Gemen^de berichten. TER NEUZEN, 9 Augustus 1895. Aan de gecombineerde manoeuvres, door land- en zeemacht van 16—28 September bij llellevoetsluis te houden, zullen een 13tal oorlogs- bodems, behalve een aantal torpedobooten, eenige transportschoeners en/., deel te nemen. Een trotsch gezicbt zal bet zijn, als deze schepenmacht, waaronder een kolossus als de Reinier Claeszen, op de reede manoeuvreeren. De wet der invoerrechten op boter, marga rine, room, inelk enz. treedt in Belgie den 20 Augustus aanstaande in werking. Den 2 September 1896 zal het 100 jaar geleden zijn, dat de emancipatie (toekenning van gelijke rechten en aansprakeu) der Israelieten in ons vaderland werd goedgekeurd. Naar men ver- neemt zal deze dag niet onopgemerkt voorbijgaan_ De heer M. de Ras, lid der Tweede Kamer, deelt in de ,/Limb. Koerier" een en ander inede omtrent de op te ricbten wapenfabriek te Maastricht. Hij brengt in de eerste plaats een woord van erkentelijkheid aan den heer P. A. L. van Ogtrop en den oud-kolonel der marine, den heer van Steyn. Aan hen komt de eer toe, dat aan de binnenlandsche industrie alsnog gelegenheid is ge- geven geworden, naar de levering der nieuwe vuurwapenen voor het leger mede te dingeu, en dat eene ernstige en krachtige poging is gedaan, de nationale nijverheid met een nieuwen tak van industrie te verrijken, die, naar de heer de Ras vertrouwt, zeer spoedig in de gelegenheid zal worden gesteld te kunueu toonen, dat haar fabrikaat voor dat van het buitenland volstrekt niet behoeft onder te doen. Reeds bij voorbaat acht de heer de Ras de beweriug onaannemelijk, dat de binnenlandsche nijverheid niet evengoed in staat zou zijn als de buitenlandsche om de vereischte geweren te ver- vaardigen, terwijl hij er ten overvloede op wijst, dat mannen als de hicrboven genoemden, die ge- steund worden door W ertheim Gomperts, Hope Co., de ,/Banque de Paris et des Pays-Bas", enz. enz., toch niet over ijs van een nacht zullen zijn gegaan, en dat zij zich daarom wel eerst persoonlijk zullen hebben overtuigd, dat de leiding der op te riehteu fabriek in bekwame en vertrouwde handen zal worden gegeven. Krijgt de te Maastricht op te richten fabriek de gunning der geweren, dan zullen daarin +400 Nederlandsche werklieden miustens gedurende 2 jaren brood en werk vinden. En mocht onverhoopt de zaak niet doorgaan, toch verdienen, zegt de heer Ras, de mannen van het initiatief onze erken telijkheid. Zij hebben het bewijs geleverd, dat het gezegde ten voile waar is, dat eene nationale en goede zaak te Amsterdam altijd steun vindt. De heer J. van 't Lindenhout, directeurder weesinrichting te Neerbosch, schrijft „Wij hebben Yrijdag 2 Augustus, denjaardag van H. M. onze geliefde Koningin-Regentes, met de weezeu recht feestelijk mogen gedenken. Reeds aan den morgen van rijdag waren alle weezen met oranje versierd en wapperde de driekleur van den toren der weezenkapel. Zij die geen lint hadden, droegen een gele bloem op de borstofin het haar. In den namiddag werd met de school- kinderen een optocht gehouden. Allen gingen twee aan twee, de weeshuizen rorul, het ,/M ilhelinus" en andere vaderlandsche liederen zingende. Gin 4 uur hadden alien vrij. En nu naar de eetzalen, daar stonden de borden met heerlijke stukken tulband. Honderd tulbanden, elk van 1 K.G. zwaar, waren door ons besteld bij de broodfabriek, en de directeur had er voor dezen feestdag nog een dOtal kleine als geschenk aan toegevoegd. Daarbij kregen de kinderen chocolade. Twaalf kilo poederchocolade, met 20 K.G. suiker, was hiervoor besteind. Elk kon zooveel drinken als hij wilde. De jongens, die den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt, ont- vingen daarbij elk 4 sigaren. Na dit feestmaal werd er muziek gemaakt en heerschte er de grootste vroolijkheid bij alien". Onder de vele giften, deze week ontvangen, komt voor f 500 van N. P. N. door J. v. A. te Hengeloo (O.) wijze van hunnen steun zullen doen