Gemengde berichten. seeren, zijn nog steeds van meening, dat door het leggen van gemelden stroomleidenden dam de gewenschte verbetering te verkrijgen is. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het loodswezen in het 6de district, d°. 29 Juli jl., is in de Everingen, Schelde, 6de district, de spitse ton N°. 7 verlegd in 98 d. M. water, op ongeveer 51° 23' 21" N. b. en 0° 58' 6" W.I., in de merken//hooge lichtopstand Bieze- lingsche-Ham in een kenbaren boom" en ,/toren van Oudelande midden in een bosch." De firma wed. J. C. Massee en zoon te Goes mag zich thans zonder overdrijving op eene buiten- gewone drukte beroemen. Niet minder dan 82 boter- en kaasfabrieken, zoowel voor stoom- als handkracht, zijn door deze gunstig bekende firma reeds gei'nstalleerd, en nog dagelijks komen zoowel uit het buiten- als binnenland, belangrijke orders in. Thans is haar weder de levering der machinerieen opgedragen voor een zevental fabrieken. Deze zoo gunstig bekende firma mag dan ook met recht genoemd worden wereld-specialiteit te zijn in machinerieen en gereedschappen voor land- bouw, veehouderij, zuivelbereiding en industrie. Bij de herstemming voor 4 raadsleden te Goes hadden van de 713 kiezers 646 lmnne stem uitgebracht. Al dq liberate canditaten zijn gekozen met 360 tot 314 stemmen. Op de anti-revolu- tionnairen, waaronder 3 aftredeude leden, waren van 310 tot 278 stemmen uitgebracht. De tribune was vol belangstellenden en met geestdrift werd de uitslag vernomen. Zelden was van beide kanten zooveel belang- stelling en activiteit aan den dag gelegd als bij deze herstemming. Onophoudelijk reden Dinsdag rijtuigen met kiezers van buiten de gemeente of van de omliggende dorpen, waarvan de kiezers werden afgehaald, terwijl hun het verlet vergoed werd. Niet alleem van Oudelande maar van Wemeldinge kwamen erook werden nog kiezers uit Middelburg, die daar voor hun ambacht werkten, in de gelegenheid gesteld om hun kiezersplicht te vervullen. Drie varensgezellen werden zelfs uit Rotterdam ontboden en een onderwijzer pas te Amsterdam in functie, kwam met dat doel eveneens naar Goes over. De artikelen, die dr. G. H. Leignes Bakhoven te Kampen in de Aauwijzer schreef over vleesch- keuring in Nederland, zijn thans weder afzonderlijk verschenen bij den heer H. M ilmerink te Kampen. De heer Bakhoven die lid is van den Genees- kundigeu raad van Overijssel en Drenthe deelt verschillende cijfers mede in de jongste vergadering door den secretaris, dr. S. P. Kros, ter tafel ge- bracht, waaruit blijkt, dat men zelfs in de gemeenten Zwolle en Kampen, waar keuring van gemeentewege is voorgeschreven, groote hoeveelheden vleesch enz. in den liandel tracht te brengen, dat hoogst ge- vaarlijk is voor den goeden gezondheidstoestand der verbruikers. Hoe de toestand zal zijn op plaatsen waar men weet dat niets, of slechts op zeer oppervlakkige, onvoldoeude wijze wordt gekeurd, kan hieruit eenigszins worden opgemaakt. Terwijl wij belangstellenden naar de brochure zelf, die een reeks van wetenswaardige mededeelingeu vervat, verwijzen, meenen wij ons te kunnen bepalen tot de vermelding, dat de schrijver in de oprichting van abattoirs het beste of eigenlijk het eenige middel ziet, om op doeltreffende wijze de gevaren te voorkomen, die de menschen bedreigen, met alleen door kwade praktijken, maar ook door de omstandigheden ongesteldheid enz. die een deskundig oog noodzakelijk maken. Van dag tot dag zien de veehouders en veehandelaars in Noord-Brabant meer en meer in, dat hun toestand al slechter en slechter wordt. Yelen, wier hoofdbedrijf de internationale veehandel is, kunnen wegens het verbod van Belgie niets uitricliten. In requesten is door de voornaamste De bleekheid en de doorschijnendheid harer trekken verdwenen, de oude bekoorlijke glimlach speelde om haar lippen. 