Algemeen Nieiiws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen No. 3192. Donderdag 22 Augustus 1895. 35e Jaargang. abonnement 25jarige exploitatie van den spoonveg MechelenTer Neuzen. E E NMISDAA DT~ Binnenland. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Groot.ere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wetliouders van TER Is EL ZEN, wetende dat !YIa;ind;ig, 2(> <i. s., ter gelegenheid van de 25jarige exploitatie van den spoorweg MECHELEN—TER NEUZEN, eene excursie van Mechelen naar Ter Neuzen zal plaats vinden, waaraan door onderscheidene hoog geplaatste per- sonen, o. a. door den Minister van openbare werken in Belgie, den commissaris der Koningin in Zeeland en de Gouverneurs van Oost- en West- Vlaanderen wordt deelgenomen, brengen zulks ter kennis van de ingezetenen der gemeente, overtuigd als zij zijn dat de ingezetenen er prijs op zullen stellen door het uitsteken van de vlag op dien dag, van hunne ingenomenheid met deze ook voor de gemeente heugelijke gelegenheid en met dat bezoek te doen blijken. Ter Neuzen, 21 Augustus 1895. Burgemeester en "Wetliouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicbt In Engelands Lagerhuis zijn de beraadslagingen over het adres van antwoonl op de troonrede voort- gezet. Price stelde een amendement voor, waarin hij den wensch uitsprak, dat nog in deze zitting maatregelen zouden worden genomeu tot verbetering van den ongunstigen toestand, waarin de landbouw verkeert. Hit amendement werd verworpen met 236 tegen 105 stemmen. Daarna kwam een amen dement ter sprake, ingediend door Pickersgill, waarin werd betreurd, dat de regeering haar voor- nemen niet heeft doen kennen, om voorstellen te doen tot verbetering van den toestand der werkloozen. Minister Chaplin bestreed dit amendement en be- toogde, dat daarvoor geen grond bestond, daar de regeering bereid is alle voorstellen ter overweging te nemen, welke worden gedaan om. den nood der werkloozen op wettige wijze te verlichten. Ilet amendement-Pickersgill werd toen met 231 tegen 77 stemmen verworpen. Daarna werd het adres van antwoord aangenomen met 217 tegen 63 stemmen. De heer Faure heeft het druk met het militaire deel zijner taak. Eergister heeft hij op de reede van Havre eene vlootrevue gehouden over het Noorder-eskader. In de volgenrie maand wachten hem de militaire manoeuvres. FEUILLETON. uit het Fransch van FRANCOIS COPPEE. 1} Op een Juniavond ge weet wel, een van die heldere kalme avonden, als 't schijnt alsof het nooit nacht zal worden, en in de blauwe lucht de slanke zwaluwen af en aan vliegen zat baas Vulkaan, de oude tabaksverkooper van 't dorp St. Martin l'Eglise, op een houten bank voor zijn winkel met genot zijn pijp te rooken. Ik druk me niet goed uit, als ik zeg dat hij zijn pijp rookte, ik moet liever zeggen, zijn pijp werd door hem gerooktwant terwijl baas Vul kaan en zijn pijp samen voorbeeldig huishielden, was zij klaarblijkelijk de hoofdpersoon en had, als ik het zoo eens noemen mag, den broek aan. Baas Vulkaan, aldus door al de dorpelingen genoemd, omdat hij altijd in een wolk van tabaksrook ge- huld was, was onafscheidelijk aan zijn pijp ver- knocht, was haar onderdanige dienaar. Hij bewees haar duizend liefderijke zorgen, wreef en poetste haar telkens op met den onderkant van zijn mouw, stak het roer met een ijzerdraadje door en als hij haar niet in den mond had, rustte ze aan zijn hart, binnen in zijn vest, zacht neergevlijd in een etui. Under ons gezegd, geloof ik, dat hij haar als een levend wezen beschouwde, met verstand en een eigeii wil. Na ze gestopt te hebben, wierp baas bulkaan, alvorens hij een lucifer aanstak, zijn PUP een teederen eerbiedigen blik toe, alsof hij 't Is gelukkig voor den president, dat hij niet in werkelijken dienst aan 't hoofd van T Fransche leger behoeft op te rukken, bij v. op Madagascar. Daar schijnen de /landsverdedigers," die vechten voor een vrijwel denkbeeldig belang voor bun vaderland, 't alles behalve prettig te hebben. De correspondent van de //Agence Havas" zond uit Suberbieville een schrijven naar Parijs, gedag- teekend 7 Juli, waarin de redenen worden ver- klaard, waarom de Fransche troepen bij hun tocht naar Antananarive zoo lang zijn opgehouden. Dit opouthoud werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de bezwaren, verbonden aan het vervoer van de troe pen en het krijgsmaterieel, alsmede aan de ver- woestingen, door de Hovas bij hun terugtocht naar de hoofdstad aangericht. De Fransche soldaten aldus heet het verder houden zich uitstekend en verrichten wonderen bij den inspannenden arbeid, om een weg door de bosschen te banen. Tengevolge van deze buiten- gewone inspanning hebben de troepen veel geleden. Een derde gedeelte is door ziekte buiten gevecht gesteld. Te Anduba zal nu eene ,/vliegende ko- lonne" worden gevormd, welke met den meesten spoed naar Antananarive zal oprukken. Ook ontving men kranten uit Madagascar (door Engelschen uitgegeven), waarin wordt gemeld, dat de Hova-regeering een parlementair zond naar generaal Duchesne, maar deze weigerde te onder- handelen, eer hij Antananarive was biimenge- trokken. Een inlandsch bevelhebber, die beschuldigd werd, zijne positie niet voldoende te hebben verdedigd, zou door een krijgsraad der Hovas ter dood ver- oordeeld en verbrand zijn. De Duitsche Keizer schijnt onvermoeibaar te zijn. Na de Kieler feestelijkheden en de reis naar Engeland ziet hij er flinker en sterker dan ooit uit. Hij spreekt zonder van papier te lezen, haast improviseerend en zoekt zijn woorden niet. Zondag, na afloop van de grondsteenlegging, begaf hij zich naar Potsdam en monsterde hij de garde infanterie-brigade, dat een krijgs-herinnerings- feest vierde, waarbij de Keizer weder een improvisatie liield, waarvan men de volgende zinnen aanhaald, omdat zij zeer voor meeningen getuigen en den Europeeschen vrede voor de naaste toekomst zeer verzekeren. z/Dapperheid, eergevoel en ouvoorwaardelijke gehoorzaamheid waren de hoofddeugden van het leger van mijnen zaligen grootvader Keizer Wil- helm I. Pleegt deze deugden, dan zal ons leger dat blijven, waarvoor Keizer Willie] m de Groote haar permissie vroeg haar aan te steken, en ze gaf hem die zeker door een voor hem alleen verstaan- baar teeken want te oordeelen naar de uitdrukking van geluk en dankbaarheid, die 'tgezicht. van den goeden man dadelijk na 't eerste trekje vertoonde, genoot hij dan een zeldzame gunst en liet die pijp zich enkel rooken omdat het haar behaagde. Een jaar of tien geleden was die sentimenteele rooker zich in St. Martin l'Eglise komen vestigen om er het tabaksbureau te beheeren, waarvan de eigenares, een prefects-weduwe, te Parijs woonde. Met het kleine inkomen en zijn onderofficierspen- sioentje leidde baas Vulkaan, wiens eigenlijke naam Pierre Masson was, een volmaakt gelukkig leven, met veel vrijen tijd dien hij geregeld aan zijn dierbare pijp wijdde. Allen die in zijn winkeltje kwamen om hun tabakszak te vullen en een bor- reltje te drinken, hadden vriendschap opgevat voor dat eerlijke ruwe type van een oud-soldaat. Aan de jonge boeren, die dol op krijgsverhalen waren, vertelde hij, niet te langdradig, van zijn veldtochten Solferino, Mexico, de gevechten onder de wallen van Parijs en bij de moeders stond hij hoog aangeschreven, omdat hij geen dronken volk voor zijn toonbank wou hebben en de eerste was om tegen zijn klanten, als ze zich te veel opwonden, te zeggen //Nu is 't genoeg voor van avond, jongens. Nu naar bed Op dien vreedzamen mooien Juniavond zat baas Vulkaan dus voor zijn deur te rooken, toen hij aan 't eind van de dorpsstraat den pastoor, deu abt Poulier, zag aankomen, die, er welgedaan uitziende in zijn soutane, met zijn steek achterover, volgens zijn