Geinengde beriehten. uitbreiding af te zien en aan belanghebbenden medegedeeld, dat van bun aanbod geen gebruik zal worden gemaakt. Om een in groote massa opdringen van Atjehers voor en bet aanvallen van onze posten te voorkomen, en alle kans op voortdurend verzet te ontnemen, zou //Athos" uit Zutfen naar hij in bet Hbl. mededeelt wenschen, dat een groote macht in den rug van het Atjeb-rijk verzamebl werd, door kracbtige toebereidselen, //die aan alle landen toonen, dat bet Nederland ernst is, aan den langdurigen krijg een einde te maken. Wordt Atjeh bedreigd door aanvallen uit het Batak-gebied, dus in den rug, met bet gevaar om tusschen twee vuren te komen, dan zou zijn wederstand weldra ophouden. Het naderen van ouzen legermacht en van eenige duizenden Batakers, zal ook den hard- nekkigsten Atjeher tot nadenken brengen en waar- schijnlijk zal het niet noodig zijn veel bloed te vergieten. Tevens zal er een groote stap voorwaarts gedaan zijn op het gebied van land- en volken- kunde. Tot nu toe is het noordwestelijk gedeelte der Bataklanden en het zuidoostelijke van Atjeh even onbekend als de duistere streken van Afrika." TER NEUZEN, 2 September 1S95. De 15e jaardag van H. M. de Koningin werd alhier j.l. Zaterdag zonder buitengewone feestelijk- heden herdacht. Van openbare en zeer vele particuliere gebouwen wapperde de nationale driekleur. Dat Ter Neuzen ditmaal zoo ten achter bleef bij vele andere plaatsen was niet naar den zin van de bewoners der Vischsteeg. Vrijdagmiddag vormde zich daarom eene commissie van vrouwen uit die buurt om bijdragen in te zarnelen teneinde hunne straat te versieren, welke poging met succes bekroond werd. In allerijl toog men aan het werk en Zaterdag- morgen bood de steeg een schilderachtigen aanblik door de verrezen 2 eerepoorten en de aangebrachte versieringen van guirlandes en vlaggen, die des avonds verlicht waren met lampions. Velen gingen dien dag in deze weinig bezochte buurt een kijkje nemen. In een der poorten was het volgende opschrift aangebracht Op den door de bewoners der buurt gezonden telegrafischen gelukwensch aan H. M. hadden zij het genoegen heden morgen het volgende antwoord te ontvangen ,/Rknskf.rs en burgers, Vischsteeg, Ter Neuzen. Hare Majesteit de Koningin draagt mij op u Haren welgemeenden dank te brengen. De Adjudant van dienst, Grovestins." Ook de jeugd deed Zaterdag van haren feestzin blijken. Des middags n.l. trok een aantal kinderen uit de Tholensstraat in optocht door onze straten, met vlaggen en wimpels, in een wagentje hun Koninginnetje, gekroond en onder een boog van loover met zich voerende. Het muziekgezelschap //Apollo" gaf des avonds z/Tot wat betaald was z/Wel, het geld, dat hij zoek gemaakt had. Zijne moeder had iets gebracht, en ik heb mijn deel er bij gegeven. Het was wel is waar op verre na niet voldoende, mijnheer, maar de fabrikant gaf mij uitstel, want Ferdinands moeder stierf kort daarna en ik kon niets meerbetalen. Mijn man heeft het later gedaan, mijn man en ik. Hij was in Ferdi nands plaats gekomen en wilde mij tot vrouw hebben. Wil je mijne schuld betalen vroeg ik. //Ja," zeide hij, //mijne hand er op Toen gaf ik hem de mijne, en wij hebben gezamenlijk gewerkt, tot alles af betaald was." z/En gij in nieuwe schulden staakt," zeide de dochter op rauwen toon. //Kind, wat gaat het jou aan Doe slechts zoo als ik gedaan heb, en je zult rustig sterven. Ik heb voor zijne schuld bij de menschen geboet. Onze Heer zal hem daarom vergeven." z/Hoe, gij hebt de duizend thaler opgespaard, gij hebt gebrek geleden en u in schulden gestoken om een ellendeling riep de vreemdeling uit. Hij was bleek van opgewondenheid en zijne bevende hand strekte zich eensklaps uit naar de vrouw. z/Daarom blind De vrouw schudde het hoofd. //Niet daarom, mijnheer. Arme menschen hebben geen geluk. Maar ik dank u, dat gij mij de ringen teruggebracht hebt, duizendmaal dank. Anna, kind nu willen wij gaan. Zij heeft eene kamer voor