WAARSCHUWING. aaf van OYERB TURNFEEST BURGfERLIJKE STAND. Handelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. 1825. - 14 Aug. - 1895. Societeit „de Theetuin" Ter Neuzen. Ik P. LAMAITRE "m J De publieke opinie laat zich te Utrecht vr:j duidelijk te zijnen gunste hooren, en men neemt gaarne aan, dat zal blijken, dat de beweerde onregelmatigbeden niet van fmancieelen, doch van administratieven aard zijn. Moclit het nader on- derzoek dit bevestigen, dan mag de vraag worden gesteld hoe ver gaat de macht van het legerbestuur, door een militair zonder verderen vorm van proces, zonder machtiging van den auditeur-militair noch van een offkier van justitie, naar de gevangenis te brengen en hem daardoor voor altijd van zijne eer te berooven Had genoemd militair niet het recht, nu om zoo te zeggen een inval in zijne woning werd gedaan, te weigeren, om zich vrijwillig in arrest te begeven, op straffe desnoods van zich aan eene indisciplinare handeling schuldig te maken De militaire administratie is thans zoodanig geregeld, dat elk officier, die belast wordt met eenige administratieve of financieele aangelegenheid, huiverig moet zijn, deze te volbrengen. De //vox populi" doet zich in deze treurige zaak duidelijk hooren in het voordeel van den flinken, humanen en kundigen officier en de deelneming met hem, zijne echtgenoote en kinderen is groot. Uit Utrecht schrijft men Na vergeefsche pogingen aangewend te hebben, om in het huis van den heer an ltterson, Iloogeland (Utrecht) in te breken, hebben tot nog onbekende dieven getraclit in het huis van den heer M. Kluit, adsistent-directeur van het Koninklijk Meteorologisch Instituut op het Maliesingel binnen te komen. Zij hebben een paar ruiten veroroken en de blinden verbogen doch verder zijn zij niet gekomen. Ook ten huize van den hoogleeraar Gallee, die tijdelijk afwezig is, is ingebroken. Yolgens inlichtingen der maatschappij //Mer- curius" te Amsterdam, waarbij de heeren Kluit en Gallee tegen inbraak verzekerd zijn, zijn ten huize van den heer Gallee een bureau en een salonkast vernield en uit de laatste alle kostbaar- heden verdwenen. Vermoedelijk is buitendien al het zilver gestolen en in den kelder hebben zij zich aan den voorraad wijnen te goed gedaan. Te Herswalde hebben twee Duitsche officieren op het pistool geduelleerd, met het gevolg, dat luitenant Friison door een kogel in het hftofd werd getroffen en weinige uren later ovcrleed. Zijn tegenstander, kapitein Von Stosch had geen letsel bekomen. De overledene laat een vrouw en eenige kinderen achter. De woede onder de bevolking van het plaatsje is zoo groot, dat kapitein "V on Stosch zeker zou gesteenigd worden, als hij zich liet zien. De aanleiding tot het tweegevecht was, dat de luitenant de vrouw van den kapitein na den feestavond naar huis had gebracht en hierover warden zoodauige praatjes uitgestrooid, dat de echt- genoot aanleiding vond tot de uitdaging. Waar is het grootste bosch van de wereld In Siberie is een bosch, dat zich van de vlakte der Obi-rivier, ten westen, tot het dal van de Indighinka, ten oosten, uitstrekt en al de groote riviervalleien van Olenek, de Lena en de Yana beslaat. De gemiddelde breedte van deze bosch- streek is 1700 mijlen en de gemiddelde lengte van het oosten naar het westen ongeveer 3000. In de provincies Quebec en Ontario, ten noorden van de St. Laurens-rivier, is een groote boschstreek, die zich noordwaarts uitstrekt tot de Hudson en Labrador en ongeveer 1700 mijlen lang en 1000 breed is. Ook is er een groote boschstreek in Zuid-Amerika, die het Amazone-dal en