A1 g e m e e n Slews- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen d e m.mms toioe^ No. 3201. Donderdag 12 September 1895. 35e Jaargang. B E K END M A KI X,G. abonnement Openbare Vergadering Binnenland Per dne maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland J 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel rneer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abouneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. te TER NEUZEN, op de gewone wijze, van Maandag 16 tot Zaterdag 21 September 1895. Ter Neuzen, 30 Augustus 1895. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. op Donclerdag 12 September 1895, des na- middags 7 uur. De Voorzitter, H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN. De Secretaris, H. J. VOOREN. Politieb Overzicht. De Londensche lord-mayor heeft, na eene korte ongesteldheid doorstaan te hebben, die zijn vertrek eenigszins belemmerde, Parijs weder verlaten om zich te begeven naar Bordeaux, het hoofddoel zijner reis en waar groote feesten te zijner eer zijn aan- gericht. President Paure neemt bij de manoeuvres feitelijk maar een tweede plaats in. Bijzoit'derlijk gevierd en toegejuicht wordt de namens den Czaar de manoeuvres bijwonende Russische Generaal Drago- mirof, wien men serenades brengt en die op alle mogelijke wijzen wordt gefeteerd. De Regeering heeft, voor den aandrang uit het Zuiden zwichtend, daar nu het verbod der stieren- gevechten, opgeheven, mits plaats liebbende niet in bloedig-Spaanscben trant, maar op oud-Proven- <?aalsche wijze, de zoogenaamde ferrada's, meer spelen, waarbij niet gedood wordt. De smaak ecliter is daar nu eenmaal overprikkeld, en men zal dus bezwaarlijk met deze coneessie genoegen nemen. Te Nimes, waar ten aanschouwe van 25,000 menschen Zondag een stierengeveclit is gehouden, heeft men zich dien dag trouw aan het voorschrift gehouden, en ofschoon telkens gehruld werd ,/Dooden Bloed Doodt den stier hielden de vertooners zich goed en werd geen stier gedood. FEUILLETON. Uit het dagboek van eenen geneesheer. Vertaald uit het Engelsch door M. E. v. T. 1) Het was September de verrukkelijke schoone Septembermaand van het jaar 1893. Het plei- zierjaeht //Ariadne" lag gereed, om te vertrekken voor eenen zesweekschen tocht. Het zou verschei- dene noordelijke havens aandoen Christiania, St. Petersburg enz. Ik had in den laatsten tijd zeer ingespannen gewerkt en oordeelde het noodig voor mijn gestel, eene korte vacantie te nemen, om gelieel tot rust te komen en besprak eene plaats op de //Ariadne". 0ns vertrek was bepaald op den 2den der rnaandhet was.een prachtigen dag, alle hutten waren bezet en er heerschte eene vroolijke stemming aan boord. Op eene kleine uitzondering na, had niemand last van zeeziekte. Onze jonge scheepsdoctor, Maurits Curwen, had dus geene moeielijke taak. Geen mijner medepassagiers trokken mijne bijzon- dere aandacht; slechts een jong meisje, dat even voor oils vertrek aan boord werd gedragen, wekte in hoedanigheid als geneeslieer, in hooge mate mijne belangstelling op. Zij had eene slanke ge- stalte, mooie donkere oogen en zal omstreeks acht- tien of negentien jaren oud zijn geweest. Hare onderste ledematen schenen verlamd te zijn. Eene verpleegster in de schilderachtige dracht van //het Charing Cross hospital", vergezelde liaar. Maar vroeg of laat breekt de zuid-menschelijke bloeddorst weer los Men heeft thans eindelijk den naam ontdekt van den man, die de bom wierp in de bank van Rothschild te Parijs en die niet wilde zeggen wie hij was. Hij heet Victor B., is 27 jaar oud, een bekwaam werktuigkundige en van goede familie, verwant aan een der kamerleden. Hij pleegde den aanslag omdat hij ontslagen was uit zijn betrekking bij de Noorder-spoorwegmaatschappij. Maandag werd weder een bom gevonden te Parijs, ditmaal voor