Algemeen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen No. 3207. Donderdag 26 September 1895. 35e Jaargang. SS3 mm "feuilletqn. Binnenland ABONNEMENT Per drie m'aanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich aboimeeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ir^olitieU Overzicht. President Faure bracht eergisteren in het Bristol- Hotel te Parijs een contra-bezoek aan den Koning der Belgen. Bij die gelegenheid droeg liij het grootkruis der Leopolds-orde, terwijl de Koning zich met dat van het Legioen van Eer had getooid. Veertig minuten bleef men bijeen, en het onder- houd wordt als zeer hartelijk beschreven. De Koning vergezelde den heer Faure tot diens rijtuig en bleef daar nog eenige oogenblikken met hem praten, terwijl de menigte juichte en //Leve de Koning, leve Belgie, leve de Republiek riep. Zoo groot was de opgewondenheid, dat de Koning, naar zijne vertrekken teruggekeerd, nog werd na- gejuicht, en wel zoo luide en zoo aanhoudend, dat liij zich genoopt achtte naar buiten op het balkon te komen, om van daar de menigte te groeten. Dit bezoek aan Parijs, en de langdurige con- ferenties die daar gehouden worden tusschen den Koning en de voornaamste regeeringspersoneu van de Republiek, geven aanleiding tot de meest uiteenloopende gissingen. Dat de Congo-kwestie bij die conferenties het voornaamste onderwerp is, wordt door niemand betwijfeld. Het is bekend, dat bij de conventie van Berlijn, Frankrijk het recht verkreeg het eerst voor aankoop van den Congostaat in aanmerking te komen, indien de souvereine vorst van zijn prerogatieven afstand zou willen doen. Later werd deze bepaling in dien zin uitgelegd, dat Frankrijks rechten bij die van Belgie zouden achterstaan. Koning Leopold heeft met veel genoegen beleefd van zijn grootsche poging. Zij heeft Z. M. een groot deel van zijn vermogen gekost. De pogingen om de Belgen in die mate voor de Congo-onder- neming te interesseeren, dat Belgie de bezitting van den Koning overnam, zijn niet geslaagden de kans op slagen in de toekomst is uiterst gering. Het zou niet te verwonderen zijn, dat Koning Leopold thans een poging ging wagen bij de mogendheid die als tweede gegadigde optreedten die steeds veel neiging heeft getoond in Afrika zulk een uitgebreide bezitting te verkrijgen. Juist nu de Congo-kwestie den Koning persoonlijk, als souverein vorst, nieuwe onaangenaamheden be- rokkent en zelfs voor de mogelijkheid plaatst van internationale conflicten, is voor de reis naar Frankrijk een gereede oplossing gevonden. De Engelsche regeering heeft een blauwboek uitgegeven, bevattende de correspondentie, die ge- voerd is over de annexatie van gebied in Afrika, ten noordoosten van Zoeloeland. Dit boek handelt Naar het Hoogduitsch van Jenny Hirsch. 1) EERSTE HOOFDSTUK. ,/Waar blijft zij toch Zij komt maar niet. Ik wacht al langer dan een uur met het souper. Nu wordt ik toch ongerust, als haar maar geen ongeluk overkomen is De jonge bevallige mevrouw Von Melnik had een geruime poos op het" balkon gestaan van de villa, die in het oostelijk gedeelte van Holstein, niet ver van het Dijkmeer, lag en bewoond werd door haar, haar man en hunne kinderen, benevens haar jongere zuster. Naar die zuster had zij staan uitkijken, met den blik het voetpad volgende, dat uit het dicht- bijzijnde bosch naar de villa voerde. Met de hand haar oogen beschuttende tegen de stralen der ondergaande zon, trad zij door de met klimop omlijste glazen deur van het balkon in de aangrenzende kamer. Zij wierp een blik op den lang- zaam voorlgaanden wijzer der pendule en vervolgens op het gelaat van haar man, die de courant, waarin hij las, op de tafel legde, toen hij zijn vrouw hoorde spreken. Flij streek met de hand langs het kale voorhoofd, en met een blik op de pendule zeide hij //ze blijft me ook te lang weg. Ik heb altijd wel gezegd, dat haar op die eenzame wandelingen in het bosch nog een ongeluk zal overkomen." over