Gemengde berichten. veeziekten. Tot dusver vonden die pogingen bij andere Staten weinig instemming. Yoorgesteld wordt de plaatsing van een bezoldigd consul te Yokohama. Door den gemeenteraad van Goes is besloten tot de conversie der 4 geldleeuingen van 1886 en 1887, op 1 Januari 1896 nog bedragende f 81,000, in eene 3 leening. Bovenstaande leeningen hebben hoofdzakelijk gestrekt tot overname en verbouw der gasfabriek, en alzoo in verband met de aflossingen zal die fabriek bij deze conversie 2453,79 profiteeren. In den laatsten tijd zijn weer feiten openbaar geworden, die een treurig licht werpen op de hooggeroemde Neerbosch-inrichting en als zij be- waarheid worden het bewijs opleveren, dat het barbaarscbe afstraffen, ook na de zoogenaamde reorganisatie van het talrijk bevolkte weezengesticht, nog in vollen bloei is. Eerst beklaagde zich een inwoner uit Dordt over de mishandeling, zijn kin- deren te Neerbosch aangedaan, thans is, naar de Telegraaf schrijft, bij de justitie eene klacht inge- diend door de wed. Robbemond geb. De Vries, te Nijmegen, over mishandeling, haar lljarigen zoon Johannes Jacobus in genoemd gesticht aangedaan. Genoemde knaap had op Donderdag 5 Sept. jl. met een anderen verpleegde, Hendrik Korver, 14 jaar oud, eenige appelen uit den boomgaard der inrichting weggenomen. Robbemond werd daarna door twee tuinjongens der inrichting geslagen, door den een met een stuk hout, door den ander met een croquethamer, terwijl hij, door twee jongens bij armen en beenen vastgehouden, in gestrekte houding boven den grond hing. Korver wist te ontsnappen. Dat de klappen nog al hevig moeten geweest zijn, kan hieruit worden opgemaakt, dat het Robbemond moeilijk viel te zitten in school, zoodat hij een tijd lang in het gras is gaan liggen om eenigszins te bekomen. Den volgenden dag werden de knapen op last van den heer D. van 't Lindenhout, zoon van den heer Joh. van 't Lindenhout, naar het cachot ge- bracht. Korver kreeg slechts eenige slagen met een stok. Zij bleven daar van Yrijdagvoormiddag 11 uur ongeveer tot Zaterdag daaraanvolgende half 12. De surveillant bracht hun ieder 4 sneden roggebrood met water. De wed. Robbe mond, die, behalve den genoemden zoon nog een zoontje in de weesinrichting had, heeft beide kindcren thuis gehaald. Aldus luidt het verhaal der mishandeling. Wij mogen natuurlijk op het onderzoek der justitie niet vooruitloopen, maar gelooven toch, dat het meer dan tijd is dat de waarheid omtrent Neer bosch onverbloemd openbaar worde, niet door de instelling eener commissie, die niet de waarborgen voor een onpartijdig onderzoek biedt, maar door eene commissie van regeeringswege. De zaak- Neerbosch mag niet in den doofpot aanlanden. Allen, die hunne kinderen naar die inrichting zenden, hebben er belang bij, en het Nederlandsche publiek moet ook weten of werkelijk in eene inrichting schandalen straffeloos mogen plaats heb ben, als reeds in de bekende brochure van Yan Deth werden aangewezen en thans nog schijnen bevestigd te worden door klachten van lateren tijd. Een berg van beschuldigingen als tegen Neerbosch reeds zijn uitgebracht eenvoudig ter zijde te leggen, gaat toch niet. Wij vernemen, meldt het Handbl, dat de Koningin Wilhelmina niet eerder naar Glasgow zal terugkeeren, voor de Koningin-Regentes, het tweede der aan de Zeeland af te leveren schepen, gereed is. Want men wil aan dat schip die ver- beteringen aanbrengen welke op de K. W. ontbraken en alsdan zien of deze voldoen. Yoor leeken schijnt het gebrek aan de K. W. onbegrijpelijkdeskundigen verwonderen er zich echter niet over. Een mailboot moet aan zooveel eischen voldoen en eene geringe verzwaring van de ketels (die elk soms 60 a 70,000 KG. wegen) maakt zulk een verschil in gewicht, dat men ook daarvoor weer moet waken. In Atjeh sneuvelden in het afgeloopen jaar 8 Europeesche soldaten en werden er 78 gewond van deze laatsten overleden er slechts 3. Op Lombok sneuvelden in 't geheel 96 Europeesche militairen, beneden den rang van ofbcier, en werden 238 gewondvan dezen overleden er 