Telegrafische berichten. (iemengde berichten, dienst te stellen en zal, in verband hiermede, de nieuwe dienst niet op 1 October in werking treden, maar zoo spoedig mogelijk na dien tijd. Zooals wij reeds mededeelden, is aan een tweetal onderwijzers te Helder aangezegd, dat zij voor 15 October a. s. ontslag dienen te vragen, daar dit bun anders zal worden verleend, en zulks naar aanleiding van hnn houding in zake de feest- viering der kinderen op Koningin-verjaardag. Het blijkt thans, dat beide personen, Jansen en Reitsma, sedert lang bet socialisme waren toegedaan en dit lang niet onder stoelen of banken staken. Daarmede zijn natuurlijk de ouders der sclioolgaande kinderen lang niet gediend en de plaatselijke autoriteiten evenmin. In het belang der gemeente zoowel als in het belang der betrokken onderwijzers ried hun de loco-burgemeester, de heer P. Groen dan ook aan om Helder te verlaten. Na een vergadering met bet hoofdbestuur van den //Bond van Nederlandsche onderwijzers" (niet te verwarren met het //Nederl. onderwijzersgenootschap") werd echter besloten geen ontslag aan te vragen. De Nederlandsche Amerikaansche Stoom- vaart-maatschappij is weer door een ernstige ramp getroffen. Het stoomschip //Edam" is na een aanvaring in het kanaal gezonken. Gelukkig zijn alle opvarenden, zoowel de bemanning als de passagiers gered en behouden te Plymouth aan wal gebracht. Nader meldt men De aanvaring had plaats met het Engelsch stoomschip //Turkistan", van Louden naar Cardiff. De //Edam" is bij Startpoint gezonken. De //Turkistan" is door den mist uit het gezicht geraakt. Door den Minister van justitie werd dezer dagen de volgende circulaire rondgezonden In zeer vele gemeenten van ons land wordt de wet ter beteugeling van openbare dronkenschap door de autoriteiten niet gehandhaafd met zulk een zorg en nauwgezetheid als in overeenstemming is met haar hooge sociale beteekenis. Sommige burgemeesters vergeten, uit vrees om zich impopulair te maken, hunne plichten als hulpofficier van justitie. Andere ambtenaren, deel uitmakende van ge- meentelijke politie, door deze voorbeelden gesteund, blijven eveneens in gebreke proces-verbaal van overtredingen op te maken of dienaangaande te rapporteeren. De maatregelen, door den wetgever voorgeschre- ven ter bestrijding van het toenemende alcoholisme, worden op die manier verijdeld. De Minister verzoekt derhalve alle burgemees ters, commissarissen van politie, veldwachters en in het algemeen alle beambten der politie om in het vervolg zorgvuldig en gestrengelijk te waken tegen overtredingen der wet en zich niet van het opmaken van proces-verbaal te laten weerhouden door overwegingen, vreemd aan de belangen der justitie en den eerbied verschuldigd aan de wet. De Minister herinnert daarbij aan alien, wieu het aangaat, dat achteloosheid ten dezen opzichte in de uitoefening hunner plichten de betrokken personen bloot stelt aan disciplinaire straffen. Wij haasten hieraan toe te voegen, dat deze aanschrijving is van de hand van den Minister van justitiein Belgie. Zij kan zeker een gepast model zijn voor zijn ambtgenoot in Nederland, waar hooge en lage ambtenaren van politie met niet minder reden op hun verzuiin bij de handhaving der drankwet mogen gewezen worden. Onder het opschrift//Nog een staartje van de zaak der geweren-knoeierij", sclirijft de Limb. Koer. Naar wij vernemen, was de heer P. Erere te Maastricht door het syndicaat, dat zich gevormd had tot oprichting eener Nederlandsche wapen- fabriek, aangewezen als chef van fabricatie. De heer Erere zal thans langs rechterlijken weg schadevergoeding vorderen van hem, die eigen- dunkelijk last gegeven heeft, het aan den Minister heden, een paar gemakkelijke stoelen, een paar tafeltjes en een rustbed. z/Ik breng hier gewoonlijk den nacht door," zeide de professor. //Als ik eene belangrijke