Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen No. 3184. Zaterdag 3 Augustus 1895. 35" Jaargang. AAISBBSTEDHBG. aanbesteden: W Si 3 33 J3a Binnenland. abonnement- Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. het begrinden van het nog onbegrinde gedeelte van deu Graafjansdijk, van af den Rijks-Keiweg AxelAxelsche Sas- sing tot op Schapenbout, ter lengte van 910 meter. Raining 1460,—. FEU ILLETON a TEH \ETZE\SI1E (OIRNT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Eranco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters wordeii naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. OM Mail verticil ij n« Woeustlag- en VryTl»s»voi»l l»ij den nilgeverV. X A Sf ME 8 A N O 13 le Xer Neuzen. Burgemeester en Wethouders van AXEL zullen up Zaterdag, den 10eo Augustus 1895, des middags te 12 ure, ten Raadhuize, bij enkele inschrijving Aanwijzing op den dag der besteding's morgens te 94 ure, aanvangende op Schapenbout. Bestek verkrijgbaar ter Secretarie tegen betaling of toezending van f 0,50. Axel, 1 Augustus 1895. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. foiitieU Overzicht Het bekende radicale Belgische Senaatslid Paul Janson heeft tot den voorzitter van dit lichaam een schrijven gericht, waarin hij hem verzoekt den Senaat bijeen te roepen, opdat de Regeering gein- terpelleerd kunne worden over den tegenwoordigen staatkundigen toestand. De commissie tot onderzoek van de wetsvoor- stelleu der afgevaardigden Coremans en De Vriendt tot gelijkst.elling van de Vlaamsche taal met de Eransehe heeft een gunstig rapport uitgebracht op de volgende gronden Volgens de laatste volks- telling van 3 December 1890 kunnen op een bevolking van 6,052,013 zielen ongeveer 3,500,000 Bel gen Vlaamsch. Viervijfden daarvan spreken all een Vlaamsch. Deze laatsten hebben alleen of zullen dit bij hunne politieke meerderjarigheid krijgen aan de uitoefening van de openbare macht het aandeel, dat de herziene grondwet hem geeft en oplegt en deze drie millioen Belgen hebben het recht, de bepalingen der wetten te leeren kennen in bun eigen taal. De twee "Waalsclie leden der commissie bestrijden dit standpunt. Zij zien in het gebruik der Vlaamsche taal een maat- regel, die de rechterlijke praktijk en de parle- mentaire beraadslagingen in heillooze verwarring Verhaal van E. M. Mevrouw van Eijcken had den lieer Dussault met gespannen, bijna angstige oplettendheid aan- gekeken. Bij zijn laatste woorden kon zij een beweging van verrassiug, ja van ontsteltenis niet onderdrukken. ,/Kom, kom haastte hij zich te zeggen. „Tk weet, ik begrijp, dat voor een dame, die in de voorname wereld den eersten rang innam, deze voorslag iets onbegrijpelijks, ondulbaars moet heb ben. Wij hebben ecbter geen keuze. Ge moet beslissen tnsscben de ellende of de noodzakelijkheid, orn den nood af te weren. Mijn zoon is thans de eigenaar van dit koffiehuis, waarmede ik mijn vermo- gen of ten minste een deel er van verworven heb. Een chronische ziekte noodzaakt, zijn echtgenoote, het buffet te verlaten, waarin zij zelve tot dusver ge- lukkig en trotscb getroond heeft. Ge zult de plaats dezer geaclite vrouw innemen en u zal alle mogelijke eerbied, al de vereischte achting ten deel vail en. Mijn zoon is een goed verdraagzaam mensch, die uw diensten zal weten te waardeeren, want ik ben overtuigd, dat uw verschijning van groot nut voor beide partijen zal zijn. Voor het eerste jaar krijgt ge een inkomen van duizend francs, de kosten van uw toiletteu en van den kapper worden door mijn zoon bestreden. En nu, vaarwel voor heden ik verzoek u, mij voor bet oogeublik geen antwoord te geven. Denk nog zal brengen, de Walen tegenover de Vlamingen in de Kamer in een ondergescbikte positie zal irengen en het meerendeel hunner namelijk die, welke de Vlaamsche taal niet machtig zijn van openbare ambten zal uitsluiten. Zij