mij gehuurd, mijnheer, waar wij beiden kunnen werken. Misschien brengen wij het zoo ver, dat wij onze schuld tot den laatsten penning kunnen af betalen. Dan wil ik rustig sterven. Ach, het scheiden valt zoo zwaar van hier. Maar uwe hand, mijnheer, geef mij tocb uwe hand, opdat ik u danken kan." z/Moeder, de heer is al weg antwoordde het meisje. //Hij is eensklaps weggeloopen." z/Hij vreest het ongeluk," murmelde de blinde treurig. //Het is besmettelijk. Ach, kind, kind, wat heb je met je Johan gedaan Dat is erger dan al het andere." (Wordt vervolgd.) een concert op de Markt, onder een talrijk gehoor. Het fanfarencorps //de Vereenigde Werklieden" was op uitnoodiging naar Hoek vertrokken om daar het feest op te luisteren. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. heeft een ongenoode gast of gasten een bezoek gebracht aan de huizen van de heeren Beckmann en P. F. Standaert alhier. De gewone ingang was daarvoor niet gebruikt doch bij beiden heeft men zich de moeite getroost een ruit uit een keukenraam te snijden en netjes naast het raam neer te zetten om door de alsdan ontstane opening binnen te komen. Daar binnenshuis de deuren goed gesloten waren is de bezoeker (of bezoekers) niet verder kunnen komen dan in de keukens der beide huizen. Er schijnen slechts een paar voorwerpen van geringe waarde ontvreemd te zijn. Noch de bewoners, noch de daar surveillee- rende politie hebben iets bespeurd. Naar we vernemen hebben de nasporingen der politie nog tot geen resultaat mogen leiden en ligt het geval dus verder nog in //het duister". Zaamslag. De feestelijke viering van den 15en jaardag van H. M. de Koningin heeft jl. Zaterdag plaats gehad geheel volgens den opgemaakten feestwijzer. 't Is zeker niet te veel gezegd als we melden, dat ieder aanwezige voldaan was. De versiering was smaakvol, de verlichting op het dorp maakte een uitstekend effect, terwijl die in sommige straten ook niets te wenschen overliet. Hulde aan al diegenen, die zich zooveel moeite hebben getroost om het feest zoo in alien deele te doen slagen. Ook het vuurwerk, vervaardigd door den kunst- vuurwerkmaker Van Heurck te Antwerpen, was prachtig. Door de feestcommissie wras in den loop van den dag de gelukwensch aan H. M. en Hoogstdeszelfs Moeder namens de ingezetenen per telegraaf aan- boden, waarop een telegram, houdende bijzondere dankbetuiging, werd terug ontvangen. Hulst. Zelden is de verjaardag van onze Ko ningin zoo druk alhier gevierd als thans. Reeds Vrijdagavond om 6 uur werd het feest aangekondigd door klokkengelui en het losbranden van geschut. Om 8 uur gaf het fanfaren-gezelschap eene serenade op het marktplein. Hing dezen avond hier en daar al een vlag, den volgenden dag wapperde de driekleur van huis tot huis. 'sMorgens weer klokkengelui en kanonschoten. Eenige heeren, de feestcommissie uitmakende, hadden bij de inge zetenen ongeveer f 147 ingezameld en konden zoodoende het feest een waar feest voor de burgerij maken. 's Namiddags om 2 uren werden er volksspelen op het marktplein gehouden, o. a. zakloopen, mastklimmen, tonsteken, touwspringen, kikvorschen kruien, pap eten, enz., waaraan druk deelgenomen werd. Deze volksspelen, die een ieder 't deed uitschateren van lachen, werden door het fanfaren-gezelschap opgeluisterd. Om 1\ uur 's avonds maakten een twintigtal volocipedisten, waarvan eenige in oranje gekleed waren, een lichtstoet met fakkeloptocht door de straten. Om 81 uur gaven Harmonie en Apollo een groot concert op de verlichte kiosk. Later nog werd het marktplein verlicht door Bengaalsch vuur. Natuurlijk gaf dit feest in deze stille gemeente een heele drukte. Onder de verlichte gebouwen trok vooral het //Hotel de Lozanne" een ieders aandacht. Niet minder dan een 600 ballons, waartusschen een transparant met de volgende woorden//Hulde van de Harmonie aan de Koningin," verlichtten den voorgevel. Zuidzande. Gedeputeerde Staten hebben ver- nietigd het besluit van onzen gemeenteraad, houdende