Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen Straatverlichting. No. 3193. Zaterdag 24 Augustus 1895. 35e Jaargang. 25jarige exploitatie van den spoorweg MechelenTer Neuzen. aanbesteden: EEN MISDAA D?~ Binnenland. ABONNEMENT Per dne maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT1EN: Van 1 tot 4 regeis f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regeis en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, wetende dat Maandag, 26 a. s., ter gelegenheid van de 25jarige exploitatie van den spoorweg MECHELENTER NEUZEN, eene excursie van Mechelen naar Ter Neuze7i zal plaats vinden, waaraan door onderscheidene hoog geplaatste per- sonen, o. a. door den Minister van openbare werken in Belgie, den buitengewoon gezant en gevol- machtigd Minister van Nederland te Brussel, den commissaris der Koningin in Zeeland en de Gouverneurs van Oost- en West- Vlaanderen wordt deelgenomen, brengen zulks ter kennis van de ingezetenen der gemeente, overtuigd als zij zijn dat de ingezetenen er prijs op zullen stellen door het uitsteken van de vlag op dien dag, van hunne ingenomenheid met deze ook voor de ge meente heugelijke gelegenheid en met dat bezoek te doen blijken. Ter Neuzen, 23 Augustus 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Seeretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Dinsdag den 27 Augustus 1895, voormiddag 9 uren, bij enkele insclirijving, l)e Straatverlichting binnen de kom der gemeente, gedurende den winter van 1895 op 1896, daar- onder begrepen de levering van petroleum en katoen, het schoon- houden der lantaarns enz. De voorwaarden liggen ter lezing ter secretarie der gemeente, alwaar de inschrijvings-biljetten, behoorlijk gesloten, voor het uur der besteding moeten worden bezorgd. Zaamslag, 16 Augustus 1895. A. RIEMENS, L° Voorzitter. E. H. WOltTMAN, Seeretaris. FEUILLKTON. uit het Fransch van FRANCOIS COPPEE. „Daarop brak de oorlog uit aldus zette Vulkaan zijn verhaal voort en wij raken het eerst slaags bij Weissenburg. Daar lieb ik Pascal in 't vuur gezien. O, prachtigKalme onverschrokkenheid, het beste wat je hebt. Enkel een rimpel in den vorm van een V tusschen zijn wenkbrauwen. Maar zoo zeker als een oud-gediende, en zijn geweer hanteerend, of hij op de parade was. In slechte dagen leer je je menschen kennen. Eu bij den terugtocht, nu 't Zijn niet de linie- soldaten van ons peloton geweest, die hun wapens hebben weggesmeten en aan den haal zijn gegaan. Louis was daar, onvermoeid, om het voorbeeld te geven Een eeuig soldaatdat wist ik wel Bij Cholons, toen ze probeerden het overschot van de verstrooide troepen te verzamelen en weer in slagorde te stellen, werd hij tot officier be- noemd, en dat was niet meer den billijk Ik kan u niet zeggen wat een plezier het me deed, hem niet meer met jij en jou aan te spreken maar hem /luitenant" te noemen Een paar dagen later bij Sedan, een nieuwe verpletterende I'jderlaag. Maar we hoorden bij 't korps van ino.v, dat nog vrijkwam en naar Parijs terugging, waar geen inilitairen te veel waren terwijl wij altijd overal op uit werden gestuurdBij Lhampigny krijg ik een blauwe boon in mijn dij, IPoliti©li Overzicht. De Duitsche bladen geven dag aan dag ge- trouwelijk verslag van al de feesten ter herdenking van de bijzondere wapenfeiten uit den grooten oorlog van 187071 en het feit, dat het overige Europa bij al dat vertoon van nationalen trots koud en onverschillig blijft (25 jaar is een. lange tijd en er is zooveel geschied in die periode een nieuw geslacht is opgestaan en dat geslacht weet weinig of niets van de veldslagen van 1870 en 1871, ten minste niet uit persoonlijke ervaring) doet sommigen komen tot de overtuiging, dat nog tien jaren van vrede den Eransch-Duitschen oorlog voor het heerschend geslacht zullen naken tot een bladzijde uit de geschiedenis en wel een zeerdroevige bladzijde, met bloed geschreven. 