HERBESTEDING, verpach™& Orasettengen en Bouwland. CONCERT verpachten: BURGERLIJKE STAND. Handelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Societeit „de Theetuin" Ter Neuzen. aanbesteden: het .DGCjrindQn van Wsgsn, enz. gelijk het eilandje Trinidad. Hij huwde, in 1893, de Yankeedochter en nam daarna, als James I, bezit van Trinidad, waarvan hij kennis gaf aan de mogendheden. Hij trachtte zijn ,/koninkrijk", dat veel guano bevat, te exploiteeren als naamlooze vennootschap. Bij elk aandeel van 1000 francs kreeg men een Trinidadsche ridderorde. James 1 echter verliet zijne staten en vestigde zich te Los Angelos in California, zijnen rijks- kanselier, graaf de la Boissiere, op het eiland achterlatende. Deze werd gei'nterviewd door een correspondent van de //N.-Y. Herald", aan wien hij mededeelde, dat King James" thans 30 onderdanen heeft, Chineezen en Japanners tracht aan te werven voor de werken op zijn eiland en er wel in wil toestemmen, dat er een telegraafstation wordt op- gericht onder Britsche controle. Z. M. James zelf, ook gei'nterviewd, verklaarde dat hij een rechtvaardige zaak voorstaat en moeite doet, door de Yereenigde Staten beschermd te worden. In eene nota, naar Washington gezonden, herinnert hij er aan, dat hij in 1893, en later in 1894 nog eens, aan alle mogendheden kennis heeft gegeven van de inbezitneming van het onbewoonde eiland, dat enkelen hem erkend en niemand ge- protesteerd heeft. Intusschen de Britsche vlag waait nu op Trinidad, en waar die eenmaal waait is ze moeilijk weg te krijgen. Misschien is't geheele verhaal ook wel een mopje van de //N.-Y. Herald." Een dwaze weddenschap is aangegaan door twee studenten uit Nancy, die tijdelijk te Parijs vertoeven. Zij hebben aangenomen naar huis te loopen op hunne handen, terwijl een ander huune voeten vasthoudt, telkens een half uur achtereen, op die manier rekcnen zij den weg van Parijs naar Nancy in twintig dagen af te leggen. In Engeland heeft een fabrikant van rijwielen al op eene zeer eigenaardige wijze reclame voor zijn fabriek gemaakt. Een wielrijder, die het merk K. bereed, overleed aan de gevolgen van een val, die hij met zijne machine gedaan had. Een concurrent heeft deze gelegenheid niet willen laten voorbijgaan om hieruit te trachten zijn voordeel te trekken. Bij wijze van grafschrift heeft hij de volgende advertentie in de couranten geplaatst Het geheel is omgeven door eene even fraaie omlijsting. Over pastoor Yerbraak, den aalmoezenier der Atjehsche troepen, schijft de Deutsche Wochen- zeitung het volgende Er is wel geen enkel soldaat van het Indisch leger uit Atjeh teruggekeerd, die niet een lieve herinnering aan pastoor Verbraak heeft ineegenomen. Deze brave katholieke geestelijke, die nu bijna 20 jaren het moordende klimaat van Atjeh trotseert, wist zich een plaatsje te veroveren in de harten van alle soldaten. Als hij zich in het groote lazaret te Kota-Radja liet zien en zijn hartelijk //Hoe gaat't jongens werd vernomen, dan liep er een blijde trilling door de rijen zieken en gewouden. En wanneer eenigen hem toeriepen //Och, pastoor, wees zoo goed en bezorg dien brief voor mij tot mijn spijt is er geen postzegel op dan klonk het gul//Dat's niks, jongens, hij zal bezorgd worden." Hoe menigen stervende heeft Yerbraak de laatste oogenblikben verzachtWelken