(iemengde berichten. voordeelendaaruit circa f 80,000 geniet, daaronder f 45,000 wegens vermeerderd gasverbruik en grooter tramvervoer. Te Loosdrecht zijn de laatst voorgekomen ge- vallen van mond- en klauwzeer onder de runderen van den veehouder v. Z. geweken verklaard, zoodat deze ziekte thans heeft opgeliouden in Nederland te heerschen. TER NEUZEN, 7 October 1895. De provinciate stoomboot Zeeuwsch-Vlaanderen, heden morgen half 11 van hier vertrekkende, kreeg even buiten de haven averij aan een der raders. Na anderhalf uur op de reede drijvende te zijn gebleven, zette de boot koers naar Vlissingen. Den Belg. stoomboot Riga, kapt. Cremer, van Riga naar Gent met hout bestemd, is heden namiddag bij hoogwater op den Oosthavendam geloopen en-blijven zitten. Aangewende pogingen om het schip met eigen kracht en assistentie der sleepboot Klamper af te brengen bleven vruchteloos. Bij koninklijk besluit is pensioen verleend aan A. Dullaert, zich schrijvende A. Dullaart, wed. J. F. Serrarens, brievengaarder, ten bedrage van f 113. Koewacllt. Yrijdagnacht hebben een paar dieven een bezoek gebracht aan enkele ingezetenen dezer gemeente en hebben hier wat konijnen daar wat kippen en duiven medegenomen. Ook rogge schenen zij niet te versmaden. Een zekere K. werd door het gerucht op zijn hof gewekt en ging naar buiten. Hij zag twee man haastig de vlucht nemen. Daar hij ongekleed en ongewapend was, heeft hij ze niet achtervolgd. De ten jare 1857 bedijkte Bijleveldpolder, in de gemeente Nieuw- en St. Joosland, groot bijna 96 hectaren, geheel tiendvrij, wordt tegen 1 Maart a. s. te pacht aangeboden. Uit Zoelen (Gelderl.) wordt gemeld, dat aldaar Yrijdagmorgen een orkaan woedde, die in korten tijd een groote schade aanrichtte statige opgaande boomen knapten af, vruchtboomen werden ont- worteld, zelfs menschen werden een eind wegge- slingerd, en twee boerderijen werden in eene ru'ine herschapen. Vanwege den Sultan van Saik ontving //Artis" te Amsterdam een Sumatraansch olifantje, 1,20 M. hoog, dat door de goede zorgen aan boord van het stoomschip v Voorwaarts" in uitstekenden toe- stand in den tuin is aangekomen. Als een bijzonderheid meldt men uit Rotter dam, dat daar thans een geneeskundige zijn recepten in de Nederlandsche taal schrijft. Tegen een koopman te Schoonhoven, die op 16 Juli jl., bij gelegenheid der verkiezing van vier raadsleden, een kiezer een rijksdaalder beloofde indien hij op een viertal aangewezen candidaten stemde, vorderde het openbaar ministerie bij de rechtbank te Rotterdam een maand gevangenisstraf. Te Capelle a/d IJsel heeft eene vrouw ge- tracht, haren man te vergiftrgen door fiju geknipt haar met de boter op zijn brood te smeren. Yermoedelijk had zij er wel eens van gehoord, dat dit venijnige middel om iemand langzaain te dooden in Indie soms wordt toegepast. Maar gelukkig had zij er niet aan gedacht, dat men daarvoor tijgerhaar moet bezigen, en de kunstvaar- digheid van den inlander er bij noodig heeft, om dat dan op de vereischte manier toe te bereiden. Te Voorburg heeft een stiefmoeder pogingen aangewend om zich te ontdoen van een vier- jarig jongetje, door het te laten verhongeren. zaak uit een ander oogpunt te bezien. Je zuster en ik, wij verbieden je van dit oogenblik af elken omgang met dien knaap." z/Daar heb jelui geen recht toe, en ik ben ook niet van plan er aan te gehoorzamen," antwoordde Gertrude. //Melitta, wat zeg jij daarop vroeg Melnik, terwijl hij zijn vrouw scherp vragend aankeek. z/Lothar heeft gelijk, Gertrude," zei Melitta half schreiend. z/Als altijd," sprak deze. z/Dezen smaad en dat verdriet mag je ons niet aandoen," zei Melitta weer. z/Het is geen smaad," antwoordde Gertrude en de hand van haar zuster nemende vervolgde zij met warmte//Zie toch uit je eigen oogen, Melitta, en niet door de gekleurde glazen die een ander je voorhoudt. George Eltester is een brave beschaafde jonkman wij kennen hem en