AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawscb-Vlaanderen Teekencursus. No. 3203. Dinsdag 17 September 1895. 35e Jaargang. DE: ZEVEBDE TR.ED E,. Binnenland ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Brieveu- bushouders. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicli abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Hit biail verseliijnt rnaamlat;-, Uoensdas- eu Vrijilag»voml hi.j de" nit^ever J. VAX 1» E S A l> E te Ter Xe.izeii. Toelating tot de avondscholen A, B en C in de kom der gemeente en D op Sluiskil, zoomede tot de her- halingsklasse aan school A. Zij, die met 1 October aanstaande wenschen te worden toegelaten tot bovengenoemde inrichtingen, moeten zich daartoe voor 29 dezer aanmelden ter gemeente-secretarie of bij het hoofd der betrokken school. In het belang der kinderen wordt het getrouw bezoek dezer zeer nuttige inrichtingen ten zeerste aanbevolen. Ter Neuzen, 9 Sept. 1895. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Zij, die met 1 October aanstaande tot bovenge- noemden cursus wenschen te worden toegelaten, moeten zich daartoe voor 29 dezer aanmelden bij den Gemeente-bouwmeester. De cursus is alleen toegankelijk voor jongelieden, die het gewoon school onderwijs genoten hebben en 14 jaar zijn of dien ouderdom voor het einde des jaars bereiken. Ter Neuzen, 9 Sept. 1895. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Politiek Overzicht Keizer Frans Jozef heeft, naar aanleiding van zijn bijwonen der manoeuvres te Stettin, aan Keizer Wil- helm een brief gezonden, welke in de Weener Abend- post is opgenomen en die het volgende inhoudt De uitnoodiging om de manoeuvres te komen bijwonen heeft den Oostenrijkschen monarch met groote vreugde vervuld. Vooral omdat dit voor Z. M. een nieuw bewijs is van de vriendschappelijke gevoelens van den Duitschen Keizer tegenover hem en het Oostenrijksche leger. De Keizer eindigt met zijue ingenomenheid te betuigen wegens den hoogen rang, hem door zijnen Duitschen collega verleend, eene omstandigheid, die de banden tusschen beide legers en beide Vorsten nog nauwer zal toehalen. De manoeuvres zijn thans afgeloopen, en de FEDTLT.ETON. IJit het dagboek van eenen geneesheer. Vertaald uit hot Engelsch door M. R. v. T. 3) ,/Hebt ge de flesch gisteren hooren vallen en breken," vroeg zij. Ja," antwoordde ik. En hoordet ge me ook loopen." „Zeker," sprak ik. //Zuster Hager beweerde, dat ge alles wistik hoopte zoo zeer, dat zij zich vergist had," ging zij voort. //Maar hoe is het mogelijk, dat zij mijne gelieiinste gedachten kon raden vroeg ik verbaasd. Ik ontmoette haar op de trap, maar sprak niet tot haar." Bij haar is alles mogelijk," vervolgde zij. „Met een oogopslag, las zij het op uw gelaat." //Mijn gelaat verraadt zich anders niet licht," zeide ik. „Niet aan anderen, maar wel aan haar; zij is eene buiteugewone, vreemde vrouw. Als zij achter u staat, weet zij te zeggen, of ge glimlacht, of uwe oogen schitteren, in een woord, voor haar is^ men nergens veilig, zelfs niet achter de dikste muren. Hare kennis grenst aan het onge- loofelijke. Ik zeide u gisterenavond, dat ik haar vreesde, maar neen, ik verafschnw haar, vergalt me het leven." //Ga zitten," sprak ik op koelen ernstigen toon. //Het is zeer verkeerd van u, dat ge u zoo op- wmdtals ge zulk eenen afkeer voor zuster Hagar gevoelt, begrijp ik niet, waarom zij uwe verpleegster is. Om kort te gaan, vertel mij, waarom ge zulk een bedrog pleegt. Weet ge dan uiet, dat ge onverantwoordelijk handelt Waarom Z1J gasten van den Duitschen Keizer zijn weer ver- trokken, Keizer Frans Jozef naar Weenen en de Koning van Saksen naar Dresden. Keizer Wilhelm begaf zich, in gezelschap van eenige Duitsche Vorsten, aan boord van de Grille en voer naar Swinemunde, waar hij overging op de