Gemeogde berichten. daags zouden geleverd moeten worden. Dit is mij gebleken uit de schriftelijke bekentenis van iemand, die in deze aangelegenheid nauw be- trokken is Yoor deze daad verdient dus de Minister eer een woord van lof dan een interpellatie. Jammer slechts, dat, zijn mijn inlichtingen juist, en ik heb geen reden daaraan te twijfelen, de Minister eerst zijne concessie deed, toenhet syndi- caat zijn aanbod reeds ingetrokken had. Eenmaal echter deze hinderpaal uit den weg geruimd, bestond er geene aanleiding meer, het gedane aanbod niet gestand te doen. Toch is zulks niet geschied, en daarvoor bestaan, naar mijne vaste overtuiging, geheel andere oorzaken. Ik acht de Tweede Kamer de geschikte plaats niet, om die oorzaken te gaan bespreken, en dit zaakje uit te pluizen. De datum van het vertrek van luit.-generaal Vetter, commandant van het Indisch leger, uit Nederland, is thans bepaald op 20 September a. s. De overtocht zal geschieden per mailboot Soembing, van de Rotterdamsche Lloyd. Naar aan de N. R. Ct. wordt gemeld, wil de gemeenteraad van Nieuwe-Pekela de betrekking van secretaris niet aan den burgemeester, die in plaats van den heer Dik benoeind zal worden, opgedragen, terwijl de Commissans der Koningiu de twee betrekkingen vereenigd wenscht. Men vreest, dat dat geschil tot een eenigszins gespannen verhouding aanleiding zal geven. Zooals bekend is, heeft de burgemeester van Appeltern bij Ged. Staten van Gelderland een bezwaarschrift ingediend tegen de toelating van den oud-zouaaf Th. Banken als lid van den raad, op grond, dat hij het Nederlanderschap van dien heer betwistte. De gemeenteraad had tot zijn toelating als raadslid besloten, op grond, dat de heer Banken steeds op de kiezerslijsten was voorgekomen en de raad het bewijs mist, dat genoemde Banken in vreemden krijgsdienst is geweest. Ged. Staten hebben thans beslist, dat de raad terecht tot de toelating van den heer Banken heeft besloten, zoodat geen nieuwe verkiezing behoeft plaats te hebben. In Zuid-Beveland heerscht tegenwoordig levendige vraag naar rundvee en varkens voor Belgische rekening. Men meent dat zulks in verband zou staan met eene aanstaande tijdelijke opening der grenzen, als Belgie dat in zijn belang acht. Volgens de jongste opgaven zou de waarde der van Lombok afkomstige gelden en kostbaar- heden (waarop de kosten van den oorlog voor een deel zijn te verhalen) gesteld kunnen worden op 17 ton, waaronder 4l/2 ton als oorlogsschatting ons in handen gekomen. Voor het overige is deze raming zeer onzeker, vooral wat de vermoedelijke waarde der preciosa betreft, aangezien eene aan billijke. eischen beantwoordonde deskundige taxatie in Indie niet uitvoerbaar is. Het ligt in de bedoeling der Indische regeering, alle preciosa herwaarts te zenden, met uitzondering van eeu klein aantal ter bewaring aan het Bata- viaasch Genootschap van Kunsten en Weten- schappen af te stane voorwerpen, en om van de geldswaarden in Indie alleen aan te houden de voor de circulatie geschikte geldstukken en eenige eveneens voor het museum van genoemd Genoot schap bestemde munten. De definitieve afdoening van deze aangelegenheid, bij de behandeling waar- van ook met de belangen der Nederlandsche musea wordt rekening gehouden, wacntte op de beeindiging van een met de directie van het Bataviaasch Ge nootschap gevoerd wordend overleg. Over de jongste onrust in de Padangsche Bovenlanden leest men in de Java Ct. Van den gouverneur van Sumatra's Wesfkust is de mededeeling ontvangen, dat op 15 Juli de inwoners van Mageh te Fort-de-Kock verschenen, ten einde zich te beklagen over de bevelen van hun larashoofd in zake koffiecultuur. Zij hielden zich volinaakt rustig, doch gaven geen gehoor aan de herhaalde aanmaningen van het bestuur om huiswaarts te keeren, waarop de resident 50 militairen requireerde. Voordat de inilitaire macht ter plaatse verscheen, waren de ontevredenen echter ongemerkt naar hunne woonplaats teruggekeerd. Den volgenden