een groot gedeelte van Noord-Brazilie en Oost-Peru beslaat. Dit bosch wordt geschat op 2100 mijlen lengte en 1300 breedte. De jongste onderzoekingen hebben aan het licht gebracht, dat er een ontzaglijk bosch in Midden-Afrika is. Dit bosch ligt in het dal van de Congo en grenst ten noordoosten aan de wateren van den Nijl en ten Zuiden aan de Zambesi. De breedte is nog niet opgemeten, maar de lengte wordt geschat op minsteiis 3000 mijlen van het noorden naar het zuiden. Groote zwermen sprinkhanen bezoeken thans de Kaapvallei (Zuid-Afrika) en richten er groote verwoestingen aan. Men zal het moeielijk gelooven, schrijft een der bladen van die streek, maar het is desniettemin een feit, dat de sprinkhanen de plantages zoo dicht bedekten, dat een half dozijn z/wattle boomen" van 10 duim doorsnede in tweeen gebeten werden. Te Kieff heeft men in de rivier de Dnjepr een zak gevonden met het in stukken gehakte lijk van een grijsaard. Door onderzoek is gebleken dat zijn eigen vrouw, met wien hij 26 jaar getrouwc was, den man heeft vermoord en met een bijl aan stukken gehakt. De vrouw verklaarde dat zij de misdaad had bedreven, omdat zij vaak door haar man was mishandeld. De mannen die het weten, voorspellen dat het weder er niet beter op zal worden. De regens zullen nog eenigen tijd aanhouden en dan komt de winter vroeg in het land. In den Elzas maken zich de ooievaars reeds tot vertrek gereed. De jonge ooievaars hebben de nesten verlaten en zijn naar de moerassige streken van den Rijn vertrokken Gewoonlijk gebeurt dit alles niet voor het einc van Augustus. In de bergen bij Lucern heeft het gesneeuwd. Ook al een winterteeken. Een correspondent van den Standard die aan boord van de //II. M. S. Empress of India vertoeft, heeft een zeer belangwekkende oefening bijgewoond, het verlaten van al de schepen van het Engelsche eskader, door de manschappen en sloepen. Niemand bleef aan boord. Men veronderstelde, dat de schepen zinkende waren. Een signaal weerklonk en alien maakten zich gereed de //Empress" te verlaten. Allen, ook de stokers zwart van kolengruis, kwamen op ret dek. Op het halfdek en de bruggen waren alle officieren bijeen. Over den arm droegen zij den snel gehaalden burnoes of oliejas. Onmid- dellijk werden alle booten, van de stoombarkas tot de jol, te water gelaten. Wie op dat oogenblik niets te doen had, plaatste zich tegenover de boot, waarin hij plaats nemen moest. Men wachtte en op bevel verlieten alien het schip. In de stoombarkas gingen acht officieren, alle mariniers en een aantal manschappende pinas werd bemand met manschappen van den voorinars, van het halfdek en vijf officieren. De bcide piketbooten namen de stokers en tien officieren, de stoompinas de werklieden en vijf officieren in. Aan den eersten kotter vertrouwden zich toe manschappen van de groote mars, van de stuur- boord-wacht en zes officieren van de kanonnen- kamers, aan den tweeden kotter zes van dezelfden, manschappen van de groote mars en van de bakboordwacht. De jol werd gevuld met mannen van het halfdek, de politie van het schip en twee officieren. Het laatst verliet de kapitein met den dokter en den kapelaan het schip. Deze bemanden met eenig scheepsvolk de kapteinssloep. In ongeveer een kwartier uur was alles gereed, was het schip door alle opvarenden, 47 officieren en 682 manschappen, den admiraal met zijn staf en vier bezoekers verlaten. Intusschen hadden de andere schepen dczelfde oefening volbracht en nu was de zee bezaaid met een aantal booten, die een ongewone levendigheid aan het tooneel gaven. Daartusschen dobberden