't Kan zijn dat de vredesidee steeds meer ingang vindt bij de volkeren, dat het chauvinisme geleide- lijk afneeint.en dat met hen, die de ellende van den oorlog hebben aanschouwd en er zelf door hebben geleden, ook de wraaklust verdwijnt, doch zoolang de bewapeningen op denzelfden voet voort- duren, zoolang de vrede blijft een tot de tanden gewapende, zullen ook de genietingen van dien vredestoestand geen groote zijn en zulleu de ver- schrikkiugen van den oorlog minder vreeselijk schijuen dan ze zijn in werkelijkheid. Een vrede, die jaarlijks aan Europa kost de kleinigheid van vijf en een half milliardeen vrede, die Rusland noopt een legereffectief van 858000 man te onderhouden (wat gelijk staat met 9 soldaten op elke 1000 inwoners), Duitschland 580,000 man (13 op elke 1000 inwoners)Frank- rijk 512,000 man (14 op elke 1000 inwoners); Oostenrijk 380,000 man (10 op elke 1000 inwoners); Italie 300,000 man (10 op elke 1000 inwoners); Engeland 230,000 man (6 op elke 1000 inwoners) Spanje 100,000 man (6 op elke 1000 inwoners) enz. Frankrijk en Rusland kunnen in tijd van vrede samen bijeenbrengen 1,400,000 man en in tijd van oorlog 9,700,000 de mogendheden der triple-alli- antie (Duitschland, Italie en Oostenrijk) 1,192,000 man in vredestijd en 7,700,000 in oorlogstijd. Er behoort waarlijk een bijzonder idealisme toe, een onbegrensd optimisme, om met deze cijfers voor oogen den vrede onbedreigd te heeten voor het heden en gegarandeerd voor de toekomst 't Is nog altijd meer de vrees voor den onzeke- ren uitslag van een Europeeschen oorlog, dan wel de liefde tot den vrede, gepaard aan den af- keer van geweld, welke een uitbarsting weerhoudt De Fransche regeering weet nu precies wat zij van het kabinet-Salisbury te wachten heeft. en ik zou door de Pruisen gevangen zijn genomen, als mijn dappere Pascal, die zelf op twee plaatsen gewond was, me niet midden door den kogelregen in zijn armen naar de ambulance had gedragen U begrijpt, niet waar? dat ik dien kerel verafgoodde Toen hij dan ook naar me kwam kijken in Yal de Grace, na de capitulatie, op 't oogenblik dat ik weer met een stok begon te loopen, en toen ik zijn tressen zag en zijn kruis van 't Legioen van Eer, wel, toen heb ik het verschil van rang naar de maan lateu loopen, en ik ben hem om den hals gevallen en heb gehuild als een kind Luitenant en gedecoreerd Op zijn vijf-en-twintigste jaar Nu zou hij stellig kolonel worden, generaal, weet ik hetEen verdriet was, dat we niet meer bij elkaar zouden zijn. Hij werd in zijn nieuwen rang naar Bordeaux gezonden, terwijl ik bij 't regiment bleef, waar ik nog maar drie jaar moest dienen om recht op pensioen te hebben. Maar luitenant Pascal was er de man niet naar om zijn ouden kameraad te vergeten. Iedere twee maanden stuurde hij me een heel vriend- schappelijk briefje, met een postwisseltje er in voor tabak of een of andere versnapering, en ik autwoordde hem zoo goed en zoo kwaad als ik kon, overtuigd dat het hem plezier zou doen mijn grooten krabbelpoot te zien. //Zoo ging er een heele tijd voorbij. Ik kreeg mijn pensioen. En omdat die paar honderd francs wel wat krap en wel wat al te krap waren, zocht en kreeg ik een baantje als wachter op een werf bij een opkooper van afbraak, aan den kant van het station d'lvry Op een avond, ik was bezig ouden ijzerrommel op te ruimen, hoor ik mijn naam noemen. Ik kijk om, en daar zie ik mijn Zoowel in Siam als in Egypte zal de staatkunde voortgezet worden, die tot nog toe door Engeland werd gevolgd. Een andere verklaring was wel niet te verwachten. Doch nu de Egyptische kwestie herhaaldelijk in de Fransche pers ter sprake is gebracht in den laatsten tijd, en niet onduidelijk het voornemen te kennen is gegeven desnoods de hulp van Rusland in te roepen om Engeland te