dag begaf zich de resident, vergezeld van den controleur, naar Mageh en gaf de noodige ophelderingen, ten einde het blijkbaar bestaand misverstand uit den weg te ruimen, waarmede de zaak beeindigd was Invoer van vee in Belgie Van de Belgische grenzen wordt geschreven, dat, volgens invloedrijke veehandelaren uir Belgie, binnenkort de opening van Belgie, voor den invoer van Nederlandsch vee kan verwacht worden. Onwaarschijulijk klinkt dit niet, nu vele han- delaars, die in Belgie Engelsch vee invoerden, dit hebben gestaakt. De toelating van Nederlandsch vee zou het Engelsche vee in Belgie veel in waarde doen dalen, dewijl het Nederlandsche vee op alle markten in Belgie steeds het meest gewikl is Ook de fi rma Cockx te Rozendaal, die een be- langrijke veehandel met Engeland dreef, heeft hiermede opgehouden. Op Zuid-Beveland is men de vorige week, hoewel nog zeer vroeg, reeds begonnen met het rooien van suikerbieten. Over het algemeen verwacht men een ruim middelmatig beschot. Te Rotterdam worden pogingen gedaan om de plaatselijke inkomsten-belasting, die aldaar zeer inpopulair is, omdat de aanslagen er openbaar worden gemaakt, te vervangen door een plaatselijke belasting naar de grondslagen huurwaarde, meubilair, bediening, paarden, enz. Dit voorstel, een boekdeel op zichzelf vormende, is uitgegeven van de raadsleden Muller, Ebeling, Kraemer en Van Rossem en wordt binnenkort behandeld. De commissie uit den gemeenteraad van Middelburg, uit vijf leden bestaande, benoemd om rapport uit te brengen in zake het adres der Mid- delb. Timmerlieden-vereeniging //Door Vereeniging verbetering" enz., verzoekende om in de bestekken der aan te besteden werken bepalingen op te nemen omtrent minimum-loon en maximum-werktijd, heeft thans dat rapport uitgebracht. Met afwijkend advies van twee leden, adviseert zij den Raad, op grond van velerlei bezwaren, bedoelde bepalingen niet in de bestekken van aan te besteden werken op te nemen. Een der leden adviseert tot inwil- liging van het verzoek, terwijl een ander lid het advies wenscht in te winnen van den weldra ter stede opgerichten arbeidsraad. TER NEUZEN, 9 September 1895. Heden namiddag had alhier de teraardebestelling plaats van den heer J. de Feijter, in leven wet- houder dezer gemeente. De baar werd gevolgd door de zeer talrijke familie-betrekkingen van den overledene en het gemeentebestuur. Bij de geopende groeve nam de burgemeester het woord en sprak ongeveer het volgende Met diep leedgevoel over zijn heengaan staan wij, burgemeester, wethouder, leden van den Raad, secretaris en ontvanger der gemeente, aangesloten bij de familie van den overledene, thans geschaard om de laatste rustplaats van den waardigen man, die 29 achtereenvolgende jaren lang als raadslid en gedurende de 12 laatste jaren tevens als wet houder de belangen der gemeente Ter Neuzen heeft gediend, en dat wel met lust en ijver, met opgewektheid en toewijding, welke goede eigen- schappen zoozeer te stade kwamen bij de groote uitbreiding, die de bestuurstaak gedurende den tijd van zijn medebestuur, ten gevolge van belangrijke ontwikkeling der gemeente, heeft verkregen. Zijn werkzame aard kende geen rust en zoo is hij in den dienst der gemeente werkzaam gebleven tot het einde van zijn leven toe. Zijn toenemende ouderdoin stond hem eene behoorlijke uitoefening der ambtsplicht allerminst in den weg, want hij was gezond, sterk naar lichaam en geest en is dat gebleven tot kort geleden, toen hij door de sloopende kracht zeer ernstig werd aangetast. Hij is ten alien tijde een hooggewaardeerd medebestuurder geweest, vooral in zijne betrekking als lid van het Dag. Best, was ik overvloedig in de gelegenheid te leeren kennen en op prijs stellen zijn rijke ervaring, zijn groote kennis van personen en toestanden, zijn immer helder oordeel en goed doorzicht van zaken. Volgens de wet als wethouder geroepen den burgemeester in de verschillende takken van de huishouding van de gemeente bij te staan, heeft