de groote zeekasteelen doods en verlaten. Plotseling werd het sein gegeven om weder aan hoord te gaaneen oogenblik later heerschte er aan boord van de schepen nieuw leven. Alles was snel maar geregeld in zijn werk gegaan. Nog geen dertig minuten waren verloopen sinds het eerste sein werd gegeven om het schip te verlaten en reeds ging alles weer den gewonen gang. Behoudens in buitengewone omstandigheden kan een oorlogschip dus na aanvaring, een ont- ploffing, een lek of iets van dien aard, verlaten zijn voor het in de diepte zinkt. Te Pantin (Parijs) is dezer dagen een sluw overlegde klnderdiefstal gepleegd. Bij zekere Mme Eoiry, concierge aldaar, kwam een juffrouw, die zich aan haar voorstelde als Mme Rousseau, af- komstig uit haar geboortestreek en een kennis van haar familie, waarvan zij allerlei bijzonderheden wist mede te deelen. Die juffrouw bood Mme Eoiry een bijzonder mooie betrekking als concierge aan, en sprak met haar af, dat zij 's avonds met haar man zou komen, om alles nader af te spreken. Toeu Mme Rousseau aanstalten maakte om heen te gaan, liefkoosde zij het zesjarig dochtertje van Mme Eoiry, de kleine Yvonne, en zei //Laat het lieve kind met mij meegaan. We zullen samen wat wandelen, en van avond, als ge met uw man komt, neemt ge haar weer mee." De moeder wei- gerde eerstmaar toeu Mme Rousseau bleef aan- dringen, gaf zij eindelijk toe. De juffrouw stapte met het kind in een tram en reed weg. Een oogenblik later werd Mme Eoiry angstig dat zij haar kind aan zoo'n vreemde vrouw had meegegeven. Zij ging naar het opgegeven adres maar daar kende men geen Mme Rousseau en er was geen plaats als concierge open. Nu bleek het der arme moeder duidelijk, dat haar kind was gestolen door een listige dievegge. De politie vond tot dusver de kinderroofster niet. Verleden winter zakte een 9jarig kind te Brussel door het ijs. Een jong meisje, Jeannette van Hove, snelde het kind ter hulp en redde het. Maar door het ijskoude bad haalde Jeannette zich een ziekte op den halszij werd bedlegerig, om niet meer op te staan. De jonge heldin is gisteren begraven. Zij stierl' eenige dagen nadat de regeering haar het burger- kruis eerste klasse had toegekend. De heer E. A. Enklaar van Guericke heeft een toestel uitgevonden om bij loterijen vlug en eerlijk den uitslag te leeren kennen. Er is o. a gebruik van gemaakt te Djokja bij de loterij z/Musis Sacrum." In een draaibare trommel werden zooveel knikkers gedaan als er loten waren, waaronder zich zooveel gekleurde knikkers bevonden als er prijzen waren (hier 4)een vergulde (le prijs), een verzilverde (2e prijs), een blauwe (3e prijs) en een bruine (4' prijs). Daarna werd de trommel gesloten en rond- gedraaid, zoodat de knikkers goed door elkaar gingen. Vervolgens werd de trommel geopend en nu liepen de knikkers een voor een in een buis, waarlangs men de nommers van 1 tot en met 199 kon aflezen. Toen alle knikkers in de buis waren geloopen, zag men, dat bij de vergulde knikker 195 stond, bij de verzilverde 193, bij de blauwe 89 en bij de bruine 132, zoodat op deze 4 nommers de prijzen waren gevallen. Het openlijk aankondigen van geheimmiddelen is voortaan in Saksen verboden, op straffe van een boete tot 150 M. of gevangenisstraf tot zes weken. In The Times wordt de Catalogue Raisonne du Musee Royal de La Ilaye, door Dr. Brediu en Dr. Hofstede de Groot, op zeer waardeerende wijze besproken. Dr. Bredius, zoo zegt het blad, leeft reeds veel uitgegeven, en Dr. Hofstede de Groot iets minder, maar wat zij in verschillende Duitsche en Hollandsche tijdschriften openbaar