Landbou vvberichten Gemengde berichten. De heer Steenkamp legt Vrijdag zijne be- trekking als hoofdcommissaris van politie te Am sterdam neer en gaat te Ginneken wonen. Mr. Zurmiihlen zal de betrekking waarnemen, in afwachting van de benoeming van een nieuwen titularis. Vele leden van het korps zullen den heer Steenkamp als souvenir een boekenkast aanbieden. Er zullen niet minder dan 20,000 munt- biljetten van 50 aan den omloop worden ont- trokken. Daarentegen zullen nog 100,000 munt- biljetten van f 10 vervaardigd worden. Althans indien het voornemen van den Minister van financien tot uitvoering komt. Omtrent de laatste proefvaart van het stoom- schip Koningin Wilhelmina van de Maatschappij z/Zeeland" wordt nog medegedeeld, dat bij gunstig weer 20 mijl per uur geloopen werd, doch dat op de reis van Vlissingen naar Queensboro 110 ton kolen werd verbruikt, tegen 50 a 60 ton op de tegenwoordige booten, waarvoor 24 stokers noodig waren, terwijl op de thans varende slechts 8 dienst doen. Met het oog op de groote drukte door het vervoer van suikerpeeen worden op de Zeeuwsche lijn zoogenaamde peetreinen ingelegd. Dagelijks doen zij de verschillende stations aan, met uit- zondering van den Zondag. Uit Noord-Beveland meldt men Aan alle havens in ons eiland is men druk bezig met het leveren van beetwortelen. Over het algemeen hebben contractanteu geen reden van klagen wat de opbrengst betreft, sommigen delven tot 16,000 kg. per gemet en zeer zeker zullen weinigen gevonden worden (zooals 't vorig jaar), toen er velen van besten grond nog niet meer dan 7- a 8000 kg. konden winnen. Alles wordt helaas zoo dikwijls aan slecht zaad toegeschreven iaten contractanten nu toch ook eens bedenken dat, wanneer de natuur meewerkt, men nog zoo spoedig geen reden van klagen kan hebben. Ook van St. Philipsland wordt medegedeeld, dat de opbrengst over 't algemeen niet tegenvalt van 14,000 tot 17,000 kg. berekent men die per gemet van 40 A. Het prachtige weder oefent een merkbaren invloed uit op de ontwikkeling van dit gewas. Twee suikerfabrieken te Bergen op Zoom hebben, wegens gebrek aan water, den arbeid moeten stakende derde zal spoedig genoodzaakt zijn hetzelt'de te doen. Op den Rijn is de waterstand zoo laag, dat in Duitschland de stoomvaart des nachts geheel is verboden, en sleepconvooien alleen mogen varen met de schepen alle achter elkaar in een rij. Op de Waal voor Nijmegen is de vaardiepte thans maar 2,03 M. TER NEUZEN, 25 September 1895. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft bij beschikking van 23 dezer, den heer A. Huineman, deurwaarder bij de rechtbank te Middelburg, ter standplaats Ter Neuzen, de be- voegdheid verleend otn bij het kantongerecht te Ter Neuzen te fungeeren. Ter informatie van die of genen, die wellicht met de provinciale boot op Dinsdag of Vrijdag van Ter Neuzen naar (Vlissingen's morgens 8 uur meenen te vertrekken, achten wij het niet ondienstig dezulken te doen opmerken, dat met October de afvaart- op die dagen en het uur alsdan plaats heeft 's morgens 7,45 uur (Amsterdamsche tijd). De dijkraad van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaespolders heeft aan de weduwe van den heer A. Kuijper, in leven waterbouwkundige der polders, een jaarlijks pensioen van 200 toegekend. Dit besluit is reeds goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. z/Dat deed ze reeds, toen moeder nog met ons hier vertoefde." z/Ja, zij volgt altijd liaar eigen hoofd." z/En er is haar nog nooit iets overkomen. De omtrek is veilig, en Gertrude is algemeen bekend en bemind. Zij zal zich ergens in een boerenwoning opgehouden hebben, men zal haar wel thuis brengen," zei rnevrouw Von Melnik weer orn zich te troosten. Zij was kalm van aard en hield veel van haar gemakalle zorg en last schoof ze van zich af zoolang dit slechts eenigzins kon. z/Misschien