Gemengde berichten. TER NEUZEN, 7 Augustus 1805. 86547 435938 Naar gemeld wordt, heeft het voorloopig syndicaat, dat zich te Amsterdam en te Maastricht gevormd heeft met het doe] het oprichten van eene nationale wapenfabriek te bevorderen. Woensdag 31 Juli jl. aan den Minister van Oorlog de schriftelijke aanbieding gedaan tot levering van 52,000 Mannlicher-geweren, tot den prijs van f 36 per geweer. Tot dezen prijs is ook door de wapenfabriek te Steyer ingeschreven. Wijders heeft het syndicaat zich bereid verklaard, op de eerste uitnoodiging des Ministers 200,000 als borgstelling te storten, tot richtige nakoming van de leveringsvoorwaarden. Volgens eene bekendmaking van burgemeester en wethouders van Middelburg is, wegens den bouwvalligen toestand, waarin het statengebouw verkeert, de doorgang over het Muntplein, in de Abdij, voor het publiek verkeer gesloten. Het nemen van dezen voorzorgsmaatregel voor de veiligheid van het publiek was dringend nood- zakelijk, zooals bij onderzoek ten duidelijkste bleek. Bereids zijn krachtige maatregelen genomen om het gebouw te behouden en zijn de archieven, de kostbare gobelins, schilderijen enverder meubilair verwijderd. Op het adres van drie kiezers te Middelburg, houdende bezwaren tegen de toelating van den heer H. P. den Bouwmeester, als lid van den gemeen- teraad, aldaar bij raadsbesluit van 24 Julien verzoekende, dat Gedeputeerde Staten het onderzoek der stembriefjes ter hand zouden nemen, is af- wijzend beschikt. In de eergisteren gehouden raadsvergadering te Culemborg werden o. m. de geloofsbrieven van de herkozen en gekozen leden onderzocht. Het rapport adviseerde tot niet-toelating van den heer W. Heiliger, aangezien de geloofsbrieven (volgens art. 23 sub i der gemeentewet) van laatstgenoemden heer niet in orde bevonden zijn. De heer H. is directeur en leeraar aan de Jtijksnormaaischool aldaar en geeft bovendien privaat-onderwijs en de wet is hierin te duidelijk en zonder uitzonderiugen. Naar wij reeds vernamen, zal de heer II. in hooger beroep komen, hetgeen echter al weinig zal baten. Mag men zijn stembiljet invullen zonder de namen der candidaten te noemen Een kiezer te S. heeft het gedaan. Hij vulde zijn stembriefje in enkel met de woorden»De drie aftredende leden", meenende alzoo de personen zijner keus duidelijk genoeg te hebben aangeduid, en dus een geldig biljet te hebben ingeleverd. Het stembureau dacht er echter anders over en verklaarde zijne stem van onwaarde. De Gemeente-stem hierin geraadpleegd, acht de beslissing van het stembureau onjuist De door den kiezer gewilde personen zijn op de bovenvermelde wijze duidelijk aangewezen, en de wet vordert niet, dat de aan wij zing steeds geschiede door het plaatsen van een naam. Wei spreken de artt. 63 en 64 van de op een stembrief vermelde namen, maar daarbij heeft de wetgever enkel het meest voorkomend geval op het oog gehad, zonder dat van de bedoeling blijkt, om eene audere wijze van persoonsaanwijzing uit te sluiten. Op 31 Juli, den laatsten dag, voordat de nieuwe bepalingeu omtrent de heffing van invoer- rechten in werking traden, hebben de ambtenaren te Rotterdam en te Arnhem nog voor belangrijke bedragen benaderd in laatstgenoemde plaats voor, naar men zegt, 60,000. De nieuwe bepaling, dat de aangever het recht heeft, de aangegeven waarde te verhoogen binnen 24 uur, nadat de ambtenaren de aangifte te laag verklaard hebben, heeft te Amsterdam reeds eenige malen toepassing gevonden en dus betere vruchten voor de schatkist afgeworpen dan het oude stelsel van benadering. npiOBI***,*""" i™" «rv-«» i •n.uv.ri?