maakten, geeft geen voldoend denkbeeld van de uitgebreide onderzoekingen, die zij, eik vooral de eerstgenoemde, onder de massa manuscripten in de verschillende openbare archieven in Nederland instelden. De korte biographieen, door Dr. Bredius onder den naam van elken schilder gegeven, mogen als definitief beschouwd worden. Zij omvatten de resultaten van een minstens 20jarig onderzoek, en de toekomst zal waarschijnlijk weinig er kunnen njvoegen, vooral met betrekking tot de groote mannen Rembrandt, Paul Potter en Ruysdael, terwijl Dr. de Groot bijzondere beschrijvingen van de afzonderlijke schilderijen en hunne geschiedenis, die hij dikwijls over een tijdvak van 11/2 eeuw leeft nagegaan, er bijvoegde. Eene korte inleiding geeft, onder meer, eenige mededeelingen omtrent dat belangwekkend tijdperk in de kunstgeschiedenis, toen Napoleon de beste stukken naar Parijs liet brengen, en de terugkeer met groote moeite en door de tusschenkomst van den Hertog van W el lington verkregen werd. Alles te zamen is dit lock een model-cataloges, een onmisbare gids zoowel voor den verzamelaar als voor den kenner. In Belgie is in de Kamervergadering een wetsontwerp aangekondigd, tot hervorming der garde civique. De redacteur van een Amerikaansche courant schreef onlangs in zijn blad de volgende dankbe- tuiging //Donderdag middag te 2 uur werd op ons bureau een flesch fijne, oude Scliotsche whiskey bezorgd, een geschenk van een onbekenden, vrien- delijken gever. Te 2 uur 10 min. was er geen droppel meer inte 2 uur 20 min. stal de loop- jongen de leege flesch om hem ergens in de buurt te verkoopente 2 uur 30 min. werden drie leden van ouze redactie op 't politiebureau gebracht en beboet, omdat zij dronken waren, de boel kort en klein hadden geslagen en een politieagent zijn helm gedeukt. Terwijl wij onzen hartelijken dank betuigen voor het lieve cadeau, deelen wij den gever mee, dat hij ons tot nog inniger dank zou verplichten, als hij ons wilde toezendeneen nieuwen loopjongen, vijf vensterruiten, een poli- tiehelm, 72 schilling (het bedrag der boete) en geen whiskey meer." De feestelijkheden te Antwerpen, ter her- denking van de opening van de Schelde, voor honderd jaar, zijn heden begonnen. Donderdag is eigenlijk het schittereudst feesteen optocht van schepen, een ,/Venetiaansche nacht", enz. Ter Neuzen. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Aug. An thony Albert its Bedet, oud 25 j., jm. en Pieternella Frede- riksen. oud 24 j., jd. Hendrik van de Sande, oud 51 j., weduwn. en Maria Hamelink, oud 47 j., wed. Geboorten. 5 Aug. Janna, d. van Franyois de Bree en van Pieternella Maria Bliek. 8 Aug. Franeiscus Marinus, z. van Jozias Jacobus Meijer en van Cornelia Adriana de Bruin. 9 Aug. Boudewijn, z. van Pieter Meeuwsen en van Dina Elve. 10 Aug. Emerence, d. van Adolphus David en van Maria de Bakker. Overlijden. 10 Aug. John Breyant, oud 53 j. Z E K T 1J l)II>Ci EN, Van 9 tot en met 10 Augustus. Datum, VLAG. NAAM. M*. Van en naar. Lading. Vunr Ter S'euien 9 Eng. sch. Gremaldi 281 Charlestown pijpaarde Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. Eng. barge Lord Churchill 219 Duinkerken ledig 10 Belg. s.s. Amelie 3537 Bilbao minerie Eng. brik Rosalie 608 Charlestown pijpaarde Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. Vnn Ter Seuien i o Noor. sch. Melita 4.52 Arendal ballast 10 Zweed. sch. Henriette 439 Osearsham idem Eng. s.s. Zamara 3522 Blyth ledig 11 idem Hailing 2199 Londen stukg. Voor Gent t 9 Eng. s.s. Dynamo 1364 Hull stukg. 