Gemengde berichten. Hoofdzaak is de kennis van den toestand en van de vermoedelijke gevolgen, die voorziening in het lot van oude of invalide geworden werklieden, volgens dit of een ander stelsel, vooral uit een financieel oogpunt, zou kunnen hebben. Indien we eenmaal zoover zijn dat geen onkunde meer kan worden voorgewend en geen reden meer over blijft voor twijfel, dan wacht de tcepassing voor- namelijk op een Tweede Kamer, wier meerderheid en wat daar bijna zeker het gcvolg van is een regeering welke de zaak genegen is. Of de eommissie al een wetsvoorstel indient aan de Koningin, beteekent weinig, als de regeeering niet genegen is zulk een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer in te dienen, of indien ze het tijdstip daartoe nog niet gekomen acht. Daarentegen zal geen regeering en geen vertegen- woordiging, die de zaak genegen zijn, zich van initiatief onthouden, omdat de meerderliieid eener eommissie, min of meer partijdig samengesteld, eene andere meening was toegedaan. Zondag waren de grenadiers in bataljons ingekwartierd te Driebergen en bij die gelegenheid heeft de burgemeester, baron Van Heemstra, alle daar aanwezige militairen, ten getale van 800, op zijn villa genoodigd, alwaar lmn verschillende ver- verschingen werden aangeboden. Zij vertoefden daar van 2 tot 4 uur 's namiddags. Met het stoomschip Gelderland der //Rotter- damsch Lloyd" zijn te Rotterdam aangebraeht 29 kanonnen op Lombok buit gemaakt. Het metaal van deze kanonnen is bestemd tot het vervaardigen van medailles of kruisen, die uitgereikt zullen worden aan degenen, die den Lombok-oorlog inee- maakten. Te Ubbergen werden in den gemeenteraad bij de verkiezing van een wethouder elf stemmen uitgebracht, waarvan 5 op den heer L. Jeuken, 4 op den aftredenden wethouder Th. Daatnen en 2 in bianco. Van de 9 geldig uitgebrachte stemmen had de heer Jeuken er dus 5, zoodat deze de vereischte meerderheid had. De voorzitter van den Raad was echter van een ander gevoeien en meende dat een tweede stemming noodig was. Bij die tweede stemming verkregen de heeren Jeuken en Daamen ieder 5 stemmen, zoodat nu het lot moest beslissen. Bij loting werd de heer Daamen als wethouder aangewezen. Men verwacht echter dat deze benoeming als onwettig zal vernietigd worden. TER NEUZEN, 11 September 1895. Heden is de brigadier der koninklijke mare- chaussee P. Brugmans, overgeplaatst van Sas van Gent naar Ter Neuzen, ter vervanging van den brigadier J. Bollen Pz., onlangs naar Hilvarenbeek verplaatst. Bij de openbare aanbesteding op heden alhier, van het maken van kramwerk en het schoonmaken en delven van waterleidingen enz., ten behoeve van den polder Van Lijnden, waren inschrijvers de heerenJoh. van Praeijenhoven, voor f 225 en H. Klaassen Hz., voor f 172, beiden te Zaamslag. Gisteren verspreidde zich alhier het gerucht omtrent een aanvaring op de Schelde, waarbij 6 menschen het leven verloren hadden. Uit thans ontvangen berichten blijkt hieromtrent het volgende Maandagavond ruim 9 uur kwam op de hoogte van de kaloot het Noorsche stoomschip Xania, kapt. Mohn, van Gefle naar Gent, in aanvaring met het Spaansche stoomschip Manilla, kapt. Ybargaray van Antwerpen naar China. De aan varing die bij helderen maneschijn en prachtig Zij verschoot van klem en zeide//Mag ik vragen waarom z/Omdat ambtelijke gebruiken, zulks verbiedt; de geneesheer die u onder behandeling heeft, moet er bij tegenwoordig zijn." Bij deze woorden, keek zij mij toornig aan en zeide//Wat zijn de heeren doctoren dikwijls onredelijk en onwillig /ambtelijke gebruiken hoe hatelijk klinken die woordenik had zulk een antwoord niet van u verwacht. Moet ik lij- den en ongestehl blijven ter wille van zulk eene bespottelijke bepaling z/Vergeef mij," gaf ik ten antwoord „zoo gaarne zou ik u van dienst zijn. Sta