20. De verhouding tusschen gewonden en overledenen bewijst beter dan alle redeneering, dat de genees- kundige dienst op de hoogte is van zijn taak. Uit de opgaven omtrent den invoer van boter, kaas en magarine in Groot-Britannie, voorkomende in de laatste aflevering van het Archief van Handel en Nijverheid, blijkt, dat de invoer in dat land van boter en kaas uit Nederland in het eerste halfjaar van 1895 grooter was dan in 1894. Maar de invoer uit de meeste andere landen was grooter dan in het vorige jaar, met name uit Deneinarken, Zweden en Australie, wat de boter aangaat, en uit Australie ook voor kaas. Margarine, waarvan de invoer voor zes zevenden in onze handen is, werd uit Nederland in het eerste halfjaar van 1895 veel minder ingevoerd dan in 1894 en vroegere jaren. Maar ook de invoer uit andere landen was geringer. De Belgische Minister van Landbouw heeft in een commissie uit den veehoudersbond van Borgerhout, welke hij ten gehoore ontving, beloofd, dat hij de grens zoo spoedig mogelijk voor den invoer van Nederlandsch vee zal openstellen. De Minister erkende, dat er in Nederland nog slechts enkele onbeduidende gev'allen van vee- ziekte zijn en dat hij weldra althans den invoer van vet vee rechtstreeks naar de slachtplaats kon veroorloven. De commissie voerde daartegen aan, dat dit nadeelig zou zijn voor de veeboeren, en voorts dat men in Belgie voortdurend Hollandsche runderen noodig heeft, zoowel voor fok- als voor melkvee. Ten slotte gaf de Minister de genoemde belofte. Maar hij voegde er bij, dat hij aan de grens maatregelen zal nemen tegen de pokziekte door inspuitingen met tuberculine en groote stall en laat bouwen, waar het vee een paar dagen in quarantaine moet blijven. De verdachte dieren worden op kosten van Nederland teruggezonden. //Voor ik de grens open," zei de Minister, ,/maak ik met Holland die voorwaarden." TER NEUZEN, 23 September 1895. In de op a. s. Donderdag des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, zullen de volgende punten worden behandeld Benoemen leden stembureaubenoemen onder- wijzers; subsidie Burgerlijk Armbestuur 1896'; adres politiebeambte Willems betrekkelijk jaar- wedde; af- en overschrijving in begrooting 1895 ingekomen stukken, enz. Juffrouw kermis is vertrokken na alhier zes dagen te hebben vertoefd. Het weer heeft uit- stekend medegewerkt om haar bezoek te veraange- namen, daar het, behoudens de regenachtige Donderdagavond steeds droog bleef. Het bezoek was echter over het algemeen minder dan vorige jaren en dit begint zich meer en meer tot een enkelen drukken dag te beperken. Zooals het zich uit het door ons gegeven overzicht van wat er te hooren en te zien zou zijn liet aatizien was er niet veel nieuws en heeft onze kermis daarin het lot gedeeld van de overige Zeeuwsche. De goede oude bekenden die we ontmoetten voldeden evenwel niet minder dan vroeger en werden druk bezocht alsof het publiek daardoor wilde toonen het op prijs te stellen dat ze Ter Neuzen getrouw bleven. De stoommolen van Yan Renterghem mocht zich de geheele kermis in een druk bezoek (wel het drukste) verheugen, het aantal der liefhebbers voor een tocht door den tunnel was groot. Het daarbij staande Lombok-theater werd ook nog al druk bezocht. De daar vertoonde //optische illusien" in den trant van de hier vroeger vertoonde //Galathee" en //Magneta" wekten bij velen verbazing. Daar naast stond het fraai panorama van Munster dat veel bezoekers trok. Het aange- kondigde //natuurwonder", de dame met 2 armen en slechts een been, had onze kermis in de steekgelaten. Het bezoek aan het theater atletique van d'Haems was niet groot, hoewel de entree laag was gesteld. Het werken met zware gewichten heeft men echter hier reeds zoo" dikwijls gezien, dat men er op 't laatst genoeg van heeft. De electrische visscherij van Loumans is gebleken te zijn een loterij. Men kan daar een vischje vangen en naar gelang van het nummer dat er op viel of in zat een groote of kleinere prijs winnen; 't spreekt vanzelf datde loterij ook nieten bevatte, maar velen toonden