitueh, de anderen zijn alien genezen na inspuiting van het heilserum van Dr. Roux. Aardenburg. Bij de laatst gehouden besteding der Maatschappij //Welbegrepeneigenbelang" alhier, is voor de levering van 226,000 kg. Superphos- phaat het minst ingeschreven door de heeren Hamelink en Versluijs te Ter Neuzen, voor 2,47 per 100 kg. De levering is aan hen gegund. RECHTSZAKEN. Ter openbare terechtzitting der arrondissements- rechtbank te Middelburg zal op Vrijdag den 29 November 1895, des voormiddags te 10 uur worden behandeld de zaak tegen I. S., oud 30 jaren, gezagvoerder van het En- gelsche stoomschip ,/Sea Gull", wonende te Londen, ten einde te worden terecht gesteld ter zake, dat de op 14 November 1894, des namiddags tusschen 2 en 3 ure op de Schelde voor Vlissingen plaats gehad hebbende aanvaring tusschen beklaagdes stoomschip en de Belgische loodsboot ,/de ijzere el n°. 5, tengevolge waarvan 5 der opvarenden van bedoelden loodsboot het leven verloren, is te wijten aan de onvoorzichtigheid, weinige zeernan- schap en roekeloosheid van den beklaagde; een en ander breeder bij dagvaarding omschreven. In deze zaak zullen van wege het Openbaar Ministerie 16 getuigen, waaronder 4 tevens als deskundigen en 1 als tolk worden gedagvaard. keek met zijn lichtblauwe oogen naar zijn groot- moeder. De een stiet de ander aan om het woord te doen. z/Kom, spreek dan toch sprak Melnik en toen ze nog steeds aarzelden, zeide hij ter ver- klaring daarvan tot den inspecteur <,Ge moet weten, dat de oude vrouw zij heet Petersen van ouds een der //klanten" van mijn schoonzuster waszij heeft haar zeiden in het bosch aangetroffen zonder een aalmoes van haar te ontvangen." z/Nooit, mijnheer, nooit," verklaarde de oude vrouw in haar platduitsch dialect, //zij gaf me altijff iets. Daarom ben ik zoo geschrokken, toen de menschm vertelden, dat zij' niet van haar wandeling was teruggekeerd, dat ik zoo vrijpostig ben geweest den genadigen heer (zoo noemde zij Melnik) aan te spreken en te vragen, of het waar was. Ik heb de goede jonkvrouw gisteren nog gezien." z/Waar?" vroeg Dietel. z/Ge moet luider spreken, ze is bijna doof," merkte Melnik op. ,/Als ge het goed vindt, zal ik wel met die twee sprekendat is voor hen niet zoo vreemd meer. Het heeft moeite genoeg gekost, ze hier te brengenwanneer ik ze niet dadelijk bij mij in den jaclitwagen had meegenomen, zouden wij lang naar hen hebben kunnen zoeken." Daarop schreeuwde hij de vraag van den inspecteur aan het oor van de oude vrouw. z/Niet ver van de kraaienhut," antwoordde zij. //Heeft ze weer iets gegeven," schreeuwde Die tel nu. De oude vrouw schudde het hoofd. //Zij zag mij nietik stond tusschen de boomen, en toen ik te voorschijn wilde treden, hield Christiaan me bij den arm vast en zei//Wees stil, grootmoeder, daar komt hij!" z/Wie kwam In plaats van de heraldieke leeuwen, arenden, valken en andere dieren, welke vorsten aan elkaar vereeren, heeft onze Regentes nu, volgens Duitsche bladen, aan den sultan van Turkije een levenden witten poedel ten geschenke gegeven. Het dier, overgebracht door de //Pollux" zou den 27 September in een plechtige audientie door onzen gezant te Konstantinopel persoonlijk aan den Grooten Heer zijn voorgesteld. Voor rekening van Brusselsche en Aut- werpsche slachters zal te Rozendaal aan de grens een groote export-slachterij gebouwd worden. herhaling wordt uit Rotterdam medege- dec Id, dat aldaar personen door de jenever den dood vinden. Au weder is in een pand aan de 1 rouwsteeg een vrouw dood gevonden. Zij was in de jenever gestikt. Bij den landbouwer M. Andeweg te Numans- dorp werd een suikerpee opgedolven die 16 kilogrammen weegt. De vorige week had dezelfde landbouwer er 7 die te zamen 39 kilogr. wogen. Onder de „rechtzaken" in de Prov. Dr. en Asser Courant van Woensdag 16 October en in de N. Veend. Courant van Zaterdag 19 October staat het volgend bericht„In den Valthermond loopen de jongens bijna alien met een geladen revolver in den zak." Zekere Maarten Frings, timmermansknecht te Schiedam, vader van een groot gezin, had voor eenige jaren het ongeluk langzamerhand zijn ge- zicht te verliezen. Men zou meenen, dat hij nu voor zijn ambacht ongeschikt was geworden, doch weldra ontwikkelde zich bij hem een verb-^^. fijn gevoelsvermogen, waardoor hij in olschoon totaal blind, het fijnste timmer^gj.