Geinengde berichlen. Landbouwberichten. TER NEUZEN, 28 Augustus 1895. niet uitsluitend meer bij den heer Bronckhorst te Haarlem, die sedert enkele jaren zijn duiven van Haarlem naar Utrecht en van daar terug laat vliegen. Ten vervolge op ons bericht in het vorig nummer omtreut de feestviering van de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen, kunnen we nog meedeelen, dat behalve de reeds genoemde heeren, o. a. met den feesttrein naar St. Nicolaas vertrokken om aldaar dee! te nemen aan het banket, de heeren Van Waesberghe-Janssens te Hulst en Van Rompu te Ter Neuzen, leden van Ged. Staten, Mr. Van Deinse te Hulst, lid der Tweede Kamer en der Prov. Staten en Baron Collot d'Escury burgemeester van Hontenisse. De menu's van het diner, dat, zooals wij reeds melden, plaats had ten huize van den president den heer Albert van den Broe k, was net uitgevoerd. In de omlijsting waren aangebrachtbovenaan de wapens van Belgie en Nederland en ter weerszijden de wapens van St. Nicolaas, Mechelen, Temsche, Hulst, Ter Neuzen en Willebroeck, terwijl onderaan een schets is aangebracht van de spoorbrug over de Schelde bij Temsche en een gezicht op die stad. Gedurende het diner werd een uitvoering ge- geven door het 6de linie-regement uit Antwerpen, onder directie van den heer J. de Laet. Zooals ons ook voorloopig werd medegedeeld werd de eerste toast door den heer Van den Broeck uitgebracht die in de eerste plaats een dronk voorstelde op het welzijn der Vorstelijke huizen van Belgie en Nederland ten tweede dronk hij op al de aauwezige overheden der beide landen ten derde bracht hij in herinnering wat de spoorweg MechelenTer Neuzen was voor 25 jaren, wat hij nu is en wat spreker hoopt hem in de toekomst te zien worden. Ten slotte betuigde hij zijn dank aan directeur, bedieuden en brave werklieden en gaf aan eerstgenoemde, in naam van de admi- nistrateurs, commissarissen en actionarissen der Maatschappij, een prachtig bronzen beeld ten geschenke, hetwelk voorstelt,/Le Genie et la Lumiere". De Nederlandsche gezant heeft hierop in naam zijner landgenooten den heer Van den Broeck bedankt, en zeide tevens dat het hem aangenaam was te kunnen meedeelen dat deze door H. M. de Koningin-Regentes benoemd was tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De toast van den Minister De Bruijn, volgende op die van den Ned. gezant, behelsde de ge- schiedenis van het oprichten der Maatschappij en de groote moeilijkheden, die zij heeft moeten overwinnen om te worden wat zij lieden is. Voorts wijdde de Minister een woord aan de nagedachtenis van den vroegeren President, wijlen den heer Theodore Janssens en sprak eenige vleiende woorden tot den Directeur, den heer Lamquet, voor zijn wijs bestuur, zijne bemoeii'ngen voor het welzijn der werklieden en zijne liefdadigheid jegens hen. De rede was overigens te uitvoerig om in enkele woorden te kunnen worden weergegeven. Vervolgens bracht de heer Stanislas Verwilghen zijn dank aan den heer Van den Broeck, voor zijn wijs en talentvol bestuur en voor de groote opoffe- ringen die hij zich dagelijks moet getroosten ten einde de haven van Ter Neuzen te doen groeien en bloeien, wat met sulke voorzitters voorzeker tot een goed einde zal worden gebracht. Tot slot sprak de heer Lamquet eenige woorden van dank voor het hem geschonken cadeau hij herinnerde aan de goede verstandhouding die sedert de exploitatie der lijn steeds geheerscht heeft tusschen hem, de Raad van administratie, zijne dienstoversten en al zijne ondergeschikten. Aan alien bracht hij zijn innigen, oprechten dank op dezen plechtigen dag, een der schoonste zijns levens. Drie werklieden der MaatschappijHenri Vincent, chef d'atelier, Frans Ingels, contre-maitre en Constant Vandervieren, brigadier, zijn gedecoreerd met //la decoration industrielle