I u 3 Huizen en Erven, idinm ii Id Tor hm, SPIEGELS, Prijsopgave Grint. pi. 11001:l prove oilerMuriit, oot (tnkilH KABINETTEN ii soorten. Ilandeisberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Openbare Verkooping. Uit de hand te koop Opnieuw ontvangen Aug. o i eon schoone collectie HASTEN, TAFELS enz. G. J. BALKENSTEIN. aangevoerd door een persoon (een beruchten recidivist), die voor de rechtbank allner terecht stond wegen poging tot inbraak. De politie had hem betrapt, terwijl hij m den nacht bezig was eenige slentels te probeeren op bet slot der straatdeur van een woonhuis, waarvan de bewoners afwezig waren. Hoe kwam hij daartoe O, heel eenvoudig. Een karaeraad, met wien hij in het tnchthuis kennis had gemaakt, had hem opgedragen eenige sleutels te bezorgen bij een goed vriend van dien kameraad, te Rotterdam woonachtig, en op verzoek van dezen derde was hij nn eens gaan probeeren, of misschien een dezer sleutels op de deur van bedoeld woonhuis paste Kwade bedoelingen had hij daarbij mhetminst niet gehad. In de Eriesche Wilp staat een kerkje, dat aan iemand toebehoort, die daar elken Zondag als voorganger optreedt voor p. in. 25 personen, die grootendeels in familie-betrekking tot hem staan. Van kerkeraad en kerkvoogden is daar geen sprake. Hoewel de voorganger, een zeer eenvoudig man, te goeder naam en faam bekend staat, maakt men hem toch het leven lastig, zoo zelfs, dat hij de hulp der politie heeft moeten inroepen. Hij tieett nl. een dreigbrief ontvangen, daar sommigen vreezen, dat hij zijne bezitting aan eene bij hem inwonende meid zal afstaan, en daarom wordt hem in dien brief, onder dreigementen verzocht, die meid uit zijne woning te verwijderen Evenals voor eenige maanden de petroleum, zoo is thans het leder plotseling ongemotiveerd duur in prijs geworden. Een schoenmaker deelde dezer dagen mede, dat de prijsverhooging op heden reeds 37 pet. bedraagt. En 't zal nog hooger gaan wellicht. Wat is daarvan toch de oorzaak P vraagt iemand in het Eriesch Vbl. Vermindert de veestapel Of doodt men niet zooveel koeien meer, zoodat er niet zoovele huiden ter markt komen, waarvan leder kan worden gelooid en deze schaarschte den prijs doet stijgen Het een nocli 't ander wil de schrijver gelooven. Het Er. Vbl. antwoordt met een artikel aan te halen, voorkorr ende in het vakblad De Schoenmaker. ,/De hoofdoorzaak van de hooge lederprijzen" schrijft dit blad //is een combinatie of vereeniging van voorname looiersfirma's in Amerika, welke de huicfenmarkt van geheel Noord- en Zuid-Amerika en daarmee die der geheele wereld in handen heeft. Tot deze in Mei 1892 met een kapitaal van 120 millioen dollars opgerichte vereeniging behooren ongeveer 80 percent van alle looier in Amerika, en evenzoo de meeste lederhandelaars en makelaars. Van het zetten der prijzen door deze vereeniging hangt geheel de prijs der huiden af. Zij is zicli van liare alleen-heerschappij bewust en voert nu de prijzen onbillijk op. Daardoor alleen heeft zij nu in zes maanden tijds een winst gemaakt van ruim 9 millioen dollars. ,/De /trust" heeft in tijden, dat de huidenmarkt laag staat, het door zijn enorm kapitaal in kas in zijn macht, ontzaglijke hoeveelheden huiden op te koopen en de controle der markt in handen te krijgen. De looiers, welke niet tot de vereeniging of „trust" behooren, hebben slechts over weinig voorraad te beschikken. De onafhankelijke looiers betrekken alleen hun huiden uit Zuid-Amerika, van den toevoer niet