A1 g e m e e n Mieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen No. 3187 Zaterdag 10 Augustus 1895. 35 Jaargang 2» a S3 abonnement Binnenland. Yoor Per dne maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Sr*oliLieli Overzicht. Buitengewoon treffend was het optreden van den 85jarigen Gladstone als kampioen voor de verdrukte Armeniers op een groote vergadering van belangstellende uit alle partijen. Met zijn oude warmte en geestdrift sprak hij, en tevens met veel grooter gematigdheid dat toen hij vroeger over Turksch wanbeheer in Bulgarije en Armenie sprak. Er is iets zeer aandoenlijks in dit optreden, dat waar- schijnlijk wel het laatste optreden is in het openbaar van een man, die juist door karakter en geestdrift znlk een ontzaglijken invloed in zijn land kreeg. Indien Engeland met volkomen goedkeuring en openlijke medewerking van Rusland en Frankrijk Turkije dwingen kan tot goed, dan zal de wereld zich verheugen. Maar als Engeland alleen wordt gelaten in z jii pogingen om de Armenische 1 hristenen te be- schermen, dan is het dwingen van Turkije een zeer zware en gevaarlijke taak voor het nieuwe ministerie. Het zou de gevolgen er van onder de millioenen Mahomedaansche onderdanen in Britsch-Indie kunnen gevoelen. Het zou niet weinig zwarigheid ondervinden om troepen naar Armenie te zenden. Een onafhankelijk Armenie zou alleen in Rusland's voordeel zijn. En een onzelfzuchtig of naief Engeland, dat voor Rusland de kastanjes uit het vuur haalt, kunnen wij ons niet voorstellen. De tijd zal leeren welke gevolgen deze eerbied- wsardige opwitiding ten gunste der Armeniers zal hebben. Turkije's zwakte is zijn kracht. En de Russische diplomaten de vrede welke C hiua sloot toont het weer zijn zonder uitzondering de handigste, scherpzinnigste der wereld. De Britsche kanonneerboot Linnet is naar loo- chow vertrokken wegens de dreigende liouding, door het Chineesch gepeupel tegenover de Euro- peesche bevolking aangenomen. Uit Gibraltar vertrokken vijf Britsche oorlog- schepen met vergezelde orders. Men gelooit, dat ze bestemd zijn voor de Marokkaansche kust. Daar is anders het werk door de Duitsche schepen al zoo goed afgedaan, dat ze weer het anker hebben kunnen lichten en huiswaarts keeren. Het dunkt ons dus veeleer een maatregel 't zij be stemd voor eene mogelijke demoustratie tegenover Turkije, 't zij in verband met scheepsverschui- vingen verderop tot versterking der scheepsmacht in de Chineesche wateren met het oog op inaat- regelen wegens de gepleegde inoorden. Dat krachtige tusschenkoinst daar dringend FEUILLBTON. Verhaal van E. M. 8) Hij bleef uit, niet alleen dezen dag, maar ook den volgenden, een geheele week lang. Nu kon zij er niet meer aan twijfelen, dat hem zijn tus schenkoinst voor liaar eer een zware wonde, wel- licht den dood had bezorgd. Zij informeerde hopend en vreezend tegelijk naar zijn verblijf, maar niemand kon haar uitkomst geven. Twee maanden verstreken voor haar op die wijze in onzekerheid en vrees, twee maanden, ge- durende welke de gedachte aan den vreemde, zoo- als zij zich bijna met beschaming bekende, steeds haar ziel vervulde. Op een somberen namiddag trad hij echter het lokaal binnen en begaf zich dadelijk naar zijn gewone plaats in het verst venvijderd gedeelte daarvan. Pauline kon slechts met moeite een kreet van vreugde onderdrukken en begon hoe langer hoe meer haar aandacht aan hem te wijden. Hij was zeer bleek, zeer vermagerd en scheen op niets om hem heen te letten. Reeds na korten tijd stond hij weer op en ging op de deur toe, daarbij hij, zooals Pauline toen eerst opmerktc, °P een st.ok leun le. Langer liield de jonge weduwe het niet meer °p haar plaats uit. Zij verliet haastig het buffet en trad op hem toe. //Ik heb u nog niet mijn dank kunnen betuigen, mijnheer", zeide zij met noodig is, blijkt weer