hij de taak jegens mij steeds ver- vuld op een wijze, zooals slechts van een goeden en ouderen vriend te verwachten is en daarvoor thans openlijk dank te betuigen is voor mij een behoefte van het hart. Wij alien genoten vriendschap van hem en stelden die op prijs, waarom wij ook belang stelden in het lief en leed, hetwelk hem weder- voer. En dit doet me denken aan zijne waarde echtgenoote met wie hij ruim 61 jaar door den band des huwelijks op de gelukkigste wijze is vereenigd geweest. Wat is zij hem nog slechts zeer kort geleden in de eeuwige rust voorgegaan hij is haar spoedig gevolgd en het scheen wel alsof zij niet gescheiden inochten zijn. Thans houdt hetzelfde graf beider stof bewaard. Aan de kinderen en verdere betrekkingen van den overledene betuigen wij onze innige deelneming met het door hen geleden verlies. Voor kinderen is het- bitter hart zulk een vader te moeten inissen. Moge deze betuiging en de algemeene deelneming, die zijn afsterven ondervindt, u eenigen troost kunnen schenken. Ik hoop evenwel dat u betere troostgronden zult kennen en het liiemand uwer daaraan ontbreken zal. Wethouder; vriend De Feijterook namens den Raad spreek ik den dank der gemeente uit, voor de langdurige en goede diensten aan haar bewezen. Uwe nagedachtenis zal ingeeerdenvriendschappelijk aandenken worden gehouden. Rust in vrede, maar leef ook in het heerlijkst licht, nog schooner dan het zonlicht, hetwelk thans uw graf beschijnt. Goede vriend De Feijter, vaartwel De heer Jan de Feijter, zoon van den overledene, dankte hicrna namens de familie den burgemeester voor de waardeerende woorden en betuigde verdei aan alle aanwezigen zijn dank voor de belang- itelling betoond door het vergezellen van zijn vader naar de laatste rustplaats. Naar we vernemen is eene verkiezing voor een lid van den Raad (vacature Jac. de Feijter Pz.) vastgesteld op Dinsdag 1 Oct. a. s. Vermits het te benoemen lid eerst moet zijn toegelaten alvorens een wethouder mag worden benoemd is eene spoedige verkiezing van raadslid onvermijdelijk, daar het Dag. Best, reeds sedert geruimen tijd onvoltallig is. Om een antwoord te geven op de dezer dagen dikwijlsgesteld wordende vraag: //welkeinrichtingen van vermaak enz. zullen dit jaar onze kermis bezoeken en wat zal er te genieten zijn?" willen we als naar gewoonte hieromtrent het een en ander mededeelen, waaruit zal blijken dat we vele oude bekenden zullen ontmoeten. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt wacht den liefhebbers een zefer genotvollen avond door het optreden van den heer Willem van Zuijlen met een veelbelovend programma, in het //Hotel der Nederlanden". Wij meenen te mogen verwachten dat hem een druk bezoek zal ten deel vallen daar de gelegen heid om den heer Van Zuijlen alhier te hooren niet dikwijls voorkomt. Het is vrijwel overbodig hierover veel te schrijven, de heer Van Zuijlen is ook alhier als declamator geen onbekende en al ware hij dit, de hulde hem reeds op ver schillende plaatsen gebracht, dit jaar in zeer ruime mate bij de viering van zijn 40jarige tooneelloopbaan, zouden ons borg spreken dat we een //meester" zullen kunnen zien en hooren. Verder wordt per advertentie aangekondigd het bezoek van den heer Blokland met een Tooneel en Cafe-concert gezelschap in het /Hotel Donze.' Dit gezelschap heeft hier verleden jaar een goeden naam achter gelaten. We leerden in den heer Philip een uitstekenden komiek kennen, terwijl men het duettistenpaar Boesnach, als //Trien en Bram van Monikkendam" bij velen bekend, gaarne zag optreden. Hierbij gevoegd de andere dames zange- ressen en den voor het eerst alhier optredenden Hollandschen komiek en steltendanser de heer Selsor, terwijl de heer Blokland voor puike muziek zorgt, kan men verzekerd zijn in 't Hotel Donze een aangenamen avond te kunnen passeeren. Nog vinden de lezers onder de advertentien vermeld het optreden van het alhier nog niet werkzaam geweest zijnde Cafe-chantantgezelschap onder leiding