Aigemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 3217. Zaterdag 19 October 1895. 35e Jaargang;. 333 33 ©©2»T?<333» Yoetpaden met de Kunstwerken. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amtrika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatstn van 500 regels en moer peT jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, te beginnen op Maandag 28 October e. k. vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gebouden van de Zaamslag, 18 October 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. SIEMENS, L°. Voorzitter. E. H. WOitTMAN, Secretaris. folitieli (Jverzicht. Keizer Wilhelm en zijne gemalin brachten van Urville een bezoek aan Metz. Op uitnoodiging der overheid waren de straten versierd. Ook juichte de bevolking. De Keizer bezocht de slagvelden in den omtrek en heeft daartoe eenige officieren, die den oorlog van '70 medemaakten, met zich. De Russische Minister van Buitenlandsche Zaken, Vorst Lobanolf, keerde uit Berlijn terug naar St. Petersburg. Zelfs in vredestijd blijft bet ongeluk de Chineesche marine vervolgen. Naar uit Shangai wordt gemeld, heeft aan boord van het stoom-transportschip Kung-Pai dicht bij Kincbou eene ontploffing plaats gebad, tengevolge waarvan 600 man der troepen, die bet aan boord had, werden gedood. Over Yokohama ontvangen beriebten uit Seoul bevestigen het vermoorden der Koningin, die, gelijk men weet, de ziel van het verzettegen den Japanschen invloed was. Haar lijk werd gevonden, en als de moordenaars worden Japansche Soshi beschouwd, lieden, die zich als anti-Europeesche en patriottische dwepers plegen voor te doen, maar die feitelijk gelijk staan met de Italiaansche bravi, geweten- loozen, die zich voor alles verhuren, ook voor bet plegen van een moord. De nieuwe Japansche gezant, die naar Korea vertrekt, Graaf Komura, heeft in last de moordenaars te straffen, wanneer bet blijkt, dat het Japanners zijn. Voorts is een verbod nitgevaardigd aan alle Japanners om zich naar bet schiereiland te begeven, zonder bepaald verlof. Met dat al zal het de Regeering moeilijk vallen zich voorshands te vrij- waren tegen de verdenking, zoo niet van mede- FEUILLETON Naar het Hoogduitsch van Jenny IIirsch. Eindelijk besloot bij de vrouw zonder eenige inleiding te vragen //Juffrouw, hebt ge al gehoord van het zonderlinge verdwijnen van de jonkvrouw Von Kauffel?" Hij meende op te merken, dat haar licbaam even trilde, doch zij antwoorddezeer bedaard: //Zeker, men is zelfs hier naar de jonkvrouw wezen vragen. Maar die zal niet verdwalenik denk, dat ze reeds lang weer thuis is." //Dat is geheel mis, de jonkvrouw is ver- dwenen, en aan mij is opgedragen haar verblijfplaats op te sporen. Ik ben de inspecteur van politie Dietel uit Eutin." Haar gelaat was bleeker geworden, haar mond trok zenuwachtig, zij scheen hevig ontroerd, maar stellig wist ze zich goed te beheerschen, want ze antwoordde gelaten //Is de jonkvrouw werkelijk nog niet teruggevonden Ik kan u niets anders zeggen, dan wat ik den afgeloopen nacbt antwoordde aan de lieden, die bier naar haar kwamen vragen ik heb Gertrude von Kauffel sedert weken met gezien." z/Het verdwijnen der jonge dame scbijnt u vol- strekt niet te verschrikken. Neem me niet kwalijk, juffrouv, dat ik daar mijn verwondering over nitspreek. Men heeft mij verteld, dat ge haar sedert haar vroegste jeugd gekend hebt." z/Daarom juist verscbrik ik daar niet van," ant woordde zij, terwijl ze ging zitten. Het kwam den inspecteur voor, dat ze daarbij deu stoel zoo- danig plaatste, dat bij haar niet recht in bet gelaat plichtigheid dan toch van ongewone zorgeloosheid in deze. De Britsche gezant te Konstantiuopel, Sir Philip Currie, heeft aan het Ministerie van Buiten landsche Zaken bericht