Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen No. 3215. Dinsdag 15 October 1895. 35e Jaargang. as? S3 335/7333., Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binneu Ter Neuzen 1,Branco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,4-0. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Brieven- Oushouders. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels/0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verininderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Politleh Overzicht. Het schijnt, dat de jonge Keizer van Eusland een levendig gevoel van rechtvaardigheid bezit. Onder Alexander III was generaal Von Iiahn door toedoen van den Minister van Financien Witte, den chef der grenswacht, ontslagen, hoewel hij de tegen hem uitgebracbte beschuldigingen laster noemde en aanbood te bewijzen, dat ze ongegrond waren. Zooals men weet, deugen de meeste Eussische ambtenaren niet, zoodat men Witte niet al te zeer ten kwade duiden mag dat bij door- tastte, rnaar toch had hij de zaak grondig moeten onderzoeken. Von Halm deed alle mogelijke moeite, om gerehabiliteerd te worden,doch te vergeefs. Eindelijk besloot hij zich tot den Keizer te wenden met een verzoekschriftde chef der commissie voor de verzoekschriften beloofde hem zijn hulp, hoewel hij tegelijk verklaarde, dat eerst over veertien dagen het geschrift onder de oogen van Nicolaas kon komen, in aanmerking genomen de massa requesten. De generaal besloot een korte reis in het binnenland te maken en was niet weinig verbaasd, toen hij enkele uren na zijn vertrek een telegram ontving, waarin hem gemeld werd, dat hij op Keizerlijk bevel tot lid van den financieelen raad benoemd was. Eerst kon hij niet aan de juistheid van het bericht gelooven, maar toch keerde hij onmiddellijk naar St. Petersburg terug, waar hij zich dadelijk naar Sipjagin begaf, die hem echter, even verbaasd als hij zelf was, meedeelde, dat zijn verzoekschrift nog niet aan den Keizer oveihandigd was. Wat was er gebeurd Nicolaas, die in het geval-IIahn belang stelde, had in het geheim inlichtingen ingewonnen, en daarbij de overtuiging gekregen van de oiischuld van den generaal. Geen oogenblik had hij toen geaarzeld, het begane onrecht weer goed te maken en een betere voldoening, dan hem gewerd, kon de Keizer hem niet gevenHij, die door den Minister van financien zijn post verloren had, werd tot lid van den raad juist van het ministerie van financien benoemd, wat zeker den met verlof afwezigen AA itte niet weinig zal verrast hebben. Te Parijs is nog niets naders vernomen uit Madagascar. Inmiddels houden de Eransche bladen zich nog steeds bezig met hetgeen verder met dit eiland zal gebeuren. De heer Paul Lerov-Beaulieu be- toogt, dat de Fransche regeering vooral moet zorgen, dat zij het beheer behoudt niet alleen over het politieke bestuur, maar ook over de belastingen en de invoerrechten. Madagascar moet voortaan FEUILLETON. Namhet Hoogduitsch van Jenny IIirsch. //Hoe kan je zoo dwaas babbelen riep Melnik en wees gebiedend naar de deurdoch de inspecteur kwam er tusschen en verzocht dat men hem met het meisje zou laten spreken. //Hoe komt ge op de gedachte, dat de jonkvrouw in het water gevallen is?" vroeg hij. Het meisje sloeg de oogen neer en durfde niet te antwoorden. z/Spreek," gebood de inspecteur en toen zij in haar zwijgen volhardde, en angstig mijnheer en mevrouw Von Melnik aankeek, voegde hij er op strengen toon bij ,/Ik verlang antwoord in naam der wet, gij beloopt zware straffen, wanneer ge niet alles zegt wat ge weet. Hoe zijt ge te weten gekomen, dat jonkvrouw Von Kauffel in het water is gevallen //Zij is er niet in gevallen," antwoordde het meisje zacht. Se daarmee zeggen, dat ze er door iemand is ingeworpen vroeg de inspecteur, ofschoon hij de beteekenis van liaar woorden zeer goed begreep. schudde het hoofd, terwij] mijnheer Von Melnik een dof waarschuwend gebrom liet hooren. /'Of bedoelt ge, dat de jonkvrouw