heeft ze den geheelen middag reeds een beschermer bij zich," sprak mijnheer Von Melnik op bijtenden toon. //Ik vrees, dat ze weer een afspraak had met den ellendigen knaap." //O neen, dat geloof ik niet," verklaarde zijn vrouw. //Na alles wat je te weten gekomen bent en aan haar hebt medegedeeld!" Met een dubbelzinuigen glimlach haalde hij de schouders op. z/Zij heeft belooft hem nooit weder te zien, en Gertrude houdt woord. Van kindsbeen af is zij eerlijk en betrouwbaar geweest," sprak Melitta met een vuur, als zij slechts zelden toonde. z/Nu, dan sluipt hij haar na met eenige be- doelingik heb hem vandaag hier in het bosch ontmoet." z/Lothar, wat bedoel je riep Melitta uit haar luierstoel opspringende. z/Niets bijzonders," autwoordde hij op een toon en met een gelaat, waaruit eigenlijk alles was op Het gerechtelijk onderzoek te Antwerpen naar de oorzaak van de aanvaring tusschen het Noorsch stoomschip Xania en het Spaansch stoomschip Manilla is reeds zoo ver gevorderd, dat, de kapi- tein, de stuurman en de tim merman laatstge- noemde stond op den uitkijk van de Xania morgen van hier met het alsdan van Antwerpen komende en alhier passeerende Noorsch stoomschip Alpha naar Noorwegen kunnen vertrekken. Kapitein Mohn neemt tegelijkertijd de lijken van zijn zeven- en van zijn negenjarigen zoon, die bij de aanvaring verdronken en respectievelijk te Vlissingen en te Borssele aanspoelden, mede. Vliss. Ct. Axel, 23 Sept. Hedenavond bracht het fanfaren- gezelschap //Concordia" een serenade aan den heer JM. Mulder en echtgenoote, bij gelegenheid van de viering van hun 60jarig brail of tsfeest. Zaamslag. De Weleerw. heer Ds. A. M. Knottnerus, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar die gemeente te Ovezande bedankt. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Tegen A. v. C., oud 32 j., jager te Axel ('t Fort), gedetineerd te Middelburg; ter zake van diefstal (zie ons nummer van 14 dezer) werd gisteren een jaar gevangenisstraf gevorderd. Uit- spraak over 8 dagen. Men schrijft uit de provincie Groningen Waar eens een onafzienbaar veld van hoog veen en bruine hei zich uitstrekte, daar heeft men een tijd beleefd, dat voor uiterst mestgierige gronden tweemaal hooger huur- en koopsommen besteed werd dan voor de puikste //polder" in't Oldambt. Zoo was het in de Groninger Veenkolonien. Daar behoorde wat toe om er boer te worden. Duur koopen en dan nog, jaar op jaar, groote uitgaven, om het bedrijf te kunnen uitoefenen. V ant er kwamen tijden, dat men de meststoffen twee a driemaal duurder betaalde dan tegenwoordig het geval is. En tochde boer kon bestaan. 't Is toch nog geen lange jaren geleden, dat men 25 stuivers voor een II.L. kartoffels ontving. 't Was toen een gemaakje Want als men aardappelland wil zien, dan dient men naar de dalgronden in dit deel der provincie Groningen te gaan. Opbrengsten van 400 en 450 H.L. per II.A. oogst men zelfs in heel gewone jaren, na een zomer nog, als '95 ons weer bracht regen en nog weer eens regen in een tijd, dat juist de knollen //het moeten doen." En in goede jaren hoort men gewagen van hoeveelheden van 500 tot 600 H.L., ja, een enkele maal nog daarboven, gedolven uit een enkelen hektare. Betaalt men dan f 1,25 per H.L., of een gulden inaar, dan, 't is duidelijk, is het nog heel prettig boer te zijn, al gaat er ook verbazend veel af, daar in zulke rooskleurige tijden ook steeds weer geldt, dat het sterke beenen zijn, die de weelde kunnen dragen. Juist de gouden jaren zijn zoo heel gevaarlijk voor den boer, zij breken zoo menigeen den nek. Als alles voor wind en stroom gaat, dan toch komt menig jonge boer er o zoo duur te //zitten," dan is er moed genoeg, om een boerderij tot een ton op te drijven, waarvan men f 70,000 „ver- venten" moet. Komen er een paar slechte jaren, dan zijn het zulke waaghalzen het