dagelijksche gewoonte zijn vier stuivers snuif kwam halen. het gescliapen heeft. Het zal dan de basis voor den Europeeschen vrede zijn en de spreuk van Von Moltke rechtvaardigen //Wij zijn niet alleen sterk genoeg om den vrede van Europa in stand te houden, maar ook om dien af te dwingen." Keizer Frans Josefs 80e verjaardag is allerwegen in Oostenrijk met bijzondere hartelijkheid ge- vierd. De pers maakt zich tot tolk en verklaarster dier hulde, door in het licht te stellen, hoeveel Oostenrijk aan zijn eersten constitutioneelen Keizer verplicht is, die zich trouw aan zijne verplichtingen hield en onvermoeid zijne beste krachten wijdde iian het welzijn van zijn Rijk en zijn volk. De Republikeinsche bende, die onlangs onge- regeldheden pleegde in de Spaansche provincie Castillon, is reeds in haar geheel in handen der Justitie. Uit de Zuid-Amerikaansche Republiek Equador komt bevestiging van het bericht, dat de regeerings- troepen onder Generaal Vega de Portete door de opstandelingen onder Generaal Serrano, een onder- bevelhebber van Alfaro, het hoofd van den opstand, zijn verslagen, met verlies o. a. van den overste Talbot. De val van Guenca wordt aanstaande geacht. Hoe weinig het der Chineesche regeering ernst is met de bestraffing en verdere voorkoming der Christen-moorden, blijkt weer uit wat uit Hong- Kong gemeld wordt aangaande de weigering der overheid te Kucheng om de Britsche en Ameri- kaansche consuls bij het verhoor der gevangenen toe te lateu. De consuls hebben tegen deze uitsluiting ver- zet aangeteekend bij den onder-Koning, maar men verwacht niet, dat de moeilijkheden hierdoor zullen worden opgeheven. Door den Minister van oorlog is bepaald, dat de miliciens der lichting 1892, die tot de infanterie behooren en onder de wapenen zijn ge- roepen van 20 Augustus tot 23 September, reeds den 21 September met groot verlof zullen ver- trekken, omdat den 22 op Zondag valt en hun langer verblijf onder de wapenen geen nut zou hebben. Op 31 Augustus e. k. des namiddags te 4 uur, wordt het insehrijvingsregister voor de Nati- onale Militie voorgoed gesloten. Telken jare blijkt dat meerdere belanghebbenden Sedert lang reeds bestond er sympathie tusschen dien rooker en dien hartstochtelijken snuiver, want beiden waren brave lui. En dien avond ging de pastoor, na eerst een snuifje uit zijn verseh ge- vulde doos genomen te hebben, naast baas Vulkaan zitten om een luchtje te scheppen en een praatje te houden. Maar de tabaksverkooper was stil. Tevergeefs trachtte de abt, die belang stelde in het Vette der aarde, het gesprek te brengen op de kerseu, die dit jaar bijzonder sappig waren, op den haver- oogst, die zich prachtig liet aanziende oude soldaat gai nauwelijks antwoord hij was eensklaps somber geworden, alsof de tegenwoordigheid van een priester hem aan het tobben bracht over een teer punt in zijn binnenste. Lindelijk nam hij zijn pijp uit den mond be- keek haar een oogenblik, als om haar raad te vragen, en toen hij waarschijnlijk haar stilzwijgende goedkeuring had ontvangen, wendde hij zich plotseling tot den abt Poulier. //Mijnheer de pastoor," begon hij eenigszins verlegen. ,/U ziet mij nooit bij de mis of hij de vesper, maar u neemt me dat niet kwalijk, en daar hebt u gelijk in, want u weet, dat ik alleen in huis ben en mijn zaak niet kan sluiten onder kerktijdIn den grond houd ik er wel degelijk godsdienst op naen als ik eens erg ziek werd en voelde dat ik den aftocht ging blazen, wees maar gerust, dan zou ik u laten roepen. Voor de afreis zou u me de revue laten passeeren en me naar boven expedieeren, in groot tenueDat's afgesprokenU kan wel gelooven, dat ik nooit een onvergeef- lijke zonde begaan hebToch is er eene niet ten bepaalden tijde hebben voldaan aan hunne verplichting tot de aangifte ter inschrijving. Dit jaar zijn tot aangifte verplicht geweest zij die geboren zijn in 1876. Voor