mij toe, u met Dr. Curwen te bezoeken." z/Moet gij er bepaald bij tegenwoordig zijn was hare vraag. z/Ja," gaf ik ten antwoord. //Daar neem ik geen genoegen mede; maar als hij er niets op tegen heeft; zult u zich dan niet lauger verzetten vroeg zij ongeduldig. Toevallig kwam Curwen er juist aanhij was in gesprek met eene der scheepsbemanning en naderde Mej. Sorensen. z/Mijnheer Curwen, mag ik u even spreken' riep zij hem toe. Onmiddelijk kwam hij naar haar toe. Misnoegd trok ik mij terug en kwam hoe langer hoe meer tot de overtuiging, dat't jonge meisje in de hoogste mate hysterisch was en nauwlettend moest worden liagegaan. Bij de borstwering wachtte ik Curwen op, die zich weldra bij mij voegde, zeggende//Ik heb Mej. Sorensen gesproken Dr. Halifaxzij is er zeer weder plaats greep, had het noodlottige gevolg dat de Xania binnen weinige oogenblikken zonk. De bemanning der Xania had zich in een der booten begeven welke omsloeg, naar gezegd wordt door de zuiging bij 't zinken van het stoomschip en het niet tijdig los krijgen van een talie. Door de bemanning der Manilla werden toen met een sloep 9 personen van de 12 man sterke equipage der Xania gered, waaronder de kapitein, doch de 3 overigende 2e machinist, de bootsman en een matroos, benevens de Belgische rivierloods A. van Hemelrijk en 2 zoontjes van den kapitein verdronken. De kapitein moet nog geruimen tijd zijne 2 kinderen, die een vacantie reisje maakten, zwem- mende hebben bovengehouden zij waren 7 en 9l/g jaar oud. Het lijkje van den jongste is Dinsdag- morgen te Vlissingen aangespoeld en naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats gebracht. De overige lijken waren nog niet gevonden. De verdronken loods Hemelrijk laat eene weduwe met 6 kinderen achter. Het stoomschip Manilla, dat zijn eerste reis deed, is zelve lek en zal vermoedelijk naar Antwerpen terugkeeren. IV Breda slaagde voor de hoofdakte o. m. de heer W. J. Bliek van Hoek. - Men is thans aangevangen met de voorbe- reidende werkzaamhedeu tot verbreeding der Oos- telijke rijks-waterleiding, loopende van Westdorpe naar Ter Neuzenalthans met de afbakening der te onteigenen grond in de gemeenten Westdorpe en Axel. Men verwacht van eene verbeterde suatie dier leiding zeer veel nut voor de landerijen. Zaamslag. De heer A. M. Knottnerus, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Ovezande (Zuid-Beveland). Borssele, 10 Sept. Zondag arriveerde met de prov. boot de heer Pouille-Ketele van Rijssel met een tiental heeren, om zich een paar dagen aan de genoegens der jacht te wijden. De volgende dag werd dan ook met jagen aangevangen en menig langoor viel onder het moordend lood. In de pauze werd den heer Pouille-Ketele het beschermheerschap aangeboden van het fanfare ,/Oefening kweekt Kunst", wat door genoemden heer volgaarne werd aanvaard. Des avonds te ongeveer half negen bracht gemeld gezelschap den heeren jagers eene serenade voor het jachthuis. Naar gewoonte liet de heer Pouille- Ketele zich niet onbetuigd. Hij schonk het fanfare de aanzieulijke som van 150 gulden, terwijl hij den muzikanten nog 10 gulden gaf, om hunne door het blazen dorstig geworden kelen te kunnen bevochtigen. Vervolgens trokken de muzikanten naar de parochieherberg, waarvoor de heeren jagers plaats namen. Begunstigd door prachtig weer, werd daar op het dorpsplein menig stuk ten gehoore gebracht, terwijl de danslustigenhunne harten konden ophalen. Eene prettige feestelijke stemming heerschte er den gansehen avond tot bijna middernacht. Geen wankl auk stoorde de vreugde. De heer Pouille-Ketele is bijzonder gul. Allen, die het jachthuis dien avond binnen kwamen en dat waren velen, werden ruimschoots onthaald op champagne. Morgen zien we de heeren noode vertrekken. We hopen hen nog menigmaal op ons nederig dorpje te zien