eerst, die met verlies, allereerst van eigen kapitaal, ervaren, dat het toch nimmer verstandig gehandeld is, verder te willen springen dan de pols lang is. Nergens misschien, dan in de Groninger Veenkolonien heeft men elkander zoo lang en zoo hardnekkig op allerlei publieke verkoopingen etc. de geeltjes en de //papiertjes" op den koop toe uit den zak geklopt. Ja, af en toe doet men het nog. te maken, //maar na alles wat ik van hem gehoord heb, is die George Eltester tot alles in staat." z/Onbegrijpelijk," zeide zij hoofdschuddend//hij was altijd een brave jongen. Moeder hield zoo veel van hern, daar hebben wij de bewijzen van, en vader ook, toen die nog leefde." z/Slechte gezelschappen hebben hem Zij werden gestoord. De kamerdeur werd achter hen geopend kindervoetjes trippelden over den gladden vloer. Gevolgd door een slanke bleeke kinderjuffrouw, snelden twee meisjes van zes en vier jaren in witte kleertjes naar hare ouders op het balkon. z/Beata, Elfriede, ben jelui nog niet te bed riep mijnheer Von Melnik, met een verwijtenden blik op de kinderjuffrouw. //Ik begrijp het niet, juffrouw De kiuderen hadden al een uur ge leden haar melk moeten gedronken hebben en z/Dat hebben we ook, papawij waren in den stal, toen de koe gemolken werd," viel de kleine Elfriede hem in de rede. z/En waarom ben jelui dan niet te bed gegaan Je weet toch, dat ik bij jelui kom als je er in ligt," zei rnevrouw Von Melnik. z/Tante Gertrude helpt ons altijd uitkleeden en naar bed brengen," verklaarde Beata. z/Zij is nog niet thuis," voegde Elfriede er bij en daarop verzekerden de beide meisjes, dat zij niet naar bed konden gaan, zoolang tante nog niet thuis was. Ook de juffrouw verontschuldigde zichde Heel andere jaren zijn er gekomen. Geen 25 stuivers wordt meer geboden. Vijftig centen komt eerst aan de beurt. En, nu moge het waar zijn, dat door de hooge opbrengsten zelfs bij zoo'n prijs de aardappelboer er dan nog in den regel veel beter aan toe is dan zijn collega, die het uitsluitend van de halmpjes moet hebben, toch staat ook gene volstrekt niet prettig in zijne schoenen. Zijn scheepje neemt doorgaans een raren koers, omdat de lasten op verre na niet meer evenredig zijn aan de lusten.1 Dat moet zoo worden, waar men koopt in den goeden tijd en zich uitsluitend laat leiden door de huidige resultaten. Op actie volgt dan onver- mijdelijk een gevoelige reactie. En voor den aardappelboer kwam ze, voor hij er eenig ver- moeden van had. Nu dalen de pacht- en koop sommen, nu sluit men zich ook aaneen, om door samenwerking het oudvaderlijk bedrijf goedkooper en toch ook niet minder te doen uitoefenen. Dezer dagen werd dan ook te Wildervank eene boerderij met daarbij behoorende bouw-, wei- en boschgronden, samen bijna ter grootte van 29 H.A., onder den hamer gebracht, waarvoor slechts ruim 24,000 geboden werd of ruim f 800 per H.A., d. i. een prijs, die bij de vroegere niet ge- noemd mag worden. De hoeve werd trouwens ook niet gegund, schoon de tegenwoordige pachter, die toch weten kan, wat ze thans waard is, hoogste bieder was. De fleur is er af. Als in de Gron. Veenkolonien voor de aardappels lage prijzen besteed worden, dan kwijnt alles. Van de kartoffels moet het maar komen, heet het, en zoo is het ook. Als de fabrikanten van week tot week hunne orders in den zak houden en de hoop van den landman geen hoop meer is, dan zit alles in zak en assche. Men verinoedt, men weet het, 't zal dit jaar weer mis worden. En zoo ligt alles dan aan den grond. Een voorbeeld slechtsDe kiesvereenig. //Ommelanderwijk-Zuidwending" heeft thans besloten, geen feestelijke vergadering te organiseeren, omdat de huidige aardappel-prijzen eindelijk zijn er orders voor 60 N. gekomen zoo laag zijn. Om den strijd te beslechten, die in Noord- en Zuid-Hollaud ontbrandde tusschen de veekoopers en de slagers, adviseert een Groningsch veekooper in de N. R. Ct. dat men in Holland denzelfden weg insla als in Groningen. Daar heeft men n. 1. een onderling waarborgfonds opgericht, om den (kooper en) verkooper van vet vee te vrijwaren in geval van tuberculose. Om dat doel te bereiken, moet de verkooper 1/2 procent van de koopsom storten voor dat fonds dus slechts 1 gulden voor een dier, dat voor f 200 verkocht wordt. Is de verkooper ongenegen, dit .