A1 g e m e e d Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen ft 60 0 H00F0 No. 3199. Zaterdag 7 September 1895. 35e Jaargang. BEKENDMARING. EE I 11BBQIIII. abonnement Bionenland. Per drie maanden binneii Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. te TER NEUZEN, op de gewone wijze, van Maandag IB tot Zaterdag 21 September 1895. Ter Neuzen, 30 Augustus 1895. Burgemeester en AVethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen sollicitanten op naar de betrekking van der openbare school (dag- en avond- school) te SLUISKIL. Jaarwedde 1000,— en vrije vroning, of eene vergoeding voor huishuur ten bedrage van f 125,- jaarlijks. Het onderwijs omvat de vakken a1. Stukken franco in te zenden aan den Burgemeester voor 15 September e. k. De getuigschriften bedoeld bij art. 2.7 b der AVet, moeten van voile twee jaar aansluiteu, minstens tot 1 September. Ter Neuzen, 4 September 1895. Burgemeester en Wrethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. Politi^U Een Brusselsch blad had gemeld, dat de regeering van Belgie bad besloten alle plannen tot inlijving van den Congostaat tot 1900 te laten rusten Het officieuse Journal de Bruxelles evenwel ver- zekert, dat de laatste voorvallen in den Congostaat de regeering er niet toe hebben gebracht hare plannen ten opzicbte van dien staat te wijzigen en dat binnen kort een grondig onderzoek naar den staat van zaken in Afrika zelf zal worden gehouden. Het blad houdt bet evenwel voor onmogelijk dat de kwestie van de overname van den Congostaat in de volgende zitting der Kamers aan de orde zal worden gesteld. In den Senaat heeft o. a. de oud-minister van justitie Le Jeune naar aanleiding van het ontwerp van een overeenkomst, met den millionair North te Ostende scherp het dulden van speelholen afge- keurd. Het spelen te Namen en te Dinant is schandalig. Het wedden bij de wedrennen is ook meer dan ergerlijk de wetgevende macht moet in dezen tusschenbeide komen. Norbt betaalt 7 millioen voor 23 H.A. zandgrondhij zou dit niet kunnen doen, als hij niet voornemens was een speelzaal te bouwen. De ondernemingen van North te Ostende worden algemeen bescbouwd als een speelonderneming en het zou nog beter zijn de publieke speelbank te Spa te herstellen, dan die zoogenaamde gesloten societeiten, die speel- zalen zijn, toe te staan, waar bet spel niet altoos eerlijk is. Er zijn nu het was de heer Audent, die dit zei van die societeiten te Ostende, te Dinant en te Thuin, de staat kan dit verbieden. De dreigende woorden, die de Keizer van Duitsch- land tot de socialisten heeft gesproken, worden door velen als de aankondiging eener nieuwe dwangwet beschouwd, maar anderen. b. v. de Voln Ztg., zijn van een ander gevoelen. Ook de liberale bladen erkennen, dat de Keizer heeft gesproken onder groote provocatie. Hij was verontwaardigd over de taal der socialistische bladen. Eene liouding als van de A orwarts, zegt de A oss. Ztg., zou in geen ander land mogelijk zijn, in andere landen mogen de revolutionaire elementen erger gewelddadigheden plegen, maar instinktmatig aarzelen zij de vaderlandsliefde bunner landgenooten aan te randen. Desniettemin waarschuwden de A oss. Ztg. en andere liberale bladen bet gouvernement tegen nieuwe proefnemingen met uitzonderingswetten, die niet alleen bet socialisme, maar iedere vrije ricbting zouden treffen. De democratische Volkszeitung kan niet gelooven, dat de Keizer bij zijn beroep op het leger er aan dacht, bet socialisme door ruw geweld te onder- drukken; dit is onmogelijk tegenover eene partij, die twee millioen aanhangers telt. Het blad deelt een stuk mede uit een rede, door den burgemeester van Berlijn gehouden op een feestmaal, dat de hoofdstad aan de oud-strijders gaf. Sprekende van de buitensporigheden der socialistische bladen en de liouding van ben, die door