misschien vrywillig den dood in de golven heeft gezocht vroeg de inspecteur verder. Nu knikte het meisje toestemmend. Melitta geheel onder Frankrijks invloed komen. //Zoo handelden" zegt de bekende schrijver de Engelschen in Indie, de Nederlanders op Java en de Eussen in Bokhara." Tot dusver is de openbare meening in Frankrijk gunstiger jegens het vestigen van een protectoraat dan een volkomen annexatie van het eiland. Het ministerie bepaalt zich vooralsnog tot de verzeke ring, dat de mededeelingen der bladen over den inhoud van het vredes-tractaat nog geen vertrouwen verdienen. Men dient derhalve eerst nadere be- richten af te wachten. De opstand op Cuba zal wellicht nog aanleiding geven tot ernstige moeilijkheden tusschen de Spaansche en Amerikaansche regeeringen. Het is bekend, dat de Cubanen steeds verster- kingen ontvangen uit de Vereenigde Staten. De Spaansche gezant te Washington, senor Dupuy de Lomes, heeft zich daarover reeds herhaaldelijk te AVashington beklaagd, maar nu is door de regeering der Vereenigde Staten geantwoord, dat zij het wenschelijk acht, dat de Spaansche regeering krachtiger optrede, ten einde den opstand te be- dwingen. Indien dit bericht waar blijkt, worden de rollen omgekeerd. De regeering te AArashington, in plaats van zelve aansprakelijk te worden gesteld voor de versterkingen, welke den Cubanen uit de Veree nigde Staten worden toegezonden, verlangt nu van de Spaansche regeering, dat zij de rust op Cuba zal herstellen. Deze mededeeling en dit is dan ook zeer begrijpelijk heeft in politieke kringen te Madrid groote sensatie verwekt. Aldus wordt uit de Spaansche hoofdstad gemeld. Natuurlijk zal de regeering der Vereenigde Staten zich niet bemoeien met den strijd, die tusschen de Spanjaarden en de Cubanen wordt gevoerd, maar toch blijkt uit dit bericht wel, dat men te Washington eenigszins ontstemd is over de her- haalde klachten, welke door den Spaanschen gezant aldaar zijn ingediend over de ondersteuning, die den opstandelingen op Cuba door hun landge- nooten in de A ereenigde Staten wordt toegezonden. De berichten uit Konstantinopel luiden gunstig. De Armeniers, die zich tot dusver schuil hielden in de kerken en pertinent weigerden deze te verlaten, ondanks de verzekering der Turksche politie, dat zij voor hun veiligheid instond, zijn nu weer naar hun woningen terug gekeerd. A erdere ongeregeldheden zijn niet voorgekomen. Zelfs de Eugelsche bladen, die, wellicht ter wille van lord Salisbury nog steeds op de alarmtrom gaf een gil, haar man greep de dienstbode bij den arm en riep luid//Hoe kan je zulken afschuwelijken onzin uitkrameu //Met uw verlof, mevrouw en meneer," sprak de inspecteur hoffelijkhij nam het meisje bij de hand en voerde haar in den salon, waarvan hij de deur op slot draaide. z/Neem plaats," zeide hij en wees haar een stoel, ^en zeg me eens hoe ge op het vermoeden komt, dat de jonkvrouw zichzelve van het leven zou beroofd hebben? Om welke reden zou een jonge, mooie, rijke dame dat doen vAch, zij was zoo ongelukkig Zij wilde er niets van laten bemerken en hield zich of er niets gebeurd wasmaar men kon wel zien, wat er in haar omging. Elken dag als zij been ging en uren lang wegbleef, dacht ik ze komt niet terug en nu is het zoo gebeurd. AVie gezien heeft, hoe het gelaat van de jonkvrouw stond, toen zij in de keuken die brieven den een na den ander in het vuur wierp, die wist wel hoe het met haar stond." //Welke brieven vroeg Dietel in ademlooze spanning. z/Ja, wat zullen dat voor brieven geweest zijn dan van een ontrouwen geliefde," antwoordde het meisje schouderophalend. //AYij, dienstboden, ver- nernen niemendal van de geheimen onzer meesters, maar er werd gemompeld, dat het de jonge liout- vester te Segeveld geweest is." z/Dwaasheid meende de inspecteur. //Mijnheer en mevrouw Von Melnik wilden, naar men zegt, daar dan ook niets van hooren, en er moeten meermalen heftige woorden over gewisseld zijn. Maar ik weet het niet