de 2de classe". Deze orde is in Belgie ingesteld om de vlijt, het vernuft en de lange en trouwe diensten te beloonen van oppassende werklieden. Verder is 'ouiten de verhoogingen van tractement, toegestaan aan eenige bedienden van stations en treinen aan al de werklieden der verschillende diensten een spaarboekje gegeven van 5 franken (in Holland 2,50). Er zijn 378 zulke boekjes uitgereikt. In het volgende jaar zullen deze boekjes ter inzage gevraagd worden en de werklieden, uit wier boekje blijkt dat zij de spaarzaamheid betrachten, zullen dan daarvoor nog een aanmoediging ontvangen. Uit dit laatste blijkt dus, dat de Maatschappij aller welzijn wil betrachten, wat ten zeerste waar- deering verdient. Ten slotte uiten wij nogmaals de beste wenschen voor de Maatschappij, welker belangen zoo nauw met die van Ter Neuzen als zeehaven zijn ver- bonden, en hopen, dat beiden in de toekomst mogen vooruitgaan. Toen de benoeining van den heer Van den •roeck te St. Nicolaas tot ridder der orde van den '"idschen Leeuw alhier bekend was geworden -tie onderscheiding door het muziek- ■ilhier, per telegram gefelici- teerd, waarop dat gezelschap dezen morgen het navolgende antwoord ontving. z/Voorzitter Muziekgezelschap //Apollo" z/STURM, Ter Neuzen." z/Dank ook aan Directeur en vereeniging voor z/felicitatie met mijne benoeming orde van den //Nederlandschen Leeuw." z/Leve de Koninginnen van Nederland" z/Leve haven Ter Neuzen." z/Voorzitter Spoorweg VAN DEN BROECK." Wij kwamen ook nog te weten dat bij gele- genheid van het dejeuner dat jl. Maandagmiddag in het Raadhuis alhier plaats had, onze raadsleden, de landbouwers Joz". de Feijter Pz. en L8 de Koeijer en ook het lid van de 2e Kamer de heer Van Deinse van Hulst, zeer toevallig aanleiding vonden om bij den Belgischen Minister De Bruijn de wenschelijkheid en billijkheid te bespreken en bescheideu aan te dringen op eene openstelling der grenzen voor den invoer van vee in Belgie. Hoek, 28 Aug. Als een zeldzaam voorrecht mag gemeld worden dat een algemeen geacht doch behoeftig echtpaar uit deze gemeente heden hun 55jarige echtvereeniging herdenkt. Ook deze gemeente hoopt op a. s. Zaterdag de 15e jaardag van H. M. de Koningin op eenigzins feestelijke wijze te herdenken door het afsteken van eenig vuurwerk. Zaanislag, 27 Aug. Burgemeester en wethou- ders besteedden heden in het openbaar aan de straatverlichting, binnen de hoofdkom, gedurende September 1895 tot April 1896, met bijlevering van petroleum, katoen enz. Ingeschreven werd per vlam en per uur door C. van Dixhoorn Mz. voor 15/100 centJac5 Penne voor 97ioo cent en Hubr. Casteleijn voor 87/ioo cent, alien wonende alhier. Gegund aan laatstgenoemde. Zaanislag. De 15fle jaardag van H. M. de Koningin zal alhier feestelijk gevierd worden op eene wijze, zooals er zeker zelden alhier feest is gevierd en inisschien later zal kunnen gevierd worden. Niet alleen is het een hoofdeommissie, die zich met de taak belast, maar de bewoners van ver schillende straten en buurten in het dorp en enkele daarbuiten hebben commissies voor versieringen en wedijveren wie van hen de uitgeloofde premies vanwege de hoofdeommissie zal te beurt valleu. Overal werkt men dan ook tot in den nacht om maar in tijds klaar te komen en het valt nu reeds te voorzien dat het geheele dorp een vetsiering zal wezen, op kosten wordt dan ook niet gezien, trouwens er zijn enkele honderden guldens bijeen- gebracht. Het feest wordt Zaterdagnamiddag te 1 uur geopend door het luiden der klok van den ge- meentetoren, daarna wordt een groote optocht gehouden, bestaande uit een eerewacht te paard, het muziek- en het zanggezelschap, de hoofdeom missie, een rijtuig, waarin gezeten een meisje van ongeveer dezelfde leeftijd als de Koningin en H. M. zal voorstellen, de dames-kroonsters, de schoolkinders, de verschillende buurtcommissien, ambachten, neringdoenden en werklieden, tot slot een rij ruiters. Voorts hebben verschillende volksspelen plaats, die het publiek tot aan den avond kunnen amuseeren. 