10 idem Calder 1784 Goole idem 11 idem Newington 3204 Kotka hout idem Albert 1485 Londen stukg. idem Sea Belle 2152 idem idem idem Don 265S Goole idem Vail Gent i 9 Deens. s.s. Urania 3836 Grangemouth ledig Duits. s.s. Julia 3511 Methil idem 10 Eng. s.s. Antiquari 2915 Leith stukg. idem Dynamo 1364 Hull idem idem Edith 1722 Londen idem 11 idem Sea Gull 2100 idem idem idem Busy Bee 2554 New-Castle idem idem Hebble 2558 Goole idem Van Selzaete 9 Eng. s.s. Commercial 321 Londen ledig 11 Eng. sch. Alembic i 721 Bayonne creosoot Van 9 tot en met 10 Augustus werden langs de Oostsluizen alhier 33 binnenvaartuigen op- en 29 ifgeschutdoor de Wests!. 7 op- en 3 afgeschut. Rotterdam, 12 Augustus 1895. Graanmarkt, Aanvoer en handel redelijk Puike tarwe 0,10 hooger. Overige granen en meel onveranderd. Men noteert Tarwe puike witte 5,75 a 6,25; mindere en goede 4,30 a 5,50. Rogge de beste 4,35 a 4,50 mindere en goede f 4,20 ii 4,30 Gerst, beste nieuwe winter f 4,50 a 4,75 mindere 3,— a 4,—. Haver puike 3,— a 3,25; mindere en goede f 1,75 a 2,75 alles per hectoliter. Kanariezaad f 7,a 8,25. Nieuw Koolzaad 6,a 7,50 per hectoliter. B u i t e n 1. granen stil en onveranderd. Tarwe per 2400 kilo 150. Rogge per 2100 dlo 100 a 114. Gerst per 2000 kilo 101 a 108. Haver per 100 kilo 5,50 a 6,20. Boekweitgrutten per 2100 kilo 227. Mais per 100 kilo Mixed 5,80 a 6, Cinquintine 6,65. Meel. Prima inlandsch 8,75 a 10,25; dito Hongaarsch 12,75 a 14,25; prima Amerik. 9,25 a 11,50, tweede soort /8,50 a 9,Zeeuwsche Tarwebloem 10,75; idem Tarwemeel 8,50. Duitsche Roggebloem 8,75 9,alles per 100 kilo. Runderprijzen 68, 62 a 56 cent calveren 70 a 85 cent; schapen 55 a 60 cent varkens 29 a 33 cent, per kilo. Graskalveren 20 a 50biggen /3a 12, per stuk. Aardappelen, Westlandsche zand 2,80 3,klei 2,Geldersche 1,50, per mud. Boterprijzen in vaten 40, 44 en 48, en stukken 55 a 65 cent per half kilo. Zoetemelksche kaas /16 a 23,50 per 50 kilo. Eieren 3,25 per 100. Amerik. Petroleum in vaten 8,75 a 9 per 100 kilo en 7 cent per liter. DAGEN. Dinsdag 13 Woensdag 14 Donderdag 15 Vrijdag 16 Zaterdag 17 Zondag 18 Maandag 19 Voorm. 11.32 10.53 12.59 Heden nam de Heere plotseling van ons weg onze innig geliefde echtgenoote en onze eenige dochter ANNA CATHARINA STAAL gel). THOLENS, in den ouderdom van ruim 35 jaar. De weten- schap dat zij het eigendom was van Jezus leenigt eenigszins onze diepe smart. C. STAAL Pz. A. THOLENS. C. M. THOLENSVan Eraeijenhove. Tiel, 9 Augustus 1895. Op morgen, Dinsdag den 13 Augustus, hoopt onze geliefde oom, behuwd- en oud-oom zijn 95sten geboortedag te herdenken. J. J. DEKKER, Vrouw en Kinderen. Ter Neuzen, den 12 Augustus 1895. Op Woensdag aanstaaude hoopt onze geliefde vader ABRAHAM I)E KRAKER Az., zijn 70sten geboortedag te herdenken. Zaamslag, Augustus 1895. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen, ADR. 1)E KRAKER Az. De Gemeente-Ontvanger van TER NEUZEN waarschuwt de acliterstalligen in de voldoening van de versclienen termijnen van den I I «><.»!- delijketi omsloL'i om, ter voorkoming van vervolging, bun verschuldigde voor den I7den dezer maand te zijnen kantore te voldoen. Kantoor wordt gehouden van's MaandagS tot en met Vrijdags, telkens van voormiddags 10 tot 1 ure. 2 Augustus 1895. te geven door de groote en kleine turnafdeeling van den Laurentskring ,/GELUK IN 'T WERK", gevestigd te Gent, met medewerking van het muziekgezelschap //APOLLO", van Ter Neuzen, op Zondag IS Augustus 1895, des namiddags te 5 ure. HET BEST UUR. j 7D zal gedurende deze maand elken DINSDAG te AXEL poseeren. Adres F. DIELEMAN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 3