zijn van oordeel, dat het maken van een officieele vertaling in het Vlaamsch, die gebruikt zal worden waar dit noodig of wenschelijk is, volkomen aan de behoefte voldoet en zijn voornemens in dien geest tegenvoorstellen te doen. Door Engeland, Frankrijk en Rusland moeten dezer dagen opnieuw bij de Verhevene Porte stappen zijn gedaan in bet belang der Christen- bevolking van Klein-Azie, met name tot het ver- krijgen van de veelbesproken hervormingen. De geoefende pressie moet nu van zoo sterken aard zijn geweest, dat gegronde hoop bestaat op een toegeven van de zijde des Sultans. De ver- tegenwoordigers der betrokken mogendbeden ver- wachten nu binnenkort een afdoend en bevredigend antwoord. De drie mogendheden, die hier optreden, zijn het onderling volkomen eens over de te volgen gedragslijn. De verandering van Regeering in Engeland heeft geenerlei wijziging gebracht in de Britsche staatkunde te dezen opzichte. In de Engelsche stad Chester zal Dinsdag andermaal eene „Armenische meeting" worden gehouden, waarin 0. a. door Gladstone het woord zal worden gevoerd. De Eransehe pers, die nu toch overtuigd moest zijn, dat Frankrijk als koloniale mogendheid ver achterstaat bij Engeland, spreekt over de Engelsclie koloniale staatkunde op een wijze, die niet nalaat in Engeland verontwaardiging te wekken. In de National Revieuw geeft admiraal Maxse een over zicht van enkele Fransche artikelen, waaraan het volgende ontleend is ,/Het Engelsche bestuur in Indie geeft een schouwspel van knevelarij, roof, hongersnood en bankbreuk. Alles valt in puin steden, dorpen, waterleidingen, openbare werken, tempels en graf- tombende spoorwegen loopen door verlaten dorpen en vervallen steden. De gewone wegen zijn onbruik- baar. Het is onmogelijk een rijtuig te gebruiken twaalf mijlen buiten Calcutta. De Engelschen hebben een soort kamp gemaakt in Indie, waarin zij niet leven, maar tijdelijk verblijvenhunne kinderen sterven er, wijl zij zich niet kunnen ge- wennen aan het klimaat. Indie is voor hen een verbanningsoord zoo iets als een Siberie waaruit zij zoo spoedig inogelijk weder vluchten. Zij worden gehaat, zoowel door de Hindoes als eens goed over mijn voorslag na, voor ge hem van de hand wijst. Morgen liaal ik bet antwoord." En het dorre oude mannetje sloop de kamer uit, terwijl bij de dienstbode een teeken gaf, om hem te volgen. „Daar," zeide hij buiten tot de verblufte ,/daar hebt ge honderd francs voor de noodigste uitgaven. Het is een afbetaling op het toekomstige inkomen uwer meesteres. Verzorg de dame zoo goed ge kunt Pauline was zeer verrast acbtergebleven. Zij voelde een onoverwinnclijken afkeer van het plan van den ouden manwant ofschoon zij zich alle moeite gaf, over het voorstel zonder vooroordeel 11a te denken, verzetten zich toch haar principes, haar zedelijkheidsgevoel tegen de gedachte, een voor- werp van tentoonstelling te worden, als 't ware een lokaas, een uithangbord. Zich in een buffet aan de huldebewijzen van alle oneerbiedige koffiehuisbezoekers bloot te stellen, bun grappen aan te hooren, zich zelf te moeteii dwingen, hun welwillendheid te winnen, scheen haar een diepe ver- nedering. Zij moest zich opsieren voor deze taak, glimlachen als een tooneelspeelster en zich wellicht blootstellen aan de blikken van lieden, die haar vroeger in een gelieel andere positie gekend hadden neen, nooit, nooitLiever sterven Maar haar knaap, haar Adriaan, die geen anderen steun had dan haarHaar kind, dat nood en ellende te verwachten had, dat in het leven zou worden uitgestooten, verlaten, lmlpeloos, zonder opvoeding Wat gold tegenover zulke plichten de wereld met haar nietige vooroordeelenZou zij zich zelve in haar gedwongen positie minder achten voor haar eigen geweten Als zij aarzelde, was dwr de Mohammedanen. Die onuitblusohbare- liaat vergiftigt hun leven. Op den dag als Rusland 