gemis aan vaderlands liefde zich van feestvieren onthielden, zeide bij Wij zullen niet vergeten dat ook zij onze Duitsche broeders zijn, dat zij trouw waren aan bet vaderland in de dagen van den strijd en dat wij altijd moeten pogen, door goeden raad en welwillendheid hunne harten weder te winnen voor de algemeene zaak. Zoo, zegt de Yolks Ztg., spreekt een man des volks tot het volk. En dit moet het programma zijn, op welks grondslag het Duitsche volk de sociale quaestie behoort op te lossen, indien de oplossing tot een duurzainen vrede zal leiden. Turkije heeft, volgens een telegram uit Kon- stantinopel, aan de eischen der drie mogendheden onder zeer sterke pressie van Engeland toegegeven. Trouwens de toestand van zijn eigen rijk noopte mede den Sultan niet bet uiterste af te wachten. De Daily Telegraph vernam uit Konstantinopel, dat daar zeer onrustbarende berichten uit de provincien waren ontvangen. De Turksche afper singen en gewelddadigheden verminderden niet. De toestand in de hoofdstad was erger dan ooit, De groote invloed van den patriarch werd aangewend om een opstand der Armeniers te voorkomen. In Konstantinopel wonen 150,000 Armeniers, van welken waarschijnlijk eeu gedeelte gewapend en door comites georganiseerd is. Zij werden tot nog toe rustig gehouden, omdat men hoopte, dat Europa tot hervormingen zou dwingen. De Turken vermeerder- den de verbittering door aanhoudende arrestatien. Te Mefasa op bet eiland Cuba is door de opstandelingen opnieuw de republiek uitge- roepen en tot president benoemd Santa Lucia, terwijl als bevelhebbers zijn aangewezen Maceo, Gomez en Roloff. Van eenige beteekenis is deze vertooning niet, evenmin als de van de Vereenigde Staten uitgevoerde beweging tot aankoop van Cuba van Spanje, voor een som van 200 millioen dollars. Daarbij zou Spanje eigenlijk nog wel'tbest varen de Unie zou met het eiland ook de vele opstanden koopen en de Cubaneezen zouden er weinig of niet op vooruitgaan. Te Kampen brachten de Koninginnen Dinsdag eerst een bezoek aan het instructie-bataljon, waar zij recht feestelijk werden ontvangen en in de fraai versierde excercitieloods een assaut bijwoonden. Van daar reden H.H. M.M. naar bet gebouw van den hoofdeursus, onderweg eene ovatie aan- nemende van den beer AAT. G. Boele Sr., met diens 500 werklieden, die een fraai album met photo's van zijne sigarenfabriek aanbood. Na de inrichting van den hoofdeursus te hebben bezichtigd, plaatste de Koningin een gedenksteen in het in aanbouw zijnde gast- en proveniershuis aan den Burgwal, waar een cantate bij werd ge- zongen, waarna men naar Zwolle terugreed. Het diner was niet officieel. Na afloop daarvan werd de des middags gehouden optocht, nu met fakkellicht, berhaald. De stoet, die uit een groot aantal groepen bestond, begon met die der Ceutrale werkplaatsen, banier- en vaandeldragers, metaal- werkers, houtbewerkers enz., waartusschen praal- wagens, die allegorisch de verschillende vakken verbeelden, te zamen ongeveer 350 man. Hij inaakte zegt de verslaggever van de Tel. een alleraardigsten indruk van opgewektheid en vroolijkheid. Met de honderden en honderden bengelende lampions langs de ge'illumineerde straten is het eene voortdurende opeenvolging van licht en muziek, gezang en tromgeroffel, ruiters, praal- wagens eu deftige karossen. De straten zijn stamp- volhet schijnt wel of er geen man meer in kan. Te Almeloo werden de Koninginnen eergister om 11 uur door autoriteiten en coporaties aan het versierde station begroet en daarna te Hengeloo door den burgemeester toegesproken, waar de school- kinderen zongen. Te Enschede werden zij opgewacht door de eerewacht en werd eerst een bezoek gebracht aan het Volkspark en daarna een rijtoer gemaakt. Na afloop daarvan kwamen H.H. M.M. op het balcon van het stadhuis, waarna haar een prachtwerk werd aangeboden de geschiedenis van Enschede voor 1862. Aan bet dejeuner hield burgemeester Van der Zee eene toespraak, die de Regentes beantwoordde. De Koninginnen kwamen gisterochtend om 11 FEUILLBTON. Door HELLMUTB MIELKE. 