Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 1<> Augustus 1895. van opgegraven dieren verwerkt zijn geworden. Yilders zijn niet zelden vleeschleveranciers van worstfabrikanten. Als een gunstige uitzondering wordt Utrecht genoemd, ,/waar een doelmatig onderzoek van vleesch is ingevoerd." Naar wij vernemen zal de Raad van administra- tie van den spoorweg MechelenTer Neuzen 26 Augustus a. s., de 25jarige exploitatie van den spoorweg die toen nog wel niet over de geheele lengte tot Ter Neuzen voltooid was gedenken door een excursie van Mechelen naar Ter Neuzen, waaraan door onderscheidene hooggeplaatstepersonen van Belgie en Nederland zal worden deelgenomen en zou bet voornemen bestaan ongeveer half 12 te Ter Neuzen aan te komen en ruim 2 uren van daar weder te vertrekken. In de Woensdag gehouden zitting van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, was ingekoinen een Kouinklijk besluit, waarbij aan J. Cuyle, eervol ontslagen postbode te Sas van Gent, toegekend wordt een jaarlijksch pensioen van 181 van af 1 April 1895. Hoek, 14 Aug. Bij de openbare aanbesteding, bij enkele inschrijving, op heden door het bestuur van den polder Oud-Westenrijk alhier gehouden, van het makeu van grindwegen enz. in dien polder, met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1896, werd ingeschreven door de heeren Jac. Meertens alhier, voor 2790 D. de Doelder voor 2789 K. de Vos voor f 2740 en J. de Bree Fz., voor 2577 de drie laatste wonen te Ter Neuzen. Aangezien de minste inschrijver ver boven de begrooting is, zal een herbesteding plaats hebben op Woensdag 21 dezer. Axel. Gemeenteraadszitting van 15 Augustus. Tegenwoordig alle leden eu de secretaris. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna worden de geloofsbrieven van de nieuw verkozen raadsleden onderzocht, in orde bevonden, en tot hunne toe- lating besloten. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat behoudens nadere goedkeuring, aan Jac1 Meertens, aannemer te Hoek, is gegund het begrinden van het nog onbegrinde gedeelte van den Graafjansdijk voor eene som van 1500, Aangenomen voor kennisgeving. Wordt ter vaststelling ter tafel gebracht de gemeente- rekening over het dienstjaar 1894. Bij monde van den heer Dieleman wordt namens de commissie gerapporteerd dat op de rekening geene aanmer- kingen zijn gevallen en advigeert tot goedkeuring. Hierna wordt de rekening goedgekeurd in ontvang op 18052,23 en in uitgaaf op f 16616,62£. Wordt aangeboden de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1896. De Voorzitter benoemt tot onderzoek daarna de heeren Dieleman, Weijns en Koster. Met algemeene stemmen wordt besloten tot rioleering van den zinkput ,u) den Verlorenhoek. Brief van 'Ged. Staten dezer provincie houdende verzoek hen te willen mededeelen of de Raad bereid zou zijn eene bijdrage in de kostcn te verleenen in het verharden van een gedeelte van den weg langs het zijkanaal naar Hulst. Op voorstel van Burg, en We'.h. wordt met algemeene stemmen besloten geen bijdrage te verleenen. De Voorzitter stelt voor om ten behoeve van den Zaam- sla^schen weg nog eene lading grint te laten komen. De heer Van Hoeve stelt voor om eene commissie van toezicht over dien weg aan te stellen. Na breedvoerige gedachtenwisseling hierover wordt met algemeene stemmen, (met uitzondering van die van den heer Van Hoeve) besloten hiertoe niet over te gaan. Hierna wordt besloten een lading grint te laten komen. Vervolgens wordt besloten tot den verkoop van een kapitaal groot /2800,ingeschreven op het Grootboek der 2.) pCt. nationale schuld. Een paar reclames in zake hoofdelijken omslag wordt be sloten te behandelen in eene beslotene vergadering. Niets meer te behandelen zijnde wordt de openbare zitting gesloten en overgegaan tot het houdcn van eene beslotene vergadering. St. Jiinsteeu, 15 Aug. De Zeer Eerwaarde heer W. F. Schets, pastoor, mocht heden het genoegeu smaken met zijne gemeente den dag te herdenken, waarop liij voor 12jaar als herder dezer parochie optrad. De fanfare St. Jan, onder de zinspreuk Opwaarts, op dezen dag door den jubilaris onder den voet te krijgenhij