herinneren aan zijn beloften bij de bezetting van Egypte afgelegd, nu was een bondige, duidelijke verklaring noodzakelijk geworden. Wij zullen de taak voltooien, door onze voor- gangers aangevangen," zeide de heer Curzon. En hij herinnerde met die woorden aan het oogenblik, toen Frankrijk zich uit de Egyptische kwestie terugtrok en Engeland er alleen voor liet opdraaien. Sedert heeft Engeland in Egypte orde en rust hersteld, een geregelden gang van zaken ingevoerd en de geldmiddelen geregeld. Op dien weg zullen wij voortgaan, zeide de heer Curzon, en als die taak voltooid is, geheel voltooid Nu, dan zullen we verder zien. Zooverishet thans nog niet. Uit China komen weder nieuwe berichten van aanvallen op de vreemdelingen. Het blijkt, dat die aanvallen niet plaatselijk zijn, maar waarschijn- lijk vertakkingen van een wel overgelegd plan om de vreemdelingen te dooden of te verdrijven. Na Kucheng was het Canton, waar de bevolking te hoop liep om de vreemdelingen te bedreigen. Thans is Foochow aan de beurt. Daar is een Amerikaansche zendingspost gevestigddezer dagen werd deze aangevallen door een gewapende bende, die de school en de kerk verwoestte, de leerlingen wondde en het toelegde op het leven van den ouderwijzer. En door de straten der stad klonk de kreet//Weg met de vreemde duivels!" De Engelsche regeering heeft het voornemen, krachtig tegen de dubbelzinnige houding der Chineesche regeering te protesteeren. De Engelsche gezant te Peking eischt, dat bevelen gegeven worden om een behoorlijk onderzoek te Kuncheng mogelijk te maken. En de Duitsche gezant bij het Hemelsche Rijk ontving de lastgeving van Keizer Wilhelm, de katholieke zendingsstations in de Chineesche steden te beschermen. De Chineesche regeering beloofde dien gezant en den bisschop te Peking zorgvuldig voor de veiligheid der katholieken te zullen waken. Maar dan moet de Chineesche regeering anders optreden dan ze doet luitenant voor me, in politiek, met een kachelpijp op, maar toch eene knappe kerel met zijn dicht- geknoopte jas en zijn lintje in zijn knoopsgat. z/En geen zier trotscher dan vroeger. We drukken elkaar de hand, hij vraagt me hoe ik het maak, of ik nogal tevreden ben, en toen ik zoo zeg z/Weet u wel, luitenant, dat het voor 't eerst is dat ik u in politiek zie antwoordt hij me z/Nu beste Pierre, je zult me nooit meer anders zien." WatWaarom z/Omdat ik geen mililair meer ben; ik heb mijn demissie genomen." z/Mijn bloed stond stil. Zoo'n flinke, kranige soldaat Uit den dienst gaan, een zekere bevor- deriug, een schitterende carriere den rug toedraaien? Hij moest er vast zijn goede redenen voor hebben. Maar met dat al was 't bitter jammer. //Terwijl hij de werf met me op en neer liep, vertelde hij me wat er van de zaak was. Een vrouw Dat had ik wel kunnen raden Hij was om een vrouw uit den dienst gegaan. In Toulouse, waar hij 'tlaatst in garnizoen lag, was mijn luitenant zoo dom geweest smoorlijk verliefd te raken op de dochter van een leeraar aan 't ly- ceum, die in 't zelfde huis woonde. Maar kijk een officier kan niet trouwen zonder te storten, en de arme drommel moest evengoed als zijn aan- staande schoonvader den eersten stuiver van die 30,000 francs nog krijgen. Toen had hij om zijn zin door te zetten, zijn demissie ingediend. Ge- lukkig had hij toen om zijn decoratie een goede betrekking gekregen bij een bankier in Parijs. En waarlijk, zei hij, hij had nergens spijt van; want hij was overgelukkig met zijn wijfje, dat De volgende week, Dinsdag en Woensdag, zullen door de bataljons infanterie van Middel- burg en Ylissingen op Walcheren verschillende manoeuvres worden gehouden. Het muziekkorps van het regiment komt daartoe Dinsdagmorgen van Bergen-op-Zoom naar Middelburg en maakt dien dag met de troepen een tocht door Middelburg. Er gaat een gerucht, zegt de Haagsche