*-* - kenteekenen van verachting weg. Thans stond de jonge man, die reeds eenige flesschen champagne gedronken had, van zijn tafeltje op en ging naar het buffet, om zijn rekening persoonlijk te ver- effenen. Hij haalde een handvol goudstukken uit den zak en legde ze voor Pauline neer, die het bedrag der rekening er aftrok, maar het overige wegschoof. De vreemde riep den kellner en streek de rest der goudstukken in diens voorschoot. „Ik heb je een brief ter bezorging gegeven", zeide hij, //ik verlang antwoord De toegesprokene keek ontsteld en radeloos mevrouw Van Eijcken aan. ,/Nu, uw antwoord, mevrouw zeide de kwast na een korte pauze tot Pauline. Deze mat hem slechts met een minachtenden blik en ging oogenschijnlijk onverschillig voort, de ontvangsten in haar boek te schrijven. Maar een traan van schaamte en van toorn rolde langzaam over haar wang en bevochtigde het papier. Van dit oogenblik af veranderde plotseling hetgeheele voorkomen van den jongen man hij maakte een beleefde buiging en verwijderde zich. Den volgenden namiddag was hij een der eersten, die in het koffiehuis verschenenhij groette Pauline eerbiedig en nam in een hoek van de groote zaal plaats, vanwaar hij voortdurend het buffet kou overzien. En dat zette hij eenige weken laiig bijna dagelijks voort. Toen ontving Pauline eensklaps een tweede briefje, dat zij tusschen de bladen van haar kasboek vond, het luidde //Mijn hart, mijn vermogen en mijn lieele leven voor een kus Terwijl zij las, bemerkte zij in een der spiegels, Sedert eenige weken komen in deze gemeente eenige gevallen van roodvonk voor, zoowel bij jongeren als volwassenen. Tot heden echter ver- toont de ziekte zich niet van ernstigen aard, wat bij de volwassenen soms het geval zoude kunnen wezen. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. j Getal. Geladen met K. m.inhoud bruto. Januari Pebruari Maart April Mei Juni Juli 27 29 36 4 31 37 35 199 18 s., 4 ij., 3 k., 1 h., 1 pp. 17 s., 3 m., 3 ij., 2 p., 1 h., 1 k., 1 r.ij., 11. 18 s., 3 h., 3 pp., 2 m., 2 ij., 2 p., 1 k., 5 1. 4 s. 15 s., 8 h., 4 ij., 1pp., 1 k., 2 1. 17 s., 4 m., 4 h., 4 ij., 3 pp., 1 k., 4 1. 18 s., 7 h., 3 ij., 2 m., 1 pp., 1 k., 3 1. 59731 67741 72006 8858 61077 79978 In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij ijzer, r.ij. ruw ijzer, k. kolen, p. pitchkolen, pp. pijpaarde, h. hout, 1. ledig. Uitgevaren zijn in Jannari 23, in Pebruari 20, in Maart 30, in April 6, in Mei 16, in Juni 32 en in Juli 26 zeeschepen. Axel. Ds. D. Bakker, predikant bij de Geref. kerk te Broek op Langendijk, heeft voor het beroep bij die gemeente alhier bedankt. Tijdens het zaaddorschen in den Koningin- nenpolder, gemeente Biervliet, waar op enkele dagen 2 a 300 man aan't vermoeiende werk bezig tren, is voor ruim duizend gulden jenever uit- geschonken. Ook de uitgevers van een advertentieblad te Goes ontving ter plaatsing eene advertentie, waarin voor een nieuw cafe in de Spuistraat 183, bij de Paleisstraat te Amsterdam, nette kellnerinnen werden gevraagd tegen f 5 per week. De uitgever gaf deze advertentie in handen van den commissaris van politie, die te Amsterdam een onderzoek deed instellen. Daaruit bleek dat de schrijfster was Anna Petronella Nagel, getrouwd met Judocus ,n der Velde, wonende Korte Kolksteeg n°. 3. Vroeger hield die dame een danshuis Zeedijk 18, later een cafe-chantant Damrak 12 en vervolgens nog een ander huis Stroomarkt 5 en N. Z. Voor- burgwal 117. Mogelijk zal die „dame" ook elders trachten nette kellnerinnen a 5 per week te lokken. Men zij gewaarschuwd Appelen en peren worden thans te Goes ver- kocht tegen 25 cents de vijfkop. Van de eerste zijn er in Zeeland nogal veel, peren echter zijn er weinig en door de droogte in den groeitijd zijn er ontzettend veel vruchten wormstekig, dus weinig waard. Bij Aarle-Rixtel werd een gehuwd man door de stoomtram overreden. Hij was kort daarna dood. Te Middelburg is een kermishouder te water geraakt en verdronken. Door den Minister van justitie is een onderzoek gelast, in zake de aanranding van de tentoonstellingskuellnerin te Amsterdam. dat de oogen van een vreemde uit zijn hoek bijna angstig op haar gericht waren. Zij haalde de schouders op en wierp het papier, zonder het te verscheuren, in de papiermand, die naast haar stond. Toen