uit wat in een telegram uit Ilonkong, van heden, gemeld wordt. Eene groote volksmenigte dus luidt het daarin deed een aanval op de Engelsche en Ameri- kaansche zendingsposten te Eatshan, bij Canton, en vernielde de daaraan verbonden hospilalen. Eenige zendelingen vluchtten naar Shameen, maar de andere bleven te Eatshan. De Chineesche Regeering zond eene kanonneerboot tot herstel der orde. Er loopen geruchten omtrent plannen om al de zendingsposten in de provincie Kewang-Tung te vernielen en de zendelingen te verjagen. De dwepers, die dit werk verrichten, behooren tot de secte der legumivoren of vegetariers (die zich uit- sluitend van plantaardig voedsel bedienen), welke reeds 12,000 man sterk is, alien, ondanks het dieet, dat hen kalmeeren moest en zachtaardig maken, wel gewapend en georganiseerd en zeer wel in staat eenen aanval der Chineesche troepen te weerstaan. Te Parijs andermaal een schandaal in zake den veelbesproken Zuider-spoorweg. Edmond Maguier, oud-redacteur van Le Eigaro en thans hoofdredacteur van l'Evenement, daarbij lid van den Senaat, heeft zich verwijderd, en is als leider van het blad ontslagen, wegens het zich laten omkoopen door bovengenoemde spoorweg-maat- sc'nappij, om hare belangen op ongeoorloofde wijze te bevorderen. De Piuisische Regeering heeft bepaald, dat in Oost-Pruisen, West-Pruisen, Pommeren, Branden burg, Posen, Silezie, Saksen, Sleeswijk, Kassel en Wiesbaden Kamers van landbouw moeten worden opgericht. De Koning van Saksen heeft de noodiging van Keizer Wilhelm, om op 2 September naar Berlijn te komen, aangenomen. De Koning zal dan een der hoofdpersonen zijn van het Sedan-feest. Uit Eriedrichsruhe komt bericht, dat Dr. Chrysauder, die lastig en aanmatigend werd, als particulier secretaris van den oud-Kanselier is ontslagen en nu vervangen wordt door GraafVon Rantzau, diens schoonzoon, die, naar men weet, ontslag nam als gezant bij ons Hof, om aan zijne echtgenoot gelegenheid te geven zich meer aan haar vader te wijden. Chrysander gaat nu afstudeeren en daarna een boekje over zijn secretariaat schrijven. De Italiaansche Senaat is voor onbepaalden tijd uiteengegaan. Hoogstwaarschijnlijk sclioon het er niet bij gemeld wordt na eerst de begrooting te hebben afgedaan. sidderende stem. //Maar geloof mij, ik zal het nooit vergeten, dat ge z/Ik heb slechts mijn plicht gedaan", viel hij haar ontwijkeud in de rede, terwijl hij haar met een eerbiedige buiging begroette. Ieder ander in mijn plaats zou zeker evenzoo gehandeld hebben. Hij maakte nogmaals een buiging en verliet de zaal. Van af den volgenden dag volgde hij zijn stille zwijgende gewoonte weerhij richtte nooit meer een woord tot de buffetjuffrouw en vergenoegde zich er mede, haar bij het komen en gaan beleefd te groeten evenals de overige stamgasten. Op zekeren avoud verscheen, zooals van tijd tot tijd geschiedde, dokter Destree in het koffiehuis. Als goede oude bekende trad hij op Pauline toe, ging naast haar zitten, sprak met haar en nam na een half uur met een hartelijken handdruk afscheid. Toen hij de zaal verlaten had en door de glasgalerij van het Palais Royal ging, voelde hij plotseling een hand op zijn arm. Hij keerde zich om en zag een vreemde tegenover zich. //Mijnheer", zeide deze, terwijl hij den hoed afnam, ,/ge zijt, zooals ik gezien heb, een goede bekende der dame, die het buffet van dit koffiehuis beheert z/Ja, mijnheer." //Ik bid u, stel hetgeen ik zal vragen, niet op rekeuing van verkeerde of indringende nieuws- gierigheid. Ik heb ernstige eerlijke redenen voor de vragen, die ik tot u rieht mijn woord er op z/Goed", antwoordde de dokter verbaasd, ,/Vraag wat ge wilt 't Wordt tegengesproken, dat nieuwe troepen naar Afrika zullen gezonden worden. Men is voor- nemens daar zuiver defensief te werk te gaan, in afwachting van de, door Neges Menelek