liefhebberij in deze zonderlinge vischpartij. De belangstelling in de voordrachten van den heer Willein van Zuylen was natuurlijk groot. In de ruime bovenzaal van het //Hotel der Neder- landen" was Vrijdagavond geen plaatsje onbezet. Kon de heer Van Zuylen in deze ruime opkomst reeds eene voldoening vinden voor zijne komst naar Ter Neuzen, de bijval bij zijn optreden was als altijd groot. Men gevoelt bij het optreden van den heer Van Zuylen, dat men geen gewoon mensch voor zich heeft en moet verbaasd zijn over de energie, waar- mede hij zich heeft weten op te werken tot de hoogte waarop hij thans staat. Dat die energie nog niet is verdoofd, blijkt wel uit het werk, waaraan hij thans bezig is. Sedert hij in Juli van dit jaar te Berlijn met het gezelschap van Crispijn met veel succes //Vriend Erits" speelde, ontwaakten bij hem vroegere plannen om in zijn kunst ook buiten Nederland wat te doen. Het ontbrak hem daarvoor echter aan voldoende kennis van de Duitsche taal. Met de hem eigen wils- kracht zette hij zich daarom aan de studie van de Duitsche taal, en hij, de man die zich zelf heeft gevormd, zal in November a. s. //Vriend Erits" in het Duitsch geven. Wat een grootsche onder- neming Lukt deze poging, dan ligt er weer een ruim arbeidsveld voor hem open, er zal dan zeker meer volgen. Nu reeds worden hem schitterende aanbiedingen uit het buitenland gedaan. Het eerst trad de heer Van Zuylen op met //de Werkstaking" van Coppee en reeds zijn verschijning werd met applaus begroethet type van een ouden smid werd dan ook meesterlijk door hem weergegeven. Het dramatisch talent in deze voordracht door den heer Van Zuylen ontwikkeld, stemde het gehoor tot diepen ernst. De volgende voordrachten, van comische strekking, brachten door de wij ze waarop ze werden voorgedragen gestadig de lachspieren in beweging. Daarin kan men vooral de kunst van den meester-declamator bewonderen waar deze kan laten lachen dat de tranen over de wangen rollen, zonder maar een oogenblik de natuur on- trouw te worden of naar effect te jagen. Wat de de heer Van Zuylen voordraagt komt volkomen tot zijn recht en hoe hij door zijne opvatting van iets waar men oppervlakkig weinig waarde aan zou toekennen wat weet te maken kwam vooral uit in het door hem als toegift voorgedragen Laurillards //Paardengang." Wij achten het als 't ware profaan, nog meer van dien grooten meester te zeggen, geheel Neder land kent en gelukkig eert hem. De tooneel- en cafe-concertvoorstellingen door het Rotterdamsch variete-gezelschap hadden veel succes en werden zoowel bij de matinee's als bij de soiree's druk bezocht. Men kon zich aldaar dan ook uitstekend amuseerende opgewekte zang der dames, de grappen der komieken werkten mede om iemand in een goede kermisstemming te brengen. Het optreden van den heer Philip was steeds een lach-succes, en hoe kan dit ook anders als men o. a. de manier ziet waarop hij verklaart een z/tevreden" mensch te zijn. Ook de komiek-stelten- danser voldeed goed. Zeer komisch was //De spijskaart, door het duettistenpaar Boesnach ge- zongen en eveneens ,/eene serenade" door de 2 komieken. We vermeenen hieromtrent in den geest van 't publiek te spreken met te zeggen dat het bij een volgend bezoek zeer zou gewaardeerd worden als de duettisten menigvuldiger dan thans optraden. De met dit gezelschap werkzaam zijnde Tiroler sangerin fraulein Clifton, bracht met hare liederen de hoorders steeds in verrukking, vooral het //Auf der Aim" klonk lieflijk. De opgevoerde blijspelen voldeden best, de heer Philip door andere leden van het gezelschap Sink bijgestaan was daarin onbetaalbaar. Een woord van lof mag ook niet onthouden worden aan het orkest, onder leiding van den heer Bloklandde voor afwisseling uitgevoerde concert nummers werden flink gespeeld, niet het minst die voor viool en piano, welke tevens een goed accompagnement leverden. Van harte stemmen we in met het //tot weerziens" dat de heer Blokland bij het eindigen der soiree's onder dankbetuiging voor het bezoek aan het publiek toeriep. Het succes