toelating van den heer P. M. Dikkenberg als lid van den raad. De heer Dikkenberg is geneesheer dezer gemeente. Deelden wij den 19 Juni jl. als eene bijzon- derheid mede, dat in den tuin van A. Bedet te Hoek een aardappelstruik stond die een middellijn had van 1,25 M. en een omtrek van ruim 3,70 M., thans is die struik gerooid en bevatte zij 102 aardappelen, wegende te samen 8 kilo. Vrijdagnamiddag om half 5 sloeg op de Maas voor Rotterdam eene ijzeren zeilboot om, doordat een rukwind in het zeil greep. Er waren drie personen aan boord, die alien te water ge- raakten, maar door spoedig toegeschoten bootjes gered werden. Als een staaltje van hetgeen door kermis- reizigers moet verdiend worden, kunnen de volgende prijzen van staanplaatsen op de Bossche kermis dienen. Iemand betaalde voor zijne plaats met een //stoomrijschool" 2000 en een zijner concurrenten 1000, de houder van een hippodrome 500 en die van een gewonen draaiinolen 300. Dit alles moet er in tien dagen uitgehaald worden, ongerekend de verdere kosten. Gisteren vond men aan de Rietlanden te Amsterdam in een handkar een blijkbaar uit een winkel afkomstig geldbakje. Er was een papiertje opgeplakt, een stuk van een gegoinden zelfkant van vermoedelijk gestolen postzegelsop het papiertje stond, waarschijnlijk met een gestolen pot- lood geschreven, het oorspronkelijke, niet gestolen rijmpje Ter eere van de Koningin, Pikte ik dit bakje in. In het begin van den zomer stierven, zooals men zich wellicht nog herinnert, in den Wilhelmiua- polder bij Goes een lltal runderen, die hadden gegraasd in een weide, die met een verdachte mestsoort was bestrooid. Men heeft toen het gras scheikundig onderzocht, doch zonder resultaat, en daarop de weide ongebruikt laten liggen. Nadat ze geheel was afgemaaid, heeft men er dezer dagen weder koeien ingebracht, doch spoedig werden er weder eenige ziek, zoodat men de proef thans wel niet weder zal herhalen. Terwijl er een drietal hersteld zijn, verwacht men van eene koe elk oogenblik den dood. Opmerkelijk is het dat een paard, dat steeds in dezelfde weide heeft gegraasd, altijd gezond is gebleven. Er worden bij verkiezingen soms zonderlinge redenen tot aanbeveling van candidaten opgegeven. Zoo werd in eene vergadering van kiezers te Groningen, de candidatuur van Mr. R. van Veen, antirevolutionair, tot lid van den gemeenteraad aanbevolen op grond, dat hij is de broeder van Dr. S. D. van Veen, een predikant aldaar, die zulk een opgang maakt, dat in de boekwinkels zijn portret wordt verkocht. Te A enloo werd dezer dagen iemand het slachtoffer van een sluwe oplichtster. Een net ge- kleede Duitsch sprekende dame vervoegde zich bij een heer, verhaalde dat haar zoon, met wien zij naar Amsterdam moest vertrekken, niet gearri- veerd was en dat zij oogenblikkelijk niet over voldoende middelen beschikte om den nacht en den dag door te brengen. Zij eindigde met 10 mark ter leen te vragen, vast belovende het geld den volgenden dag te zullen terugbrengen, als wanneer haar zoon zonder twijfel zou komen. Tot onderpand was zij bereid een handkoffertje daar te laten. De heer bewogen door de roerende wijze, waarop het verhaal gedaan werd, gaf de 10 mark, waarop de dame onder herhaalde dankbetuigingen afscheid nam. Den volgenden dag kwam zij volgens afspraak terug, niet om het geleende te restitueeren, maar om met tranen in de oogen de bekentenis af te leggen, dat zij diep ongelukkig was, dat haar zoon nog niet gearriveerd was en dat zij haar porte- monnaie met den inhoud verloren had. Radeloos deed zij nogmaals een beroep op de goedhartig- heid van den heer en verzocht een mark ter leen, ten einde gelegenheid te hebben naar huis te telegrafeeren om geld. De milde gever liet zich nogmaals vermurven en schonk 't gevraagde. Eenigen tijd nadat de dame zich verwijderd had, bemerkte men, dat zij van haar tweede verzoek gebruik gemaakt had om het in onderpand gegeven handkoffertje mede te nemen. De kwade