blijken, opdat de goede pogingen van het bestuur naar waarde zullen worden bekroond. Axel. TIet bericht voorkomende in het vorig nummer dezer courant als zou Ds. D. Bakker voor het beroep naar de Geref. kerk B alhier hebben bedankt, is onjuist. ZEw. heeft tot op heden nog geen beslissing genomen. Philippine. Gedurende de maand Juli zijn van hier 11746 balen mosselen naar het buitenland verzonden. Niettegenstaande de kwaliteit uitmun- tend is, is evenwel de prijs 5 a 6 francs per baal. Hulst. Eergisteren nacht werd alhier op vijf plaatsen gelijk ingebroken. Op 2 plaatsen hebben de dieven zich toegang weten te verschaffen door 't uitsuijden van eene ruit. Op de vorige plaatsen schijuen ze valsche sleutels gebruikt te hebben. Nergens hebben ze echter den tijd gehad iets te kunnen meenemen. Bij mevrouw W. zouden ze een goeden slag geslagen hebben, indien de meid niet op het rumoer was ontwaakt. Men vond eene kast, waarin zich geld, benevens een kistje met gewichtige papieren bevond, reeds geopend. De politie doet onderzoek. Zuiddorpe, 7 Aug. Aan de gister plaats ge had hebbende verkiezing voor een lid van den raad, ter aanvulling der vacature, ontstaan door het bedanken van den oud-burgemeester, den heer A. A. van Haelst, namen 55 van de 57 kiezers deel. Gekozen werd de heer Eduard Waelput met 32 stem men. Op den heer P. Verhoeven werden 19 stemmen uitgebracht, terwijl de overige 4 op verschillende personen waren verdeeld. St. Jansteen, 8 Aug. De zoon van R. de B. werd heden ochtend in levensgevaar verkeerende thuis gebracht, zoodat hem de laatste Ileilige sacramenten moesten worden toegediend. Het bleek dat hij eene gevaarlijke schotwond bekomen had, naar men vermoedt bij het invoeren vau vee naar Belgie. Nader schrijft men ons De B., die in een gevecht met de Belgisehe douanen een kogel door het iichaam kreeg, is heden nacht overleden. Biervliet. In den vorigen nacht heeft men den molen vau Y. H. opengebroken en een zak meel weggenomen. De politie doet huiszoeking. Vlissiugen. Diusdagavond tegen 7 uur is op de hoogte van het lichtschip ,/Wandelaar" de jol van de Belgisehe afhaalboot n°. 14, waarin zich vier man bevonden, door een grondzee overvallen en omgeslagen, tengevolge waarvan de loods A. Raeckelboom den dood in de golven vond. De drie andere opvarendeu der sloep werden door genoemde loodsboot gered. Die geredde opvarenden zijn: P. Beniest, loods, L. Lafere hulploods en J. Deknuyt, loodsleerling. Zij werden gered door den loodsschoener n°. 14, schipper E. Matthews. De omgekomen loods was 37 jaar oud, gehuwd en vader van zes nog zeer jeugdige kinderen, welk aantal nog staat vermeerderd te worden. De jol, waarmede het ongeval plaats had, is heden door de bemanning van een Arnemuidsche hoogaarts opgevischt en aan wal gebracht. Blijkens achterstaande advertentie zal door leden der ,/Yereenigde Handwerkslieden" alhier worden opgericht een zangcursus. Tot het geven van onderwijs in den zang is benoemd de heer J. Bierle. Leden en donateurs die aan dien cursus wenschen deel te nemen worden tegen heden avond opgeroepen tot eene eerste vergadering. Wij hopen dat velen die vergadering zullen bezoeken en zich als leden zullen' doen inschrijven of op andere - 1 ■-S* scheen eerder verheugd over zijn verhaal en luisterde er blijkbaar met belangstelling naar. Pauline kon en wilde zich geen rekenschap geven van de koortsachtige opgewondenheid, waarmede zij den volgenden dag het verschijnen van haar ridder verwachtte. Hoe dikwijls keek zij naar de deur, hoe dikwijls naar zijn gewone plaats! Maar vergeefs. Hij verscheeu heden noch de volgende dagen. „Wat scheelt toch mevrouw Pauline? vroegen de oude stamgasten van het lokaal elkander in de eerstvolgende weken en inaanden. //Zij is geheel veranderd. Vroeger altijd even vroolijk en thansZij rnoet groot verdriet hebben, die arme vrouw, of een diepe liefde (Wordt vervolgd.) Een reizigster in een dames-coupe 3e kl. van den