van het gezelschap is verzekerd. In het estaminet „La belle vue" zwaaide de Hollandsche karakter-komiek Davids met zijn ge zelschap den scepter. De chansonnetteu, duetten enz. werden afgewisseld met dansmuziek en velen brachten een bezoek aan het lokaal om de kermis- avonden te passeeren. Verder waren nog cafe-chantant gezelschappen werkzaam in //Den Boer" en in //De vier emmers" tot amusement van de bezoekers. Het bezoek aan de herbergen waar gelegenheid tot dansen bestaat vermindert naar't schijnt ieder jaar. De danstenten, welke ditmaal weer talrijkerge- plaatst waren dan vorige jaren en veel bezoek trekken, zijn daarvan wel hoofdzakelijk de oorzaak en we vermeenen dat enkele herbergiers hiervan meer schade hebben dan van het tappen in tenten op het kermisterrein waarover zooveel geklaagd is. Men zal zich wellicht herinneren dat met de jaarmarkt eenige z. g. //kwartjesvinders" be- proefden alhier hun slag te slaan, waarvan toen een hunner wist te ontsnappen. Zaterdag meende de inspecteur van politie op het kermisterrein dezen persoon te herkennen in gezelschap van eenige anderen. Hij volgde hen daarom en toen de kaartspelers meenden hun bedrijf te zullen kunnen uitoefenen achtte hij het oogenblik gekomen om hen te arresteeren. Bij onderzoek bleek de z/oude kennis" in het bezit te zijn van valsche kaarten. De personen zijn voor den burgemeester gebracht, door wiens tusschenkomst zij in de richting van Belgie zijn verwijderd. Op heden wordt er te Axel door eene uit- gebreide achtbare familie een zeldzaam feest beleefd. De heer J. M. Mulder, rustend hoofd-onderwijzer, en mej. J. de Jonge, beide te Zierikzee geboren, herdenken thans hun 60jarig huwelijk. Op meer dan 80 in leven zijnde afstammelingen mogen zij nederzien, waarover zij ouders, grootouders en overgrootouders zijn. Bij het onderwijs grijs geworden als zijnde van jongs af daartoe opgeleid, mag de eerwaarde heer Mulder terugzien op eene welvolbrachte taak. Van af 15 Dec. 1843 tot 1 Sept. 1858 trad hij op als hoofd eener school te Zierikzee, en van af 13 Sept. 1858 (opening der school) gedurende 25 jaren als hoofd der Christelijke school te Ter Neuzen. Bij Kon. besluit dd. 21 September 1895 is bepaald, dat met 1 October 1895 de inspectie der dir. bel., invoerr. en acc. te Oostburg voortaan zal worden aangeduid onder den naam van inspectie Aardenburg; en is benoemd tot inspecteur der dir. bel. invoerr. en acc. te Aardenburg M. G. H. Andriessen, adjunct-inspecteur derzelfde middelen te Maastricht. Bij koninklijk besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calami- teuse waterschap Tienhonderd en Zwarte de heer J. Cappon. Philippine. Het wordt meer dan tijd, dat aan de strooperij op de Wester-Schelde paal en perk worde gesteld. Nog maar veertien dagen geleden hebben de visschers hunne perceelen in het Vlissingsche gat bezaaid met mosselzaad, en nu, niettegenstaande zij wachten op hunne kosten aan de hoofden en in den Brakman hebben gesteld, koinen zij tot de ontdekking dat hun reeds een vijfde deel is ontvreemd. De verzending van mosselen is in dezen tijd nimmer zoo druk geweest als thans. Wel een bewijs, dat het sluiten der Belgische greuzen en de daardoor verhoogde vleeschprijzen niet voor alien nadeelig is. Koewacht. Verleden Zondag bracht het muziek- gezelschap //Willen is kunnen" van Moerbeke een bezoek aan deze gemeente. Uitgelokt door het schoone weder waren er tal van vreemdelingen met dit muziekkorps medegekomen, zoodat er op het anders stille dorp eene buitengewone levendig- heid heerschte. Na eene muzikale wandeling door het dorp, werden eenige herbergen bezocht en tegen acht uur verliet het gezelschap al spelende de gemeente. Alles liep in de beste orde af. IJzendijke. Zaterdag jl. was het de eerste tentoonstellingsdag van Eloralia. De beide achter- zalen bij den heer Aerts in het hotel op de markt waren geheel gevuld met bloemen en planten. Een blik op Elora's kinderen deed ons zien, dat met nauwlettende zorg de plantjes gekweekt waren. De jury, bestaande uit de heeren Steenhart van