Tefegrafische berichten. (iemengde berichten. Het ongeluk blijft de Portugeezen in hunne koloniale aangelegenheden vervolgen. Nn meldt eeu Indisch telegram, dat het Portngeesche oorlogs- scliip op zijn weg naar Timor, op het Portugeesche gedeelte waarvan onlangs de bekende ongeregeld- heden ontstaan zijn, gestrand is op het rif, bij Kapo Posang, eilanden in de straat van Makassar. Het Nederlandsche stoomschip Gouverneur-Gene- raal Myer is ter hulp gezonden. Yan de ,/Zeeuwsche Landmaatschappij" te Goes, zijn de Koninklijk goedgekenrde statuten opgenomen in de Staatscourant no. 241. De Maatschappij heeft ten doel de exploitatie van door aankoop verkregen bouwhoeven en landerijen in Zeeland. Haar kapitaal bedraagt f 500,000 in aandeelen ad 500. De vennootschap wordt bestuurd door vijf commissarissen. Voordeeerste maal zijn als zoodanig benoemd de heeren Mr. J. Van der Lek de Clercq, te MiddelburgP. M. De Ronde Bresser, te Heinkenszand K. J. A. Guyon baron Collot d'Escurv, te HontenisseW. P. K. Lenshoek, te Goes A. D. De Marez Oijens, te Amsterdam als gedelegeerd commissaris zal op- treden de heer W. P. K. Lenshoek, te Goes. TER NEUZEN, IB October 1895. De uitslag der gisteren gehouden herstemming voor eeu lid van den gemeenteraad (vacature wijlen Jac. de Peijter) is als volgt Getal kiezers 504. Ingeleverd 380. Onwaarde 8. Gekozen de heer M. van den Hoek met 200 stemmen. De heer D. J. Dees verkreeg 172 st. (Reeds per bulletin aan onze lezers binnen de stad medegedeeld.) De 3'/3 pets, geldleeningen van f 2400, ten laste van den Polder Oud-Westenrijk en van f 10500,ten laste van den Beoosten- en Bewesten- Blij polder, zijn toege wezen, aan den heer L. van Waesbergbe-Janssens te Hulst. Gedurende de tweede helft der maand Sept. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van J. B. Morra, TexelRodiger, Keulen. Voor het bezoeken van den ambulanten cursus in hoefbeslag hebben zich in de afdeeling Hulst aangegeven Jan Vlaander, Corn. Joh. Schieman, Hendrik Brakman, Pieter Versprille, Gerard Joh. Gast en Jacobus Brakman, alien te AxelPetrus Johannes Kint en Augustinus Johannes Kint, beiden te BoschkapelleJoseph de Silva te Clinge (Zeegat) Cyrille Ludovicus Weemaes en Prans Weemaes beiden te Clinge (Gravenstraat)P. A. van de Velde te Graauw (Schelfoutshoek)Alphons Kindt te GraauwF. P. Kindt te Graauw (Zandberg) A. Poppe te Graauw j J. C. Nijssen te Hoek; Alphons de Deijn te Hontenisse (Kruispolder) A. P. van Kersbeke te Hontenisse (Lamswaarde) Petrus de Poorter te Hontenisse (Kruispolder)J. M. Giele te Hontenisse (Ter Hole)P. Kint te Hontenisse (Groenendijk)J. B. van de Velde te Hontenisse (Noordstraat)C. L. van de Velde en D. J. van de Velde beiden te Hontenisse (Ter Hole)Theoph. Weemaes en P. Weemaes, beiden te Hontenisse (Kloosterzande)Willem Aarens en Alphons de Nijs, beiden te HulstPetrus Fran- ciscus Kint te OssenisseFrancois Nicolle te Philippine August Slock en T. van Vooren, beiden te Sas van Gent; J. B. van de Velde, H. van de Velde en August Weemaes, alien te St. Jansteen; Honore Kerckhaert Pz. en P. Kerckhaert, beiden te StoppeldijkP. J. Butler Iz. te Ter Neuzen Alphonsus Waijenberg en Abraham Brakman, beiden te Ter Neuzen (Sluiskil)August Ysebaert en Emile Weijnen, beiden te WestdorpePaulus Jacobus Wiliemsen, Leendert Willemsen en Pieter dat Gertrude nog steeds te vergeefs gezocht wordt, en noch zij, noch haar zoon, noch de houtvester Dorn, bij wien zij het huishouden voert, hebben eens laten vragen, of er iets van haar bekend was geworden." //Dat geeft wel te denken," zeide de inspecteur peinzend-, //maar misschien hebben ze zich aange- sloten bij mijne beambten. In de eerste plaats ga ik nu naar Segefeld om daar eens rond te zien. Hetgeen verder gedaan moet worden, zal afhangen van den indruk, dien ik daar krijg en van de berichten, die mijne beambten mij zullen brengen." //Mijnheer, openhartig