Algemeen Nisuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen cp iaaciai flea 7 Octota 1895 (3e lerisiai), No. 3205. Zaterdag 21 Seplember 1895. Jaar-, Paardeo- en Ifeentafit 0 &i ZEVESDS; tM&l abonnement Binnenland msm Per dne maauden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regeis 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Groot,ere letters word en naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regeis en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. t e 11 U r-T, aanvang nemende des voormiddags 10 uur, met uitloving van 9 verscliillende premien voor aan- gebracht vee. Ook dat elkeu Maandag op de Weekmarkt plaats en gelegenheid bestaat tot het aanvoeren van vee ter verkoop op het marktplein, waarvan geen staan- of marktgeld wordt geheven. De Burgemeester van Hulst, E. VAN WAESBERGHE. 'I >verzicht. Aangaande de jongste gebeurtenissen in den Congo-Staat beweert thans de Brusselsche Patriote beter ingelicht te wezen. Op gezag van luitenant Liebrecht, Secretaris- Generaal voor Binnenlandscbe Zaken van den Congo-Staat, met wien de hoofdredacteur van het bedoelde blad een onderlioud had, verklaart de Patriote, dat de zwartgekleurde berichten van den laatsten tijd omtrent de toestanden in den Congo- Staat betrekking hebben op vroegere gebeurtenissen, en, grootelijks overdreven, als borduursels daarop zijn te beschouwen. Volgens luitenant Liebrecht werd de rust sedert heisteld en kwamen de boofden in ouderwerping. Het hoofd van'tEransch gemeenebest, president Eaure, bield eergisteren aan den feestmaaltijd, door het gemeentebestuur van Mirecourt bij ge legenheid van bet slot der manoeuvres aangericht, eene uitvoerige toespraak, eenigszins verheven van toon. z/Aan geen beter oord dan bier ter plaatse dus hief de beer Eaure aan kan onze vaderlands- liefde hare hoogste uitdrukking vinden. Het is waar de vereering van het verleden, samengesteld uit eene erfenis van gemeenschappelijke smarten en van gemeenschappelijken roem, zich komt ver- mengen met ons tegenwoordig voortdureud en ijverig streven, in de edelmoedige bezorgdheid voor en de verzorging van het lot van land en natie. z/De republiek dus vervolgde de President stelt er eene eer in de buit.enlandsche staatkunde Erankrijk's eeuwenoude traditien hoog te houden. Bij de oefeningen, welke nu weer gehouden zijn, heeft het leger getoond wat het aan dapperheid en tucht te bieden beeft. Met fierheid kan Erankrijk terugzien op wat het in de 25 laatste jaren op FEUILLWTON. Uit het dagboek van eenen geneeaheer. Vertaald uit het Engelsch door M. R. v. T. Miju arm onstuimig kloppend hart bedaarde bij deze overdenking voor een oogenblik, maar werd ecliter plotseling weer in beweging gebracbt door de verschrikkelijke berinneringen, die in mij verhit brein oprezen. Het was al zeer geinakkelijk Mej. Sorensen's woorden te beschouwen, als die eener waanzinnige, maar wat beteekende dan de gedaaute verwisseling van Mevrouw Sorensen. Ik berinnerde me hare houding aan boord, de kwaadaardige blik- ken, de uitdrukking op haar gelaat's morgens toen ik liaar te hulp snelde en liaar belette te vallen, toen ik de papieren opraapte, die uit het kistje waren gevallen en toevallig den naam //Olga Krestofskie" las. Hoe was 't mogelijk, dat de koude uitdrukking van die oogen mij een oogen blik uit de gedachten was gegaan. Eene hnivering beving me bij de heriimering aan dien wraak- zuchtigen blik. Het mid'dagmaal was afgeloopen, de dames ver- trokken en de heeren bleven nog even zitten. Het duurde iiiet lang of wij voegden ons bij hen m de gezelschapskamer, waar muziek werd gemaakt en een onbeteekenend gesprek gevoerd. Mej. Sorensen, die op dat oogenblik alleen in een stil gedcelte van bet vertrekt stond wenkte om bij liaar te komen. In bare schoone donkere oogen en in hare hooge gestalte lag iets dit gebied heeft gewrocht. Aan de democratie is thans de vriiheid en de-gelegenheid gegeven te