een der groote strijdvragen tusschen de Zuid- Afrikaansche Republiek en Engeland. Door de in- lijving van Amatongoland toch belette de Engelsche regeering de Transvaal om aan die zijde directe verbinding te krijgen met de zee. Het was een der middelen, waardoor Engeland poogde de Trans vaal geheel in te sluiten, wellicht met het geheime doel de Z. A. Republiek eindelijk te doen opgaau in het groote Zuid-Afrikaansche Rijk, waarvan Cecil Rhodes het plan heeft ontworpen. Tegen die inlijving heeft de regeering van de Transvaal ernstig geprotesteerd en dit protest is herhaald bij het optreden van het kabinet-Salisbury. Uit het bedoelde blauwboek blijkt, dat de heer Chamberlain den 17en Augustus aan sir Hercules Robinson heeft opgedragen President Kruger te verzekeren van de vriendschappelijke gevoelens die deze regeering, evenals haar voorgangster, koestert voor de Zuid-Afrikaansche Republiek. Doch tevens ontving sir Hercules de opdracht niets te zeggen, waaruit de Transvaalsche regeering zou kuunen afleiden, dat de heer Chamberlain voornemens was de inlijving van Amatongoland te herroepen. De Engelsche regeering beschouwt dit als een vol- dongen feit, als een daad die door de omstandigheden werd voorgeschreven en waarop niet meer kan worden ternggekomen. Op weg naar de manoeuvres in Zevenbergen, is Keizer Frans Jozef te Klausenburg met uitbundige geestdrift ontvangen. De onlangs afgekondigde amnestie voor de veroordeelde Rumaniers die in grooten getale in Zevenbergen gevestigd zijn is hieraan waarschijnlijk niet vreemd. Bij de ontvangst van deputaties uit de geeste- lijkheid spoorde de Keizer aan tot vaderlands- lievende eendracht, zoowel op godsdienstig als op nationaal gebied. Portugal beleeft in den laatsten tijd weinig genoegen van zijne kolonien, ook al een terugslag waarschijnlijk almede van zijn benarden financi- eelen toestand. Eerst was het de Kaffer-opstand in Lorenzo Marquez, toen het bedenkelijk militair verzet in Goa, en thans brengt de telegraaf (in eene particuliere depeche uit Batavia) bericht van een opstand op Portugeesch Timor. Het pantserschip Vasco de Gama is naar Goa gezonden, om den opstand te dempen, en eveneens eenige troepenmacht naar Portugeesch Guinea, waar almede onlusten onder de iuboorlingen zijn uitgebroken in het geheel in vier kolonien tegelijk dus. Tot Minister van buitenlandsche zaken is benoemd de heer Soveral, gezant te Londen. ,/Lothar, wat zeg je daar?" riep de jonge vrouw verschrikt. //Dat klinkt, alsof je iets weet en me wilt voorbereiden." Om de dunne lippen van den heer Von Melnik speelde een lachje, terwijl hij zacht antwoordde, als sprak hij tot een kind//Och, wel neen, Me- litta, stel je gerustzou ik liier zoo kalm blijven zitten, als ik met zekerheid wist, dat er voor Gertrude gevaar dreigde? Maar toch //Wat zou haar ook overkomen?" sprak mevrouw Von Melnik nu om zich zelve gerust te stellen. z/Zij is hier zoo bekend sedert onze kinderjaren zijn wij hier elken zomer geweest." z/En je wilde volstrekt, dat wij dezen zomer hier ook zouden doorbrengen, ofschoon ik het je ernstig heb afgeraden. Het doet me veel leed, dat ik heb toegegeven," antwoordde mijnheer Von Melnik verdrietig, terwijl hij opstond en op het balkon ging. Zijn vrouw volgde hem daarheen en zei //Het was zoo natuurlijk, dat wij den eersten zomer na moeders dood nergens anders waren dan in deze villa, die vader voor haar liet bouwen en waar zij zoo gaarne vertoefde." Toen mijnheer Von Melnik verdrietig bleef zwijgen, vervolgde zij met een blik op haar rouwklee- ding //Welke plaats was beter geschikt voor het teruggetrokken leven, dat wij voeren moeten, dan dit plekje grond, ons eigendom en ons tweede tehuis?" z/Je moeder is nu bijna een jaar dood, Melitta," antwoordde hij op den toon van wijs overleg, dien hij zoo gaarne tegen zijn vrouw aansloeg. //Je had er aan kunnen denken, dat het leven ook zijn rechten heeft, en om mij hadt je ook wel mogen