Gemengde berichten. Vlas is voor een groot gedeelte dan van stand en kort van stengelde nitkomst zal dooreen genomen zeer middelmatig zijn. Koolzaad is weinig uitgezaaid. De groei liet te wenschen over, maar de peulzetting schijnt ge- deeltelijk goed te zijn geweest, zoodat eene middel- matige uitkomst wordt verwacht. Ajuin is niet dicht opgekomen, doch heeft vrij goed ontwikkeld. Zonder verderen tegenspoed kan een matig beschot worden verwacht. Meekrap had een gewenschten groei. Aardappelen. Hoewel eerst teruggezet door de late koude in het voorjaar, is deze vrucht goed ontwikkeld en vertoont zij een schoon gewas. Van ziekte wordt nog weinig of niets vernomen en de vroege soorten gaven een voldoend beschot van uitstekende hoedanigheid. Suikerbieten staan over het geheel voordeelig en beloven eene zeer bevredigende opbrengst. Mangelwortels enz. laten een ruimen oogst ver- wachten. Klaver (brnine en witte) gaf eene zeer goede opbrengstde lucerne, waarop de late winter zeer nadeelig werkte, veel minder. De weiden leverden voldoend voeder op, en de hooilanden gaven, vooral de laaggelegene, eene ruime suede. Het hooi werd algemeeu in uit- muntenden toestand ingezameld. Volgens de Belgische bladen komt er vee te kort in de provincie Antwerpen en het Land van Waas, tengevolge van de sluiting der Hollandsche grens. De klachten zijn algemeen. Uit die schaarschte zal zonder twijfel de dnurte van het vleesch voortkomen, zegt de Reforme. Sinds de Moniteur, alzoo schrijft men, het besluit bevatte, dat alle invoer van vee uit Nederland in Belgie verboden is, is er in Zeeuwsch-Vlaanderen, oostelijk deel, een smokkelhandel ontstaan, die eene zekere levendigheid teweegbrengt en sommige ingezetenen der nabij de grens gelegen dorpjes ten goede komtof dit ook in andere grensstreken het geval is, weten wij niet, doch dit is zeker, dat deze streek er bij uitstek voor geschikt is wijl van hieruit Antwerpen en Gent, twee voorname veemarkten, gemakkelijk te bereiken zijn. Tal van kooplieden trekken bier rond en koopen al het rundvee op, dat ze machtig kunnen worden. Vandaar, dat de boeren hier nog al een tamelijken prijs voor bun vee kunnen maken. 's Avonds komt al het gekochte vee op eene afgesproken plaats bij elkander en gaat onder goed geleide over de grenzen. Eergister-avond ging uw correspondent ook eens een kijkje nemen. Op een 20 minuten afstand van de grens in een gehucht, waar een 10-tal huizen staan, was het rendez-vous. Tegen 9 uur het begon al vrij donker te worden zag men de kooplieden met de drijvers van alle zijden aankomen en weldra waren er een 22-tal schoone beesten bij elkaar. Ook de smokkelaars kwamen langzamerhand opdagen en verspreidden zich in een drietal herbergen om in dezen tusschentijd een glas op het goed slageu der onderneming te drinken. Een der herbergen binnentredende, zag ik een 30tal smokkelaars druk redeneeren en gesticuleeren. Het waren kerels uit de laagste klasse der maat- schappij de meesten hadden reeds met de politie en justitie kennis gemaakt en alien kon men het aanzien, dat zij groote vereerders van Bacchus waren. De meesten waren blootvoets en bloot- hoofds, droegen enkel een gekleurd heind en broek, waar hier en daar nog het bloote lichaam door zichtbaar was. Allen hadden een stevigen stok in de hand. as» 1 1 1 Het ongelukkige meisje behoorde nu tot de ,/beschaving" en kon dientengevolge nooit weer tot haar stam terugkeerenniettemin bleef zij op vriendschappelijken voet met haren vader. In den tijd harer gevangenschap werd eenjong kolonist van goede fainilie, Ralph genaamd, op haar verliefd bij bood haar hart en hand aan. In het vaste geloof dat haar geliefde Edward Smith dood was en waarschijnlijk omdat zij niet wist wat zij anders zou doen, stemde zij in eene verbintenis met Ralph, een ambtenaar in de kolonie, toe. Eenige jaren later volgde zij