Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen o) MaanJai den October 1805 (3e lermisdai), Jaar-, Paarden- en Veemarkt No. 3211. Zaterdag 5 October 1895. 35* Jaargang. 233 S3 Gemengde berichten. abonnement Binnenland. Telegrafische berichten. Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdireeteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. t e II I J I j 5S T, aanvang nemende des voormiddags 10 uur, met uitloving van 9 verschillende premien voor aan- gebracht vee. Ook wordt ter algemeene kennis gebracht, dat elken Maandag op de Weekmarkt plaats en gelegeuheid bestaat tot het aanvoeren van vee ter verkoop op het marktplein, waarvan geen staan- of marktgeld wordt geheven. Burgeineester en "Wethouders van Hulst, F. VAN WAESBEBGHE, Burgemeester. J. F. ROTTIER, Secretaris. "De door de Prov. Staten van Zeeland in hunne zomervergadering vastgestelde prov. rekening over 1893 en prov. begrooting voor den dienst 1896 hebben de koninklijke goedkeuring verkregen. Wat de rekening betreft, waren de ontvangsten 463,052,50 en de uitgaven 371,092,97V2 zoodat de rekening een voordeelig slot heeft opge- leverd van 91,9 59,521/2 De prov. begrooting wijst zoowel voor inkomsten als voor uitgaven een bedrag aan van f 430,219,79. De bevolking van Zeeland vermeerderde in 1894 met 1333 m. en 1334 vr., totaal 2667. Op 31 Dec. was het cijfer der bevolking 102,467 m. en 105,761 vr., totaal 208,228. Het aantal leerlingen op de openbare scholen bedroeg 26735, waarvan kosteloos onderwezen 13703. Debijzon- dere scholen telden 5432 leerlingen, waarvan kosteloos onderwijs genoten 762. Voor het lager onderwijs werd door het Rijk toegestaan f 39,175, beneveus 24,292 voor den bouw van school- lokalen. Aan de bijzoudere scholen werd een bedrag van 22,478,491/Sj als bijdrage uitgekeerd. De verschillende belastingen bracbten in onze provincie op 3,142,786,3272 en de vergunnings- rechten voor 1187 inrichtingen 20,507,97. In Vlissingen bestonden 61, in Middelburg 105, in Zierikzee 51 en in Goes 52 vergunningen. Door den prov. stoombootdienst op de Wester- Schelde werden vervoerd 75018 personen, welk getal in 1893 85615 bedroeg. In de Maandagavond gehouden openbare zitting van den gemeenteraad te Zierikzee werd voor den afloop der vergadering, bij de door den voorzitter gedane omvraag, door den heer Van den Bout het woord gevraagd, om den onlangs in deze gemeente gepleegden diefstal ter sprake te brengen. Hij vraagt of de politic wel goed is georganiseerd. FEUILLKTON Naar het Hoogduitsch van Jenny Hiiisch. B) Gertrude en George Eltester badden elkander elk jaar te Gremsmiihlen ontmoet, ofschoon de jonkman, die het beroep zijns vaders gekozen had, tot hoogere rangen wilde opklimmen en daarom eerst te Kiel bet gymnasium en later een academie voor houtteelt bezocht. Gedurende de zomer- vacantie was bij thuis bij zijn ouders en omstreeks dienzelfden tijd vertoefde mevrouw Von Kauffel met bare docbters op den Godeberg. Wat was natuurlijker dan dat de speclgenoten van vroeger dikwijls bij elkander waren, en dat de kinderlijke vriendschap overging in de reinste, innigste liefde, ondanks de boosaardige scherpe aanmerkingen, waaraan Von Melnik het niet liet ontbreken. Gertrude maakte zich daar niet druk om. Haar zwager kwam slechts zelden op den Godeberg en bij bad nooit veel invloed op haar moeder gehad. Mevrouw Von Kauffel, die steeds veel van George bad gehouden, keurde de keuze van haar docbter goed en gedurende den laatsten zomer, dien zij beleefde, waren de jongelieden onder haar oogen in stilte gelukkig met elkaar. George, die Van goede zijde heeft bij vernomen, dat een der agenten sedert geruimen tijd ziek ligt, en nu de nachtdienst door slechts 2 agenten wordt verricht. Deze loopen steeds samen, en nu komt onwille- keurig de gedachte bij hem op //hoe kan onder deze omstandigheden in een gedeelte der stad vol- doende