Geinengde berichten. zijne geloofsbrieven niet goedkeurde en hem niet als lid van den raad toeliet op grond dat hij be dienaar van den godsdienst zoude zijn, gegronc verklaard, en beslist dat hij wel kan worden toe- gelaten. In de vorige week is, in eene daartoe gehouden vergadering te Utrecht, tot de oprichting besloten van een pensioen- en ondersteuningsfonds voor onderwijzers en onderwijzeressen aan Christelijke scholen, en wel met ingang van 1 Januari a. s. De vereeniging zal den naam dragen van //Het pensioen- en ondersteuningsfonds voor Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland" en heeft ten doel 1°. onderwijzers en onderwijze ressen werkzaam aanChristelijke scholen op 65jarigen leeftijd jaarlijksche uitkeering te verstrekken en 2°. hulpbehoeftige onderwijzers financieelen steun te verleenen. In de maand Augustus zijn aan het grens station Rozendaal ontsmet"427 veewagens tegen 258 in Augustus 1894. Berekend a 10 stuks vee per waggon, vertegenwoordigt dit een meer- deren uitvoer naar het buitenland van 1700 stuks, ter waarde van ruim f 200,000. Eenige agrarische leden der Belgische ka- mer, zijn volgens de Landbouw van Gent, voor- nemens, aan de regeering in overweging te geven, den invoer van vet vee uit Holland in Belgie toe te staan, indien dit vee in speciale verzegelde waggons van de Nederlandsche grenzen naar de abbattoirs wordt vervoerd. TER NEUZEN, 4 September 1895. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari 27 Februari 29 Maart 36 April 4 Mei 31 Juni 37 Juli 35 Augustus 46 245 18 s., 4 ij., 3 k., 1 h., 1 PP- 17 s., 3 m., 3 ij., 2 p., 1 h., 1 k., 1 r.ij., 11. 18 s., 3 L, 3 pp., 2 m., 2 ij., 2 p., 1 k., 5 1. 4 s. 15 s., 8 h., 4 ij., 1 pp., 1 k., 2 1. 17 s., 4 m., 4 h., 4 ij 3 pp., 1 k., 4 1. 18 s., 7 h., 3 ij., 2 m., 1 pp., 1 k., 3 1. 22 s., 9 h., 5 m., 3 pp., 1 k., 1 lbz., 5 1., 59731 67741 72006 8858 61077 79978 86547 98545 534483 Uitgevaren zijn in Januari 23, in Februari 20, in Maart 30, in April 6, in Mei 16, in Juni 32, in Juli 26 en in Augustus 30 zeeschepen. Gedurende de eerste helft der maand Augustus zijn door het postkantoor alhier, de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van P. L. van BescemmP. Mintjes, Antwerpen A. Lippens, KortrijkA Heij, Londen. De heer D. Buijze, geboortig van Zaamslag, sergeant bij de infanterie te Breda, deed met goed gevolg vergelijkend examen voor den hoofdcursus te Kampen, tengevolge waarvan hij voor de infanterie Ned.-Indisch leger aldaar met 1 Oct. geplaatst is. De heer J. F. Mercx van Plontenisse, is le Arnhem bij het examen voor de hoofdakte geslaagd. Hij leerde een jong, schoon meisje kennen. Zij beminden elkauder ondanks bunne armoede en verloofden zich met elkaar. Zij verlangden naar den dag, waarop hun vurigste wensch in ver- vulling zou komen en zij een gemeenschappelijk tehuis bezitten, een leven zouden leiden. //Op zekeren dag kreeg de jouge bediende van zijnen principaal de opdracht, eene som geld naar de bank in de naburige stad te brengen, want de plaats, waar de zaak gevestigd was, was slechts klein. Hij ging op weg en kreeg gezelschap. Een liederlijk reiziger, met wien hij kennis had gemaakt, sloot zich bij hem aan. In plaats van nu het geld onmiddelijk naar de bank te brengen, bezocht de jonge man op uitnoodiging van zijnen metgezel met dezen eenige kroegen. Men dronk bier en wijn door elkander, eindelijk ging men tot het spel over. Om kort te gaan door den alcohol bedwelmd, door den speelduivel verleid, verspeelde hij de geheele som, die hij naar de bank moest brengen. Toen hij uit dezen dubbelen roes ontwaakte, besefte hij tot zijnen schrik, dat zijne eer verloren was en hij vreesde, dat met de eer ook de liefde het zou zijn. Door vertwijfeling aangegrepen wierp hij zich in de groote rivier, die door de stad liep, hij vernietigde zijn leven, evenals gij het uwe hebt willen vernietigen. Ik zeg, dat hij het vernietigde ofschoon hij weer een leven ontving, maar dit leven was een ander. Zijn bewusteloos lichaam was met den stroom afgedreven en door eenen visscher opge- vischt. Toen de jonge man ontwaakte, bevond hij zich in de kajuit van het schip. (Wordt vervolgd.) Hoek, 3 Sept. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is de heer Jac. Dieleman herbenoemd als wethouder. Westdorpe. In de j.l. Dinsdag alhier ge houden raadsvergadering werden de heeren Camilus van Waes en Polydore van Waes als raadsleden beeedigd en eerstgenoemde herbenoemd tot ambte- naar van den burgerlijken stand. Westdorpe. Verleden Zondag bracht '1 fan- faren muziek //Burgerkring" van Assenede een tegen- bezoek aan het muziekgezelschap //Eikels worden Boomen" alhier. Door den voorzitter bij de intrede der gemeente verwelkomd trokken beide vereenigingen, onder een directeur staande, de gemeente door en gaven de ingezetenen ten gehoore wat hen in vereende krachten beschikbaar was. De belangstelling in deze bewezen was groot en gaf wel blijk van ingenomenheid met deze goede verstandhouding. Genoeglijk werd dan ook den namiddag doorgebracht en eer dan men vermoedde was het uur aangebroken van scheiden; alvorens dit echter weerklonk in opgeruimden geest het NeerlandsBelgisch volkslied. Jammer, dat zoo'n goede verstandhouding niet schijnt te heerschen onder hen, die de steeds toe nemende grens-kwestie toch wel voor beide buren ten goede zouden kunnen oplossen. Koewacht. Door den gemeenteraad werd ver leden Dinsdag met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzer aan de school ,/Oude Molen" de heer D. Dronkers te Middelburg om met 1 October a. s. in functie te treden. Toen eenige kermisgangers Maandagavond huiswaarts keerden, zagen zij in de verte rook en vlammen en naderbij gekomen bemerkten zij, dat een opper rogge midden in 't veld, in lielite laaie stond. Aan blusschen viel niet meer te denken. Gelukkig dat er geen ander koren in de nabijheid stond, zoodat de brand tot dien opper bepaald bleef. Duidelijk is het, dat men hier aan kwaad- willigheid of wraakneming moet denken, te meer daar de eigenaar den vorigen dag had opgemerkt, dat men pogingen had aangewend om den opper omver te trekken. 'tis te hopen, dat het de politie moge gelukken den bedrijver van deze lage daad op te sporen. Ossenisse. Aan de op Zondag j.l. gegeven schieting door de handboog-societeit //Herleving" namen 52 schutters deel. De uitslag was De hooge vogel werd geschoten door Jos. Sey te Ossenisse. A. Manguus en L. Roelans, respectievelijk van Boschkapelle en Ossenisse schoten de zijvogels, terwijl de twee kallen verkregen werden door G. de Waal en J. Kint, beiden van Ossenisse. Kloostevzande, 31 Augustus. Ten behoeve der landbouwersvereeniging //Eigen Hulp" werd heden aanbesteed de levering van 50,000 K.g. superphosphaat van 14 pet. phosphorzuur, oplosbaar in water. Hiervoor was ingeschreven door de navolgende heeren Maatschappij verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht, voor 2,66P. J. van Ardenne, voor 2,57J. A. Pateer te Hontenisse, voor f 2,57 P. A. Adriaansens te Bergen op Zoom, voor f 2,54J. F. AdriaansensPolfliet te Hon tenisse, voor 2,53 HamelinkVersluijs te Ter Neuzen, voor f 2,51Coenen en Schoenmaker te Uden, 2,50Vlaeminck te Clinge, voor f 2,49x/3P. J. Bogaert te Ossenisse, voor f 2,48 en P. A. AdriaansensGoedhart te Hontenisse, voor f 2,41. Aan den laagsten inschrijver gegund. Te Middelharnis is tot Yrijdag van 123 gevallen van de bekende varkensziekte aangifte gedaan. Er hebbeu dezer dagen weer verscheidene branden plaats gehad. De grootste daarvan was een te Moergestel, Zondagmiddag. In korten tijd stonden 7 geoouwen, bewoond door acht gezinnen, in vlamaan blusschen was niet