ilgemeen Hieiiws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen No. 3195. Donderdag 29 Augustus 1895. 35" Jaargang. abonnement EEN MISDAAD? Binnenland. Per dne maanden binnen Ter Neuzen 1,-. Franco per postVoor Nederland t 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Bneven- bushouders. advertentien Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Politiek Overzicht. De Fransche Regeering heeft eindelijk veer eens bericht uit Madagascar ontvangen, in den vorm van een telegram uit Majunga. Het vermeldt, dat generaal Duchesne den i. I s e" met de brigade Voizon een aanval deed op Andnba en zich, zonder noemenswaard gevecht, daarvan meester maakte. De gedemoraliseerde vijand luidt het bericht verder trok zich terug, zes versterkte posten, zijn legerkamp en eene memgte vapenen achterlatende. De Londensche Lord Mayor zal in het begin der volgende maand in kwaliteit een pleclitig bezoek brengen aan Parijs. De Matin gaat voort met het publiceeren van gesprekken met verschillende bewoners van den Elsas. Ditmaal een gesprek met den heer Dr. Haas, den afgevaardigde voor Metz. Deze is naar 1' rankrijk vertrokken en neemt reeds sedert eenigen tijd zijn functie niet meer vaar. Hij vil echter eerst zijn mandaat nederleggen als hij een geschikt opvolger gevonden heeft. Deze afgevaardigde ontkent, dat de Llsassers zich schikken in hun lotzij spreken er eenvoudig niet over, omdat zij er toch niets aan veranderen kunnen. Maar zij gedragen zich geheel naar den stelregel van Deroulede,/N'en parlons jamais., pensons-y toujours Het Rijksland is niet verduitscht. De Duitsche school heeft alleen het gevolg gehad, dat bet jonge geslacht noch Duitsch, noch Fransch kent. De boer lijdt zwaar onder den militairen dienstplicht. Tijdens de schietoefeningen moet hij dagen lang thuis blijven en den oogst overlaten aan het lot, bij de veldoefeningen is hij geen baas in zijn eigen huis en hof. De schadeloosstelling is onvol- doende. Als de Elsassers geen Franschgezmde atgevaar- digden meer vinden kunnen, zullen zij op socialisten stemmen, om hun ontevredenheid te doen blijken. Dat zegt tenminste de uitgeweken Elsasser, die, in plaats van zijn mandaat ernstig op te vatten en de bezwaren en behoeften zijner landgenooten in den Duitschen Rijksdag ter sprake te brengen, in Frankrijk zich metterwoon vestigde en van daar den staf breekt over het Duitsche beheer. In het Britsche huis der gemeenten verklaarde de vice-Minister van Buitenlandsch zaken, de heer Curzon, dat van den consul te Foo-Chow geenerlei bevestiging was ontvangen van het bericht, als zou het Chineesche escorte, dat de Europeesche FEUILLBTON. uit het Fransch van FllAN go IS COP PEE. 4) ,/Buiten mezelf van ontzetting riep ik „Je vil je toch niet van kant maken ,/Zou je liever willen," antwoordde hij, ,/dat ik gevangen werd genomen, veroordeeld en van de lijst van 'tlegioen van eer geschrapl. Want zoo is het, er staat voor mij correctioneele straf op Geen sentimentaliteitIk weet dat ik een man voor heb En ik verzeker je, dat me niets over blijft dan me voor den kop te schieten." ,/Mijnheer de pastoor, ik hield van mijn luitenant als van een eigen broer. Maar de eer boven alles Omdat de zaken zoo stonden, kon ik niet anders doen dan mijn goedkeuring geven, dat vil zeggen, mijn mond houden." ,/Dat zijn we dus eeus," hernam de arme jongen. Als je me weigert wat ik je nu ga vragen, ga ik naar huis en jaag me een kogel door den kop En ik zal sterven met de afschuwelijke gedachte dat ik mijn vrouw en kinderen zonder een cent in armoede acliterlaatNu, die ellende, beste Masson, kan jij me besparen." z/lk dacht dat hij krankzinnig werd en zei ma- chinaal,/IIoezoo ,/Maar mijn luitenant had een idee, en een ver- sclirikkelijk idee, zooals u zien zult. z/Sinds eenige jareu," fluisterde hij, dichter bij me komend, //is er, zooals je weet, veel geld door mijn handen gegaan. Ik heb niets overgespaard, ik dacht dat het altijd zoo zou