riep toen snel eenige manschappen, met wier hulp hij Powhattan stevig boeide. De gevangene werd weggesleept en in een sterk huis opgesloteu. Toen de roodhuiden hun aanvoerder inisten, dachten zij niet anders of hij was gedood, en ze geraakten in groote verwarring. De Engelschen maakten er gebruik van en dreven hen over de wallen terug, waarna de vijand op de vlucht sloeg en de strijd als geeindigd kon beschouwt worden. De blanken hadden gezegevierd. Den dag na den nachtenlijken overval waren de kolonisten ijverig bezig hunne dooden te be- graven, de gekwetsten te verbinden en de be- schadigde verdedigingswerken te herstellen. Edward Smith hield zelf het oppertoezicht er op en was rusteloos werkzaam. Juist toen hij bij een der verbrande pakhuizen stond, waarvan de nog gloei- ende puinhoopen moesten weggeruimd worden, werd hij op den arm getikt. Hij keerde zich om en zag Pokahontas liaast zich staan, die hem met smeekenden blik aanzag. Hoofdman der bleekgezichten," sprak zij zacht, ffwaar is het lijk mijns vaders. Sta mij den doode af, opdat ik hem begraven kan." ,/Volg mij, Pokahontas antwoordde de Gouver- neur vriendelijk. //Ge zult zien, dat wij blanken barmhartig kunnen wezen en met zoo bloeddorstig zijn als de Oneida's." Hij bracht haar in het huis waar Powhattan gevangen werd gehouden. De hoofdman verwachte met somberen blik zijn doodvonnishij kon niet denken dat men, na hetgeen voorgevallen was, met een prachtig korpsvaandel verrast, luisterde de 's middags gehouden processie op en gaf in den tuin van Z.Eerw. daarna een concert. /amusing, 16 Aug. Burgemeester C. de Bokx is heden voormiddag in eene weide door drie personen aangevallen. Na hem den hals nagenoeg afgesneden te hebben wierpen zij hem in een put, waaruit hij nog wist te kruipen en zijn woning te bereiken. Zijn toestand is hopeloos. De daders zijn gevlucht in de richting van Spui, doch nog niet gevat. Dit telegrafisch bericht werd door ons omstreeks half een uur in de stad medegedeeld. Nader seint men ons Geneeskundige hulp werd spoedig verleend door de artsen Hartman, Spruitenburg en Trouw. De toestand is niet verergerd en er bestaat kans op beterschap. De justitie uit Middelburg is ingevolge dezen moordaanslag herwaarts gekomen. Gisterennacht werd te St. Kruis de schuhr van den landbouwer Van den Hemel geheel in asch gelegd, waarbij 12 paarden, 14 runderen, benevens al het landbouwgereedschap, ingehaalde rogge, erwten en hooi een prooi der vlammen werden. Een afschuwelijk gezicht leverden die 26 verbrande dieren op. Aan redden was geen denkeh. Toen men den brand gewaar werd, schoof reeds het dak af. Oorzaak van den brand onbekend. Alles was verzekerd. De vaart door het kanaal van Zuid-Beveland is tegenwoordig bijzonder druk. De vorige week trokken er op een dag 200 schepen door, waaronder een aantal pleziervaartuigen. Als een bewijs hoe groot reeds thans in sominige streken van Friesland het gebrek aan werk is, diene, dat Maandagochtend de omroeper te Drachten bij trommelslag bekend maakte, dat een aantal werklooze arbeiders hunne diensten gratis aanboden, dus alleen tegen genot van kost. Twee van Rotterdams beruchtste inbrekers zoo zegt de N. R. Ct. werden eergistermiddag betrapt, toen zij, omstreeks half 5, bezig waren om de lessenaars van een kantoor aan de Nieuwe- haven aldaar te plunderen. Zeer toevallig kwam een der bedienden op het kantoor en vond de heeren bezig. Hij viel hen aan, en er ontstond eene vechtpartij. Dit trok de aandacht van voor- bijgangers, die een politie-agent waarschuwden. Deze greep een der dieven en verloste den moedigen bediemle uit zijne benarde positiede andere inbreker nam daarop de vlucht. Inmiddels waren er nog een paar agenten verschenen, waarna de gepakte, Steehouwer, naar het politiebureau werd gebracht hij heeft reeds zijn zilveren feest in de gevangenis gevierd. De andere, die mede herkend was, werd later in den avond aangehouden. Ongeveer negen jaren geleden werd te Hoogersmilde een meisje vermoord, en een jongeman, dien men algemeen van den moord beschuldigde, bracht verscheidene weken in voor-arrest door. Yolgens loopende geruchten