de jonge mail dit zag, bedekte hij het gezicht met de handen en scheen diep bedroefd. Korten tijd daarna kwamen eenige jonge garde- officieren, die juist van een regimentsdiner kwamen, bij het buffet en begonnen de jonge vrouw com- plimeuten te makeu, die van minuut tot minuut indringender werden. Maar plotseling werd de luidruchtigste grappenmaker door den jongen man, die haastig uit zijn hoek was toegesneld, krachtig bij den arm gegrepen en uit het lokaal gesleurd. Dat alles was zoo bliksemsnel afgespeeld, dat de andere officieren in 't geheel niet tusschen- beide konden komen. Pauline schrikte. Welke gevolgen zou de on- bezonnene kunnen teweegbrengen En wat had hem genoopt, voor de buftetjuflrouw op te komen, die hij toch zelf door zijn brieven had beleedigd Wilde hij deze beleediging door zijn ridderlijke daad doen vergeten P Want ridderlijk was zijn houding geweest, dat kon Pauline niet ontkennen. En als hij nu door den officier uitgedaagd, gewond, gedood werd om harentwil gedood Een sid- derende angst overviel haar. Zij bracht een sla- peloozen nacht door, nog altijd denkende aan het gevaar van den man, die zoo krachtig voor haar tusschenbeide was gekomen. Den volgenden dag wachtte zij vol smartelijk ongeduhl op zijn komst in de zaal. Maar het uur, waarop hij altijd geregeld kwam, ging voorbij en hij bleef uit. (Wordt vervolgd.) De Amsterdammer politie arresteerde drie zakkenrolsters. De oudste was 14, de jongste 9 jaar. Bij den photograaf L., in de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam deed de politie Zaterdag eene goede vangsteenige honderden negatieve en afgewerkte photographieu van onzedelijke strekking werden in beslag genomen. Donderdag waren meer dan 150 ooievaars uit alle dorpen van Maas-en-Waal zamen gestroomd op het hooge dak der Katkolieke kerk te Drulen, om van daar de reis naar het warme Zuiden weder te aanvaarden. Hun afscheid is eene herintiering, dat de zomer weer weldra voorbij zal zijn. Te Rotterdam bestaat een overeenkoinst tusschen eenige ruziemakers en een paar zakken- rollers. Eerstgenoemden maken een standje, dat wat volk bijeen brengt, en de laatsten slaan dan hun slag. Een reeds bejaarde landbouwer, die Maandag de Utrechtsche paardenmarkt bezocht, blijkbaar met de bedoeling om er een bruintje te koopen, ge- raakte al spoedig in zulk een opgeruimde stemming, dat hij, de noodige voorzichtigheid uit het oog verliezende, aan een ieder die het maar hooreu wilde, vertelde dat hij geld genoeg bij zich had, om, als hij wilde, wel zes paarden te kunnen koopen. Natuurlijk bleven de gevolgen dezer ouvoorzichtigheid niet uit, want kort nadat het boertje weer eens op zijn rijkdom had gesnoefd, werd hij aangesproken door een paardenkooper, die onder voorgeven van een mooi paard voor hem te hebben, hem eene tapperij binnenloodste, tot kaartspelen wist over te halen en hem in weinige oogenlilikken 150 afwon, waarbij het zeker niet zou zijn gebleven, indien niet de gewaande paarden kooper onraad had geroken en er ijlings van door was gegaan. Te laat bemerkte het boertje met wien hij te doen had gehad, en toen van den kwartjesvinder geen spoor meer was te vinden, bleef hem niets anders over, dan om zonder paard en 150 armer, maar weder naar moeder de vrouw terug te keeren. De Duitsche kooplieden, die te Beerta en te Scheemda niet geslaagd zijn met den aankoop van veulens, hebben te Woldendorp van 25 aan- geboden exemplaren 5 gekocht voor _/"110Jt/"130 per stuk. Voor een veulen van T. Edzes, te Grijzemonnikenklooster, werd tevergeefs f 170 gebodeneen bod van 300 voor twee van de gebroeders Dethmers, te Dallingeweer, werd even- eens geweigerd. In Holstein en in Oldenburg, waar thans veulens worden opgekocht door Groninger kooplieden, zijn de prijzen verbazend lioog. Zondagnamiddag is te Osch een meisje door de stoomtram overreden en aan de gevolgen daar van overleden. Het kind had zich geplaatst op de tram en was medegereden, totdat