godsdienst de troostbehoevende beleed, daarnaar vroeg de wakkere geestelijke niet. Wanneer een andersdenkende, die op sterven lag en voor wien de pastoor bad, door twijfel gekweld, aarzelend vroeg //Pastoor, zullen uwe gebeden mij ook helpen Gij zijt toch katholiek en ik niet," dan antwoordde de brave priester gewoonlijk//God is goed voor alien. Gij sterft immers als een dapper soldaat voor uw vaderland. Daarom zal de goede God uwe zonden ook vergeven, zoo gij er berouw over liebt." Yelen dan ook zijn rustig en kalm in zijn armen gestorven, en de dierbaren, die de doode duizenden mijlen ver had achtergelaten, ontvingen na eenigen tijd door bemiddeling van den pastoor zijn afscheidsgroet. De soldaten waren en zijn hem nog daukbaar voor alles wat hij voor de kameraden heeft gedaan. Menigmaal gingen zij voor hem letterlijk door het vuur. 't Is nog niet veel jaren geleden, toen een patrouille, van een fort terugkeerend, waargewonden lagen, plotseling door Atjehers werd overvallen. Allereerst waren de soldaten bezorgd om den pastoor op een meelwagen te leggen, welke zij met zich voerden, en hem met zakken en mantels te bedekken. Vervolgens schaarden zij zich om den wagen en sloegen den aanval met bajonet en geweerkolf af. Allen, zelfs de gekwetsten, lacliten hartelijk, toen na het gevecht het witbestoven gezicht van den pastoor uit de meel zakken te voorschijn kwarn. Nog menigen strijd heeft hij te midden van zijn //blauwjassen" uitgevochten. En thans hebben dezen hem een geschenk vereerd, dat wel //eenig" 'nag genoemd worden. De pastoor had eenmaal nen wensch geuit, te Kota-Radja een eenvoudig tarkje te zien verrijzen, waarin hij de plechtigheden van den godsdienst voor zijn geloofsgenooten kon verrichten. Het Indisch leger heeft dien T'ensch vervuld. Alle soldaten, protestanten en joden zoo goed als katholieken, hebben van hun karige soldij een offertje afgezonderd, de officieren droegen natuurlijk ook bij en zoo werden kort geleden den zeer verheugden zielezorger 2100 overhandigd, welke voldoende zijn, om zijn ver- langen vervuld te zien. Gemeenteraad van Zaamslag. Rotterdam, 19 Augustus 1895. Graanmarkt. Matige aanvoer. Tarwe 0,20 lager. Wintergerst f 0,1 0 hooger. Mennoteert: Tarwe puike witte f 5,80 a f 6,20mindere en goede f 4,75 a f 6,00. Rogge, jarige 4,20 a f 4,50 nieuwe f 3,25 a 4,25. Gerst, beste nieuwe winter 4,35 a f 4,60mindere en goede 3,a f 4,Haver puike 3, a f 3,25 mindere en goede f 1,75 a /2,75; alles per hectoliter. Koolzaad f 6,a f 7,25. Kanariezaad f 7, a f 8,per hectoliter. Buitenl. gran en. Tarwe per 2400 kilo roode winter 172. Rogge per 2100 kilo f 110 a 115. Gerst per 2000 kilo 98 a 107. Haver Libau per 100 kilo f 5,60 a 5,75. Mais per 100 kilo Mixed f 5,50 Cinquintine 6,30. Meel. Inlandsch 8,50 a f 10,Prima Hongaarsch /II a /14; prima Amerik. 9 a 12, tweede soort 8 a 9 Zeeuwsche Tarwebloem 10. Duitsche Roggebloem 8,50 alles per 100 kilo netto. Runderprijzen 56, 62 a 68 cent kalveren 75 a 87 cent; schapen 50 a 55 cent; varkens 32 a 36 cent, alles per kilo. Graskalveren 25 a 60 per stuk. A a r d a p p e 1 e n, als voren f 2,it 2,50, per hektoliter. Boterprijzen in vaten 40, 44 en 48, en stukken 55 a 65 cent per half kilo. Eieren 3,25 per 100 stuks. Amerik. Petroleum in vaten 8,50 a 9 per 100 kilo en 7 cent per liter. Z K E T 1J D 1 N O K I\. Van 16 tot en met 18 Augustus. a Van 16 tot en met 18 Augustus werden langs de Oostsluizen alhier 30 binnenvaartuigen op- en 24 atgeschutdoor de Wests!. 