het paleis van justitie. Een paar rechercheurs, die voorbij kwamen, zagen een gegoten ijzeren pot met een soort lout er aan tegen het hek van het gebouw staan. Ze namen haar dadelijk mede naar het politiebureau. De heer Bureau, tijdelijk plaatsvervanger van den heer Girard, verklaarde dat men bier waar- schijnlijk met een grap te doen had, want de bom, zou op de zeer dikke muur, in wiens nabijheid ze geplaatst was, toch geen effect gemaakt hebben. Van Rive de Gier (Loire) wordt geseind, dat men daar in een steenkolenwagen een doos ge vonden heeft, inhoudende een ongeladen bom met percussie, een hoeveelheid kruit en vijftig kogels. Men gelooft, dat deze door een anarchist, bevreesd voor huiszoeking, weggeworpen is. Niet bij de Duitsche Rijks-Regeering, maar bij de Regeering van Pruisen moet nu een wetsontwerp ter bestrijding van het socialisme in overweging zijn. De nieuwe wet zal vooral het recht van ver- eeniging beperken. Dat zouden dus de maatregelen wezen, waarop de Keizer (als Koning van Pruisen) in zijne jongste toespraken heeft gezinspeeld. Of deze poging gelukken zal De Keizer van Oostenrijk is te Stettin aangeko- men, in welks nabijheid groote militaire manoeuvres plaats hebben. Het Premdenblatt wijst er op, dat het drievoudig verbond //in het bewustzijn der volken is overge- gaan en gemeengoed is geworden van alle natien, die onder hare bescherming leven. Dat verbond behoeft geen uiterlijk teeken, dat het onwankelbaar vast staat. Desniettemin verheugen zich de volken over iedere gebeurtenis, die zijne beteekenis aan de geheele wereld openbaart. Zulke gebeurtenissen zijn de ontmoetingen der beide keizers en de innige verhouding der beide legers." Het blad herinnert aan het bezoek des Duitschen Keizer in Oostenrijk en aan de kameraadschap van beide legers. In deze indrukwekkende verbroedering van machtige legers en rijken zal men een overtuigend symptooii Het jonge meisje werd onmiddellijk naar eene kajuit gedragen, die opzettelijk voor haar in ge- reedbeid was gebracht en bleef de eerste dagen onzichtbaar. Toen wij de stille wateren der Noorweegsche florden badden bereikt, werd zij dagelijks op dek gebracht en lag dan stil onder een tentje. Noch hare medepassagiers, noch de schoone natuur, die haar omringde, schenen haar de minste belangstelling in te boezemen. De verpleegster zat gewoonlijk bij haar. Zij was eene ingetogene vrouw van middel- baren leeftijd, met een sproetelig gelaat, dun ros- achtig haar, gewelfde, bijna onzichtbare wenkbrauwen en recht uitloopende, dunne lippen. Over bet geheel maakte zij eenen zeer onaangenamen indruk. A1 zeer spoedig vernam ik, dat het jonge meisje z/Dagmar Sorensen" heette en de docbter was van eenen rijken koopman. Zij begaf zich naar St. Petersburg, om eenen broeder baars vaders, een beroemd geneesheer, te bezoeken. Op zekeren morgen voorbij hare but komende, bleef ik onwillekeurig even staan luisteren, bij het vernemen van een geluid, dat veroorzaakt werd door het breken van een of ander glazen voorwerp, gevolgd door baastige voetstappen, die plotseling ophieldeu, om te luisteren. Ik ver- moedde, dat ik zuster Hagar, de verpleegster van Mejuffrouw Sorensen in hare bezigheden bad gestoord en liep gauw door. Tot mijne groote verwoudering evenwel, ontmoette ik haar een oogenblik later op de trap, wilde haar aanspreken, maar zij snelde me voorbij met eene aller onaan- genaamste uitdrukking op het gelaat. AVie zou dan die beweging hebben gemaakt en in de but van Mej. Sorensen hebben geloopen zien van den wereldvrede, welks voornaamste wachter bet drievoudig verbond is. De door Turkije aangeboden concessies, in zake de Armenische hervormingen, worden door de Engelsche bladen geheel onvoldoende genoemd. Indien dit, zegt de Daily Chronicle, het laatste woord des Sultans is, dan blijft niets over