's Avonds algetneene illuminatie op het dorpsplein en tot slot een groot vuurwerk, dat de bewoners van Zaamslag op hun dorp nog nirnmer zoo zullen hebben gezien. Ook enkele particulieren maken aanstalten om hunne woning a. s. Zaterdag een feestelijk aanzien te geven. Moge een zonnigen Augustusdag a. s. Zaterdag er toe medewerken om het feest in alien deele te doen beantwoorden aan de verwachtingen, die ge- koesterd worden. Zaamslag. De heer W. A. Vroolijk Jr., predikant bij de Gerefonneerde kerk B alhier, is beroepen te Ouwerschie. Axel. Bedankt voor het beroep naar de Ger. kerk B alhier door Ds. D. Bakker te Broek op Latigendijk. De brigadier der Kon. rnarechaussde De Kock alhier is oveigeplaatst naar Sprundel (N.Br.) en wordt vervangen door Van der Sluijs uit Hrlinoud. Gisteravond werd alhier ten huize van P. Koole eene vergadering gehouden van eene feestcommissie, die zich den vorigen avond had gevormd, om den 15deI1 verjaardag onzer Koningin feestelijk te vieren. In deze vergadering werden 4 inteekeningslijsten overgelegd samen groot pi. m. f 150. Op voorstel van een der leden werd besloten dit geld in tweeen te verdeelen en een gedeelte voor vuurwerk en een andere gedeelte voor volks spelen, zooals mastklimmen, zakloopen, kikvorschen kruien enz. te besteden. Twee leden werden afgevaardigd om reeds den volgenden dag het vuurwerk te Antwerpen te koopen. Het feest zal dus ZaterdagtnidJag reeds beginuen. St. Jansteen, 25 Aug. In verband met de onthulling van het vaandel op 15 dezer had heden een festival plaats waaraan tien muziekgezelschappen n.l. Hulst harmonic en fanfare, Hontenisse hnrmonie, Stoppeldijk fanfare, Zuiddorpe fanfare, Stekene fanfare, St. Pauwels fanfare, Kemseke fanfare, Kieldrecht harmonie en Nieuw-Nameu fanfare en drie zangvereenigingenHulst, Zeeuwsch-Clinge en Lamswaarde deelnamen. Met deze gezelschappen of per afzonderlijke gelegenheid waren een massa bezoekers samenge- stroomd in ons dorpje, waar het zeker nog wel bij geen enkel feest drukker geweest is, en waartoe het prachtige weder zeker het zijne bijdroeg. Nadat de feestvierende vereeniging zich met hare 13 zusteren om twee uren tot een stoet vereenigd had, werd een optocht gehouden door het dorp, waarna de eerewijn op het gemeentehuis aangeboden en de medailjes uitgereikt werden. Over deze herinnerings-medaljes, geleverd doordefirma Kessels te Tilburg (dezer dagen tot hofleverancier benoemd van H. M. de Koningin) en een geschenk van den heer De Kerf, alhier, hoorde ik niets dan lof. Ook het concert door de societeiten op de beide kiosken gegeven, mag uitnemend geslaagd heeten. De gezelschappen, die met de societeit St. Jan Opwaarts hebben medegewerkt om liaar vaandelfeest te doen slagen, kwamen blijkbaar niet onbeslagen ten ijs. En ten slotte alles liep in de beste orde af. Koewacht. Verleden Zondag gaf de duiven- societeit //NieuwLeven" gevestigd bij den herbergier A. van Rumste alhier een prijskamp, uit Neckin. 54 duiven waren ingeschreven. Daarvan waren er 26 geteekend in de poelen van 1 franc. De eerste prijs met den wekker werd behaald door den heer Hendrikx van Kemseke, wiens duif 1129 M. per minuut gevlogen had. De tweede prijs viel ten deel aan den heer Van Acker alhier, wiens duif met een gemiddelde snelheid van 1123 M. per minuut had gevlogen. De prijs van de serie van drie duiven werd behaald door den heer A. van Rumste alhier en de prijs van den schoonsten uitslag door den heer Hendrikx van Kemseke. Overslag. Sedert eenigen tijd hoorde de land- bouwer A. G. alhier een ongewoon leven tusschen het plafond en den zolder