komen. Hunne komst geeft steeds een schoonen feestavond. Den heer Pouille-Ketele onze hulde Het jachtveld blijkt hier goed van wild voorzien te zijn. Door de heeren jagers werden geschoten 105 hazen en 36 patrijzen. opgesteld door u behandeld te worden; maar be- weert dat gij bezwaren maakt ten opzichte van mij. Ik verzoek u vrieudelijk haar haren zin te geven het arrne meisje boezemt mij belang in. Gaarne vernain ik uw oordeel over haren toestand." //Als gij het goedvindt, zal ik mij er niet langer tegen verzetten gaf ik hem ten antwoord. //Later deel ik u mijne bevinding mede; zij schijnt zeer zenuwachtig te zijn." „Dat ben ik volkomen met u eens," verklaarde hijomtrent hare ongesteld- heid, bestaat bij mij geen de minste twijfel," ver- volgde hij. Hare onderste ledematen zijn geheel verlamdzij is niet in staat ze te gebruiken." z/Hebt gij haar goed onderzocht, toen zij aan ooord kwam vroeg ik hem. z/Natuurlijk", sprak hij. //Ik heb wel is waar geen diagnose van haren toestand gemaaktde gewone verschijnselen waren aanwezig. Naar mijne vaste overtuiging is Mej. Sorensen lijdende aan krampachtige verlamming; ik vond het dus onnoodig, haar noodeloos te vermoeien." z/Nu dan zal ik haar maar behandelen, als zij er zoo op gesteld is", zeide ik. //Dat verheugt mij", sprak Curwen. r/Hebt ge soms eene electrische batterij aan boord vroeg ik. //Ja eene kleine, maar ik vrees zij niet aan het doel zal beantwoorden." Schikt het u haar morgenochtend te bezoeken P z/Ja", antwoordde ikals ik haar nog van dienst wil zijn, mag ik het niet langer uitstellen." Wij bespraken het geval nog even, waarna hij zich naar zijne bezigheden begaf. (Wordt vervolgd.) Naar men uit Middelburg verneemtheeft het plan van den heer Entink, tot opening van een volks-badinrichting aldaar, voorloopig veler sympathie verworven. Ingeval er minstens een lOOtal abonne s zich opgeven gaat het plan door, dat goedgekeurd en aanbevolen wordt door de aldaar gevestigde geneesheeren. - Verleden jaar werd eene vrouw te Gruitrode, bij Budel, moeder van een tweeling; thans is zij moeder geworden van vier zonen. Moeder en kroost zijn welvarend. Toen de troepen zich Zaterdag van Amersfoort op marsch begaven voor de manoeuvres, sloeg de bliksem achter den regiments-kommandant der cavalerie in de kolonneeen wachtmeester en drie huzaren werden op den grond geworpen en lagen, evenals de paarden, bewusteloos ter aarde; naar het hospitaal overgebracht, konden drie militairen betrekkelijk spoedig weder naar hun korps terug keeren, en later is ook de vierde als hersteld ontslagen, terwijl ook de paarden er goed zijn afgekomen. Een berichtgever van het ,/Hbl." heeft een der huzaren ondervraagd naar de ondervonden gewaar- wordingen. Hij verklaarde, dat hij plotseling buiten bewustzijn was geraakt, geen pijn had ge- voeld en eerst te bed, in het hospitaal, besef kreeg van hetgeen er met hem was voorgevallen. Toen had hij een sterken //zwavelsmaak" in den mond en stramheid door de leden, doch kon in den middag weer te voet naar zijn kwartier terugkeeren. Zaterdag morgen sloeg de bliksem onder Groede op vier plaatsen in, in de begraafplaats, in een tuin en trof twee boomen, zonder brand' te veroorzaken. Onder Nieuwdorp werd op het land een hooimijt getroffen en door het vuur vernield. Onder Colijnsplaat werd een koe en bij Kerkwerve een vaars in de weide gedood, terwijl op St. Philipsland twee gebouwen werden getroffen, zonder noemenswaardige schade aan te richten. Ook in de noordelijke provincien des lands heeft het onweer hier en daar schade of verwoestingen veroorzaakt. De heer J. L. Moerdijk, onderwijzer in Transvaal, vroeger te IJerseke, is benoemd tot onderwijzer aan de staatsmodelschool te Pretoria, op een salaris van 275 p. st. 3300), met uit- zicht op verhooging tot 4800. lijdens