6 op- en 3 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 20 Aug. 1.23 1.46 Woensdag 21 2.8 2.27 Donderdag 22 2.51 3.11 Vrijdag 23 3.31 3.52 Zaterdag 24 4.12 4.32 Zondag 25 4.53 5.13 Maandag 26 5.34 5.56 Heden nam de Heere plotseling van ons weg onder een smartelijk lijden onzen innig geliefden echtgenoot en zorgvollen vader, den heer CORNELIS I)E ROKX, in leven burgemeester te Zaamslag, in den ouderdoin van 72 jaar en bijna vijf maanden. Het voile vertrouwen op den Heer leenigt eenigzins onze diepe smart. Wed. Mevrouw DE BOKX geb. Visser, kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Zaamslag, 17 Augustus 1895. te geven door het fanfarecorps der //VEREENIGDE WERKLIEDEN" te Ter Neuzen, directeur de heer O. Borgmans, op Zondag 25 Augustus 1895, des namiddags te 4^ ure. HET BEST UUR. Het Bestuur van den polder OUD-WESTENRIJK, zal op Woensdag den 21sten Augustus 1895, des namiddags te twee uren, ten kantore van den Ontvanger-Griffier van den polder te Ter Neuzen, in het openbaar in den bovengenoemden polder, rnet het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1896. De besteding gescbiedt bij enkele inschrijving volgens 435 der A. V., echter met deze wijziging dat de inschrijvingsbiljetten voor twaalf uren des middags van den dag der besteding, vrachtvrij moeten zijn bezorgd ten kantore van den Ontvanger- Griffier. Het Bestek zal, van af heden ter inzage liggen in het //Nederlandsch logement", het //Hotel Donze" en in het //Hotel de Commerce" te Ter Neuzen, alsmede in de herberg /s Lauds welvaren" te Hoek en ten kantore van den Ontvanger-Griffier. De aanwijs zal plaats hebben op den dag der besteding, van des voormiddags 9 tot 10 ure, waartoe zal worden bijeengekomen bij de hofstede bewoond door F. IIaak, terwijl buitendien geen aanwijzing geschiedt. Ter Neuzen, 15 Augustus 1895. Het Bestuur voornoemd, E. HAAK, Dijkgraaf. J. STURM, Ontvanger-Griffier. De BESTUREN dercalainiteuze KleineHuissens- en Eendragtpolders, zullen op Vrijdag, 39 Augustus 1895, namiddag 4 uren, in het logement van den heer G. de Visser te Zaamslag, in het openbaar, voor den tijd van zeven jaren, 1. Door het bestuur van deu KLEINE HUIS- SENSPOLDER De grasetting van den dijk, afgegra- ven gronden en dijksputten, toebehoo- rende aan dezen polder, gelegen in de gemeente Zaamslag, kadastraal bekend in sectie R nommers 142, 143, 145 en 241, ter grootte van 4 hectaren 06 aren en 80 centiareu. 2. Door het bestuur van den EENDRAGT- POLDER De grasetting van den dijk, afgegra- veu gronden en dijksputten, alsmede het gebruik van liet bouwland, toebe- hoorende aan dezer polder, gelegen in de gemeente Zaamslag, kadastraal be kend in sectie C nommers 202, 272, 285, 327 en 341, ter grootte van 0 liectaren 73 aren en 82 centiareu. De voorwaarden dezer verpachting liggen van heden af ter lezing ten kantore van den Ontvanger- Griffier van voornoemde polders. Zaamslag, 19 Augustus 1895. J. VERPOORTE, Dijkgraaf. J. V1NKE, Dijkgraaf. E. H. ORTMAN, Ontvanger- Griffier Hier rust Die nooit het fabrikaat Z. heeft willen berijden Terwijl hij op bet merk K. zijn nek brak. Bidt voor hem, maar volgt hem niet na! Zitting van Vrijdag 16 Augustus. Afwezig de Burgemeester (de heer De Bokx) bei.evens de heer De Klerk. Tegenwoordig 5 leden en de seeretaris. Voorzitter de heer A. Riernens, oudste wethouder. Nadat de vergadering was geopend werden de notulen van het in de vorige zitting verhandelde gelezen en goedgekeurd. 