zijner woning. Dinsdag 1.1. ontbood hij een timmermau om een opening in den zolder te maken en zoo te onderzoeken wat er omging. Toen de opening gemaakt was, stak de timmerman de hand er in, maar trok er haar spoedig weer uithij had verscheidene steken van bijen ontvangen. Bij nader ouderzoek bleek, dat een heele zwerm bijen deze plaats voor woning hadden uitgekozen. Een kleine opening in den gevel van het huis, ter plaatse waar zich een anker bevindt, diende hun tot ingang. Men vond 8 K. G. honing in het nest. Biervliet, 27 Aug. De steenweg in den Koninginnenpolder naar de haven is voltooid. Gelijk wij in dit Ter Neuzensche blad van 1 Juni jl. berichtten was de heer C. van der Hooft te Ter Neuzen aannemer van deze omnisbare verbetering. De grootste helft van het koolzaad in den polder gewassen, en het betreft liier eenige duizenden hektoliters, werd in de Koninginnenhaven geladen. Eenige grondbezitters zullen eerstdaags weder dezelfde vrucht op hetzelfde land zaaien. Met inbegrip der voorgronden, die dit jaar nog onbezaaid bleven, kan men het aanstaande jaar weder meer dan honderd gemeten zaad in den nieuwen polder opmerken. Nog altijd is hier een hofstede onverpacht, wat beteekent, dat men het land onbearbeid laat nadat de verschillende koopers hunne veldvruchten van den akker gehaald hebben. Niemand is er, die den ploeg in den akker brengt. Toch werd voor 1893 nog 28 gld. per gemet betaald en daarna 18 gld. De liefhebbers blijven weg, als om de bewering te bevestigen, dat de pachten veel te hoog of de opbrengsten veel te min zijn. En zeker, de toestand op landbouwgebied blijft treurig. Zuidzanile. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen de heer W. Voors, predikant te Kuinre. TER NEUZEN, 28 Augustus 1895. Het ingevallen drooge en koeler weer schijnt in deze streken op de hier en daar ingevallen aardappelenziekte een voordeeligen invloed uit te oefenen, althans wordt geene voortzetting daarin bespeurd. De verzending, anders gewoonlijk om dezen tijd voornamelijk naar Belgie nog al van belang, is alsnu zeer traag, terwijl de prijzen laag en gedrukt zijn, komende hoogstens op 1,25 per 100 kilo, met vooruitzicht van wellicht nog meerdere daling. De stand der beetwortelen is over het algemeen gunstig te noemen, waarvoor het weer zeer mede- werkt. Wij lezen in het Handelsbl. van Antwerpen Onze voorvaders hadden hunnen koeienoorlog wij hebben den volledigeu veeoorlog, of zooals de Patriote het in zijn nummer van Zondag noemt, z/de strijd tusschen beenhouwers en veekweekers." De eersten klagen, omdat het vee niet meer koopelijk is, ter oorzake van de sluiting der Hollandsche grenzenwelke belet dat er goed slachtvee inkome. De tweeden zegt men willen de grenzen bestendig gesloten houden, onder voorwendsel, dat in Holland voortdurend de ziekte heerscht en de toevoer van Ilollandsch vee onzen veestapel bedreigt. Doch het is een zonderling feit wij deden het reeds vroeger opmerken dat men die sluiting in onze Poldergemeenten niet of met zoo weinig aandrang vraagtDat de boeren uit den omtrek van Luik, van Herve en andere Waalsche streken zich bij de onzen aansluiten, om de opening der grenzen te vragen en dat het alleen uit Vlaanderen is, dat de klachten komen. De V laandersche landbouwbladen vooral, voeren den strijd tegen het Hollandsch vee en grouden hunne vraag op de officieele verslagen, welke zorg dragen, telkens te vermelden, hoeveel van de om gezondheidsredenen afgemaakte beesten, van Hollandschen oorsprong waren. Maar is het dan niet verwonderlijk, dat in de provincie Antwerpen dit het geval niet is De officieele verslagen zeiden het kortelings nog Geen enkel Hollandsch beest werd in de provincie Antwerpen afgekeurd. Geeft dit dan geen schijn van waarheid, aan hetgeen wij zeiden, tijdens de eenige dagen, dat in