4) Hij wilde opnieuw sterven, maar de schipper sprak hem verstandig toe. Hij verwees hem naar de nieuwe wereld, die bet tooueel van een nieuw leven kon zijn, en wist het eindelijk zoo ver te brengen, dat de ongelukkige toegaf en zich aan boord van dit scbip naar de groote zeestad liet brengen, vanwaar hij naar Amerika ging. Maar toen bij van zijn vaderland afscheid nam, besloot hij, een doode te blijven alleen de vrouw, die hem ter wereld had gebracht, wilde bij bericht van zijn nieuw leven geven, maar eerst dan, als bij bet daarginds tot iets gebracht had. Zoo ontdeed hij zich van den ouden naam, dien hij te schande had gemaakt, en noemde zich Karper. Het ging hem in Amerika eerst niet goed als kelnner, stoker en in velerlei andere beroepen, leidde hij een ellen- dig bestaan, eer het geluk hem toelachte en hem meer in den schoot wierp dan bij ooit in zijne stoutste droomen had gehoopt. Hij werd procura- tiehouder van een groote firma en later zelfs chef van die firma. vDat het mij misschien nog goed kan gaan, is een verduiveld slecbte troost," viel bier Johan den verteller in de rede, ,/als gij mij lucbtkasteelen wilt schilderen De ander schudde treurig bet hoofd. ,/Geene luchtkasteelen, jonge vriend. Ik wil u ook niet troosten, neen. Herinner u, wat ik u in't begin van meuschelijke daden gezegd heb, en luister verder. Toen die kennis van mij procuratiehouder der zaak geworden was, meende hij door zijn vlijt zijn misstap te hebben goed gemaakt. Hij schreef eenen roerenden brief aan zijne moedcr, waarin hij haar alles mededeelde, haar vergiffenis en inlicbtingen aangaande zijne vroegere bruid vroeg, wier liei'de bij eens onwaardig was geweest. En door zijne woorden klonk ook de trots, dat hij nu een nieuw, waardig leven begonnen was en dat bij alles, alles kon goed maken. Deze brief kwam ecbter weer terug. Een korte opinerking op het couvert leerde hem, dat de geadresseerde overleden was. Het was de eerste smart, die zijn misstap hem bereidde, Zijne moeder was gestorven, terwijl zij hem voor dood hield, zonder iets te weten van zijn nieuw leven, en zij was gestorven van verdriet over zijne misdaad, van verdriet, dat bij de band aan zich zelveu geslagen bad. Hij schreef nu aan eene bevriende familie en vroeg iiilicbtingen omtrent zijne vroegere bruid. Het antwoord leerde hem, dat zij met een ander getrouwd was. Hij, de misdadiger om harentwil, bad zich een tijd lang verbeeld, dat zij hem eenwig trouw zou blijven hij noemde haar nu onstand- vastig, trouweloos. Maar wat zijne daad teweeg had gebracht, dat zag hij in werkelijkheid eerst na jaren, toen het verlangen naar bet vaderland liem aangreep, en over den oceaan dreef, om nog eenmaal voor zijnen dood de plaats te zien waar bij geboren was, toen bij als een herborene onder menschen wandelde, die hem niet kenden of hem vergeten hadden. Het graf zijner moeder stond op het armenkerkhofzij was niet alleen van verdriet, maar ook in de grootste ellende gestorven nadat zij getracht had, de schuld van haren zoon met haren handenarbeid af te betalen. En de geliefde, die bij trouweloos bad genoemd, zij was alleen hierom de vrouw van een ander geworden, omdat deze zich verplicht bad, de duizend thaler, die hij bij bet spel verloren bad, af te betalen. En beiden kwelden zicli en sloofden zich af voor den doode, van wiens aandenken zij althans een uur te Meppel aan en werden ontvangen door den Commissaris in Drenthe en andere autoriteiten. Aan den Stationsweg zongen vijf zangvereenigin- gen twee coupletten van het Wilhelmus. De rijtoer door de met groen, eerebogen en vlaggen versierde straten, had tot eindpunt de rijk versierde hoogere-burgerschool, waar de gemeente een dejeuner aanbood. 