1. Ingekomen zijn o. a. een kennisgeving van den heer C. van Dixhoorn dat hij zijne benoeming tot lid ran den raad aanneemt en eene van Gedeputeerde Staten dat het gewoon rijkssubsidie is toegekend, ingaande 29 April jl., in de kosten van verpleging van een krankzinnige. 2. Een ontwerp-besluit van Burg, en Weth. tot toelating van den heer C. van Dixhoorn als lid van den raad wordt goedgekeurd. 3. Voorloopige vaststelling der gemeente-rekening dienst 1894. De heer Van de Ree deelt mede dat bij het onderzoek geenerlei aanmerkingen zijn voorgekomen, alleen heeft hij de opmerking te maken, dat het zoo meeviel dat de havengelden op 800 begroot een som van 1500 hebben opgeleverd. De rekening in ontvang bedragende totaal 28890,67 i en in uitgaaf f 26674,72 dus met een geed slot van 2215,95j wordt met algemeene (3) stemmen voorloopig vastgesteld. De Voorzitter en de heer Dekker onthiolden zich—van medeetemming. 4. Overgelegd en roorgelezen wordt de door het alg. burg, armbestuur ingozonden begrooting voor 1896, welke wordt goedgekeurd. Besloten wordt het aangevraagdo subsidie ad f 1734,58j te verleenen. 5. De gemeente-begrooting voor 1896 wordt aangeboden. Een exemplaar der ontworpen begrooting wordt met de memorie van toelichting aan de leden ter kennisgeving gezonden. 6. Besloten wordt tot het aanbrengen van eenige wijzigingen in de begrooting voor 1895, waardoor het totaal van ontvang en uitgaaf is gebracht op f 19624,12. 7. Met alg. stemmen wordt besloten tot openbare aanbe- steding der straatverlichting voor het verlichtingstijdperk 1895/96. De ontworpen voorwaarden worden voorgelezen en vastgesteld. 8. De heer Geelhoedt stelt voor om aan 't postkantoor vanwege de gemeente een lantaarn te doen plaatsen, daar in den avond onmogelijk de bns te zien is. Na beraadslagingen over de plaats waar de bewaste lantaarn zou moeten komen en over het voorzien in de behoefte door verplaatsing der lantaarn aan de wed. Oppe werd op voorstel van den heer Dekker besloten de beslissing uit te stellen om een onderzoek in te stellen. 9. Goedgekeurd werd, ingevolge het in de vorige ver gadering aangenomen voorstel van den heer Van de Ree, een ontwerp-brief aan Ged. Staten over de inzending van plan enz. van de uit te voeren havenwerken. 10. Bezwaarschriften hootdelijken omslag. De vergadering gaat over in een met gesloten deuren. De openbare zitting heropend zijnde, wordt medegedeeld dat L. Butler van 't kohier is afgevoerd en dat het verzoek van J. Oostdijk is van de hand gewezen. 11. Adres van C. Dees om verbetering der afwatering aan zijn erf. Een langdurige beraadslaging wordt gevoerd over aanleg eener goot na inededeeling dat de weg in onder- houd is bij de gemeente en de goot zou komen te liggen bezijden de weg op grond die tot de weg gerekend wordt. De heer Geelhoedt wees er op dat door inwilliging van het verzoek met 2 maten zou worden gemeten omdat beslol en is aan de Wed. de Pooter geen verbetering aan te brengen. De heer Dekker ziel dit niet in daar aan de Wed. de Pooter een goot ligt aan het eene gedeelte van het erf en aan het andere het water uitweg heeft door een heultje. De heer Dekker stelt ten slotte voor een goot voor het erf van Dees te leggen, wat mot 3 tegen 2 stemmen wordt verworpen. Tegen de heeren van de Ree, Geelhoedt en de Kraker. 