't kaartenhuis zal aangrijpen, valt het uit- een. E11 het Engeland van het Kanaal zal vergaan door Indie. Dan zal Azie ophouden onvruchtbaar en onmenschelijk te zijn. Eens ontkomen aan de bloedzuigers uit Londen, zal het herleven en opge- wekt worden tot een nieuw bestaan. De overwin- ningen van Rusland aan de oevers van den Ganges zullen het sein wezen voor den val van het Anglo-Sakische ras in beide werelddeelen." Dat zulke uitingen er niet toe zullen bijdragen om de vriendschappelijke gevoelens van Engeland voor Frankrijk te doen herleven en om Engeland te weerhouden zich aan te sluiten bij het Drievoudig Yerbond, is duidelijk genoeg. Na „levendige incidenten" heeft de Italiaansche Kamer van afgevaardigden de begrooting van Binnenlandsche zaken goedgekeurd. De President zag zich genoodzaakt de tribune te doen ontruimen. Daarna heeft de Kamer zich voor onbepaalden tijd verdaagd. In de vorige zitting, die, naar men weet, mede zeer rumoerig was, is de Minister-President Crispi van radicale zijde weer herhaaldelijk aangemaand zich te verdedigen op de tegen hem ingebrachte beschuldigingen, en iemand die medetelt, als Nicotera, riep zelfs uit,/Zoolang Crispi zich niet verdedigt, stem ik tegen de begrooting In beide gevallen volstond Crispi met te verklaren, dat hij niet gaf om lasterlijke aantijgingen, waarop hem van radicale zijde geantwoord werd „Dan zullen wij zien of er nog rechters te Rome zijn!" De vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen heeft een adres gericlit aan de Koningin- Regentes, waarin het opnieuw bezwaren ontwikkelt tegen het stelsel van vrijen handel. De toestand zegt het adres wordt in hooge mate verergerd, nu Beige openlijk met dat stelsel heeft gebroken en den invoer van menigvuldige voortbrengselen der Nederlandsche volksvlijt met hooge invoerrechteu heeft belast. Maatschappijen en vermogende firma's of fabri- kanten trachten reeds door verplaatsing van hunne inrichtingen naar gene zijde der grenzen de verliezen te keer te gaan, welke voor hunne bedrijven uit het nieuwe Belgische tarief te wachten staan. De meest natuurlijke en minder bezwarende maatregel, zoo van voorziening in den dreigenden volksnood, als van tegenweer tegen Belgie, zoowel dat niet een onvergeeflijk onrecht tegenover haar kind, een lafhartigheid tegenover de nietige meening der menigte Neen, zij wilde zich daaraan niet schuldig kan maken, zij wilde alles ondernemen van haar zoon, alles dulden, en als haar de moed ontzonk, dan wilde zij in de armen van haar knaap nieuwe kracht, nieuwe vastberadenheid vinden Terwijl zij zich aan zulke gedachten overgaf zulk een strijd streed, kwam dokter Destree en was zeer verrast over de verandering in haar toe stand. Zij vertelde hem alleshaar nood, het aanbod van den ouden heer en haar besluit, om het in weerwil van haar innerlijken tegenzin aan te nemen. De dokter gaf haar gelijk en moedigde haar nog aan. „Geloof mij, mevrouw, ieder die u kent, zal uw voornemen goedkeuren", zeide hij welwillend, ,/en men zal het zeker op geenerlei wijze aan achting en vereering voor u laten ontbreken. Maar voor alles komt ge thans voor eenigen tijd in onze bescheiden villa bij mijn vrouw zij zal zich verheugen, kennis te maken met zulk een bemin nelijke dame. En den kleine nemen wij 00k mee de frissche lucht zal u beiden goec doen. Geef mij uw hand er op wij kunnen de verhuizing dadelijk doen aanvangen Maak vlug toilet, ik zal ondertusschen naar den heer Dussault gaan en hem melden, dat ge zijn aanbod aanneemt en over veertien dagen uw betrekking zult aan- vaarden Ver volgens haal ik den kleine uit zijn school. Mijn rijtuig staat beneden en zal ons snel naar de voorstad brengen." als tegen Duitschland, Frankrijk en alle andere anden, die den invoer te hunnent met hooge rechten lebben bemoeielijkt, zou zijn gevolg te geven aan den onlangs in de