moet nu een neef van de vermoorde, wonende in de gemeente Dwingelo, hebben uitgelaten, dat hij de moordenaar is, en na die bekentenis pogingen hebben aangewend om zich van 't leven te berooven, wat hem echter belet is. Te Vucht is in den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken in de villa 77Elsa", bewoond door den heer Jlir. Mr. P. van Meeuwen. Zeer geslepen zijn de inbrekers daarbij te werk gegaan. De buitendeuren der villa worden aan de bin- nenzijde gesloten door spagnolettenin een der deuren, die van den openbaren weg niet zichfe- baar was, heeft men een gaatje geboord ter hoogte van den knop vertnoed wordt, dat door middel van een ijzeren pin de knop naar beneden is gedrukt, waardoor de deur openhing. zijn leven zou sparen. Toen Pokahontas binnentrad, sloot hij haar in zijne armen, maar sprak geen woord. ,/Yaderriep zij, ,/de bleekgezichten zullen d niet dooden, wanneer gij voor alle tijden den krijgsbijl wilt begraven ,/Zoo is het," sprak de Gouverneur op ernstigen toon. Powhattan, ik zal u terstond in vrijheid stellen, als gij mij wilt borgstaan, dat in het verolg vrede zal heerschen tusschen ons en de Oneida's. Gij liebt tot uwe schade mijne rnacht leereti kennen. Wij vreezen de roode mannen niet en zullen ons de landerijen, die wij in bezit genomen hebben, niet weder laten ontrukken. Kies nu of vrede en vrijheid, of oorlog en dood Onder den indruk van deze zeldzame edel- moedigheid, stemde de hoofdman toe in de voor- waarden van den overwinnaar en verliet met zijne dochter de stad. Toen hij in het kamp der Indianen terugkeerde waren alien ten hoogste verrast, want men had gedacht dat hij dood was. Toen hij mededeelde dat vrede gesloten zou worden, werd er veel over beraadslaagd, en de krijgslieden van zijn stam waren er ten slotte mede tevreden, Eenige jonge krijgshoofden van andere stammen echter, die den strijd medege- maakt en overleefd hadden, verzetten er zich tegen, doch werden overstemd en trokken zigh toen morrend terug. (Wordt vervolgd.) Uit de eerste kamer, die de dief of dieven bintien- traden, is een damesmantel medegenomen. Na nog enkele andere kamers doorgegaan te zijn, is men gekomen in die, waar het zilver geborgen werd. Daar stond nog een hoeveelheid zilverwerk op tafel. Ontvreemd zijn meer dan honderd stuks, waaronder Irekpot, melkkan, twee creme lepels, een aantal lepels en vorken, kofhelepeltjes enz. De familie, die op het buiten aanwezig was, heeft niets gehoord. Een kastje in een der kamers bevatte gelds- waardedit is echter door den dief of de dieven niet onderzocht. De eigenaar heeft een premie uitgeloofd voor hem, die aanwijzingen doen kan, welke de opspo- ring van het gestolene, dat een aanzienlijke waarde vertegenwoordigt, tengevolge hebben. Tot nu toe is geen spoor van dader of daders ontdekt. Voor een viertal jaren is in dezelfde villa nog eens inbraak gepleegdtoen was er echter niets van der dieven gading. De Lombokdag op de Tentoonstelling. De Tijd heeft een goed werk gedaan met te protesteeren tegen de pogiiig van het bestuur der Internationale Tentoonstelling van Hotel- en Reiswezen om door ,Qudrs°Maten van, ons Indisch leger een spiegelge- vecht te laten houden tegen kellners uit Java ter verheerlijking van wat ons leger op Lombok deed. Het is ten eenenmale onduldbaar, dat op het kermisterrein van eeiUtentoonstelling, die onder de hooge bescherining van H. M. de Koningin-Regentes staat, dus geld zou geslagen worden uit wat er door ons Indisch leger geleden en gestreden is op Lombok. Het is onbegrijpelijk hoe het denkbeeld zelfs is kunnen opkoinen om zoo iets te doen. Wij hadden aan de aankondiging van den Lombok dag geen aandacht geschonken en gevoelen ons daarom zeer verplicht aan De Tijd en aan den heer Rossing voor hun protest tegen het voornemen van het Uitvoerend Comite der Tentoonstelling voor Hotel- en Reiswezen, om 7/de minder kiesche Lombokvertooning" te geven. Dezer dagen werd het straatpubliek aan den Geerweg te Delft een geheelen dag aangenaam bezig gehouden door eene trouwpartij welke bijzonder luidruchtig werd gevierd. Tot de algemeene vreugde droeg vooral bij een