Algemeen Sieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderon No. 3189. Donderdag 15 Augustus 1895. 35e Jaargang. EEN UTBIA&ITSCEB PRINSIS. abonnement Binnenland Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. t*olitieli Overzicht. Maandag is te Brussel in het Kamergebouw de zesde ,/interparlementaire conferentie" geopend. Gelijk men weet is die conference verleden jaar te 's Gravenhage gehouden een samenkomst van volksvertegenwoordigers uit allerlei landen tot het beraadslagen over middelen ter bevordering van den wereldvrede. Tot de punten van bespreking behoortde mogelijkheid van het stichten van een iuternationaal centraal gerechtshof, een //Hoogen Raad der Mogend heden." De vraag, waar de volgende conferentie zal gehouden worden, zal voorts aanleiding geven tot eenige discussie. Budapest is voorgesteld maar de Rumaansche afgevaardigden zullen daar- tegen protesteeren. Onder de deelnemers aan de conferentie worden genoemd de Nederlandsche Eerste Kamerleden Rahusen en Pijls. Na ongeveer twaalf uur reizen is Prins Ferdinand van Coburg eergisteravond uit Ebenthal, waar hij vrouw, kind en moeder heeft achtergelaten, te Sofia aangekomen een heuglijke gebeurtenis voor de vele diplomaten en politici, die telkens weer 's prinsen spoor bijster waren en dan niet wisten of hij gezocht moest worden te Karlsbad, te Ebenthal, te Sofia of te Weenen. Deze onvindbaarheid van den zooveel bes|)roken jongen man zal wel geleid hebben tot de sensatie- geruchten aangaande ziju plannen en al die profetien zullen wel uitloopen op nietseergisten hield Ferdinand van Coburg zijn joyeuse rentree in de hoofdstad van het vorstendom en heden zal de Sobranje heel plechtig door hem worden geopend, en dan ja, dan kan Ferdinand doen wat hem goeddunkt, zelfs zijn verheffing tot Koning wordt door deskundigen mogelijk geacht. Er is en te Weenen en te Petersburg een groote behoefte aan rust, alleen de anarchie in Bulgarije zou aanleiding geven tot een gewapend optreden en de Turksche sultan heeft al niet veel meer lust zich de Bul- gaarsche dingen al te sterk aan te trekken alles tie samen dus voor de Prins van Coburg heel voordeelige omstandigheden. Nu of nooit kan hij zeggen nimmer wellicht is de neiging om Bul garije aan zijn lot over te laten, om ten aanzien van het vorstendom het //laisser aller" toe te passen, zoo groot geweest als thans. De ontvangst te Sofia heeft plaats gehad met een uiterlijk vertoon van geestdrift en blijdschap, dat hem wel heeft kunnen versterken in de hem toegedichte avontuurlijke plannen daar waren te zijner ontvangst aan het station de leden der FEUILLBTON. Een historische schels. In 1607 zond de London Company", die ten behoeve van de kolonisatie van Noord-Amerika de hooge ondersteuning van Koning Jacobus I genoot, kapitein Edward Smith met drie schepen en vijf honderd kolonisten uit. Tot bestemming hadden zij dezelfde streken, waar twintig jaren vroeger Walker Raleigh eene kolonisatie beproefd had, de streken, die hij ter eere van koningin Elizabeth //Virginia" gedoopt had. Door sterken wind werden de schepen echter de Chesapeakebaai binnengedreven, en daar aan de oevers van den Powhattan, stichtte de leider der expeditie de kolonie. Ter eere van den Koning werd de rivier Jamesriver, en de nieuwe neder- zetting Jamestown genoemd. Het land is uiterst vruchtbaar en rijk aan natuurschoonheden, vooral aan liefelijke dalen langs de rivieren, die op het Alleghanygebergte ontspringen. 