wilde ik u eerst iets vragen gelooft ge, dat wij Gertrude zullen terug- vinden sprak Melnik, terwijl liij de hand ver- trouwelijk op den schouder van den inspecteur legde. ,/Levend Dat zal moeilijk gaan denk ik." z/Precies mijn gedachtezei Melnik op klagenden toon. Hij richtte zijn door droefheid gebogen gestalte op en sprak //Zij moet gevonden worden, dood of levend Zij moetSpaar geen moeite of kosten, mijnheer Ge weetGertrude is rijk, wij zijn het ook. Loof een groote belooning uit voor ieder, die omtrent haar verblijf aanwijzing weet te doen, plaatst bekendmakingen in alle kranten en verlies George Eltester niet uit het oog." z/Ge kunt u op mij verlaten," beloofde de in specteur en maakte zich gereed om te vertrekken, z/voordat ik naar Eutin terugkeer, kom ik nog eens bij u terug." ,/Ge moet mij van alles op de hoogte houden, ik zelf zal ook niet stilzittenik zal Gertrude's voogd te Hannover kennis geven van het geval. Wij moeten alien samenwerken." Willemsen, alien te Zaamslag Augustus de Meijer, Oscar Waelput, Aloysius Waelput en Eduardus A. Waelput, alien te Zuiddorpe Ludovicus Samuel Poppe te KoewachtAugust Smit en C. J. van der Vlies, beiden te Hulst; Modestus van Nieu- lande, Emanuel Joseph van Nieulande en Cyrillus Emilius van Nieulande, alien te KoewachtAbrah. van Cruijningen en A. J. Crinse, beiden te Axel. Maandag had te Hulst, door het ministerie van den notaris P. Dregmans te Axel en ten verzoeke van den heer P. S. P. Wijnman, qq., te Ter Neuzen, de openbare veiling plaats van eene hofstede en aanhoorigheden, metbouw-enweilanden, benevens 37 perceelen onbebouwde grond en daarbij behoorende spuikom, samen ter grootte van 47 hectaren 26 aren 86 centiaren, alles gelegen in de gemeente Graauw en Langendam, nabij de Paal. Gecombineerd werden de beide perceelen verkocht voor f 54,580 en daarvan eigenaar Jhr. Mr. Th. Serraris, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch. Benoemd tot hoofd der school te Moerdijk de heer L. Ph. Weisfelt, hoofd der school te Ouddorp (Plakkee). Zaamslag. De uitslag der verkiezing voor lid van den raad, ter vervulling der plaats, openge- vallen door het overlijden van wijlen den heer C. de Bokx, is als volgt Aantal kiezers, na aftrek der overledenen 261. Gestemd hebben er 176. Van onwaarde 9 bil- jetten. Geldige 167. Volstrekte meerderheid 84. De heer M. de Jonge verkreeg 75, P. de Ruijter 49 en W. de Klerk 36 stemmen, terwijl de overige stemmen op verschillende personen waren verdeeld. Herstemming tusschen de heeren M. de Jonge en P. de Ruijter. Men schrijft uit Hulst Zaterdag werd alhier eene vergadering gehouden door de leden van de afdeeling Zeeuwsch-Vlaan- deren O. D., van den Bond van Nederlandsche onderwijzers. Behalve eenige ingekomen stukken werden nog enkele amendementen op punten van //Onze Bezwa- ren" aan stemming onderworpen. Ten slotte besloot de vergadering met algemeene stemmen een tele gram van adhaesie te zenden aan de protest-ver gadering, dienzelfden avond in 't Casino te Helder gehouden, met 't oog op de onderwijzerskwestie aldaar. In den wedstrijd, Zondag gehouden tusschen de wielrijders De Roeck, van Stekene, en den paardrijder P. Bol, van Hulst, over een afstand van 1 uur gaans, was De Roeck winner. De wedstrijd was zeer interessant. Er waren dan ook veel toeschouwers. Op beide bekende kampioenen waren door verschillende heeren voor groote sommen gewed. VI. Ct. 