aan te nemen houding. Men acht het evenwel niet waarschijnlijk dat de Negus, mocht hij inderdaad oorlogszuchtige plannen hebben, steun zal vinden bij de hoofden, aldaar Ras geheeten. Omtrent het verband van het wetsontwerp met de bestaande regeling van het kiesrecht, zegt het voorloopig verslagVele leden waren van oordeel, dat de nieuwe wet op het personeel niet in werking kan treden zonder wijziging van de bestaande bepalingen omtrent het kiesrecht, aan- gezien dit voor een goed deel berust op de be staande regeling van het personeel. Wel is waar zou men art. VII der additioneele artikelen van de Grondwet sub a naar de letter wellicht zoo kunnen opvatten, dat daar alleen zeker bedrag bedoeld wordt, dat berekend zou kunnen worden, ook al is de wet van 24 April 1843 (Staatsblad no. 15) volgens art. 79 van het wetsontwerp vervallen, maar zulk eene opvatting zou toch in strijd zijn met eene gezonde uitlegkunde. Men vond voor deze meening steun in de redevoering van den Minister Heemskerk, uitge- sproken in de vergadering der Eerste Kamer van 9 Augustus 1887, waarin gezegd werd, dat bij eene verandering der belastingwet men tegelijk ook de kieswet zal kunnen en moeten veranderen. (Handelingen Eerste Kamer 18871888, bladz. 476). Brengt dus het vervallen der wet van 1843 mede, dat zij, die aan art. VII sub a der additioneele artikelen het kiesrecht ontleenen, dat recht met 1 Januari 1896 verliezen, hetzelfde moet worden aangenomen ten aanzien van de kiezers, bedoeld in art. VII sub c. Wordt het wetsontwerp tot herziening van het personeel aangenomen, dan zouden derhalve na 1 Januari 1896 geen andere kiezers overblijven dan die het kiesrecht ontleenen aan de betaling van grondbelasting. Men begreep daarom niet, hoe de Regeering had kunnen voorstellen, de nieuwe regeling van het personeel met 1 Januari 1896 in werking te doen treden zonder tevens een voorstel te doen tot gelijktijdige wijziging van het bestaande kiesrecht. Of zal zoodanig voorstel alsnog worden ingediend Men wenschte hierorn- trent de noodige inlichtingen te ontvangen. //Is het hart van mevrouw Pauline ik ken haar slechts onder dezen naam nog vrij De dokter keek den vreemde wautrouweud aan. Hij wist niet goed, hoe hij zich moest houden. Eindelijk zeide hij langzaam//Ik geloof niet, dat de jonge weduwe zich voor den een of anderen man interesseert." vZij heeft dus nooit een blijk van bijzondere deelneming gegeven jegens den een of anderen getrouwen bezoeker van dit koffiehuis z/Nooit. Dat wil zeggen, zij heeft mij wel eens van een jongen beer verteld, die haar tegen een paar indringende gardeofficieren in bescherming nam. Maar deze belangstelling is zeer natuurlijk, daar zij vast overtuigd is, dat die jonge man ten gevolge van zijn tusschenkomst in een duel zwaar verwond is." z/HaDoch nog een vraag een onbe- scheidene wellicht, maar een werkelijk gemeende in welke levensomstandigheden heeft zich de dame bevonden, voor zij haar tegenwoordige be- trekking aanvaardde Antwoord mij openhartig en zonder eenige achterhoudendheid, ik verzoek u er hartelijk om. Ge ziet, dat ik u voor een man van eer houd anders zou ik deze vraag niet tot u richten." z/Het verleden der dame is onberrspelijk, mijnheer. Maar ik zou door nadere inededeelkigen daar- omtrent een onbescheidenheid begaau." z/Ik heet Gustav Matthison wellicht is u de naam dezer Deensche familie bekend en heeft deze uw vertrouwen. Een oudoom van mij, Jacobus Matthison, heeft zich in de geschiedenis der geneeskundige wetenschap een grooten naam verworven." Door andere leden werd opgemerkt, dat het bestaande kiesrecht wel is waar op den duur niet kan blijven bestaan, wanneer de wet van 1843 zal zijn vervallen en het personeel naar de voorge- stelde regeling zal zijn herzien, maar dat de invloed van die herziening zich toch niet gedurende het jaar 1896 zal doen gevoelen. Over de classificatie wordt o. a. 