zijn ouders sedert onze vroegste jeugd." z/Ja, ja," fluisterde Melitta, geroerd door deze woorden van haar zustermaar met een schuwen blik op haar man voegde zij er bij //Maar je moet toch beseffen dat het niet passelijk is, dat je heimelijk met hem samenkomt." z/Dat doe ik niet heimelijkmaar wanneer je het voor ongepast houdt, dat ik hem zonder ge- tuigen ontmoet, welnu als mijn verloofde mag hij hier in huis komen en z/Houd op met dien onzin," viel Melnik in. //Melitta, ik verbied je dien man een voet over onzen dretnpel te laten zetten." Gertrude keek hem doordringend aan en zei langzaam //Dit huis behoort ook aan mij." Melitta snikte. „0 Gertrude, hoe kan je zoo Het kind had reeds een begin gemaakt met het opeten zijner vingers, toen de politie achter de zaak kwam. Te Barneveld had de arbeider F. v. B. eenige dagen geleden, het ongeluk zijn hand -te stooten. Toen het wondje begon te zweren volgde hij den hem gegeven raad op, om er een pruim tabak op te leggen Dientengevolge ontstond bloedver- giftiging en kreeg de man een arm zoo dik als zijn been. Waarschijnlijk zal de arm moeten afgezet worden. Eenige duizenden menschen hadden zich Vrijdagavond op de Boommarkt te Amsterdam verzameld, naar aanleiding van eene oproeping z/iiamens het comite van 46 Yakvereenigingen." Voorafgegaan door eenige leden van dat comite trok een geweldige menschenmassa ongeveer half negen langs een omweg naar den Dam en van daar de Damstraat in. Op den Vijgendam had een eerste incident plaats. Een kar, met runderhuiden beladen, reed in vollen draf door de menigte heen, die onder bedreigingen het voertuig dwong tot stilhouden en de lantaarns van den bok vernielde. Een politie- agent wist erger dingen te voorkomen. Echter was inmiddels van de St. Pietershal liulp gevraagd. Een zestiental agenten, onder bevel van een inspecteur kwamen door de Damstraat aanrukken en ontmoetten daar een agent, die met uitgetrokken sabel en een bloedende wonde aan het hoofd, van den Yijgendam kwam. Hierin vond men aanleiding, een charge met de sabel te maken, die de menigte deed uiteenstuiven. De politiemacht trok toen af naar het bureau Oudebrugsteeg en de vluchtelingen verzamelden zich weder tot een stoet, die zich later met de voorhoede, welke intusschen was doorgetrokken, in de Amstcdstraat vereenigde. Onderweg werd het verkeer van rijtuigen en trams herhaaldelijk bemoeilijkt, doch verdere incidenten hadden daarbij niet plaats. Op het Rokin bij den Dam hieven de betoogers gefluit aan, terwijl een detachement politie uit de St. Pietershal langs de stille zijde kwam aanrukken. Dit detachement maakte in de Beursstraat een charge met de sabel. Men kan niet met zekerheid de reden hiertoe mededeelenwel weet men, dat op den Dam onmiddellijk daarop het werpen met blikken voorwerpen aanleiding was tot een nieuwe charge, die de menigte naar alle richtingen deed uit eenstuiven. Vooral op den hoek van Dam en Beursstraat, waar zich veel menschen, ook nieuws- gierigen, hadden opgehoopt, vielen ernstige klappen. Een agent liep een bloedenden neus opvele menschen geraakten onder den voettal van hoeden en petten moesten het in den strijd ontgelden. Van toen af werd herhaaldelijk met steeneu ge- worpen, wat weder tot nieuwe charges aanleiding gaf. Zelfs werden op den Dam bij de Kromel- boogsteeg en in de Paleisstraat bij den N. Z. Voorburgwal gaten in de bestrating gebroken. De charges breidden zich over alle toegangen tot den Dam uitvoornamelijk door de Paleisstraat, de Kalverstraat, den Nieuwendijk en het Damrak. Op den N. Z. Voorburgwal en aan het gebouw z/Zeemanshoop" werden ruiten ingeworoen, terwijl ook van een tram, die in de Paleisstraat stond, een ruit, verbrijzeld werd. Vers hillende arrestatien hadden plaats, terwijl betoogers en agenten daarbij gewond werden. Een agent kreeg zelfs een stomp of steen tegen het onderlijf, waardoor hij, gesteund door anderen, de hoofdwacht van