Hohenzollern. Keizer Wilhelm dus heeft men uitgerekend is in het jaar van Sept. 1894 tot Sept. 1895 195 dagen van huis geweest. Verleden jaar waren het er 199. In de Zuid-Fransche stad Nimes blijft het spoken, nil de Regeering bepaaldelijk het verhod der stiergevechten met doodelijken afloop handhaaft. De prefect heeft krachtige maatregelenaangekondigd bij overtrading of verzet. Omtrent een scheepsbrand in de haven van Marseille wordt bericht, dat het transport-stoom- schip Comoran tot op de waterlijn is afgebrand. De 18 mannen aan boord moesten in allerijl vluchten. De groote vlammen en rondvliegende vonken leverden groot gevaar op voor de omliggende schepen, die alle de wijk namen naar de reede. Het schip was door de Regeering bevracht en naar Tonkin bestemd maar het had slechts een deel der lading, 200 balen liooi en 1000 ton kolen, benevens een voorraad levensmiddelen en materiaal, aan boord. De brand moet in het hooi zijn ontstaan. De Shamrock is van Madagascar te Algiers ge- arriveerd met niet minder dan 654 zieken aan boord, die tot herstel naar Frankrijk komen. Terwijl de leider van het Lagerhuis van Engeland, Balfour, een platonisch aanhanger van het bime- latisme blijft, maar zijn invoering vooralsnog on- mogelijk acht, heeft Gladstone op nieuw onvoor- waardelijk zich er tegen verklaard. In de City van Londen is eene vereeniging gevormd tot verdediging van den gouden standaard en zij heeft zich tot Gladstone gewend met het verzoek, zijne meening over de bimetallistische beweging openbaar te maken en lid te worden van de vereeniging. In zijn antwoord zegt Gladstone, dat hij ongeveer 21/2 jaar geleden, toen hij eene verantwoordelijke positie bekleedde, in het Lager huis zijne meenig over den dubbelen standaard had gezegdhij was nog altijd van hetzelfde gevoelen. Zijne afkeuring van het streven, dien standaard in te voeren, zou hij nog sterker hebben uitgedrukt, indien hij niet overtuigd was, dat de beweging slechts van voorbijgaanden aard en tot mislukking gedoemd was. Hij stemde volkomen in met de houding der City. De Neue freie Presse verneemt uit Canea, dat moeten de passagiers der Ariadne in de waan verkeeren, dat ge verlamd zijt, terwijl ge volmaakt gezond zijt //Terwijl ik volmaakt gezond ben," herhaalde zij hitter. ,/Ja lichamelijk, maar o mijn God welk een vreeslijk zielelijden vervult me." Wat beteekeuen die woorden vroeg ik verbaasd. ,/Dat kan ik u niet zeggen, ook niet waarom ik in de macht van zuster Hagar ben. Ik bid u, vergeet die woorden in overijling gesproken. Ge verdenkt me ten onrechte van veel kwaadsals ge alles wist, zoudt ge me beklagen. Luister nog even naar mij, want zoo aanstonds komt zuster Hagar. Zij ontdekte gisteren, dat ge alles wist, ik had eene stille hoop, dat zij zich vergist had, maar als gewoonlijk had zij gelijk. Toen ik aan boord kwam en u zag, vreesde ik al, dat ge mijn bedrog zoudt ontdekken zuster Hagar deelde die vrees. Daarom vermeed ik u, daarom bemoeide ik me met niemand. Om achter de waarheid te komen, verzocht ik u om dit onderhoud. Werd mijne vrees bewaarheid dan schoot er voor mij niets anders over, dan op uwe bescheidenheid te rekenen. Nu weet gij ook, waarom ik u alleen wenschte te spreken." z/Ja, ik begrijp u," sprak ik. ^Ilet is een vreemd, onbegrijpelijk geval, zeeronverantwoordelijk. Maar eer ik u verlaat, wilt ge me zeker wel zeggen, waarom ge zoo handelter moet eene aanleiding bestaauis het een geheim Mej. Sorensen kleurde en voor het eerst na hare beken- tenis, bespeurde ik eenige weifeling in hare stem en was zij met haar antwoord verlegenhare blikken ontweken schuw de mijne terwijl zij ant woordde //Mijne beweegredenen mogen voor u onbeteekend zijn, voor mij zijn zij gewichtig genoeg, men een opstand der christenen op Creta voorziet. De