denken." Het adres van antwoord op de Troonrede kwam gisteren in de Tweede Kamer in behandeling. De algemeene strekking van dit outwerp werd zonder debat goedgekeurd. Bij de paragraaf houdende dankbetuiging voor de mededeehngen omtrent den toestand des lands, ontspon zich debat. De heer Michiels bracht daarbij ter sprake de sluiting der Belgische grenzen voor ons vee en vroeg hoe 't staat met het mond- en klauwzeer in ons landof uit ons land besmetting van vee in Belgie is overgebracht en of er kans bestaat op heropening der grenzen. De heer Pyttersen kwam op tegen de tevreden- heidsbetuiging in de Troonrede over den alge- meenen toestand van land en volk, eene rooskleurige opvatting in strijd met den werkelijken toestand in vele streken des lands. Wel erkende hij het bestaan van lichtzijden, zooals het heerschen van orde en rust ondanks de uitsluiting van honderd- duizenden van staatkundige rechten en de wijze waarop het hoofd van den Staat zijne moeilijke taak vervult, maar tegenover die lichtzijden wees spreker op schaduwzijden als den zorgwekkenden toestand van den landbouwer ondanks een goed oogstjaarden betreurenswaardigen toestand der arbeidersbevolking, de voortdurende malaise en de toeneming der onveiligheid. Over de sluiting der grenzen voor ons vee sprekende, stelde hij als amendement voor om uithoofde van de vriend schappelijke betrekkingen tot alle buitenlandsche mogendheden het vertrouwen uit te spreken, dat naburige landen niet langer voor den invoer van ons vee gesloten zullen blijven nu het mond- en klauwzeer, dat daartoe aanleiding gaf, nagenoeg is geweken. De heer Heemskerk, lid der redactie, achtte de Kamer niet geroepen in een adres over de juistheid van de regeeringsmededeelingen een oordeel uit te spreken, ook al kan men den treurigen toestand beamen. De heer Beelaerts erkende mede den zorgwek kenden toestand van den landbouw, maar bestreed het amendement op gronden van vorm en omdat gelukkig het mond- en klauwzeer slechts aanleiding, geen oorzaak is voor het weren van ons vee. Overigens zag hij in de zinsnede over de handels- staatkunde een breken met de leer, dat Nederland niet te maken heeft met de buitenlandsche haudels- politiek. De Minister van Buitenlandsche zaken sprak i/O, Lolharriep zij verschrikt. //Verveel je u hier Gevoel je u eenzaam Ik dacht niet, dat je met mij en de kinderen ,/Jelui zijt mijn wereld," viel hij haar pathetisch in de reden, terwijl hij met zijn rechterhand de hare greep en met de linkerhand door haar weel- derig blond haar streek, //maar ik had gedacht, dat eenige afwisseling goed zou zijn voor ons alien, na dien langen eeutoonigen rouwtijd. Het verblijf in een streek met verheven natuurschoon zou weldadig gewerkt hebben." z/Kan er een landstreek zijn, die nog meer liefelijk natuurschoon aanbiedt dan deze vroeg zij weer, en zij wees naar het omringende landschap dat in de gouden stralen der ondergaande zon een prachtig schouwspel aanbood. Op den voorgrond zag men fraaie korenvelden, omringd door bloeiende heggen, en verder groene weiden, waar het vee rustig liep te grazen. Zoo j uist dreef een herder zijn kudde weldoorvoede koeien naar de stallen de schellen aan de halzen der dieren klonken het echtpaar liefelijk in de ooren. //Is het hier niet schoon fluisterde zij met verheugde blikken. z/Je bent spoedig tevreden, lieve Melitta, en neemt //Holsteins Zwitserland" voor liefmaar je zult toch moeten toegeven, dat het niet kan vergeleken worden met het Bernel Oberland." z/Daar zijn wij hotelgasten, hier zijn we in ons eigen huis geheel op ons gemak," antwoordde zijdoch de rimpels in zijn voorhoofd opmerkende, voegde zij er haastig bij //Wij kunnen toch nog wel naar Zwitserland gaan, misschien in September, en dan over den Gothard naar Italie. Gertrude, o mijn Godonderbrak ze zichzelve, //ik sta hier voor de regeering, namens wie hij volhield, dat de algemeene toestand bevredigend is, al zijn er donkere