Eerste Kamer der Staten-Generaal aanbevolen stap, 00k reeds door den minister van financien in uitzicht gesleld, te weten eene door- gaande herziening van het Nederlandsch tarief van invoerrechten. De vereeniging verzoekt H. M., Hdr. Regeering op te dragen in dien geest en binnen den kortst mogelijken tijd handelend te willen optreden. In zake het belangrijke vaarwater het Hel- legat, deelt men mede, dat zich daar een tweede vaargeul gevormd heeft, die reeds van tonnen is voorzien en waarvan door de stoom- en zeilvaart van Rotterdam en Dordt op de Zuidhollandsche eilanden, Zeeland, Noord-Brabant en Belgie (speciaal Antwerpen) een zeer druk gebruik gemaakt wordt, daar dit, bij het gebruik der oude vaargeul ver- geleken, voor de stoomvaart een tijdsbesparing geeft van 10 minuten. De diepte bedraagt ruim 7 voetechter heeft deze tweede vaargeul op een plaats een dwarsrug, die, bij laag water, tot voor- zichtigheid noopt. Reeds meerinalen werd door in dezen bevoegde lichamen als de Kamers van Koophandel te Rotter dam en te Dordrecht, de afdeelingen der schippers- vereeniging ,/Schuttevaer" in Holland en Zeeland, de Vereeniging tot Behartiging der Stoomvaart- belangen" enz. op afdoende verbetering van het Hellegat aangedrongen en werd zelfs eeu paar malen de zaak in de Tweede Kamer aanhaugig gemaakt, echter tot heden zonder eenig resultaat. Op aansporing der afgevaardigden van Rotterdam en Dordrecht outwierp Minister Geertsema en 11a hem 00k Minister Thorbecke in 1871 een plan tot verbetering van het Hellegat, waarbij de adviezen gevolgd waren van de hoofdingenieurs Augier, Rose en Conrad, daarbij krachtig gesteund door den heer Caland, den ontwerper van den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg. Dit plan kwam in hoofdzaak neer op het in noordoostelijke richting aanleggen van een stroomleidenden dam, even benoorden de haven van Ooltgensplaat over een lengte van ruim 3000 meter. Tevens was in dit project begrepen het uitbaggeren van circa 40,000 M3. specie, waardoor de vorming van een vaarwater in de gewenschte richting zou worden bevorderd. De kosten van dit werk werden be- groot op f 500,000. Dit plan werd door de Tweede Kamer met geringe meerderheid 37 tegen 27 stemmen verworpen. Deskundigen, die dagelijks het Hellegat pas- IV. D E TROON. Als de ziekte de ziel tot iets lichamelijks neer- drukt, dan oefent het herstel van de ziekte eveneens invloed uit op het lichaam. En men voelt zich zoo gelukkig in zijn wedergeboorte, men wil het leven zoo goed gebruiken iets van de geheimnis- volle vreugde des hemels, welks drempel men reeds lieeft betreden, is in ons achtergebleven. Alles wordt tot genoegen, alles veroorzaakt ons genot. De blauwe heme! met zijn witte wolkjes, het gezang der vogels, de geurige lucht, de nietigste bloem alles Men heeft zijn smarten vergeteu, men herinnert zich niets en vormt geen plannen meer het verleden en de toekomst hebben voor het oogenblik geen beteekenis meerslechts dat eene groote gelukkig makende gevoel vervult ons ik leefik ben Pauline, die zich zoo lang in ijzeren boeien ge- voeld had, die thans van de lange opsluiting in de sombere ziekenkamer met aangename vergeet- achtigheid den helderen glans van haar landelijk verblijf genoot, die aan de gezondheid van haar kind teruggegeven was, kon niets doen dan de goede vrienden om haar heen sprakeloos de hand te drukken. Zij had in de echtgenoote van den dokter, die van haar man de geheele gescliiedenis vernomen had en daarom een dubbele genegenheid voor de verlatene gevoelde, een eenvoudige harte- lijke persoon gevonden en sloot zich znsterlijk bij haar aan. Onder deze omstandigheden deed het verblijf in de buitenlucht hij Pauline ware won- deren. Reeds 11a weinige dagen begon haar schoonheid weer de oude betoovering te verspreiden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1