zeker, ik bicven slaan, beginnen nu kalmer te worden. AA at de bescherming der Armeniers in de hoofdstad betreft, zal nu zeker spoedig tusschen de gezanten der mogendheden en de Porte eene bevredigende schikking worden getroffen. Daardoor is echter de voornaamste kwestie, die, welke de hervormingen in Armenie betreft, nog niet opgelost. De kans dat men het hierover eens zal worden, blijft ook gunstig. Waarschijnlijk zal dit geschil weldra worden bijgelegd, en wel op zoodanige wijze, dat ook de Engelsche regeering, die daarbij vooral op den voorgrond is getreden, zich met de concessies, welke door den Porte zullen worden toegestaan, zal kunnen vereenigen. Er heeft zich een commissie gevormd met het doel om op den dag der kroning van H. M. Koningin AVilhelmina als huldeblijk van het geheele Nederlandsche volk, te onthullen een collectief monument voor het Huis van Oranje. In de circulaire, verspreid met het doel om giften te verzamelen, wordt gezegd, dat het gedenkteeken den geheelen mannelijken stamboom van Oranje zal voorstellen en wel den laatsten stamhouder, Koning AVillem III in levensgrootte, zijn voor- gangers en de laatste prinsen in buste er om been gegroepeerd. De kosten van het monument, dat in een van onze hoofdsteden zal verrijzen, worden geraamd op ongeveer een half millioen. Op 28 Oct a. s., 's middags te 3 uren, zal de uitreiking der bekroningen vande Amsterdamsche tentoonstelling in de groote zaal van het hoofd- gebouw plaats hebben. Die uitreiking zal ver- moedelijk geschieden door een der leden van het uitvoerend comite. 's Avonds zal op dien dag door het uitvoerend comite een afscheidsdiner worden aangeboden aan de autoriteiten en ver- schillende bij de tentoonstelling betrokken personen, zoowel Nederlanders als uit den vreemde. De trekking der loterij van aangekochte voor- werpen zal plaats hebben op 13 Jan. a. s. A/an aanvang November tot Januari zullen de prijzen in een daarvooringerichtlokaalte Amsterdam worden geiixposeerd en gedurende dien tijd zal er nog gelegenheid bestaan tot het koopen van loten. Het regeerings-ontwerp tot oprichting van Kamers van Arbeid is bij de Tweede Kamer ingediend. Bij de samenstelling van dit ontwerp is rekeniug gehouden zoowel met de beide wetsvoorstellen, ben ook nog niet lang hier in dienst. Maar dat kon men heel goed zien dat de jonkvrouw doodelijk bedroefd was. Zij heeft het niet langer kunnen verdragen, daar blijf ik bij, al zegt de keukenmeid, dat zij veel te vroom was om zulk een zonde te begaan." //Is dit alles, wat ge weet?" z/Ja De keukenmeid kan u misschien meer vertellen, maar zij is zeer achterhoudend." z/Laat ze eens hier komen, maar dadelijk," gebood de inspecteur en onderdrukte daarbij slechts met moeite een glimlach wegens den aan de keukenmeid toegezwaaiden lof, die in dit geval veel op een verwijt geleek. Na weinige minuten stond de keukenmeid voor hem, een persoon van gevorderden leeftijd met een zeer zindelijke witte muts op en een witte schort voor, waarvan zij een slip gebruikte om haar tranen te drogen. Zij was werkelijk zeer achterhoudend, want de eerste vragen van den inspecteur beantwoordde zij met groote voorzichtigheid slechts met ja of neen. Eerst toen hij haar vertelde, dat het kamer- meisje geloofde, dat Gertrude von Kauffel zelfmoord gepleegd had, bracht de verontwaardiging haar aan het praten. z/Afschuwelijkriep zij uit, ,/hoe kan Doro thea zoo iets van onze goede, lieve jonkvrouw zeggen.J Maar zoo zijn de dienstboden tegenwoordig! Zij komen en gaan weer heen, en weten eigenlijk niets van hun meesters. Ziet ge, mijnheer, ik heb vijf en twintig jaar bij de oude mevrouw Aon^ Kauffel gediendik heb jonkvrouw Melitta en jonkvrouw Gertrude op den arm gedragen. ..k heb nu pensioen van de familie en ben alleen uit goedheid weer meegegaan naar den Godeberg, vroeger door den heer Schimmelpenninck v. d. Oye en Pyttersen ingezonden, maar later vervallen of ingetrokken, als met de wenken en opmerkingen