te denken, daar er gebrek was aan water. De putten waren spoedig leeg, en het was nog een groot geluk, dat er windstilte was. Slechts drie perceelen waren verzekerd. De brand is ontstaan ten huize van de weduwe Pape, vermoedelijk tengevolge van vervuiling van den schoorsteen. Dien avond omstreeks 10 uur zijn te Steenbergen twee arbeiderswoningen afgebrand. Ofschoon de twee huurders samen 18 kinderen hebben, zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Men schrijft uit Hooge-Zwaluwe Reeds op den dag van den brand alhier was de toevloed van vreemdelingen groot. Sedert nam het bezoek van heinde en verre nog toe. Ook eergisteren werden opnieuw tal van equipages en rijtuigen opgemerkt. Maar op te geven, zelfs bij lenadering, hoe groot het getal bezoekers Zondag was, is niet mogelijk, zeker bedroeg het vele duizenden. Niettegenstaande de groote menschenmassa, kan met voldoening worden gemeld, dat de politie niet lehoefde op te treden, om buitengewone inaatregelen tot handhaving der orde te nemen. Kort na de ramp zijn op het terrein der ver- woesting bussen gehangen, met eene uitnoodiging om eene liefdegave voor de hulpbehoevende dak- oozen. Tot heden is deze poging niet zonder succes gebleven. Op het Plein te's Gravenhage trok eergisteren bijzondere aandacht dat iemand een velocipede bereed, zonder haar met de beenen in beweging te brengen. De agent te 's Gravenhage van een Miinchener fabriek had iemand in dienst gesteld die het Plein eenige keeren in't rond reed op een door verwarmde benzine voortbewogen motor-iiets, waarbij de berijder niets te^ doen heeft dan op zijn stuur te letten en zijn oeenen op de rustplaats. Op het oog ziet he machine er zwaar uit met al haar construction, maar haar vaart schijnt daaronder toch niet te lijden. Zij heeft overigens t aanzien van een gewoon rijwiel met luchtbanden. Eenige heeren trachtten met hunue rijwielen de mechanieke fiets bij te houden, maar dat lukte niet best. Men schrijft uit Yollenhove van Maandag. St. Jans klooster staat in brand! zoo klinkt het om ongeveer half een uit ieders mond in Stad Vollenhove. Onmiddellijk begaven wij ons naar de plaats des onheils en bevonden dat er aan blusschen niet te denken viel, want brandbluschmiddelen waren niet aanwezig. Ongeveer half drie kwarn de spuit flink bemand en in goede conditie van Stad Vollenhove, daartoe gerequireerd door den agent eener geinteresseerde brandwaarborg-maatschappij. Een pand werd juist bijtijds door hen gered ofschoon wel 2000 M. van de plaats des onheils verwijderd. Alies rieten daken, huis aan huis, zoodat men kan begrijpen dat binnen 3 uur tijds, achttien huizen in de asch lagen. De openbare school met onderwijzerswoning bleven te midden der puinhoopen staan. I it Beilen wordt aan de Ass. Ct. gemeld Mag men de geruchten gelooven, dan zal de muskusfabrikant hier binnenkort weder zijne //fa briek" oprichten. Ofschoon ons dit wel wat onge- looflijk voorkomt, om reden de fabrikant hier verleden jaar van de ingezetenen zooveel tegenstand heeft ondervonden, zou zoo iets toch volstrekt niet onmogelijk zijn. Naar men ons toch verzekert heeft het Dag. Best, nog geene beschikking ge- nomen op de aanvraag van den heer J. Wagner te Riel tot het oprichten eener muskusfabriek, voor circa een jaar bij dat bestuur gedaan. Te Hoogezand is men reeds weder druk bezig de puinhoopen van den grooten brand zooveel mogelijk op te ruimen. Neringdoenden beijveren zich hun perceelen in den korst mogelijken lijd weder voor de uitoefening van hun bedrijf in gereedheid te doen brengen. Onder het puin van een der verbrande perceelen werden nog belangrijke waarden gevonden. Ook is reeds een brandkast gevonden, die zoo weinig aan het doel beantwoord heeft, dat alle papieren van waarde geheel verkoold gevonden werden. Dat deze braud zoo'n grooten omvang