}L pet. te storten, dan blijft hij aansprakelijk voor het geval van tuberculose en zal hij vanwege het waarborgfonds in rechten worden vervolgd, als hij weigerachtig blijft de koopsom terug te betalen, voor het geval dat de koe tuberculeus is. Is de kas van dit fonds gestegen tot f 1000, dan zal in plaats van 1/2 pet. slechts 1/4 pet. geheven worden. Is echter de kas door eventueele toevallen gedaald tot 500, dan zal, volgens art. 8 in verband met art. 1 al. b van het reglement, weder l/2 pet. worden geheven. Langs dezen weg worden in Groningen beider belangen gebaat; die van de veekoopers en van de slagers. z/Doch niet alleen de vetweiders, en de slagers", merkt de inzender op, //hebben belang bij gemeen overleg, maar in de eerste plaats de burgers. Waar abattoirs zijn, moge niet veel verborgen blijven, maar waar geen abattoir is, zouden de gevolgen zeer nadeelig kunnen worden voor de consumenten. Zou men nu niet evengoed te Rotterdam, Amster dam enz. fondsen tegen tuberculose kunnen oprichten als bij ons te Groningen Onzes inziens beter, omdat men daar volkomen bekend is met het kinderen hadden volstrekt niet te bed willen gaan zonder haar tante gezien te hebben. Zij wist er geen raad op dan met de kinderen mee te gaan om de bevelen van rnevrouw te vernemen. z/Mama, mama, laat ons bij u blijven tot tante Gertrude komt," verzochten de beide meisjes, terwijl ze zich aan haar moeder vastklemden. Besluiteloos wierp rnevrouw Von Melnik haar man een vragenden blik toedeze schudde echter het hoofd en sprak //Ge hadt den kinderen niet zoo veel moeten toegeven, juffrouw Martha." z/Waar blijft tante Gertrude toch?" vroeg de kleine Elfriede weer. //Zij heeft vast beloofd, dat ze hier zou wezen om mij het avondgebed te la ten opzeggen." z/Heeft ze dat beloofd?" riep rnevrouw Von Melnik uit. //En toch blijft ze weg," voegde zij er zacht bij. //Dat is toch haar gewoonte niet, en te meer nog z/Breng de kinderen naar bed," gebood de huis- heer luid, terwijl hij met een beweging van de hand zijn vrouw het woord afsneed. z/Ja, gaat slapen lievelingen Als tante Ger trude komt, zal ik ze bij je sturen," zei de jonge vrouw liefkoozend en drukte de lieve meisjes een kus op de wangen. z/Stuurt u ze stellig bij ons, mama? Ik blijf wakker tot zij komt," babbelde de kleine Elfriede. Beide kinderen zeiden papa en mama goeden nacht en gingen gewillig mee. Zij waren reeds aantal tubercolose dieren, wat te Groningen niet bekend was. Langzamerhand word men nu daar- mede bekend. In de laatste twaalf maanden zijn door de Groninger slagers, die lid van 't fonds zijn (en dat zijn bijna alle voorname slagers) ongeveer 2200 koeien geslacht, waaronder zeven tuberculeus waren en naar de drekstoep gebracht werden. Verder zijn er in dat tijdstip 3 andere tuber culeus bevonden en vernietigd, waarvan de ver- koopers het y2 pet. niet wilden storten en later de verkoopsom terugbetaalden. Er komt dus ongeveer 1 op de 220 koeien voor, waaruit blijkt, dat men ongeveer 1/z pet. moet storten, om het fonds in stand te houden. Uit Middelburg schrijft men aan het H.bl. Op 31 Aug. jl. had een jeugdig luitenant na een vroolijk diner zich allerlei ongepasten kertswijl tegenovq| een sergeant bij het 3e regiment infanterie alhier veroorloofd, waarop deze hem voor kwajongen uitschold. De garnizoens-commandaut liet eene klacht opmaken, doch de auditeur-militair te 's Gravenhage moet, naar men verneemt, geweigerd hebben daarop vervolging in te stellen, omdat, naar zijn oordeel, geen insubordinatie kan bestaan, als een meerdere door te groote gemeenzaamheid den eerbied, hem door den mindere verschuldigd, uit het oog doet verliezen. Uit Wissekerke (N.