12. Vernietiging van stembriefjes. De Voorzitter stelt voor hiermede te wachten tot eene volgende gelegenheid, waarmede de leden instemmen. 13. De voorzitter deelt mede, dat nog is ingekomen een sehrijven van de feestcommissie ter viering van den 15e11 jaardag van H. M. do Koninginwaarin o a. om toestemming ge- vraagd wordt tot versiering van het gemeentehnis, om gebrnik- making van de voorhanden versieringsmiddelen als touwen enz. en tot het luiden der klok en dat voor een en ander vereischt wordt de toestemming van den gemeenteraad. Geen der leden had hieromtrent eenig bezwaar. De heer Geelhoedt merkte nog op dat hij niet weet of de voorhanden eerepoort en de kronen eigendom zijn van de gemeente, daar zij eenvoudig door de een of andere vroegere feestcommissie in bewaring zijn gegeven en weer eigendom worden van latere feestcommissies. De vergadering wordt hierna gesloten. Ter \'cuzen. Huwelijks-aangiften. 16 Aug. Willein Marinus Riemens, ond 21 j., jm. en Elisabeth Adriana de Smit, ond 20 j., jd. Adriaan Cornelis Riemens, oud 21 j., jm. en Elisabeth Adriana van den Hout, oud 18 j.. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Aug. Adriaan Verbrugge, oud 58 j., weduwn. en Elisabeth de Meester, oud 56 j., wed. Geboorten. 11 Aug. Janneke, d. van Levinus de Putter en van Esther Dieleman. 12 Aug. Jozias Daniel, z. van Jan de Zeeuw en van Maria van Liere. 13 Aug. Willem, z. van Arentje van der Klooster. 14 Aug. Henri August Marie, z. van Ulricus Marie Vermast en van Maria Cle- mencia de Cooker. 15 Aug. Leendert en Krijn, zonen van Johannes Bimkelaar en van Fran^ise Hamelink. Willem Simon, z. van Jacobus Verlinde en van Catharina Hamelink. Marinus, z. van David Marinus Machielsen en van Tanneke Verbrugge 16 Aug. Petrus Johannes, z. van Hijpoliet Remerij en van Jacoba Maria Kindt. Janna, d. van Karel de Koeijer en van Janna Huijssen. 17 Aug. Jacob, z. van Cornelis Dubbeldam en van Janna van Doeselaar. (liiiRe. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Aug. Josephus de Potter, oud 35 j., weduwn. en Judoca Buys, oud 36 j., wed. Johannes Franciscus de Sandre, oud 33 j., jm. en Clementina Bossaert, ond 30 j., jd. Geboorten 2 Aug. Maria Stephania, d. van Charles Louis van Puyvelde en van Isabella Maria Thieleman. 3 Aug. Petrus Aloysius, z. van Josephus de Puysseleyr en van Silphia van Dorsselaer. 4 Aug. Florent Arthur Emile, z. van Constantinus Vermeerssen en van Maria Stephania Pieters. 14 Aug. Alouysius Franciscus, z. van Augustus van Duyse en van Maria Amelia Ferket. Overlijden. 8 Aug. Cyrille Joseph Esseling, oud 14 d., z. van Levinus en van Prudentia Fierens. 9 Aug. Elisa Rosalia Claessens, oud 2 in., d. van Constantinus en van Maria de Bruijn. 11 Aug. Aloysius Leonardus Heijinans, oud 17 d., z. van Augustus en van Anna Catharina Bossaert. 14 Aug. Elisius Weemaes, oud 50 j., echtg. van Anna Catha rina D'haen. llengNtriiJU. Overlijden. 15 Aug. Petrus Augustus Maas, oud 20 j., z. van Judocus en van Petronella de Bakker. IHoeli. Geboorten. 