roeitochtje, waaraan door eenige bruiloftsgasten werd deelgenomen, die, in mill of meer benevelden toestand, er maar niet in slaagden, het vaartuig eene andere dan draaiende beweging te geven. De lust om met steenen en andere projectielen te werpen was der jeugd te machtig, en daarom werd besloten de boot aan den wal te leggen en bij de politie bescherming te gaan vragen. Terwijl zich de vrouwelijke familieleden met deze zending belastten, begaf de vader van den bruigom zich naar huis, op zijn zwaaienden gang achtervolgd door een geheele kudde van zingende en blatende kinderen. Ook dit vergalde de vreugde van den man. Hij kwam uit zijne woning, gewapend met twee straatklinkers, waarmede hij in den blinde naar de omstanders wierp, terwijl hij zelf het evenwicht verloor. Tegelijk zonk ook een tienjarig jongetje, het zoontje van G., ineen, getroffen door een der steenen. Door eene buurvrouw zoo goed mogelijk ver- bonden werd hij naar de ouderlijke woning gebracht en aldaar heelkundig behandeld. Aanvankelijk sclieen hij te herstellen, doch eenige dagen na het ongeval werden de verschij nselen eener doodelijke ziekte waargenomen, welke door het publiek gerucht als de gevolgen van de bekomen verwonding werden aangewezen. Door de politie is intusschen een uitvoerig onderzoek ingesteld, terwijl op het lijk van het knaapje eene schouwing is verricht waarvan het resultaat nog niet met juistheid is mede te deelen. Tegen den man, die met den steen heeft geworpen, is p.roces-verbaal opgemaakt. Ofschoon Rotterdam nog altijd zijn kermis behield, kwijnt ze na haar verbanning als een onwaardige naar het noordelijkste punt der stad, naar de Nieuwe Veemarkt. Wafel- en poffertjes- kramen en eenige mallemolens zijn er wel, maar 't geen voor de grooteren de kermis aantrekkelijk maakte, de 7/spullen", daarmee wordt het elk jaar dunner. Carre, Basch, Bamberg, de oolieke koo- kelaer, enz. enz. schitteren door afwezigheid. Nog een paar jaren en de Rotterdamsche kermis is aan bloedarmoede bezweken. Yoor de Arnhemsche rechtbank is de volgende zaak behandeld. Zondag 30 Juni jl. ging de schoenmaker Hammers te Arnhem kalm uit waudelen, toen hij in het zoogenaamde Arnhemsche Broek twee opgeschoten sluugels tegenkwam, waarvan de eerste hem vuur vroeg. Bereidwillig reikte D. hem zijn sigaar over, doch een der jougens pakte den schoenmaker toen plotseling krachtig beet, zoodat de laatste er niet dan met veel moeite in slaagde zich los te rukken, waarbij de rokspand werd afgescheurd. 1). werd hierop wederom aangegrepen, en voortgeduwd en in een sloot geworpen, waarin wel is waar slechts weinig water stond, maar welke vol modder zat. Hij zakte dan ook onmiddellijk tot aan zijn borst naar beneden. Hij trachtte toen er uit te komen en hield zich daarom vast aan een daar gespannen ijzer- draad. De tweede beklaagde beukte toen net zoo lung op het gezicht van den schoenmaker, dat deze gedwongen werd los te laten, terwijl hem bovendien het bloed uit neus en rnond stroomde. Voor de derde maal trachtte D. zich hierop te bevrijden door om hulp te roepen en zich tevens aan een boom vast te knellen. De ellendelingen sloegen toen echter den ongelukkigen schoenmaker zoodanig op pols, armen en andere lichaamsdeelen, dat hij bewusteloos achterover viel en zeker gestikt zou zijn, wanneer niet juist op dat oogenblik hulp was aangekomen. De wreedaards voltooiden daarom hun werk door met een schoen naar D. te gooien en verlieten vervolgens het terrein hunner misdaad. Toen de schoenmaker uit zijn benarde positie bevrijd was, was hij onkenbaar. Hij zat vol bloed en modder, terwijl zijn versclieurde kleederen over het weiland verspreid lagen. Yan de beklaagden was slechts een verschenen. Berouw had hij blijkbaar niet, integendeel, hij was zoo onverschillig mogelijk en zeide dat hij toen een paar dagen in beschonken toestand was. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat de zaak zich heeft toegedragen, zooals hierboven is vermeld. De schoenmaker zelf is een hoogst eenvoudig man, en men begrijpt niet waarom de beklaagden juist hem als hun slachtoffer hebben uitgekozen. De officier van justitie, Mr. Scheltema, was van oordeel, dat de verantwoordelijkheid voor de gepleegde mishandeling voor het grootste ge deelte heerkomt op het Tioofd van den verscEenen beklaagde, die reeds meermalen terecht gestaan heeft. Hij is begonnen, door met zijn gewone brutaliteit en vlegelachtigheid den schoenmaker aan te grijpen en hem op de hemeltergende wijze te mishandelen, welke uit het getuigenverhoor is gebleken. Het betreft liier een mishandeling van een hoogst gevaarlijk karakter. Vanilaar dat het O. M. tegen beklaagden onderscheidenlijk negen en zes maanden eischte. Te Kiel is een treurig ongeluk gebeurd. Aan het havenhoofd aldaar ligt een torpedoboot waaraan reparation gedaan moeten worden. Toen om 12 uur de werklieden, die daar bezig zijn, gingen schaften, is de loopplank, welke het schip met den wal verbond, onder hun gewicht bezweken, zoodat alien, die er op waren, in het water vielen. Acht mannen verdronken. De politie te Winterthur heeft bij gelegen- heid van de feesten van het prijsschieten een bok geschoten. Zij had nl. baron Von der Pfordten, Minister-resident van Beieren, in hechteuis genomen. Met de grootste moeite heeft men door tusschenkomst van hooggeplaatste officieele personen de invrijheidstelling van den diplomaat verkregen. Het schijnt dat de Beiersche Minister sprekend geleek op een dief die in de politierapporten stond gesignaleerd. De krijgsraad te Kascham in Gallicie heeft den officier van gezondheid Bela Skarvan veroor- deeld tot ontzetting van zijn ainbt, drie maanden opsluiting en verlies van zijn diploma als genees- heer. Na afloop van den straftijd zal de officier worden ingelijfd als gewoon soldaat. De oorzaak tot die zware bestraffing is, dat de jonge dokter zijn tegenzin in den militairen dienst heeft te kennen gegeven aan de militaire overheid- Hij noemt zich een volgeliug van Tolstoi en acht de militairen dienst der menschheid onwaardig. Het mooiste van het geval is, dat de Senaat van de hoogeschool te Innsbruck, op voorstel van den krijgsraad, besloten heeft den jongen man de doktersbul te ontnemen. De Gazette de Saint Petersbourg zegt, dat te Moscou veel wordt gesproken over het testament van wijlen den heer A. Kouznetsou, die een millioen roebels moet hebben bestemd voor het vestigen aan de universiteit te Moscou van een iustituut voor pharmacie voor vrouwen een millioen voor de instellingen van keizerin Marie, een millioen voor philanthropische instellingen aan de hooge school te Moscou, en een millioen tot het stichten van eenige toevluchtsoorden. Te Temsche is een groote katoenspinnerij afgebrand. Gelukkig brak de brand 's morgens vroeg uit, toen er nog niet gewerkt werd. De schade is groot, behalve veel ruw en ge- sponnen katoen zijn vele machinerieen verbrand of vernield. Langeu tijd zullen de arbeiders zonder werk zijn. Omtrent de oorzaak verkeert men in onzekerheid. Men weet niet of de bliksem is geslagen in de fabriek of dat het katoen is gaan broeien en in brand geraakte. De Parijsche gemeenteraad besloot voor eenige jaren, vrijkorpsen te organiseeren onder de leer- lingen der lagere scholen, die geheel op militaire wijze gedrild werden, den 14 Juli hielden deze corpsen parade. Thans heeft men de geheele on- derneming opgegeven en dientengevolge zijn 10006 kleine geweren, 9000 ransels, 6000 koppels, 30 fluiten en 100 trompetten te koop. De moord te Brussel op de Engelsche dame en hare beide kinderen houdt nog steeds de gemoederen in beweging. Men gelooft thans aan moord met voorbedachten rade. llet water was op de plaats waar de ongelukkigen zijn verdronken zoo ondiep, dat kleine jongens er zich konden baden, zoodat aan een ongeluk niet kan gedacht worden. Mevrouw Boekel en hare kinderen zijn dus waarschijnlijk het slachtoffer geworden van moordenaars, die vooraf hadden beraamd op welke wijze zij hun plannen zoodanig konden ten uitvoer brengen, dat de verdenking niet op hen viel. De Paus heeft den jeugdigen Spaanschen Koning Alphonsus XIII, bij gelegenheid van zijn eerste communie een prachtig diauianten kruis en een gouden ketting geschonken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2