duren, dat ik nog consuls, die te Kucheng een onderzoek zijn gaan instellen, vergezeld heeft, zich daar aan ongere- geldheden hebben schuldig gemaakfl W el hebben te Peking ingediende vertoogen tengevolge gehad, dat de onderkoning instruction ontving, om de consuls bij hun onderzoek te Kucheng op alle mogelijke wijzen van dienst te wezen. Door den Minister van oorlog, markies Lands downe, werd de verklaring afgelegd, dat de bij bet ministerie van oorlog in te voeren hervormingen verschillende militaire departementen zullen bren gen onder den opperbevelhebber en 4 departementale hoofden. Ieder dezer vier officieren zal voor zijn departement rechtstreeks verantwoordelijk wezen aan den Minister van oorlog. Deze officieren zullen als het ware een raadgevend lichaam van het mi nisterie van oorlog vormen, gepresideerd door den opperbevelhebber en waaraan zullen worden toe- gevoegd de Minister van oorlog, diens plaatsver- vanger cf onder-secretaris, de secretaris van financien en voorts speciaal hiertoe uit te noodigen officieren. De Minister van oorlog evenwel zal tegenover bet parlement de uitsluitende verantwoordelijkheid dra- gen voor de besluiten, door dezen raad genomen. Donderdag vertrekt eindelijk de Afghaansche Schahzada uit Louden. Hij reist over Parijs en Marseille, vanwaar een Engelsch schip hem naar Bombay brengt. Te Tarnopol, in de Oostenrijksche provincie Galicie, is een geval van Aziatische cholera ge- constateerd, sedert door twee verdere gevallen gevolgd. De Spaansche Regeering heeft besloten met September niet minder dan 90,01)0 man onder de wapenea te roepen. ""*De regeering der Vereenigde Staten heeft een officieel rapport bekend gemaakt van het incident te Tamatave naar aanleiding van de weigering van een Amerikaansch oorlogschip, de Fransche vlag te salueeren. De bevelhebber van dat schip, de Castine, commodore Pierry, zegt dat hij de Fransche vlag op Madagascar niet groette, omdat zijn gou- vernement het Fransch protektoraat niet had erkend en geen vertegenwoordiger van het erkende gouver- nement der Hovas aanwezig was. Toen een boot van de Cassine naar den wal werd gezonden poogden Franschen militairen, den Amerikaanschen officieren te beletten, zich naar hun consul te begeven en bevalen hun, in hun boot terug te keeren. Commodore Pierry eischte dadelijk voldoening en den volgenden dag werden den tijd had. En dan, 'twas zoo'n genot, die ik lief had met welvaart en weelde te omringen Toch heb ik een goeden voorzorgsmaatregel ge nomen. Ik heb voor mijn vrouw een ievensver- zekering geslotenAls ik sterf, maar mijn natuurlijken dood want zelfmoord rekent in die gevallen niet mee wordt liaar 100,000 francs uitbetaald Luister nu goed Hier heb je een mes, pak aan Ik zal je mijn hor- loge en mijn portemanaie geven Nu moet je me doodsteken, in eens dood Dan moet je mijn kleeren losmaken, alsof ze doorsnuffeld zijn en zoo gauw mogelijk naar huis terug gaan en het mes meenemen Vergeet vooral het mes niet Niemand zal eenigen achterdocht hebbenMor- gen wordt hier "het lijk gevonden van een ver- moorden man, de maatschappij betaalt de premie, en mijn gezin is bezorgd Ik weet wel, dat ik de assuradeurs besteelMaar dat geeft niet, de maatschappij is rijk genoeg, en dan dat's een zaak tusschen mijn geweten en mijJou vraag ik eenvoudig dien laatsten dienst te bewijzen aan je vriend, je ouden krijgsmakkerNu, beste Pierre, heb je me begrepen? vZeker, ja, ik had hem begrepen. Maar ik was als versteend Hem met eigen hand dooden Mijn luitenant, mijn eenigen vriend Neen neen Nooit zou ik daar den moed toe heb ben Maar hij nam allebei mijn handen, bad en smeekte me, schreiend, met het hoofd op mijn schouders, en me liefkozend als een kind De arme jongen, die er wel op rekende dat ik ten slotte zou toegeven, had na den eten aan zijn vrouw gezegd, dat hij lioofdpijn had en een groote wan- deling gmg doen W at aannemelijker dan een nachtelijke aanranding, dan 't vermoorden van een eenzamen wandelaar O, al word ik ook dui- hem aan boord van zijn schip en den Amerikaanschen consul verontschuldigingen aangeboden. De leerlingen der onderscheidene Zondags- scholen te Goes, zullen op 31 Augustus feest vieren. Het muziekgezelschap „Hozanna" verleent belange- loos zijne medewerking, en de heer M. de Bokx staat gratis een boomgaard voor dat doel af. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft aan eene commissie van drie leden opgedragen, een onderzoek in te stellen omtrent de hooge kosten, welke in rekening zijn gebracht voor de eerepoort aan den Vughteruitgang, bij gelegenheid van het bezoek der Koninginnen. Uit Berlijn wordt uit betrouwbaren bron vernomen, dat Marokko de schadeloosstelling van 112,500 francs voor de berooving van de Neder- landsche schoener ,/Anna" die eerst op 9 November moest betaald worden, reeds op 9 Augustus uit betaald heeft aan den met de vertegenwoordiging der Nederlandsche belangen belasten Duitschen gezant te Tanger, graaf Tattenbach. Uit Soerabaje schrijft men aan de Loc.: Zonderlinge geruchten zijn in omloop omtrent Lombok. Zoo zouden daar onlangs door de Baliers tweehouderd geweren binnengesmokkeld zijn en er moeten zich nu verscheidene zeudelingen van Goestie Djilantik ophouden. Volgens een dezer dagen hier van Ampenan aangekomen Europeeschen han- delaar is het er niet zeer rustig, en toonen de Sa- s.sjk-s zich minder handelbaarook worden zij met den dag overmoedigerhij voorziet moeilijkheden, om geen ander woord te bezigen. De maatschappij tot exploitatie van staal- waterbronnen te Haarlem heeft in den handel ge bracht het tafelwater, afkomstig uit de Hollan- dia-bron. Gelegen op eenigen afstand van de Wilhelmina- bron, levert de Hollandia-bron dagelijks ongeveer 40000 liter water, (natuurlijk uitvloeiende), dat door de vele digestieve zouten, daarin voorkomende, en door aangenamen smaak, frischheid en zuiver- lieid onder de minerale tafelwateren eene eerste plaats mag innemen. Uit eene belangrijke diepte vrij van orga- nische stoffen opwellend, wordt het langs mechanischen weg volkomen ontijzerd en onder koolzuurdruk in de flesschen gevierd. Aan de maaltijden gebruikt, bevordert, het tafel water der Hollandia-bron, zoo verzekert genoemde maatschappij, de spijsvertering door zijn digestief vermogen, terwijl dit nationale product tevens, hetzij op zichzelf, hetzij met wijn of cognac enz. vermengd, alle andere koolzuurhoudende minerale wateren uit het buitenland uitmuntend vervangt. Op de wereldtentoonstelling, welke te Amster dam gehouden wordt, werd het bekroond met de gouden medaille, evenals op de tentoonstelling voor hygiene en voeding, dezer dagen te Geneve geopend. De Scheveningsche baddokter dr. W. Francken, waarschuwt in het N. v. d. D. ernstig tegen het veelvuldig loopen met bloote voeten aan het strand der Noordzee. Het koude water aan de voeten, de brandende zon op het bovenlichaam, dit moet bij ieder, zoo het langer dan enkele ininuten wordt voortgezet, ongunstig werken. Hetgeen goed is in Worrishofen of aan de Adriatische Zee of in de Golf van Biscaye, is nog niet goed aan het ruwe, aangrijpende Noordzeestraud. Jaarlijks nemen de gevallen toe, waardr. Francken bij kinderen wordt ontboden, die na zulk een voetbad plotseling over hoofdpijn klagen, en onder braken, hooge temperatuur (tot 41° C.) en de pressie-verschijnselen van het hart, uren tot dagen in ernstigen toestand verkeeren, met de kans van een hersenvliesontsteking. Anderen weer krijgen diarrhee en darmkatarrh, of verschijnselen van valschen croup, en zelfs een paar malen leed de kleine patient aan blaaskramp, meestal verergering van die ziekteverschijuselen, voor welker genezing zij naar Scheveningen kwamen. Er is nog een andere reden, waarom dit loopen met bloote voeten op het strand en in het water bepaald gevaar verbonden is alleen in dit seizoen heeft dr. Francken een 10-tal kinderen behandeld, die blootsvoets in scherven