proef onder handen heb, blijf ik hier tot in den ochtend- stond." Wij bekeken het laboratorium. Het was een prachtig vertrek en bevatte verscheidene voor- werpen, die bij elke andere gelegenheid, mijne geestdrift op geneeskundig gebied zou hebben op- gewekt. Nu echter, was ik er niet met mijne gedachten bij en luisterde maar half naar de zorgvuldige, langwijlige uitleggingen van den professor. Ik was er steeds op bedacht op mijne hoede te wezen. Met een oogopslag had ik alles, wat binnen mijn bereik was, zorgvuldig opgenomen; de ijzeren bouten van de sterke deur en de een- zame ligging van het laboratorium. De professor was oud en ik jong en sterk, als wij handgemeen werden, zou hij niet tegen mij opgewassen zijn bovendien was mej. Sorensen mij toegedaan. Wij besteedden eenigen tijd met het ouderzoeken van verscheidene belangrijke zaken, maar daar 't mij niet mogelijk was langer die foltering te verduren, maakte ik er een einde aan door te zeggen//Gaarne, zou ik alvorens afscheid te nemen, de vorderingen zien, die gij gemaakt hebt met de kankermicroben." ,/Ik zal ze u laten zien," zeide de professor. ,/Lieve Dagmar, steek de lantaarn aan." //Zijn ze niet hier vroeg ik. van oorlog gedaan aanbod tot levering van 52,000 Manlicher-geweren en karabijnen klein kaliber in te trekken. En zulks, zonder dat zelfs een der te Maastricht woonachtige syndicaatsleden in dit besluit gekend werd. Bij deze procedure zal het dan tevens we' blijken, wie de persoon is geweest, of wie de personen zijn geweest, die ten slotte de levering der geweren den Oostenrijker in handen hebben gespeeld. TER NEUZEN, 20 September 1895. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft bepaald dat de loting voor de lichting der nationale militie voor 1896, voor wat o.a. de volgende gemeenten betreft, zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren (Amsterd. tijd) als hieronder zijn aangegeven Te Hulst op Dinsdag 22 October, voor Clinge, te 10 uur voorm.Koewacht, te 11 uur voonn. Graauw, te 1 uur nam.St. Jansteeu, te 2 uur nam.Hulst, te 3 uur nam. Te Hontenisse op Woensdag 23 October, voor Ossenisse, te 10 uur voorm.; Hengstdijk, te 10 uur voorm.; Hontenisse, te 10,30 uur voorm.; Boschkapelle, te 1,30 uur nam.; Stoppeldijk, te 1,45 uur nam. Te Axel op Donderdag 24 October, voor Sas van Gent, te 10 uur voorm.Overslag, te 10,30 uur voorm.; Westdorpe, te 10,45 uur voorm. Zuiddorpe, te 11,15 uur voorm.; Axel, te 11,30 uur voorm. Te Ter Neuzen op Vrijdag 25 October, voor: Philippine, te 9 uur voorm.; Zaamslag, te 9,15 uur voorm.Hoek, te 10 uur voorm.Ter Neuzen, te 10,45 uur voorm. De uitslag der gister gehouden schietwedstrijd door de schuttersvereening //Voor Vaderland en Koning", is als volgt 1 ersoneele baan voor alle leden der vereemging ,/Voor Vaderland en Koning", maximum 60 punten in 5 schoten, afstand 150 meters met Rijksgeweer en ammunitie. _le prijs buitengewoon lid I. A. Koene, met 47 punten, laatste schot 11, 112e prijs buiten gewoon lid II. Dijkstra, met 47 p., 1. s. 10, 11 3e prijs buitengewoon lid J. R. H. de Smidt, met 46 p., 1. s. 114e prijsbuitengewoon lid J. D. Riemens, met 46 p., 1. s. 10; 5eprijs: buiten gewoon lid Ant. Hamelink, met 44 p.6e prijs sergeant-majoor J. E. de Cooker, met 42 p. V rije baan maximum 36, in 3 schoten, eveneens voor ,/Voor Vaderland en Koning" op 150 meters met Rijksgeweer en ammunitie le prijs buitengewoon lid I. A. Koene, met 33 p.; 2e prijs sergeant-majoor J. E. de Cooker, met 31 p.; 3e prijs buitengewoon lid H. Dijkstra, met 30 p.4e prijs buitengewoon lid J. D. Riemens, met 29 p., 1. s. 8, terwij] het buiten gewoon lid Ant. Hamelink ook 29 punten behaalde doch met het laatste schot slechts 7 trof. 1 Iobert personeele baan, voor //Voor Vaderland en Koning" en genoodigde vereenigingen, afstand 12 meters, 5 schoten maximum 60 p. le prijs den heer