voor den //trust" bestemd en moeten, om hun bedrijf vol te houden, voor het weinige dat er is, hooge prijzen betalen. De ver eeniging heeft de beide groote markten van Zuid Amerika Buenos-Ayres en Montevideo, geheel in handen zij laat hier de huiden door eigen vertegen- woordigers opkoopeu en wekelijks toezenden. Van de onafhankelijke niet tot de vereeniging behoorende looiers hebben velen zicli gedwongen gezien, hun productie te beperken of hun bedrijf geheel neer te leggen, daar het hun niet mogelijk was, een voldoend getal huiden te bekomen." Te Groningen is een varkenskooper leelijk te pas gekomen. Op de veemarkt was hij zoo goed den rijksveearts op een krulstaart attent te maken, die aan besmettelijke vlekziekte leed. Het beest werd daarop afgemaakt, doch het vleesch goedgekeurd voor de consumptie. Naar men denkt, kende de looze veekooper den houder van den stal, waaruit het zieke dier afkomstig was en waarin nog een honderd vijftig prachtige vette zwijntjes rondliepen. Deze woonde te Rastwerd en reeds in de vroegte waren er 31 varkens uit den bewusten stal op weg naar genoemden veekooper te Groningen, die zeker een aardig slagje had denken te slaan. Te Baflo kwam hij echter de districts-veearts tegen met een brigadier der politie, die op weg waren naar den besmetten stal. De arme, looze veekooper is naar men denken kan, dus leelijk in den val geloopen. De varkens werden onder bewaking gesteld en zullen worden afgemaakt. Onder de schrijvers en dichters, die voort- durend lastig gevallen worden met verzoeken om handteekeningen of bijdragen in albums behoort ook Alphonse Daudet. Deze heeft echter den vasten regel aangenomen nooit op zulke verzoeken te antwoorden. Eenigen tijd geleden schreef een Duitscli meisje hem om te vragen wat Carnot. Geen antwoord. nieuwe brief om te kwam. zijn meening was over Acht dagen later een vragen of er geen antwoord Daudet blijft zwijgen, al klonk het wel tergend in den brief: /,Hebt u dan niets te zeggen over dien armen vermoorden Carnot Acht dagen later volgt een derde verontwaardigde brief en toen die eveneens onbeantwoord bleef, ontving Daudet een schrijven van een zuster van zijne correspon- dente, die hem smeekte te antwoorden want anders zou haar zuster zeker ziek worden. Waarschijnlijk is ze het geworden, want er kwam nog een vijfde schrijven waarin Daudet voor moorde- naar, verrader en nog meer moois-werd gescholden. Daudet zwijgt nog en de handteekening-verzame- laarster heeft zijn handschrift nog niet. Zaterdagmorgen te 9 uur werd met de tweede post aan de woning van den bankier Rothschild rue Saint-Elorentin 2 te Parijs, een lijvige brief bezorgd, gesloten in een witte enveloppe voorzien van drie postzegels van 15 centimes. Behalve het adres waren op de enveloppe de woorden ,/persoonlijk" en ,/nazenden" geschreven. Baron de Rothschild vertoefde te Deauville en de brief werd door een bediende naar het kantoor van den bankier in de rue Lafitte gebracht. De heer Jodkovitz, hoofd der afdeeling //conten- tieus", een vertrouwde van den baron, zou den brief openen en had daartoe juist den punt van een pennemes in de enveloppe gestoken, toen een ontploffing volgde, gelijkende op een zwaar pistoolschot. De opgaven aangaande de toegebrachte ver- wondingen verschillen. Volgens sommige vonden de toegesnelde bedienden den heer Jodkovitz badende in zijn bloed op den vloer liggen en constateerden de in allerijl ontboden geneesheeren dat de onge- lukkige zwaar gewond