briefschrijver van de Zaanl. Court, dat nog al opzien baren moet. Volgens dat gerucht zou generaal Vet ter, al vorens zijne bestemming tot legercommandant in Neder- landsch Indie aan te nemen, tot voorwaarde gesteld gesteld hebben, dat de lijdelijke houding, door ons in de laatste jaren tegenover Atjeh aangenoinen, worde vervangen door een aanvallende politiek, die met de geheele onderwerping van het Rijk zou moeten eindigen. Een belangrijke versterking van troepen en artilleriematerieel zou ter beschikking van den legercommandant worden gesteld en daarmede zou hij de pacificatie binnenkort tot stand brengen door toepassing van een verdelgings- systeem, overal waar wij nog tegenstand ontmoeten. Dit gerucht wordt ook door den correspondent niet voor waar aangenoinen, maar wat er toch eenigen schijn van waarheid aan geeft, is dat den correspondent bij onderzoek gebleken is, dat generaal Yetter met generaal Yerspeyk en generaal Van der Heyden conferentien heeft gehad, en vooral met laatstgenoeinde op Bronbeek breedvoerig zijn plannen moet hebben besproken. Een vernieuwing van den oorlog staat, als dit gerucht waar is, in 't volgend jaar reeds te wachten, want generaal Vetter vertrekt einde September van hier, zal begin November zijne funtien aanvaarden, eu dan zullen er nog enkele maanden verloopen, voordat men in Atjeh naar zijne instruction kan optreden. En zulks te meer, omdat men zeker het gunstig getij toch wel voor een eventueelen nieuwen aanvallende oorlog afwachten zal. De correspondent stelt de zeker niet ongerech- tigde vraag of ook de Ned. vertegenwoordiging in een zaak van zoo overwegend hoog landsbelaug, waarbij zeker millioenen schats en misschien ook duizenden menschenlevens gemoeid zijn, daarin niet moet gekend worden, of dat men haar voor een voldongen zal en mag stellen. Twee wegen staan daartoe open een debat bij de beantwoording der troonrede, waarmede de nieuwe zitting van de wetgevende macht zal worden hem binnenkort een stamhouder hoopte te schenken. En hij kwam me vragen om den volgenden Zondag bij hen te komen eten, op de vijfde verdieping van een woning op den Boulevard des Batignolles. z/Ik ging er heen, in mijn beste pak, opgepoetst als voor de revue van den kolonelEn zoodra ik mevrouw Pascal gezien had, och, toen kon ik de dwaasheid van mijn luitenant begrijpen. Een dot van een blondje, heel jong nog, en zoo vroo- lijk, zoo vriendelijk, met zulke lieve blauwe oogen; die hadden hem het hoofd op hoi gebracht 't Was alleraardigst hem met haar te zien. Je voelde dat hij haar liefhad, hartstochtelijk en teer, als vrouw en als kind. O, wat was dat een prettig maalHet jonge mevrouwtje behandelde me als een oud vriend en het deed mijn hart goed te merken dat haar man haar dikwijls over zijn ouden kameraad had gesproken. Er was een wijntje van Saumur, dat niet te best te vertrouwen was en waarvan ik heel wat meer dan een glaasje dronk op de gezondheid van den verwachten stamhouder, zoodat ik, toen ik naar Ivry-le-Gare terug ging, niet al te stevig op mijn beenen stond en allerlei straatdeuntjes neuriede. Maar al was ik een tikje aangeschoten, ik dacht er al dien tijd over wat een aardig paar mijn luitenant met zijii blondje vormden, en ik wenschte hun al het mogelijke geluk toe. z/En eerst hadden ze geluk in overvloed." n't Schijnt dat Pascal dadelijk slag van de zaken had gekregen, zoo goed, dat zijn patroon hem na twee jaar tot compagnon nam, en mijn luitenant iederen dag naar de beurs ging en geld als water verdiende. Met zijn huishouden ging het een zelfde gangetje. Drie kinderen in drie jaar, twee jongens en een meisje. En mooie kinderen Prachtexem- SEUMSCHE COllANT ■fit lilad verseliijnt jSnandas-, Woensdag- en Vrijilagavond liij den uilgever 1*. J. VAX II K S X IS E «e Ter Kenzeu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1