haren echtgenoot naar Engeland, waar zij in aanzienlijke kringen, tot zelfs aan het hof, allervriendelijkst ontvangen werd. Zij bewoonde met haren echtgenoot een landgoed nabij Londen. Op zekeren dag ontmoette zij in een gezelschap toevallig Edward Smith, haar dood- gewaande beminde. Het zien van hem, de gedachte dat zij door hem bedrogen was, schokte haar zoozeer, dat zij in zwijm viel, een zware ziekte kreeg en binnen weinige dagen stierf. Het droevig einde van de schoone, heldhaftige Pokahontas wekte algemeen deelneming, evenzeer in Engeland als in de kolonien in Noord-Amerika, waar haar aandenken steeds in hooge eer ge- houden wordt. Uit haar huwelijk met Ralph was een zoon voortgesproten, die later naar Virginia terugkeerde. Nog heden ten dage telt deze Staat, een der belangrijkste van de I nie, vele familien die er eene eer in stellen verwantschapt te zijn aan de schoone, beklagenswaardige //P rinses Pokahontas." EINDE. z/Zeg, vriendje", zoo sprak ik een stevigen Belg aan, die alleen aan een tafeltje een glas bier zat te drinken, ,/gaat ge het van nacht weer eens probeeren ,tJa mijnheer, we gaan er weer op af, maar 't is spijtig, 't is van avond te schoon weer. We moesten het hebben als verleden Zaterdag, toen er zulk een vreeselijk on weer woedde en de regen bij stroomen neervielen. Alsdan was er geen enkel douanier te zien." n't Is anders toch een gevaarlijk werkje z/Och ja, wij verdienen onze 7 frank niet zonder moeite, maar 't is toch mooi geld en wij behoeven dan toch niet te werken over dag. Enkele malen ontmoeten wij wel eens een paar ambte- naren, maar zoo'n troep van 7 5 man zooals gister, durven ze zoo licht niet aan. Erger wordt het, als er velen vereenigd zijn, dan kan het er leelijk opzitten. Verleden week is de broer van die twee jongens doodgeschoten en ziet ge dien kromme Die draagt nog een kogel in 't been, dien hij verleden jaar tegen Kerstmis opgeloopen heeft. Doch de meeste nacht en ontmoeten we geen ster- velingwant onze voorzorgen zijn goed genomen. We weten wel, waar ze zijn, en daar komen we natuurlijk niet. Wij hebben onze spionnen, die de ambtenaren beloeren. Zie, daar komen er een paar aan En jawel, ik zag een paar haveloos gekleede kerels, de broek halverwege het been opgestroopt en druipende van 't zweet, tegen een koopman staan praten, die 't hoofd der bende scheen. Die wijzen ons den weg. Zij hebben alles nauwkeurig nagegaan en weten juist, waar de ambtenaren dienst doen. Zij zijn steeds een 100 pas voor de beesten en bij het minste onraad geven zij een teeken. vEn is er met dat smokkelen zooveel te ver dienen //Voor ons niet, mijnheer, een leider heeft 7 en een drijver slechts 5 frank, en bij behouden aan- komst een goeden borrel of glas bier. Maar de kooplui, die maken zaken. We hebben heden beestjes, die ze te Antwerpen met 150 a 200 frank winst verkoopen. Voor 14 daag hebben die twee man een os gesmokkeld op klaarlichten dag en daar verdienden zij over de 300 frank aan. Dat was een buitenkansje." En daar gaat het teeken. Ieder stort naar buiten en in een lOtal minuten staat de troep in orde.' Vooraan gaan spionnen, daar achter de beesten. Bij iedere koe een leider en twee drijvers. De kooplui sluiten det stoet. Stil, zonder een woord te spreken, gaan alien voorwaarts, de grenzen over. TER NEUZEN, 11) Augustus 1895. Hoewel de toestand van den heer De Bokx, burgemeester van Zaamslag, na het onderzoek door de geneesheeren bevredigend werd genoemd, is deze spoedig verergerd. De heer De Bokx is Zaterdagavond overleden. Toen het bericht van den aanval zich Vrijdag verspreidde, wekte het allerwege in den omtrek ontstekenis, over het gruwelijke van de daad, dat op klaarlichten dag iemand als de heer De Bokx, van wien zeker wel gezegd kan worden dat hij geene vijanden had, was aangevallen en bijna vermoord. Daar de burgemeester druipnat en