}^ vai^ welken aard ook, te maken. Zoo verv.-ardi (je hij een ^katheder, die als^ een _^werk wortlt be! .uuawa00X is liij een zeer bekwaam schaven- maker, enz. Het is een eigenaardig gezicht, wan neer men hem tot in den nacht, natuurlijk zonder licht, aan den arbeid kan aantreffen op zij 11 kleinen zolder aan de Parallelstraat. In de laatste dagen is de waterstand op den Rijn eer slechter dan beter geworden. Duizenden vaartuigen liggen met vollen last in verschillende havens, wachtende op dieper water om naar de plaats van hun bestemming te worden gesleept. Ook al brengt November water genoeg, dan moet 't toch al een heel zachte winter worden, wanneer al die schepen hun lading te bestemder plaatse zullen kunnen brengen. Bovendien hebben veel afnemers van steenkolen, zoo wel in Nederland als aan den Boven-Rijn, gebrek aan voorraad van dat artikel. Buitengewoon veel bestellingen zijn dus te wachten, terwijl er gebrek is aan voldoende seheepsruimte en sleepkracht. 't Gevolg zal zijn, dat, als de scheepvaart in haar vollen omvang weer kan worden opgenomen, zoowel de vracht- loonen als de sleepkosten enorm zullen stijgen. Zondagavond 11 uur is een brutale inbraak gepleegd bij de wed. G. Vos, aardappelhandel in de Marnixstraat te Amsterdam. Men heeft er 100 aan geld en al de gouden en zilveren voorwerpen gestolen. Maandagmorgen ging een verslaggever van een der Amsterdamsche bladen er heen om eenige information z/Juffrouw, heb ik het genoegen de wed. Vos te spreken z/Nee, da ben ik niet, maar wat mot uwes z/Ik heb gehoord, dat er gisteravond bij u is ingebroken." z/Dat sijne onse eige sake. Daar het de buiten- wereld niks mee te make En me zuster is net precies naar de commissaris van de Noordermart. Da's de eenige met wie wij te make hebben." z/Dat weet ik nietik kan niet goed meer zien en hoorenzeg jij het toch, Christiaan De jongen keek den inspecteur beschroomd aan en bromde met half gesloten mond //De zoon van den vorigen houtvester." z/Nu hoort ge het," fluisterde Melnik den inspecteur toe en wende zich vervolgens tot den jongen met den vraag: //W at heb je me gezegd, dat ze deden z/Zij waren aan het twisten." (Wordt vervolgd.) u //Ja, juffrouw, maar ik wou het toch uraas weten. 0 6 //M aar bent u dan van //Van een courant." "Pvv46 Krante> dat helPt d'r heelemaal niet, ze hebbe d r van nacht heelemaal uitgekleed, al d r spulletjes zijn weg. Ze is zoo kaal as de miere. JNou, dat krijgt ze van de krante niet weerom die zijn al een maar om een mensch te bekladde. Me noold loopt me om" De juffrouw verdwijnt door een achterdeur, waarmee de verslaggever zijn informatie als afge- loopen kon beschouwen. Naar aanleiding van de verschillende ge- ruchten omtrent het al of niet vinden van het lijk van een soldaat op de heide bij Zeist, schriift een medewerker van het N. v. d. D. het volgende /Reeds eemgen tijd doen allerlei verhalen de ronde, ten opzichte van den vermisten soldaat. De een beweert dat hij gevonden is te Woudenberg, met half opgegeten arm; een ander geeft het Leusdensche bosch als de plaats aan, terwijl ten slotte de Zeistersche heide weer genoemd wordt. Ik heb mij de moeite gegeven, den geheelen omtrek te doorkruisen en overal navraag gedaan, en t is mij gebleken, dat men overaf