verbittering tusschen christenen en mohamedanen wordt dagelijks grooter. Den 31 Augustus werd te Canea een aantal christenen door mohamedanen gedood en men ducht een algemeenen moord. De christenen van Canea hebben een verzoekschrift aan den Sultan gezonden om op handhaving der orde aan te dringen, daar anders een opstand der christenen waarschijnlijk is. De thans te Parijs vertoevende zoon van den Emir van Afghanisten schijnt weinig ingenomen met de Fransche hoofdstad. Hij heeft zijne ver- trekken in het Grand Ildtel bijua niet verlaten. De Afghaansche agent, sir Acquin Martin, zeide tot een vertegenwoordiger van Reuters agentschap, dat het handelsverkeer in Engeland Nasroella Khan met verbazing en bewondering had vervuld. De Engelschen, had hij opgemerkt, bekommerden zich meer om hun economischen voorspoed dan om oorlogszaken. Een gewoon Engelschman wist niet eens een zwaard te gebruiken. De grootste vereering betuigde hij voor de koningin. Met betrekking tot de diplomatieke zending, die de jonge prins te Londen zou hebben vervuld, zeide de agent, dat op het geschikte oogenblik de wenschen van den Emir waarschijnlijk zouden worden vervuld, maar dat negen tienden van het- geen van den prins gedurende zijn verblijf te Londen werd verteld, verzinsels waren. Hij was niet enkel voor zijn pleizier in Engeland gekomen. Hij was door zijnen vader met eene gewichtige zending belast en kon niet vertrekken, voordat alles was geregeld. Dat hij op het vasteland niet meer de gast van Engeland zou zijn, wisten hij en zijn vader zeer goed. Zoodra hij weder aan boord is van het Engelsche oorlogschip, dat hem naar Indie terugbrengt, geniet hij weder Engelands gastvrijheid. Zaterdag is, in de vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting op de gebruikelijke wijze gesloten door den Minister van binnenlandsche zaken, Mr. S. van Houten. De commissie tot ontvangst en uitgeleide van den Minister bestond uit de heeren Muller, Van Nispen tot Pannerdeu, T. Mackay, Van den Berch van Heemstede, Kist, A. Prins, C. van Bijlandt en Van Limburg Stirum. De Minister hield daarbij de volgende rede Mijne heeren Terwijl de voornaamste onderwerpen, van wet- om dit bedrog te plegen. Ik heb een ongelukkig te huis, eene stiefmoeder die me slecht behandelt. Ik verlangde het ouderlijk te verlaten en van het leven te genieten. De breeder inijns vaders, pro fessor Sorensen te Sint Petersburg is een beroemd arts, mijn vader is trotsch op hem en sprak dikwijls over hem en van het prachtige paleis, dat hij bewoont. Ik ken hem niet, maar kon de lust om naar hem toe te gaan, niet langer bedwingen. Zuster Hagar en ik bespraken vaak dit onderwerp eindelijk besloot ik dit voorwendsel te baat te nemen, om mijnen zin te krijgen. Mijnoomlegt zich voornamelijk op zenuwziekten toe. Alles ging goed tot gisteren morgen, toen ge die outdekking deedt." z/Maar denkt ge dan eene specialiteit als uwen oom, te kunnen misleiden?" vroeg ik haar. //Dat denk ik ook niet te beproeven," antwoordde zij. //Ik zal hem de zuivere waarheid zeggen en reken dan op zijne toegefelijkheid." z/En is zuster Hagar werkelijk verpleegster van beroep vroeg ik na een oogenblik van stilte. //Neen, niet bepaald," gaf zij ten antwoord. //Maar zij is er wel eenigzins van op de hoogte en bui- teudien veel te slim, om zich te verraden." Mej. Sorensen was nu niet langer bleek, een hooge bios overdekte haar gelaat, hare oogen schitterden, zij was schooner dan ooit. z/Mag ik u vragen, wat ge van mij verwacht, nu ge mij uw vertrouwen hebt geschonken?" vroeg ik eindelijk het zwijgen verbrekende. //Ik verzoek u mijn geheim te eerbiedigen," sprak zij //Maar dat is immers onmogelijk," riep ik verbaasd uit. z/Hoe kunt ge verlangen, dat ik Curwen bedrieg //Gij moet en zult het doenwaarom moeten