kon ver- krijgen, wordt ten deele toegeschreven aan het feit, dat Hoogezand in de lengte gebouwd is, wat bij ongunstigen wind steeds gevaarlijk is, maar ook aan het gebruik van stroodokken, bosjes stroo ter dekking en dichting onder de pannen. De heeren Dobbelmann te Nijmegen, wier zeepfabriek door brand werd verwoest, berichten per circulaire, dat de pogingen door hen aangewend, om onmiddelijk na het blusschingswerk hun bedrijf voort te zetten, met gunstigen uitslag zijn bekroond. Zij zijn n. 1. eigenaars geworden van de voormalige boterfabriek, vroeger gedreven door de firma Timmerman Co. te Nijmegen, welke thans voor de zeepfabricatie wordt ingericht. Een ware uit- komst ook voor de vele werklieden en het kantoor- personeel, aan de zaak van gebr. Dobbelmann verbonden. In het anders vrij rustige Schiedam beleefde men eergisteren een dag vol evenementen. Een vrouw uit Rotterdam, die met haar kinderen sameuwoonde met een vriend, moest ondervinden dat ook de vrije liefde niet bestendig van duur is. Nadat zij in wang en oor tot bloedens toe gebeten de straat op gevlucht was, koelde haar vriend zijn woede aan de kinderen, totdat een dijkwerker, die er passeerde, den woesteling onder- handen nam. Deze, daardoor gekalmeerd, liet zich naar het politiebureau geleiden, terwijl de vrouw naar het ziekenhuis werd gebracht. Tegen den avond viel een jongentje van een jaar of acht van een vlot en werd levenloos opgehaald. De artsen Dr. Nolet en Ris trachten vruchteloos de levensgeesten weer op te wekken. Beter kwam er een schipper af, die van zijn vaartuig viel doch tijdig met een boot werd gered. Tot slot van den dag geraakten op de Hoog- straat een paar jongens aan het vechten, zoodat weder let bloed vloeide, doch zij werden door de politie gestoord in hun duel, dat weder heel wat toeschou- wers had gelokt. Flet nieuwste op wielrijdersgebied is zeker wel de aanleg van een houten weg van Chicago naar Milwaukee, uitsluitend ten dienste van wiel- rijders. De ondernemers stellen zich voor, 10 dol- arcenten te heffen voor elke reis en rekenen op 20,000 wielrijders per week. De weg zal 16 voet ireed worden. Bij eenige Engelschen is het gewoonte ge worden, zich te laten tatoueeren op het lichaam. n deze mode wordt de toon aangegeven door de eden van het Hoogerhuis, die voor een deel groote figuren op armen en beenen hebben laten branden. Zelfs een der koninklijke prinsen draagt op den onderarin een sierlijke teekening. Dit werd ge daan in Japan, toen de zoon van den prins van W ales daar als adelborst was. Yan een welbe- kend lid van het Lagerhuis wordt verzekerd, dat hij, zoowel als zijn vrouw en zijne vijf kinderen naam, titels en adres op het lichaam gebrand dragen. Zij behoeven dus nimmer bang te zijn zoek te raken. Een Nederlandsch reiziger om de wereld is eveneens fraai getatoueerd op zijn arm. TV ie een denkbeeld wil krijgen maar dit is bijna onmogelijk van den verbazenden omvang der Noord-Amerikaansche nijverheid, moet, zegt een sclirijver in de Revue Britaunique", een bezoek brengen aan Pittsburg, de //IJzerstad" zoogenaamd. Dit is het belangrijkste nijverheids- middelpunt. In onuitputtelijke hoeveelheden vindt men de voor machines noodige brandstof steen- kool en natuurgas in den grond waarop Home stead, Braddock en andere kleine steden staan, die samen Pittsburg vormen. De stad ligt aan de Monongohela en Allenheny die bevaarbaar zijn over hun geheele lengte en dus uitstekend geschikt voor het vervoer. In 1894, toen Pittsburg de naweeen voelde van de groote werkstakingen en de zaken heetten slap te gaan, werden 8,561,819 tons ijzer en staal, ruw zoowel als in allerlei vormen, spoorstaven, scheepspanters, kanonnen, enz. voort- gebracht. Er werkten 82,000 arbeiders, die bij de 100,000,000 aan loon verdienen. Alleen in de fabriek van Braddock worden 