trein die te 10,2 uur (Gr.) van Alkinaar naar Amsterdam vertrekt, heeft op 3 Augustus bij het overstappen te Uitgeest laten staan een vierkant bruin'zoogenaamd spoormandje, inhoudende o. a. een pakket gewikkeld in grauw papier en met wit band omwonden bevattende 1 spaarbank- boekje van de spaarbank van het Ned. Onder- wijzersgenootschap, waarop ingeschreven was circa 4000; 2 Russische effecten 1880; 3 obliga tion Zuid-Italiaansche spoorwegen2 obligation Warschau-Weenenspoorwegen4 stuks Rusland 1894, 6e emissie. DeHeldersche afgevaardigde, de heer Staal man, zei in een der jongste nuinmers van zijn blad //Extra Tijding" nog al iets van den heer Hartsinck, de vorige week gekozen tot lid van den gemeente- raad te Helder, of liever hij laat het zeggen in een praatje tusschen //Jaap en Tijs." Naar aanleiding daarvan bevatte een derHeldersche couranten de volgende merkwaardige advertentie Waarschuwing tegen //Jaap en Tijs." Jaap en Tijs worden gewaarschuwd onzen volksman, thans raadslid, L. A. Hartsinck, niet te beleedigen, of wij zullen anders afrekening houden met dat bleeke, magere mannetje en dan zal hij van oud en jong betaald krijgen." Deze advertentie is door 18 personen, meest visschers, onderteekend. Yan gemeentewege worden de kermisreizigers te Haarlem in hunne kramen en tenten kosteloos voorzien van duinwater. Deze maatregel is ge nomen in het belang der algemeene gezondheid, waartegen door enkele kermisreizigers wel eens, zooals bekend is, gezondigd wordt. Het Oud-Holland-spelen wordt aanstekelijk. Op verschillende plaatsen van Zuid-Bevelan zijn de winteraardappelen voor de tweede maal aan het bloeien, een gevolg van het door den gevallen regen toenemende doorgroeien, dat een verontrustend karakter begint aan te nemen. A an ziekten ontdekt men nog slechts hier en daar enkele sporeu in het blad. Nu de gevrees le vlektyphus de bekende varkensziekte op vele plaatsen in het lane weer ernstige verhoudingen aanneemt en den be- zitters, veelal „kleine luyden", groot nadeel toe- brengt, is het zeker niet ondienstig volgende middelen ter bestrijding dier ziekte aan de hand te doen 1«. Een laudbouwer in het Noordbrabantsche meent, dat het vooral de vliegen zijn, die de ziekte van het eene varken op het andere overbrengen. Als men de varkens af en toe met petroleum bestrijkt, me rit hij, blijven de vliegen weg en wordt daardoor de kans op ziekte belangnjk ver- minderd. 2°. Zieke dieren wassche men eenige malen met sterk kalkwater af. Na eeu paar dagen zouden in den regel de beesten hersteld zijn. 3°. Men neemt op een emmer water een flesch zuivere carbol, wascht daarmede de aangetaste varkens en besprenkelt er hok of stal mede. De uitkomst moot verrassend zijn. 4°. Breng paardenmest in de besinette hokken of stallen, het rnoet als ontsmettiugsmiddel goed werken. Een verschrikkelijk ongeluk heeft eergister- morgen te Roden (Gr.) plaats gehad. Te ongeveer 9 u. is in de boterfabriek aldaar de centrifuge gesprongen, met het noodlottig gevolg dat de heer F. Meesters, van Terwispel, die kortelings als volontair bij de fabriek in dienst was, gedood en de arbeider Jan Holinan zeer ernstig gewond werd. Hoi man is gehuwd en 35 jaar oud. Ook aan het fabrieksgebouw werd veel schade toe- gebracht. De goochelaar David Bamberg, die ruzie heeft gehad met de zg. ,/vroedschap" van de verzameling nagebootste oude geveltjes te Amsterdam, en daar- voor werd //gebannen" wist te Haarlem duizenden menschen op de been te brengen door er te komen ,/in costuum," met een ,/hellebardier" en zoo naar het lokaal te rijden, waar hij een voorstelling moest geven. Er werden hem zelfs bloemen aangeboden Omtrent den brand te G/oningen wordt nog het volgende gemeld De brandweer is Dinsdag den geheelen dag bezig geweest en is het thans nog met het stroo in de schuur van den heer A. M. Prins. De stoomspuit heeft bij dezen brand voortreffelijke diensten be- wezen en werd den geheelen dag onder