groeien en toe te nemen in vrede, in vrijheid en in welstand, welstand zoowel op stoffelijk als op zedelijk gebied." Met een dronk op het welzijn der bevolking van het departement der Vogeezen besloot de heer Eaure zijnen toost. Omtrent de expeditie op Madagascar meldt de bekende berichtgever van het Berliner Tageblatt, de heer Wolff, dat de gezondheidstoestand der Fransche troepen nu beter wordt en zij tegen het eind dezer maand hoogstwaarschijnlijk de hoofdstad Antananarivo zulleu bereiken. De Hova's vluchten voor de Eranschen uit, alles wat ze achter zich laten verbrandend. In hunne overhaasting echter lieten ze een grooten voorraad rijst den vijand in handen vallen. De gemeeuteraadsverkiezingen, die in de derde afdeeling der hoofdstad van Oostenrijk hebben plaats gehad, hebben aan de anti semieten eene groote overwinning verschaft. Zij verwierven 29,594 of 69 pet., de liberalen 10,732 of 25 pet. van alle uitgebrachte stemmende overige waren verdeeld. Men had voorzien, dat in alle districten der stad, die door anti-semieten waren vertegenwoordigd, dezen zouden worden herkozen, maar zij verkregen veel meer stemmen dan vroeger. Verrassend is, dat in de binnenstad, die altijd door liberalen was vertegenwoordigd, nu ook de anti-semieten zege- vierden. Voor het eerst werd den kiezers bier en wijn aangeboden en de straten waren vol beschonken lieden. De liberale bladen sporen aan tot volhouden van den strijd, daar eerst een derde gedeelte van de plaatsen in den gemeenteraad is bezet en dus de mogelijkbeid nog bestaat de geleden verliezen te herstellen. De Neue freie Presse verlangt, dat als de liberalen ook dan de nederlaag lijden, zij niet in den raad zullen verschijnen. De kleine neringdoenden, de onderwijzers der lagere school en de lagere ambtenaren vorrnen de derde afdeeling der kiezers, die hebben gestemd en zij hebben Weenen aan de anti-semieten over- geleverd. Het Berliner Tageblatt heeft van zijn vertrouw- baren correspondent, den bekenden reiziger Eugen Wolff, het volgend telegram over den toestand op Madagascar ontvangen Den 30 Aug. heeft bij Andriba een klein ge- vecht plaats gehad. Bij de aankomst der Eransche voorhoede van 2000 man nam en de Hovas, die gebiedends. Hare vorstelijke houding en de liefe- lijke bios, die op hare wangen lag, voltooiden hare merkwaardige schoonheid. Zij maakte plaats voor me op de sofa en ik ging naast haar zitten. Haar schoon hoofd boog zich naar mij over en scheen mij uit te noodigen werk van liaar te maken. De uitdrukking barer oogen deden mijne krachten herleven en schonken mij moed mijne vreeslijke rol tot het einde toe vol te houden. Al zeer spoedig waren we in een vroolijk gesprek gewikkeldik schertste en zij gaf mij gevatte antwoorden. Toen het gesprek meer algemeen werd zeide zij op zachten toon. //De Engelschen zijn moedigik bewonder n//Wij worden gaarne als zoodanig beschouwd," gaf ik lachend ten antwoord. //Ja, maar gij zijt het in hooge mate. Ik was er van overtuigd, dat ge in staat waart u te beheerschen. Maar komaan, laten wij het gesprek voortzetten, het is noodig tot be- reiking van ons doel. Hebt ge niet opgemerkt, dat Hagar ons bespiedt Is Mevrouw Sorensen dan niet uwe tante vroeg ik. //Neen" sprak ze, 7/we zijn geen bloed- verwantenmaar vraag niet verderge begeeft u op gevaarlijk terrein." z/Maar nu wordt het tijd voor me, om te ver- trekken," zeide ik opstaande en haar de hand reikende. //Neen, ge moet nog niet beengaan," zeide ze insgelijks opstaande; een oogenblik verloor zij hare tegenwoordigbeid van geest, maar herstelde. zich spoedig. //Oom Oscar," riep zij den professor toe, die juist bet vertrek binnentrad en naar ons toekwam, waarop bij haastig nader trad. Zij plaatste zich zoodanig, dat bij haar niet in'tgelaat kon zien en gaf mij een waarschuwend teeken. 