's Burgemeesters toespraak beantwoordde de Regentes kort. Na afloop van het dejeuner reed men naar Hooge- veen. In de dorpen langs den weg zongen de kinderen. Te Hoogeveen werden HH. MM. verwelkomd door den burgemeester en het kamerlid Smeenge. De gevlagde turfscliepen trokken zeer de aandacht. Op een platvorm in bet kanaal waren 350 kinderen geschaard, die liederen met orkest zongen. De Koninginnen schonken 1000 voor de arinen van Zwolle, f 500 voor die te Enschede, f 300 voor die te Kampen, 150 voor de politie te Zwolle en 150 voor het stedelijk muziekkorps en de politie van Kampen en Enschede, en voor Genemuiden f 100, terwijl de weezen van alle gezindten werden onthaald. De dochters van den heer Lyclama kregen van de Koningin haar portret en een gouden broche met diamant. Bij Kon. besluit is de commissaris der Koningin in Zeeland gemachtigd tot bet bijeen- roepen" van de Staten dier provincie in buitenge- wone vergadering, op Vrijdag 20 September, om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een 1 id van Ged. Staten. Bij hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor het loopende jaar zijn gelden toegestaan voor kosten van onderzoek naar de grondslagen, waarop aan weduwen en weezen van openbare lagere onderwijzers pensioen zoude kunnen worden verleend. Tot bet verkrijgen der gegevens welke voor de met dat onderzoek gepaard gaande berekening noodig zijn, heeft de minister van binnenlandsche zaken formulieren van kaarten laten drukken, waarvan de modellen A1 (witte kaart) moeten in- gevuld worden door de in functie zijnde onderwijzers, de modellen A11 (gele kaart) door de in functie zijnde onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs (zoowel hoofden van scholen als onderwijzers en onderwijzeressen tot bijstand van het hoofd). De kaarten moeten ingevuld worden volgens den toestand op 1 September. In de gemeenteraadszitting van AVoensdag- middag te Middelburg deelde de voorzitter mede dat dezelfde personen, die tegen de toelating van den heer H. P. den Bouwmeester als raadslid bij dit college en van Ged. Staten bezwaren liadden ingediend, zich thans tot H. M. de Koningin- Regentes hebben gewend met het verzoek de be- noeming niet geldig te verklaren. Den raad verzochten adressanten, in antwoord op deze beslissing, den heer Den Bouwmeester nog geen zitting te laten nemen. Op dit verzoek werd niet ingegaan en de beer H. P. den Bouwmeester met bijna algemeene stemmen als wethouder her- benoemd. klein vlekje hoopten te verwijderen, wanneer zij de gestolen som geld terug betaaldenzij wierpen zich voor hem in kommer en zorg, voor hem, die hen alien lafhartig verlaten had. Ja, dat deden zij, en toen zijne moeder gestorven was, werkte zijne vroegere bruid zich blind, en toen haar echtgenoot gestorven was, moest zij haar laatste have en goed opofferen, en bij, wiens schuld dit alles bad veroorzaakt, moest getuige zijn, hoe stuk voor stuk van hare liuishouding onder den hamer kwam. Acb, bij had gemeend genoeg te hebben gedaan, toen bij den man, wien bij eens bestolen bad, na jaar en dag de duizend thaler bad teruggezonden als eene //oude schuld." Nu zag bij, hoe gering deze schuld was tegenover de andere, dat bij, laf hartig, zicli a an de verantwooiding van zijn daad onttrokken, dat bij zooveel liefde en genegenheid, als een last van zich afgeworpen bad en een doode geworden was. En bet noodlot, rechtvaardiger dan alle aardsche rechters, strafte hem verschrikkelijk daarvoorhet wees den herborene de ellende, die zijne handelwijze had te weeg gebracht." (Slot volgt.) MZENSCEE 01R\\T. Uit ltlad verse liijnt Snainlaj(., Woensdag- en Vrijdagavouil bij m.'S den A It U E te Ter leuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1