't Was een uitgezochte plek voor eene kolonie. Spoedig sloeg men ijverig de handen aan het werkmen richtte huizen op, kapte boomen om en bebouwde het land. De landverhuizers waren voor het ineerendeel arme, eenvoudige lieden, maar hier in het nieuwe land mochten zij op een vol- doend bestaan hopen. De Europeesche vorsten hadden destijds een ongegeneerde manier om over vreemde landen te beschikken. Zonder eenigen omslag matigden zij Heilige Synode en daar was de gemeenteraad met aan 't hoofd den hurgemeester, die den orst welkom heette, en daar waren niet de metropolitaan Clement en het corps diplomatique. De Prins meende in deze ontvangst een hooge beteekenis te moeten zien en met behulp van goedhartige menschen en veel vlaggen was er waarlijk zoo iets van geestdrift en men neemt zoo gaarne den schijn voor de werkelijkheid, als die schijn goed is Engelands Parlement is eergisteren geopend met de gewone formaliteiten en in den morgen, heel vroeg reeds, begon de gewone kamp om een zetel. De minderheid van 259 leden was ditmaal in een reel wat betere conditie dan de meerderheid van 411 leden, die plaats moesten zoeken daar, waar slechts 200 zetels disponibel zijn. Om 4 in den v roegen morgen kwam als eerste Ernst Hatch, een anderhalf uur later kwam nummer twee en toen aegon't langzamerhand te stroomen tot om 2 uur de zitting kon worden geopend door den lord- kanselier met de mededeeling (gedaan in het Huis der Lords, zooals dat gebruikelijk is) dat onmid- dellijk moet plaats vinden de verkiezing van de //speaker." Gully werd herkozen met algemeene stemmen, hij bedankte, werd gelukgewenscht en om ruim half drie vond plaats de verdaging. Gistermorgeu vonden de beeedigingen plaats en Donderdag komt dan de openingsrede, die geen politiek program zal zijn, doch een eenvoudige opsomming van 't geen met spoed moet worden afgedaan. De Christenmoord te Kucheng zal zonder twijfel niet de laatste gruweldaad van dien aard in China zijn. De Times-correspondent te Tientsin weet echter een middel om dergelijke gruweldaden tot het geringst inogelijke aantal te beperken. En dat zou al veel zijn Op een vergadering van vreemdelingen te Tientsin is de meening uitgesproken, dat de betrokken mogendheden drastische plaatselijke maatregelen van tegenweer moeten nemen. Men wilde, dat de provinciale overheden, van den gouverneur tot den minsten in rang, in wiens rechtsgebied de vreem delingen werden aangevallen, ahsoluut verantwoorde- lijk gesteld en ontslagen zouden worden. De Times-correspondent verwacht van een derge- lijken maatregel veel heil, daar ze in overeen- stemming met Chineesche beginselen is. De positie der regeering te Peking zou daardoor versterkt worden en de bevolking zou den maatregel toe- juichen, verzekert hij. Zijns inziens zijn de jongste moorden voorteekenen geweest van een anarchie, die nog in staat van er zich souvereiniteitsrechten over aan, en stonden, tegen een behoorlijke vergoeding, geheele streken af aan gunstelingen of aan speculanten. Natuurlijk vonden de oorspronkelijke bewoners het alles be- halve aangenaam, zoo benadeeld en in hunne rechten gekrenkt te worden. Op sommige plaatsen waren de verblufte Indianen stompzinnig genoeg, het terrein zonder strijd aan de indringers over te laten, maar meestal bezaten de Indianenhoofden genoeg scherpzinnigheid, om het gevaar van zulk eene volksplanting in te zien, en zij lieten zich niet door vriendschapsbetuigingen en prullige geschenken om den tuin leiden, maar beproefden met zeldzame volharding en heldhaftige dapperheid het kwaad in de kiem te verstikken. Dat was vooral het geval in Virginia, en later in Kentucky. De roodhuid was zeer gesteld op de heerlijke jachtgronden aldaar, en hij verdedigde ze met den moed der wanhoop. Bijna tweehonderd jaren lang duurde die strijd. Aan beide zijden werden stroomen bloeds vergotenmenig koene pionier stierf onder ontzettende pijnigingen aan den martelpaal en moest zijn scalp laten dienen tot versiering van de lans van een Indiaan Menige blanke vrouw viel met verbrijzelden schede onder de slagen van den tomahawck, menige zuigeling werd meedoogenloos in de vlammen van het brandende blockhouse geworpen. Doch de z/beschaving" beliaalde eindelijk de overhand en verdreef het kleine overschot der Indianen van hunne geliefde jachtgronden en recht.uatige eigendommen. In die schoone streken woonde destijds de machtige Indianenstam der Oneidas. De eersten hunner, die met de blanken in aanraking kwamen, wording is. Zij zullen door meer ergerlijke tooneelen gevolgd worden, als de mogendheden tegenover %!hina niet krachtig optreden. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen den 5 September om 11 uur des voormiddags haar lezoek aan Drente aanvangen met te Meppel af te stappen, waar zij door den commissaris der Koningin en plaatselijke autoriteiten zullen ontvangen worden. Om 4 uur 18 vertrekken zij naar Hoogeveen en van daar verder naar Assen, waar zij in het gou- vernementshotel een paar dagen logeeren. Hare Majesteiten vertrokken gisteren naar Arolsen om tegenwoordig te zijn bij den intocht van den regeerenden vorst en de vorstin van Waldeck en Pyrmont. Den 16 Augustus keeren zij op het Loo terug. Menigeen, die de Koningin op haar reizen door het land volgde, heeft wel eens bij zich de vrees voelen opkomen, dat zulk een tocht, om de groote daaraan verbonden vermoeienissen, voor haar weinig bekoorlijks hebben moet. Mag men den Haagschen correspondent der N. Gr. Ct. gelooven, dan is er voor die vrees niet de minste reden. Zoo schrijft hij o. a. Onze jonge Koningin geniet op het Loo met voile teugen van haar vacantie, die met de reis naar Overijsel en Drente zal worden besloten. Naar ik hoor, ziet de jeugdige Vorstin deze wel drukke, doch voor haar steeds zeer aantrekkelijke triomfdagen met groot verlangen tegemoeten toen dan ook dezer dagen een der dames van de hofhouding haar vroeg, of zij niet tegen die drukke woelige reis opzag, antwoordde de Koningin z/Volstrekt niet, het spijt me integendeel, dat 't met deze reis met den tocht door het land voor- loopig gedaan is. Als het van mij afhing, zou ik wel dadelijk weer van voren af willen beginneu." Blijkens een bij het Departement van Bui- tenlandsche zaken uit Tanger ingekomen telegrafisch bericht, is van de schadevergoeding, welke door Harer Majesteits Regeering, naar aanleiding van den overval van het Nederlandsche schip //Anna" door de Riffeensche zeeroovers, van Marokko geeischt was, aanvankelijk een bedrag van 95 percent aan den tijdelijken consul-generaal der Nederlanden te Tanger uitbetaald. Te Maastricht loopt het gerucht, dat de levering der nieuwe geweren aan de Oostenrijksche wapenfabriek zou worden opgedragen. stonden onder den hoofdman Powhattan, die zijn naam aan de rivier gegeven had of er dien aan ontleende. In elk geval duidde zijn naam reeds aan, dat het hoofd van dien stam gegronde rechten had op het dal van den Powhattan (Jamesriver). Het dorp der Indianen lag eenige mijlen landwaarts van de nederzetting, aan de andere zijde van de rivier. Edward Smith besloot, in het belang van den bloei der jeugdige kolonie, de vijandelijkheden, waartoe reeds aanstalten gemaakt werden, te voorkomen en den hoofdman Powhattan een be- zoek te brengen om met hem duurzame vriend- schap te sluiten. Hij vertrok, vergezeld van twintig manschappen en een tolk, en kwam behouden bij de wigwams der roodhuiden aan. Kapitein Smith was een man van 36 jaren, waardig en ernstig in zijne houding, met iime- mende manieren en volkomen eerlijk en braaf in zijne bedoeling. De ontvangst bij de roodhuiden was niet hartelijk, eer koel. De hoofdman Pow hattan sprak onverholen zijn misnoegen over de vestiging der kolonie uit. //Wrat willen de bleekgezichten in het land der roode mannen vroeg hij met aandoening. //Ze zijn in bun groote kano's over de zee gekomen en verjagen met den donder en bliksem hunner wapenen het wild uit onze wouden. Mrij hebben hen niet geroepen. Waaroin komen ze dan onze rust verstoren Zij kunnen terugkeeren naar liun laud en de Groote Geest zij met hen z/Hu riepen de oude leden der Indiaansche vergadering ten teeken van goedkeuring enbijval De kapitein verdedigde zich nu met behulp van zijn tolk tegenover de rede van den aanvoerder Als men de zaak goed beschouwt, dan zou zulk een tijding geen te groote verwondering moeten baren, schrijft het L. N.vooreerst, omdat de eigenaar van die fabriek de uitvinder van 't aange- nomen geweer is, vooral als men