0, die gelukkige tijd en die gelukkige dagen Deze wandelingen in de morgenkoelte, aan de zijde van de nieuw gewonnen vriendin en den juichenden jongen, die achter vlinders voortsnelde, bloemen verzamelde of op glinsterende hage- dissen jacht maakte0 zalige tijd, waarin een vrouwenhart moeder, slechts moeder mag zijn Maar hoe snel gingen deze veertien dagen voorbij Yeertien dagen zonder een enkele sombere gedachte, zonder een terugdenken in de smarten van het verleden, veertien dagen van vergeten, van geluk, waarin de natuur zich welwillend en opzettelijk in haar schoonte gewaad scheen te hullen. Toen Pauline den laatsten dag van haar verblijf aldaar met mevrouw Destree en den kleine van een wandeling terugkwam, vond zij twee naaisters uit de grootste confectiezaak van Parijs op zich wachten. Zij brachten een brief van den heer Dussaultdeze luidde z/Mevrouw Ik zend u hierbij eenige toiletten, welke mijn zoon wenscht, dat ge zult aanpassen, opdat de naaisters voor morgen, 15 Juni (wanneer ge uw betrekking beloofdet te aanvaarden), alles gereed kunnen maken. Met de meeste achting Uw dw. dr. D u s s A u L T." veehandelaars en veehouders aan de Nederlandsche en Belgische Regeering deze toestand blootgelegd, doch zonder het minste gevolg. Als antwoord heeft de Belgische Regeering de controle aan de grens verscherpt en het getal kommiezen, dat tegen de veesmokkelarij moet waken verdubbeld. In de provincie Groningen begint de aard- appelziekte zich weder op onrustbarende wijze in de late soorten te vertoonen. Door het natte en broeierige weder beguustigd, zijn in enkele dagen tijds geheele velden totaal zwart geworden, niet alleen op de zware, maar ook op de lichte gronden. Ook de knollen zijn reeds door de ziekte aange- tast, die zich op velden, waar in jaren geen aard- appelen verbouwd werden, evengoed vertoont als daar, waar jaren lang aardappelen groeiden en de vatbaarheid voor ziekte het grootst is. In de Dinsdag te Londen gehouden ver gadering van aandeelhouders van den Great Eastern Spoorweg zeide de voorzitter, lord Cloud, o. a., dat de route over Harwich naar het vasteland, gedurende het afgeloopen halfjaar 1878 minder opgebracht heeft dan in hetzelfde halfjaar van 1894. De mindere opbrengst was vooral het gevolg van teruggang op de lijn naar Antwerpen, als een uitvloeisel van onophoudelijk sleclit weder, en het niet weer geopend zijn der tentoonstelling aldaar, maar de route over den Hoek van Holland had zich goed staande gehouden en viel meer in den smaak dan ooit te voren. In verband hiermede verklaarde lord Cloud Hamilton den tijd gekomen, om opnieuw bij den Engelschen postmeester-generaal aan te dringen op het verleggen der mailroute van Vlissingen naar Rotterdam, waartoe hij de route over den Hoek van Holland thans alleszins gerechtigd achtte. Men zal zich herinneren, dat de heer Arnold Morley verleden jaar reeds tot die verlegging besloten had, toen de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen tusschenbeide kwam, om het goede recht der Ylissingsche route als mailroute ten krachtigste te bepleiten. Den 26a'en Januari van dat jaar liet de toen malige postmeester-generaal aan de genoemde Kamer schriftelijk weten, dat hij van dat voornemen afgezien had, en te Ylissingen ademde men toen vrijer. Maar de Great Eastern acht blijkbaar, nu er een nieuwe postmeester-generaal gekomen is, de gelegenheid schoon, om het verleden jaar afge- wezen verzoek te hernieuwen. In de Prov. Gron. Ct. wordt er de aandacht op gevestigd, dat zich in den laatsten tijd her- haaldelijk burgemeesters met de justitie kermis maakten. Waren, zegt de schrijver, de betrokken personen niet opgewassen voor hun taak, was lmnne aanraking met de justitie, een gevolg van slecht levensgedrag, van woeste uitspattingen, deze feiten zouden misschien niet zulk een diepeu