3 Aug Adriana, d. van Pieter Goossens en van Franchise Sehoonakker. 5 Aug. Floor, z. van Jacobus van de Velde en van Maatje Meertens. 8 Aug. Betsy Johanna Sara, d. van Johan Hendrik Goor en van Janna Jacoba Elisa Besuijen. 14 Aug. Maria, d. van Daniel den Hooglander en van Sara Buijze. Overlijden. 15 Aug. Jan de Blaeij, oud 36 j., echtg. van Cornelia Oppeneer. Ossenisse. Geboorten. 2 Aug. Gilles, z. van Petrus de Rooij en van Louisa Lavoir. 7 Aug. Petrus Johannes Franciscus, z. van Cornelis Maas en van Ludovica Sloove. Petrus, z. van Rosalia Joos. 11 Aug. Marinus, z. van Judocus van Bellen en van Christina Verhoeven. 13 Aug. Louisa Maria, d. van Jacobus de Waal en van Julia Johanna IJsebaert. Overlijden. 4 Aug. Maria Catharina Roelans, oud 6 w., d. van Ludovicus en van Johanna Sarneel. Oierslug. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Nfo{}|ielitijk. Huwelijks-aangiften. 2 Aug. Jacobus FraDcies Strijdonk, oud 36 j., jm. en Philomena Leenknegt, oud 32 j., jd. 14 Aug. Pieter Rosier, oud 47 j., jm. en en Paulina Machielsen, oud 44 j wed. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Aug. Johannes Franciscus Rottier, oud 27 j., jm. en Maria Clementina de Winter, oud 20 j., jd. Overlijden. 2 Aug. Jacobus de Bakker, oud 72 j., echtg. van Anna Catharina Stuck. 9 Aug. Louisa Maria Herwegh, oud 17 d., d. van Theophilus en van Virginia Robijn. 4lestilor|ie. Geboorten. 4 Aug. Alfred, z. van Eduardus van Bambost en van Leonie de Smaele. 11 Aug. Caesar, z. van Ida Huijsman. Xnamslag. Geboorten. 1 Aug. Wilhelmina, d. van Jan Bakker en van Elizabeth Hamelink. 4 Aug. Levina Pieternella, d. van Maarten Florussen en van Maria Martha Dieleman. 6 Aug. Paulina, d. van Marinus Dieleman en van Elizabeth Dieleman. 11 Aug. Een als levenloos aange- geven kind van het m. geslacht van Cornelis Elve en van Anna Adriana Moens. 13 Aug. Jozina, d. van Anthonie van Doom en van Jozina de Lijser. Leendert Willem, z. Leendert de Regt en van Catharina Wilhelmina de Klerk. Overlijden. 3 Aug. Jacobus Riekwel, oud 2 m., z. van Jhcoba Riekwel. 14 Aug. Jacobus Maas, oud 2 m., z. van Cornelis en van Maria Geelhoedt. VLAG. NAAM. ML Van en naar. Lading. Voor Ter Keuien i? Eng. s.s. River Derwent 2272 Londen ledig 18 idem Ann Webster 2241 idem stukg. Van Ter \eiiien i 16 Zweed. bark Minna Helena 1014 Rensborg phosph. 17 idem Carl XV 1166 Hernosand ballast Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. Fra. s.s. HypoIiteWorms 2746 Rocheford phosph. 18 Noor. s.s. Bjorn 1494 Libau ballast Voor I ient 16 Eng. s.s. Dynamo 1364 Hull stukg. idem Spindrift 2003 Londen idem idem Spinel 1440 Rotterdam ledig Deens. s.s. Skjold 4407 Riga hout Noor. brik Penelope 873 Drammen idem Deens. s.s. Tydskland 1895 Riga idem 17 Eng s.s. Calder 1784 Goole stukg. 18 idem Windsor 1605 Dieppe idem idem Sea Belle 2152 Londen idem idem Albert 1485 idem idem Vail Gent 16 Eng. s.s. Ousel 2309 Antwerpen stnkg. Noor brik Thomas 884 Hernosand ballast 17 Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen stukg. idem Hebble 2558 Goole idem idem Dynamo 1364 Hull idem idem Abbotsford 2979 Leith idem idem Busy Bee 2554 New-Castle idem 18 idem Spinel 1440 Liverpool phosph. idem Edith 1722 Londen stukg. Deens. s.s. Feijen 3958 Bonnes ledig Eng. s.s. Newington 3204 Methil idem VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 3