120 stalen spoor staven in de minuut gemaakt en geiniddeld wordt per dag een lioeveelheid rails vervaardigd, genoeg voor een spoorweg van 28 kilometer. Deze fabriek heeft 10,000 werklieden in dienst en per maand beloopt hare productie van allerlei aard 200,000 tons. Het gemiddeld loon voor goede arbeiders wisselt af van 5 tot 8 per dag. roeger, toen zij betaald werden naar verhouding van de productie en de winsten, verdienden zij soms f 60 en meer per dag. In sierlijke rijtuigen met mooie paarden reden zij naar hun werk Toen door de slapte van zaken het loon tot 25 daalde klaagden zij over de harde tijden. Dit is nog niet zoo heel lang geleden, want vele werklieden, die zich nu met f 8 tevreden stellen, hebben die goede dagen gekend. In sommige werkplaatsen werken vrouwen met hunne mannen mee. Deze paren verdienen f 250 tot f 300 per maand en kunnen volgens den schrijver beter leven dan vele gezinnen der wel- gestelde burgerij in Frankrijk. Te Romans in Frankrijk heeft zuster Olympe Chaix, die sedert meer dan veertig jaar aan het militair hospitaal verbonden was, het kruis van het Legioen van Eer ontvangen. De divisie-gene- raal Zede liet voor de plechtige decoratie een com- pagnie soldaten met vaandels en muziek aanrukken en hing met een toespraak, voor het front der troepen, der liefdezuster het kruis op de borst. De Staatscourant van het Chineesche bestuur bestaat reeds negen honderd jaar. Men heeft reeds 1800 redacteurs van dat blad onthoofd, omdat zij beschuldigd waren, de bevelen der regeering te hebben overtreden. De Chineesche kranten worden overigens weinig gelezen en hebben geen invloed op de publieke opinie van het land zij worden vervangen door aankondigingen, die op de muren der huizen aan- geplakt worden. De opschriften hebben, naar het schijnt, er veel toe bijgedragen, om het gepeupel tot de jongste moorden aan te zetten. Hier volgt er een, dat kenschetsend is z/Wij maken aan iedereen bekend, dat de //bar- baarsche vreemdelingen," een vervloekt ras, er in geslaagd zijn, kinderen te ontvoeren. Naar alle waarschijnljjkheid willen zij olie van hen trekken. Een bediende van mij is ooggetuige geweest van deze handeling. Daarom waarschuwen wij iedereen, zijne kinderen in huis te houden en ze niet te laten uitgaan." Het optreden der justitie tegen de dobbelaars te Marienbad liep af met de veroordeeling van den secretaris van het //Casino frangais" (het speelhol) tot 200 gulden boete, terwijl hij tevens over de grens werd gebracht. Alle anderen, tegen wie proces-verbaal was opgemaakt, werden vrij- gesproken. Nabij Lion is zekere Chazeau gevangen ge- nomen wegens liet vermoorden van zijn vrouw. Tot zijn verontschuldiging voert hij aan, dat zijn vrouw hem steeds plaagde, dat zij hem bespotte- lijk maakte voor de kinderen en hem steeds ver- weet, dat hij niet netjes geschoren was. Eindelijk kon hij dit niet langer uitstaanhij greep een scheermes en sneed zijn vrouw den hals af met de woorden//Ik zal je laten zien hoe ik kan scheren Gremeenteraad van Ter Nenzen. Maand. Getal. Geladen met: K..m. inhoud brulo. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij ijzer, r.ij. ruw ijzer, k. kolen, p. pitchkolen, pp. pijpaarde, h. hout, lbz. landbouwzout, 1. ledig. Vergadering van Dinsdag 3 September 1895. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heerenVan IJsselsteijn, Joz. de Feijter, Harte, Moes, Tazelaar, Wieland, Visser, Van der Hooft, De Koeijer, Donze en Grenu. Afwezig de heer Jac. de Feijter wegens ziekte en de heer Van der Moer wegens uitstedigheid. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor hetlezen van de notulen der voorgaande uit te stellen, waartoe wordt besloten. Daarna leggen de herbenoemde leden, de heeren Van IJsselsteijn, Moes en Tazelaar in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2