gezonden, dat het her- vormings-ontwerp voor Armenie, den llenMei 1.1. door de Engelsche, Eransche en Russische gezanten ingediend, thans de goedkeuring van het Turksch ministerie van buitenlandsche zaken heeft ver- worven, en dat het wachten nn nog all een maar is op de onderteekening door den Sultan. Uit andere, //uitnemende" bron werd aan het Foreign Office daarbij in den loop van den dag een andere depeche ontvangen, inhoudende, dat aan die toestemming des Sultans niet langer te twijfelen valt, zoodat de Armenische aangelegen- heid daarmede als voor goed geschikt zou mogen worden beschouwd. Het ontwerp bevat o. a. de bepaling, dat de regeerings-commissaris, die het toezicht zal houden over de tenuitvoerlegging der hervormingen, een Christen zal moeten wezen. Te Londen is aangekomen Sir Francis Scott, inspecteur-generaal der Britsche troepen aan de West Afrikaansche Goudkust. Ilij rapporteert nieuwe verwikkeling met den Koning van Coomassie, die de verscbillende, hem in den loop der jaren gegeven //pakken" om een woord te gebruiken, dat een Nederlandscb Minister van kolonien eens ten opzicbte van de Ashantijnsche hoofdstad heeft gebezigd dermate schijnt vergeten te hebben, dat hij weder rebellisch is geworden. Den 27sten September is hem nu een ultimatum gezonden, waarin verlangd wordt een Britsch protectoraat over Asbanti, met een Britschen commissaris als Resident. Tot ultimo October wordt den Koning tijd gelaten, maar mocht zijn antwoord weigerend luiden, dan zou eene nieuwe expeditie naar Coomassie noodzakelijk worden. Coomassie of Koemassie, dat 110,000 inwoners telt en op eene rots in een moeras is gelegen, werd het laatst, den 4<len Januari 1874, door den Engelscben generaal Garnet AVolseley, na een hardnekkig vijfdaagsch gevecht, veroverd en daarna verwoest, doch is sedert weder opgebouwd. Door de benoeming van drie Lagerhuisleden tot Pairs staan drie plaatsen in dat Huis vacant te worden. De nieuwe Lords zijn de conservatieve afgevaardigden Algernon Borthwick, David Plunket en Henry de Worms, die dan een der weinige kon zien. //Gertrude is verstandig en voorzichtig, ook heeft ze een vasten wil. Het is mijn overtuiging, dat zij goede reden heeft gebad om dadelijk weg te reizen vandaag zal er wel een brief of telegram komen met de tijding, dat ze te Hannover is aan gekomen." z/Ge vergist u, de jonkvrouw heeft geen geld en geen kleederen meegenomen." z/Dat vindt ze immers alles in haar woning te Hannover. Om de reis te betalen zal ze wel geld genoeg bij zich gehad hebben," sprak ze met een glimlach. Dietel keek verbaasd opdit vermoeden lag voor de handbet verwonderde hem, dat hij daar niet aan gedacht had. z/Waarom zou zij dat gedaan moeten hebben z/Dat moet ge aan mijnheer en mevrouw Yon Melnik vragen, niet aan mij," antwoordde zij met een blijk van ongeduld. //Zij zal wel reden gehad hebben, waarom ze niet langer bij hen wilde blijven." z/Heeft zij u die reden misscbien gezegd vroeg de inspecteur onmiddellijk terwijl hij haar scherp aankeek. z/Ik heb u reeds gezegd, dat ik sedert eenige weken jonkvrouw Gertrude niet gesproken heb," luidde haar antwoord, terwijl zij eenige verwelkte blaadjes wegnam van een plant in haar nabijheid. //Ge zijt boos op haar," merkte Dietel op. Snel keerde zij zich naar hem toe en zeide op verbitterden toon //Ach, men heeft u reeds ge sproken van hetgeen er bier gebeurd is. Nu ja, ik was ik ben erg boos op Gertrude. Dat hadden wij niet aan haar verdiend. Op eene on- verantwoordelijke manier heeft zij met bet hart van mijn zoon gespeeld." //Om gewichtige redenen heeft zij de betrekking met hem verbroken," zeide de inspecteur met nadruk. Engelsche Pairs zal wezen van Israelietschen stam. Geen zeldzaainbeid, helaasis dat weer een