de conducteur het plaatsgeld ophaalde. Deze wilde het meisje nog terughouden, toen het er afsprong, om zoo ongelukkig haar jong leven te eindigen. Te Tegelen hebben tot nog toe onbekenden bij den rijksontvanger ingebroken. Zij begonnen met het openbreken eener kast. Hierdoor werden de bewoners uit hun slaap gewekt en stonden op, waarop de dieven de vlucht namen met achterlating van hun breekgereedschap. Uit Groningen schrijft men Alhier heeft een hevige brand gewoed in een pakhuis, gevuld met 1,000,000 kilo geperst stroo, van den heer A. M. Prins. Het pakhuis is geheel vernield en 18 huizen aan de Damsterkade gelegen zijn grooten deels uitgebrand. De huizen waren verzekerd bij de firm a De Jong en Co. te Amsterdam. De in- boedels waren gedeeltelijk verzekerd. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Een groote diefstal is gepleegd in het kantoor der spaarbank, te Brussel. Toen daar de kassier zijn brandkast openmaakte, miste hij een som van 188,000 frans in bankbiljetten uit een kistje, dat altijd in die kast werd weggesloten. Aan de kast is geen spoor van braak te ontdekken, zoodat men argwaan heeft op i em and van het personeel. Een nauwgezet onderzoek heeft echter tot niets geleid. Te Londen is zekere Clara Twyford tot een jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat zij een huis in brand gestoken had. Zij verontschuldigde zich met te zeggen, dat zij bedoeld had alleen haar man te verbranden, anders niet. De //koning der koetsiers," Carlo Valerio, is op 83jarigen leeftijd in zijne villa te Monza gestorven. Valerio behoorde tot een der aauzien- lijkste Milaneesche geslachten. Reeds in zijn vroegste jeugd legde hij een bijzondere voorliefde voor paarden aan den dag. Later werd hij een beroemd koetsier en een onverschrokkeu ruiterhij begon met zijn broeder een handel in weeldepaarden te Milaan en had sedert dikwijls gelegenheid zes, acht, tien of twaalf paarden tegelijk te besturen. Bij alle hippische feesten kon men zijn karakte- ristieke figuur opmerken. Tot in het vorige jaar bleef hij zijn oude liefde trouw, en geheel Milaan herinnert zich hoe hij toen bij gelegenheid van de groote wedrennen met twaalf rossen, die hij van een verheven zitplaats uit bestuurde, het terrein binnenreed. En Carlo Valerio was toen 82 jaar oud De beroemde dierentemmer Martin leefde reeds verscheidene jaren van zijne renten, toen hij eens op den inval kwam een bezoek te brengen aan zijne vroegere diergaarde, die hij in vijl jaar niet gezien had. Hij ging dus uit Rotterdam naar Brussel en kwam 's namiddags om vier uur l, juist op den tijd, dat de dieren gevoederd werden, in de diergaarde. Het was winter. Martin, diep in den kraag van zijne jas gestoken, stond tusschen in de menigte en wachtte tot men den dieren het voedsel zou uitreiken, waar zij reeds met ongeduld op wachtten. j Op het oogenblik dat de oppasser met het I ronddeelen begon, hoestte Martin. Plotseling zagen de dieren van hunne lekkere brokjes op, spitsten de ooren, lieten een luid vreugdegebrul hooren en schudden zoo geweldig aan de tralies van hun hokken, dat de toeschouwers angstig uit de diergaarde vluchten. De papegaaien, kangeroes, pelikanen en apen begonnen te grillen en te krijschen, de hyena's en wolven huilden, kortom, het was een schouwspel van belang. Martin trad naar voren en gebood eerst met j eene handbeweging en daarna met eene zware stem stilte. Plotseling was alles stil. Hij sprong over de barriere, die de toeschouwers van de dieren scheidde, en stak zijne handen beurtelings in elk hok om de dieren te streelen. Inzonder- heid legde eene groote tijgerin eene vreugde aan den dag, welke aan waanzin grensde. Toen Martin's vingeren liefkoozend over haar prachtig vel heengleden, ging er een zenuwachtige trilling door haar leden. Zij liet een zaclit, teecter gebrom hooren, en likte met haar ruwe tong, door de ijzeren staven van het hok heen, het gelaat van haar vroegeren