huiverig schijnt, iets van de treurige zaak te vertellen. )t hier van hooger hand pressie wordt uitge- oefend, dan wel of de lieden bang zijn te veel te vertellen, valt niet te zeggeu, doch 't maakt de nasponngen natuurlijk veel moeilijker. len slotte is 't mij echter gelukt de waarheid te vernemenwellicht dat de kennis van de toedracht der zaak er zal toe bijdragen, het onderzoek dat door de beklagenswaardige ouders wordt ingestel te vergemakkelijken. De geschiedenis van het vinden van het liik luidt aldus Een jachtopziener, die zijne ronde deed, bemerkte een troep raven, die in groote kringen boven zeker punt op de heide rondvlogen. t as het gedeelte, gelegen in den omtrek van de pyramide van Austerlitz in de onmiddellijke nabijheid van het z. g. //Konijnenboschje." Bij de nadering van den jachtopziener ver- wijderden de krassende vogels zich en de man zag toen, dat een soldaat in voile uitrusting, met geweer en randsel, op den grond uitgestrekt lag. De ongelukkige was klaarblijkelijk reeds lang dood het lichaam verkeerde in vergevorderden staat van ontbinding. Bij nader onderzoek bleek, dat een zijner beenen gebroken was. De jachtopziener gaf van zijne vondst kennis aan den burgemeester, die met een paar veldwachters ter plaatse verscheen en het lijk naar Amersfoort deed vervoeren, alwaar het ter aarde werd besteld. ^Verdere nasporingen hebben bewezen, dat de ongelukkige vermist is tijdens de groote manoeuvres, op het bovengenoemde gedeelte der heide gehouden. De naam van den verongelukte is Langenberg, in garnizoen te Hoorn, alwaar ook zijne ouders wonen. Natuurlijkerwijze zijn deze niet tevreden geweest met de geruchten, die omtrent het al- of niet vinden van het lijk liuns zoons in omloop waren en in sommige bladen opgenomen zijn. In den afgeloopen week zijn beiden in den omtrek van Soesterberg geweest en hebben overal na sporingen gedaan en inlichtingen omtrent de vermoedelijke oorzaak van het ongeval zoeken in te winnenhelaas naar ik vernam, zonder eenig succes. Ook militaire autoriteiten schijnen ter plaatse geweest te zijnomtrent hare verrichtingen is evenwel niets openbaar gemaakt. Bij alle weldenkenden heerscht verontwaardiging over de wijze, waarop deze treurige zaak wordt behandeld,en allerwege wordt het systeem van //in den doofp'ot stoppen", dat hier schijnt gevolgd te worden, veroordeeld. Wie toch heeft geen medelijden met den onge lukkige, die op zoo vreeselijke wijze den dood vond, gekweld door lichaamspijnen, later vermeerderd door kwellingen van den honger. Daarom, in stede van doodzwijgen, zij het voile licht geworpen op dit drama. Daar zijn ouders, die daarop recht hebbendaar is ook het geheele Nederlandsche volk, dat in naam der menschelijkheid zulks eischt." De voorbereiding voor de gemeenteraads- verkiezingen in Belgie heeft de vorige week te Antwerpen tot een vrij heftige botsing tusschen liberalen en clerical en geleid. Volgens een der telegram men moeten 18 personen gewond zijn. In verschillende staten van Noord-Amerika is niet minder snel een weersveratidering inge- treden dan in ons land. Alom is er sneeuw gevallen en in enkele staten heerscht er sterke vorst. In Beieren kregen menschen, die in kunst- mest werken, vooral veldarbeiders die kunstmest op het land strooien, welke Chilisalpeter en kali- zout bevatte, gezwellen aan handen en armen, waardoor een soort bloedvergiftiging werd veroor- zaakt, die in vele gevallen het afzetten der zieke ledematen noodig maakte. De Parijsche correspondent van de Tel. schrijft Wat al drama's ontkiemen niet tusschen een bevolking van een paar millioen menschen Dit- maal is het een zonderlinge geschiedenis, die publiek werd, en waarvan al de fijnigheden toch nog niet bekend zijn. In de Rue Flachat te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2