en medewerking van den Hollandschen karakter-komiek L. Davids uit Rotterdam, in het cafe //La belle vue". Van dit gezelschap, dat reeds dikwijls in Zeeland is opgetreden, hebben we veel goeds gehoord, waarom we met het oog daarop ook een bezoek daaraan kunnen aanbevelen. Dit zijn voor zoover ons nu bekend is, de ver- makelijkheden welke plaats hebben bij de inge- zetenen, behoudens dat in bijna alle estaminets gelegenheid zal worden gegeven tot dansen. erder kunnen we daartoe welwillend in staat gesteld meedeelen dat de kermis bezocht zal worden door de stoomcircus van Van Renterghem, een steeds druk bezochte inrichting, die nu, zooals uit zijn aan den raad gericht adres in 't verslag der voorlaatste zitting opgenomen weer wat nieuws te zien geeft, n. 1. een toclit door een tunnel. Verder zal men nog kunnen draaien in de caroussels van de wede A. Verstrate en Frans Janvier, terwijl er weer gelegenheid zal zijn om, met den vasten grond onder zich, een zeiltochtje te maken met de schuitjesmolen van Vale. Zijn de schommelingen dier schuitjes nog niet hevig genoeg, ook daarvoor zal raad zijn door een bezoek te brengen aan de Turksche schoinmel van Flesschentrager. Als nieuwe bezoeker hebben we te verwachten de heer Haens met een accrobaten-theaterdaarin zal wel iets te genieten vallen voor liefhebbers van hals- brekende toeren. Mede komt als nog nooit alhier vertoont de wede Dekker met een //natuurwonder" naar we vernamen is dit wonder een dame met twee armen en slechts een been, waarvan de voet maar van 4 teenen is voorzien, waarmede zij teekent, schildert, handwerken verricht en kaart- en muziek speelt. De heer Loumans komt met eene electrische visscherij, of we dit als eene nieuwigheid moeten begroeten dan wel of het eene reproductie is van het van vroeger bekende, druk bezochte //pak de leuning", kunnen we niet zeggen, we zullen dus inoeten afwachten tot we kunnen zien en oordeelen. Ivijklustigen zullen kunnen terecht komen in het groot panorama van Munster, en ook het Lombokspel zal ons komen bezoeken. Wie vastheid van oog en hand wil oefenen zal daartoe gelegenheid kunnen vinden in de schiet- tent van de wede Heeshein. Voor den inwendigen rnensch behoeft men niet bevreesd te zijn, daar de gelegenheden om dien te versterken genoegzaain zullen vertegenwoordigd worden. In de eerste plaats kunnen we noemen den ouden en om zijn lekkere wafels en poffertjes goeden, bekenden Koninklijke wafelbakker Smits, de koekkramen van Jillisse, Van der Leeuw, een Trantontuano Nograta-kraam enz., terwijl de oliebollenbakkers ook ruim zullen vertegenwoordigd zijn. Met nog te vermelden dat galanteriekramen evenmin zullen ontbreken, meenen we voor zoover ons mogelijk was de nieuwsgierigheid van vele grooten en kleinen te hebben bevredigd. Konden we nu nog mooi weer voorspellen ge durende de kermis dan was alles in orde, doch daarvoor zetten wij een Bij het examen voor de hoofdakte te Breda is o. a. geslaagd de heer H. B. de Groot te Groede. Axel, 9 Sept. Heden werd alhier door Burge meester en Wethouders aanbesteed 1". Het rioleeren van een zinkput in den Verlorenhoek ter lengte van pi. m. 81 M. Iliervoor werd ingeschreven door J. K. Vink, voor 398 J. van Hoeve, voor f 380 Jacs. van Doeselaar, voor 374,50 A. A. Slijpen, voor 370 J. Naeije, voor 349 A. de Jonge, voor f 337 en door J. Verijzer, voor 335. Alle inschrijvers wonen te Axel. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. 2°. Het vervoeren van pi. m. 100 M8. grint van de Axelsche Sassing naar den grintweg Axel Zaamslag. Hiervoor werd ingeschreven door C. de Putter, voor 1,25 en F. Dieleman, beiden te Axel, voor f 1,24 per M3. Aan den laagsten inschrijver is het vervoer gegund. Biervliet, 8 Sept. In de afgeloopen week is een jongetje van 5 jaren J. d. B. in onzen parochieput gevallen en verdronken. Toen men den jeugdigen drenkeling opmerkte, was hij nog niet totaal bewusteloesde kleine leefde maar eenige oogenblikken na de redding. Met ingang van 15 Sept. wordt aan de haven van den Koninginnenpolder kaai- en havengeld geheven, n. 1. 