Lord failliet is verklaard, baron Ormathwaite, met een zwaar passief. De oude Gladstone is evenals de groote oude Erere-Orban tamelijk ernstig Belgische ongesteld. Bij zijne memorie van antwoord omtrent de Indische begrooting heeft de Minister van kolonien alsnog uit het slot der rekening van 1889 een som van f 400,000 aangevraagd voor uitgaven in het belang van de inlandsche bevolking op Java en Madoera tegenover bet excedent van het hoofd- geld der heeredienstplichtigen. Ten opzicbte van Atjeh is de Minister van oordeel, dat de in den laatsten tijd gevolgde taktiek niet moet worden veranderd. Noch verdere uit- breiding, nog inkrimping van de bezetting is wenschelijk. De marechaussee kan medewerken, ook in het onze linie omringende vriendengebied, tot handhaving van de veiligbeid; gezorgd zal worden, dat zij de noodige karabijnen spoedig krijgt. De nieuwe legerkommandant zal Atjeh bezoeken en den gouverneur raadplegen betreffende de verder te volgen politieke en militaire gedragslijn, die op de bevestiging van bet sedert 1893 ver- kregeue zijn ingericht. Aan een milliair optreden op groote schaal in de XXII Moekims wordt niet gedacht. Voor het toezicht op de scheepvaart ter Oost- kust en in bet daarbij aansluitend gedeelte van het kustgebied is een stoomvaartuig aangeschaft, en aan den gouverneur van Atjeh is machtiging gegeven, tot het tegengaan van den verboden in- voer van oorlogsbeboeften ter Oostkust zoo noodig Atjebsche vaartuigen te huren en uit te rusten. Zoolang geen zekerheid bestaat, welke rechten de inheemsche bevolking op Lombok op den grond uitoefent, kan geen sprake zijn van het afstaan aan particulieren van gronden tot het aanleggen van cultuurondernemingen. De noodige omzichtigheid wordt in acht ge- nomen ten aanzien van vergunningen totwerving van inlanders in Ned.-Indie ten behoeve van landbouw-ondernemingen in Duitsch Guinea. Opdat bij alle korpsen van de landmacht naar dezelfde beginselen zal worden gehandeld, Juffrouw Eltester richtte bet hoofd op. ,/Het is volstrekt onmogelijk, dat zij 'geloof heeft ge- slagen aan hetgeen haar zwager hem ten laste legt. Daartoe zouden bewijzen noodig geweest zijn." //Die bewijzen zijn haar geleverd." ,/Men veroordeelt nieinand zonder dat hij zich mag verdedigen. Dat bad zij mijn zoon niet moeten weigeren riep de weduwe met fonkelende oogen de diep gekrenkte moeder sprak uit haar. //Men zegt, dat um zoon de grootste moeite heeft gedaan om daarvoor in de gelegenheid te komen; men beweert, dat hij de jonkvrouw overal is nageslopen. z/Kunt ge hem dat ten kwade duiden vroeg zij, van haar stoel opspringende. ,/Hij heeft haar lief gehad, zoolang hij haar kende; zij was hem alles in alles. Om haar heeft hij geleerd en gewerkt, om haar heeft hij zich vele ontberingen laten wel- gevallen om een ambt te verkrijgen, dat voor haar stand paste. Om dezen zomer in haar nabijheid te kunnen wezen, is hij als boschwachter hier bij mijnheer Dorn gebleven, ofschoon hij op een veel betere betrekking aanspraak kon maken. In tegen- woordigheid en met goedkeuring van haar moeder heeft ze zich met hem verloofd en nu zoo dicht bij het doel Hevige aandoening deed de goede vrouw ver- stommen. En heeft hij haar gesproken Juffrouw Eltester ging weer zitten; haar stem klonk onvast, toen zij antwoordde //Ik weet het niet; het kan zijn, dat hij haar gedwongen heeft hem aan te hooren, en dat zij daarom weggereisd is." z/Heeft uw zoon dat gezegd Zij schudde het hoofd. z/Waar is hij z/Hij slaapt." heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat, wanneer het noodig en nuttig mocht blijken, een soldaat wegens wangedrag voor de tweede maal bij het depot van discipline te detacheeren, daartoe eerst de machtiging van den Minister moet gevraagd