vermoedens, die zich toen van den gever meester maakten, werden maar al te zeer bewaarlieid, en het bleek, dat men met een doortrapte oplichtster te doen had gehad. Van de dame noch van het geld werd tot heden iets ver- nomenbeiden zijn spoorloos verdwenen. Een ambtenaar aan eene provinciate griffie, zoo weet de Amst. te vertellen, kwam te Amsterdam zijn broeder bezoeken. Het kostte hem eenige moeite diens huis te vinden, daar hij onlangs eene nieuwe woning betrokken had en de provinciale broeder het hooge Amsterdamsche huisnummer door elkaar liaspelde. Hij ging eerst naar 678, maar bleek verkeerd te zijn. Toen ging hij naar 876, maar ook daar was hij niet terecht. Eindelijk nam hij een adresboekdat gaf op 768, en daar gekomen, moest hij hooren Neen, meneer, hier is het niet. Het staat wel zoo in het adresboek, en er komen hier ook veel pakjes en quitantien voor dien man maar wonen doet hij hier niet. Hij is bepaald een //flesschentrekker." Het slot was, dat ook het adresboek het mis had, en dat het 786 moest zijn. Het onderzoek in zake de klacht van eenige ingezetenen te 's Gravenhage tegen den inspecteur van politie over de outrunning van het cafe 'tGou- den Hoofd is thans geeindigd. Naar men verneemt, komt het rapport van den met het onderzoek belasten hoofdambtenaar van politie tot de slotsom, dat de ontruiming niet alleen gewettigd, maar ook wenschelijk was en dat geen enkele daad van geweld daarbij door de po litie was gepleegd allerminst gelijk in de klacht als voornaamste grief was aangegeven het wegtrekken van stoelen onder het lijf der be zoekers, Echter is deze hoofdambtenaar van meening dat het, met het oog op de gezindheid van het publiek, wellicht beter ware geweest iudien de inspecteur (die daartoe echter niet verplicht schijnt) de aan- wijzing tot sluiting van het cafe in persoon tot den eigenaaar had gericbt in plaats van dit aan de hem ondergeschikte agenten op te dragen. Nog onder den vreeselijken indruk van den geweldigen brand, die Iloogezand teisterde, waarbij meer dan 20 gezinnen zonder dak geraakten, werden er de gemoederen opnieuw geschokt door een andere dieptreurige zaak. Er zou 'namelijk een moord zijn gepleegd. Ointrent deze zaak weet het Nieuws de volgende bijzonderheden mede te deelen De buileuvaarder E. Ilanekamp, uit Veendam, onlangs overgekomen uit Hamburg, om een paar genoeglijke dagen in de ouderlijke woning te slijten, ging voor zijn pleizier met ziju broeder per wagen de wekelijksehe markt te Groningen bezoeken. Op de terugreis werden zij onder Hoogezand lastig gevallen door zekeren J. Freek, een helling- knecht, mede uit Hoogezand. Deze vroeg te mogen mederijden, doch misschien ook omdat Freek blijkbaar zeer beschonken was dit werd ge- weigerd. Daarover scheen Freek zeer gebelgd te zijn; hij begou te dreigen, en hield zelfs het paard staande. De varensgezel Hauekamp, een gezonde, ferme kerel van een 35 jaar, sprong uit den wagen, om Freek te verwijderenmaar op hetzelfde oogenblik ontving hij met een scherp voorwerp (een merkijzer, dat bij den bouw van ijzeren schepen wordt gebruikt) een steek in het bovenlijf. Doodelijk gewond werd de ongelukkige opge- nomen en zoo goed mogelijk bij familie verzorgd. Hoewel Hanekamp thans nog leeft, is er geen hoop op herstel. Freek, de dader, werd denzelfden avond gevanke- lijk naar Winschoten gebracht. Omtrent den kerkbrand te Schagen (Noord- Holland), waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, verneemt men nog de volgende bij zonderheden Een uitgebreide rui'ne, ziedaar alles wat van Schagen's Protestantsche kerk is overgebleven. Door het krachtig optreden van Schagen's brand- weer, flink bijgestaan door die der omliggende gemeente, wist men den brand tot kerk en toren te beperken. Algemeen wordt vermoed, dat het kolenvuur, hetwelk door een loodgieter, die sedert een paar dagen op het dak aan de goten werkzaam was, gebruikt werd voor het gloeien van zijne soldeer- bouten, het dakhout