geving, welker afdoening de Regeering zich tot taak heeft gesteld, werden voorbereid, zij a i n het afge loopen zittingjaar velerlei wettelijke regelingen tot stand gebracht. De handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Portugal werden voorloopig geregeld en eene over- eenkomst tusschen Nederland en Groot-Brittanie en Ierland, om het aanhangig geschil in zaken der gevangenneming en voorloopige gevangenhouding van den gezagvoerder der Costa Rica Packet aan eene scheidrechtelijke uitspraak te onderwerpen, werd goedgekeurd. De gemeenten Rotterdam, Kralingen en Charlois werden tot eene gemeente vereenigd, en een daarmede verband houdende wijziging in de rechterlijke indeeling gebracht. Voor eene noodzakelijke voorzieningin deregeling en het bestuur van de huishouding der gemeenten Opsterland en West-Stellingwerf werd uw steun verkregen. De bevordering en het ontslag van de officieren der Kon. Nederlandsche Marine-Reserve, alsmede de pensionneeering van officieren, onderofficieren en minderen dier reserve, en van hunne weduwen en kinderen, werden geregeld. Tot vermeerdering van de weerbaarheid des lands werd belangrijk bijgedragen door het toestaan van gelden voor den aanbouw van drie pantserdek- schepen en voor eene betere bewapening der land- en zeemacht. Eene wijziging en aanvulling van de wet betrek- kelijk de nationale militie, mede strekkende ter invoering van eene herhalingsoefening voor de zee-militie, werd aangenomen. De duur der werking van de wet, houdende voorziening ter tijdelijke versterking der militie, verlengd. Nadere bepalingen werden vastgesteld omtrent het raffineeren van ruwe suiker van hoog gehalte en omtrent de hefhng van invoerrecht naar de waarde der goederen. Scheepvaartrechten op het Zederikkanaal werden afgeschaft. Overeenkomsten betreffende de Nederlandschen Zuid-Oosterspoorweg, den spoorweg van Alkmaar naar Hoorn en den locaalspoorweg van Schoonhoven naar Gouda, werden bekrachtigd. Eene wet omtrent de bevoegdheid der besturen van waterschappen, veenschappen en veenpolders tot het maken van verordeningen, kwam tot stand en bepalingen omtrent verveningen werden vast gesteld. twee menschen opgeofferd worden Ilij is nog zoo jong en vermoed niets. Heb medelijden met hem O God wat zeg ik daarwat moet ge wel van me denkeu Zij brak plotseling het gesprek af en staarde me verschrikt aan. //Wat moet ge wel van mij denken herhaalde zij. //Dat ge zenuwachtig en overspannen zijt, niet geheel toerekenbaar mis- schien." //Ja, ja viel ze me in de rede, //dat is het, zenuwachtig, overspannen, niet toerekenbaar. Maar vertel niets aan Dr. Curwen heb mede lijden met mijik smeek het u. Wacht totdat we St. Petersburg bereikt hebbenhet duurt niet lang meer. Dan moogt ge hem alles zeggen, niet voor dien tijd. Beloof het me. Dan kuDt ge 't aan iedereen vertellen, maar eerbiedig mijn ge heim, totdat we Rusland hebben bereikt." Al sprekende lag zij hare hand op mijnen arm en keek mij aan met eenen hartstocht, die mij onbegrijpelijk voorkwam ten opzichte van de reden, die zij had opgegeven, om haar bedrog te recht- vaardigen. z/Beloof 't me," herhaalde zij. //Ik hoor zuster Hagar kloppen. Laat haar binnenkomen; //maar beloof 't me eerst." „Ik zal er nog eens over denken, voordat ik er over spreek," zeide ik. Vervolgens ontsloot ik de deur en verliet de hut, toen zuster Hagar binnen trad. Des middags informeerde Curwen naar Mej. Sorensen. Mijn antwoord luidde zoo kort mogelijk. //Later vertel ik u alleser is een geheim aan verbonden en Mej. Sorensen verzocht mij nadruk- kelijk het te eerbiedigen totdat we St. Petersburg hebben bereikt." //Denkt ge, dat zij zal genezen vroeg hij belangstellend. //Ja", antwoordde ik. TER VEIZEVSIHE (OIRAVT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1