gewond thuis kornende niet kon spreken, schreef hij op een leitje door drie vlamingen aangevallen te zijn, waardoor zijn verschrikte huisgenooten te weten kwamen wat er gebeurd was. De nasporingen door de politie in 't werk gesteld, hebben tot niets geleid, en daar de burgemeester het spreken verboden was werd het onderzoek natuurlijk ook veel bemoeilijkt. Wat het resultaat van het onderzoek is geweest, \rijdagavond inge- steld door de justie uit Middelburg, is niet bekend, daar het diepste stilzwijgen hierover is bevolen. Velen meenen in de zaak iets duisters te zien, waarom verschillende geruchten begonnen te loopen, waarvan meer en meer doordrong de meening, dat ondanks de geschreven verklaring van den burge meester aan geen misdaad moet worden gedacht. Thans echter wordt dit gerucht weer verdrongen door een ander, dat het gebeurde wel aan misdrijf toeschrijft. Het is echter de vraag of de geheimzinnige sluier niet over het feit zal blijven hangen, daar de eenige rnond, die inlichtingen kon verschaffen, voor altijd gesloten is. Omtrent de herdenking van den dag waarop de spoorweg Mechelen—Ter Neuzen voor 25 jaren in exploitatie kwam, welke herdenking, zooals wij reeds meldden op 26 dezer zal plaats hebben door een excursie van Mechelen naar Ter Neuzen kunnen we nog meedeelen dat door de deelnemers aan die excursie een lunch zal worden gebruikt op het stadhuis alhier. Naar we verder vernemen zal het muziekgezelschap //Apollo" dit samenzijn opluisteren, door tijdens den duur daarvan eenige muziekstukken te laten hooren. Daar verschillende verhalen omtrent verdere festiviteiten te dezer stede de ronde doen, hebben we hiernaar gei'nformeerd en kunnen we met zekerheid verklaren dat op dit oogenblik daaromtrent alhier nog niets bekend is. Heden werd alhier ten overstaan van den notaris Van der Moer, ten verzoeke van de wed. en erven M. Jurrij, in het openbaar verkocht 1°. Een huis en winkel, aan de Noordstraat met erf en pakhuis en stalling, uitkomende aan de Lange Kerkstraat, groot 2 aren 53 centiaren. Kooper hiervan werd de heer J. L. Jurrij te Ter Neuzen, voor 8,200. 2°. Een huis (gedeeltelijk ingericht tot winkel) en erf, aan de Noordstaat, groot 42 centiaren. Koopers hiervan werden de heeren Jac8 en Andr. Klaassen te Ter Neuzen, voor f 2010. 3°. Een perceel bouwland in den Bontepolder, groot 3 H. A. 97 A. 60 c. A. 4°. Een perceel bouwland in den Bontepolder, groot 3 H. A. 41 A. 30 C. a. 5°. Een perceel bouwland in den Seijdlitzpolder, groot 1 H. A. 82 A. De drie laatste perceelen gecombineerd verkocht, werden toegewezen aan de wed. M. Jurrij, te Ter Neuzen, voor f 310 per 44 aren 56 centiaren of in massa voor f 6406. De opbrengst der gewone Augustus-collecte door het locaal-comite Ter Neuzen van de Unie //Eene school met den Bijbel", ten bate van het suppletiefonds voor on- en minvermogenden, heeft dit jaar alhier opgebracht f 169,35, tegen /203,54£ ten vorigen jare. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Melissant door Ds. J. H. van't Hoflf te Den Bommel. Benoemd tot hoofd der openbare school te Nieuwe Tonge, de heer A. Weisfelt, onderwijzer te Krommenie. Voor het examen in de Fransche taal 1. o., dat te 's Gravenhage wordt afgenomen, slaagde o. a. de heer J. H. G. van de Port, te Lamswaarde. IJzendijke. Een. commissionair in hooi, stroo en andere landbouwartikelen P. M., die voor den heer W. te Eecloo ruim 300 francs had uit te betalen, is in de afgeloopen week met dit bedrag aan den haal gegaan, vermoedelijk naar zijn vorig verblijf, Amerika. In de bladen vindt men uit alle streken van ons land berichten van zware onweders en van branden, ontstaan ten gevolge van het inslaan van den bliksem. Van ernstige persoonlijke onge- lukken hoort men gelukkig weinig. Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur zijn te Scheveningen eene dame en een knaapje met levens- gevaar uit zee gered door den heer W. A. Kroller. Het jongetje was op bloote voeten te ver in zee geloopen en door den golfslag meegesleept, waarop inevrouw v. L. aan wier zorgen het kind was toe- .vertrouwd, het te hulp ging, doch buiten kennis geraakte. Toen de heer K. met de twee geredden het strand naderde, werd hij met gejuich begroet. Met veel moeite werd de dame tot bewustzijn gebracht. Dit is de zesde maal, dat de heer K. een menschenleven redde. Uit Heerlen wordt aan de L. K. geschreven Woeusdag namiddag brachten twee vrouwen een koe bij de gebr. K., slagers alhier. Eene der vrouwen zeide van Grotenrath (Pruisen) te komen en de koe te willen verkoopen, omdat zij in geldnood verkeerde. Voor de som van 60 thaler plus minus f 60 onder de waarde werd de koe door voornoemde slagers gekocht. Donderdagmiddag bleek echter, dat de koe te Eygelshoven gestolen was. Zij behoorde toe aan den landbouwer G, Benders aldaar en was te 4 uur Woensdag-namiddag uit een afgesloten weide ontvreemd. De dievegge M. M. S., vrouw van den land bouwer K. Louis, te Grotenrath (Pruisen), van Nieuwenhagen geboortig, was door vele personen gezien, toen zij de koe naar Heerlen leidde, zoodat de politie spoedig nauwkeurige aanwijzingen kreeg. Na een vol etmaal zoekens mocht het dan ook aan twee manschappen onzer brigade gelukken, de dievegge aan te houden ten huize harer moeder te Nieuwenhagen. Toen de vrouw naar den burgemeester werd gevoerd tot vaststelling harer identiteit kreeg zij een toeval, gevolgd door een hevige bloedspuwing, zoodat geestelijke en geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Zij werd van de H. Sacramenten voorzien en haar toestand is zeer ernstig. Natuurlijk kon zij niet verder vervoerd worden. Zij wordt thans door twee manschappen onzer brigade bewaakt. In haar bezit werd het bedrag der verkoopsom bijna geheel teruggevonden. Waarschijnlijk staan wij hier voor de door nood- gedwongen daad eener arine misdeelde en vervolgde vrouw, en is deze treurige daad het laatste bedrijf van een allertreurigst levensdrama. Deze vrouw was dubbel ongelukkigze was arm en lijdend, lijdend aan eene der vreeselijkste kwalen, de epylepsie of vallende ziekte'. En ondanks haar ellendigen toestand werd zij nog mishandeld door haar man. Nu weer zou hij haar uitgezonden misschien weggejaagd hebben met de opdrachtga geld halen, ik moet geld hebben De arine vrouw was reeds vier dagen van huis, om den last van haar man uit te voeren. Bij verschillende personen te Kerkrade en elders trachtte zij geld te leenen. Toen dat nergens wilde gelukken, besloot zij door honger gekweld misschien tot den diefstal der koe de eerste daad die haar met den rechter in aanraking zal brengen. W as het wonder, dat deze arme misdeelde, toen de justitie de straffende hand op haar ging leggen, bezweek onder deze nieuwe foltering Was het wonder, dat het arme schepsel, na dagen en nachten van uitmergelende angsten, onder den blauwen hemel in de veldvruchten verscholen, te hebben doorgebracht, van uitputting neerzeeg, om misschien niet meer op te staan Men vrage zich dat af, eer men hard over haar oordeelt. Verleden Zaterdag, schrijft het Hbl. van Antwerpen, is te Merxetn de gedenksteen gelegd van de nieuwe margarinefabriek der firma Anton Jurgens-Prinzen Co. Deze fabriek zal de grootste zijn van die, welke op dit oogenblik in Belgie opgericht worden, en zal minstens 20 millioen KG. per jaar kunnen voortbrengen, zijnde meer dan het huidige verbruik van geheel ons land. De firma Jurgens-Prinzen Co. is van de oudste en degelijkste margarinefabrikanten van Nederland. 