toezicht zijn Het moet zijn voorgekomen, dat dezelfde agenten gedurende 3 acht.ereenvolgende nachten in dienst zijn geweest. Zelfs het sterkste gestel is tegen zulken zwaren, afmattenden arbeid niet bestand. Wordt werkelijk te veel van de manschappen gevergd, dan behoort naar zijne meening die dienst anders te worden ingericht en desgevorderd te worden uitgebreid. Het zal hem aangenaam zijn, van den voorzitter eenige inlichtingen te ontvangen. De voorzitter zegt, dat het door den beer V an den Bout medegedeelde niet juist is en de politie- dienst uitstekend is ingericht. Hij is bereid de zaak te onderzoeken en zoo blijken mocht, dat er leemten bestaan, daarin te voorzien. Verdere inlichtingen wenscht hij evenwel met te geven; geen raadslid is bevoegd die te vragenhet is eene zaak die alleen het hoofd der politie aangaat. Het doet hem evenwel genoegen, dat een stem uit den Raad opgaat om den dienst uit te breiden. De heer Van den Bout merkt op, dat de voor zitter hem verkeerd begrijptalleen de nachtdienst eischt gebiedend verandering. De beer Eokker zegt, dat hij de woorden van den heer Van den Bout geheel onderscbrijft. De verregaande brutaliteit, waarmede de diefstal is gepleegdhet weinige sucees dat de politie met het onderzoek heeft gehad, niettegenstaande belang- rijke idices aanwezig waren, doet ook hsm vragen, of de organisatie der politie bier ter stede v el is, zooals zij behoort te zijn. Hij vindt de vraag van den heer Van den Bout volkomen gewettigd. De voorzitter verklaart bij zijn repliek zijne zienswijze te handhaven. De heer De Crane zegt, met verbazing te hooren, dat de voorzitter niet aan den rechtmatigen wensch der beide vorige sprekers wil tegemoetkomen. Zijns inziens is de Raad wel dcgelijk bevoegd, in het belang ner openbare veiligheid, deze zaak ter sprake te brengen. Laat deze te wenschen over, is het zelfs plicht daarop te wijzen. Door den Raad worden de voor de politie benoodigde gelden beschikbaar gesteld, wordt bij uitbreiding en reorganisatie zijne goedkeuring gevraagd. Hij dringt er met nadruk op aan, dat de inlichtingen door den voorzitter worden verstrekt. Vindt deze bezwaar dit in eene openbare zitting te doen, zoo kan bet in eene geslotene geschieden. Hij zegt, dermate overtuigd te zijn van de billijkheid van het verzoek, dat hij verklaart, wauueer de voorzitter persisteert bij zijne onge- motiveerde weigering, in eene volgende zitting eene interpellatie tot hem te zullen richten. zijn studien aan de academie voor houtteelt had voltooid, had bij wijze van gunst verkregen, dat hij zicb in het ouderlijke huis onder leiding zijns vaders voor den prachtischen dienst mocht be- kwamen. Mevrouw Von Kauffel zou gaarne haar toe- stemming hebben gegeven tot het huwelijk van haar Reveling, veel liever dan zij vroeger toegestemd had in Melitta's huwelijkmaar zij was lijdende en vreesde voor beftige tooneeleu met Melnik en met Gertrude's voogd, die aan een echtgenoot voor zijn schoone, rijke, veel begeerde pupil geheel andere eischen stelde. Daar het huwelijk toch bovendien zou moeten wachten tot George eenige bevordering in zijn vak bad gemaakt, wenschte zij de zaak nog eenigen tijd geheim te houden, zoo mogelijk tot Gertrude meerderjarig zou zijn. Het jonge paar had dit ook goed gevonden. Wat kon nog heerlijker zijn dan elkaar in het donkere bosch bij bet stille meer te ontmoeten met het zalig gevoel dat ze elkaar toebehoorden, zonder dat de wereld iets van bun zoet geheim wistZij wisten niet, dat de dood weldra met ruwe hand in bun leven zou ingrijpen en geheel veranderen. Zoolang was mevrouw V od Kauffel reeds lijdende en toch kwam bet haar kinderen nog onverwacht, toen zij kort voor Kerstmis tamelijk plotseling ge- storven was. Zij leefde niet meer in het prachtige De voorzitter zegt, dat hij bij zijn gevoelen HI ij ft en elke inlichting weigert. Wat het ge- sprokene