nagaat, dat de te Maastricht gevestigde wapenfabriek, die sedert een lange reeks van jaren onafgebroken, dat is nu ook nog, orders voor ons ministerie van oorlog en kolonien uitvoert, geen pogingen tot het bekomen der leverantie voor de nieuwe geweren gedaan heeft. In alle bestekken van rijkswerken zal voortaan worden opgenomen de verplichting van den aan- nemer om den opzichthebbenden ambtenaar alle hem noodige inlichtingen te verstrekken, waardoor deze in staat wordt gesteld om bij het einde van elke maand aan het daarbij betrokken departement opgave te doen van 1°. de namen der werklieden, aan het werk gebezigd 2°. het vak, waarin zij werkzaam waren 3°. of de arbeiders behooren tot dea vol- wassen, bekwame arbeidersb volwassen, minder bekwame arbeiders; c jongens en jeugdige personen 4". het loon per uur of per week5°. het aantal werkuren, na aftrek van den schaftijd6°. de bijzondere omstandigheden, die op het loonbedrag of den werktijd van invloed zijn geweest. Op deze wijze hoopt men eene statistiek samen te stellen, welke vertrouwbare gegevens aan de hand doet tot eene eventueele vaststelling van een maximum-arbeidsdag en een minimum-loon. Bovendien wordt de aannemer verplicht zijne werklieden in tegenwoordigheid van den opzicht hebbenden ambtenaar het verschuldigde loon uit te betalen. Door dezen maatregel maakt de regeering een einde aan den tot heden bestaanden toestand, waarbij de werkgever, als niet verplicht de bedoelde opgaven te verstrekken, somtijds geene of onjuiste cijfers en inlichtingen gaf. Naar men weet werd in de jongste algemeene vergadering van de //Maatschappij tot Nut van't Algemeen" besloten, dat in den aanstaanden winter door sprekers, uit te noodigen door het hoofdbe- stuur, voordrachten zouden gehouden worden over onderwerpen, welke in verband staan met het streven der Maatschappij. Thans heeft het hoofdbestuur aan de departe- menten een lijst gezonden van sprekers, die zich bereid hebben verklaard op te treden en te spreken over de achter hunne namen gevoegde onderwerpen. Met nadruk wordt daarin herhaald, dat deze voordrachten geen volksvoorlezingen en evenmin zoo goed hij maar kon. Ilet land aan gene zijde van het groote zoute water was overbevolkt, en moest daarom een deel zijner bewoners over de zee zenden naar de vruchtbare kusten van Amerika, dat veel minder bevolkt was en ruimte genoeg bood aan millioenen vlijtige menschen. Hij kwam niet als vijand, maar als vriend tot de machtige en edele Oneidas, en het was zijn vurige wensch door geschenken te toonen, hoezeer hij hen achtte en hunne vriendscliap op prijs stelde. Na deze speech liet de kapitein de medegebrachte geschenken dekens, messen, bijlen, glaskoralen en andere kleinigheden, uitpakken en ronddeelen aan het Indianenhoofd en de andere roodhuiden dre de vergadering bijwoonden. Deze mildheid maakte voor het oogennblik blijkbaar een goeden indruk zelfs Powhattan vergat zijne ergernis en bracht den vreemdeling in zijn eigen hut om hem eenige ververscliing aan te bieden. Hier bevond zich Pokahontas, de dochter van den hoofdman, een bekoorlijke Indiaansche van achttien jaren. Ze was een beeldschoon meisje, zacht en gedwee als alle Indiaansche vrouwen, de trots van den stam, de vreugde haars vaders en een voorwerp van vereering voor vele zonen van andere stamhoofden. Vele huwelijksaanzoeken waren haar gedaan, maar Pokahontas had ze tot dusverre alle afgewezen. Haar lot zou het zijn, een romanheldin te worden, zooals Amerika er geen tweede kon aanwijzen. Haar naam zou beroemd worden, haar loopbaan kort, schitterend en ellendig zijn Tot dusver had zij dit in de stilte van haar dorp niet kunnen droomen, maar van het oogenblik dat haar vader kapitein Edward Smith in zijn wigwam bracht en zij den knappen vreemdeling - m "I'BtZElSSCBE COIR A NT ■»it hind verscl.ijnt Maamlsg-, Woensctag- en Vrijdagavonil bij_rtfu_^itsever_ V A mr II K I <t S II K te Ter I'ruzrn. 6,16

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1