het verblijf van de Koninginnen te Assen moest de kleine jongen van een banketbakker aldaar een flesch met zuurtjes in de buurt van het hotel van den commissaris bezorgen. Bij ongeluk viel deze echter uit zijne hand. Het kleine ongeval trok dadelijk een aantal menschen, met den huilenden jongen als middelpunt. Een oogen- blik later kwam een lakei uit het hotel, namens de jonge Koningin, die het ongeval van uit het raam van hare kamer gezien had, den jongen een gulden brengen. Dit trekje van beminnelijke goed- hartigheid van de jonge vorstin viel zeer in den smaak van het publiek. Tegen den directeur eener boterfabriek te Wouw werd onlangs geverbaliseerd wegens het op Zondag openbaren arbeid verrichten of doen ver- richten. De kantonrechter te Bergen-op-Zoom sprak echter ontslag van rechtsvervolging uit, op grond dat door den bedoelden arbeid (het vervoeren van melk tusschen 's morgens 6 en half 8) de recht- matige viering van den Zondag niet kon geacht worden te zijn verstoord, daar de bedoeling der Zondagswet niet is, te dwingen om ter kerk te gaan, maar alleen het waarborgen van de kerk- gangers tegen verstoring van hunne Zondagsrust. Zaterdagnacht hadden een tweetal agenten aan de Oostenburgergracht te Amsterdam een beschonken persoon uit een tapperij gezet, waarop zij door het publiek werden aangevallen en geslagen. Zij waren genoodzaakt van den wapenstok gebruik te maken, doch konden de aanvallers niet van zich af houden. Een hunner kwam met een hoofd- wonde op het bureau assistentie halen, terwijl de andere zijn helm, wapenstok en signaalhoorn kwijt raakte. Twee der belhamels werden gearresteerd. De landbouwer R. A. Iloven, te Kropswolde, (bij Groningen) vond dezer dagen in het varkens- hok 26 zilver- en 3 goudstukken. Bij onderzoek bleek een oude balk, die door het varken was doorgeknabbeld, nog ongeveer een even groot aantal oude muntstukken te bevatten. Zoo'n varken mag men wel in waarde houden Het //Nieuws" geeft van de arrestatie van den Italiaanschen bankroetier Alfred Bingen de volgende lezing Er is bij deze aanhouding een kleermaker in het spel. Bingen's jas moest noodig gerepareerd worden en werd aan dien kleermaker toevertrouwd. Deze vond in een der zakken den naarn van een collega te Genua en, zooals meer kleermakers doen, den naam van den persoon voor wien de jas was gemaakt, met den datum van aflevering. Bingen, Bingen, dacht de kleermaker, dien naam heb ik gelezen in de kranten, dat is een voort- vluchtige bankroetier ergens uit Italie. De politie werd gewaarschuwd. En Bingen wacht nu in de gevangenis te Amsterdam de aflevering af van zijn jas. - Hoe gemakkelijk het bijgeloof nog altijd wortel schiet, moge nit het volgende blijken. Op een der dorpen van het eiland Tholen wordt het praatje gehoord, dat een arbeiderswoning z/betooverd" is, waartoe als bewijs wordt aangevoerd, dat de aardappelen er zonder te koken uren aaneen op het vuur hadden gestaan. Zeer velen zijn bang om s avonds laat voorbij het betooverde huisje te gaan Die aaidappelenkokerij heeft wel wat weg van den betooverden haan uit Ooltgensplaat, die, na drie dagen secuur gekookt te hebben, nog over het marktplein liep Uit Utrecht wordt het volgende staalje van oplichterij gemeld Een aantal personen ontvingen een inteekenlijst, zoogenaamd ten bate van eeDe weduwe Van Wijck, wier man van een stelliug was gevallen en levenloos naar huis vervoerd. Die vrouw zoo heette het verder was ontijdig bevallen en eenige dagen daarna wegens krankzinnigheid naar het genees- kundig gesticht overgebracht. De bij de lijst gevoegde circulaire vermeldde voorts nog, dat de man een metselaar in dienst bij den heer D. de Leur Jz., door een bloedspuwing overvallen en daardoor van den steiger gestort was, zoodat de maatschappij tot uitbetaling bij ongelukken niet