Schoondijke en Lucieer van Oostburg, zal onge- twijfeld van onverminderde belangstelling voor floralia in deze gemeente kunnen getuigen. Waarom blijft een schoone vereeniging als Floralia in Ter Neuzen ontbreken T Middelburg, 21 Sept. H. K. H. de Prinses I Van Wied met kinderen en gevolg, die geruimen tijd op Domburg vertoefd hebben, arriveerden hier hedennamiddag om per sneltrein van 5,44 uur naar den Haag en vervolgens naar Scheveningen te vertrekken. In de wachtkamer en op het perron bevonden zich tal van autoriteiten, velen met hunne dames, om H. K. H. uitgeleide te doen, o. in. deCommissaris der Koningin Jhr. De Brauw en graaf Van Lijnden met hunne echtgenooten, met wie de Vorstin zich eenige oogenblikken voor het afscheid nemen, op de haar eigen minzame wijze onderhield. Voorzien van een aantal bouquetten, haar door verschillende dames aangeboden, namen de vorste- lijke personen, H. K. II. de Prinses met 2 dochtertjes, (de jonge Prins die zijne moeder uitgeleide deed keerde later weder naar Domburg terug) vervolgens plaats in het voor haar gereedstaande salonrijtuig, en vertrokken na hartelijk afscheid genomen te hebben van de haar omringenden die de Vorstin tot onder het wegrijden toewuifden. De stationschef ontving van de Prinses een fraaien dasspeld, hoefijzervormig met edelgesteenten bezet, ten geschenke. Te Domburg vertoeven thans nog een drietal zoons der Vorstin, die met Dr. Metzger haar den 30sten (Jezer maand zullen volgen. In het geheel maakten Zaterdag van den pleziertrein van derde-klasse reizigers van Vlis- singen naar Amsterdam 855 bewoners van Zeeland gebruik. Met den pleziertrein naar Amsterdam, op Zaterdag jl., hebben ook de werklieden van de stoomoliefabriek te Middelburg, daartoe door de patroons, de firma Spoors en Sprenger, welwillend in de gelegenheid gesteld, gebruik gemaakt, om Amsterdam en de tentoonstelling te bezoeken. Te IJzendijke zullen twee nieuwe steen- bakkerijen worden opgericht. Zaterdagmorgen had op de kanonneerboot Hadda bij Hellevoetsluis een treurig ougeluk plaats. Een marine-soldaat was in een van de booten, terwijl men een schot zou lossen uit het stuk. Men verzuimde het stopstuk van de monding af te nemen en vuurde, met het gevolg dat het stopstuk het hoofd van den soldaat verbrijzelde. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Zierikzee een brutale inbraak met diefstal ge- pleegd in de Poststraat aldaar bij mej. wed. D. J. Z. Zilveren lepels en andere voorwerpen wer den meegenomen, coupons October a. s. verwis- selbaar, vond men op den grond verstrooid. De ladder, waarmee de dief (of dieven) over den muur klom en die men heeft laten staan, kan misschien tot ontdekking leiden. Het geval maakt te meer indruk, daar op het eiland Schouwen sedert tientallen jaren zoo'n inbraak niet heeft plaats gehad. Dieven kunnen niet vlug genoeg over de Schelde ontsnappen. Menige huismoeder klaagt//Mijn kinderen blijven zoo bleek Het beste middel hiertegen is, gelijk altijd, de natuur. Eet vruchten, vruchten en nog eens vruchten, bij 't outbijt en 's avonds. Dan zal het niet lang duren, of de kleinen hebben even roode wangen als de appels. Het eten van vruchten maakt de menschen opgeruimd en vroolijk, verdrijft het booze humeur, verheldert de gelaats- trekken en verjaagt ook bij volwassenen zwart- galligheid. Ruim eene maand geleden vertrok uit Win- schoten een reeds bejaarde weduwe, om haar laats<e levensdagen te slijten in den kring harer familie aan gene zijde van den Oceaan. Een kort verblijf aldaar schijnt haar echter van het plan te hebben doen afzien, want Donderdagavond j.l. kwam zij te Winschoten terug. Zij heeft in 36 dagen een bezoek aan Amerika gebracht, doch aldaar, naar het schijnt, reeds zooveel gezien, gehoord en onder- vonden, dat zij naar den vaderlandschen bodem terug verlangde. Amsterdam telt 153 openbare en 116 bijzondere lagere scholen. Op 1 Januari 11. bezoch- ten ruim 43,000 kinderen de openbare en ruim 21,000 kinderen de bijzondere lagere scholen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2