indruk bij het publiek teweegbrengendoch aan alien wordt oneerlijkheid ten laste gelegd alien worden beschuldigd zich gelden te hebben toegeeigend, die aan anderen toebehooren. Z. i. ligt de oorzaak in de te geringe bezoldiging, die het hoofd eener gemeente over het algemeen geniet. De heer Dik, van Nieuwe Pekela, die door stalen vlijt en inspanning zijne positie in de maatschappij had verworven, die het vertrouwen genoot, niet alleen van de ingezetenen en den raad zijner gemeente, maar zelfs van de kiezers in het district Oude Pekela, die hem bij herhaling waardig keurden hunne belangen in de vergade- ringen der Prov. staten te behartigen, die man geniet als burgemeester eene jaarwedde van ruim 500 of 1,40 per dag. Yoorruim/500 in het jaar vraagt, eischt men een bekwaam man, die niemand naar de oogen behoeft te zien, die den gemeenteraad moet kunnen leiden, die de vraagbaak moet kunnen zijn der ingezetenen, hun leidstnan, hun vertrouwde. Een daalder per dag Deze brief maakte eensklaps een einde aan de zalige vergetelheid, waarin de jonge weduwe was verzonken. De toekomst met al haar onaangename eischen kwam duister voor haar op. //Kom zeide zij zacht tot de beide meisjes. Zij ging met hen naar haar kamer. Daar openden de naaisters de doozen, die zij meegebracht hadden en die zes volledige costumes van de duurste en prachtigste stof bevatten. z/Dat moet een vergissing zijn," zeide mevrouw Van Eijcken ademloos. //Ik ben niet in staat, mij zulke kostbare toiletten aan te schaffen, die bovendien, daar ze aan armen en schouders laag uitgesneden zijn, slechts voor bals en groote gezel- sehappen geschikt zijn. Ook ben ik in den rouw over mijn echtgenoot, die ik niet binnen het jaar kan afleggen." De beide modisten keken elkander verrast, schouderophalend aan. De eene haastte zich met een moeilijk verholen glimlach te zeggen ,/0, mevrouw kan den rouw buiten de zaak naar believen dragen maar aan het buffet kan de heer Dussault toch geen dame in huisjapon en geheel in den rouw gebruiken ,/Dat zou ook mooi afsteken bij den zetel, waarin ge zult zitten", wierp de andere er tusschen. „Wat voor een zetel is dat dan vroeg Pauline verrast. z/De troonzetel van Napoleon, dien de heer Dussault zooeven voor een enormen prijs gekregen heeft." Men bevond zich toen in de periode aan den burgemeester, aan den man, die de be langen zijner gemeente met al zijn vermogen moet voorstaan en bevorderen, die de wetten en verordeningen des lands uitvoeren voor hare nakoming en toepassing waken moet, die voor orde, rust en veiligheid moet zorgen, die de ge- willige dienaar van bijna ieder regeeringsambtenaar moet zijn, die alle mogelijke statistieke opgaven verstrekken moet, zelfs van de bokken en ezels, die in zijne gemeente aanwezig zijn. Is deze belooning geen persiflage van het bur- gem eestersambt vraagt de schrijver, die de schuld van dezen toestand in de eerste plaats geeft aan de gemeenteraden, maar ook aan Gedeputeerde Staten. De tegenwerping dat het ambt van bur gemeester een eerepost is, acht hij niet houdbaar, terwijl hij de financien der gemeenten over het algemeen nog voldoende vindt om een verhooging van het traktement van den burgemeester te wettigen. Zelfs al mocht er een enkele gemeente zijn, die in dezen zorgwekkenden toestand verkeerde, dan nog zou het veel beter zijn art. 49 der wet op het lager onderwijs onbekrompener toe te passen, dan de tegenwoordige positie van den burgemeester te bestendigen. DaarJoor toch dreigt een maatschappelijk gevaar. Wanneer de ingeze tenen in den burgemeester niet meer zien den eerlijken, onomkoopbaren ambtenaar, den man, die belangeloos zijne diensten presteert, zoowel aan den rijke als aan den arme, aan den hoog- zoowel als aan den laaggeborene, dan wordt een toestand geboren, waarin het socialisme en anar- chisme welig tieren. Wee het land waar de bevolking hare ambtenaren niet vertrouwt. En dit kan het gevolg worden van de bespottelijk lage jaarwedden der burgemeesters. TER NEUZEN, 2 Augustus 1895. De 37ste jaardag van H. M. de Koningin- Regentes werd alhier op de gewone wijze herdacht, door het uitsteken van vlaggen van openbare en vele particuliere gebouwen. Naar we vernemen zal het muziekgezelschap //Apollo" heden avond op de Markt een concert geven. Op de voordracht voor hoofd eener openbare school te St. Maartensdijk komt als n°. 