's Gravenhage, 16 Oct. De Tweede Kamer heeft het ontwerp tot invoering der faillissement- wet met 1 September 1896 aangenomen. Daarna werd uitvoerig gedebatteerd over de uitbreiding der Rijkslandbouwschool. Verscheidene leden bestreden het ontwerp omdat eene Indische cursus on- noodig is. Het plan bestaat te 's Gravenhage, om op het weiland achter den Bezuiden houtschen weg, 1300 panden, deels heerenhuizen, deels villa's, te bouwen. Een wielrijdersclub uit Antwerpen hield Zondag een wedstrijd rond het eiland Tholen. De vlugste van de 14 deelnemers heeft niet meer dan Hij deed den inspecteur uitgeleide tot aan het tuinhek en nam toen met een krachtigen handdruk afscheid. //Hoe buigzaam wordt een mensch toch, wanneer hij door een ongeluk wordt getroffen," dacht de inspecteur onderweg//mijnheer Von Melnik, die uitgekreten wordt voor zeer hoogmoedig, is vandaag de vriendelijkheid zelf." VIERDE HOOFDSTUK. De zon schoot haar gloeiende stralen op veld en bosch en weide neder; uit het rijpende graan steeg een heerlijke bedwelmende geur op; geen blad bewoog zich, het was doodstil in de natuur. Mijnheer Dietel had de villa op den Godeberg verlaten en volgde met vluggen tred het pad, dat naar het bosch leidde. Hij sloeg er geen acht op, dat de zon op zijn hoofd brandde, dat het zweet hem uit alle porien liephij was geheel verdiept in het raadsel, waarvan men de oplossing van hem verwachtte. Tel kens weder zocht hij de hem gedane mededeelingen met elkander in verband te brenscen en telkens weder bemerkte hij dat eenige gewichtige sehakels in den keten ontbraken. Zou hij die in de houtvesterswoning vinden Hij was nu in het bosch gekomen onwillekeurig bleef hij staan, haalde diep adem, nam zijn stroohoed van het hoofd en veegde met den zakdoek het zweet van zijn gelaat. Met vluggen tred ging hij weer verder. Ook in het bosch was het warm en zeer stilde zomergasten, die anders daar wandelden, waren om de warmte thuis gebleven. Dietel was een flink voetganger, en de spanning, waariu hij verkeerde, bevleugelde zijn voet. Zoo 14 uur noodig gehad om den afstand, die op 10 uren gaans berekend wordt, af te leggen. Men schatte het aantal aanwezige rijders op ongeveer 100, waarbij ook de burgemeester van Antwerpen, de heer J. van Rijswijck. Dezer dagen is te Asten, bij Helmond, een reusachtigen eikenboom geveld, die eene lengte van ruim 16 meter had, bij een omtrek van 3 metermen schatte het gewicht op 20,000 kilo. Toen het gevaarte geveld werd, kwam het onge- lukkiger wijze op een stal en schuur terecht, welke beide geheel verpletterd werden. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat de vorige week bij de loting voor de nationale militie te Kampen een loteling uit de gemeente Veecaten tot vrijstelling inbrachtdat hij weduwnaar was en vader van een kind. De stadsomroeper te Harlingen deed Zondag der gemeente kond, dat de burgemeester aan de ingezetenen verbood het water uit den zoetwater- vijver, genoemd de Spoorsloot, te gebruiken, aange- zien dat water door typhus-bacillen was besmet. Er doen zich dan ook verscheidene gevallen van typhys in de gemeente voor, onder anderen zijn er in een straat vijf patienten. Eergisteren had een niet alledaagsch geval plaats bij de aanbesteding van een wijk te Nieuweschoot. Een twaalftal aannemers, alien begeerig het werk te mogen uitvoeren, zouden inschrijven. De heer G. A. Korf, te Heerenveen, die het werk uit- besteedde, deelde mede, dat hij zelf ook in zou schrijven en dat aan hem het werk zou worden gegund, die het dichtst bij zijne raming was. Deze maatregel werd door hem genomen, omdat hij vreesde dat het werk te goedkoop zou worden en dientengevolge de arbeiders geen goede daghuur zouden kunneu verdienen. Bij de opening van de briefjes bleek het, dat de heer Korf zelf de hoogste inschrijver was, zoodat de aannemer, die na hem het hoogst had ingeschreven, het werk kreeg. Uit het feit, dat velen ver beneden den hoogsten hadden ingeschreven, valt op te maken, dat de behoefte naar werk zeer groot is, en waarschijnlijk zouden de arbeiders, wanneer het werk aan den laagsten inschrijver was gegund, weer de dupe zijn geworden van de concurrentie onder de aannemers. Dat men met nieuwe geverfde kousen uiterst voorzichtig dient te zijn, is weder te Wildervank gebleken. Een werkman uit de houtzagerij der firma Meihuizen kreeg een schijnbaar