hen, die om de een of andere reden hebben gemeend niet tot die aangifte verplicht te zijn, is het toch zaak zich nog in deze maand ten raadhuize aan te melden, omdat meermalen gebleken is tot hun schade dat hunne meening op een dwaalbegrip berustte. Bij ontdekking na 31 Augustus van eene ver- zuimde inschrijving heeft de betrokkene, behalve eene vervolging voor de rechtbank, te wachten dat (voor zoover hij geene wettelijke reden tot vrij- stelling mocht kunnen inbrengen) hij, welke ook zijn leeftijd zij, voor zeven jaren wordt ingelijfd en gedurende de eerste twee jaren onder de wapenen gehouden. Bij koninklijk besluit is met ingang van 19 dezer, aan K. Dik, ook zich schrijvende K. E.j Drk, op zijn verzoek ontslag verleend als burgemeester van Nieuw-Pekela. Nu de minister van Binnenlandsche Zaken zijnen steun geweigerd heeft aan het streven van den Bond v^p gemeente-ambtenaren, om aan de gemeente-secretarissen rijkspensioen te verzekeren hebben de Zeeuwsche belanghebbenden onderling het initiatief genomen voor de oprichting van een pensioenfonds. En de Vereeniging van gemeente-secretarissen in Groningen heeft nu besloten, zich daarbij aan te sluiten. De gemeenteraad van Loosdrecht heeft met alge'meene stemmen op een na, besloten den heer heer Floor, gckozen tot lid van den gemeenteraad, niet toe te laten, op grond dat hij als voorganger der gereformeerde gemeente (doleerende), moet ge acht worden bedienaar van den godsdienst te zijn en dientengevolge onder de verbodsbepaling van art. 23/t der gemeentewet te vallen. Voor zoover bekend deed zich hier te lande dit geval nog niet voor, zoodat de belanghebbende zich vermoedelijk wel tot Gedepuleerde Staten zal wenden. Gesteund door rijks- en provinciale subsidie, zal de Zeeuwsche Landbouw-maatschappij dezen winter een ambulanten cursus voor hoefbeslag inrichten. In de verschillende afdeelingen zullen door veeartsen theoretische lessen worden gegeven aan hoefsmeden en leerling-hoefsmeden, die zich daartoe aanmelden, terwijl deze door een bekwamen hoefsmid ook praktisch zullen worden onderwezen. Het onderwijs is kosteloos en moeten er minstens drie leerlingen zijn wil de cursus doorgaan. daad in mijn leven, die me, als ik er aan denk, meer dan eenige andere bezwaart, o, zoo bezwaart, dat ik dikwijls graag eens naar u toe zou zijn ge- komen om er over te spreken." z/Wel, niets gemakkelijker dan dat," antwoordde de geestelijke, verwonderd over den ernstigen toon, waarop baas ulkaan die laatste woorden had uitgesproken. ,/Ik zit iederen Zaterdag van vijven tot zevenen om de biecht af te nemen." Maar de oude snorbaard viel hem in de rede. z/Ach, dat is hetjuist.. 't Is ingewikkelder dan het wel lijktEn soms vraag ik me af, of die daad de slechtste of de beste van mijn leven geweest is,.Hoor eens, mijnheer de pastoor. U als priester, zwijgt als het graf Als ik u nu de zaak eens uitlegde, hier, dood- eenvoudig om uw advies als gewoon mensch te hebben, dan zou het toch onder ons blijven, niet waar z/Zeker," antwoordde de pastoor. ,/Ook buiten de biecht kan ik zwijgen. En als die bekentenis je kan verlichten z/Nu dandank u wel," zeide de oudge- diende. U doet er me een grooten dienst mede." Toen, zijn stem dempende z/Ziet u, 't is een verschrikkelijke historie Maar dat geeft nietik heb vertrouwen in u en ik heb zoo'n idee, dat u me niet al te hard zal vallen Om kort te gaan, ik ben medeplichtig geweest aan een oplichterij en ik heb iemarnl doodgeschoten. Maar toch geloof ik, dat ik goed gedaan heb. Luister." Onwillekeurig was de abt opgesprongen en naar het puntje van de bank geschoveu. Maar de oude Vulkaan sloeg er geen acht op. Hij klopte zijn TER lElIZERSCIE 101IUM «a ■Sit hltiil verscliijnt Irinnnilut--, Woeiistlas- en Vrijdagavnnd bij den uilgever I». J. V A W E S A K 1> E te Ter Semen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1