dan de doorvaart der Dardanellen te forceeren. Aan Engeland is een plicht opgelegd, voor welks ver- vulling het niet mag terugschrikken. Het is te lang geduldig, misschien tegengehoudeu geweest. Wanneer de Sultan zijn oor sluit voor verstandigen raad, zal hij voor geweld moeten bukken. De teerling is geworpenmen zegt, dat het Britsch eskader bevel heeft ontvatigen, de Besika baai binnen te loopen. De Russische bladen bespreken ook de moge- lijkheid eener maritieme demonstratie voor Kon- stantinopel, maar zij zijn het er over eens, dat zij eene internationale, geene uitsluitend Engelsche moet zijn. Maandagmiddag werd te Brussel het internatio- nale landbouw-congres geopend. De minister van landbouw, De Bruijn, verwelkomde de leden van het Congres, die 400 in getal bijna alle landen van Europa vertegenwoordigen. Cartuyvel van der Linden uit Belgie werd tot voorzitter gekozen. Nadat het Congres in twaalf afdeelingen verdeeld was, werd met de werkzaam- heden een begin gemaakt. De Coinmissaris der Koningin in Zeeland heeft aan de burgemeesters in dit gewest eene circulaire gericht als volgt De Minister van justitie verzoekt mij te willen bevorderen, dat de inaandelijksche opgaven, welke u door de ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten, in verband met bet bepaalde bij het laatste lid van art. 14 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad n°. 87) gedaan en door n bij de indiening van aanvragen om jachtakten geraadpleegd worden, voortaan voor zoover daarvan tot dat doel nog geen gebruik werd gemaakt door u tevens worden geraadpleegd bij de beoordeeling van de aanvragen om eene buitengewone machtiging tot bet verdrijven van gevogelte en bet schieten van schadelijk gevogelte en gedierte. Deze raadpleging dient, om te kunnen nagaan, of de persoon, te wiens beboeve de machtiging gevraagd, en in vele gevallen ook de persoon te Yan Dr. Curwen bad ik vernomen, dat de onderste ledematen van't jonge meisje onherstelbaar verlamd waren en voor zoo ver ik wist, bad zij geene kennissen aan boord. Bij eenig nadenken, begreep ik, dat het zeker de hofmeesteres was geweest en vergat spoedig het voorgevallene. Des middags toen ik toevallig in de nabijheid van de jonge dame stond, vestigde zij plotseling bare schoone donkere oogen op me en zeide //Zou ik u even mogen spreken Ik was ten zeerste verbaasd, want tot nog toe, bad zij ook van mij geen de minste notitie genomen. Haastig ging ik naar haar toe en zeide //Zeker kan ik u met iets van dienst zijn //Ja," antwoordde zij, //gij kunt me eenen grooten dienst bewijzen. Ik heb gehoord, dat ge een bekend Londonscb geneeslieer zijt," //Mijne praktijk is zeer uitgebreid," antwoordde ik. //Ja," vervolgde zij, //ik heb zeer veel van u vernomen. Gij brengt zeker uwe vacantie op de //Ariadne" door Dat hebt ge goed geraden," zeide ik. //Dan zou bet onaardig zijnZij wendde bet hoofd af en zweeg. „AVat zou onaardig zijn?" vroeg ik. z/Ik wenschte u als geneeslieer te raadplegen, maar het zon al heel onaardig van mij zijn, tijdens uwe vacantie, beslag op uwen tijd te leggen." z/In het geheel niet," hernam ik, //als ik u van dienst kan zjjn, hebt ge slechts te sprekenmaar zijt gij niet onder behandeling van Dr. Curwen z/Ja, maar wat doet dat er toe zeide zij angstig en gejaagd. Plotseling bedaarde ze en werd af- gemetenerik volgde haren blik en zag zuster Hagar aankomen. Zij bracht eene sjaal en een boek voor bare meesteres. ,yDank u, zuster Hagar," zeide de jonge dame. //Ik heb u voorloopig niet wiens name zij verlangd wordt, den noodigen waar- borg tegen misbxuik daarvan npleTCTen. Ik heb mitsdien de eer u te verzoeken, de be- doelde opgaven voor de beantwoording van vraag 3 van het formulier (Provinciaal blad n°. 