onbeduidend wondje aan den voet. Zonder er verder acht op te geven, verrichtte hij zijn gewone werkzaamheden, tot plotseling het been zoozeer opzwol, dat aanstouds geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en bloedvergiftiging, als gevolg van het dragen van nieuwe geverfde kousen, geconstateerd werd. De man is thans ter verpleging naar het Academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. De vorige week verdronk te Vierverlaten (prov. Groningen) een zoontje van schipper Oostra uit Aduard. Volgens de N. Pr. Gr. Ct. hebben deze Oostra en eeu andere zoon den jongen voor hunne oogen zien verdrinken, zonder een enkele poging tot redding aan te weuden. Toen Oostra zag, dat zijn kind in de diepte verdwenen was zoo deelt men mede riep hij de menschen, die bezig waren met het kind op te visschen, toe z/Als jij hem hebt, leg hem dan daar maar neer, dan kan ik hem van avond halen De avond kwam, Oostra voer weder met zijne schuit voorbij de plek alwaar zijn kind verdronken was, infor- meerde, of men hem gevonden had, en ging met zijne schuit door naar Aduard. Den volgenden morgen werd de knaap opgevischt. Naar aan- leiding van de omstandigheden, waaronder Jan bereikte hij in een half uur het doel van zijn tocht. De houtvesterswoning Segefeld was een alleen- staande hofstede, diep verborgen in het bosch gelegen. Het grijze, tamelijk lange woonhuis had geen bovenverdieping, alleen waren onder het vooruitspringende dak een paar gevelkamertjes van den zolder afgeschotenhet zou een tamelijk armoedig aanzien gehad hebben, zonder de klim- rozen, die in vollen bloei stonden en de muren overal bedekten. Als geurige kransen omgaven de roode en witte bloemen de heldere vensters, waarachter sneeuwwitte gordijnen te zien waren. Op eenigen afstand van het huis stonden een houten tafel en houten stoelen bij elkaar onder een bloeienden lindeboom, maar nergens was een menschelijk wezen te bespeuren. Mijnheer Dietel richtte zijn schreden naar de huisdeur en ging de steenen trap ophij had echter de hand nog niet aan de deurklink ge stagen, of daar klonk een luid geblaf en van de achterzijde van het huis kwam een groote fraaie hond aanspringen, die voornemens scheen den vreeindeling aan te vallen. Op ditzelfde oogenblik ging echter de deur open, een vrouwenstem riep gebiedend//Stil, Diana, kom hieren de hond gehoorzaamde onmiddellijk. De inspecteur stond tegenover een vrouw, die ruim vijftig jaar oud kon zijn. Zij droeg een zeer eenvoudige zwarte japon en daarover een zindelijke werkschort. Haar staalgrauw glad op gemaakt haar was verborgen onder een wit inutsje, dat met zwart lint was gegarneerd. //Verlangt ge den houtvester Dorn te spreken, mijnheer vroeg zij den inspecteur, die beleefd den hoed afnam, en zij trad terug om hem binnen Oostra verdronken is, is door den rijks-veldwachter te Groningen proces-verbaal opgemaakt. Iemand schrijft het volgende aan de L. Ct. Eens was ik er getuige van, dat bij een boer het miltvuur onder zijne varkens was uitgebroken en een oud man hem den raad gaf de klokhuizen van noten, hij bedoelde het lederachtige kruisje, dat zich midden in de noten bevindt, te drogen, op zijn koffiemolen te malen en van die poeder een gewone eetlepel vol te doen in een halve kan zoete melk en dit goed geroerd in te geven en dit 11a een uur te herhalen, tot driemaal toe. De boer deed het en daar ik zeer verlangde te weten of het had geholpen, ging ik den volgenden dag eens zien en het resultaat was prachtigA1 de varkens, die men het remedie had ingegeven, waren herstellend en zijn volkomen genezen. Later heb ik dien raad dikwijls aan anderen gegeven en altijd is de genezing gevolgd ook als de dieren reeds vol donkerroode plekken waren. Ook bij runderen heb ik het zien toepassen, met dezelfde resultaten. Het zou wenschelijk zijn, dat alle groote en kleine dag- en weekbladen het hunnen land- bouwenden