schaduwen te ontdekken. Trouwens de heer Pyttersen had zelf de lichtzijden opgesomd, waaronder het verblijdende verschijnsel, dat het huis van Oranje meer en meer wordt vereerd als het zinnebeeld der nationale eenheid. De statistieke cijfers gaven grond tot tevreden- heid over den toestand van handel en nijverheid. Overigens houdt de regeering het oog op be- staande treurige toestanden. Ook de Minister achtte voor heropening der grenzen een beroep op de vriendschappelijke betrekkingen met het buitenland niet gerecht- vaardigd. Op de vragen van den heer Michiels werd ge- antwoord, dat na de jongste opgaaf slechts bij een veehouder h. 1.1. mond- en klauwzeer heer- schende wasdat ons vee in gezonden toestand naar Belgie is uitgevoerd en onzerzijds niet is te constateeren, waardoor in Belgie wordt besmet en steeds wordt aangedrongen op heropening der Belgische grens, tot dusver vruchteloos, ofschoon dit spoedig zal moeten volgen, als het mond- en klauwzeer, dat thans geweken is, reden van de sluiting der grenzen was. De heer Michiels constateerde, dat de sluiting der Belgische grens niet meer gemotiveerd is en vertrouwde op krachtig optreden der Regeering. Na de inlichtingen der Regeering trok de heer Pyttersen zijn voorstel in. Alle militairen, officieren en minderen, die benoemd werden tot ridder van de Militaire Wil- lemsorde, of in die orde in rang werden verhoogd naar aanleiding van hun moedig, beleidvol en trouw gedrag op Lombok, ontvingen de vorige week van H. M. Koningin Wilhelmina een fraaie photografische afbeelding van het tafereel, toen H. M. in de Maliebaan generaal Vetter het orde- teeken op de borst spelde. De photografieen dragen de eigenhandige onderteekening van Koningin Wilhelmina. Door den Minister van binnenl. zaken zijn de gemeentebesturen, in verband met eene toekom- stige subsidieering van rijkswege van de veefokkerij, uitgenoodigd, Ged. Staten van hun gewest volledig in te lichten omtrent hetgeen van gemeentewege ter bevordering van de veefokkerij mocht zijn verricht met vermelding tevens, of door water- schapsbesturen of andere publiek-rechterlijke licha- men te dier zake gelden zijn beschikbaar gesteld of maatregelen zijn genomen. te babbelen en maak reisplannen, en intusschen vergeten wij geheel, dat Gertrude nog niet thuis is." z/Neen, Melitta, dat vergect ik volstrekt niet, maar door mijn angst wilde ik de uwe niet nog grooter maken, zei mijnheer Von Melnik met nadruk en over de balustrade van het balkon leunende, strekte hij het lichaam vooruit om zoo ver mogelijk in den omtrek rond te kijken. z/Ze is nergens te zien," sprak hij met een zucht. Het voorhoofd der jonge vrouw rimpelde zich, haar rozige wangen verbleekten en haar donker- blauwe oogen werden vochtig. //Het begint reeds donker te wordenwat moeten wij beginnen p" fluisterde zij en keek daarbij haar man aan, alsof zij liulp van hem verwachte. z/M ij kunnen niets doen dan afwachtenwaar zouden wij moeten gaan zoeken vroeg hij. z/Het is niet mooi van Gertrude, ons zoo in in angst te zetten," zei mevrouw Von Melnik een beetje knorrig. „Ze moet in geen geval zoo lang meer uitblijven, dat zal ik haar eens ernstig onder het oog brengen." //Met al je gezag als oudere zuster, dat zij zoo eerbiedigt," spotte haar man en voegde er terecht- wijzend bij ,/Zij moest volstrekt niet alleen uit waudelen gaan. Waarom gaat zij niet met jou en de kinderen z/Maar, mijn hemel, waar denk je aan riep mevrouw Von Melnik en sloeg de handen in elkaar. //Gertrude gaat het bosch door tot de plek, waar zij de torens van Plon kan zien, soms gaat zij zelfs tot aan het Ukleimeerhoe zou ik dat loopen kunnen volhouden //Ei, ze moest zich naar jou schikkenhet is erg genoeg, dat ze maar doet wat ze verkiest." TER \EIZEVSCHE (OIRAVT fl$it l»la<l verscliijui iTiaanda^-, Woensda^- en Vrijdasavoud bij den uitg^ever I". JJ. V A M D E A M D E te Ter H'euzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1