-B.) wordt het volgende gemeld Toen Zaterdag jl. schipper D. Boele uit Sliedrecht, geladeu met brikken voor den Vlietepolder, den wal van dien polder naderde, liep zijn schip lek op een der zinkstukken tusschen den Westnol en den strekdam aldaar. Lossen noch pompen baatten. Toen werd getracht het schip op't droge te zetten, doch dit mislukte door den ongunstigen waterstand en den toestaud van den oever't schip lag nl. op diep water maar tegen een steilen oeverrand. Men beproefde vervolgens het vaartuig door kabels aan den wal te houden, maar 't opkomende water vulde het achterschip, dat wegzakte en de kabels deed knappen. Het verdween in 10 meter water op een bodem, die lichten hoogst bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk maakt. De schipper, weinig bemiddeld en met een groot gezin bezwaard, had zijn schip, dat hem op de werf pas groote uitgaven had veroorzaakt, niet kunnen assureeren, zoodat hij door het ongeluk is gerui'neerd. De //Prov. Gron. Ct." meldt, dat een clubje Groningsche studenten Zaterdag-avond weer eens herrie heeft gemaakt in //de Harmonie". Er was voorstelling van een specialiteiten-gezelschap in de groote zaal, en deze werd op luidruchtige wijze verstoord door het clubje jongelui, die vergaten, wat zij aan het publiek en aan zichzelven als leden van een respectabel korps verschuldigd zijn. De herhaaldelijk door hen uitgelokte standjes zegt het blad eindigden met eene formeele vechtpartij, waarbij't zoo raw toeging, dat een groot deel der aanwezigen op de vlucht sloegen. Het was een ergerlijk tooneel, dat te midden van een beschaafd publiek niet had moeten kunnen voorvallen, dat de //Alma mater" deed blozen en dat de bedrijvers tot schande strekt. Volgens de //N. Gron. Ct." hebben de studenten de artisten met hoeden, appelen en ten slotte met een flesch bier gegooid. In het gehucht Yde (3 h 400 inwoners), gelegen in de gemeente Vries, (Drenthe) vaceert de betrekking van hoofd der school. De jaarwedde bedraagt f 700 benevens 40 vergoeding voor het gemis van vrije woning. Voor herhalingsonderwijs wordt geene afzonder- lijke belooning toegekend. Het tegenwoordig hoofd huurt een klein, ongeriefelijk huisje, doch de verstandig genoeg om te begrijpen, dat bij papa op het oogenblik niet viel tegen te praten. z/Wij zullen die kinderjuffrouw niet lang meer in dienst kunnen houden," zei de heer Von Melnik, toen de kinderen met de juffrouw de kamer uit waren. //Zij heeft volstrekt geen gezag over de kinderen." //Oeh, ze is anders zoo kwaad niet," antwoordde zijn vrouw, die van haar gemak hield en daarom ongaarne telkens vreemde gezichten in haar huis zag. Zij zag daarom ook liefst wat door de vingers. z/De kinderen worden veel meer door Gertrude verwend z/Dat moet ze latenik beheer geen nieuw ge slacht van verwende kinderen zooals je zuster is," viel haar echtgenoot in. //Ik hoop dat geen van mijne kinderen me ooit zoo veel zorg en ergernis zal berokkenen, als zij reeds gedaan heeft." z/Ach, was ze maar eerst hier." Mijnheer Von Melnik gaf daar geen antwoord op hij verliet het balkon en zei //Laten we eindelijk een beetje eten we kunnen toch waarlijk niet langer op Gertrude wachten." z/Misschien wordt dan ook nu de waarheid be- vestigd van de beweging, dat de gasten, op wie men lang heeft gewacht, juist verschijnen als men de hoop laat varen en zonder hen aan tafel wil gaan," merkte zijn vrouw op als om haar angst te verdrijven. Zij gaf haar man een arm en trad met hem door de balkonkamer in de daarnaast gelegen eetzaal. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2