meester. Toen hij heenging, strekte zij zich op den grond uit, zonder een stuk te eten van het voedsel, dat men haar gebracht had. Toen Martin de tijgerin verlaten had, kwam hij bij den leeuw Nero. Deze had hem eens in het been gebeten, waarvoor Martin hem eene flinke tuch- tiging had toegediend. Sedert dien tijd had de leeuw steeds een fellen haat tegen den dierentemmer gekoesterd. Bij Martin's aankomst in de mena gerie had Nero zijn kop opgeneven en twee fonke- lende oogen op zijn vroegeren gebieder gevestigd. Toen Martin zijn hok naderde, bleef hij doodbedaard achteraan liggen. De rustende dierentemmer riep hem bij den naam. Nero bewoog zich niet. Zoodra Martin evenwel verder wilde gaan, sprong de leeuw onverwacht tegen de tralien van zijn hok op, sloeg zijn klauwen tusschen de zware, ijzeren staven heen, en scheurde een stuk van Martin's jas af. Dank zij een snelle beweging, gelukte het Martin aan verdere aanvallen van het vijandig gezinde dier te ontkomen. Te Londen breiden zich enkele besmettelijke ziekten, als pokken en roodvonk op onrustbarende wijze uit. In de laatste veertien dagen is het aantal poklijders gestegen van 82 tot 229 in de hospitalen, terwijl 153 nieuwe gevallen van rood vonk voorkwamen. Daarentegen nam het aantal lijders aan diphtheritis af met 54 personen. De gevallen van koorts werden ook talrijker en vertoonden eene toeneming van 3004 op 3157. Het meest plant zich de besmetting voort in de shelters van het Leger des Heils en de kost- en slaaphuizen in de arrnere wij ken. Dezer dagen vertoefden hier te lande weer eenige Spaansche veekoopers, die verschillende veemarkten, ook in het noorden des lands, hebben bezocht. Een transport van 18 stuks runderen werd reeds naar Spanje uitgevoerd. Yrijdagmiddag werd door roeiers uit het kanaal van Willebroeck, bij Brussel, het lijkje van een ongeveer twaalfjarig meisje opgehaald. Zij trokken het lijkje uit het water, legden het op den wal en gingen den burgemeester van Neder- Over-Heembeek waarschuwen. Het moet een lief kind geweest zijn. Lange blonde lokken vielen tot over de schouders zij was net gekleed in een kort japonnetje, om de schouders een grijze pelerine, een kleine broche aan den hals, aan den rechterarm een zilveren armband; kousen en handschoenen waren zwart. Later dregde men nog eens op dezelfde plaats en vond toen het lijk van een naar gissing vijf jarig knaapje. De justitie deed onmiddellijk onderzoek, ondervroeg ieder, die in de buurt der plaats werkte of gewerkt had, doch geen arbeider, geen schipper, die eenige inlichtingen kon geveu. Zaterdagmorgen tegen zes uur vond men een derde lijk. Aanvankelijk meende men dat het lijk was van een volwassen meisje van ongeveer twinlig jaarnader onderzoek bracht evenwel aan het licht, dat de ongelukkige een vrouw van ongeveer 35 a 38 jaar moest zijn. Het signalement dezer dame is lang 1,63 meter, gezicht rond, neus klein, mond vrij groot, oogen bruin, haar blond. Kleeding rok en taille zwart, corset van buiten zwart, van binnen wit; onderrok grijs met roode streepen, op den band het cijfer no. 741 dragende; andere rok van wit linnen, met kant van onderen, corsage van wit linnen, aan hals en schouders geborduurdzwarte kousen, moliere-schoenen, waarin van binnen het merk II. R. l'arwel, 32, St. Jamesstreet, Kings Lynn violette elastieken kousebanden, zwarte strooieu hoed met satijnen band, witte strik en grijze veerhemd van wit linnen, aan de hals geborduurd. Op de borst droeg zij twee kleine zijden kus- sentjes, het eene blauw, het andere rood beulen zijn gerold in bandjes van wit flanel en weder overtrokken met kleine roode en violette zakdoeken het geheel was gewikkeld in een grooten, zijden zakdoek, met twee veiligheidspelden vastgemaakt. De jonge vrouw droeg op haar japon een zilveren broche, in den vorm van een kruis, versierd met bloemen en waarboven een zwaluw uitsteekt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2