het Paleis moest worden binnen- gedragen. Op den hoek van Dam en Nieuwendijk was een nieuwsgierige, die geen gevolg gaf aan het verzoek van een agent om door te loopen, en dientengevolge een slag met een sabel ontving, waardoor hij neer- stortte en door burgers moest worden opgeholpen. Nog geruimen tijd, tot ongeveer kwart over elven, bleef het op den Dam en in de omliggende straten woelig, tot de drie detachementen politie naar de bureaux Oudebrugsteeg, St. Pietershal en Molsteeg inrukten. Gezegd dient te worden, dat de politie niet overging tot charges, dan na daartoe door steenworpen te zijn geprovoceerd. Een regen- bui deed ten slotte de overblijvende groepjes menschen huiswaarts keeren. Uit Beilen wordt het volgende aan de Asser Ct. geschreven z/Naar wij met zekerheid weten mede te deelen, heeft de heer I. Mulder, hoofd der school aldaar, zich bij den commissaris der Koningin in Drenthe beklaagd over bejegeningen hem door den gemeente- veldwachter en door den burgemeester aangedaan. zijn Zoo rustig en aangenaam konden we hier levenbreng toch zulke onplezierige storingen niet in ons samenzijn." Gertrude zag haar medelijdend aan. //Ik zal je rustig leven niet storen, Melitta George zal dit huis niet betreden waar men bem zoo vrienschappelijk gezind is. Maar ik laat mij niet verhindereu om hem te spreken, bij zijn moeder of waar wij elkaar anders toevallig mochten ont- moeten. Onthoud dit wel, Lothar, ik kom met mijn verloofde samen, niet heimelijk, maar in het openbaar zooals mij goed recht is." Met deze woorden verliet Gertrude de kamer, waar het echtpaar in zeer onaaugename stemming achterbleef. Melnik had geraasd en gedreigd, Melitta geschreid en er over gejammerd, dat het nu met alle rust en tevredenheid gedaan zou zijn en toen was alles gedurende eenige weken in schijubare kalmte zijn gang gegaan. (Wordt vervolgd.) z/De zaak in quaestie is, dat de heer Mulder een zoon van den gemeenteveldwachtcr had gestraft evenals andere kinderen over het beschadigen van eenen perenboom, welke op het schoolpleiri staat. De gemeenteveldwachter, daarover verbitterd, kwam bij het hoofd der school en dreigde hem als hij hem onder vier oogen kreeg. De heer Mulder stelde den burgemeester daarop direct met deze bedreiging in kennis, waarop deze antwoordde, dat hij (het hoofd der school) wel eens bedreigd inocht worden." In de N. Koer. komt het volgende verhaal voor uit Roermond 't Is meer gebeurd, dat de laatste trein van Gladbach of de eerste naar Antwerpen slechts een enkelen reiziger vervoert, maar Maandagochtend vertrok de trein naar Ant werpen zonder passagier, wegens de groote bescheidenheid van een vrouwtje uit de buurt van Roermond. Toen het eenvoudige mensch bemerkte, dat zij de eenige passagier zou zijn, was zij niet te be- wegen, plaats te nemen. Het was de moeite niet waard, ineende zijzij kon best wachten. Of men haar nu al beduidde, dat de trein toch moest vertrekken, en er onderweg wel passagiers zouden bijkomen, 't hielp niet. z/Ge kunt doen wat ge wilt," zeide't vrouwtje, z/maar ik wil niet hebben, dat ge den trein voor mij alleen laat loopen, ik ga om 10 uur." En zoo geschiedde het, dat de conducteurs alleen met hun trein op reis gingen. Dat een dwaas meer kan vragen dan tien verstandigen beantwoorden kunnen, is weer bewezen op het examen voor de akte Fransch (lager onderwijs), dat werd afgenomen. Een inzender in de Tijd deelt daaromtrent het volgende mede Gevraagd werd o. a. het opnoemen (in 't Fransch) van de verschillende instrumenten van een arts, de onderscheidene deelen van een kerk en van een postkantoor, al de deelen van een schip. De schrijver vraagt, of zelfs een Franschman, die geen vakman is, die vragen zou kunnen be antwoorden, als hij niet den tijd had gehad om, zooals de examinator stellig zal gedaan hebben, de woorden in een of auder werk op te zoeken en van buiten te leeren Verder werden gevraagd drie vertalingen