door den heer De Crane betreft, hij beschouwt dit als eene noodelooze bangmakerij, die hij niet vreest, en waardoor hij zicb niet zal laten intimideeren. De heer De Crane antwoordt, dat het hem leed doet, dat de voorzitter uitdrukkingen bezigt, die hier geheel zijn misplaatst en die hij niet heeft verdiend. Hij acht het zijn plicht, waar het het algemeen belang geldt, zijn gevoelen vrij en onomwonden uit te spreken, al is dit ook voor sommige per sonen minder aangenaam. Niemand der leden verder het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering, De Vlaardingsche gemeenteraad heeft het het plan, om de haven aldaar uit te breiden, goedgekeurd. Men zal, zoo mogelijk, reeds 1 December gereed moeten zijn met de bergplaats van pi. m. 160 bomschuiten. Dan zal zoowat de geheele Scheveningsche vloot 1e Vlaardingen geborgen kunnen worden. In het volgende jaar zullen dan de verdere werkzaamheden, alsin- richting van een handelshaven, brug enz., tot stand moeten komen. TER NEUZEN, 4 October 1895. Naar wij vernemen is voor haar nog in deze maand te geven soiree de fransche societeit Philanthropic et Agrement in hesprek met acteurs en actrices van de Vlaamsche comedie in Gent. Heeft het bestuur dezer societeit al menig keer getoond moeite noch kosten te ontzien, we twijfelen niet of deze poging zal door al de leden zeer ge- waardeerd worden. Ze zullen nu toch in hun eigen taal hier kunnen hooren, waarvoor men anders eene reis zich moet getroosten. Maar de leden mogen wel bedenken, dat zulk een soiree groote financieele offers vraagt. Als ieder lid tracht een nieuw lid te winnen, dan wordt de kas gestijfd en het bestuur ziet zich dan op de beste wijze gesteund. Gaarne zullen zeker nog voor dit kwartaal leden worden aangenomen. St. Jansteen. De pogingen om te Absdale eene botermakerij op te richten in den trant van de Limburgsche inrichtingen van dien aard zijn in zooverre geslaagd, dat eenige landbouwers, te zamen hebbende 125 koeien, zich daartoe vereenigd hebben. Besloten is reeds om den heer Verstraaten hoofd der school te Weert (Limburg) op Zaterdag 12 October uit te noodigen tot het houden eener voordracht over de onderhavige kwestie. De gemeenteraad verleende met 4 tegen 3 stemmen eene subsidie van 50 per jaar aan de fanfare St. Jan Opwaarts. huis, dat zij tijdens het leven van haar man te Hannover bewoonde zij had nu een meer beschei- den woning betrokken, die meer met hare en Gertrude's smaak overeenkwam. Ook na den dood harer moeder bleef het jonge meisje in deze woning met de oude dienstboden en eene bejaarde juffrouw van gezelschap, ofschoon, Melitta haar dringend gevraagd had om bij haar te komen inwonen. Gertrude kon daar echter niet toe besluiten. Toen zij ouder werd, had zij natuurlijk moeite gedaan om haar afkeer van Melnik niet zoo open- lijk te toonen. Ook was hij steeds vriendelijk en beleefd jegens haar, en zoo waren zij eindelijk in een draaglijke verstandhouding geraakt enkele kleine schermutselingen daar gelaten. Gertrude wilde deze verstandhouding ook gaarne laten voort- duren, maar zijn huisgenoote worden, dagelijks bij hem aan tafel zitten, zich schikken naar zijn voorschriften daar kwam haar geheele wezen tegen in opstand. Herhaalde malen sloeg zij Melitta's aanbod af en deze schikte zich daarin. Alles goed bezien zou het voortdurende verblijf van Gertrude in haar huis toch maar last wezen, het was daarom maar beter als alles hij het oude bleef; zij konden elkaar toch elken dag zien en spreken. Het veranderde echter, toen de tijd van de zomeruitstapjes naderde. De villa op den Gode berg was gemeenschappelijk eigendom der zusters, en moest dat volgens bepaling van het vaderlijk Middelburg. Heden werd aan het gebouw van het Prov. Bestuur te Middelburg aanbesteed Het leveren en storten van steen tot verdediging van den oevervoor TerNeuzen. (Raming 10,000). Hiervoor waren slechts 