liadden getrapt eii diepe, breede voetzoolwonden, sommige met vaatdoor- snijding en hevige bloeding gepaard, vertoonden. Heen- en weervliegende postduiven! De le luitenant A. Holland, directeur van het rijks-postduivenstation te Amsterdam, heeft Zondag, in tegenwoordigheid o.a. van eenige officieren, eenige, uit een militair oogpunt belangrijke proeven ge nomen met een 6tal zijner duiven, die, geheel naar wensch, tusschen Amsterdam en Naarden heen- en weervlogen. Het geheim van deze methode berust dus nu zend jaar oud, ik zal nooit dat vreeselijke uur vergeten, dat ik daar heb doorgebracht, dien nacht op die bank, terwijl mijn arme Pascal me snikkend om den dood smeekte ,zEindelijk, door niet op te houden mijn mede- lijden voor zijn vrouw en kinderen op te wekken u kan het niet verschrikkelijker vinden dan ik mijnheer de pastoor heeft hij me overgehaald om te doen wat hij wildeEn ik heb ge- hoorzaamd Ja, voor het laatste afscheid heb ik hem aan mijn hart gedrukt en hem op den mond gekust, zooals in de wapenzaal voor den aanval, en ik heb hem midden in de borst getroffen, en ben weggevlucht of de duivel me op de hielen zatOp den hoek van de brug de la Concorde heb ik het bloederige mes in de Seine gesmeten met het horloge en de portemonnaie, en ik ben lials over kop naar Ivry teruggegaan, en heb den heelen nacht op mijn zolderkamertje liggen hui- len En alles is gegaan zooals hij voorzien had. Ze hebben gedacht dat een straatdief hem vermoord had om hem te berooven, en de Ver- zekeringmaatschappij heeft de som uitbetaald, en mevrouw Pascal heeft genoeg gehad om van te leven en liaar kinderen een opvoeding te geven. z/Maar na wat ik gedaan had, werd het me een marteling hen te zienliaar, die ik weduwe gemaakt had en die ontroostbaar was Die arme weesjes, die me, zoodra ik kwam, om den hals vlogen, en die ik moest liefkoozen met die hand die hun vader had gedood Neen, dat kon ik niet uitlioudenToen werd me 't beheer van dit tabaksbureau aangeboden, en ik nam het aan om ver van hen af te zijn, om uit Parijs te wezen Ik schrijf ze enkel van tijd tot tijd, en ik weet dat ze 'tredelijk maken. Wat ik deed, is ten minste met vergeefs geweest. z,Dat neemt niet weg, dat ik er dikwijls aan denk, 's nachts als ik wakker lig, en dan voel ik me erg ongelukkig, en meer dan eens heb ik op het punt gestaan het u te biechten, mijnheer de pastoorMaar op andere oogenblikken, als ik er goed over nadenk, zeg ik in me zelf dat ik mijn luitenant dien dienst niet kon weigeren en dat ik gehandeld heb als een waar vriend, en dan ben ik weer heelemaal gerust gesteld En nu, zeg u me nu eens ronduit wat u er van denkt." De abt Poulier, die diep bewogen naar 'tver- liaal van Yulkaan had geluisterd, bleef een poosje in gepeins verzonken, opende zijn snuifdoos en stak er duim en wijsvinger in, als om daaruit zijn antwoord te putten. Toen nam hij vastbesloten een snuifje en zeide tot den oud-gediende z/Beste vriend, als we in de biecht waren, zou 't mijn plicht zijn me in de allereerste plaats het heilige gebod ,/Gij zult niet doodslaan" te her- iuneren," en ik zou je moeten bevelen berouw te hebben over je daad Maar hier druk ik je enkel de hand, en zeg //Je bent een brave kerel!" Met dat goede woord ging de pastoor heen. Zonder twijfel was Vulkaan er zeer mede in zijn schik, maar toch waren zijn gemoedsbezwaren nog niet geheel uit den weg geruimd. Daarom wendde hij zich tot zijn pijp, die was uitgegaan, en draaide die om en om, zijn pijp, die zoowat zijn geweten was. Lang bekeek hij ze, en zeker vond hij, dat ze er uitzag als de pijp van een onschuldig man, want plotseling klaarde zijn geziclit op, en hij vroeg en kreeg vergunning om haar, vbdr hij naar bed ging nog een laatste maal te stoppen. E I N I) E. TER NEllfflSCHE COIIRANT iM.pr I». J. V An; I» E 8 A 1' l» E te Ter Semen. Woe,S,lag- en VrUdag«^«Hrt 1..J .lea ul«bever 1-.A H. CiIN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1