het begin van den zomer de grenzen open waren, namelijk, dat de Hollandsche beesten, in Vlaanderen aangetast bevonden, in besmette stallen hadden gestaan of in aanraking waren geweest met besmet vee, herkomstig van vee van rondom Gent. Ment heeft het geval te Gent waargenomen. Wij hebben destijds man en paard genoemd. Wij gaan verder eu zullen wijzen op hetgeen onze gewone verslaggever van landbouwtentoon- stelliugen schreef, toen hij verleden jaar van den bekenden prijskamp met groote veemarkt te Wachte- beke terugkeerde//dat daar beesten ter markt komen, waarmee onze polderboeren beschaamd zouden zijn, langs den steenweg te gaan." Geeft dit geen denkbeeld van de nalatigheid der boeren in Vlaanderen? Wat wil men het Hollandsch vee den steen toewerpeu Kent ge £ene streek, buiten onze polders, waar het vee beter verzorgd, waar het staatstoezicht beter uitgeoefend wordt, dan in Holland. En begrijpt men dan niet, dat het juist het sluiten der grenzen is, dat de ziekte, indien zij er bestaat, het middel geeft, om langs de grenzen binnen te komen Duizenden stuks vee worden gesmokkehl en komen dus ongecontroleerd in ons land. Zijn de grenzen open, dan ten minste be staat er toezicht. Maar de officieele verslagen roept de protecti onist alweer uit. Wel, die officieele verslagen worden grootendeels opgesteld door beambten van het ministerie, door inspecteurs en keurmeesters, die er alle belang bij hebben, zooveel mogelijk af te keuren, om 1. hun ambt reden van bestaan te geven, en 2. omdat elke expertise afzonderlijk betaald wordt. Die keurmeesters, zeide ons een vakman, dat zijn de microben, die in den ministerzetel nestelen en geen middel onbeproefd laten, om dien te doen bezwijken. Laat ons, tegenover de misplaatste jammer- klachten een woord stellen, uitgesproken door den heer Brouwier, socialistisch volksvertegenwoordiger van Luik, en een der bekwaamste veeartsen van het land //Gedurende de veertien jaren dat ik bestuurder van het slachthuis van Luik ben, heb ik zeldzaam een beest, dat rechtstreeks van Holland kwam, pokziek bevonden; en er kwamen jaarlijks bij duizenden." Wat zegt de Veehoudersbond van Borgerhout, wat zegt het Landbouwcomite van Antwerpen Hetzelfde dat de beenhouwers zeggen Opent de grenzen want zonder hulp van Holland kan onze veestapel niet bestaan Te Sliedrecht is thans in de ouderlijke woning teruggekeerd de vermiste zestienjarige knaap, die zes dagen eu nachten onder den blooten hemel had vertoefd in een griend, in het bezit van slechts den brood. Hij beweert daarheen gevlucht te zijn en zich schuil te hebben gehouden, om te ontkomen aan den eigenaar, wiens boot hij had weggenomen en die hem dicht op de hieleu vervolgde. Eenige bakkers in 's Hertogeubosch hebben de prijzen van hun brood thans met 30 pet. verlaagd, omdat aldaar eene broodfabriek in de maak is. Nabij Purmereiul reed gistermorgen half elf de van Alkmaar komende stoomtram door een koppel van vijftig schapen, toebehoorende aan den heer Martines van Dordt, te Beemster. De machinist remde met alle kracht, doch kon niet voorkomen dat een twintigtal verpletterd werden en de goede- renwagens ontspoorde. De schuld van het ongeval wordt toegeschreven aan onachtzaamheid van den drijver, waardoor de schapen zich op het uitsluitend voor den tram besteinde baanvak bevonden. De dienst ondervindt belangrijke vertraging. Men schrijft uit Hoogezand De houtzaagmolen van den heer Maathuis is gister heet geloopen en totaal afgebrand. Ook het houtstek en eenige arbeiderswoningen aan het Kieldiep werden een prooi der vlammen. De stoomolieslagerij van Terborgh ligt aan den grond. De stoom kon niet afgeblazen worden, doch is zonder ongelukken ontsnapt. Het heerenhuis van mevrouw de wed. Van Calcar is geheel ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2