't Was inderdaad een Jurgens, die de kunstboter- nijyerheid in Nederland invoerde voor een goed 20tal jaren sinds zij hunne fabrieken te Osch en te Helmond herhaaldelijk vei-grootten, hebben zij alle verbeteringen door kunst en wetenschap aan- gewezen, aangebracht. Toen de invoerrechten op margarine in Duitsch- land aangenomen werden, stichtten Jurgens-Prinzen een prachtige fabriek te Goch, een kleine stad in Duitschland, nabij de Nederlandsche grens. En nu hier in Belgie ook de kunstboter invoerrechten te betalen heeft, komt de Nederlandsche nijverheid zich hier vestigen. Het spoorwegongeluk bij Landegem schijnt veroorzaakt te zijn, doordat de machinist van den trein uit Ostende in het hevige onweer de signalen niet goed kon waarneinen. Russische middelen ter bestrijding van een werkstaking. Een afdeeling kozakken rosten op bevel veertien sleepers van de mijnen van Zagors, die bun kaineraden hadden opgehitst tot het staken van het werk, met den knoet af. Door dit dra- conisch middel was de greve ten einde. De groote dag van de Scheldefeesten heeft velen teleurgesteld. Men had hooggespannen ver- wachtingen van den schepeustoet, die over de rivier zou voorbijtrekken. Bij vroegere feesten had men een statigen optocht van zeilschepen met hooge masten, vol van vlaggen en wimpelsnu waren er alleen kleinere stoombooten van de riviervaart met masten van eenige meters hoog. De schepeustoet voer in dubbele rij voorbij terwijl de Emeraude met de Ministers Smet de Naeyer, De Bruijn en baron Lambermont en andere officieele personen aan boord hiertusschen doorstoomde. Onderwijl lieten de mineurs midden in de rivier eenige mijnen springen en van een aantal booten die op de reede lagen, klonk de muziek over het water. Twee batterijen artillerie vervulden de lucht met kanon- gebulder. Alles was vrij spoedig afgeloopen en naar het algemeen oordeel wel mooi, maar te klein. Des avonds had een vuurwerk plaats, dat door goed weder werd opgeluisterd. Op stroom lagen een aantal vaartuigen schitterend verlicht, terwijl de jachten der verschillende clubs met ballons langs touwwerk en lintjes langs boord veel bijdroegen om den aanblik tooverachtig te maken. De ver- lichting van de Kurzaal en het Belvedere aan den overkant was bij zonder smaakvol aangebracht overal zag men licht en nog eens licht. Een rij bootjes uit de jachthaven kornende, maakte vooral een schilderachtig effect. Ieder bootje droeg een letter van lichtjes en deze letters te zamen maakten de woorden //Vive Prince Albert" uit. Het vuurwerk opende met een kanonnade van vuurpijlen in allerlei soorten, ongeveer drie kwartier lang. Daarop kwamen de groote stukken, waarvan een reusachtig beeld van de Schelde hooggespannen verwachtingen had opgewekt. Maar een briesje woei zooveel rook naar de stadzijde, dat men van het prachtige stuk niet veel kon zien. Aan de de andere zijde der rivier Was het schouwspel indrukwekkend mooi. Duizendenmenschen woonden aan beide oever de feesten bij. Uit Luxemburg komt bericht van een opzien- barenden moord, welke een der aanzienlijkste families des lands in rouw dompelt De heer De Wacquart, een rijke celibatair van 70 jaar, breeder van den president der Luxemburgsche Kamer, is Vrijdagmorgen vermoord gevonden in zijne villa te Esch. De oude heer was een zon- derling en woonde geheel alleen in het afgelegen huis. De moordenaar moet tijdens zijn afwezigheid in de villa zijn binnengedrongen en toen bij het binnenkomen den doodelijken slag hebben toege- bracht, want het lijk werd achter de voordeur gevonden, met de parapluie nog in de hand. Het huis was leeggepluuderd van den dader is nog geen spoor ontdekt. Het eilandje Trinidad, nabij de Braziliaansche kust, dat een twistappel tusschen Engeland en Brazilie dreigde te worden, blijkt nu een eigen Koning er op na te houden. Een Ier, baron Harden-Hickay, die te Parijs langen tijd een vroolijk le/entje had geleid, ont moette zoo luidt een verhaal, dat nu de ronde doet op een zeereis de dochter van een Amerikaanschen petroleum-koning Flagler en te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2