2 biljetten ingekomen, die beide ongeldig waren. Volgens eene mededeeling van Dr. J. C. de Man, in de Middelburgsche courant, is het gebleken dat de minder goeden toestand der garnalen in verband stond met de warmte, en er nu geen reden meer is om tegen het gebruik er van te waarschuwen. Het loggerschip Arie en Frans, dat men vermoedde dat met man en muis vergaan was, is Woensdagmiddag te Vlaardingen, waar het thuis hoort, binnengekomen. Dat ook een kerk gaat meehelpen aan het benoodigde kapitaal tot aanleg van een tramlijn, zal wel tot de zeldzaamheden behooren. De lijn Groningen-Eelde zal waarschijnlijkdie hulp erlangen. Kerkvoogden en notabelen der Herv. gemeente te Eelde hebben n. 1. besloten, mits de goedkeuring van het college van toezicht op de kerkelijke goederen worde verkregen, uit de kerkelijke fondsen in den aanleg van de tramlijn een aandeel van f 1000 te nemen. De Eeldenaars zijn met dit hesluit, waardoor de kerk toont den hloei der ge meente te willen helpen bevorderen, zeer ingenomen. De brand, die Dinsdag te Boskoop woedde, ontstond volgens //het N. v. d. D." in een timmer- manswinkel. In de werkplaats staat een petroleum- motor, waarmee de zaag- en schaafmachine in be- weging wordt gebracht. Een jongen, aldus wordt verteld, wilde boven de motor zijn pijp aansteken, er is toen vuur gevallen in een hoop krullen die op den vloer lagen die spoedig in brand raakten. De vlammen namen zoo snel in hevigheid toe, dat men zich moest bepalen tot pogingen, om door het bespuiten van de naaste perceelen deze te behouden. Maar ook dit mislukteeen tweede perceel stond weldra in lichte laaie, en toen nu de wind een weinig opstak, had weldra de brand een grooten omvang gekregen en geraakte ook de toren in brand. De haan met het kruis vielen spoedig naar beneden, alsook de spitsmen hoopte nog, dat het kerkgebouw bewaard zou worden, maar te vergeefs zoowel de toren als het grootsche kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente, met zijn schoon orgel, brandden tot den grond af. Des avonds om 9 uur was men den brand ongeveer meester. Er waren toen zes perceelen totaal afgebrand, alsmede de kerk en de toren. Alles was verzekerd, ook het kerkgebouw. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. testament ten alien tijde blijven. Melitta gaf te kennen, dat zij dezen zomer een geruimen tijd in de villa wilde vertoeven, en Gertrude had om meer dan een reden een onbedwingbaar verlangen om evenzoo te handelen. Zij liet zich overreden om gedurende den zomer als lid van het gezin bij haar zuster te leven, en nam daarom niet eens een afzonderlijke dienstbode mee. Zij was gewoon zeer eenvoudig te Kven, de weinige diensten, die zij noodig had, konden haar gemakkelijk door de talrijke dienstboden van Melitta bewezen worden. Toen Gertrude hiermee instemde, had zij zich laten leiden door de hoop, dat Melnik, als naar gewoonte, slechts zelden en dan nog voor weinige dagen op den Godeberg zou vertoeven. Zij werd zeer onaangenaam verrast, toen ze bemerkte dat deze hoop niet vervuld werd. Haar zwager was nu en dan wel een paar dagen op reis, maar den meesten tijd vertoefde hij in de villa en steeds was hij slecht gehuineurd. Hij klaagde veel over de eentonigheid van het buiteuleven en over de ontberingen, die men zich moest getroosten in dezen uithoek der wereld, waar de beschaving nog niet was doorgedrongen ofschoon hij zich alle denkbare lekkernijen voor zijn tafel liet toe- zenden. Hij spotte met de ouderwetsche inrichting der villa, die eens flink moest verbouwd worden, als men wilde, dat hij er ooit weer een zomer in zou doorbrengen. (Wordt vervolgd.) TER \EIZEVSCHE COURAiT BBit blad verscliijnt iiaaadag-, Woeusda^- en *rijd»gavoud bij tleu uitgever P. J. V A S OK S A Hi O K te Ter X euzen. sj ..am. jmmmiii >iw.in>>Tn.uil l— 1111 I -I. J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1