H. Plasschaert, met 58 p. 2e prijsden heer A. Plasschaert, met 55 p., beiden van Wachtebeke; 3e prijs: den heer H. Dijkstra, buitengewoon lid van ,/Voor Vaderland en Koning", met 51 p. Id. vrije baan 3 schoten maximum 36 p. le prijs de heer A. Plasschaert, met 34 p. 2e prijsden heer D. Dutordoir, met 33 p. 3e prijs den heer H. Plasschaert, met 32 p., alien van Wachtebeke; 4« prijs: den heer Dijkstra van de vereeniging //Voor Vaderland en Koning" te Ter Neuzen, met 32 p., na kamping met den heer II. Plasschaert, van Wachtebeke. Een gezellige levendigheid heerschte gisteren in den vroegen morgen aan de aanlegplaats der prov. stoombooten. 't Weer was gunstig en dus lag de ^Excelsior" aldaar gereed om de Zondag- z/Neen ik bewaar ze in eenen oven in een kleine laboratorium wij zullen er even naar toe gaan. Mej. Sorensen nam eene met zilver gemonteerde lantaarn, stak de kaars aan en liep de geheele kamer door, naar eene deur, die ik nog niet had opgemerkt en die zich achter het rustbed van den professor bevond, opende haar en wachtte op ons. ,/Hier is de lantaarn oom Oscar" zeide zij. z/Ga maar vooruit." De professor keek haar ver- baasd aan en sprak „Wilt gij niet eerst gaan Dagmar, dan kan Dr. Halifax u volgen en maak ik de achterhoede uit." Zij gaf hem de lantaarn en zeide met eenen gedwongen lach ,/Neen ga maar eerst, niemaud kent zoo goed den weg naar uwe verborgene plekjes als gij" zelf; Dr. Halifax zal mij volgen." De professor maakte geen verdere tegenwerpingen, nam de lantaarn en ging de smalle steile trap af, die bekleed was en voor zoover ik in den schemer kon zien naar eene andere gang leidde, die verder beneden lag. Mej. Sorensen volgde haren oom en keek nog even naar mij om met eene waar- schuwende uitdrukking in de oogen en zeide ,,Pas op, de trappen zijn steil, tel ze maar wacht, ik zal ze tellen. Oom Oscar, ge rnoet in't vervolg dezen weg beter verlichten." ,/Kom Dagmarwaarom talmt ge zoo riep de professor. „Volg me Dr. Halifax", zeide ze, hare gloeiende hand op de mijne leggendeWat zijn die school-leerlingen op te nemen en naar Walcheren te vervoeren. 't Was een waar genoegen de groote stoet kin deren te zien komen aan de aanlegplaats, alien met verheugde gezichten, vanwege het te verwachten genot. Zij hadden geen aansporing noodig om zich aan boord te begeven, en dank zij de goede orde die de onderwijzers wisten te bewaren, waren alien spoedig ingescheept. Onder het gezang van „Scheepken onder Jezus hoede" door de kinderen, zette de boot zich in beweging, een hoera wecrklonk en druk werd gewuifd tegen aan den wal achterblijvende ouders, waarvan velen bij de afvaart tegenwoordig waren. Eerst werd Vlissingen bezocht en doorgewandeld daarna voer men door naar Middelburg, alwaar men ook een paar uren vertoefde en de voornaamste straten bezocht, waarna men zich weder inscheepte om een bezoek te brengen aan Souburg. Daar hadden de kinderen gelegenheid om zich in eenige aaneengelegen weiden te vermaken en ook werden hen daar ververschingen toegediend. De bewoners van Souburg betoonden zich zeer ingenomen met het kinderfeest dat in het dorp een groote drukte teweegbracht. Alvorens men van daar vertrok bracht de zangvereeniging ,/Looft den Heere" onder leiding van den heer J. J. van den Ouden, welk gezelschap de reis ook mede- maakte, eenige nummers ten gehoore voor de woning van den burgemeester. Ongeveer 6 ure kwamen de reizigers alhier terug van den uitspanningstocht, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. Alles had voor het welslagen meegewerkt, niet het minst het gunstige weder en de kinderen waren alien zeer in hun schik over de hun geschonken ontspanning. Velen der ouders betuigden aan de geleiders hun dank voor hetgeen hunne kinderen genoten hadden. Met voldoening kan de Zondagschoolvereeniging op haar werk terug zien't was inderdaad