2 voor de heer S. de Graaf, hoofd der school te Sluiskil. Woensdag werd door de gemeente-politie van Ter Neuzen opgespoord zekere Bouwe Salomons, die zich bij verschillende bewoners van Sluiskil en landbouwers onder deze gemeente en Axel had aangemeld. Hij gaf voor te zijn schipper en door een ongelukkig toeval zijn schip verloren te hebben. Verder vertelde hij op sommige plaatsen de zoon te zijn van den burgemeester van Ouwerkerk, maar door achteruitgang van zaken niet door zijn familie geholpen te kunnen worden. Door een en ander trachtte hij de liefdadigheid ten zijnen gunste in te roepeu, ook voorgevende van den burgemeester van Ter Neuzen vergunning te hebben tot het doen van eene collecte. De politie door landbouwers die de markt be zochten van deze bezoeken op de hoogte gebracht heeft den pseudo-schipper aangehouden, voor den burgemeester gebracht en later met verschillende personen alhier en te Sluiskil geconfronteerd welke liem alien herkenden. Proces-verbaal is van een en ander opgemaakt. Vermoedelijk zal dit wel in verband staan met een dergerlijk feit waarvan, naar we ons herinneren, voor eenigen tijd uit Borssele melding is gemaakt. De schipper die ook daar zeide van den burgemeester vergunning tot het doen van een collecte te hebben, vervoegde zich onbewust bij den burgemeester zelf, waardoor natuurlijk de bedriegerij dadelijk aan het licht kwam. Het slechte resultaat dat de man naar toen vermeld werd een Groninger aldaar behaalde, heeft hem naar 't schijnt niet ontmoedigd daar hij te dezer plaatse met zijne collecte wilde voortgaan Men zij dus op zijne hoede Schoondijke, 1 Aug. Heden werd alhier door het bestuur van den generalen Prins Willemspolder aanbesteed de werken tot aauleg van grindwegen ter lengte van 1770 M. Het minst werd hiervoor ingeschreven door den heer M. v. d. Hoek te Ter Neuzen voor 8560. De raming bedroeg f 8890. Ylissingen. Naar men verneemt is dezer dagen te Utrecht eene conferentie gehouden tusschen eenerzijds den directeur generaal van de exploitatie- maatschappij der staatsspoorwegen en anderzijds een lid van Gedep. Staten van Zeeland en den directeur van den stoombootdienst op de Wester-Schelde ter regeling van het uitgeven van rechtstreeksche plaatskaarten. Tot welke resultaten deze conferentie geleid heeft is vooralsnog onbekend. van de honderd dagen, en de reus van Europa had voor altijd afgedaan. Pauline verbleekte en kon zich nauwelijks be- heerschen. Dat dus was het lot, dat haar te wachten stondZij zou werkelijk als pronkstuk dienen voor den lagen gemeenen kijklust der menigte, evenals de eene of andere rariteitZij barstte in tranen uit. (Wordt vervolgd). UITSLAG DER HERSTEMMINGEN YOOR RAADSLEDEN. Boschkapelle. Ingeleverd 41 biljetten, alle geldig. Herkozen C. L. Stallaert met 21 stemmen. D. L. van Damme verkreeg 20 stemmen. Breskeus. Aantal kiezers 107, geldig uitge- brachte stemmen 79. Herkozen J. de Hulster met 51 stemmen. D. Jacobs Az. verkreeg 28 stemmen. Hoofdplaat. Gekozen Th. Plasschaert met 29 en C. B. Temmerinan met 31 stemmen. Yerplanke verkreeg 20 en Maes 13 stemmen. Osseuisse. Aantal kiezers 61, gestemd 51, alien geldig. Herkozen G. de Wael met 34 stemmen. P. Bogaart verkreeg 17 stemmen. Philippine. De uitslag der herstemming voor een lid van den gemeenteraad. Het