washet rechteroog was uit de oogkas gerukt en de uiteinden der vingers van de rechterhand waren verbrijzeld. Van andere zijde wordt echter beweerd, dat de wonden van den heer Jodkovitz van weinig ernstigen aard, niet veel meer dan schrammen zijn. Bij ontstentenis van den prefect van politie, was de secretaris-generaal der prefectuur, de heer Laurent, onmiddellijk ter plaatse. Hem vergezelden de directeur van het gemeente-laboratorium, de heer Girard en de commissaris van politie Guenin, die een nauwkeurig onderzoek instelden. De over- blijfselen van den gewaanden brief waren slechts luttel. De enveloppe moet twee blaadjes karton omsloten hebben, waartusschen naar schatting 50 gram fulminaat was gebracht, een hoeveelheid groot genoeg om zeer ernstige gevolgen te veroorzaken. De weerstand, dien een touwtje, in den omslag aangebracht, bij het doorsnijden hood, moet groot genoeg zijn geweest om een schok te veroorzaken, die het fulminaat deed ontbranden. Het is te verwonderen, dat de ontploffing niet reeds had plaats gegrepen bij het afdrukken van een der stem pels op de enveloppe. Volgens den heer Laurent echter, bevatte de brief geen fulminaat, maar een hoeveelheid van dezelfde ontplofbare stof, die indertijd in doozen was gezonden aan de afgevaardigden Treil, Etienne en Constant. Een later bericht van de Indep. Beige bevestigt, dat de kwetsuren van den heer Jodkovits van minder ernstigen aard zijn dan men eerst vermoedde. De geneesheeren hebben verklaard, dat er alle kans bestaat, dat het rechteroog behouden blijft en van de vingerwonden zal vermoedelijk niet eens een spoor achterblijven. Omtrent den dader weet de politie nog niets, Men gelooft, dat men hier te doen heeft met een anarchistischen of wellicht antisemietischen aanslag. De mogelijkheid is evenwel niet uitgesloten, dat de misdadige poging een persoonlijke wraakneming is van een beambte aan den Noorderspoorweg, die dezer dagen was weggezonden. De directeur van het stedelijk laboratorium zal een pakje doen vervaardigen, dat van uiterlijk zoo groot mogelijke overeenkomst vertoont met den brief, die het fulminaat bevatte, ten einde dit pakje te kunnen toonen aan alien, die inlichtingen zouden kunnen verstrekken. Vrijdagnacht j.l. hebben volgens een bericht uit Kopenhagen ontzettende onweders in het ge heele zuidelijk gedeelte van Jutland gewoed. Een groot aantal branden was het gevolg van het noodweerongeveer vijftig boerderijen en woon- huizen werden door het vuur vernield. Voor zoover bekend is, werd een persoon door den bliksem gedoo'd en onder den veestapel zijn groote verliezen ge leden. Terwijl in ons land en de naburige rijken van het continent het weder warm en betrekkelijk droog blijft, heerschen ook te Louden hevige onweders. Verscheidene menschen werden daar door den bliksem getroffen. Het onweder had nog een merkwaardig ongeluk tengevolge, merk- waardig, omdat het zoo goed afliep. Gedurende een ontzettende stortbui, gemengd met hevige bliksemflitsen en donderslagen, vluchtte een groote menigte menschen in een herberg te Islington. De vloer der inrichting kon de opeengepakte menigte niet houden en bezweek, waardoor alien in den kelder vielen. Enkelen bekwamen daarbij lichte blessuren. In de omstreken van Londen zijn verscheidene kudden runderen en schapen door den bliksem getroffen en aanzienlijk verminderd Volgens Le Soleil wordt in het dorp Morlaas in de Pyreneeen, elken Vrijdag een haarmarkt gehouden. De koopers komen in grooten