10 cent per wagen en 1 cent per zak. Bij lossen of laden betaalt meii telkens 2 cent per ton of M3. aan havengeld. INVOER- VAN VEE IN RELGlC" Ll I 1 RElvSEL uit een verslag van het verhandelde in de zitting van den Belgischen Senaat van Vrijdag 6 dezer. Bij orde-motie stelt de heer Leger eenige vragen aan den heer I)e Bruijn, Minister van landbouw, over de sluiting der grenzen voor het Hollandsch vec en de duurte van t vleesch die er het gevolg van is. De redenaar klaagt er over dat de markten van Gent en Mechelen op sommige dagen gebrek aan beesten hebben. De heer Audent ondersteunt de zienswijze van den heer Leger. Men begint de handelwijze van den Minister in sommige kringen druk te be spreken. De spreker vraagt dat, gezien den hoogen prijs van 't vleesch en de schaarschheid van't vee, de Minister met het Hollandsch vee handele zooals hij gehandeld heeft met de schapen uit Duitschland, die rechtstreeks van de grens naar de slachthuizen werden gevoerd en daar, na onderzoek, geslacht. De Minister I)e Bruijn verklaart, dat hij er nooit zal toegeraken de belangen der veekoopmans, der beenhouwers en van den landbouw te hand- haven naar ieders voldoening. Hij zegt dat hij sedert eenigen tijd verwenschingen, zoo van been houwers als landbouwers heeft moeten hooren. Indien er waarlijk geene ziekte bestaat en het vleesch hier te lande in prijs stijgt, zoo gaat hij voort, zou ik onvergeeflijk kwaad verrichten met de grenzen gesloten te houden, welke ook de gevolgen mogen zijn. Doch de ziekte bestaat. Om zulks te bewijzen leest de Minister een reeks van statistieken af. Het mond- en klauwzeer is niet uitgeroeid in Holland. De laatste maal dat' de grenzen geopend werden, kwamen er 2000 beesten per dag toe aan de grens. Op enkele dagen telde men er 12000. Op die wijze is alle onderzoek onmogelijk. 100 veeartsen zouden niet voldoende zijn om de beesten te onderzoeken. De laatste maal ook brak de ziekte, weinige dagen later door gansch het land uit en de boeren klaagden op hunne beurt. Het is al wat ik voor den landbouw kan doen, zegt de Minister verderhet is hunne stallen voor ziekte vrijwaren. Op dit oogenblik heerscht er geene ziekte in het land. Wat den maatregel betreft door den heer Audent voorgesteld, dien kan de Minister niet aannemen. Er zou te veel bedrog gebeuren. Doch wat hij zal doen, indien het zoo roortqaal dat is, in geplombeerde wagens dieren naar de slachthuizen laten voeren tot afmaking. Verder nog op de grenzen, voor het vet vee, stallen oprichten waar de dieren eene quarantaine zouden ondergaau, vooraleer binnen gelaten te worden. Voor het mager vee, kan de Minister hoegenaamd niets doen. De heer Audent vraagt dat men enkel het vet vee, bestemd voor de slachthuizen zou binnen laten, ten einde voor de landbouw geen gevaar te verwekken. De Minister De BruijnZoo haast het vleesch nog in prijs stijgt, zal ilc dien maatregel nemen. Jl. Donderdagavond heeft de vleeschhouwersbond te Antwerpen een vergadering gehouden om tegen het gesloten houden der grenzen verzet aan te teekenen. Dat ziek zijn van het Hollandsch vee zoo zei de heer Karel Sluijts, voorzitter van uen bond is niets dan een voorwendsel. Zoo groot was de ontevredenheid, dat een der aanwezigen de regeering beschuldigde, de grenzen alleen voor een veeboer geopend te hebben, een verren bloedverwant van den Minister De Bruijn Heden (Maandag) zal men te Borgerhout eene groote protest-meeting houden, waartoe de gansche provincie is uitge- noodigd. Men wil dat de grens terstond heropend worde, en niet, zooals in Oost-Vlaandereu is gevraagd den 10 October a. s. Algemeen is men van gevoelen, dat eene open- itelling der grenzen niet lang meer kan uitblijven. Bij het hevig onweder, dat Zaterdagochtend boven Zeeland losbrak, is hier en daar door de bliksem nogal schade aangericht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2