stoom gehouden. De brandweermannen wierpen, staande op smeuleude pakken stroo, voortdurend water in den aanvankelijk telkens nog opvlammenden voor- raad. Zij hebben een moeilijk werk, dat niet zonder gevaar was, goed verricht. Het stroo wordt uit- gehaald en uiteengeslagener is veel geheel ver- brand en 't overige grootendeels bedorveu. De voorraad, de schuur en eene woning waren, naar men meedeelt, voor 22,000 verzekerd bij de Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij te Amsterdam. Er was verledeu week verkooping op het Boymansplein te Amsterdam, en't regende. V an- daar dat de ouwe, vaste klantjes op de verkoopingen wat dichter onder het zeil kropen, dat er misschien wat meer dan gewoonlijk op de bauken stonden en dat er wellicht wat meer dan anders zich aan de steunpalen onder het zeil vasthielden. De verkooping was in vollen gang. Juist waren er weder een paar inooie candelabers opgebracht en de eentonige stem van den afslager deed zich hooren 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 mijn roept er een 43, herhaalt de afslager 43, nieinand meer dan 43 niemandeenmaal, ander- maal, ten derde malekrak ging het plotseling, en meteen lagen afslager, candelabers en omstanders, onders het groote zeil bedolven van onder hetwelk augstkreten opstegen alsof het heele huis ware ingestort. Gelukkig was dit niet het geval. Er kwam spoedig hulp opdagen en met een weiuig moeite werden de levend be- gravenen gered. Te Dongen, in Noord-Brabant, waar de tienden bij publieke verpachting geen koopers konden vinden, worden die thans voor rijks rekening opgehaald, In de heerlijkheid Grijsoord, op Flakkee, hebben dit jaar de tienden 20 pet. minder opgebracht dan het vorige jaar. Aardappelloof bevat tamelijk veel kali en is daarom een voortreffelijk materiaal voor den com- posthoop. Ook werkt het uitstekend op weilanden. Is dit met loof overdekt, dan doet het dezelfde uitwerking als een halve bemesting. Niet alleen wordt op deze wijze de kali door de vochtigheid van deu winter uitgeloogd, maar het loof werkt ook gunstig, doordien het de grassen tegen winter- koude en nadeelige voorjaars-nachtvorsten beschut. Zijn de laatste in het voorjaar niet meer te vreezen, dan wordt het loof opgeharkt en op den compost- hoop gebracht. Aardappelloof is ook een vooitrefh lijk strooisel in den koestal, waartoe het dan ook vaak gebruikt wordt. In elk geval is het onverstandig, om het waardeloos op het aardappelveld te laten liggeu rotten. Een eigenaardige reis, een gevolg van een niet minder typisch plan, werd de vorige week door vier Groningsche jongelingen geen studenten door een deel van Drente volbracht. Het gezelschap bestond uit een president, een secretaris, een penningmeester en een kok en had het doel om een voetreis van vier dagen te maken, zonder in een koffie- of een particulier huis ververschingen te gebruikeu of te overnachten. Om dit plan te volvoeren, werden door de club eenige premitieve benoodigdheden voor het bereiden van warm voedsel in de open lucht, alsmede voor het opslaan van een bivak medegenomen. Op een vuur werden eieren, kippensoep enz. gekookt, waarvoor de eieren en kippen op reis gekocht werden, terwijl de koude maaltijd hoofdzakelijk bestond uit de bekende Drentsche bollen. Den eersten nacht sliep men in de nabijheid van Borger, den tweeden in den Ballerkuil, den derden, wegens den hevigen regen, in eene boeren- behuizing te Norg. Op de terugreis werd het gezelschap onder meer te Zuidlaren door een stortregen overvallenmen wilde echter om het plan te voltooieu niet in eene behuizing schuilen. Naar wij vernemen is de reis het gezelschap goed bevallen, en zijn van het wedervaren dezer reis notulen door den secretaris gehouden. De bliksem veroorzaakte in de laatste dagen weer op verscheidene plaatsen brand in boeren- woningen. Te Kantens (Groningen) sloeg de bliksem in een kamer, waar drie vrouwen bijeen waren. Zij bleven ongedeerd, hoewel