van het woord kostervier van het spreekwoord de appel valt niet ver van den boom tien van llauw vallenvijftien uitdrukkingen uit het boekhoudenal de gereedschappen van een timmerman, een kastenmaker; het onder- scheid tusschen een kathadraal, een basiliek en een metropolitaan-kerk. De examinator toonde verder zijne geleerdheid door te vragen naar verkleinwoorden van //pleuvoir" en //neiger" en noemde als zoodanig //pluvioler" en //neigeoter"; woorden, zegt de berichtgever, welke ons na een tienjarig verblijf in Frankrijk nog onbekend waren waarvan twee uitstekenke leeraren bij het M. O. ons verklaarden, dat zij ze nooit gehoord haddenwelke niet voorkomen in de lijvige woordenboeken van Kramers, noch in den Dictionnaire des dictionaires", en welke men tevergeefs zou zoeken in den //Dictionnaire de FAcademie". Er is maar een verklaring voor zoodanige wijze van examineeren dat de examinator een handboek heeft geschreven, waarin die //finesses" voorkomen, enduszijdelingsalleexaminandie gedwongen worden, zich dat handboek aan te schaffen, wat den naam van den examinator zou verhoogen, terwijl het tevens het debiet zeer bevorderen zou, merkt de Arnli. Ct. op. Een landbouwer uit den Haarlemmermeer- polder reed onlangs met zijne vrouw naar Haarlem, 't Was in het drukst van den oogst en daarom spoedde hij zich, na in de stad zijne zaken gedaan te hebben, huiswaarts. Toen hij zijn erf opreed, bemerkte hij echter tot zijn schrik dat hij verzuimd had zijne wederhelft mede te nemen. Hij was nu wel genoodzaakt den bijna drie uur langen weg voor de tweede maal af te leggen, om de vrouw te halen, die hij nog geduldig in de herberg wachtende vond. Te Afferden (gemeente Druten) is het in de laatste dagen zeer onrustig geweest. Het begon Dinsdag avond, den laatsten kermisdag. Er mocht dien namiddag om 5 uur niet meer gedanst worden in de koffiehuizen, in tegenstelling met vroegere jaren, toen men dansen mocht totdat de avond viel. Hierover was het volk ontevreden. Buiteudien was er nog een andere grief. Zondag avond was bij eene vechtpartij een der rijks-veld- wachters, ter voorkoming van ernstige mishande- lingen, wat hardhandig opgetreden, althans naar het oordeel van velen uit het volk. Deze zelfde rijks-veldwachter had eenigen tijd geleden tegen sommige inwoners van Afferden proces-verbaal opgemaakt wegens overtrediugen van de wet op de jacht en visscherij, en ook daarover misschien nog meer dan over het opt reden van Zondag waren zeer velen nog altijd verstoord. De aanwezige politie bestond nit drie rijks-veld- wachters, waaronder de onlangs benoemde brigadier H. de Jong, uit Druten, en de mede nog sinds kort in de gemeente aanwezige gemeente-veldwachter P. Janse, uit Druten. Het volk was den geheel en avond zeer rumoerig en uitte van tijd tot tijd beleedigende uitdruk kingen aan het adres van den rijks-veldwachter, tegen wien de boveugenoemde vermeende grieven bestonden. De politie hield zich echter kalm en bedaard. Ongeveer middernacht drong het volk bij het verlaten van een koffiehuis met geweld t-gen de politie op en eischte, dat zij het dorp zouden verlaten. Dit werd natuurlijk geweigerd. De volkshoop groeide voortdurend aan, en de politie, die tegen deze overmacht niet bestand zou kunnen zijn, moest zich nu bewegen in de rich ting van het dorp Deest. Op dezen tocht werd de politie herhaaldelijk met steenen geworpen, en toen twee hunner met steenworpen waren ge- raakt, gelaste de kloeke brigadier //Front, vuur Acht revolverschoten werden gdost, die echter niemand schijnen te hebben getroffen. Het doel werd nu in zoo verre bereikt dat het volk, wel nog niet terstond, maar langzamerhand uiteen ging en zich verspreidde. W oensdag is door den burgemeester, met den kantonrechter van Druten, op de plaats zelve een uitgebreid onderzoek ingestehl. Tengevolge daarvan zijn twee personen een 56jarig arbeider uit Afferden en een I7jarig jongmensch