130 van 1884) te raadplegen en de veroordeelingen te vermelden, welke binnen de laatste 5 jaren, aan de aanvraag voorafgaande, ten opzichte van de hiervoren genoemde personen mochten zijn uitge- sproken, met name de dagteekening van bet vonnis en de qualificatie. A\ranneer zij nog geen 5 jaren in de gemeente hebben gew'oond, behoort door u mededeeling te worden gedaan van bet tijdstip, tot hetwelk de bedoelde opgaven zijn geraadpleegd, alsmede van de vroegere woonplaats binnen die 5 jaren. Men sehrijft aan de Tel. uit de residentie In kringen, waar men zulks weten kan, nemen de geruchten, als zou de minister van oorlog over de zaakSeret geinterpelleerd worden, een vas- teren vorm aan, en verwacht men algemeen, dat Dr. Schaepman zich daarmede zal belasten. De vereeniging ter behartiging van de be- langen der Vrouw te Rotterdam heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden om instemming te betuigen met dat van de vereeniging voor Vrouwenkiesrecbt, waarin zij verzoekt in de nieuwe kieswet het woord mannelijke weg te laten, aan- gezien tegenstanders van het kiesrecht der vrouw toch reeds in de Grondwet waarborg genoeg hebben, dat het nog niet kan worden ingevoerd. Naar aanleiding van de installatie der staats- commissie voor pensionneering van werklieden schrijft de werkmansbode, het orgaan vaii het Al gemeen Nederlandsch AYerkliedenverbond: De commissie heeft haar taak aanvaardwanneer zij haar zal hebben voleindigd, is zelfs niet bij benadering te zeggen. Er zal zeer stellig veel moeten worden onderzocht, beoordeeld en over- wogen. En zal, als al hetgeen noodig is te weten en te berekenen, gereed ligt, reeds bereikt zijn, wat wordt gewenscht, althans in de kringen der werklieden AA'ij voorzien dat niet. Bedriegen we ons niet geheel, dan is de com missie, zeer stellig niet onvoorbedacht, zoo samen- gesteld, dat haar meerderheid waarschijnlijk niet zal komen tot het besluit, dat werklieden, door ouderdom of invaliditeit ongeschikt geworden om in bun onderhoud te voorzien, recht hebben op geldelijke uitkeeringen, en nog minder dat de staat te dien aanzien dwingend en steunend behoort op te treden. Maar wij achten dat de hoofdzaak niet. noodig." De verpleegster lag de sjaal over hare voeten, het boek binnen haar bereik en verwijderde zich, na mij eenen nieuwsgierigen blik te hebben toegeworpen. Toen zij uit bet geziclit was verdwenen, her- vatte Mej. Sorensen het gesprek. ,/Zooals ge ziet, ben ik verlamd," zeide ze. Ik boog toestemmend. z/Ik lijd er verschrikkelijk onder," vervolgde zij, z/en ben op weg naar St. Petersburg, om mijnen oom, een zeer bekwaam geneesheer, op verlangen van mijnen vader te raadplegen. Misschien is zijn naam u bekend bij heet, professor Sorensen en is ook werkzaam aan bet hof." //Ik herinner mij zijnen naam niet," zeide ik, //maar dat beteekent niets, ik twijfel niet aan uwe woorden." //Ja, hij is bijzonder knap en bekleed eene hooge betrekking. Er verloopen evenwel nog eenige dagen eer wij Rusland hebben bereikt en ik gevoel me ongesteld. Het spijt mij niet eerder te hebben geweten, dat zich znlk een bekwaam geneesheer aan boord be- voud misschien zal Dr. Curwen er niets op tegen hebben Zij zweeg en ik vervolgde Ik ben er zeker van, dat Dr. Curwen er niet tegen zal zijn, met mij in consult te treden; wil ik bet hem vragen //O, neen dank u maar ik wensch geen consult; ik wil alleen door u be-, handeld worden." Verbaasd keek ik haar aan. //Weiger niet," zeide zij op smeekenden toon. //Met genoegen wil ik u behandelen, maar in overleg met Dr. Curwen." z/Maar ik wenscli slechts door u behandeld te worden," zeide zij. z/Het spijt mij zeer," antwoordde ik, //maar dat is niet mogelijk." UI/LVSflll COURANT. Kit blatl verscUijnt 5i miiiiiI Woensdag- en VrijriagavoMil 1»»J den uitgever I*. J. V A S b aaBasaaas-sa D E S A W B> E te Ter A'euzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1