aantal kiezers was 24, en bij de opening der bus werden 26 briefjes gevonden. Op E. Cuelenaere waren 20 stemmen uitgebracht, op P. E. Wijne 6 stemmen. Alzoo gekozen E. Cuelenaere. Zuidzande. Aantal kiezers 101, geldige stemmen 88, 2 bianco briefjes. Gekozen P. M. Dikkenberg met 47 stemmen. H. de Hullu Pz. verkreeg 41 stemmen. In de afgeloopen maand kwamen te Rotter dam niet minder dan 13 personen om het leven en wel 7 door verdrinking ill de openbare wateren en 6 door zware verminkingen. Dit aantal werd nog nooit bereikt. Vier gevallen moeten waar- schijnlijk aan zelfmoord worden toegeschreven. De behoefte aan een hulpziekenhuis of verband- lokaal op Eeijenoord doet zich sterk gevoelen. Dag en nacht vallen daar zeer ernstige ongelukken voor en menigeen heeft er reeds zijn dood op ge- welddadige manier gevonden. Eergisteren zou te Krommenie een gerech- telijke verkoop plaats vinden. Tien veldwachters en zeven rijksambtenaren waren aanwezig, doch ook Reens. Er waren ongeveer 60 voorwerpen, die verkocht konden worden. De eerste 50 evenwel werden tevergeefs in veiling gebrachter werd geen bod op gedaan uit de talrijke omstanders. Eindelijk werd een linnenkast door een der ambte naren voor f 20 gekocht. Reens hield nu een collecte onder het publiek, waardoor hij in korten tijd de f 20 bij elkaar had (o. a. werd er door iemand een goud tientje geofferd) en de kast werd nu weer voor den eigenaar teruggekocht. Onder groote hilariteit kocht lleens voor een dubbeltje nog een doofpot, dien hij openlijk beloofde aan de Tweede Kamer te zullen opzenden. Daarna bracht een talrijke menigte onder het zingen der socialistische liederen de ambtenaren, die de door hen gekochte voorwerpen droegen, weer naar den trein. Het landgoed Wouwsche plantage, groot 1200 hektaren, gelegen onder de gemeenten Wouw, Bergen op Zoom en Woensdrecht, is bij finale veiling te Roosendaal verkocht voor 310,570. Ook deze eigendom is in Belgische handen over- gegaan. Te Zweeloo (Dr.) waren dezer dagen twee grasmaaiers aan hun werkonderwijl vonden zij een nest met jonge patrijzen, die loopende trachtten te ontvluchten. Vliegen konden zij nog niet. Negen echter vielen den beiden personen in handen. Zij groeven een vierkant gat en lieten daarin de jonge patrijzen rondloopen. Na eenigen tijd streek een ooievaar neer nabij den kuil. Geen kwaad vermoedende, lieten de arbeiders den ooievaar zijn gang gaan. Maar toen zij naar geruimen tijd derwaarts gingen, bleek hun spoedig, dat langbeen alle negen patrijsjes had verorberd. Onder het wegvliegen werkte hij numiner negen nog door de keel. Het blijkt dus, dat de vos in den ooievaar een bondgenoot heeft om de wildbaan dun te maken. De heer A. Volker Lz., aannemer van de 2e Katendrechtsche haven, heeft eene machine in werking gebracht, genaamd ,/IJzeren man." Deze machine bestaat uit een groote locomobiel, waar aan een ijzeren ladder is verbonden, voorzien van 25 scherpe bakken. De ladder, waarover de bak- ken draaien, ligt in schuine richtiug in de diepte. De bakken maken den grond los, brengen dien mede naar boven en worden in een spoorwegwaggon uitgestort. De machine moet elke llj2 minuut stilhouden, als wanneer de waggon vol is. Met deze machine kan 12,000 kubieke meter grond per week verwerkt worden. De commissaris van politie, waarnemende de 4de sectie (bureel Noordermarkt) te Amsterdam, verzoekt de personen die gereflecteerd hebben op de advertentie, voorkomende in de I'rovinciale Noordbrantsche en 's Hertogenbossche Courant van 23 Juli 1.1., No. 167 zich te vervoegen aan zijn bureau. De advertentie luidt ,/Vaste betrekking te koop Op een kantoor wordt gevraagd een gehuwd persoon, eene goede hand schrijvende, salaris 15 per week, vast. Inkoopsom 2000 welke terstond moet betaald worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2