van de kerk heeft aangetast, en dat toen het vuur, aangewakkerd door den vrij sterken wind, zich weldra over het geheele dak heeft verspreid. De brand, welke te vijf uren uitbrak, nam althans zoo snel in ornvang toe, dat binnen een kwartier, nadat het begin van brand in het bovengedeelte van het dak werd ontdekt, de vlammen over de geheele lengte van de kap aan de zuidzijde reeds uitsloegen. Tal van antieke zilveren voorwerpen voor de doops- en avondmaals- bediening gingen in de vlammenzee verloren. Het waren voor het meerendeel sehenkingen van parti- culieren. Kerk en toren waren verzekerd voor 115,000, gedeeltelijk te Utrecht, gedeeltelijk bij De Jong Co. te Amsterdam. De kerk dagteekende van 1-160. Bij eene lengte van 160 had zij eene breedte en hoogte van 80 Rijnlandsche voeten. De kerk was gebouwd in oud-Gothischen stijl. Ten westen van de kerk bevond zich de vierkante toren, welks romp 100 Rijnlandsche voeten hoog was. Daarop verhief zich de spits uit verscheidene fraaie verdiepingen bestaande. De spits was ge kroond met een open ijzeren peer, waarop zich het beeld van Magnus als windwijzer verhief. De geheele hoogte van den toren bedroeg 150 Rijnl. voeten. Voor de Hervorming was de kerk aan den H. Christophorus gewijd. Op het oostelijk gedeelte der kerk stond een klein torentje met zeszijdige peer, waarin eene kleine luidklok hing. Bij den brand zijn vele zeldzame merkwaardig- heden verloren gegaan. Onder meer een sierlijk gebeeldhouwd koorhek van 1630, de autieke eiken- houten kerkmeesterbank, weleer de zitplaats van de heeren van Schagen. Schagen, met de dorpeu Barsingerhorn, Kclhorn, Haringhuizen en Burghorn werd door hertog Albrecht in leen gegeven aan Willem, bastaardzoon van Albrecht van Beieren. Dit geschiedde in 1406. De graftombe van hem en zijne vrouwe, waarschijnlijk Maria Van Polanen, bevonden zich in 't koor der kerk. Nog bevond zich in 't koor een prachtige tombe voorstellende heer Johan van Schagen en zijne vrouwe Anna van Assendelft, beiden ten voeten uitgebeiteld. Hij met een gepluimden helm aan de voeten, blootshoofds in harnas en wapenrok, zij in sierlijk gewaad getooid. Aan de voorzijde las men //Hier rusten d'Edele en Welgeboren Heer en Vrouwe, Heer Johan van Schagen, Bersingerhorn, Harinkhuizen, Oude en Nieuwe Goudriaan, Burghorn, Colhorn, etc., sterft den 18 Februari 1618 oudt wesende 73 jaren, en Vrouwe Anna van Assendelft, zijn Edele Gemaal, sterft den 12 Novem. MCVIXXX oudt wesende 83 jaren. De wapens der verschillende geslachten des Heeren en Vrouwe van Schagen waren terzijde op dit sierlijk monument uitgebeiteld. De predikstoel dagteekende van 1666. Hij was van eikenhout met ebbenhouten ingelegde vakken. Klankbord en leuning der trap waren kunst vol besneden. De sierlijke koperen kronen van 1663 hadden als antiquiteiten bijzondere waarde. Het orgel was van jonge dagteekening. Het werd in 1853 door de firma Van Dam geleverd. Psalm-, gezangborden en de meeste kerkbanken droegen jaartallen uit het midden der zeventiende eeuw. In de Noordzee is een zeeslag geleverd. De Belgische visschersboot //Zeelust" werd betrapt, terwijl de bemanning vischte in de nabij- heid van Southwald, dichter bij de Engelsche kust, dan geoorloofd is. De kustwachters roeiden naar de boot en eischten, dat de visschers zich zouden overgeven. Dezen weigerden en verzetten zich met bijlen en messen. Er ontstond toen een hevig gevecht, waarbij de kustwachters ten slotte de overhand behielden. Van weerskanten werden. eenige personen gewond, enkelen zelfs vrij ernstig. De //Zeelust" is vervolgens naar Lowestoft ge bracht. De visschers zijn in hechtenis genomen en zullen daar wegens overtreding der wet en verzet tegen de autoriteiten terecht staan. »Inwoners dezer stad Neem ons dat niet tot sehand, Dat menschen van den minderen stand, Kroonen voor 't Vorstelijk huis en Vaderland. Leve H. M. de Koninginnen van Nederland

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2