behoefde uit te keeren. De heer De Leur echter altijd volgens de circulaire had medelijden met de weduwe die, na vier maanden verpleegd te zijn geweest, als hersteld werd ontslagen en nu aan een zaakje moest worden geholpen. Daartoe prijkte zijn naam als eerste onderteekenaar op de liist met een bedrast van 100. Al deze bijzonderheden gaven aan het geval een zoodanigen scliijn van waarheid, dat twintig geachte ingezetenen dit lofwaardig voorbeeld volgden en bereidvaardig hunne penningen aan de arme weduwe offerden. De laatste der inteekenaars zond echter de lijst aan den heer De Leur terug, met bij voeging van een biljet van 60. En nu bleek het, dat de heer De Leur van het geheele geval niets afwist, noch van een ongeluk met een zijner werklieden, noch van eene weduwe Van YVijck, en nog minder van eene gift zijnentwege van f 100. Hij deelde de zaak mede aan de politie, welke een onderzoek naar de ontwerpers van de lijst instelt. Een mannelijk persoon stapte Zondagmiddag aan de Kaiserstraat te Leiden in de overhaal, welke de gemeenschap onderhoudt tusschen Leiden en den Witten Singel. Op dezen Singel gekomen, had hij er geen zin in, om het verschuldigde transportgeld van een cent te betalenwel wilde hij echter weer terug, maar aangezien de toegang tot de pont hem thans werd ontzegd, ontkleedde hij zich, begaf zich te water en bereikte zwemmende den overkant, waar hij een politie-agent in de armen liep, die hem beval zich te kleeden en hem daarna arresteerde. Te Oosterhout (N.-Br.) is dezer dagen in het Gasthuis iemand binnengebracht, die in een bosch onder Dorst was gevonden, alwaar hij twee dagen zonder voedsel had gelegen, onmachtig om zich verder te bewegen. Kort na zijne opneming in het Gasthuis is hij overleden. Bij onderzoek is gebleken, dat deze persoon afkomstig was uit Terheyden, van een goede fa- milie, en die vroeger aldaar zelf eene leerlooierij had gehad. Hij was echter aan den drank geraakt en door verkeerde levenswijze al dieper en dieper gezonken, zoodat hij ten slotte in de Ommerschans terecht kwam. In Juni jl. was hij vandaar ont slagen en heeft sedert dien tijd een zwervend leven geleid. Eene juffrouw, tijdelijk ter assistentie in het huishouden van freule v. d. Wijck te Breda, begaf zich ter ruste met een petroleumlampje in de hand. Op de trap had zij het ongeluk te struikelen, waardoor de brandende petroleum hare kleederen deed ontbranden. Op haar gegil kwamen de huis- genooten toesnellen, legden haar op straat, boden haar hulp en bluschten het begin van brand op de trap. Ondanks spoedig aanwezige geneeskundige hulp bezweek het meisje na ontzettende" pijnen, tengevolge van de vele bekomene brandwonden. Een twintigtal arbeiders te Hengeloo, die, bij het passeeren van den koninklijken trein, door fluiten een betooging hielden tegen de Vorstinnen, zijn door de fabrikanten ontslagen. Begin October komen te Vlissingen ongeveer 50 mannelijke en vrouwelijke leden van de orde der trappisten, om via Londen naar Zuid-Afrika te gaan. Te Winterswijk kwam met een der Duitsche treinen onlangs eene in zwarte zijde gekleede vrouw aanzij droeg een soort linnen tasch, waarin, naar zij den ambtenaar der visitatie mededeelde, niets //steuerpflichtiges" wasbij ontpakking echter der tasch kwamen, onder meer, 3 flesschen wijn en eenige tabletten chocolade te voorschijn. Het trok de aandacht der ambtenaren, dat de zak op zijde ook nog al goed voorzien was, waaruit zij, na eenige weifeling, eene 4e flesch wijn te voor schijn haalde, en bij eene daarop door eene vrouw van een ambtenaar aan den lijve gedane visitatie bleek zij onder de kleeren nog eene 5e flesch wijn en eenig suikergoed verborgen te hebben. De smokkel-vrouw kwam ditmaal nog met betaling vrij. i tnmw.wMMiuiMiiiu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2