worden. Voor de afdeeling Geschillen van bestuur van den Raad van State werd gister het beroep behandeld van ,/de gezamenlijke buskruitmakers in Noord-Holland, Utrecht en Zeeland" tegen de weigering van vergunning voor het oprichten van een fabriek van zwavel- en salpeterzuur onder Ouder-Amstel. Namens hen betoogde mr. Goeman Borgesius, dat een salpeterzuurfabriek aldaar veiliger is dan wanneer de stof uit het buitenland voor het Rijk moet komen. De burgemeester van Ouder-Amstel, opgekomen ter bestrijding van het beroep, verzocht en verkreeg uitstel tot 23 October, om den heer Borgesius te beantwoorden. Door besturen van eenige Amsterdamsche vereenigingen is aan den minister van Marine een request ingediend naar aanleiding van een verzoek- schrift van werklieden van 's Rijkswerf, die den minister verzochten, terug te komen op het besluit, hetwelk een langeren werktijd dan 11 z/4 uur per dag verbiedt. Adressanten verzekeren, dat op de werklieden, die het verzoek hebben ondersteund, pressie is uitgeoefend. 42 hoofden van gezinnen zijn thans bij de verpachting van gronden van wege het Burgerlijk armbestuur te Goes, voor 7 jaren pachter geworden ieder van een perceel bouwgrond, naar kwaliteit I'd, /85 en /90 pachtprijs per hectare, teneinde die grond met aardappelen, groenten enz. te beplanten, voor de behoeften van het huisgezin. Hulde wordt daarvoor aan het armbestuur toe- gebracht. Door de commissie tot ondersteuning van de noodlijdenden van Strijenham te Poortvliet, is totaal aan giften ontvangen 8,184,99|. Daardoor werd de commissie in staat gesteld, behalve de verstrekte levensmiddeien enz., alles te laten her- stellen wat de overstrooming van 30 December 1.1. had beschadigd en te vergoeden wat verloren geraakt was. Te Bergen op Zoom hebben twee van de drie suikerfabrieken ten derden male de campagne moeten staken, wegens gebrek aan water. Gedurende 25 jaar is deze toestaud nog nooit voorgekomen. ■n z/Nu? Bij klaarlichten dag?" z/Hij is deu geheelen nacbt ter jacht geweest. Hij kwam in den morgen thuis en is toen dadelijk naar bed gegaan." //Meet hij dan niet, dat jonkvrouw Von Kauffel vermist wordt?" vroeg de inspecteur. z/Dat zou ik u niet kunnen zeggen." z/Dan wil ik het hem zelf vragen. Wees zoo goed, juffrouw, mij bij hem te brengen." z/Ik zal hem onmiddellijk gaan roepen." z/Neen, dank u, ik ga liever zelf naar hem toe." llunne blikken ontmoetten elkaar; juffrouw Eltester begreep op dat oogenblik, dat de inspecteur kwade vermoedens koesterde, en dat eene weigering hem daarin slechts zou versterken. //A olg mij dan," zeide zij en stond op. Zij geleidde den inspecteur door een paar kamers, die even eenvoudig gemeubileerd waren als de voor- kamer, maar die nog meer en schoone of zeldzame planten bevatten. z/Het ziet er hier uit als bij een geoefende bloem- kweeker," zei de inspecteur, terwijl hij verwonderd staan bleef. ,/Wie verzorgt al deze gewassen z/Ik, antwoordde juffrouw Eltester met eenigen trots; maar treurig voegde zij er bij//Diebloemen zijn mijn vreugde. Toen mijn man gestorven was, dacht ik, dat ik dit huis zou moeten verlaten. De gedachte, dat mijn bloemen verkocht en ver- strooid zouden worden, was zeer pijnlijk voor me; naar een gehuurde woning zou ik ze niet hebben kunnen meenemen. Ik was daarom zeer dankbaar, toen de opvolger van mijn man me aanbood bij hem te blijven om het huishouden waar te nemen. Hij heeft boven een paar kamers in gebruik en ik ben met mijn meubelen en mijn bloemen in mijn oude woning gebleven," (Wordt vervolgd.) TER IVEllZENSCHE (OIRAVT Wit III ml verscliijnt ti mind ay-, Waensdae- en Vrijilag-avonri bij i? en uitgever 52E22K®S3C5«3Ba i 1°. AAA OE S A S D E te Ter \euzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1