waartoe het onderzoek daarvan in de afdeelingen der Kamer aanleiding heeft gegeven. Op de vraag of de oprichting van Kamers van Arbeid van overheidswege wenschelijk is, antwoorden de Ministers van justitie en van waterstaat, dat wat zich reeds in ons eigen land heeft geopenbaard, voldoende is om naar middelen om te zien ten einde te trachten, voor zoover de regeering daartoe bij machte is, eene goede verstandhouding tusschen patroons en werklieden te bevorderen, inisverstand te voorkomen, voortwoekerende wantrouwen tegen te gaan, verbitterende geschillen op te lossen, voor beide partijen noodlottige werkstakingen te ver- hoeden en de overtuiging te vestigen, dat de belangen van beide partijen niet onverzoeulijk tegen elkander over staan, maar dat door onderling overleg en samenwerking maatregelen in beider belang getroffen kunnen worden. Een dier middelen acht de regeering gelegen in de Kamer van Arbeideene instelling, die in naburige rijken, waar zij werd ingevoerd, reeds goede vruchten heeft afgeworpen. De regeering vermeldt vooral dat destijds de meerderheid der toenmalige Tweede Kamer bij verschil van gevoelen omtrent de samenstelling, inrichting en taak dier lichamen het instellen van Kamers van Arbeid wenschelijk achtte. Die instelling van staatswege in het leven te roepen is het doel van dit ontwerp. Na de regelen te hebben aangegeven, die aan eene regeling bij de wet de voorkeur doen geven, wordt aan de toelichting het volgende ontleend Omtrent de meest wenschelijke organisatie der Kamers van Arbeid en omtrent de werkzaamheden welke aan hare bemoeiing behooren te worden opgedragen. De oprichting van een Kamer van Arbeid ge- schiedt bij koninklijk besluit. Zij wordt opgericht voor eene gemeente of voor verschillende gemeenten, waar de behoefte daaraan is gebleken en hare oprichting mogelijk blijkt te zijn. Het doel hetwelk met de Kamers van Arbeid wordt beoogd, is de bevordering en onderlinge samenwerking van de belangen van patroons en werklieden. ie dien einde wordt aan die instelling opge dragen, vooreerst het verzamelen van inlichtingen over arbeids-aangelegenhedenten anderen, het dienen van advies aan regeering en regeerings- colleges, wanneer er om wordt gevraagd of 'de omdat een ander het toch niet zoo weet, hoealles...." z/Dus zijt ge alle jaren hier geweest?" viel de inspecteur haar in de rede. ,/Weet ge dan misschien iets van een minnarij der jonkvrouw, die door haar familie niet werd goedgekeurd z/Oho, de oude mevrouw wist er wel van en keurde het goed. Niemand mocht daar echter nog van weten, maar ik begreep er alles van," zei ze met een tevreden lachje. z/A\aar heeft de jonkvrouw dan den jonkman leeren kennen vroeg de inspecteur. Wel hierZij is toch sedert haar vroegste jeugd elken zomer op den Godeberg geweest." z/Maar de houtvester is toch pas dit voorjaar hier gekomenhet kamermeisje vertelde z/Ach, die heeft de klok hooren luiden, maar zij weet niet waar de klepel hangt," lachte de oude. //Het betreft den houtvester Dorn immers niet, maar we] George Eltester, den speelkamaraad van de jonkvrouw. Hij heeft gestudeerd en kon opperhoutvester of zoo iets voornaams worden maar bij mijnheer \ron Melnik wordt niemand als fatsoenlijk mensch meegerekend dan wie den rang van graaf heeft, al heeft hij dien rang zelf ook niet." //Mijnheer Von Melnik was tegen die liefdes- betrekking, en zijn vrouw z/Nu, alsof die wat anders wil dan lrij. Zij hebben de arme jonkvrouw het mes op de keel gezet, en eindelijk moet er ook veel slechtheid van Eltester aan het licht zijn gekomen, zoodat zij hem zijn afscheid heeft gegeven." z/En gevoelde zij zich daarom zeer ongelukkig //Oh, verschrikkelijk Zij sprak geen woord, dat lag zoo in haar aard, maar ik wist wel, wat in haar omging." TEH 1VEIIZENSCHE COIIRANT. Mil blail verscliajDt rnnandag-, Woensdasr- en Vrijalagavunil bij den uitgever P. J. Y A W U E it IV II E te Ter Vi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1