getale, elk gewapend met een groote schaar, en in de groote dorpstraat staan de jonge deernen, die haar hoofdtooi willen afstaan, bij tweetallen op den drempel der huizen. De prijzen van het haar zijn 3 tot 20 francs, naarmate van zwaarte en kleur. Toen een jong officier, kolonel Stutart, in 't huwelijk zou treden, gaven zijn ongetrouwde vrienden te zijner eere een afscheidspartij op den avond voor zijn vertrek naar Engeland, waar zijn bruid vertoefde. In het hotel, waar de jonge ofRcieren waren, bevonden zich ook verscheidene Presbyteriaansche voorgangers. In dollen overmoed besloten de jongelui, den voorgangers met cayennepeper de zoogenaamde ,/peperpoets" te bakken. Ongelukkig had kolonel Stuart op dien avond, ter eere van 't feest, zijn trouwpak aangetrokken. Waarom ongelukkig Wij zullen hem zelf 't overige van de geschiedenis laten vertellen Den volgenden dag verliet ik Aberdeen en ver- trok ik naar Engeland, om mijn huwelijk te laten voltrekken. Mijn schoonvader was zoo goed in de stad zijner inwoning bekend, dat de weg naar de kerk met menschen bezaaid en de kerk zelf propvol was. Ik nam naast mijn bruidje plaats en de plechtigheid begon. Toen de voorganger zijn aanspraak half geeindigd had, kreeg ik behoefte om mijn zakdoek even te gebruiken. Ik tastte in den zak, haalde den doek daaruit te voorschijn en bracht dien aan mijn neus. Gij kunt u mijn ontzetting voorstellen, toen ik mijn oogen vol cayennepeper kreeg en ik een prikkeling gevoelde, die bijna niet om uit te houden was. Op den avond van't partijtje in Aberdeen had ik het zakje met cayennepeper, waarmede wij den ouden heeren die leelijke poets liadden willen bak ken, in den zak van mijn jas gestoken en er niet meer aan gedacht. Op den ochtend van mijn trouwdag had ik geheel argeloos een zakdoek in denzelfden zak gedaan. De peper was uit het zakje geloopen en zoo was de zakdoek vol met het scherpe, bijtende poeder, dat mijn oogen op een vreeselijke wijze martelde. Het was letterlijk niet om uit te houden. De tranen stroomden mij langs de wangen en ik durfde mijn zakdoek niet gebruiken, om ze af te drogen, uit vrees voor een nieuwe stuifpartij. Alle aanwezigen zagen mij verwonderd aan en ik hoorde fluisteren //Och, wat is de jonge man vreeselijk ontroerd en aan- gedaan en dergelijke uitroepen meer. Ik dacht, dat er nooit een einde aan de plechtigheid zou komen en toen die eindelijk was afgeloopen, trad de voorganger die mijn huwelijk had iugezegend, op mij toe en zeide//Jonge vriend, het spijt me werkelijk dat ik u zoo ontroerd heb gemaakt op zulk een blijden feestdag." /Ontroerd riep ik uit, aan niets anders dan aan mijn helsche folteringen denkende, //geen zier ontroerd 't Komt alleen door de cayennepeper die ik in mijn zak heb." Nog twee dagen daarna leed ik aan de smarten, die mij den gelukkigsten dag mijns levens vergald hebben. Zoo ziet men alweer //De straf volgt op de misdaad ZEET1JDINGEN. 0 g VLAG. NAAM. M*. Van en naar. Lading. Q 25 25 23 23 Eng. s.s. idem idem Duits. s.s. Eng. s.s. Eng. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. Deens. s.s Eng. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem Duits. 