een groote onderneming om ongerekend nog de kosten met zoo'n groot aantal kinderen een reis te onder- nemen, hen gedurende dien dag te voeden en vooral te behoeden voor ongevallen, die zoo ligt zouden kunnen voorkomen. Meermalen echter hebben onderwijzers en onderwijzeressen getoond voor hunne taak berekend- te zijn en dat hebben ze ook nu weder ten voile be wezen. Gelijk uit achterstaande advertentie blijkt, zal a. s. Zondag te Sas van Gent een velocipede- wedstrijd plaats hebben. Veel rijders, waaronder uit Brussel, Doornik, zelfs uit Frankrijk, zullen er aan deelnemen. Wijl het daar een weinig gezien feest betreft, zullen stellig veel vreemdelingen aanwezig zijn. Naar wij vernemen is onder Kuitaart, ge meente Hontenisse, het lijk van een vrouwspersoon gevonden met een touw om den hals. Men ver- moedt een misdrijf. De justitie is derwaarts ver- trokken, vergezeld van den heer J. J. Berdenis van Berlekom, arts te Middelburg. Middelburg. Gedep. Staten hebbeu, ter be- paling van het aandeel door de gemeenten te dragen in het gedeelte hetwelk door de provincie in de lichting voor de nationale militie van 1896 moet worden geleverd eenige gemeenten samen- gevoegd. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn het de gemeenten Ossenisse en Hengstdijk. Borssele, 18 Sept. Door kapitein Mohn van de ,/Xania" werd in het hier aangespoelde lijk zijn zoontje herkend. Per prov. stoomboot werd het naar Vlissingen vervoerd, om daar te worden ter aarde besteld. Middelburg, 20 Sept. In de heden gehouden buitengewone vergadering der Provinciate Staten van Zeeland is gekozen tot lid van het Gedeputeerd college (vacature-ILeijse) Jhr. Mr. A. E. O. de Casembroot, met 23 stemmen, die de benoeming heeft aangenomen. De heer J. de Jonge verkreeg 14 stemmen. trappen gevaarlijk, ik zal ze maar tellen, want anders val ik." Zij begon werkelijk met eene half zingende eentonige stem te tellen, maar zoodanig achter zich om, dat de professor 't niet kon hooren ,/Een, twee, drie, vier, vijf, zes." Toen wachtte ze op me wij stonden vlak naast elkaar. //Zeven is het juiste getal," fluisterde ze me toe en duwde me terug toen ik verder wilde gaan. Ter zelfder tijd ging het zwakke licht van de lantaarn uit, de deur boven me viel dicht en ik bevond me in 'tdonker. Juist wilde ik Mej. Sorensen en den professor roepen, toen een verschrikkelijk geluid tot mij doordrong, veroorzaakt door het vallen van een zwaar lichaam, naar ik veronderstelde. Het viel steeds door naar beneden en sloeg telkens tegen de wanden van eenen diepen put, eindelijk eene plomp alsof het in 't water viel, toen was alles stil. Daar ging mij plotseling een licht op ret lichaam of wat ook, was zeker in de Neva gevallen, Ook de geheimzinnige woorden van Mej. Sorensen schoten me te binnen //vermijd de zevende trede." Zes treden waren we afgedaald, zij had ze geteld, toen ik verder wilde gaan, had ze me terug geduwd en was verdwenen met haar ook de professor. Wiens lichaam zou dan in 't water zijn gevallen (Wordt vervolgd). Heden werd alhier aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur aanbesteed De uitvoering van baggerwerk in de haven van Breskens, behoorende tot de havenwerken in de provincie Zeeland (raming f 8650), waarvoor het minst was ingeschreven door den heer K. Bos, te Dordrecht, voor f 7460. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken P. v. d. 15., oud 21 j., steenbakker te Stoppeldijk, is wegens diefstal veroordeeld tot een boete van 5 of 5 dagen hechtenis. In zake J. D. K., oud 25 j., landbouwersknecht te St. Jansteen, op 12 Juli jl. ter zake van mis- handeling veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf, van welk vonnis in verzet is gekomen, is bedoeld vonnis bekrachtigd. Voor een hoofd-ingeland van het waterschap Schouwen had er gisteren te Zierikzee eene herstem- ming plaats tusschen de heeren A. A. Vis te Noordgouwe en J. Steur te Renesse. Bij eene aanbeveling per advertentie wordt gezegd,/Kiezers wilt gij vis, welnu neemt dan den smakelijken steur." Eene vereeniging te Meppel, die voor twee I jaar 24 flinke arbeiderswoningen op een stuk weiland heeft laten bouwen en deze tegen den kostenden prijs verhuurt, heeft thans weder den bouw van 24 woningen aanbesteed voor een som van 19,704. De honderdduizendste bezoeker van het Dool- hof op de Amsterdamsche tentoonstelling ontving een gouden horloge. Gisteren nacht zijn door de politie te Vlissingen op heeterdaad betrapt twee jongelieden, E. en L., die zich over het plat, dat ter zijde van den winkel van de gebrs. Polak is, tot het aldaar aanwezige kantoor door het opschuiven van een raam toegang verschaft hadden, en daar bezig waren het een en ander te onderzoeken, zoo ook de geldlade te openen. De schellen, volgens een Engelsch systeem, die zich in de laden bevonden, maakten zoo'n luid geraas, dat de politie, die zich op straat bevond, het alarm hoorde. In een oogwenk werden door de politie de heer Polak, die aan de overzijde woont, zoomede de aauwezige agenten op het politiebureau, dat zich in de onmiddellijke nabijheid bevindt, gewaarschuwd. Het gebouw werd daarna door dezen afgezet, en kort daarop zagen zij E. en L. het raam opschuiven en naar beneden komen. Zij werden gearresteerd en naar het politiebureau gebracht, alwaar op hen bevonden werd 109, die zij uit de geldlade hadden ontvreemd. Een hunner was vroeger in den winkel werkzaam geweest en wist daardoor goed den weg. (VI. Crt.) De brand in de zeepfabriek van Gebr. Dobbelmann te Nijmegen is thans, na drie weken, nog niet gebluscht. Nu de puinhoopen worden opgeruimd, komen telkens nog rookende, soms rood-glimmende vetmassa's te voorschijn. Zondag tegen den avond hing er geregeld een roodachtige walm boven de rui'ne. Te Martenshoek (bij Hoogezand) werd Zon- dagnacht 12 uur, de klok geluid bij de R. K. kerk. Verschrikt vloog menigeen naar buiten, want men dacht natuurlijk het eerst aan brand. Wat was het geval Een der gemeenteleden meende iets te vorderen te liebbeD van de R. K. kerk en wenschte dit van den pastoor te moeten outvangen. De pastoor trachtte den lastigen bezoeker, die beschonken was, I te beduiden dat hij aan een verkeerd adres was hij moest dan zijn bij den penningmeester der kerkelijke administrate. Toen herhaalde pogingen, om den bezoeker tot heengaan te bewegen, niets baatten, luidde de meid, ten einde raad, de klok. De inmiddels aaugekomen marechaussees hadden nu gelegenheid om een einde te maken aan het tumult. Maandag middag had in de Reigerstraat te Breda een droevig ongeluk plaats. Het kinder- meisje van den heer J. G. K. wilde met haren wagen waarin een kind lag en tevens een flesch was verborgen eenigszins spoedig op het trottoir uitwijken voor een aankomend rijtuig, toen door den schok die daarvan het gevolg was, het kind en de flesch uit den wagen werden geworpen, met het noodlottig gevolg, dat het kind met het gelaat in de glasscherven kwam te vallen, die diep het gelaat indrongen. Hevig ontsteld ontliep de meid het jammerlijk tooneel en begaf zich naar hare zuster. Het kind, elf maanden oud en eenig dochtertje van de echttelieden Kampfraath, werd onmiddellijk bij de diepbedroefde ouders gebracht. Alle pogingen echter om het nog in 't leven te behouden bleken vruchteloos. Onder smartelijke pijnen was het een uur later reeds overleden. In de werkstaking te Gent blijft de toestand stationair. Een nieuwe greve is op een spiunerij uitgebroken, ook om loonsverhooging. Volgens bericht uit Honkong zijn Dinsdag zeven aanleggers van de gruwelen, doorde Chineezen te Koecheng bedreven in tegenwoordigheid der consuls ter doodgebracht. /.Willi —a— II-Ml .-.-...I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2