lezers bekend maakten en daarmede een weldaad bewezen, ook aan arbeiders, die zich zooveel arbeid en opolfering getroosten, om das winters toch //een klein stukje" te hebben of om de huishuur of landpacht van te betalen. Daar het nu in den tijd der noten is, kan men het middel gemakkelijk bekomen. Op den openbaren weg onder Terband, in de onmiddellijke nabijheid van Heerenveen, heeft eergisteren avond een brutale aanranding plaats gehad. Een Duitsch vischhandelaar, die een bezoek had gebracht aan twee te Terband gevestigde visch- handelaars, werd op de terugreis door den sjou- werman Bartels K. uit Nijehaske, een ongunstig bekend staand persoon, die hem op de heenreis den weg gewezen had, opgewacht en aangegrepen. Onder bedreiging van hem in de sloot te zullen werpen of te zullen doorsteken, eischte K. van den vreemdeling vijf gulden. Deze gaf hem eenig klein geld, met aanbod de rest van de geeischte som in een herberg te zullen betalen. K. was daarmede echter niet tevreden en de tusschenkomst van twee, op het gerucht toegeschoten personen was noodig om den vreemdeling uit de handen van K. te ontzetten. De politie, met het gebeurde in kennis gesteld, heeft daarop den vreemdeling, die naar Leeuwarden wenschte te vertrekken, naar het station geleid en tegen K., die zich ergens schuil hield, proces- verbaal opgemaakt. Te Katendrecht bij Rotterdam is een in aanbouw zijnd pand ingestort, waar 29 werkliedeu werkzaam waren. Zij die zich op de tweede ver- dieping bevonden, wisten zich nog in tijds te redden, doch die beneden waren, werden onder het puin bedolven. Een tiental is in meerdere of mindere mate gekwetst. Een paar moesten met ernstige hoofdwond en of gebroken been per brancard naar het ziekenhuis worden vervoerd. Anderen werden per rijtuig naar huis gebracht. Ook een der aangrenzende panden levert gevaar op, zoodat de noodige maat- regelen genomen zijn om verdere onheilen te voorkomen. De ijverige inspecteur der recherche te Amsterdam, de heer Batelt heeft een belangrijke ontdekking gedaan. Door de douane aan de grenzen opmerkzaam gemaakt, dat in de laatste dagen belangrijke be- zendingen kisten met boeken uit Parijs naar hier werden gezonden, begaf bedoelde inspecteur zich naar het pereeel Singel 374, waar de boekhandelaar P. van Crombrugche woont en legde daar beslag op een wagenvracht onzedelijke brochures, platen, fotografieen enz. In 't holle van den nacht werd de buit naar te laten. //Het spijt mij zeer, dat hij niet thuis ishij is voor een paar weken op reis." z/Dat hindert niet. Ik hoop, dat ge mij even goed inlichting kunt geven omtrent de zaak, waarvoor ik hier gekomen ben," antwoordde de inspecteur, terwijl hij binnentrad. //Heb ik het genoegen met juffrouw Eltester te spreken?" z/Dat ben ik," luidde haar antwoord en zij vestigde haar blik op den vreemdeling, verwachtende dat deze zich nu zou bekend maken. Toen dit niet gebeurde, vroeg zij echter niets, maar opende een kamerdeur en zeide heel voorkomend //Wilt ge hier maar binnentreden Neem plaats Zal ik u een glas bier of melk halen om u te ver- frisschen Wie bij ons komt, heeft gewoonlijk een flinken marsch gemaakt en het is vandaag buitengewoon heet." z/Ik dank u," antwoordde Dietel aangenaam getroffen door het wezen der oude vrouw. Deze gunstige indruk werd nog versterkt door de ouderwetsche huiselijke inrichting der kamer en door de vele fraaie bloemen, die er in stonden. z/Ik heb geen dorst en ben reeds zeer tevreden wanneer ik in deze prettige koele kamer bij deze prachtige bloemen mag uitrusten." Hij nam met deze laatste woorden plaats in een met zwart leder bekleeden leunstoel, dien de vrouw hem had aan- geboden en keek met genoegen in de kamer rond, een beetje verlegen hoe Hij met vragen zou begin nen. (Wordt vervolgd.) —.UIWIIIWI—«wn—Iiwnmi inn—w—■■■■mm n ilji ii a.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2