't volgende gezegd Het had veler aandacht getrokken, dat slechts twee gemeenten, Amsterdam en Rotterdam, tot de le klasse zijn gebracht. 's Gravenhage had, naar men meende, met die beide gemeenten gelijkgesteld moeten zijn. Maar daarentegen ver- wonderde men zich over het feit, dat Scheveningen gelijk gesteld is met het overig deel van 's Gra venhage. Splitsing scheen hier evenzeer noodig als ten aanzien van Rotterdan. De gedeelten van die gemeente, aangewezen als Kralingsche Veer en Charlois, zijn gelijkgesteld met 's Gravenhage, ofschoon Charlois eene plattelandsbevolking heeft en het Kralingsche Veer een uithoek is. De gebrekkigheid der indeeling kwam, meende men, vooral door de rangschikking in dezelfde klasse van gemeenten van uiteenloopende positie en welvaart. O. a. omtrent Zuid-Holland had het bevreemding gewekt, dat Loosduiuen in de 4de klasse is geplaatst. Eene splitsing van die gemeente in onderdeelen scheen wenschelijk. De splitsing is hier zeker niet minder noodig dan voor Leiderdorp. Even zeer werd splitsing noodig geacht voor de gemeente Noordwijk. Tussclien Noordwijk Binnen en Noord- wijk aan Zee bestaat een groot verschil. Dat Schiedam en Gouda op gelijke lijn gesteld zijn met de gemeenten als Dordrecht en's Hertogen- boscli, werd niet billijk geacht. Inlichting werd gevraagd omtrent de rangschik king van Oud-Beierland, Rozenburg, Nieuw-Helvoet, Oude Tonge, Hellevoetsluis en IJselinonde. Een aantal leden was van oordeel, dat aan de autoriteiten, welke de grenzen der gedeelten van gemeenten zullen hebben aan te wijzen, eene onuitvoerbare taak wordt opgedragen. De heer Staalman, die, zooals men zich herinneren zal, verleden jaar door de verdeeldheid der liberalen verkozen werd tot lid der Tweede Kamer, ziet zich reeds door de kiezers van het district Den Helder verlaten bij verkiezingen voor andere lichamen. In Mei jl. legde hij het af als candidaat voor de Prov. Staten en thans kon hij het bij de verkiezing voor den gemeenteraad niet verder dan tot 367 stemmen brengen. //Jacobus Matthison Sedert langen tijd reeds staat deze naam bij mij in de hoogste achting want ik zelf ben geneesheer, mijnheer dokter Destree. En nu verzoek ik u, mijn arm te nemen. Ik wil u kort vertellen, wat ik omtrent het treurige en dapper gedragen lot der vriendin van mijn familie, van mevrouw Pauline Van Eijcken, weet." Toen hij alles medegedeeld had de ge schiedenis van Pauline's jeugd, haar leven in geluk en glans, de ruine van haar echtgenoot, de toewijding, door haar in het ongeluk getoond, haar beproevingen, den strijd, dien het haar na den dood van haar man gekost had, om deze betrekking van buffetjuffrouw aan te nemenhoe zij zelve heden nog leed onder de pijn van liaar zoo beroemd en zoo verootmoedigend bestaan en hoe zij dat alles toch geduldig droeg in de liefde voor haar kind toen drukte de tot tranen geroerde jonge man den dokter krampachtig de hand en zeide met onzekere stem //Ik dank u, dokter, ik dank u van ganscher harte En nu wil ik u niet langer ophouden. Wellicht hoort ge nog meer van mij." Daarbij groette hij en verdween haastig in de duisternis. Dokter Destree keek hem na, eenigzins verbluft over de wijze om kortweg heen te gaan. Had hij goed gedaan, door den zonderlingen man deze mededeelingen te doen Na eenig nadenken liield hij het voor het beste, Pauline van het voorgevallene dadelijk mededeeling te doen Hij had gevreesd, door de openhartigheid, waartoe hij zich had laten meeslepen, haar misnoegen op te wekken, maar tot zijn groote verrassing was dat in 't geheel niet het geval. Ja, zij MZENSCHE (01 RANT Wit Itlail verscliijnt maumlaK-, Woensdatf- en Vrijdasavoml l>'J den uitgever I*. J. V A W El K A X U E te Ter Aenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1