7000 man sterk waren en door vier Engelschen werden aangevoerd, de vlucht. Een kanon van Engelsch fabrikaat, veel ammunitie en levens- middeleii werden buit gemaakt. Op hun terug- tocht verbrandden de Ilovas alle dorpen. Het Eransche hoofdkwartier is den 10 September van Andriba opgebroken en zal waarschijnlijk den 30 September in de hoofdstad des lands Antananarivo aankomen. De gezondheidstoestand is beter ge- worden, daar op de hooge bergvlakte grootere koude heerscht. De opstandelingen op Cuba schijnen zich eene zeemacht te willen aanschaffen. Volgens de Central News of Germany wordt te Londen verteld, dat in Engeland voor rekening van het comite der insurgenten twee oorlogsschepen worden gebouwd, maar een ingesteld onderzoek had dit niet beves- tigdalleen was de correspondent niet te weten kunnen komen, voor welke mogendheid een schip bestemd was, dat op de werven van Mitchell en Co. werd gebouwd. Zeker is bet, dat Spanje in Engeland zes kanonneerbooten heeft besteld, die bestemd zijn voor de Cubaanscha wateren. Vele duizenden in den Haas? waren Dinsdasr op de been om den schitterenden stoet te zien, die de Koningin-Regentes bij haar gang om de zitting der Staten-Generaal te openen, vergezelde. Bij aankomst, zoowel als bij bet vertrek van het binnenbof, werd de Vorstin met daverende juich- kreten begroet, die zij minzaam met buigen be- antwoordde. Koningin Wilhelmina met prinses Pauline van Wurtumberg, de gast der Vorstinnen, keken aan een der vensters van den linkervleugel van het paleis naar het vertrek en de terngkomst van den stoet en wuifden de Regentes bij haar terugkomst toe. De bij het paleis opeengehoopte menigte was toen door politie nog hnzaren terug te houden. Het vorstelijk drietal werd een lang- durige ovatie gebracht, welke door Hare Majes- teiten werd beantwoord met hand- en zakdoeken- gewuif. De Temps bespreekt in een hoofdartikel, naar aanleiding van de plechtige opening der Staten-Generaal, de toestanden in ons land. Achter- eenvolgens worden Atjeh, Lombok, de kieswet, de Ivoninginnedag en de aanstaande kroning van H. M. Wilhelmina besproken, benevens de vraag, wie tot gemaal van de jonge Koningin zal worden gekozen. Heel veel dwaasheden komen in dit artikel niet voor. Groote waarde wordt door de Temps gebecht Ik begreep wat dit teeken te beduiden badde laatste straal van hoop, die mij onder tafel had bemoedigd, verdween. Uit die lieve oogen sprak geen waanzinneen zij moedigden me aan hare buitengewone koelbloedigheid tot voorbeeld te nemen, haar te vertrouwen, alles te doen wat zij begeerde en mijn leven in hare handen te stellen. //Oom Oscar," zeide ze, ,/Dr. Halifax wil ons nu al verlatenvindt ge dat aardig van hem z/Neen, Dr. dat mag niet," sprak de professor, zoo hoffelijk mogelijk. ,/Ik wenschte gaarne uwe meening te vernemen omtrent verscheidene weten- schappelijke gevallen." Dit zeggende, nam bij mij even terzijde en vervolgde //Met genoegen kan ik u mededeelen, dat ik zeer veel goeds van u heb vernomen en dat ik het eene groote eer be- schouw, kennis met u te hebben gemaakt. Gaarne vernam ik uw oordeel ten opzichte van onder- zoekingen op het gebied van bacterienzooals ik u aan boord vertelde, deed ik verscheidene uit- vindingen in de afzondering van microben." Mej. Sorensen voegde zich bij ons en zeide z/De afzondering van die organismen is hetlievelings- werk van oom." Zij lag hare blanke hand op zijnen arm en vervolgde //Iioe zoudt n't vinden, als wij Dr. Halifax uw laboratorium lieten zien, dan kunt u hem de proeven toonen, die ge hebt genomen." ,/Het aankweeken der kankermicroben bijvoorbeeld", zeide de professor. //Moge de tijd ons een middel aan de hand doen, ze in 't men- schelijk lichaam te dooden, zonder gevaar voor het leven", vervolgde bij zuchtend. Op zijn gelaat vertoonde zich eenen schranderen trekmen zou zich moeielijk iemand kunnen voorstellen, die meer edele geestdrift aan den dag legde voor dewetenscbap. aan de dissertatie van Mr. II. K. Westendorp, over het huwelijk der Koningin, die bet Eransche blad aanleiding geeft totbreedvoerige beschouwingen over de noodzakelijkheid bij de wet het huwelijk van de Koningin en de positie van den Prins Gemaal te regelen. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft de heer Gleichman, na een gelukwensch van den heer Van der Schrieck, het praesidium aanvaard met eene toespraak, waarin bij wees op de gewichtige werkzaamheden, die de Kamer wachten, waaronder de regeling van het kiesrecht. Hij spoorde daarom de leden te meer aan tot be- trachting van zelfbeperking en kortheid, vooral bij motien, conclusion en interpellation, die buiten de eigenlijke wetgevende taak liggen. Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede werd daarop in de afdeelingen behandeld en de vergadering tot half vier geschorst. Na opening der zitting bood de Minister van financiOn de staats-begrooting voor 1896 aan. De middelen werden geraamd op 130 millioen 8| ton, de uitgaven op 138 millioen 362 duizend en het tekort dus op 7£ millioen. De middelen zijn 2£ millioen hooger, de uit gaven op 380 duizend geraamd. De gewone uitgaven leveren een tekort van 2 millioen op, doch de jaarlijksche besparing is gewoonlijk 3 millioen, zoodat de gewone uit gaven gedekt zijn en zelfs ruimte overlaten voor eventueele afscbaffing van tollen en eene regeling der financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. Te zijner tijd zal eene leening van 15 millioen voor de tekorten noodig zijn. Met belangstelling zal zeker worden ontvangen een wetsontwerp, door den Minister van justitie ingezonden tot invoering van een handelsregister. De feitelijke bedoeling is de flesschentrekkerij (goederen oplichters zonder betalen) tegen te gaan, door de handelsfirma's te onderwerpen aan een inschrijving in registers. Het vertrek van generaal Vetter en zijn echtgenoote uit 's Hage is bepaald op heden (Yrijdag). Aanstaande Donderdag zullen zij te Marseille aan boord gaan van de //SoembingV Daar bij den laatsten proeftocht de nieuwe mailboot aan de gestelde eischen nog niet voldeed, hoewel de snelheid slechts zeer weinig minder was dan was gecontracteerd, heeft de directie van de stoomvaart-maatschappij Zeeland te Vlissingen echter voorloopig bezwaar gemaakt het schip in z/Tot mijn genoegen zie ik, dat mijne gasten zich amuseeren. Hoe denkt ge over bet voorstel van Dagmar, Dr. vroeg hij. ,/Ik stel zeer veel belang in uwe uitvindingen," antwoordde ik. z/Wees dan zoo goed me te volgen." Wij verlieten daarop de gezelschapskamer; toen ik bij de gastvrouw kwam, vroeg zij, of ik al wegging. //Neen," antwoordde ik, ,/uw echtgenoot is zoo vriendelijk geweest, mij uit te noodigen zijn laboratorium te bezichtigen en eenige zijner proeven te zien." r/0, dan zal ik n maar goeden nacht zeggen en afscheid nemen, want als Oscar naar zijn laboratorium gaat, vergeet bij gewoonlijk den tijd." Hare magere hand drukte de mijne. Vaarwel of tot weerziens," zeide ze lachend met eene wraakzuchtige uitdrukking in de oogen. Daarop wendde zij zich tot eenen anderen gast. Om het laboratorium te bereiken, moesten we eenige lange gangen passeeren. Het lag in een anderen vleugel van het gebouw, zoo ver mogelijk verwijderd van het woonhuis. Professor Sorensen gaf als reden voor zijne eenzame ligging op, dat het aangenaam was om rustig te zitten, als men proeven nepmt. Het laatst gingen we door eenen nauwen gang. z/Hier onder stroomt de Neva," zeide de pro fessor. //Maar kijk nu eens bier," bij deze woorden opende hij de deur van het laboratorium en drukte op eenen knop. Eene electrische stroom verlichtte het geheele vertrek. z/Hebt gij ooit schooner gelegenheid gezien, om een gewichtig werk te verrichten?" vroeg bij. Het vertrek werd door middel van pijpen ver- warmd en bevatte behalve de gewone benoodigd- 4i tp i \Eim.S<KE 10! lit VI Bit Itlad verscliijnt riiiamlWoensdae- en Vrijdasavoml l»ij den uitgever 1*. J. V A SI II E A SI II E te Ter Weuzen. 5)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1