8.8. idem Voor Ter Seuien 24 25 Rotterdam, 26 Augustus 1895. Graan markt. Matige aanvoer tot vaste prijzen. Wintergerst en Meel 25 cent lager. Men noteert: Tarwe nieuwe 4,75 a 6,puike witte 5,75 h 6 ,20mindere en goede f 4,30 a 5,50. Rogge de beste jarige 4,40 a 4,50 mindere en goede /4,10 a 4,30; nieuwe rogge 3,25 a 4,25. Gerst, beste nieuwe winter 4,25 a 4,70 mindere en goede 3, h 4,—. Haver puike 3,— a 3,25mindere en goede 2,a 2,80 alles per hectoliter. Buitenl. gran en. Tarwe per 2400 kilo f 1.50. Rogge per 2100 kilo f 110. Gerst per 2000 kilo 106 a 110. Haver per 100 kilo 5,75. Mai's 5,40 a 5,70. Cinquintine 6,50. Boekweitgrutten per 2100 kilo 223. Nieuw koolzaad f 5,50 a f 7,25. Kanarie- zaad 7,a 8,25 per hectoliter. Meel. Prima inlandsch f 8,a f 10, prima Hongaarsch /HI a f 14; Amerik. f 9 a 12, tweede soort 8 a 9 Zeeuwsche Tarwebloem 10. Duitsche Roggebloem 8,50 f 9,alles per 100 kilo. Runderprijzen 54, 60 a 66 cent kalveren 70 a 87) cent; schapen 50 a 55 cent varkens 33 a 37 cent, alles per kilo. Graskalveren f 35 a f 55 per stuk. Aardappelen, f 1,50, f 1,75 a 2, per mud. Boterprijzen in vaten 42, 46 en 50, en in stukken 55 a 65 cent per half kilo. Eieren /3,15 per 100 stuks. Amerik. Petroleum in vaten 8,50 h 9 per 100 kilo en 7 cent per liter. DAGEN. Voorm. Nam Dinsdag 27 Woensdag 28 Donderdag 29 Vrijdag 30 Zaterdag 31 Zondag 1 Maandag 2 Sept. 6.20 7.18 8.40 10.22 11.46 0.14 1.— 6.47 7.55 9.30 11.8 12.39 1.17 Deens. s.s. Duits. 8.8. Eng. s.s. idem idem idem idem Ned. s.s. Eng. 8.8. Deens. s.s. Van 23 Oostsluizen ifgeschut Kirkheaton Cyfarthfa Ann Webster Hispania 1401 Goole 3774 Bilbao 2241 Londen 2481 Bilbao Van Ter Seuien i Hailing I 2199 1 Londen Voor Gent Dynamo Ino Spindrift Ansgar Calder Imprial Sea Belle Albert Don 1364 1973 2003 3863 1784 2700 2152 1485 2658 Van Kent s Mathilde Joost Commerzienrath Boeekel Skjold Helgoland Busy Bee Sea Gull Hebble Dynamo Edith Amulet Diamond England 2278 Hull Kiga Londen Riga Goole Riga Londen idem Goole New-Castle 3568 4407 1577 2554 kolen minerie stukg. minerie stukg. stukg. hout stukg. hout stukg. hout stukg. idem idem ledig idem idem Bonnes idem Hamburg idem New-Castle stukg. 2100 Londen idem 2558 Goole idem 1364 Hull idem 1722 Londen idem 2869 Leith idem 3168 Burneiland ledig 2290 Memel phosph. tot en met 25 Augustus werden langs de alhier 18 binnenvaartuigen op- en 26 door de Westsl. 3 op- en 7 afgeschut. Ondergeteekende betuigt zijn liarte- w lijken (lank voor de vele blijken van belangstelling, tijdens zijne ziekte ondervonden. C. H. ENGELS. Ter Neuzen, 26 Augustus 1895. Hartelijk (lank voor zoovele tref- w fende blijken van belangstellend aan- denken, mij van wijd en zijd betoond, bij gelegenheid van mijn 873,en verjaardag op 24 Augustus j.l., door J. VAN DER BAAN te Wolfaartsdijk. De Notaris W. A. (le Ridder, te Ter Neuzen, zal op Woensdag den 28 Augustus 1895, des namiddags te 1 uur, ten verzoeke en ten huize van den heer B. J. GERDES, in de Nieuwstraat, te Ter Neuzen, in het openbaar verkoopen Eene partij REGULATEURS, KLOKKEN en WEKKERS, benevens eenig HUIS- RAAD, als: TAEEL, STOELEN, CHIF- EONNIERE, KASTJELEDIKANTEN SPIEGELS, SCHILDERIJEN, een nieuw HAND- en TRAPNAAIMACHINE, VOGEL- KOOI op slandaard, KACHELS, SCHRIJF- LESSENAAR, KEUKEN- en WASCH- GERIEE, PORCELEIN en GLASWERK, enz. enz. Nette en zindelijke goederen kunnen op den dag der verkooping tot voormiddags elf uur worden bij gebracht. Koopen tot en met f 3,kontant. Burgemeester en Wethouders van AXEL, vragen voor 2 September e. k., prijsopgave van eene lading van franco te leveren voor 15 September e. k., op den wal aan de Axelsche Sassing. staande te Ter Neuzen op eigen grond. Adres aan het bureau dezer courant. in alle maten,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 3