in de kamer groote verwoesting werd aangericht en een stoof onder de voeten van een der vrouwen werd versplinterd. Te Zutphen zijn zes personen, die onder een bergplaats van gereedschap nabij de begraafplaats schuilden, getroffen. Allen werden in bewusteloozen toestand gevonden en het bleek later, dat twee hunner waren overleden. Een zeer brutale inbraak heeft eergisternacht plaats gehad aan de O. Z. Kolk, het grachtje tusschen den Zeedijk en de Prins Hendrikkade bij den Schreierstoren te Amsterdam. Daar staan naast elkander een achttal pakhuizen, welke alle achtereenvolgens door de dieven bezochtzijn. Zij hebben zich toegang verschaft tot de opslagplaats van vaten van de firma wed. P. Abrams, welke open ruimte door een betrekkelijk laag steenen muurtje gescheiden is van de straat. Toen de inbrekers hier eenmaal waren, konden zij ongestoord werken, aangezien zij geheel tusschen de pakhuizen waren en van den openbaren weg af niet konden gezien worden. Het eerst drongen zij nu door in het pakhuis van de firma Pierre Klep, doch hier vonden zij niets dan ijzerwaren, die niet gemakkelijk vervoerd konden worden. Daarop begaven zij zich over de bovenzolders en de daken naar het pakhuis van de firma Jacobus Boelen, waar zij de deur van het kantoor openbraken en de kleine kas ongeveer f 20 stalen. Zij dronken hier een paar proeffieschjes wijn lecg en staken sigaren op, waarna zij hun tocht weder over de daken voortzetten naar het naastgelegen pakhuis van de firma's C. Willemsz en Willemsz Morel. Bij laatstgenoeinde firma hebben zij met ijzeren werktuigen het luik van de tnagazijndeur, na een ruit te hebben stukgeslagen, opengewrongen en zijn toen op het magazijn en het kantoor alles gaan doorzoeken. Geen kast en geen lade bleef onaangeroerd alles werd des morgens open gevonden. Behalve een kleine som gelds die zij uit een lessenaartje ont- vreemdden, namen zij ook zeven stel ivoren biljart- ballen mede ter waarde van ongeveer f 250. Een paar groote olifantstanden vonden zij blijkbaar te zwaar tenminste zij hebben die verplaatst, doch verder laten liggen. Nog niet tevreden met hun buit, zijn daarop de inbrekers weder langs het dak doorgedrongen tot het pakhuis der firma Kirberger Co., waar zij echter alleen het boven kantoor doorzochten en niet in het eigenlijke kantoor, gelijkstraats, kwamen. Het gevolg was, dat zij niet veel vonden. Een lessenaar, die werd opengebroken, bleek geen waarden te bevatten. De tocht werd dus voortgezet naar het volgende pakhuis van den heer P. Allebrandi, waar niets is ontvreemd, en daarna naar het pakhuis vau de firma Vos Van Mill. Hier braken de dieven zich een toegang door alle deuren naar het kantoor, waar zij gemakkelijk door een groot loket binnen- kwamen. De lessenaars en de laden werden alle doorzocht, doch de inbrekers vonden alleen een kleine kas en wat postzegels. De brandkast werd geforceerd wat niet moeilijk was, daar de buitendeuren openstonden doch enkel de boeken vnorpn hieriu aanwezig. Een portefeuille met coupons lieten zij onaangeroerd. De daders zijn nog onbekend. Een klein Amerikaansch zeiljacht met een man equipage heeft in 36 dagen de reis over den Atlantischen Oceaan gemaakt. Het vaartuig is te Gibraltar aangekomen. De Parijsche architect en aannemer Blondel, die 172 huizen liet bouwen en verscheidene pu blieke werken uitvoerde, is in staat van taillisse- ment, met een passief van 35 millioen Irancs. De rechtbank veroordeelde hem tot een geldboete van 3000 fr. In Antwerpen maakt men grootsche toebe- reidselen voor het vieren der Scheldefeesten, in de volgende week. Vooral het vlaggenfeest belooft iets bijzonders te worden. Van 1 2 tot 1 5 Augustus vinden waterfeesten plaats. Dinsdag o. a. worden groote internationale zeilwedstrijden gehouden. Donderdag is er een de'file van schepen, 's avonds een algemeene verlichting van schepen op de Schelde en vuurwerk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2