uit Druten in hechtenis genomen. Dezen zullen naar de gevangenis te Tiel worden overgebracht. Men hoopt, dat het voortgezette onderzoek al de schuldigen zal doen ontdekken en dat een gestrenge straf op hen zal worden toegepast. Te Rijsen kwam dezer dagen bij den heer Dr. G. H. Immink een net gekleed persoon, die voorgaf' de tuinknecht te zijn van Dr. De Ylieger, te Almelo, voor wien hij een paard naar Amersfoort moest brengen. Hij kwam echter geld te kort en verzocht daarom den heer I. hem een gulden te willen voorschieten. Hoewel deze de zaak wel wat vreemd vond, werd toch aan zijn verzoek voldaan, waarop de onbekende heenging. Hij bracht daarna een bezoek aan Ds. C. R. Rijuetiberg, en beweerde hier, dat hij belast was met het vervoer van den verhuisboedel van Ds. Baljon uit Almelo naar Utrecht. Er stonden goederen te Holten, welke de chef zonder voor- uitbetaling weigerde door te zenden en hij verzocht daarom weer om voorschot. Ook hier kreeg hij ietsdoch bij onderzoek bleek spoedig, dat alles verzonneti was en men met een sluwen oplichter te doen had gehad. Door politie en marechaussee is reeds een streng onderzoek ingesteld, doch men is den bedrieger nog niet op het spoor. Men schrijft uit IJmuiden, dato 4 Oct. Hedenmorgen kwam een Engelsche boot binnen. Op 't dek stonden hokken, waarin een tiental leeuwen voor 't circus Schumann. Toen de boot in de sluizen lag, ging een der mannen, waar schijnlijk de dierentemmer heel gewoon een der hokken binnen, gewapend met een stal- bezem. Groote verbazing onder de toeschouwers. 't Bleek al spoedig, dat het hok gereinigd moest worden. De man bewoog zich zoo kalm tusschen de lieve dieren als een snorder in zijn stal met rossinanten. Als een der beestjes hem wat in den weg stond, duwde hij het gemeenzaam ter zijde. De boot was reeds den vorigen avond voor de haven. De kapitein durfde echter niet binnen te loopen. De storm toch maakte de kans op een ongeluk groot en als bij zoo'n gelegenheid de aardige passagiers eens losraakten en den wal bereikten, brr die kapitein is 'n goed mensch. We be- danken hem voor zijn attentie. Schipper J. Visser van het loggerschip Marie Henriette, Vrijdag te Vlaardingen binnengekomen, rapporteert, dat hij 2 Oct. op 54° 40' N.B. en lo 38' O.L. het te Groningen thuisbehoorend ijzeren tjalkschip, genaamd Martha Cornelia, in nood verkeerende aautrof. De lading was overgewerkt en roer en zeillen waren defect. Onmiddellijk werd van den logger een boot met den stuurman P. Verhey en de matrozen D. van Os en J. Harms dan bem om de opvarenden te redden. Dezen waren schipper H. Wijnstok met diens vrouw en 4 kinderen, den stuurman en 1 matroos. Het eerst werd de vrouw en het jongste kind een zuigeling van 9 maanden) aan het lichaam der moeder vastgebonden langs een lijn met een reddingsboot aan boord gehaald. Het overhalen per roeiboot moest namelijk worden opgegeven, doordien er zooveel zee stond. Yervolgens werd met groote moeite een kind van 4 jaar en daarna tegelijk de 2 andere kinderen op dezelfde wijze aan boord gehuld ten slotte den stuurman, matroos en kapitein. Het reddingswerk geschiedde, terwijl het reeds donker werd bij storm en regen. Tot den volgenden morgen bleef men in de nabijheid van't verlaten schip, waarna de stuurman van den logger en die van de tjalk noginaals daarheen gingen, om nog eenige noodzakelijke goederen te redden. Terstond nadat men het tjalkschip had verlaten, zonk dit. Het was geladen met steenkolen van Bonesse naar Weener aan de Eems. De opvarenden der tjalk werden door die van den logger liefderijk verpleegd. Behalve in de werkstaking der katoenarbeiders te Gent, is ook in die der metaalbewerkers eenige verandering ten goede gekomen. Men verwacht binnen weinige dagen hervatting van het werk. Te Uerdingen, bij Crefeld, is de politie slaags geweest met een bende Zigeuners. Een der hoofden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2